Kiedy zacząć szkolić psa szczeniaka? od czego zacząć? PORADY

Kiedy zacząć szkolić psa (szczeniaka)? I od czego zacząć?

szkolenie szczeniąt - Michał Szen - 48 komentarzy

szczeniaki

Wiele osób pyta kiedy mogę zacząć szkolić mojego psa? Od kiedy tresować psa?

I najlepszą odpowiedzią będzie - zaczynasz szkolić swojego psa od momentu gdy bierzesz go do domu. Każde zachowanie Twojego psa ma jakieś konsekwencje - czy tego chcesz czy nie i czy jesteś tego świadomy czy nie. Konsekwencje te sprawiają, że dane zachowanie psa albo będzie występowało częściej albo będzie zanikało. Gdy to wiesz możesz pokierować wychowaniem psa, w zależności od tego czy chcesz aby dane zachowanie Twojego psa pojawiało się częściej lub aby zanikało. Musisz wzmacniać zachowania psa, które Ci się podobają i których oczekujesz. Oraz musisz przerywać i zapobiegać zachowaniom, które Ci się nie podobają aby ich nie wzmacniać.

Kiedy uczyć psa komend? Kiedy zacząć tresować szczeniaka?

Szkolenie szczeniaka można prowadzić naprawdę bardzo wcześnie - gdy piesek ma chociażby 8 tygodni (albo i mniej) to już spokojnie możesz nagradzać smakołykiem zachowania, które Ci się podobają i ignorować te kłopotliwe.

Kiedy wysłać psa na szkolenie? Tradycyjnie mówiło się, że od wieku pół roku psy wysyła się na szkolenie, jednak obecnie metody szkoleniowe z wykorzystaniem smakołyków pozwalają szkolić już 3miesięczne szczeniaki, także zapisz psa do szkółki już gdy ma 3-4miesiące. W tym okresie 3-4miesięcy życia bardzo ważna jest też odpowiednia socjalizacja psa z innymi psami i z obcymi ludźmi, także nie czekaj zbyt długo, zapisz psa do psiego przedszkola. (Wrocław, Legnica, Leszno, Zielona Góra - Zapraszam do mnie na zajęcia - sprawdź zakładkę lokalizacje)

10 ważnych rzeczy Czego warto uczyć psa od pierwszych dni gdy jest u nas w domu?

