Szkolenie Berneńczyka -> Berneński Pies Pasterski - tresura

Szkolenie Berneńczyka (Berneński Pies Pasterski)

szkolenie psów - Michał Szen - 61 komentarzy

szkolenie berneńczykaBerneński pies pasterski inaczej określany jako Berneńczyk zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Jest już bodajże w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych psów. Cieszy mnie ta popularność, bo bardzo lubię te psy, zwykle spotykam bardzo zrównoważone i mądre psy tej rasy.

Do właścicieli tych psów również mam szczęście - bo najczęściej zgłaszają się do mnie rozsądni właściciele ze szczeniakiem berneńczyka, którzy wiedzą, że ich maleństwo wyrośnie na dużego i silnego psa i chcą go już od maleńkości dobrze wychować, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Na co trzeba zwrócić gdy zaczynasz szkolenie berneńczyka i czego je warto nauczyć?

 • -chodzenie na luźnej smyczy
 • -nauka przychodzenia na wołanie
 • -zakaz skakania na ludzi
 • -zakaz gryzienia rąk
 • -dobre maniery w domu
 • -przyzwyczajanie do podróży samochodem
 • -jak bawić się z psem
 • -przyzwyczajenie, socjalizowanie psa do kontaktów z innymi psami i ludźmi aby uniknąć agresji w
  przyszłości

berneński pies pasterski zdjęcie

Berneński pies pasterski - nauka chodzenia na smyczy.

Zobacz, że dorosły berneńczyk ma tyle siły, że może pracować jako pies pociągowy - możesz usiąść w wózku a on będzie cię ciągnął. Wyobrażasz sobie zatem, ile on ma siły gdy chce gdzieś dojść i będzie tam ciągnął z całej siły? Dorosły mężczyzna może mieć problem z utrzymaniem takiego psa.
Dlatego warto od małego uczyć psa tego, że dojdzie tam gdzie chce tylko wtedy gdy smycz będzie luźna. Ile trwa nauczenie psa posłuszeństwa

Berneńczyk skacze na ludzi?

Oj tak, berneńczyki skaczą na ludzi, zwykle z radości i na powitanie - te psy potrafią z łatwością
poturbować i przewrócić 10 letnie dziecko z radości - a czasami i dorosła kobieta ma problem ustać
na nogach gdy wesoły berneńczyk skacze na nas z radości. Osoby o niższym wzroście mogą mieć
przednie łapy berneńczyka na swoich ramionach 🙂 Gdy jeszcze pies ma brudne łapy i tak wesoło na
ciebie skacze to jest to tylko dla tego psa fajna zabawa. Dla nas ludzi bywa to najczęściej bardzo
denerwujące.

Waga i Wzrost - pamiętaj, że te psy rosną nawet do 70cm w kłębie i ważą nawet 60kg.

berneńczyk gryzie

Berneńczyk gryzie?

Tak jak każdy pies berneńczyk gryzie - chyba nikogo to nie dziwi - tylko musimy nauczyć psa co wolno gryźć a czego nie wolno. Trzeba nauczyć psa że wolno mu gryźć dostępne dla niego zabawki, a nie wolno gryźć ludzkich rąk podczas zabawy i nie wolno gryźć smyczy.

Szczeniak gryzie po rękach i nogach? (Berneński pies pasterski)

Berneńczyk gryzie po rękach w trakcie zabawy tak samo jak inne psy - jeśli od szczeniaka zwrócisz na to uwagę to nie będzie problemu pies oduczy się gryzienia po rękach bardzo szybko. Zwykle po tygodniu ćwiczeń według mojego planu treningowego problem gryzienia po rękach znika. Gorzej gdy szczeniakowi pozwalałeś gryźć ręce w czasie zabawy a nawet drażniłeś się z psem używając do tego własnych rąk - wtedy musisz się liczyć z tym, że gdy pies będzie o kilka miesięcy starszy to będzie on miał tyle siły w zębach, że będzie z łatwością łamał grube kości. Pies nauczony ostrej zabawy gryzie mocno, czasem z całej siły - szczeniak gdy gryzł z całej siły było OK, pies 6 miesięczny gdy ugryzie z całej siły to co będzie?
berneński pies pasterski wychowanie

Szkolenie berneńskiego psa pasterskiego pod kątem jazdy w samochodzie.

