Karmienie odrzuconych szczeniąt, opieka gdy suka nie chce karmić

Karmienie odrzuconych szczeniąt i opieka nam nimi gdy są bez matki

zdrowie - Michał Szen - 28 komentarzy

szczeniak odrzucony przez matke zdjęcie

Jak opiekować się szczeniakiem odrzuconym przez matkę lub osieroconym ze względu na śmierć matki?

"Wychowanie szczeniaka bez matki to dla człowieka trudne wyzwanie zwłaszcza ze względu na to, że szczeniak potrzebuje Twojej obecności co dwie godziny we dnie i w nocy."

Gdy opiekujesz się bardzo małym szczeniakiem, który jeszcze nie jest samodzielny i który stracił matkę musisz zadbać o to aby:

  • aby szczeniak miał ciepło - chodzi o utrzymanie temperatury ciała szczeniaka oraz o to, że po najedzeniu i wypróżnieniu piesek chce się przytulić do czegoś ciepłego i wtedy chce iść spać. Sen jest też oczywiście bardzo ważny dla takich szczeniąt i chyba nikomu nie trzeba tego tłumaczyć.
  • aby był najedzony i aby jadał regularnie we dnie i w nocy - nawet kilku godzinne przegłodzenie szczeniaka bardzo źle wpłynie na jego zdrowie
  • oraz musisz zadbać o to aby piesek mógł się wypróżnić i aby był czysty.
    Takie malutkie psy załatwiają się wtedy gdy matka językiem liże je po brzuszku i w okolicach odbytu, to zadanie będzie stało również przed Tobą jeśli podjąłeś się odchowania osieroconego szczenięcia. Przy użyciu kawałka ręcznika lub gazy zamoczonej w ciepłej wodzie musisz pomasować brzuszek psa a nawet bezpośrednio sam odbyt psa aby zrobił on siku i kupkę. Potem musisz wytrzeć psa 'pod ogonem' aby był czysty. Możesz wykonywać to przed i po posiłku. Mocz maleńkiego szczeniaka powinien być jasny i przejrzysty, gdy jest ciemny to może znaczyć, że szczeniak dostał zbyt mało pokarmu lub pokarm nie był odpowiednio przygotowany. Kał szczeniaka powinien być jasno lub ciemno brązowy i tylko częściowo uformowany - jeśli kolor jest zielony to wskazuje to na infekcję - jeśli kał szczeniaka jest twardy to możliwe, że karmisz zbyt rzadko szczeniaka - zwiększ wówczas częstotliwość karmienia.

Suka odrzuca szczeniaki

Jeśli matka szczeniąt nie może zaopiekować się swoimi nowonarodzonymi szczeniakami wówczas to my jako ludzie przychodzimy szczeniakom na pomoc i staramy się je odchować. Bywa czasami tak, że z jakiś względów suka odrzuci szczeniaki i nie chce ich karmić, jednak zdecydowanie częściej sztucznie karmione są szczeniaki, które zostały gdzieś wyrzucone przez nieodpowiedzialnych ludzi a ktoś inny szczeniaki znalazł i zechciał uratować im życie. Zdarzają się też sytuacje, że suka karmiąca straci życie w wypadku i wtedy też potrzebny jest człowiek, który zajmie się szczeniakami i je odchowa, bo nie mamy dostępu do karmiącej mamki zastępczej.Przez pierwsze kilka tygodni życia szczeniaki są kompletnie bezbronne i wszystkiego potrzebują niejako z zewnątrz. Dotyczy to pokarmu, ciepła i pomocy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Gdy szczeniaki mają matkę to suka instynktownie potrafi zaopiekować się swoimi dziećmi - wie kiedy je trzeba ogrzać swoim ciałem, pozwala im pobierać pokarm i dba o higienę szczeniaków. Suczka liżąc brzuch szczeniaków pobudza je do załatwiania się. Tak małe szczeniaki nie załatwiają się samodzielnie o ile miękki, mokry i ciepły język matki nie pomasuje im brzuszka. Jeśli suka z jakiegoś względu straciła pokarm to wówczas zajmiesz się karmieniem szczeniaków ale nie musisz się martwić o dalszą opiekę  - zostawiasz to wszystko suczce i masz wtedy naprawdę dużo mniej pracy i odpowiedzialności.

