Kiedy zacząć szkolić psa (szczeniaka)? I od czego zacząć? PORADY

Kiedy zacząć szkolić psa (szczeniaka)? I od czego zacząć?

19 sierpnia 2013 - szkolenie szczeniąt - Michał Szen - 29 komentarzy

szczeniaki

Wiele osób pyta kiedy mogę zacząć szkolić mojego psa?

I najlepszą odpowiedzią będzie - zaczynasz szkolić swojego psa od momentu gdy bierzesz go do domu. Każde zachowanie Twojego psa ma jakieś konsekwencje - czy tego chcesz czy nie i czy jesteś tego świadomy czy nie. Konsekwencje te sprawiają, że dane zachowanie psa albo będzie występowało częściej albo będzie zanikało. Gdy to wiesz możesz pokierować wychowaniem psa, w zależności od tego czy chcesz aby dane zachowanie Twojego psa pojawiało się częściej lub aby zanikało. Musisz wzmacniać zachowania psa, które Ci się podobają i których oczekujesz. Oraz musisz przerywać i zapobiegać zachowaniom, które Ci się nie podobają aby ich nie wzmacniać.

Szkolenie szczeniaka można prowadzić naprawdę bardzo wcześnie - gdy piesek ma chociażby 8 tygodni (albo i mniej) to już spokojnie możesz nagradzać smakołykiem zachowania, które Ci się podobają i ignorować te kłopotliwe.

10 ważnych rzeczy Czego warto uczyć psa od pierwszych dni gdy jest u nas w domu?

 1. 1. Przyzwyczajaj szczeniaka do obroży i do chodzenia na smyczy - w pierwszym miesiącu wykorzystuj długą smycz - niech szczeniak dużo biega i poznaje świat - gdy podrośnie będziesz go uczyć chodzenia przy nodze na krótkiej smyczy.
 2. 2. Nie pozwalaj na gryzie rąk - szczeniak gryzie ręce gdy chce się bawić i to z jednej strony naturalne, że szczeniak wszystko gryzie nie możesz mu jednak pozwalać na gryzienie rąk - niech gryzie swoje zabawki, niech dostaje od Ciebie naturalne gryzaki typu suszone ucho wieprzowe. Nigdy nie dawaj mu jednak rąk do gryzienia.
 3. 3. Nauka czystości w domu - tu głównie liczy się Twoja konsekwencja i nadzór nad psem - pilnuj aby pies wychodził poza dom 'na siku' nawet co godzinę. Nagradzaj psa smakołykiem za każde załatwienie swoich potrzeb poza domem. Więcej o nauce czystości tutaj
 4. 4. Ucz psa komendy 'siad' - zrób to ćwiczenie
 5. 5. Naucz psa komendy 'leżeć' zachęcaj go do położenia się trzymając smakołyk w swojej dłoni i niech pies nosem podążą za Twoją rękę która zniża się do ziemi.
 6. 6. Ucz psa aby delikatnie zjadał smakołyki z ręki - gdy ostro łapie zębami to cofaj dłoń i nie dawaj nagrody - powtarzaj czynność kilka raz aż w końcu pies tylko powącha Twoją rękę - wtedy otwórz pięść i daj psu smakołyk z wnętrza dłoni.
 7. 7. Naucz szczeniaka aby rozpoznawał swoje imię - noś przy sobie smakołyki dla psa i czasem zawołaj psa po imieniu, gdy tylko się do Ciebie odwróci i zainteresuje tym że go wołasz pochwal go i daj smakołyk.
 8. 8. Ucz psa zostawania samemu w domu
 9. 9. Ucz psa że jak go wołasz 'do mnie' to ma do Ciebie przyjść aby zjeść smakołyk - potem jak pies podrośnie odstawisz smakołyki - na razie ucz psa że jak do Ciebie przychodzi to dostaje smakołyk.
 10. 10. Ucz psa komendy 'KONIEC" - czyli rób krótkie 5-10 minutowe ćwiczenia lub zabawy z psem a potem mów "KONIEC" i chowaj zabawki i chowaj smakołyki. Ucz psa, że 'koniec' znaczy koniec 🙂
Przykład ćwiczenia do wykonywania ze szczeniakiem:
Usiądź na podłodze i baw się przez chwilę ze swoim szczeniakiem jakąś zabawką. Po chwili przerwij zabawę i wyczekaj moment w którym szczeniak się uspokoi i np.usiądzie choćby na moment - w tym momencie natychmiast podaj szczeniakowi pod pyszczek smakołyk.
Gdy szczeniak zje smakołyk zapewne będzie chciał dostać od Ciebie kolejny kąsek i zacznie oferować różne zachowania - może szczekać, skakać, podgryzać Twoje ręce, szarpać Twoje ubranie aby dostać smakołyk - te zachowania nie są przez nas pożądane - zatem ignoruj je lub unikaj ich - wyczekaj natomiast znowu moment gdy pies choćby na chwilkę się uspokoi i usiądzie- wtedy w ułamku sekundy wyciągnij smakołyk i podaj psu.