Warto w szkolenie berneńczyka wpleść naukę jazdy samochodem - bo jak pisałem wcześniej, gdy nie
nauczysz czegokolwiek psa za młodu, gdy jest szczeniakiem to potem pies może wpadać ze strachy w
panikę lub może być agresywny. Panikujący ze strachy berneńczyk w samochodzie to katastrofa dla
samochodu i niebezpieczeństwo dla psa. Naprawdę.

Berneńczyk ucieka z posesji?

Rzadko mi się zdarza spotkać berneńczyka, który ucieka z terenu na którym mieszka - zwykle
zapytania o uciekanie berneńczyka dotyczą tego, że pies spuszczony ze smyczy ucieka dość daleko od
właścicieli i nie chce wracać gdy jest wołany. Jest to sprawa dość powszechna i można pod tym kątem
prowadzić szkolenie psa. Szkolenie berneńczyka pod kątem przychodzenia na wołanie trzeba tak jak u
każdego innego psa prowadzić systematycznie i stosować się do reguł pozytywnego szkolenia psa.
Jeśli masz taki problem z psem, że nie wraca gdy go wołasz to zapraszam do działu kontakt w celu
umówienia się na lekcję szkoleniową. Pokaże Ci wiele różnych ćwiczeń do wykonania z psem podczas
spaceru, które sprawią, że pies będzie wracał gdy go wołasz.

Tresura szczeniaka berneńczyka

tresura szczeniaka berneńczyka

Choć może jest teraz taki malutki - to pamiętaj, że wyrośnie na dużego i silnego psa. Dlatego szkolenie berneńczyka zaczynaj od szczeniaka. Stosując zachęty i przysmaki można małego berneńczyka nauczyć wielu przydatnych komend. Tresura szczeniaka berneńczyka zwykle idzie gładko - gdy coś Ci nie wychodzi to zgłoś się po pomoc do trenera, bo może coś robisz nie odpowiednio i Twojemu psu jest ciężko zrozumieć o co Ci chodzi. Co daje psu psie przedszkole

Berneński pies pasterski charakter

Ciężko tak naprawdę powiedzieć o generalnym charakterze berneńczyków - każdy pies jest inny.
Spotykam naprawdę różne psy tej rasy - niektóre to wulkany energii i odważne psy, a inne są raczej powolne, ciapowate i niezbyt ruchliwe. Generalnie jednak są to psy opanowane i zrównoważone - co mnie bardzo cieszy. Dużo oczywiście zależy od wychowania psa, od tego czy ćwiczysz cokolwiek z zakresu posłuszeństwa ze swoim psem, czy się z nim bawisz (i jak się z nim bawisz), ile pies spędza z tobą czasu? czy masz czas z nim spędzać czas czy może jest on pozostawiony sam sobie na całe dnie i nawet po  powrocie z pracy nie masz siły ani czasu na zabawę z psem? To wszystko wpływa na to jaki charakter ma berneńczyk i jakie ma zwyczaje i nawyki.

Tresura berneńczyka (Jak tresować berneńczyka?)

tresura berneńczyka psa pasterskiego

Dla mnie tresura znaczy dokładnie to samo co szkolenie - zatem gdy pytasz o to jak tresować berneńczyka to odpowiadam: 'z głową' 🙂 Czyli musisz wiedzieć czego chcesz nauczyć swojego psa i musisz dowiedzieć się trochę o tym jak psy się uczą, jak zmotywować je do danych zachowań, co robić aby pies wykonywał komendy coraz chętniej, coraz szybciej i coraz dokładniej - a jak wygaszać zachowania niepożądane. Trzeba jeszcze to wszystko dopasować do charakteru Twojego psa. To samo ćwiczenie i ta sama metoda może dawać zupełnie różne efekty w zależności od psa. Przeczytaj: podstawowe komendy dla psa, w jakiej kolejności uczyć psa komend