Drugi scenariusz może być taki, że znajdziesz matkę zastępczą dla swoich szczeniaków - wtedy taka suczka karmiąca zajmuje się Twoimi szczeniakami i jesteś jako opiekun w bardzo komfortowej sytuacji. Najtrudniejszy moment to taki, gdy z jakiś względów szczeniaki zostały bez matki a są jeszcze ślepe, nie potrafią chodzić i odżywiają się jedynie mlekiem matki. Wtedy musisz zająć się wszysktim sam aby uratować życie odrzuconych/osieroconych szczeniaków.

Co zrobić gdy suka odrzuca szczenięta?

Zacznij ogrzewać szczeniaki oraz zacznij karmić je preparatem mlekozastępczym według podanych w tym artykule wskazówek.

Suczka nie chce karmić szczeniąt - co robić?

Należy dokarmiać szczeniaki preparatem mlekozastępczym jeśli przerwa w karmieniu trwa więcej niż dwie godziny. Na temat zachowania suki należy porozmawiać ze swoim zaufanym lekarzem weterynarii - nie zaprowadzaj odrazu suki do weterynarza tylko zadzwoń i porozmawiaj bo nadmierny stres może spowodować zatrzymanie produkcji mleka u suki a tego nie chcemy. Jeśli suka nie chce karmić kilkudniowych szczeniaków to sytuacja jest poważna jeśli natomiast suka nie chce karmić 4-5tygodniowych szczeniaków to jest to mniej poważna sytuacja bo szczeniaki kilkutygodniowe mają duże szanse na przeżycie bo zaczynają już pobierać stały pokarm. Natomiast szczeniaki w pierwszym tygodniu życia wymagają stałej opieki i karmienia.

zdjęcie szczeniaka yorka trzymanego w dłoniach

O czym jeszcze pamiętać jeśli opiekujesz się małym osieroconym szczeniakiem bez matki?