Takie proste ćwiczenie pozwala nam nagradzać spokojne zachowanie psa (np.siedzenie lub leżenie) i wygaszać niepożądane zachowania psa takie jak skakanie czy podgryzanie w celu dostania nagrody.

Szkolenie szczeniąt może być wplecione w nasz codzienny kontakt z psem i może mieć bardzo pozytywne konsekwencje, bo zapobiegamy złym nawykom takim jak skakanie, podgryzanie czy szczekanie w celu wymuszenia nagrody.

Moim klientom pokazuję wiele ćwiczeń do wykonywania 'na co dzień', które pozwalają w dłuższej perspektywie czasu wychować cudownie grzecznego psa.
Jeśli masz małego kochanego szczeniaczka a w przyszłości chcesz mieć super grzecznego psa zapraszam do umówienia się na lekcje szkolenia szczeniaka.

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji przez internet.

29 komentarzy do wpisu: “Kiedy zacząć szkolić psa (szczeniaka)? I od czego zacząć?”

 • Joanna
  says:

  Zrobiłam to ćwiczenie 'od czego zacząć szkolenie szczeniaka' - jest super 🙂 takie proste a jak szybko się nauczył siad robić.

  • Michał Szen
   says:

   Super Asia, bardzo mnie to cieszy, że teorię zamieniłaś w praktykę i przekonałaś się, że jest to skuteczna metoda. Zapraszam na szkolenie, pokazuję wtedy dużo innych fajnych ćwiczeń do wykonywania z psem 🙂

 • Ola
  says:

  A co zrobić by 8 tyg szczeniak nie szczekał na inne psy? Dopóki jest sam jest super, nie odchodzi od nogi, jak tylko zobaczy psa zaraz sie jeży i chce do niego startować 🙁

  • Michał Szen
   says:

   Twój szczeniak jest bardzo młody, ledwie co zabrany od matki, dlatego boi się jeszcze całego dużego dla niego świata, dlatego trzyma się póki co blisko Ciebie, ale to się zmieni jak podrośnie. A co do psów obcych to szczeka pewnie ze strachu bo nie wie co będzie gdy obce psy do niego podejdą, dlatego powinien poznawać inne psy które są spokojne i zrównoważone psychicznie aby z czasem na widok innych psów się nie stresował. Nie powinien mieć kontaktów z psami które mogłyby go pogryźć. Dlatego warto się umówić na wspólny spacer z właścicielami innych spokojnych psów albo z innymi szczeniakami. Ewentualnie też możesz sama psa uspokajać gdy widzi inne psy. Jest też cała masa ćwiczeń jakie można wykonywać z takim szczeniakiem gdy widzi innego psa, to jednak dużo tłumaczenia, zapraszam na szkolenie to wszystkiego się dowiesz.

 • Natalia
  says:

  Ja mam pytanie odnośnie konkretnej rasy psa. Dostałam szczeniaka (mała ma 6 tygodni) jest to owczarek środkowoazjatycki. Wielu znajomych "straszy" mnie, że to bardzo agresywne psy i że nie poradzę sobie sama z wychowaniem jego i że zatrzymanie takiego psa to duże ryzyko. Czy to prawda?