Berneńczyk a dzieci

Nie myśl, że berneńczyk sam z siebie jest idealnym psem dla dzieci. Nie ma idealnych psów dla dziecka. Nawet psa z najlepszymi predyspozycjami można 'zepsuć' - nawet gdy Twój pies jest wyrozumiały i wiele potrafi znieść to czasami nieumiejętne zabawy z psem psują skojarzenia psa z dzieckiem i pies zaczyna dzieci unikać. Często też ludzie nie potrafią odczytać mowy ciała psa i nie widzą tego, że pies przy dziecku jest zestresowany. Pies musi mieć możliwość zakończenia zabawy
z dzieckiem gdy ma jej dość - każdy kontakt dziecka z psem powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe. Jeśli chcesz nauczyć się mowy ciała psów i oznak stresów u psa zapraszam do kontaktu.

Agresywny berneńczyk? Agresja u berneńskiego psa pasterskiego

To się zdarza, przyczyn agresji u berneńczyka może być bardzo wiele - dlatego nie podam tutaj ani jednej, bo nie chcę generalizować. Za każdym razem w przypadku agresji u berneńczyka trzeba do tematu podejść bardzo poważnie - to duży i silny pies i gdy jest agresywny możesz naprawdę mieć problemy z zapanowaniem nad nim. Dlatego gdy tylko dostrzegasz jakiekolwiek objawy agresji u swojego berneńczyka to zgłoś się z tym do szkoły szkolenia psów.

Berneński pies pasterski w bloku?

Osobiście uważam, że nie jest to najlepszy pomysł. Te psy lubią otwartą przestrzeń i rewirowanie swojego terenu. Zwykle jest im też za ciepło w temperaturze pokojowej - widziałem 3-4 miesięczne berneńczyki, które zimą szukały najzimniejszego miejsca w całym mieszkaniu do spania. A na śniegu czuły się wprost szczęśliwe 🙂 Poza tym znudzony berneńczyk w bloku potrafi narobić wiele szkód w mieszkaniu - poobgryzane nogi od stołu lub poprzegryzane kable to dla wielu berneńczyków normalka.
I co zrobisz z takim psem gdy wychodzisz na 8 godzin do pracy?

berneńczyk pies i buda

Berneński pies pasterski w budzie? trzymać go w domu czy na dworze?

Psy tej rasy powinny mieszkać przed domem na podwórzu i powinny mieć dostęp do budy.
Chyba tylko w najgorsze ulewy i w bardzo mroźne noce berneńczyk wybierze do spania budę - a resztę dni i nocy będzie prawdopodobnie spał w innym upatrzonym przez siebie miejscu - buda zwykle stoi pusta. Przeczytaj też: cane corso a mrozy, co zrobić gdy pies nie chce spać w budzie

energiczny berneńczyk

Energiczny berneńczyk?

Jak najbardziej - zwłaszcza w pierwszym roku życia berneńczyki mogą być bardzo energiczne - znam psy, które po godzinie intensywnego treningu dalej chcą ćwiczyć, same się domagają o więcej bo godzina ćwiczeń to dla nich pikuś. Jeśli szczeniak jest smutny to zwykle oznaka choroby.

Szkolenie berneńczyka warto uzupełnić o gry i zabawy z psem, które z jednej strony pozwalają fajnie spędzić czas z psem a z drugiej strony dają psu możliwość rozładowania energii, używania swoich instynktów i naturalnych zdolności (zabawy węchowe, tropienie, aportowanie, różne inne psie sporty).

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

61 komentarzy do wpisu: “Szkolenie Berneńczyka (Berneński Pies Pasterski)”

 • Ewa
  says:

  Ma Pan rację, podczas szkolenia berneńczyka to skakanie na ludzi jest bardzo ważne do wyeliminowania, bo dorosły człowiek nie może czasem dać sobie z psem rady gdy ten skacze jak oszalały

  • Michał Szen
   says:

   Dzięki Ewa za komentarz. No to skakanie u tych psów to naprawdę potrafi być upiornie męczące. ps. Jak macie jakie pytania czy uwagi co do szkolenia berneńczyków to dawajcie znać w komentarzach.

   • Agnieszka
    says:

    Czy psiada Pan jakis poradnik co do szkolenia takich pieskow?

