Chihuahua - jak wychować grzecznego i spokojnego psa
Szkolenie psów Chihuahua - wykorzystaj wzmocnienie pozytywne - czyli nagradzaj te momenty gdy pies dobrze się zachowuje.
Psy Chihuahua najlepiej szkolić metodami pozytywnymi - czyli używamy dużo nagród i pochwał dla psa gdy pies coś zrobi dobrze - a gdy pies coś zrobi źle to nie stosujesz ostrych kar - tylko np.powiedz "E-E" jako znak, że coś pies zrobił źle i musi starać się od nowa aby dostać od Ciebie nagrodę.
Szkolenie klikerem psa Chihuahua
Psy rasy Chihuahua są bardzo mądre - niestety rzadko kiedy się szkolone przez swoim właścicieli - dlatego potem wyrastają na mocno szczekające i nieposłuszne malutkie psy. Mają one duże predyspozycje do profesjonalnego szkolenia klikerem - te psy są najczęściej bardzo chętne do wykonywania ćwiczeń i sztuczek - musisz tylko dowiedzieć się jak uczyć psa komend - aby pies je dobrze poznał i sobie utrwalił. Jeśli Twój pies na początku nie zna komendy 'turlaj się' - to nie ma sensu powtarzanie jej w kółko 100razy - bo pies i tak nie wie o co Ci chodzi - musisz najpierw psu pokazać o co Ci chodzi, jakoś go zachęcić do turlania a potem dopiero dodawać do tego komendę. Więcej o tym jak szkolić psa Chihuahua klikerem napewno dowiesz się w szkole dla psów - zapisz się ze swoim psem na szkolenie a zobaczysz, że szybko nauczy się wielu różnych komend i posłuszeństwa.
Szczekanie na obcych w domu i na spacerze u psów Chihuahua.
To częste zjawisko u psów Chihuahua, że szczekają na obcych i na psy - musisz wiedzieć, że można nad tym pracować pod okiem instruktora szkolenia psów - da się tego psa oduczyć - najlepiej oczywiście zacząć szkolenie gdy pies ma 3-6miesięcy - wtedy najłatwiej ten problem 'ogarnąć' - można nauczyć psa aby był spokojny gdy dzwoni dzwonek do drzwi lub gdy ktoś puka do drzwi - trzeba jednak wprowadzić w życie psa odpowiednie ćwiczenia. Więcej o szczekliwości u psów pisałem też w artykule o szkoleniu owczarków szetlandzkich sheltie
Chihuahua gryzie i atakuje jak pirania?
Pies Chihuahua może być agresywny wobec ludzi i zwierząt tak samo jak każdy inny pies - to że jest malutki nic nie zmienia poza tym że pies nie wyrządzi człowiekowi tak wielkich ran jak duży pies. Także jeśli Twój Chihuahua jest agresywny to musisz iść z nim na szkolenie - do póki nie pójdziesz z psem na szkolenie rób wszystko aby pies nikogo nie pogryzł. Nie ma co się łudzić, że psu to samo przejdzie, lub że 'on juz taki jest' - to jest ściema i zabobon - każdego psa można szkolić i można modyfikować zachowanie psa poprzez odpowiednie ćwiczenia.
Chodź z psem na smyczy albo też w kagańcu - nie możesz pozwolić aby Twój pies atakował ludzi lub psy - potem poprzez odpowiednie ćwiczenia w szkole dla psów zmienicie zachowanie psa - myślę, że najlepszą opcją gdy masz agresywnego Chihuahua jest zapisanie się na szkolenie w trybie indywidualnym - aby pod okiem trenera wprowadzić odpowiednie ćwiczenia w życie psa.
Lęk przed obcymi ludźmi u pieska Chihuahua
Lęk przed obcymi ludźmi lub psami zwykle wynika z tego, że pies nie miał odpowiednio dużej liczby kontaktów z ludźmi i psami by był szczeniakiem - gdy pies ma 2-4miesiące wtedy jest to najlepszy okres do przeprowadzenia socjalizacji - czyli wtedy tak organizujemy spacery z psem i odwiedziny u znajomych aby pies poznawał dużo nowych osób i różnych spokojnych psów.
Socjalizacja chihuahua
Najlepiej aby obce osoby były źródłem smakołyków dla psa, aby się z psem pobawiły - albo jeśli piesek jest nie ufny to mogą tylko psu podrzucać smakołyki. Pies na początku jeśli jest lekko wycofany i nieufny to nie naciskamy na psa - nie zmuszamy go do kontaktu z obcymi - jeśli pies zdecyduje się podejść i powąchać obcą osobę, to ta osoba powinna być też spokojna, nie powinna gwałtownie łapać psa czy hałasować. Pies powinien na spokojnie powąchać obcą osobę, może dostać za to smakołyk a potem wołamy psa aby już odszedł od tej osoby.
Gdy lękliwość Twojego psa jest na dużym poziomie - to zapisz się z psem na szkolenie - najlepiej indywidualne z trenerem - można odbudować pewność siebie psa.
Pies gdy się boi to żyje w ciągłym stresie - więc można bardzo pomóc psu przez odpowiednie ćwiczenia i zmianę nastawienia psa do obcych - nawet nie chodzi o to aby pies wszystkich obcych kochał ale żeby był na tyle spokojny że bez stresu może chodzić na spacery i na spacerach spokojnie mija obcych i w domu gdy ktoś przyjdzie to pies też jest spokojny.
Przeczytaj także: pierwsza noc szczeniaka w domu
Chihuahua wymaga uwagi i kontaktu z ludźmi - jak szkolić psa Chihuahua w domu?
Wprowadź dla swojego psa Chihuahua kilka sesji treningowych w ciągu dnia - czyli rób tak, że bierzesz troszkę psiej karmy albo jakieś smakołyki i 10-15minut ćwiczysz z psem - za dobrze wykonane polecenia pies dostaje nagrodę w postaci jedzenia.
Do ćwiczeń można też wykorzystać zabawkę - jeśli Twój pies lubi szarpać zabawkę to np. gdy zrobi 'siad' powiedz 'dobrze' i wyciągnij zza pleców zabawkę i daj psu ją złapać i chwilę poszarp się z psem zabawką.
Po skończeniu ćwiczeń, czyli np.po 15minutach powiedz do psa "KONIEC" i zostaw psa i nie zwracaj już na psa uwagi przez jakiś czas. Tak nauczysz psa tego, że jest początek i koniec ćwiczeń.
To Ci się przyda gdy pies chce się bawić a Ty chcesz mieć spokój bo jesteś zajęta czymś innym - wtedy powiesz psu "KONIEC" i pies zrozumie że teraz nie ma opcji na zabawę i trzeba zostawić opiekuna w spokoju. Oczywiście ta metoda zadziała jeśli wcześniej powiedzmy przez tydzień czy dwa robisz z psem takie krótkie sesje gdzie jakiś czas ćwiczymy a potem jest koniec. Przez pierwsze dni pies nawet po haśle "KONIEC" może dalej chcieć się bawić - musisz wtedy to przetrzymać i nic nie mówić do psa i najlepiej nawet na psa nie patrzeć przez kilka minut aby wreszcie pies odpuścił i dał Ci spokój.
Gdy nie masz zbyt wiele czasu dla psa dawaj psu do gryzienia różne kości, suszone uszy wieprzowe, żwacze wieprzowe lub kup psu zabawkę KONG i napełniaj ją karmą - pies gryząc gumową zabawkę będzie wylizywał z niej jedzenie i tak spędzi czas - możesz też dać psu jedzenie w butelce po wodzie mineralnej aby pies turlając butelkę wydobywał z niej jedzenie. Urozmaicać tak życie psa gdy nie masz dla niego czas.
Efektowne szkolenie psów Chihuahua - nauka dyscypliny w domu
Wprowadź w życie psa kilka podstawowych haseł które pies będzie z czasem rozumiał:
- "OK" jako znacznik dobrego zachowania - np.pies robi siad, wtedy mówisz "OK" i dajesz psu smakołyk
- "E-E" albo "UPS" - jeśli powiesz psu 'zostań' i oddalisz się od psa a pies się ruszy możesz wtedy powiedzieć "E-E" jako znak, że pies coś zrobił źle i musi zacząć ćwiczenie od nowa, więc po słówku "e-e" znowu prosisz psa o zrobienie 'siad' a potem 'zostań' i jeśli pies wstał z miejsca gdy byłaś 5kroków od niego to teraz zrób coś prostszego czyli oddal się tylko o krok od psa i gdy siedzi w miejscu powiedz "OK" i daj smakołyk.