  • Michał Szen
   says:

   trochę jest w tym prawdy, że bywają to dość trudne psy do wychowania. warto zacząć już takiego psa szkolić gdy szczeniak ma 9-12 tygodni, najbardziej skupiamy się wtedy na budowaniu u psa dobrych nawyków, aby nie było z nim problemów w przyszłości i prowadzimy socjalizację szczeniaka aby pies wyrósł na psa zrównoważonego psychicznie. Więcej o tym na co zwracać uwagę odpisałem CI na email który podałaś pisząc ten komentarz.

 • Alina
  says:

  Witam mamy małego 16 tygodniowego berneńczyka. Mój problem to malutki psiak podgryza wnuki (5 i 2 lata). Szczególnie młodszego naskakuje i gryzie. Jak tego oduczyć. Będę zobowiązana za radę

 • Ola
  says:

  Witam

  Mam 14 tygodniowego berneńczyka. Chce oduczyć go skakania na dzieci i na mnie (na 7 letnią córkę niepełnosprawną). Poza tym na spacerach ;pies biegnie, córka która go prowadzi biegnie za nim. Jak nauczyć spokojnego spaceru na luźnej smyczy. Poza tym podgryza młodsza córkę 4 letnią. Psa kupiliśmy z dobrej hodowli, pod kątem córki niepełnosprawnej, aby wychodziła z domu na spacery, ze spokojnym ale dużym psem.

 • Malina
  says:

  Witam proszę o pomoc. Dostalam niedawno szczeniaka. Maly jest grzeczny jak jestem w domu jak tylko wychodze to niszczy wszystko co jest w zasiegu jego zebow ma obecnie 11 tygodni. Mam tez 7 letnia suczke, ktora do tej pory byla bardzo grzeczna a od kad pojawil sie maluch ta tez przestala sie sluchac np. Na spacerach nie wraca na zawolanie. Malego przyjela cieplo. Spia razem i ladnie sie bawia. Prosze o rade co zrobic zeby maluch nie niszczyl ( dodam, ze zostawiam im zabawki) i co robic ze starsza zeby znowu zaczela byc posluszna.

  • Michał Szen
   says:

   młode psy, do roku czasu mają znacznie większą potrzebę gryzienia niż psy dorosłe, także zostawiaj mu raczej coś do jedzenia co można gryźć a nie tylko zabawkę. Najlepiej się sprawdza gumowa zabawka KONG wypełniona jedzeniem na temat tego 'czym wypełnić konga' znajdziesz dużo porad w internecie, poza tym dobre są naturalne gryzaki takie jak suszone ucho wieprzowe czy suszone ścięgna wołowe lub wieprzowe - kupisz to w sklepach zoologicznych.
   Co do szkolenia starszej suczki, to zbyt obszerny temat by udzielać porad tutaj w tekście, najlepiej idź z nią na szkolenie, jak jesteś z moich okolic to zapraszam do mnie (Wrocław, Legnica, Zielona Góra, Leszno, Głogów, Polkowice, Lubin i okolice).

 • Patrycja
  says:

  Jak zaczać szkoenie , tresure 2 miesiecznej suczki owczarek belgijski . Chce zeby była psem obronnym strożojącym ale tez reagowala na komendy i byla posluszna wychowywana z dziećmi

 • Patrycja
  says:

  Mam 12 tygodniowego laba gryzie w ręce, nogi wszędzie i wszystko. Dotego gryzie córkę (9 lat). Jak się pozbyć tego gryzienia, zabawki nie pomagają.

  • Michał Szen
   says:

   1.dawać psu zabawki interaktywne - np. gumowe zabawki które wypełnia się karmą - aby pies je gryzł i wydobywał sobie z ich wnętrza jedzenia.
   2. zapewnić odpowiednią ilość spacerów i ćwiczeń (nauka komend)
   3. można ewentualnie stosować pewne kary aby psu pokazać jakie zachowanie spotyka się z karą.
   To tak w skrócie - zachęcam do wykupienia indywidualnej lekcji przez internet - wtedy przez godzinę dokładnie Ci wytłumaczę jak z psem postępować: tutaj więcej info: http://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow-przez-internet-konsultacje-online/

 • mirek
  says:

  witam kiedyś już do Pana pisałem chodziło o szkolenie owczarka tak jak pan radził poświęcam mu dwa razy dziennie po 20 minut na szkolenie i ostatnio jak uczyłem go komendy "przynieś" to dość szybko załapał