   • Małgorzata
    says:

    Witam, mam od dwóch tygodni 3 miesięcznego berneńczyka - próbuję wszystkiego (mówienie, smakołyki, wołanie)aby chodził na lużnej smyczy. Nie ma znaczenia czy to dom, podwórko czy droga - Siada albo się kładzie i nie reaguje. Co robię źle?????

 • Berneński pies pasterski
  says:

  Bardzo dobra strona a już sporo ich przeczytałem 🙂 jeżeli ktoś lubi duże psiaki to polecam spokojna bardzo wesoła rasa : )

 • Radek
  says:

  A ja mam trzyletniego bernusia. Mieszka ze mną w dwupokojowym mieszkaniu. Tylko my dwaj. Tak wiec miejsca jest dosc. Zostaj sam bez problemow na osiem godzin.

  • Michał Szen
   says:

   To masz Radek szczęście 🙂 taki bezproblemowy berneńczyk w mieszkaniu to skarb.

  • Magda
   says:

   Ten pies się tam pewnie męczy sama mam berneńczyka 2,5 rocznego.Mamy 16 arową działkę i uważam że takie psy nie powiy mieszkać w domach bez ogrodu chociaż takiego gdzie mogły by spędzić dzień gdy właściciela nie ma w domu.

  • Magda
   says:

   Ten pies się tam pewnie męczy sama mam berneńczyka 2,5 rocznego.Mamy 16 arową działkę i uważam że takie psy nie powiy mieszkać w domach bez ogrodu chociaż takiego gdzie mogły by spędzić dzień gdy właściciela nie ma w domu.

   • Baska
    says:

    Bzdura. Każdy pies nadaje się do bloku. Po domu (nawet 200m2) nie kazesz mu aportowac czy latac za "frizbi". Dom ma być miejscem odpoczynku, azylem. A ogród? Serio? Bo nie można wyjść na dłuższy spacer czy też pobawić się przed blokiem albo pójść do dużego parku? Po za tym przypominam, że bernenczyki muszą mieć ograniczony ruch. Przeciazone łapy spowodowane nieustannym bieganiem (a o to puszczony samopas w ogrodzie bernenczyk nie bedzie mial problemu) moze nabawic sie dysplazji (do czego mają predyspozycje). Liczy się podejście i czas spędzony z psem a nie metraż. Nawet wielki ogród z wielkim domem przy olewaniu psa (a czesto sie zdaza, ze wlasciciel wypusci psa do ogrodu i niech sobie pobiega wiec jest spokoj) przegra z małym mieszkaniem i wspólnymi spacerami z właścicielem ( bo to ich wspólnie spędzony czas a nie tylko wypuszczenie psa aby sobie polatal).

   • zbyszek
    says:

    cieszy mnie twoje poczucie humoru

 • Piotr
  says:

  witam serdecznie, a jak wygląda sprawa dojrzałości 😉 ?? sąsiedzi strasza mnie, że mój 1,5 roczny bernuś za pół roku będzie uciekał z 15 arowej działki przeskakując płot w poszukiwaniu atrakcyjnych partnerek :-), pozdrawiam, Piotrek

  • Michał Szen
   says:

   myślę, że Ci sąsiedzi Cię mocno straszą 🙂 oczywiście warto z psem spędzać jak najwięcej czasu i coś z nim ćwiczyć i bawić się z nim w różne gry i zabawy przystosowane do wieku i poziomu wyszkolenia psa - aby z psem budować dobrą relację, aby pies był do Ciebie przywiązany i lubił z Tobą przebywać i spędzać czas. Najgorzej jak psa zostawisz samego na 10-12h dziennie i jedynie raz dziennie postawisz mu miskę z jedzeniem - taki pies zostawiony sam sobie może sprawiać problemy i pewnie z nudów może wpaść na pomysł aby uciekać i zwiedzać świat

  • Patrycja
   says:

   Ja mam 4 rocznego Berneńczyka. Ale twoi sąsiedzi w przypadku moim mieli racje. Ale nadal nie wiemy kiedy i gdzie ucieka. Gdyż widzimy tylko gdy wraca przeskakując płot.