- "dobrze, dobrze" - jako sygnał przedłużający jakieś dobre zachowanie - jak pies dostał komendę 'zostań' i ty odchodzisz od niego to w między czasie możesz mówisz 'dobrze, dobrze' jako zapewnienie że pies wszystko robi dobrze, tylko musi jeszcze trochę poczekać na nagrodę
- 'zostaw' - gdy pies zobaczy np.kość na ziemi i powiesz zostaw to znaczy że psu nie wolno tego ruszyć
- jest jeszcze kilka innych haseł które stosujemy w szkoleniu psów Chihuahua - jednak w tym artykule nie chcę się tak bardzo rozpisywać na ten temat bo powstałaby z tego książka - jeśli chcesz profesjonalnie podejść do szkolenia psa i tego wszystkiego psa nauczyć to zapraszam do kontaktu i do zapisania się na indywidualną lekcję szkoleniową dla Ciebie i Twojego psa - istnieje nawet możliwość konsultacji przez internet jeśli mieszkasz daleko ode mnie.
Przyzwyczajanie psa Chihuahua do podróży samochodem, pociągiem, tramwajem i rowerem.
Zajmij się przyzwyczajaniem psa do jazdy samochodem gdy pies ma 3-4miesiące - to najlepszy czas - nagradzaj psa smakołykami za to że podejdzie do samochodu, gdy wsiądzie do samochodu, gdy już siedzi 2minuty w samochodzie - a potem pozwól psu wyjść z auta - nie powstrzymuj go. Naucz psa, że w razie czego jakby chciał to sobie wyjdzie z auta - a jak wejdzie do środka to dostanie smakołyk - tak przyzwyczaisz psa do tego, że bez strachu będzie wsiadał, nie będzie się bał zamknięcia - rób tak przez kilka dni - albo nawet tydzień - w końcu pies tak bardzo polubi auto, że z radością będzie wskakiwał i nie będzie w panice uciekał. Wtedy już nie będziesz dawać tylu nagród i smakołyków - to cenna umiejętność dla naszego życia z psem - także warto przez tydzień lub dłużej to poćwiczyć i poświęcić temu czas - bo pies będzie żył z Tobą przez wiele lat - więc czym jest tydzień ćwiczeń do 10lat spokoju który nas czeka 🙂
Opieka nad starszym psem Chihuahua.
- zapewnij psu spokojne spacery - spokojnym krokiem bez nadwyrężania stawów
- unikach chodzenia z psem po schodach
- jeśli psa coś boli zapisz psa na fizjoterapię dla zwierząt - zajęcia na bieżni wodnej są bardzo zdrowe dla psów
- uważaj na przegrzanie i wyziębienie psa
- kup specjalną dietę dla psa seniora - bardziej miękkie pokarmy ułatwiają gryzienie, a łatwiej strawne pokarmy nie obciążają tak wątroby i nerek.
- Unikaj tanich karm - kupuj najdroższe na jakie Cię stać, lub zainteresuj się dietą BARF i gotuj samodzielnie dla psa według zaleceń diety BARF
- zmień zabawki na bardziej miękkie - z mięciutkiej gumy lub plusze zabawki
- stymuluj nos psa - chowaj psu karmę w pokoju i potem wpuszczaj psa i zachęcaj do szukania
Szczeniak - nauka zostawania samemu w domu
- w pierwszych tygodniach gdy kupisz szczeniaka ucz go zostawania samemu na kilka minut - i stopniowo wydłużaj czas na jaki szczeniak zostaje sam
- gdy wychodzisz do sklepu na 5minut zostaw psu włączone radio lub telewizor (chodzi o to aby nie było znacznej różnicy w domu gdy jesteś w domu i gdy wychodzisz) - daj psu zabawkę KONG wypełnioną karmą lub jakąś smaczną kość i wyjdź wtedy z domu BEZ ŻEGNANIA SIĘ Z PSEM - wyjdź jakby nigdy nic - wróć za 5minut - jeśli stoisz pod drzwiami i słyszysz piszczenie lub szczekanie to poczekaj chwilę - złap za klamkę i otwórz drzwi gdy pies uciszy się na chociażby 2-3sekundy - uczysz tym psa że drzwi się otworzą gdy jest cicho - dlatego nie naciskaj klamki ani nie wkładaj klucza do zamka w drzwiach gdy pies piszczy lub szczeka. Nic też nie mów do psa przez drzwi gdy szczeka lub piszczy. Nagrodą za bycie cicho będzie otwarcie drzwi i pojawia się opiekuna w mieszkaniu.
Nauka czystości w domu szczeniaka Chihuahua
- Wychodź z psem przed dom 'na siku' wiele razy dziennie - po każdym przebudzeniu psa, po zabawie intensywnej, po jedzeniu i piciu - taki naturalny instynkt szczeniaka że wtedy się załatwia i robi to często - jeśli musisz psa zostawić na dłużej to czytaj dalej jak to rozwiązać.
- Psy mają naturalną niechęć do tego aby załatwiać się w tym miejscu gdzie śpią i jedzą - dlatego możesz ograniczyć przestrzeń psa do małego kawałka pokoju wykorzystując takie specjalne małe kojce dla psów (zobacz obrazek) - pies może tam zostać z miską i zabawką - a Ty zabierasz psa poza mieszkanie np.co 3 godziny aby pies mógł się załatwić - zwykle gdy pies ma 3miesiące to 3godziny wytrzymuje bez sikania - dlatego pamiętaj, że taki mały szczeniak zwykle nie wytrzyma całej nocy (8godzin) bez sikania. W tym ograniczeniu przestrzeni chodzi o to, żeby pies trochę się wstrzymał z sikaniem gdy jest w małej przestrzeni i żeby poczekał aż go wypuścimy - bo gdy pies biega po całym mieszkaniu to pójdzie się załatwić np. gdzieś za kanapę czy w róg pokoju - dla psa to jest daleko od jego miski i legowiska więc pies uznaje że zrobił wszystko prawidłowo.
- Co robić gdy pies nasika na naszych oczach na podłogę - na pewno nie ma sensu bić psa czy mocno krzyczeć - wystarczy powiedzieć "NIE WOLNO" i złapać psa i przenieść na matę do sikania - i tam czekamy z psem aż dokończy sikanie - gdy sika na macie to chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem - tak uczysz psa, że można sikać w obecności człowieka ale na macie - a poza matą sikać nie wolno. Dlatego pamiętaj, aby już nie denerwować się na psa gdy sika na macie - to ma być miejsce gdzie psa chwalisz za sikanie - mimo tego że sekundę wcześniej sikał na podłodze.
- Gdy zostawiasz psa takiej małej przestrzeni na więcej godzin to daj psu również matę do sikania - to taka jakby pielucha którą przyklejasz do podłogi i pies ma to miejsce przeznaczone na swoją toaletę. Uczysz tym psa, że ma nie robić siku 'tam gdzie po prostu stoi' tylko trzeba poszukać do tego odpowiedniego miejsca.
- Gdy piesek biega po całym mieszkaniu to nadzoruj go i np.przy drzwiach wyjściowych z domu rozłóż matę do sikania - gdy piesek kręci się i szuka miejsca 'na siku' wtedy zabierz go na matę przy drzwiach i poczekaj aż zrobi siku - gdy sika powiedz cicho 'dobrze, rób siku' - i gdy skończy pochwal psa i daj mu smakołyk - potem gdy piesek będzie rósł i będzie sam chodził na matę sikać - ty możesz to zauważyć i wtedy wyjdziesz z psem na spacer gdy tylko pies zacznie się kręcić blisko tej maty do sikania - tak nauczysz psa dawać znać, że chce wyjść na zewnątrz - dlatego kładliśmy matę niedaleko drzwi wyjściowych - aby potem nawet jak nie ma tej maty to aby piesek dawał znać że chce wyjść chodząc i kręcąc się w pobliżu drzwi - piesek będzie szukał tej maty a ty to zauważysz i z nim wyjdziesz - na spacerze też chwal i nagradzaj psa smakołykiem gdy sika.
- Dla bardzo wrażliwych piesków można też zrobić tak, że po wyjściu na zewnątrz rozłożysz matę do sikania na trawniku i pies to skojarzy i zacznie sikać - będzie jednak wiedział, że najpierw trzeba wyjść na trawnik i tam pojawi się mata do sikania. Jest to sposób na psy które mocno przyzwyczaiły się do maty i nie chcą sikać na trawniku. Trzeba potem oczywiście uczyć psa sikania na trawniku pomimo braku maty - ważne więc aby psa zachęcać codziennie słowami 'rób siku' gdy rozłożymy matę - aby pies w końcu robił siku na samo słowo zachęty a nie tylko na widok maty.
- Jak nauczyć psa, żeby dawał znać że chce wyjść poza dom aby zrobić siku? Znam też jeszcze fajny sposób do nauki sikania na zewnątrz - polega on na tym, że przy drzwiach wyjściowych montujemy mały dzwoneczek - np. na sznurku przywiązujemy do klamki ale dzwoneczek jest tak nisko że pies może go puknąć nosem - i gdy wychodzimy na spacer dzwonimy dzwoneczkiem i otwieramy drzwi - potem gdy pies biega po domu i zadzwoni dzwoneczkiem to usłyszymy to i wyjdziemy z psem na spacer bo dał nam znać, że stoi przy drzwiach i chce wyjść.