  1. Przyzwyczajaj szczeniaka do obroży i do chodzenia na smyczy - w pierwszym miesiącu wykorzystuj długą smycz - niech szczeniak dużo biega i poznaje świat - gdy podrośnie będziesz go uczyć chodzenia przy nodze na krótkiej smyczy.
  2. Nie pozwalaj na gryzie rąk - szczeniak gryzie ręce gdy chce się bawić i to z jednej strony naturalne, że szczeniak wszystko gryzie nie możesz mu jednak pozwalać na gryzienie rąk - niech gryzie swoje zabawki, niech dostaje od Ciebie naturalne gryzaki typu suszone ucho wieprzowe. Nigdy nie dawaj mu jednak rąk do gryzienia. Przeczytaj: Inhibicja gryzienia u szczeniaka
  3. Nauka czystości w domu - tu głównie liczy się Twoja konsekwencja i nadzór nad psem - pilnuj aby pies wychodził poza dom 'na siku' nawet co godzinę. Nagradzaj psa smakołykiem za każde załatwienie swoich potrzeb poza domem. Więcej o nauce czystości tutaj
  4. Ucz psa komendy 'siad' - zrób to ćwiczenie
  5. Naucz psa komendy 'leżeć' zachęcaj go do położenia się trzymając smakołyk w swojej dłoni i niech pies nosem podążą za Twoją rękę która zniża się do ziemi.
  6. Ucz psa aby delikatnie zjadał smakołyki z ręki - gdy ostro łapie zębami to cofaj dłoń i nie dawaj nagrody - powtarzaj czynność kilka raz aż w końcu pies tylko powącha Twoją rękę - wtedy otwórz pięść i daj psu smakołyk z wnętrza dłoni.
  7. Naucz szczeniaka aby rozpoznawał swoje imię - noś przy sobie smakołyki dla psa i czasem zawołaj psa po imieniu, gdy tylko się do Ciebie odwróci i zainteresuje tym że go wołasz pochwal go i daj smakołyk.
  8. Ucz psa zostawania samemu w domu
  9. Ucz psa że jak go wołasz 'do mnie' to ma do Ciebie przyjść aby zjeść smakołyk - potem jak pies podrośnie odstawisz smakołyki - na razie ucz psa że jak do Ciebie przychodzi to dostaje smakołyk.
  10. Ucz psa komendy 'KONIEC" - czyli rób krótkie 5-10 minutowe ćwiczenia lub zabawy z psem a potem mów "KONIEC" i chowaj zabawki i chowaj smakołyki. Ucz psa, że 'koniec' znaczy koniec 🙂
Przykład ćwiczenia do wykonywania ze szczeniakiem:
Usiądź na podłodze i baw się przez chwilę ze swoim szczeniakiem jakąś zabawką. Po chwili przerwij zabawę i wyczekaj moment w którym szczeniak się uspokoi i usiądzie choćby na moment - w tym momencie natychmiast podaj szczeniakowi pod pyszczek smakołyk.
Gdy szczeniak zje smakołyk zapewne będzie chciał dostać od Ciebie kolejny kąsek i zacznie oferować różne zachowania - może szczekać, skakać, podgryzać Twoje ręce, szarpać Twoje ubranie aby dostać smakołyk - te zachowania nie są przez nas pożądane - zatem ignoruj je lub unikaj ich - wyczekaj natomiast znowu moment gdy pies choćby na chwilkę się uspokoi i usiądzie - wtedy w ułamku sekundy wyciągnij smakołyk i podaj psu. Takie proste ćwiczenie pozwala nam nagradzać spokojne zachowanie psa (np.siedzenie lub leżenie) i wygaszać niepożądane zachowania psa takie jak skakanie czy podgryzanie w celu dostania nagrody.

Szkolenie szczeniąt może być wplecione w nasz codzienny kontakt z psem i może mieć bardzo pozytywne konsekwencje, bo zapobiegamy złym nawykom takim jak skakanie, podgryzanie czy szczekanie w celu wymuszenia nagrody.

Moim klientom pokazuję wiele ćwiczeń do wykonywania 'na co dzień', które pozwalają w dłuższej perspektywie czasu wychować cudownie grzecznego psa.
Jeśli masz małego kochanego szczeniaczka a w przyszłości chcesz mieć super grzecznego psa zapraszam do umówienia się na lekcje szkolenia szczeniaka.

Kiedy zacząć szkolenie szczeniaka?

Zacznij szkolenie szczeniaka gdy ma 10 tygodni życia - zacznij od nauki imienia oraz od komendy siad.
Internauci trafili na stronę szukając:
kiedy zacząć szkolić szczeniaka, kiedy zacząć uczyć szczeniaka, kiedy zacząć uczyć psa komend, kiedy można zacząć szkolić psa, kiedy najlepiej zacząć szkolenie psa.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

48 komentarzy do wpisu: “Kiedy zacząć szkolić psa (szczeniaka)? I od czego zacząć?”

  • Joanna
    says:

    Zrobiłam to ćwiczenie 'od czego zacząć szkolenie szczeniaka' - jest super 🙂 takie proste a jak szybko się nauczył siad robić.

    • Michał Szen
      says:

      Super Asia, bardzo mnie to cieszy, że teorię zamieniłaś w praktykę i przekonałaś się, że jest to skuteczna metoda. Zapraszam na szkolenie, pokazuję wtedy dużo innych fajnych ćwiczeń do wykonywania z psem 🙂

  • Ola
    says:

    A co zrobić by 8 tyg szczeniak nie szczekał na inne psy? Dopóki jest sam jest super, nie odchodzi od nogi, jak tylko zobaczy psa zaraz sie jeży i chce do niego startować 🙁

    • Michał Szen
      says:

      Twój szczeniak jest bardzo młody, ledwie co zabrany od matki, dlatego boi się jeszcze całego dużego dla niego świata, dlatego trzyma się póki co blisko Ciebie, ale to się zmieni jak podrośnie. A co do psów obcych to szczeka pewnie ze strachu bo nie wie co będzie gdy obce psy do niego podejdą, dlatego powinien poznawać inne psy które są spokojne i zrównoważone psychicznie aby z czasem na widok innych psów się nie stresował. Nie powinien mieć kontaktów z psami które mogłyby go pogryźć. Dlatego warto się umówić na wspólny spacer z właścicielami innych spokojnych psów albo z innymi szczeniakami. Ewentualnie też możesz sama psa uspokajać gdy widzi inne psy. Jest też cała masa ćwiczeń jakie można wykonywać z takim szczeniakiem gdy widzi innego psa, to jednak dużo tłumaczenia, zapraszam na szkolenie to wszystkiego się dowiesz.

      • Kasia
        says:

        Chciałabym dopytać o socjalizację z innymi psami. Mamy 9 tygodniową suczkę Beagle została wydana od rodziców w wieku ledwo skończonych 6 tygodni więc bardzo wcześnie i chcemy zadbać o to by nie bała się ani nie była agresywna w stosunku do innych psów. Problem polega na tym że ja się stresuję na myśl, że miałabym ją puścić do obcego psa na spacerze. Jak poznać że pies jest zrównoważony? Ciekawy szczeniaka a nie agresywny? Chodzi też o to że rodzice mają dwa dorosłe owczarki niemieckie (spa i sukę)i boję się do nich jeździć z sunią.

  • Natalia
    says:

    Ja mam pytanie odnośnie konkretnej rasy psa. Dostałam szczeniaka (mała ma 6 tygodni) jest to owczarek środkowoazjatycki. Wielu znajomych "straszy" mnie, że to bardzo agresywne psy i że nie poradzę sobie sama z wychowaniem jego i że zatrzymanie takiego psa to duże ryzyko. Czy to prawda?

    • Michał Szen
      says:

      trochę jest w tym prawdy, że bywają to dość trudne psy do wychowania. warto zacząć już takiego psa szkolić gdy szczeniak ma 9-12 tygodni, najbardziej skupiamy się wtedy na budowaniu u psa dobrych nawyków, aby nie było z nim problemów w przyszłości i prowadzimy socjalizację szczeniaka aby pies wyrósł na psa zrównoważonego psychicznie. Więcej o tym na co zwracać uwagę odpisałem CI na email który podałaś pisząc ten komentarz.

    • Renata
      says:

      Przeczytałam pani post teraz ja jestem w podobnej sytuacji jestem ciekawa jak poszło wychowanie tego pieska też mam azjate do 5ego po przejściach

  • Rafał
    says:

    Cześć. Mój 12 tygodniowy Border Collie nie za bardzo skupia się na nauce metodą klikerową. Czy jeszcze za wcześnie na tego rodzaju szkolenie? Wdrażamy oczywiście dobre zasady typu spokojne czekanie przed drzwiami, nie dary jedzenia przy stole etc.

  • Sonya
    says:

    Sonya; Mam psa od 2 tygodni,2 miesięcznego. Jak mam sie zachować? wszystkie buty mi gryzie.Znajomi podpowiadają że rulon z gazety jest dobrym batem.Czy to dobry sposób?

  • Gosia
    says:

    Co robić jeśli psiak (szczeniaczek) podgryza ręce,palce rąk... przy mówieniu FE nie reaguje i dalej robi swoje... jak tego oduczyć ?