 • Magdalena
  says:

  Witam
  przeczytałam wszystko uważnie i zgadzam się się , że w większości, że pasa trzeba szkolić żeby wyrósł na mądrego towarzysza i przyjaciela. Ja pozwoliłam swojemu 4 miesięcznemu maluchowi gryźć się po rękach i skakać . teraz mam z tym problem.

  • Michał Szen
   says:

   to jeszcze nie koniec świata, dasz radę psa wyszkolić, berneńczyki to mądre psy, szybko załapie o co chodzi - tylko zapisz się gdzieś do psiej szkoły albo zamów wizytę psiego szkoleniowca do domu- bo to my ludzie zwykle musimy się najpierw nauczyć jak się z psem komunikować aby pies zrozumiał o co nam chodzi.

 • kasia
  says:

  Witam! mój Bernuś ma 8-siem tyg.chciałabym jak najwięcej wiedzieć ,o szkoleniu , karmieniu itd..itp

 • Asia
  says:

  Witam, mój berneńczyk był słabo socjalizowany i teraz się wszystkiego boi, czy można jeszcze coś z tym zrobić? Sunia ma 2 lata.

  • Michał Szen
   says:

   Myślę, że da się Twoją sunie 'wyprowadzić na prostą' ale musisz się dowiedzieć co i jak ćwiczyć z takim psem. Zgłoś się do psiej szkoły w swojej okolicy lub do psiego behawiorysty to trener dobierze odpowiednie ćwiczenia do Twojego psa i potem trzeba z psem ćwiczyć i zabierać psa na spacery socjalizacyjne. Zobacz na filmiku, jak mi się udało wyszkolić strachliwą Bunię, aby nie bała się samochodów tu: https://www.youtube.com/watch?v=_ulKQVQNHKg - jak jesteś gdzieś z moich okolic to zapraszam oczywiście do mnie na lekcje.

 • Anna
  says:

  Czy da się wyszkolić 1.5 rocznego Bernusia?

 • Aga
  says:

  jak oduczyć 11-miesięcznego berneńczyka skakania na ludzi??

  • Michał Szen
   says:

   wysłałem Ci na Twój email jeden opis ćwiczenia co do uczenia skakania psa

   • Aleksandra
    says:

    Witam ? Ja też mam problem ze swoim 3-letnim berneńczykiem, a raczej z jego sposobem okazywania radości gdy wracam do domu , skacze i nic na niego wtedy nie działa ? A mam 1.5 roczna córkę i gdy wracamy razem to muszę wziąć ją na ręce bo poprostu boję sie wtedy że zrobi jej krzywdę.Proszę o radę

   • aga
    says:

    mogę również prosić ? Mam 7 tyg sukę od dwóch dni i chciałabym dowiedzieć się jak najwięcej:) Mam małe dzieci i dziś gryzła i drapała córeczkę 4 letnia

   • Agnieszka
    says:

    czy mogłabym również prosić? Nasza ma 8 tygodni, gryzie i skacze na dzieci
    Pozdrawiam

    • Maria
     says:

     Witam czy również mogła bym poprosić mam suczkę 3 miesięczna skacze na ludzi jak szalona do tego czasami dochodzi podgryzanie

   • Marta
    says:

    Witam, czy ja również mogę prosić o wskazówki jak oduczyć psa skakania ( głównie na powitanie) oraz podgryzania nóg czy rąk ?

   • Marcin
    says:

    Witam mam ten sam problem jak oduczyc skakania na ludzi, dodatkowo jak poradzić sobie z jego agresja, potrafi zawarczec na syna i żonę, pies ma dopiero 4,5 miesiąca, proszę o podpowie jak go ułożyć jakimi cwiczeniami

   • Marzena
    says:

    Ja tez bym bardzi prosila, moj tez skacze, ma 12 miesiecy

   • Agnieszka
    says:

    Mam 5miesiecznego Berneńczyka z radości skacze na ludzi jak go tego oduczyć? Robi to z radości , że kogoś widzi ale będzie dużym psem ,i. chciałbym go tego oduczyć w momencie silnej ekscytacji nie reaguje na komendę Nie ale za chwilę reaguje na komendę Siad bo wie że dostanie smaczka