- Czego nie robić gdy piesek sika w domu? Nie krzycz na psa używając słów "SIKU" - np. CZEMU TU ZROBIŁEŚ SIKU? BLA BLA BLA ... bo pies skojarzy to słowo SIKU z Twoim zdenerwowaniem - i potem jak wyjdziesz z psem na spacer i powiesz mu 'no rób siku' to pies przypomni sobie to twoje zdenerwowanie i nie będzie chciał sikać przy Tobie. Dlatego jak sika w domu poza matą do sikania to powiedz 'NIE WOLNO' i zabierz psa na matę do sikania - a gdy sika na macie pochwal i mów wtedy 'dobrze, rób siku'.
Jak oduczyć psa Chihuahua żebrania o jedzenie przy stole?
To jest proste - poprostu nigdy nie dawaj psu jedzenia przy stole - jeśli kilka razy pies dostanie jedzenie przy stole to będzie to pamiętał i będzie to powtarzał - wstań od stołu gdy pies siedzi spokojnie i nie szczeka, nie piszczy, nie zaczepia Cię - wtedy wstań od stołu podejdź do psiej miski i tam daj psu smakołyk. Wytłumacz wszystkim, zwłaszcza dzieciom że nie karmimy psa przy stole.
Czy psy chihuahua są agresywne?
Jeśli nie były odpowiednio socjalizowane z ludźmi i innymi psami to psy chihuahua są agresywne - ze względu na swój rozmiar nie zrobią dorosłemu człowiekowi krzywdy ale są naprawdę bardzo agresywny do granic swoich miniaturowych możliwości. Takiego psa trzeba szkolić i jest szansa go z tego wyprowadzić. Wymaga to jednak kilku miesięcy treningów ze szkoleniowcem.
Chihuahua a dziecko?
Chihuahua to malutki piesek, któremu dziecko łatwo może zrobić krzywdę - pamiętaj, że jak psu coś się nie podoba, czyli chce np. się oddalić od dziecka bo zabawa jest nieprzyjemna dla psa to tak jak każdy inny pies może on uciekać albo warczeć i gryźć - jeśli nie może uciec i dalej jest pies męczony poprzez nieodpowiednią zabawę to pies może stać się agresywny - nie pozwól na to, aby pies musiał być agresywny aby wreszcie ktoś dał mu spokój - tak bawcie się z psem aby zabawa była też fajna dla psa. Zanim pies zawarczy lub ugryzie to najczęściej wcześniej daje dużo znaków że zabawa mu się niepodoba, lub że głaskany jest zbyt mocno, lub ściskany jest zbyt mocno - i jeśli tych delikatnych znaków nie uszanujesz i nie dasz psu spokoju to pies będzie się bronił gryząc - dlatego tak ważne jest poznać mowę ciała psów, przeprowadzić odpowiednią socjalizację psa aby pies lubił kontakt z dziećmi i aby lubił głaskanie i dotykanie jego różnych części ciała - a potem trzeba jeszcze nadzorować zabawy dzieci z psem, bo Chihuahua są bardzo delikatne i trzeba z nimi delikatnie postępować.
Masz jakiś inny problem ze swoim psem Chihuahua? Napisz komentarz lub wyślij mi prywatną wiadomość przez dział 'kontakt'. Jeśli mieszkasz w woj.dolnośląskim lub lubuskim to zapraszam do mnie na indywidualne lekcje szkolenia psa!
-------
Tagi wpisu Chihuahua
wszystko o rasie Chihuahua, Chihuahua charakter, psy chiwawa, cziłała, czi łała, chiuwawa, Szkolenie psów chihuahua, Tresura psa chihuahua, cziłała, czi łała, chihuahua, sziła ła, hiuała, wychowanie szczeniaka, nauka czystości w domu psa chihuahua, co zrobić aby chihuahua przestał szczekać, Chihuahua agresywny, szkolenie psa chihuahua, tresura szczeniaka chihuahua, jak nauczyć Chihuahua siad, leżeć, zostań, zostaw, nie rusz, fe.
Piney
says:Świetnie opisane:) Sama mam kundelka a'la chihuahua i z problemem lęku przed ludźmi dość długo musiałam "walczyć" jednak w końcu przyniosło to skutki:)
Pozdrawiam:)
anna d
says:Dzień dobry. Mam pieska chi od 3 lat i niustajacy problem sikania w domu.. Jesli zostanie sam w domu to sika wszędzie nawet na nasze lóżko poście wszędzie... W nocy oblewa fotele.. Juz mamy dość tego caly dom żeby brzydko sie nie wyrazić potwornie śmierdzi i nie możemy sie tego pozbyć. Kochamy tego pieska ale juz nkewiemy co mamy robic...mysle o kastracji. Bardzo proszę o pomoc. I przyznam szczerze ze nerwy juz nie raz nam puscily i dostal nie raz. Bo nerwowo juz człowiek nie wytrzymuje. Potrafi nawet na naszych oczach nasikac na ścianę.. Proszę o pomoc.
Michał Szen
says:pierwsza sprawa to badanie krwi psa u weterynarza pod kątem chorób nerek i cukrzycy, potem dopiero szkolenie.
aska
says:kurcze mam to samo, szkoda mi go kastrować, ale chyba nie widzę innej sytuacji. na ten moment a w lipcu bedzie mial juz 3 lata- zaznaczył każdy pokój, nawet nowe meble i inne . dramat z tym
Patrycja
says:Ja mam dokładnie ten sam problem, sika ( a raczej podsikuje) dosłownie wszędzie. Nawet gdy jest po spacerze, dzwiga noge już chyba z przyzwyczajnia aby puścić dosłownie kropelkę. i nie tylko pod naszą nieobecnośc, robi to dosłownie przy nas.
anna d - poradziłaś sobie z tym?
Beti
says:Z takim nastawieniem pies będzie tylko się bal i nadal sikał w domu, ja bym rozłożyła dużo mat, popsikala sprayem ze sklepu zoologicznego, który zapachem zachęca psa do sikania w dane miejsce, albo wytrzeć jego siki i taka brudna chusteczkę położyć na macie, pies powinien przez zapach załatwić się na macie, jak już to się wydarzy to dać mu przysmak i często z nim wychodzić, minimum 3 razy dziennie i nie krzyczeć na niego ani go nie bić, bo przyjadę i wam odbiorę tego psa!
ilona
says:witam serdecznie mam w domku dwa szczeniaki ciulala i chciala bym je nauczyc czystosci w domu
Michał Szen
says:masz w tym arykule mnóstwo porad na temat tego jak uczyć psa czystości w domu, przeczytaj cały dział dokładnie i zastosuj się do porad. jeśli wszystkie porady zastosujesz i po 2tygodniach nie będzie efektów wtedy dopiero idź do psiego trenera na konsultację. powodzenia 🙂
Aleksandra
says:Mamy 3 letniego wykastrowanego chihuahua .. niestety bardzo rozpieszczony. Nie był nigdy trenowany i nie za każdym razem słucha naszych komend. Spodziewamy się dziecka i mam obawy że pies będzie bardzo zazdrosny. .. czy może zrobić krzywdę dziecku? Jak z nim postępować żeby nie czuł się odrzucony ?
Michał Szen
says:Wysłałem Ci wiadomość prywatną w tej sprawie.
Asia
says:Witam! Mamy pieska chiuaua ma na imię Borys;) piesek ma 9 mscy.
Problem jest taki, że sika na łóżko, zazwyczaj niestety na świeżą pościel ;((( zamykam sypialnie ale czasem kiedy go nie dopilnuję on się zakrada i sika...
Normalnie załatwia się na matę do kuwety.
Dziękuję za odp.
Pozdrawiam
Bernadetta
says:Witam mam pieska chihuahua 1,5roku naucxylismy go czystości bardzo szybko czasami zostaje sam w domu 9 godzin i nic nie zrobi bardzo posłuszny w parku chodzi bez smyczy uwielbia inne zwierzęta zna bardzo duzo komend ( stój , daj łapę ,siad,leżeć ,nie wolno itp.)jedyny problem to jak ma wyjsć na spacer to nie biegnie do drzwi nie cieszy sie tylko sie kuli u siebie w łożku i czeka aż po niego sie przyjdzie nie mam pojęcia z czego to wynika ??? Dziękuje za odpowiedz pozdrawiam
Magdalena
says:Witam. Za 2 tygodnie spodziewam się Chihuahua. Piesek ma już 4 miesiace i jest nauczony zostawać sam w domu na max 4h. Psa otrzymam w niedziele, a w poniedziałek idę juz na 8h do pracy. Co zrobić żeby piesek nie przeżył szoku i potrafił odnaleźć się w tej nowe sytuacji?