  • Alina
    says:

    Witam mamy małego 16 tygodniowego berneńczyka. Mój problem to malutki psiak podgryza wnuki (5 i 2 lata). Szczególnie młodszego naskakuje i gryzie. Jak tego oduczyć. Będę zobowiązana za radę

  • Sabina
    says:

    Witam, jestem szczęśliwą posiadaczką 9-tygodniowego szczeniaka shih-tzu, piesek jest kochany i grzeczny. Niestety ma duży problem z gryzieniem nas - traktuje to jako ulubiona formę zabawy, żadna zabawka nie jest tak zajmująca jak mielenie naszych palców, nie można praktycznie wykonać żadnej czynności (głaskanie, zabawa, czesanie, obcinanie paznokci itp) bez czyjegoś palca w buzi. Zastępowanie zabawką nie pomaga. Jest to zdecydowanie przyjacielskie podgryzanie, piesek merda ogonkiem, ale staje się męczące i bolesne. Jak ją tego oduczyć?

  • Ola
    says:

    Witam

    Mam 14 tygodniowego berneńczyka. Chce oduczyć go skakania na dzieci i na mnie (na 7 letnią córkę niepełnosprawną). Poza tym na spacerach ;pies biegnie, córka która go prowadzi biegnie za nim. Jak nauczyć spokojnego spaceru na luźnej smyczy. Poza tym podgryza młodsza córkę 4 letnią. Psa kupiliśmy z dobrej hodowli, pod kątem córki niepełnosprawnej, aby wychodziła z domu na spacery, ze spokojnym ale dużym psem.

    • Michał Szen
      says:

      Ola, odpisałem Ci na Twój email który podałaś pisząc komentarz.
      ps. o berneńczykach więcej tutaj: berneński pies pasterski wychowanie

      • Wojtek
        says:

        Dzień dobry,
        Czy mogę prosić o podpowiedź w jaki sposób oduczyć psa skakania w czasie powitania. Dotyczy zarówno mnie, jak i osoby, które mnie odwiedzają.
        Nie wyobrażam sobie tłumienia radości szczeniaka (7 miesięczny pudel miniatura), z drugiej strony deptanie mu po łapach to metoda chyba z cyrku, absurd.
        W jakim mieście prowadzi Pan szkolenia?
        Pozdrawiam,
        Wojtek Sosnowski

  • Malina
    says:

    Witam proszę o pomoc. Dostalam niedawno szczeniaka. Maly jest grzeczny jak jestem w domu jak tylko wychodze to niszczy wszystko co jest w zasiegu jego zebow ma obecnie 11 tygodni. Mam tez 7 letnia suczke, ktora do tej pory byla bardzo grzeczna a od kad pojawil sie maluch ta tez przestala sie sluchac np. Na spacerach nie wraca na zawolanie. Malego przyjela cieplo. Spia razem i ladnie sie bawia. Prosze o rade co zrobic zeby maluch nie niszczyl ( dodam, ze zostawiam im zabawki) i co robic ze starsza zeby znowu zaczela byc posluszna.

    • Michał Szen
      says:

      młode psy, do roku czasu mają znacznie większą potrzebę gryzienia niż psy dorosłe, także zostawiaj mu raczej coś do jedzenia co można gryźć a nie tylko zabawkę. Najlepiej się sprawdza gumowa zabawka KONG wypełniona jedzeniem na temat tego 'czym wypełnić konga' znajdziesz dużo porad w internecie, poza tym dobre są naturalne gryzaki takie jak suszone ucho wieprzowe czy suszone ścięgna wołowe lub wieprzowe - kupisz to w sklepach zoologicznych.
      Co do szkolenia starszej suczki, to zbyt obszerny temat by udzielać porad tutaj w tekście, najlepiej idź z nią na szkolenie, jak jesteś z moich okolic to zapraszam do mnie (Wrocław, Legnica, Zielona Góra, Leszno, Głogów, Polkowice, Lubin i okolice).

  • Patrycja
    says:

    Jak zaczać szkoenie , tresure 2 miesiecznej suczki owczarek belgijski . Chce zeby była psem obronnym strożojącym ale tez reagowala na komendy i byla posluszna wychowywana z dziećmi

  • Patrycja
    says:

    Mam 12 tygodniowego laba gryzie w ręce, nogi wszędzie i wszystko. Dotego gryzie córkę (9 lat). Jak się pozbyć tego gryzienia, zabawki nie pomagają.