   • Mateusz
    says:

    Czy mogę dostać opis jak oduczyć 9 miesięcznego berneńczyka skakania na ludzi gryzienia po rękach i smyczy? I żeby się nie ciągnął do czegoś podczas gdy jest na snyczy

    • Michał Szen
     says:

     nie mam takiego poradnika do przesłania, możemy się umówić na konsultację przez internet w formie wideo-rozmowy, wtedy odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wyjaśnię jak z psem postępować. Cena konsultacji online to 100zł. Jak jesteś zainteresowany to pisz przez dział kontakt.

   • Ania
    says:

    Witam, czy posiada Pan jeszcze ten poradnik? Także chciałabym oduczyć mojego szczeniaka

 • Paulina
  says:

  Witam, mam problem z swoją 13 miesięczną suczką Berneńską. Przejdę do rzeczy :
  - nie lubi teściowej (biega wokół niej i ją obszczekuje) zachęcała ją do siebie smakołykami ale bez rezultatu, suczka na widok jej szczeka jak opętana i biegnie do budy i bezpiecznego miejsca szczeka aż w końcu teściowa pójdzie do domu (podejrzewam, że mają swoją tajemnice o której nie wiem przez co teraz jest duży problem z tym).
  - na spacerze po spuszczeniu jej z smyczy biegnie przed siebie i nie słucha mnie..
  - jest baardzo oporna w współpracy nad wychowaniem jej..
  Proszę o poradę.
  Pozdrawiam

 • Agata
  says:

  Witam . Od weekendu mam w domu dwa 7mio tygodniowe berneńczyki . Są to pieski z tego samego miotu , są bardzo z sobą związane I często jak ich np wolałam to zdarza się rzadko Ale jednak że jeden patrzy na drugiego i bierze z niego przykład czy przyjść czy nie co bardzo mnie martwi ponieważ czytałam że pieski z tego samego miotu mogą być związane z sobą bardziej niż z właścicielem . Chciałabym rozpocząć naukę (siad , leżeć , zostań ) czy szkolić ich całkowicie osobno , czy razem a może tak żeby jednak były osobno ale ten drugi widział z daleka co robi brat ???Są bardzo mądre szybko nauczyły sie np robienia na matę higieniczną i bardzo rzadko zdarzy im się jakaś wpadka na podłogę .
  Dodatkowym pytaniem jest to że mają kwarantannę po szczepieniu i są w domu wychodzą na 10 min dziennie ale tylko w kocyku i niesione przeze mnie ponieważ boję się żeby nie zachorowały tak jak mówił weterynarz ale przecież to rasa która kocha spacerować czy to nie przesada co mówią weteryniarze ? Czy mogą same trochę pochodzić lub czy mogę z nimi powoli zaczynać chodzenie na smyczy ??? Nie chcę popełnić jakiegoś błędu w ich wychowaniu które mogłyby mieć znaczący wpływ na ich zachowanie w przyszłości .

  • Michał Szen
   says:

   ja bym na razie poćwiczył z nimi osobno (o ile się da).
   'siad' i 'leżeć' nauczą się szybko, pewnie w 2-3dni.
   używaj smakołyków, aby zachęcić do siadu czy do leżenia.
   zrób np. 3 razy dziennie tak że bierzesz garść smakołyków czyli masz ok.15 smakołyków dla każdego psa.

   co do kwarantanny zdania są podzielone nawet wśród weterynarzy.
   najważniejsza sprawa to taka, że najbardziej niebezpieczne są dla młodego psa w trakcie szczepień miejsca gdzie znajdują się KUPY innych psów. jeśli teren jest wolny od psich kup to jest w miarę bezpieczny i mogą tam biegać.
   wielu weterynarzy poleca aby do domu ze szczeniakami nie wnosić butów, bo na butach możesz wnieść trochę zakażonych psich kup innych psów (choć chodzisz tylko chodnikami to jednak to się może zdarzyć), wiec najbezpieczniej jest zdejmować buty przed domem i nie pozwalać psu gryźć ani wąchać naszych butów w których byliśmy gdzieś poza domem.