 • Violetta
  says:

  Witam,wzięłam 7miesięczną suczkę z interwencji,bardzo boi się ludzi a szczególnie mężczyzn. Bardzo szybko zaakceptowała mnie oraz moją 14 miesięczna wnusię,następnie męża,problem jest z resztą rodziny wnuki synowa syn.Sunia jak przyjdą bardzo szczeka i warczy,nie wiem jak mam ją tego oduczyć

 • Dorota
  says:

  Mam pytanie czy można wyszkolić dwu letniego owczarka niemieckiego,rwie siė do ludzi ktòży chcą blisko przejść koło niego I do psòw jest agresywny.Czy nie jest za pòźno na takie szkolenie pod kątem agresji do obcych ludzi I psòw.

 • Marcin
  says:

  Co zrobić by 4 miesięczny Pies nie bał się ludzi? Jak wychodzę z moim Psem na spacer i zobaczy jakąś osobe to zaczyna sie wyrywać i stara sie uciec. Proszę o rade

 • Arlena
  says:

  Witam ,jestem szczęśliwą posiadaczką 2miesiecznej suni Polski owczarek nizinny , kupiłam ją od hodowców . Próbuje uczyć ja chodzić na smyczy jednak mała się zapiera i kładzie na ziemi a smakołyki nie pomagają . Bardzo proszę o poradę jak postępować z pieskiem ,nie chciałabym jej nosić za każdym razem .pozdrawiam

 • Basia
  says:

  Witam .Mam 5 miesięcznego psa rasy płochacz niemiecki .Pies jest bardzo przyjazny dla ludzi oraz dzieci .nie niszczy w domu szybko nauczył się czystości .Teraz planuje pójść z nim na szkolenie bo w zakresie chodzenia przy nodze czy posłuszeństwa na podwórku pozostawia wiele do życzenia .Moje pytanie czy psy tej rasy szybko się uczą czy jest to dobry moment na szkolenie i czy wszystkie płochacze są takie kochane ?pozdrawiam

 • Dorota
  says:

  Wziełam 6 tygodniowego kundelka mam z nim problem typu braku reakcji na imie nie pomagają smakołyki bo wgl nie interesują go nawet kiełbasy pròbowałam szybko się nauczył wychodzenia na dwór na siku choć w nocy zdaża mu się załatwić w dpmu lecz w dzień już informuje biegnięciem pod drzwi i piszczeniem rozumie też jak mu się mówi nie wolno lub zostaw stara się nie gryść rąk ale słucha się głównie mnie

 • Piotr
  says:

  Witam
  Mam pytanie chce wziąć psa staffika(staffordshire) dwu letniego że schroniska czy ten pies mnie zaakceptuje i czy będzie mnie słuchał ? Czego mogę się spodziewać i czy można takiego pieska wziąć jeszcze na szkolenie ?

 • Marta
  says:

  Witam ...
  Mam szczeniaka od dwóch dni w domu rasy american stanfford BLUE ma 4 miesiące i chce się bawić z moim 12 letnim kotem lecz kot na niego warczy syczy i atakuje 🤭
  Pomocy co mam robić ...

  • Michał Szen
   says:

   tak naprawdę to musisz zadbać o kota, aby nie był zbyt mocno zestresowany przez psa, zapewnić mu miejsce spokojne do odpoczynku i spokojny dostęp do miski i kuwety. Jak tego nie zrobisz, to będą problemy z kocim zachowaniem.

 • Ewa
  says:

  Witam,
  Od trzech tygodni mam suczkę rasy labrador retriever, ma 6 miesięcy. Już troszkę umie, np. chodzić na smyczy,reagowac na komendy siad i daj łapę. Mam problem dotyczący tego, że skacze na ludzi i ucieka poza ogrodzenie, gdy tylko otworzy się bramę. Uczę ja sama podstawowych komend, wzorujac się na różnych filmikach z Internetu. Co może mi jeszcze pomóc w tych amatorskich szkoleniach i jak oduczyć ja skakania oraz uciekania? Pozdrawiam

Dodaj komentarz