  • nie trzymaj cały dzień szczeniaczka na rękach czy na kolanach. To jest mimo wszystko stresujące dla tak małego psa. Takie szczeniaki odpoczywają śpiąc spokojnie w gnieździe przygotowanym przez matkę. Także muszą tam mieć ciepło i sucho i muszą mieć coś ciepłego do czego będą mogły się przytulić. Jeśli jakiś czas potrzymasz szczeniaka na rękach to oczywiście nic mu się nie stanie i kontakt z człowiekiem dobrze mu zrobi - jednak najlepiej po uporaniu się z karmieniem i z higieną u szczeniaczka daj psu spokój i pozwól mu pospać. Dotyczy to zwłaszcza szczeniąt przez ukończeniem przez nie 21 dni.
  • gdy szczeniak się ubrudzi to nie kąp całego szczeniaka, tylko wytrzyj miękką zwilżoną ściereczką psa w tych miejscach gdzie jest brudny a potem osusz psa suchym ręcznikiem. Jeśli piesek naprawdę bardzo mocno cały się ubrudził w odchodach to użyj szamponu dla szczeniąt - jednak zrób to naprawdę jedynie w ostateczności. Lepiej powstrzymać się z kąpaniem szczeniaków do 10 tygodnia życia. Gdyby te osierocone szczeniaki miały matkę to byłyby jedynie przez nią lizane a nie kąpane. Tu przeczytasz więcej: kiedy można wykąpać szczeniaka
  • Obcięcie ostrych pazurków szczeniakowi - gdy szczeniak ma 2 tygodnie można obciąć ostre pazurki - radzę Ci bardzo uważać przy takim zabiegu - pazurek szczeniaka jest maleńki a obciąć musisz tylko sam czubek - gdy obetniesz za dużą część pazura to będzie to bardzo bolesne dla szczeniaka, będzie leciała krew z obciętego pazura. Możesz to zrobić tak, że podświetlisz pazurki szczeniaka żarówką i będzie wtedy lepiej widać do którego momentu w pazurku sięga naczynie krwionośne. Starasz się tak obciąć końcówkę pazurka aby nie poleciała krew. Hodowcy obcinają pazurki szczeniakom aby nie drapały one matki gdy pobierają od niej pokarm i żeby szczeniaki nie drapały siebie nawzajem. Następne obcięcie pazurów szczeniaka możesz wykonać po tygodniu, czyli w wieku 3 tygodni. Jeśli masz matkę karmiącą dla szczeniaka to najlepiej niech ktoś zabierze suczkę na spacer poza dom i wtedy obetnij pazurki szczeniakom - chodzi o to aby matka nie słyszała piszczenia szczeniaków. Jeśli szczeniak jest sierotą to wiadomo, że Ciebie ten problem stresu u matki karmiącej nie dotyczy.
  • Utrzymanie odpowiedniej temperatury w legowisku szczeniaka - szczeniaki swoimi nieporadnymi ruchami i wydawanymi dźwiękami dają znać czego potrzebują lub co się z nimi dzieje, jednak jeśli pierwszy raz odkarmiasz w ten sposób tak młodego szczeniaka to zapewne będzie Ci na początku trudno domyślić się o co szczeniakowi chodzi. Jedna rzecz jaką można podpowiedzieć to taka, że jeśli po nakarmieniu i załatwieniu się odkładasz szczeniaka do legowiska a on tak jakby wije się jakby miał wydrążyć dziurę w podłodze to prawdopodobnie jest mu zimno i szuka źródła ciepła. Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest ważne również ze względu na utrzymanie prawidłowego przebiegu procesu trawienia w układzie pokarmowym szczeniaka. Szczeniaki mogą umrzeć jeśli nagle z jakiś względów spadnie drastycznie temperatura otoczenia i nie będę się mogły ogrzać. Dobra temperatura dla szczeniaków, które mają 8-21 dni to 26 stopni. Dla psów w pierwszym tygodniu życia można mieć nawet temperaturę w legowisku 28 stopni. A dla psów starszych, czyli takich w 4 tygodniu życia można temperaturę obniżyć do 24 stopni. Czasami wykorzystuje się maty grzejące na dnie 'kojca' w którym odpoczywają szczeniaki albo żarówki grzejące - jest to dobra metoda jeśli nie możesz podnieść temperatury w całym domu. Jednak pewnie się domyślasz, że trzeba z tym uważać i monitorować temperaturę jaką odczuwa szczeniak, bo jest on zbyt mały aby przemieścić się w inne bardziej chłodne miejsce gdy będzie mu za gorąco, dotyczy to zwłaszcza maty, która grzeje od spodu. W przypadku żarówki można zrobić trochę większe legowisko i wtedy szczenię bezpośrednio pod żarówką ma wyższą temperaturę niż wtedy gdy się odsunie na drugi koniec legowiska. Gdy nie możesz dokładnie monitorować temperatury, wówczas utrzymuj w tym pomieszczeniu gdzie są szczeniaki tak wysoką temperaturę abyś czuł się komfortowo w krótkich spodenkach i w cienkiej koszulce z krótkim rękawem. Jeśli szczeniak się wychłodził to najpierw trzeba go ogrzać a potem dopiero nakarmić. Więcej w artykule: dlaczego szczeniaki zdychają po porodzie

Malutkie osierocone szczeniaki wymagają karmienia oraz załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych co dwie godziny.

Niebezpieczeństwa jakie stają przed Tobą podczas opieki nad tak małym szczeniakiem:

  • zachłyśnięcia pokarmem co może prowadzić do zachłystowego zapalenia płuc - czyli mleko dostaje się do płuc i wywołuje tam stan zapalny (klasyfikacja zapaleń płuc u zwierząt, inaczej zespół mendelsona)
  • biegunki ze względu na zmianę diety lub niedopasowanie pokarmu do tak młodego psa (musimy psu zastąpić mleko psiej matki) - biegunka może szybko doprowadzić do odwodnienia szczeniaka i co za tym idzie do śmierci szczeniaka.
  • Problemy z wypróżnianiem u szczeniaka.
  • wszelkie przegłodzenie psa w tak młodym wieku może bardzo źle wpłynąć na dalsze jego życie. Pies ma być karmiony co dwie godziny i to nawet w nocy!
  • ze względu na stosowanie mleka zastępczego pies nie wchłonął z mlekiem matki ważnych komórek odpornościowych - szczeniak z jednej strony ma wrodzoną odporność i układ odpornościowy jednak duże znaczenie mają również te komórki odpornościowe, które pies dostaje w pokarmie razem z mlekiem matki. Pies tak odchowany na mleku zastępczym może być przez to bardziej podatny na różne choroby. Jeśli nie masz dostępu do matki zastępczej czyli innej suczki karmiącej, która zaopiekowała by się szczeniakiem to niestety nie nadrobimy tych braków.