   także jak masz swój ogród czy wyjedziesz z nimi autem w jakiś teren gdzie jest czysto (bez psich kup) to mogą tam teoretycznie biegać w miarę bezpiecznie.
   chodzi generalnie najbardziej o parwowirozę.

   co do chodzenia na smyczy to jak najbardziej możesz już je uczyć, ja bym zaczął od długiej 3-5 metrowej smyczy.
   na chodzenie na krótkiej smyczy przyjdzie jeszcze czas.

   jak jesteś gdzieś z moich okolic to oczywiście zapraszam na szkolenie na żywo 🙂

 • Tomek
  says:

  Witam,
  Zostaliśmy świeżymi panami 2,5 miesięcznego bernusia i problem z sikaniem w domu. Niestety na dwór wychodzić nie chce, po wyjściu siada lub się kładzie i tyle. Trochę nas to niepokoi, czy tak powinno być?

 • Anka
  says:

  Witam. Mam 3 miesieczną bernusię i oczywiście standardowy problem- skacze i gryzie. Nie mam pomysłu jak wyeliminować ten problem, mam oprócz niej jeszcze 5 letnią mieszankę bernardyna i niestety jej też szczeniak wchodzi na głowę.Zdecydowanie najbardziej szkoda mi mojej dorosłej Luny, jest za łagodna i mała bardzo jej dokucza. Proszę o pomoc,bo w mojej okolicy jest problem ze szkoleniami.

 • szymon
  says:

  jak wytresować psa żeby nie gryzł w ręce?

 • Magdalena
  says:

  szukam w wielu miejscach, nie znalazłęm informacji - czy psy berneńskie wysoko skaczą? czy są w stanie przeskoczyć płot ok. 150 cm?

 • Dawid
  says:

  Witam mam szczeniaka piesek ma dwa miesiące chce ja przyzwyczaić do siebie biegać tez ma gdzie bo mieszkam na wsi w jakim wieku psiaka da na szkolenie

  Tym bardziej jak się do mnie przywiaze A ja pracuje w AT czy siostra może jeździć z psem na szkolenia
  Posiadamy kwesta angielskiego oraz shit zu

  W domu dwójka dzieci i trzy osoby dorosłe plus dwa psy Berenczyka trzeci

 • Michał
  says:

  Witam, widzę że ma Pan duże doświadczenie, chciałbym się dowiedzieć jak oduczyć Berneńczyka drapania w drzwi gdy chce wejść do domu. Ma 3 miesiące i jest od małego na działce. I czy na szkolenie można już się z nim wybrać czy dopiero jak będzie starszy? Pozdrawiam.

 • Karolina
  says:

  Bardzo proszę o porady jak oduczyć skakania na ludzi przez berneńczyka.. Ogromny problem

 • Karolina
  says:

  Bardzo proszę o porady jak oduczyć skakania na ludzi przez berneńczyka.. Ogromny problem

 • Kama
  says:

  Witam , mam problem moja suczka prawie wszystkiego się boi ma rok , jeśli przyjdzie ktoś do domu obcy to ona nawet nie chce wrócić z podwórka bo czuje obcy zapach, boi się dźwięków nagłych itp

 • Dominika
  says:

  Jak oduczyć psa skakania na ludzi

 • Joanna
  says:

  Witam Mam półroczego bernenczyka Moim problemem jest to ze skacze bardzo po wszystkich domownikach oraz ze nie spi w budzie nawet w tak bardzo zimne i wietrzne dni Spi pod drzwiami Nie wiem co z tym zrobic

 • Jan
  says:

  Witam. Mam 8 miesięczną " bernenkę " Wikę . Ma przygotowany mały pokoik niedaleko wejścia do domu ale jest to ściana boczna i nie chce w nocy spać w tym pokoiku. Woli na schodach wejściowych , położyłem jej platformę z drewna żeby nie leżała na betonie . W pokoiku jest karmiona , bawimy się z nią. Może jest uraz bo jak była malutka to otwierając bramę zamykaliśmy ją żeby nie wyszła za bramę . Żona chce zrobić jej budę Prosimy o pomoc. .