Zośka
says:Witam
Mam 5 miesięcznego chi, naszym problemem prócz braku sygnalizowania potrzeby siusiania jest jego agresywne zachowanie wobec innych psów, szczeka przeraźliwie i rzuca się na nie. Jestem przerażona tym zachowaniem potrafi nawet ugryźć wyciagnieta do niego dłoń. Dodam, ze jest mądrym i zdyscyplinowanym psem, lecz niestety nie wobec konfrontacji z innymi psami. Nie pomagają próby odwracania uwagi i skupiania psa na sobie. Wszystko na nic. Gdy dostaje napadu agresji a ja wezmę go na ręce by udać się w innym kierunku to pies wpada w amok, szarpie się szczeka,warczy,wyrywa,szczerzy żeby jak wściekła pirania. Wstyd mi przed innymi właścicielami,
Aga Margol
says:To bardzo stresująca sytuacja i doskonale ciebie rozumiem ponieważ mam dokładnie ten sam problem. W domu nasz psiunio jest mega kochany, ale na spacerze to istny diabeł!!! Atakuje inne psy, A najgorzej dzieci. Poprostu ich nie znosi. Nie miał nigdy styczności z dziećmi,więc nie bardzo rozumiem dlaczego tak się dzieje
Kamila
says:Witam mój problem polega na tym ze moja chihuahua bardzo rzadko robi siku na matę , dodam ze ma juz 4 miesiące , mój chłopak uważa ze psa trzeba karcić za to co złe zrobił i wsadza mu nosek w siuśki , potem daje mu tez klapsa piesek piszczy ale i tak sie niczego nie uczy , ja natomiast krzyczę na niego i zanoszę go na matę daje mu tez smakołyk jeśli sam tez pójdzie na matę zrovbic co musi . Naprawdę nie wiem jak mamy nauczyć go robić to tam gdzie musi ... Pozdrawiam
Ewa
says:Mam 3 letniego psa rasy Chihuahua. Nie jest kastrowany. Agresywny wobec innych psów na spacerze (z sukami nie ma większego problemu), wykazuje również agresję wobec niektórych mężczyzn którzy przechodzą szybkim krokiem obok niego. Szczeka na rowery, deskorolki, hulajnogi które przejadą blisko. Na spacerze nie jest nauczony chodzić przy nodze i nie zwraca uwagi na żadne polecenia. Po spuszczeniu Go ze smyczy, po prostu ucieka. Pomocy 🙁
Anna
says:Witam wspaniałe kompendium porad dziękuję.
Mam pytanie, mam wspaniałą suczkę rasy chihiahua. Właściwie zwierze jest bez wad czule kochane bardzo uczuciowe. I własnie .... Mała wszędzie za mną chodzi , nie spuszcza mnie z oka nawet na chwile. Często potrafi nie spać cały dzien tak mnie pilnuje:) co zrobić żeby trochę odpuściła i zaczęła odpoczywać kiedy jestem w domu. Sunia ma ponad rok i nie sprawia żadnych Problemow. Jak pan uważa czy to kwestia wrażliwości , silnej więzi ze mną czy może stres choć wydaje mi sie ze go nie ma. Dodam iż jak wracam np po 2 godzinach cieszy sie ogromnie , piszczy ,biega , prawie płacze z radości. Coś niesamowitego.
Dziękuję pozdrawiam
Ania
Michał Szen
says:takie nadmierne przywiązanie psa do Ciebie może być stresujące dla psa gdy Ty z domu wychodzisz, niektóre psy nie potrafią się wtedy uspokoić i cały dzień szczekają/wyją albo biegają po domu i próbują się z niego wydostać i nie są w stanie wtedy położyć się i odpoczywać. Dlatego warto by ją pouczyć tego, że można odpoczywać spokojnie nawet jak opiekuna nie ma w pobliżu. Dlatego też w domu bym ją przyzwyczajał, że dostaje zabawkę wypełnioną karmą ale ta zabawka jest przywiązana na sznurku w innym pokoju, więc pies musi iść do drugiego pokoju i tam bez naszej obecności gryzie lub liże zabawkę.
najlepiej się do tego nadaje zabawka typu KONG, to gumowa zabawka która jest elastyczna i pies ją nagryza aby wyleciało z niej jedzenie.
coś takiego (dla małego psa rozmiar S)
http://www.zooplus.pl/-zap460211/shop/psy/zabawki_szkolenie_psa/kong_dla_psa/classic/140097
Katarzyna
says:Witam, mama 4 miesięcznego psa chichuahua. Większość dnia spędza w ogrodzie, zaraz po obudzeniu, mam go wtedy na oku, od razu idziemy na siku. Niestety widzę ze nie ma dla niego większej różnicy czy załatwia sie w domu czy na zewnątrz. Staram sie chodzić z nim na spacery i mam nadzieje ze jak zacznie podnosić łapę to bedzie mudawało pewnego rodzaju frajdę " podsikiwanie" krzaczków i załapie ze lepiej to robić na zewnątrz. Ale miałam kiedyś yorka i pamietam ze jak był dorosły to nie załatwiał sie w domu ale za to podsikiwal rożne miejsca wewnątrz. Czy można go tego oduczyć? Czy kastracja pomaga aby zapobiec podskakiwaniu w domu?
Edyta
says:Witam, od 2 tygodni mam prawie 7 miesiecznego pieska rasy chihuahua. I niestety rowniez mam problem z chodzeniem za mna krok w krok. Nawet w nocy kiedy wstaje do lazienki on musi isc za mna. Czeka zawsze pod drzwiami, nie szczeka, nie piszczy itp ale mimo wszystko wiem ze tak byc nie powinno. Sprobuje rady z Kongiem w innym pokoju ale on nawet kiedy spi lub je i uslyszy ze gdzies ide, od razu idzie za mna.
I druga sprawa zostawanie samemu w domu. Niestety w hodowli nie byl tego nauczony i teraz piszczy, wyje, drapie drzwi. Obecnie moge z nim byc caly czas w domu ale w niedlugim czasie wracam do pracy i bedzie musial zostawac sam na ok 5-6 godzin. Jak go tego nauczyc? Kupilam mu nawet psie feromony (Adaptil) ktore mialy go troche uspokoic i wyciszyc ale niestety nie widze zbyt wielkiej roznicy w zachowaniu. Bardzo prosze o pomoc i pozdrawiam.
Magda
says:Witam. Mam 8 miesięcznego Chihuahua. Piesek jest kochany, ale niestety mam od jakiegoś czasu wielki problem z nauką czystości...krótko mówiąc zaczął sikać gdzie popadnie- łóżko, pościel, meble. Jest to sytuacja dość kłopotliwa. Czy kastracja coś pomoże? Dodam jeszcze, że pies trafił do nas gdy miał 5 miesięcy i że gdy tylko znajdzie się w obcym miejscu natychmiast zaczyna znaczyć teren.
Monika
says:Witam dostałam pieska tej rasy bo ktoś nie mógł się nim opiekować więc dałam mu dom. Ma rok ale Bartuś bo tak ma na imię nie umie robić siusiu na dworze, robi na matę i to nie zawsze czy jest szansa go nauczyć? mam go 4 dni
Michał Szen
says:to może być trudne do nauczenia, ale myślę że jest możliwe. musiałbyś go bardzo często wyprowadzać poza dom i nagradzać za każdym razem jak sika poza domem. Maty rozłóż blisko drzwi wyjściowych i jak będzie tam szedł to będziesz wiedzieć że chce siku i z nim wyjdziesz. od tego bym zaczął
Kamila
says:Witam, Posiadam 4 letniego pieska rasy chihuahua. Od małego łatwo było nauczyć go wielu nawyków. Do jedzenia podchodzi kiedy usłyszy 'proszę', reaguje na 'siad', 'leżeć' i wiele innych komend. Nigdy nie wybuchał agresją wobec domowników, a broń Boże żeby wobec mnie. Co prawda nie przepada za psami większych ras. Jednak sam wybiera sobie bardzo wyszukane towarzystwo, ciągle pracuję nad tym aby nauczyć go lepszego stosunku do dużych piesków. Jednak dzisiaj bardzo mnie zaniepokoił. Wieczorem jak to zwykle bywa leżałam i oglądałam film, on leżał na pościeli obok moich nóg. Nagle 'coś mu się przyśniło', zaczął delikatnie piszczeć i krzywić mordką. Wystraszyłam się i chciałam go jakoś rozbudzić mówiłam po imieniu, 'spokojnie' i w ogóle, jednak Killer (imię) do mnie skoczył, chciał mnie ostrzec albo ugryźć. Pomyślałam, że może nie rozbudził się do końca, ale ponownie skoczył. Później poszedł do swojego legowiska, wstałam, cały czas do niego mówiłam i próbowałam go pogłaskać. Po główce bez problemu mogłam go głaskać, jednak obserwował uważnie każdy mój ruch. Naprawdę było to bardzo dziwne. Po czym znów do mnie skoczył, gdy chciałam go wziąść na ręce aby uspokoić. Powtórzyło się to ok. 7 razy.. Każda reakcja była identyczna. Nawet nie reagował na 'idziemy na dwór' mimo że sprawia mu to największą radość. Boję się o niego. Co mam robić? Później dostał przysmaka, którego zjadł niechętnie po czym pozwolił się wziąść na ręce. Niestety jego zachowanie było niecodzienne. Można powiedzieć, że straszne. Pomóż...
alv
says:Jeśli chodzi o sposób z kojcem u mojego yoreczka to zadziałało i juz nie sika wogole ma rok .