    • Michał Szen
      says:

      1.dawać psu zabawki interaktywne - np. gumowe zabawki które wypełnia się karmą - aby pies je gryzł i wydobywał sobie z ich wnętrza jedzenia.
      2. zapewnić odpowiednią ilość spacerów i ćwiczeń (nauka komend)
      3. można ewentualnie stosować pewne kary aby psu pokazać jakie zachowanie spotyka się z karą.
      To tak w skrócie - zachęcam do wykupienia indywidualnej lekcji przez internet - wtedy przez godzinę dokładnie Ci wytłumaczę jak z psem postępować: tutaj więcej info: https://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow-przez-internet-konsultacje-online/

    • Patryk
      says:

      Mam 6 tygodniowego mieszkańca amstafa z bokserem szybko się uczy opanował siadanie w 2 dni i już zaczął podawać łapę ale największy problem mam z gryzieniem butów i nogawek na spacerach co jest uciążliwe bo się boję że na niego nadepnę próbuje go odciągać od tego i mówię zostaw ale słabo to działa co zrobić

  • mirek
    says:

    witam kiedyś już do Pana pisałem chodziło o szkolenie owczarka tak jak pan radził poświęcam mu dwa razy dziennie po 20 minut na szkolenie i ostatnio jak uczyłem go komendy "przynieś" to dość szybko załapał

  • Ewa
    says:

    Dobry wieczor. Mamy małego 3.5 miesięcznego owczarka .Maści czarnej tylko brwi ma brązowe. Czy takie owczarki są agresywne z natury?
    Poprzedni nasz piesek tez jak owczarek niem.(mieszanka owczarka czystej rasy z haskim) był przecudowny łagodny i posluszy. Mam 5 letnia córkę. Chciałabym go ułożyć na mądrego psa ale mam obawy. Od czego zacząć naukę z pieskiem?
    Pozdrawiam

  • Violetta
    says:

    Witam,wzięłam 7miesięczną suczkę z interwencji,bardzo boi się ludzi a szczególnie mężczyzn. Bardzo szybko zaakceptowała mnie oraz moją 14 miesięczna wnusię,następnie męża,problem jest z resztą rodziny wnuki synowa syn.Sunia jak przyjdą bardzo szczeka i warczy,nie wiem jak mam ją tego oduczyć

  • Dorota
    says:

    Mam pytanie czy można wyszkolić dwu letniego owczarka niemieckiego,rwie siė do ludzi ktòży chcą blisko przejść koło niego I do psòw jest agresywny.Czy nie jest za pòźno na takie szkolenie pod kątem agresji do obcych ludzi I psòw.

  • Marcin
    says:

    Co zrobić by 4 miesięczny Pies nie bał się ludzi? Jak wychodzę z moim Psem na spacer i zobaczy jakąś osobe to zaczyna sie wyrywać i stara sie uciec. Proszę o rade

  • Arlena
    says:

    Witam ,jestem szczęśliwą posiadaczką 2miesiecznej suni Polski owczarek nizinny , kupiłam ją od hodowców . Próbuje uczyć ja chodzić na smyczy jednak mała się zapiera i kładzie na ziemi a smakołyki nie pomagają . Bardzo proszę o poradę jak postępować z pieskiem ,nie chciałabym jej nosić za każdym razem .pozdrawiam

  • Basia
    says:

    Witam .Mam 5 miesięcznego psa rasy płochacz niemiecki .Pies jest bardzo przyjazny dla ludzi oraz dzieci .nie niszczy w domu szybko nauczył się czystości .Teraz planuje pójść z nim na szkolenie bo w zakresie chodzenia przy nodze czy posłuszeństwa na podwórku pozostawia wiele do życzenia .Moje pytanie czy psy tej rasy szybko się uczą czy jest to dobry moment na szkolenie i czy wszystkie płochacze są takie kochane ?pozdrawiam

  • Dorota
    says:

    Wziełam 6 tygodniowego kundelka mam z nim problem typu braku reakcji na imie nie pomagają smakołyki bo wgl nie interesują go nawet kiełbasy pròbowałam szybko się nauczył wychodzenia na dwór na siku choć w nocy zdaża mu się załatwić w dpmu lecz w dzień już informuje biegnięciem pod drzwi i piszczeniem rozumie też jak mu się mówi nie wolno lub zostaw stara się nie gryść rąk ale słucha się głównie mnie

  • Piotr
    says:

    Witam
    Mam pytanie chce wziąć psa staffika(staffordshire) dwu letniego że schroniska czy ten pies mnie zaakceptuje i czy będzie mnie słuchał ? Czego mogę się spodziewać i czy można takiego pieska wziąć jeszcze na szkolenie ?