 • Marzena
  says:

  Bardzo proszę o kilka wskazówek na skaczącego 2 letniego berneńczyka-pozdrawiam i z góry dziękuję

 • Karol
  says:

  Witam. Mam 8 tygodniowego berneńczyka. Jak i kiedy zacząć go szkolić żeby nie skakał ma ludzi?

  • Michał Szen
   says:

   już po mału można zaczynać szkolenie, czyli głaskać psa tylko wtedy gdy ma wszystkie 4łapy na ziemi a jak skacze na nas, to przerwać zabawę.

   • Gabriela
    says:

    Witam,mam 7 tyg berneńczyka,który bardzo gryzie.po rękach i nogach. Jak go oduczyć tych zachowań? Dziękuję

 • Julka
  says:

  Dzień dobry,
  od jakiegoś tygodnia jest z nami 2,5 krzyżówka berneńczyka. Nie wiem jaki pies jest ojcem naszego psiaka. Mamy z nim problem, bo skacze i gryzie. Dodatkowo mieszka w swoim kojcu na dworze. Wychodzimy z nim w miarę często , ale przez kwarantannę nie możemy kupić smyczy i obroży. Dodatkowo w domu 3 latek i 7 latek, który bardzo się boi ugryzienia. Nasz psiak chwyta za wszystko. Sznurówki, buty, kurtki,rękawiczki, dłonie i rękawy. Nie mam pomysłu jak oduczyć go gryzienia. Czy jest jakiś sposób bez odpychania czy karcenia typu sprowadzenie do parteru?

 • Halina
  says:

  Witam od tygodnia mam w domu 8 tygodniowa suczke bernenczyka jest bardzo żywym psem gryzie wszystko i wszystkich , buty ,spodnie,ręce jak się jej nie pozwala to warczy i szczeka ,jest strasznie uparta i czasami sika w domu proszę o radę jak sobie z tym radzic

 • Agnieszka
  says:

  Witam od dwóch miesięcy mam Berneńczyka dziś ma 4miesiace nie mogę sobie poradzić cz siusuaniem wprawdzie sika w domu na matę ale chcę go już nauczyć siusiania tylko na dworze Wyprowadzam go po zabawie ,spaniu ,piciu ,zabawie ale mimo to sika też w domu ,Skacze na domowników , wchodzi na kanapę jak go tego oduczyć pozdrawiam Agnieszka

 • Agnieszka
  says:

  Witam od dwóch miesięcy mam Berneńczyka dziś ma 4miesiace nie mogę sobie poradzić cz siusuaniem wprawdzie sika w domu na matę ale chcę go już nauczyć siusiania tylko na dworze Wyprowadzam go po zabawie ,spaniu ,piciu ,jedzeniu ale mimo to sika też w domu ,Skacze na domowników , wchodzi na kanapę jak go tego oduczyć pozdrawiam Agnieszka

 • Martyna
  says:

  Witam mam Bereńczyka (sunia roczna) ciagle kopie doły i skacze na domowników jak z tym sobie poradzić

  • Michał Szen
   says:

   zazwyczaj to objawem nudy w życiu psa jest kopanie dołów (za mało ćwiczeń z opiekunem, za mało spacerów w nowe miejsca, brak zabaw węchowych).

 • Małgorzata
  says:

  To jak z tym spaniem psa? Mamy 4 miesięczna suczkę Berneńczyka. Mieszkamy w domu z dużym ogrodem. Pies w ciągu dnia chodzi za mną - chce być tam gdzie ja. Najczęściej rozpłaszczy się na podłodze w salonie. Na Ogrod wychodzi tez tylko ze mną. Sama spędzi tam Max 10 min. To nie jest problem jako taki. Mamy kłopot co w nocy? W ogrodzie jest buda, zaciszny taras ale psiak pozostawiony na zewnątrz taranuje drzwi tarasowe i wyje. Wpuszczony do domu i zamknięty w pomieszczeniu tez wyje. Najchętniej spałaby w naszej sypialni - choć nigdy tam nawet nie była bo to na pietrze. Nie mamy pomysłu gdzie położyć psa spać żeby faktycznie spał.

Dodaj komentarz