Kiedyś miał maty i nawet z nich korzystał jak był mały ale najlepszy sposób to kojec .
Polecam
Michał Szen
says:dzięki za komentarz, też to polecam, chodzi o to, że pies uczy się iż trzeba wyjść z ograniczonej przestrzeni poza dom na trawnik i tam się załatwić, chodzi o to aby unikać 'wpadek' w domu. dlatego trochę ograniczamy przestrzeń psa aby pies wstrzymał się na godzinę czy dwie z tym sikaniem i aby poczekał aż wyjdzie 'na siku'.
kasia
says:Witam. A ja mam chihuahua od 2 lat kupiłam ją jak miała roczek! od 2miesięcy załatwia swoje WSZYSTKIE POTRZEBY TYLKO W DOMU- chodzimy z nią po dworzu przez 15-20min i nic wpada do domu 2min i sika bądź robi kupę jak tylko ją stracimy z pola widzenia!!! już sobie z tym nie radzę!! do tej pory było to sporadycznie i ZAWSZE na dywanie!!!!
Michał Szen
says:jeśli pies sobie upatrzył dywany do sikania czy do robienia kupy to najważniejsza sprawa to zwinąć dywany i przez 2 tygodnie ćwiczyć z psem załatwianie swoich potrzeb na trawniku.
monika
says:Od zeszłego piątku mam 10-tygodniowego chihuahuae.
Szczeniak od wtorku przestał jeść. Doszło u niego do spadku cukru i w ciężkim stanie trafił pod opiekę weterynarza. jest z nim już lepiej, ale ciągle nie chce nic jeść. karmię go pastą którą dostałam od weterynarza za pomocą strzykawki. Od dziś weterynarz kazał mi podawać karmę "weterynaryjną" ale piesek dalej się opiera i podaje mu to jedzonko również za pomocą strzykawki.
Czy mogę coś zrobić aby zachęcić go od jedzenia z miseczki i aby sam jadł ?
Michał Szen
says:Czy masz kontakt z hodowcą? i czy szczeniak ma rzeczywiście 10tygodni? Hodowca powinien wiedzieć czym były karmione szczeniaki. Jeśli masz psa z pseudo-hodowli gdzie psy miały złą opiekę to niestety masz teraz duży problem, nie potrafię Ci pomóc bo nie jestem weterynarzem. Myślę, że najważniejsze to poszukać dobrego weterynarza który ma doświadczenie w ratowaniu takich szczeniąt. Pamiętaj, że szczeniak bardzo szybko może się odwodnić i szybko mogą wyjść na jaw braki niedożywienia co odbije się na całym jego życiu, nawet pół dnia bez jedzenia dla takiego szczeniaka to bardzo dużo, myślę, że powinnaś być w ciągłym kontakcie z weterynarzem aby w razie czego podać psu kroplówki lub leki.
Angel
says:Też miałam podobny problem że swoją chihuahua .kupiłam ja jak miała 5 miesięcy ale i wazyla 70 dkg (piesek mini )mała miała hipoglikemie ,a brak apetytu był spowodowany lambria! Pies z hodowli Fci...zaniesbany strasznie ! Dużo pieniądzy i trochę czasu ...i jest wszystko ok
Renata
says:Witam. Mam pytanie. Mianowicie nasz mały chiulala ma 3 miesiące. Mamy go kilka dni. Nie wiem czy mogę zacząć podawać mu jakąś kosteczkę dentystyczna lub smaczki do trenowania, bo w większości pisze powyżej 4 miesiąca?
Anna
says:Witam bardzo serdecznie. Mam od niedawna pieska Chihuahua, jest bardzo madry, ale niestety poprzedni wlasciciele tego pieska, nic go nie uczyli. Ma rok i 2 miesiace i to co potrafi, to ma sam z siebie, niestety nie reaguje na zadne moje komendy. Mam w domu tez starszego psa i nasz nowy nabytek reaguje tylko na te same komendy co starszy pies, razem z nia ( to jest suczka), ale gdy probuje tylko z nim cos pocwiczyc, nie ma zadnej reakcji. Nie umie sluchac i przez to nie moge jego poscic ze smyczy, bo strasznie szaleje, biega jak oszalaly, i nie wraca na moja komende. Mam bardzo duzy ogrod, ale bez plotu i boje sie, ze wybiegnie na ulice. Bardzo prosze o rade, pozdrawiam...
Karolina
says:Witam. Posiadam 6 letniego pieska Chi. Zawsze ładnie załatwiał się w kuwecie w domu i podczas spacerów na dworze. Od pół roku piesek zaczął mi obsikiwać wszystkie meble i nogi od stołu. Dodam, że robi tak tylko w nocy lub gdy mnie nie ma. Nie pomagają odstraszacze w sprayu i inne cuda. Nie wiem już co robić. Weterynarz jest już też bezradny i rozważamy kastrację... czy to by coś pomogło? Proszę o radę
Tomek
says:Witam. Od 3 dni jest z nami roczny piesek rasy Chihuahua. Problem polega na tym, ze strasznie sie wszystkiego boi, ani razu nawet takze nie zaszczekal. Nie reaguje na to jak sie go woła. Nie wiem co robic 🙁
Pies pochodzi od pani ktora ma hodowle.
Bea
says:Witam i proszę o pomoc 🙁 kupiliśmy Chihuahuae żeby przytulać i kochać i spędzać miło czas z psiakiem po utracie najkochańszej suni dobermanaa która przenigdy nie okazywała agresji do nikogo chociaż była taka wielka! ,niestety 11 tygodniowy chihuahua terroryzuje nas! okazuje nam agresję , złość, jeśli tylko coś jej nie pasuje gryzie, rzuca się nerwowo warczy aż przykro kiedy pomyślę że będziemy tak sią z nią męczyć, kiedy tak zrobi biorę kładę na grzbiecie, mówię nie wolno i czekam aż będzie spokojna niestety to chyba nie działa sytuacje się powtarzają ratunku bo wszyscy już żyjemy w stresie sunia chyba też i może nawet będziemy musieli ją oddać:(
Anna
says:Witan, mam problem tego typu ze chihuahua sika sporadycznie Na łóżko. Konkretniej podczas nocy i zawsze po stronie mojego partnera co robic? Bezczelnie nasika kolo nas śpiących.
Ania
says:Chihuahua mój ma 1,5 roku - ciagle sika - niby robi na matę , ale on sika ciagle co godzinę - dwie, nie potrafi wstrzymać moczu , położyłam dywan kilka dni temu i sika na dywan. Pójdę z nim w gości to sika - już nie mam siły do niego .. co zrobić ?
Michał Szen
says:może ma matę cały czas w domu więc jak tylko troche mu się zachce siku to robi, no i nauczył się że na stojąc na miękkim materiale można sikać, więc sika i na matę i na dywan... ja bym go uczył, że tylko na trawniku można sikać, w domu zakaz.
https://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow-przez-internet-konsultacje-online/
Magda
says:Witam mam 6 pieska rasy Chihuahua. Piesek jest agresywny do ludzi do zwierząt ( chociaż do ludzi trochę mniej ostatnio) . Od roku jest wykastrowany. Po kastracji zauważyłam, że częściej robi kupę w domu niż jak wcześniej siku. Wcześniej znaczyl tylko kąty po kastracji sika na łóżka itp .najczęściej pod naszą nie obecność. Potrafi kupą zaznaczyć ścianę, chociaż komuś może się to wydawać nie możliwe. Dostaje kurczaka gotowanego plus warzywa raz dziennie, psie kabanosy spacery 2 razy dziennie i 24 h /dobę dostęp do ogrodu. czy pies w tym wieku da radę jeszcze się zmienić? Czy zmienić mu właścicieli bo widocznie my nie potrafimy wychować psa tej rasy. My się meczymy i pies tym bardziej.
Ania
says:Witam
Kupiłam pieska chihuahua dosłownie tydzień temu .Probowalam go zostawiać samego na chwile ale tak piszczał ze nie mogłam z tym sobie poradzić i ciagle do niego wracałam .Dodam tylko ze nie mogę nawet się wykapać jak chłopaka nie ma bo on płacze szczeka i piszczy .Kenzo ma prawie 4 miesiące .pomozcie !