  • Petronela
    says:

    Witam,

    Od kilku dni jestem posiadaczka dwóch szczeniąt dużych docelowo psów. Jeden (planowany) to owczarek Podhalański (8 tyg) (suczka) drugi (nieplanowany dar od Boga : ) ) to skundlony mieszaniec kaukaza i niewiadomo czego jeszcze (pies- ok 13 tyg).
    Psy od pierwszych chwil niesamowicie się ze sobą zżyły jednak większy (pies) wykazuje zazdrość wobec młodszej i już na tym etapie widać walkę o nasza atencję.
    Do tej pory nie miałam do czynienia z dużymi psami (a właściwie szczeniętami) i nie mam pojęcia jak się zabrać za ich szkolenie.
    Chcemy aby psy godnie pilnowały posesji jednak z racji tego, że mamy dziecko i ogólnie dużo ludzi nas odwiedza nie chcielibyśmy aby wykazywały zbytnio agresje.
    Jak się za to zabrać ?
    Póki co psy bawią się ze sobą i walczą o nas.... jak zacząć szkolić ? Ciężko ogarnąć dwa szczenięta na raz.... żadnego nie oddamy ale świadomość tego ze możemy tego nie udźwignąć i będziemy mieć dwa wielkie nieogarnięte psy spędza mi sen z powiek....

  • Asia
    says:

    Witam

    Mam 11 tygodniowego Briarda jak nauczyć go zostawania w domu bez paniki i płaczu. Raz zostawiłam go dosłownie na 3 minuty poszłam wyrzucić śmieci wracając mówię ale fajnie siedzi cicho ale będąc w połowie klatki schodowej słyszałam jak płakał i szczekał wchodząc do domu widziałam jego przerażenie w oczach lęk strach wszystko w jednym i musiałam go wziąść na ręce sam domagał się tego. Dodam,że nie mam wyrozumiałych sąsiadów. I boję się że zrobią mi awanturę kolejnym razem. Z góry dziękuje za odpowiedź

  • Iza
    says:

    Witam serdecznie.
    Dziś zawitał u nas nowy członek rodziny, Moskiewski stróżujący, ma 7 tyg, chciałabym jak najszybciej zacząć go szkolić, na początek przeze mnie, później odbyć szkolenie.
    Przede wszystkim pod kątem kontaktu z dziecmi, puki co nie ma z tym problemu, od strony pieska.
    Od czego zacząć i ile czasu mu dać na o swojenie się z nowym miejscem?

  • Monika
    says:

    Dzień dobry,
    Mam 5,5 miesiecznego cane corso. Pies jest na ogół spokojny i przylepa. Na spacerach nagle dostaje napadu furii,agresji gryzie smycz skacze na mnie i bardzo mocno gryzie rece. Nke slucha wtedy komend jakby byl w amoku. W domu jak jest taka sytuacja zamykam go w innym pomieszczeniu zeby sie uspokoil jednak na zewnatrz nie ma takiej mozliwosci. Co wtedy zrobic? To staje sie juz na prawde powazny problem.

  • Marta
    says:

    Witam ...
    Mam szczeniaka od dwóch dni w domu rasy american stanfford BLUE ma 4 miesiące i chce się bawić z moim 12 letnim kotem lecz kot na niego warczy syczy i atakuje ?
    Pomocy co mam robić ...

    • Michał Szen
      says:

      tak naprawdę to musisz zadbać o kota, aby nie był zbyt mocno zestresowany przez psa, zapewnić mu miejsce spokojne do odpoczynku i spokojny dostęp do miski i kuwety. Jak tego nie zrobisz, to będą problemy z kocim zachowaniem.