Agnieszka
says:Witam,moja suczka chi ma prawie 2lata. Jest kochana,ale za kazdym razem jak tylko usiade,to ona wskakuje mi na kolana i domaga sie glaskania.Drapie jeśli tego nie zrobię.Niedlugo urodze dziecko i boje sie co bedzie gdy np.bede karmic.przeciez nie moge ciagle zamykac fibi w innym pokoju
WIOLA
says:Witam.
Jak przyzwyczaic malego pieska do nowego domu w ktorym jest kot
magda
says:Nasza chihuahua ma 3,5 roku, jest bardzo ulozona, nie sprawia zadnych klopotow. Od jakiegos czasu co kilkanascie dni budzi sie nad ranem i jest bardzo pobudzona... nie mozna jej uspokoic. Nawet jesli sie uspokoi to tylko na chwile... Suczka jest wysterylizowana. Jestem w 8 mies ciazy czy to moze miec jakis wpływ? Nie wiemy co robic...
Michał Szen
says:myślę, że z tym problemem to najpierw do weterynarza, może do neurologa. a potem rozważyć jeszcze, że może pies słyszy lub czuje coś z czego wy sobie nie zdajecie sprawy.
Shishka
says:Dzień dobry,
Świetny artykuł!
Jestem dumną właścicielką 10 miesięcznej suczki. Mieszkamy wciąż z jej rodzicami, więc na spacery chodzimy w trójkę i mała cały czas przebywa z nimi. Planuję jednak przeprowadzkę i chciałabym, żeby dziewczynka pojechała ze mną. Boję się jednak, że będzie tęsknić za rodzicami i będzie nieszczęśliwa całe dnie sama w mieszkaniu, kiedy będę w pracy. Jest ona do mnie też bardzo przywiązana, chodzi za mną po domu krok w krok. Z drugiej strony, teraz mieszka w domu z ogrodem i ma tu swoich rodziców przy sobie... nie wiem co robić. Proszę o radę.
Lidia
says:Witam,od miesiąca mam suczke yorka.Mam problem z nauczeniem jej czystości,mieszkam na wsi,więc nie mam żadnej maty do siusiania ponieważ chcę aby chodziła na zewnątrz załatwiać swoje potrzeby.Saika jest strasznie uparta i będąc długi czas na dworzu potrafi wejść do domu nasiusiać i zrobić kupkę.
Michał Szen
says:wysłałem Ci odpowiedź na Twoje pytanie odnośnie nauki czystości na email jaki podałaś pisząc komentarz.
Więcej o yorkach do poczytania tu: https://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow/yorkshire-terrier-szkolenie-yorka/
Martyna
says:Ja mam od tygodnia maltańczyka. Ma mnóstwo zabawek, ale woli gryzć mnie. Jak mam go tego oduczyć?
Klaudia
says:Witam mam ch. od 2 tygodni , jest to piesek , ale mam problem bo mam 2 dzieci w wieku 6 i 8 lat które nie mogą się nawet zblizyc do pieska bo odrazu je atakuje , w domu piesek uznaje tylko mnie i pozwala się dotykać tylko mi , dodam że nie odstępuje mnie na krok ale bardzo martwi mnie zachowanie pieska do dzieci ... czy jest możliwość ze w końcu się przyzwyczai ? strasznie szczęka na dzieci nawet jak nie dochodzą do niego i nie zwracaja uwagi na pieska, wystarczy ze tylko się rusza ... piesek ma 6 tygodni
Gosia
says:Dzien dobry.Jestem wlascicielka chihuahuy od 15 maja.Suczka jest bardzo grzeczna i nie mam z nia większych problemow,staram się tez szkolić ja jak umiem najlepiej(z dobrymi efektami )jednak z jednym nie umiem sobie poradzić.Otorz poznym wieczorem,kiedy układa się do spania i inni wlasciciele czworonogow wyprowadzają je na spacer,zaczyna glosno szczekac i biegac pod oknem .Po moich komendach uspokaja się lecz trwa to jakies 15 min.Prosze napisac co robic aby ignorowala inne psy które słyszy na zewnątrz,dodam ze w ciągu dnia również potrafi glosno szczekac na balkonie syszac swoich kolegow. Dziekuje,pozdrawiam.
Gabi
says:Witam, kupiliśmy dwa dni temu 4 miesięcznego szczeniaczka chihuahuę, jest bardzo nieufny, wręcz strachliwy, ciagle się przed nami chowa, nie przychodzi do nas, nie chce jeść....;(... co robić? Jak go wychować, żeby w przyszłości nie był taki nieufny i strachliwy? Jak długo może trwać okres adaptacyjny w domu? Jak my mamy się teraz zachowywać?
Ania Reszka
says:Ja mam Yorka od tygodnia
Sika wsedzie ma 8 tygodni ale po przeczytaniu Pana porad doszłam do wniosku ze wszystko robiłam zle
Mata stała przy legowisku i cały czas mówiłam nie rób tu siku nie wolno robić siku
Od dziś spróbuje wg Pana porad
Asia
says:Witam,
Mam problem z moim 2 letnim chi. Wziełam go z hodowli 2 miesiace temu i nie było żadnych problemów. od niedawna zaczął sie problem z siusianiem. Zaczyna siusiac jak zakładam mu kurteczke albo szelki przed wyjsciem z domu. nigdy tak nie robil. Zdarza sie na siusiac tez w mieszkaniu i nawet na kołdre mimo ze wychodzimy na spacer regularnie. martwie sie ponieważ wczesniej nie było takich sytuacji.
Pozdrawiam Asia
Katarzyna
says:Witam mój pies chihuała m 5 miesięcy,mój problem polega na tym że on na wszystko szczeka:ludzi na dworze,rowery,hulajnogi,jadące samochody i na niektóre psy ,proszę o poradę.
Michał Szen
says:takie rzeczy na szkoleniu indywidualnym z instruktorem szkolenia psów rozwiążecie, technik szkoleniowych w takich przypadkach jest wiele i trzeba dobrać coś odpowiedniego dla tego Twojego psa.
Iwona
says:Witam,
Mam 8-miesięczną suczkę chihuahua. O 4 miesięcy jest u nas. Problem jest taki, że boi się chodzić po panelach, płytkach i innych gładkich powierzchniach. A my w mieszkaniu praktycznie nie mamy dywanów. Swobodnie chodzi tylko po salonie (też bez dywanu, ale najbardziej go lubi), a przemieszczanie się po innych pomieszczeniach to dla niej stres. Do tego boi się otworów drzwiowych w mieszkaniu (progów nie mamy, drzwi zawsze otwarte). Przechodzi przez nie powoli, czujnie i zawsze odwraca się do nich przodem (żeby jej coś z tyłu nie zaatakowało) i idzie dalej tyłem. A na dworze szaleje, biega, inny pies. My o nią bardzo dbamy i kochamy. Nie miała u nas żadnych sytuacji typu przytrzaśnięcie drzwiami czy coś takiego. Ogólnie jest bardzo strachliwa. Boi się innych psów (kuli się wtedy). Praktycznie nie szczeka. Niestety na długo zostaje sama w mieszkaniu, bo pracujemy. Wtedy głównie śpi, albo gryzie patyczek ze skóry lub swoje pluszaki. Innych zwierząt nie mamy.
Pozdrawiam
Iwona
Beata
says:nasz Diego ma 9 miesiecy .malo wychodzi na dwor siku robi na mate,ale jak wychodzimy nie piszczy jest grzeczny,ale jest problem jak zostaje sam to sika gdzie popadnie i widac ze wie ,ze zrobil zle bo sie trzesie,pomocy
Patrycja
says:Witam. Ja mam problem niby banalny. Mam suczkę chihuahua od prawie trzech miesięcy. W tej chwili ma pięć miesięcy. Od dobrego miesiąca lub nawet dwóch staram się ją nauczyć chodzenia na smyczy ale każda próba kończy się tak samo. pies zapiera sie i nawet nie ma mowy by gdzieś poszła sama. Bez smyczy chodzi bez problemu ale kiedy tylko włoze jej smycz od razu się zapiera. Kupiłam smycz zwykłą i automatyczną. Kupiłam również szelki i obrożę i nic. Jestem już sfrustrowana tym i wkurza mnie to. Prosze o jakieś porady
Beata
says:Dzien dobry
Mam chihuahua 2 latek zawsze byl szczekliwy lubi dzieci ale od kilku tygodni zaczyna atakowac ludzi nie slucha mnie wtedy jak by w jakims amoku byl bardzo prosze o pomoc nie moge przyjechac na szkolenie mieszkam za granica
Karina
says:Witam. Mam yorka od dwóch miesiecy( ma cztery).Problem polega na nauczeniu go załatwiania na dworze. Wychodzimy z nim dosyć czesto,ale nawet po 30 min. na dworze potrafi przyjść i załatwić się w domu.
Karina
says:Witam. Mam yorka od dwóch miesiecy( ma cztery).Problem polega na nauczeniu go załatwiania na dworze. Wychodzimy z nim dosyć czesto,ale nawet po 30 min. na dworze potrafi przyjść i załatwić się w domu. Dodatkowo zdarz mu sie zjadac własne odchody. Dziękuję i pozdrawiam.
Sylwia
says:Witam serdecznie. Planuję zakup dwóch piesków chihuahua. Od dłuższego czasu czytam o tej rasie jakie warunki trzeba jej zapewnić itp. Ponieważ obydwoje z mężem pracujemy obecnie zawodowo, największe obawy budzi we mnie proces przyzwyczajania piesków do pozostawiania samotnie w mieszkaniu na 8 godzin nieprzerwanie. Czy w przypadku tej rasy jest możliwość przyzwyczajenia szczeniaków na dłuższe pozostawanie w domu bez obecności właścicieli? Czy nauka pozostawiania samotnie w domu powinna być rozłożona na kilka etapów zaczynając od wychodzenia z domu na krótki czas i później stopniowego zwiększania? Czy fakt, że pieski będą przebywały w parze wpłynie pozytywniej na rozłąkę z właścicielami? Pozdrawiam
Anna
says:Witam , mam chihuaua 4miesiące, od niedawna bardzo rozszczekał się, szczeka na ludzi, psy , na wszystko.Ostatnio codziennie sika na kanapę czego wcześniej nie robił.pomocy!
Ola
says:A ja mam problem z pieskiem chihuahua . Bez przerwy sika na zabawki dziecka , na kosze z zabawkami, na mate do zabawy . Piesek ma 4 lata , dziecko 1,5 roku . Poswiecam mu bardzo duzo uwagi , zeby nie byl zazdrosny o dziecko . Bawimy sie ciagle , przytulamy , glaskamy . Piesek spi ze mna w lozku. Jednak od dluzszego czasu nie moge oduczyc go tego sikania , a jak krzykne na niego to warczy do mnie i potrafi nawet w zlosci ugrysc. Prosze o jakas porade , bo juz nie mam slow ...
Karolina
says:Dzień dobry,
Mam 6-miesięczną suczkę rasy chihuahua i jest to mój pierwszy piesek, którego wychowuję sama on małego. Mała jest cudowna, ale mamy z nią pewien nieprzyjemny problem - zjada swoje odchody. Była dwukrotnie odrobaczana. Kolejna wizyta przypada za jakiś tydzień. Jak się zachowywać w stosunku do niej? Niestety zwykle zauważamy fakt zjedzenie po fakcie, czasem w trakcie procesu, albo robi to gdy nas nie ma w domu.
Bardzo proszę o radę.
Pozdrawiam serdecznie!
Kinia
says:Witam. Od sierpnia mieszka z nami chihuahua. Nauczyl sie wychodzic za potrzabą tzn przy drzwiach tarasowych ma dzwoneczek. Jak tylko chce wyjsc daje nam znac dzwoneczkiem. Ale jednego nie wiem jak go oduczyc. Jak tylko usiądę przy stole piesek zaczyna szczekac , skomleć itd. Chce zeby wziac go na kolana. A ja chcialabym spokojnie zjesc posilek. Innych domownikow bardzo to irytuje i nie mozemy w spokoju jesc. Jak mam go tego oduczyc? Bardzo prosze o rade.
Michał Szen
says:nie ma na to cudownej metody, po prostu ignorować psa, nigdy nie brać na kolana jak siadasz przy stole. Po tygodniu będzie poprawa. Specjalnie siadaj przy stole 5-10 razy dziennie ale nie zwracaj uwagi na psa, nic kompletnie nie mów do psa gdy szczeka, skomle itp. Po jakimś czasie wstań od stołu i dopiero po odejściu od stołu możesz coś do psa powiedzieć. Jeśli na kanapie bierzesz psa na kolana, to nic w tym złego, pies się nauczy, że na kanapie jak siedzisz to można wskoczyć, ale przy stole nie ma szans aby wejść na kolana.
Didi
says:Witam. Wszystko jest super opisane.:)
Ale Jezeli moge opisze swoj problem:
Suczke chihuahua kupilismy w hodowli( Pani miala duzo piesko tej rasy) kupilismy ja jak miala 11 miesiecy. Od samego poczatku sika i robi kupe na dywan/ wycieraczke w domu. ( tylko w nocy) zlikwidowalam wszystkie dywany, wycieraczki, w domu sa gole plytki. Kupowalam spreye , przykrywalam podloge folia malarska.. pies codziennie w nocy nasika i nasra- na plytkach. I nie jedna kupe tylko ze 3. Siki 4 jak nie wiecej.
Sunia niedlugo konczy 3 lata .problem jest codziennie.Wychodze z nia regularnie. Ostatni posilek je po czym idzie na dwor i sie wyproznia.
Badania miala robione nie ma zadnej choroby. Nie wiem co robic.... pozdrawiam..
Iza
says:Kupilam ciulale ktory ma 10miesiecy. Boi sie wszystkiego. Nawet wlasnego cienia. Nie potrafi chodzic na smyczy i na zewnatrz . w domu tez nie potrafi chodzic na smyczy czy nawet z sama smycza. Nie wiem co robic. On potrafi stac na trawie czy pod drzewem kilka godzin i nawet nie drgnie. Jak wmurowany. Prosze o rade na moj adres email.
Aneta
says:Witam mam ten sam problem sunia ma 4 miesiące i również nie chce chodzic na smyczy. Jesli wyjde z nia na dwór to stoi i sie trzęsie nawet kroka nie zrobi. Jak ja przekonać żeby sie ruszyła z miejsca?
Ania
says:Witam. Mam 2,5 letniego psa rasy chiuhahua. Jest z nami 5 miesięcy, wcześniej był u mojego brata ale niczego go tam nie uczyli. Od jakiegoś czasu zaczal być agresywny, na poczatku tylko co jakiś czas kogoś gryzl z domowników a teraz już dzień w dzień kogoś musi ugryźć. Robi to bez powodu. Bawi się a za chwilę odbija mu coś i gryzie. Wcześniej można było z nim wszystko robić, nosić na rękach, przytulać a teraz strach do niego podchodzić. Co robić?? Czym to może być spowodowane?
Viola
says:Witam, mam yorka w wieku 1,9mc. Problem jest taki że w domu sika na mate. jak to zrobić żeby wyjśc z tej maty, żeby juz jej nie było? Dodam że rano i wieczorem mamy stałe godziny wyjścia, natomiast problem pojawia sie kiedy jestem w pracy- pracuje 6 godzin dziennnie, z dojazdem 7 ale kazdego dnia w innych godzinach i nie jestem w stanie ustalic popoludniowych stałych godzin wyjscia na dwor. Czy jest w ogole szansa ze oduczy sie sikania w domu czy przy takich godzinach pracy jest to bez szans
Michał Szen
says:nauczy się wytrzymywać dłużej z wiekiem, jak będzie miał około pół roku to będzie mógł sporo dłużej wytrzymać niż teraz.
Kasia
says:Witam
Od kilku dni mam w domu 9 tygodniowego psiaka, chłopiec. Mam również królika i tu zaczyna się problem... Piesek jest ciekawski, otwarty, zaczepia, jak to szczeniak, a królik na początku uciekał, później sam podchodził a teraz chyba już się wścieka. Boję się żeby nie doszło do nieszczęścia. Nie wiem co mam robić...
Martyna
says:Dzień dobry!
Mamy chi od prawie 3 lat, wzięliśmy go z hodowli jak miał 6 miesiecy, nie był nauczony niczego, a bał się wszystkiego i wszystkich;( piszczał jak tylko go opuszczalam. Po latach pracy jest ogromna poprawa, piesek jest otwarty,bawi się z innymi jednak nadal jestem jego największą miłością. Jestem obecnie na początku ciąży, ale chciałabym wiedzieć jak oswoić Czarka z nowym członkiem rodziny tak by się znowu nie zamknął i nie bał;( będę wdzięczna za porady.
Gosia
says:witam
mam rocznego pieska cziułała jak widzi obcych zwłaszcza dzieci skacze do kolan łasi się a jak dziecko chce go pogłaskać po głowie warczy i zdażyło się że ugryzł, taka sytuacja ma miejsce też jak jest na rękach-wyrywa się chce do gościa a jak nieznajomy wyciąga rękę żeby pogłaskać warczy i gryzie.
Jak sobie z tym poradzić?
Michał Szen
says:może po prostu nie lubić głaskania po czole, spróbowałbym głaskać go pod brodą po klatce piersiowej. jeśli to się nie sprawdzi to potrzebna będzie wizyta szkoleniowa
Gosia
says:witam
mam rocznego pieska cziułała jak widzi obcych zwłaszcza dzieci skacze do kolan łasi się a jak dziecko chce go pogłaskać po głowie warczy i zdażyło się że ugryzł, taka sytuacja ma miejsce też jak jest na rękach-wyrywa się chce do gościa a jak nieznajomy wyciąga rękę żeby pogłaskać warczy i gryzie.