  • Ewa
    says:

    Witam,
    Od trzech tygodni mam suczkę rasy labrador retriever, ma 6 miesięcy. Już troszkę umie, np. chodzić na smyczy,reagowac na komendy siad i daj łapę. Mam problem dotyczący tego, że skacze na ludzi i ucieka poza ogrodzenie, gdy tylko otworzy się bramę. Uczę ja sama podstawowych komend, wzorujac się na różnych filmikach z Internetu. Co może mi jeszcze pomóc w tych amatorskich szkoleniach i jak oduczyć ja skakania oraz uciekania? Pozdrawiam

  • Joanna
    says:

    Witam, prosze o radę. Mam 9-miesiecznego Maltańczyka. Na spacerach bardzo energicznie reaguje na inne psy, szczeka na nie, ale do większości wyrywa się z pieskiem chcąc powachac, szuka kontaktu. Czasem szczeka na biegajace dzieci, czasem na starszych ludzi. Nie zabrania mu kontaktu z innymi psami jeśli są pokojowo nastawione. Czy to zachowanie jest właściwe dla wieku szczenięcego czy powinnam podjąć jakieś działanie , np. szkolenie. Pozdrawiam

  • Patryk
    says:

    Mam 6 tygodniowego mieszkańca amstafa z bokserem szybko się uczy opanował siadanie w 2 dni i już zaczął podawać łapę ale największy problem mam z gryzieniem butów i nogawek na spacerach co jest uciążliwe bo się boję że na niego nadepnę próbuje go odciągać od tego i mówię zostaw ale słabo to działa co zrobić

  • Adam
    says:

    Witam. Mam pytanie. Piesek na spacerze, nie chce za długo chodzic , jakby chciała sie schować.
    Jak ja nauczyć na spokojnie chodzenia na dworze.
    Piesek ma 4 miesiace.

  • Damian
    says:

    Witam. Mam aktualnie 7 tygodniowego szczeniaka. Maluch gryzie cały czas co się da. Podczas zabawy staram się unikać by nie gryzł mnie bądź od razu podstawiamy mi do pyszczka zabawkę lecz on najzwyczajniej ją ignoruje i gryzie mnie w rękę dalej. Nie reaguje na komendy. Póki co udało się nam go nauczyć za pomocą pochwał załatwiania się na maty gdyż nie posiada jeszcze wszystkich szczepień. Rozumiem że to jeszcze szczeniak ale czasami robi się to niebezpieczne bo potrafi rzucić się z zębami na twarz. Raz mało brakowało by zębem trafił mnie w oko. Najgorsze jest to że gdy się już nawet go odepchnie i mówi "nie wolno" albo "nie gryź" to on i tak to traktuje jako zabawę i podbiega na nowo. Gdy się go weźmie na ręce by odłożyć go do legowiska to już nawet warczy i dalej tymi zębami atakuje. Ciężki to przypadek. Jakieś rady może?
    Piesek to mieszaniec owczarka niemieckiego z Huskym

  • Marcin.B
    says:

    Witam za 10 dni do mojego domu dołączy nowy członek rodziny 3.5 miesięczna sunia labladora czy to dobry czas na to aby odebrać psa od matki..czy wręcz przeciwnie z tego co czytałem. To do 12 tyg uczą się od matki.. i od czego powinienem zacząć naukę suczki.. wiem tyle że już samodzielnie załatwia się na dworzu.. jest ostatnią z moimi która została i boję się że będzie ciężko jej się przyzwyczaić do nowego domu i opiekuna

    • Michał Szen
      says:

      to dobry wiek żeby odebrać psa, pewnie pierwszy tydzień będzie kluczowy aby przyzwyczaiła się do nowego domu, dlatego w tym pierwszym tygodniu nie wymagaj zbyt wiele, dużo spacerujcie i się bawcie z psem no i dużo karm ją z ręki (kilka razy dziennie po trochu) aby nawiązać dobre relacje.

Dodaj komentarz