Jak sobie z tym poradzić?
będę wdzięczna za każdą radę
Halszka
says:Witam,
Nasz piesek chihuahua ma 7 miesięcy.
Wychodzimy z nim bardzo często na dwór, i za każdym razem zrobi siku. Niestety jest problem z kupami bo je robi wszędzie, jak sobie z tym poradzić ?
Drugi problem to, że nie lubi chodzić na spacery trzęsie się przed wyjściem, a na spacerze nic nie wącha, nie załatwia potrzeb tylko nasz spacer wygląda jak bieg
Beata
says:Cześć 🙂 super porady , a ja mam takie pytanie, bo 2 tygodnie temu umarł moj Kochany piesek Brutusek (shih tzu). Teraz zamierzam kupić Chihuahua ale nigdzie nie mogę sie dowiedzieć czy piesek wytrzyma w domku 8h bez siusiania. Wiadomo ze szczeniaczek potrzebuje czasu ale juz roczny piesek czy wytrzymuje? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Beata
Iza
says:Mój chi ma pół roku. Mieszka zemna córka i mężem od miesiąca. Boi się tylko męża om8ja to łukiem nie da się dotknąć odwraca głowę czasem szczeka. Nigdy nawet na niego nie krzyknął błagam o pomoc
Lucyna
says:Witam! Od 2 m-cy mam suczkę chihuhaha zabraną za złe warunki i traktowanie z pseudo hodowli. Adoptowałam ją po pobycie w domu tymczasowym. Sunia naprawdę po przejściach lat około 6 do 8,po zabraniu z hodowli poddana operacji ze względu na kamień w pęcherzu, cały tułów bez sierści, obecnie jest poprawa sierść odrasta ale psychicznie boi się właściwie wszystkiego, gdy chcę ją zabrać na spacer na widok smyczy ucieka i zaczyna popuszczać mocz, jest hałaśliwa jak ktoś wejdzie do domu, reaguje szczekaniem na kroki na klatce schodowej, nie krzyczymy na nią poświęcamy jej dużo czasu ale nie wiele to pomaga. nie sygnalizuje też swoich potrzeb dlatego w dzień wychodzę z nią co 3 - 4 godz ale czasami nie wytrzymuje takiego czasu. W nocy załatwia się na matę. Bardzo proszę o radę jak postępować z tak małym ale jednak trudnym psiakiem, który jest już naszym oczkiem i bardzo ją pokochaliśmy ale nie stać mnie na wizyty u terapeuty ponieważ jesteśmy z mężem emerytami też z problemami zdrowotnymi które często są kosztowne. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam.
Dawid
says:Dzien dobry
Mam pieska chihuahua od dwoch tygodni, piesek z chodowli na wsi. Wzielismy go do siebie w wieku 8 m- cy. Powoli przyzwyczaja sie do zycia miejskiego, ale za nic nie daje sie zlapac czy poglaskac. Wyjscie na spacer to gonienie za pieskiem a i zwierzak bardzo sie denerwuje. Jak go do siebie przekonac? By nie uciekal przed nami I dal sie od czasu do cZasu poglaskac.
Roksana
says:Mam 6 miesięczną suczkę, która boi się innych psów. Jak jesteśmy na spacerze i jest na smyczy to przechodzi obok psa tak by być jak najdalej od niego, a gdy ją biorę na ręce to reaguje agresja i szczekaniem. Najgorzej jest gdy podlatuje pies, który nie jest na smyczy i chce ją powąchać. Jak radzić sobie w takich sytuacjach, jak się zachowywać?
Renata
says:Kiedy chi zaczynają szczekać? Nasz ma skończone 3 miesiace(z nimi od kilku dni) i nie szczękał jeszcze. Czasem zaskomli. Czy to przyjdzie z czasem? Czy to normalne?
Michał Szen
says:tak, przyjdzie jeszcze na to czas, to kwestia indywidualna każdego szczeniaka
Agnieszka
says:Mam suczkę chihuahua ,ma 9 miesięcy .Od jakiegoś miesiąca zaczęła być agresywna ,ostatnio przytulając ja ,ugryzła mnie boleśnie w usta.Czasami ugryzie tez innych ,np. w nos.Jestem miłym .slodkim szkrabem ,ale czasami jej zachowanie mnie martwi .Szczeka tez na ludzi na klatce i jak kogos zobaczy na podwórku.Jesli jesteśmy na spacerze i mijają nas ludzie nie ma takiego problemu i nie szczeka,do innych piesków jest bardzo przyjazna .Nie wiem co robic kiedy mnie ugryzie lub kogos z rodziny ,zawsze kiedy tak zrobi mowie stanowczo „nie wolno”,ale problem i tak jest .Nie wiem jak z nia postępować ,ale nie moge pozwolić na takie zachowanie ,pies nie może nas gryźć .
Monika
says:Witam
kupiliśmy pieska chihuahua.
Jak można się z Panem skontaktować w celu ,,internetowej szkoły'' dla nas i szczeniaka?:)
Michał Szen
says:w zakładce kontakt jest formularz kontaktowy
Marta
says:Witam od tygodnia nie wiem co sie stało z nasza chihuahua ponieważ nigdy wczesniej nie zachowywała sie tak agresywnie , kiedy wracam z pracy cieszy sie wita, liże pokłada sie zebyy ja głaskać , ale pozniej zmienia sie jej nastawienie i kiedy chciałabym ja pogłaskać warczy i doskoczmy . Nie wiem co sie z nia stało ma 6 miesięcy i taka nagła zmiana . Proszę o rade
Malgosia
says:Witam serdecznie, mam chihuahua 7 letnia i od malego zyla z drugim psem. Niestety nasz staruszek odszedl a nasza chi zaczela szczekac na wszystko na podworku. Na ludzi rowery inne psy. Nie wiem jak ja tego oduczyć. Teraz mamy zamiar wziąć szczeniaka chihuaha i boje sie ze nauczy sie od starszej siostry szczekac. Prosze o rady
Melania
says:Witam:) super artykuł ! Mam pytanie. Mam jedną Chihuahua lat 6 i od trzech tygodni malucha Chihuahua, ma trzy miesiące. Na początku psy się musiały do siebie przekonać ale potem było lepiej i chyba zaczęły się lubić. Jednak kiedy maluch poczuł się pewniej przy starszej zaczął ją prowokować do zabawy i trochę się bawili ale zabawy przerodziły się teraz w bardzo mocne podgryzanie nawzajem. Widać ze starsza jest zirytowana i nie ma ochoty i często go mocno podgryza i łapą przyciska do ziemi a mały nie przestaje jej prowokować, szczeka na nią skacze i mocno gryzie. Boje się ze sobie coś zrobią i nie wiem jak z nimi pracować żeby było spokojniej…będę wdzięczna za jakąś poradę ! Planujemy szkolenie z małym za dwa miesiące ale teraz już robi się z nimi groźnie…pozdrawiam!
Aneta
says:Dzień dobry adoptowałam ze schroniska kilka dni temu samczyka nie jest kastrowany, w typie chichuachua wiek około 2 lata. Przez pierwsze 3 dni był bardzo spokojny. Teraz stał się bardzo szczekliwy zwłasza jak wracam z pracy robi to z radisci. Wymusza też szczekaniem zabawę z drugim psem.Czy jest szansa żeby oduczyć go szczekania na powitanie i wymuszanie zabawy? Mam też drugiego psa 11 letniego średniej wielkości , który jest bardzo spokojny.
Pozdrawiam
Kaśka
says:Dzień dobry, mam pytanie? Od pewnego czasu mój piesek boi się mojego męża, niechce zostać z nim w domu, do tego stopnia że gdy ja wychodzę on ze starchu sika i robi kupkę, gdy mąż jest w domu z nim sam,piesek potrafi leżeć w końcu i się nie ruszać do momentu asz ja wrócę z pracy. Oczywiście, że odrazu odpowiem na pytanie, nie nie nie nigdy mąż nie zrobił mi żadnej krzywdy, wręcz przeciwnie, nie wiem co robić? Proszę o pomoc, widzimy że piesek się męczy, jak ja jestem w domu to oczywiście nie opuszcza mnie na krok.
Michał Szen
says:najwidoczniej w hodowli źle skojarzyła jakiegoś mężczyznę. zacząłbym od tego aby mąż karmił psa i wyprowadzał na spacery. Niech nawet rozpieszcza psa smakołykami przez 2-3tygodnie aby pies się do niego przekonał.
Katarzyna
says:Dzień dobry, mam pytanie. Mamy 3,5 miesięcznego pudelka średniego i mocno nas gryzie, zwłaszcza po rękach. Czy takie zachowanie u takiego malucha jest normalne? Proszę o informację. Pozdrawiam
Katarzyna