Karmienie osieroconych szczeniąt, które straciły matkę mlekiem zastępczym. Odchowanie szczeniaka bez matki.

Karmienie szczeniaka mlekiem zastępczym

    • Porcja mleka dostosowana do wielkości szczeniaka - 5 tygodniowy szczeniak yorka wypije dużo mniej mleka zastępczego niż szczeniak owczarka niemieckiego, który również ma 5 tygodni. Mleko zastępcze kupujesz w proszku i musisz je przygotować według instrukcji na opakowaniu.
    • Rodzaj mleka zastępczego - czyli jakiej firmy wybierzesz pokarm zastępczy dla szczeniąt po stracie matki. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych kupisz specjalne mleko dla szczeniąt w proszku, które po rozrobieniu z wodą podajesz szczeniakowi.
    • Jakiej firmy wybrać mleko zastępcze dla szczeniąt wybrać? Jakim mlekiem dokarmiać szczeniaki?
      Zacznij od preparatu:  Dolmilk Puppy firmy Dolfos to pełnoporcjowy preparat mlekozastępczy dla szczeniąt, albo “MILVET preparat mlekozastępczy dla szczeniąt i kociąt” albo “BEAPHAR Puppy Milk - mleko w proszku dla szczeniąt” albo “Royal Canin Babydog Milk”.
mleko zastępcze dla szczeniąt royal
beaphar mleko zastępcze dla szczeniąt
milvet preparat mlekozastępczy dla szczeniąt
butelka-do-mleka
  • Jakim mlekiem można dokarmiać szczeniaki? Oprócz mleka dla szczeniąt w proszku można wykorzystać również mleko kozie do karmienia młodych szczeniaków. Możesz wykorzystać też preparat mlekozastępczy - np. Mleko dla szczeniąt marki Dolfos: Dolmilk puppy
  • Regularność karmienia jest bardzo ważna - przyjmij za wytyczną, że trzeba szczeniaka karmić co dwie godziny. Z czasem szczeniak będzie jadał z dłuższymi odstępami czasu, jednak lepiej trzymać się tej zasady, żeby karmić szczeniaka mlekiem zastępczym co dwie godziny i to nawet w nocy.
  • Jak często karmić szczeniaka wychowywanego bez matki? Karmimy co dwie godziny, czyli 12 posiłków na dobę. Choć na opakowaniu mleka zastępczego znajdziesz czasami informacje, że możesz karmić szczeniaka 6 razy dziennie to pamiętaj, że u szczeniąt ras małych i szczeniąt niedożywionych lepiej trzymać się karmienia w rytmie 2 godzinnym.
  • Temperatura mleka dla szczeniąt- aby szczeniak dobrze trawił pokarm podawaj mu mleko a temperaturze 35-37.8°C - temperaturę sprawdzisz na swoim przedramieniu - wylej kilka kropel mleka na wewnętrzną część swojego przedramienia i określ temperaturę - temperatura mleka podawanego szczenięciu powinna być przez Ciebie odczuwana jako obojętna albo ciepła - bo Twoja skóra ma 36.6°C więc mleko może być tylko o jeden stopień cieplejsze lub chłodniejsze - za zimne albo za gorące mleko jest niewskazane.
  • Bardzo ważna jest odpowiednia pozycja ciała szczeniaka w trakcie karmienia - NIE WOLNO ODWRACAĆ SZCZENIAKA NA PLECY I NIE WOLNO GO KARMIĆ BRZUSZKIEM DO GÓRY. Nie zaleca się też ustawiania głowy szczeniaka pionowo do góry. Szczeniak ma leżeć na płaskiej powierzchni lub może mieć lekko uniesioną do góry głowę ale tylko trochę uniesioną. Nieodpowiednie ustawienie głowy i ciała szczeniaka w trakcie karmienia może prowadzić do tego, że mleko dostanie się do płuc szczeniaka - jest to sytuacja niebezpieczna dla życia szczeniaka. Leczenie w tym przypadku jest bardzo trudne i ryzykowne. Dlatego podkreślam to raz jeszcze, że technika karmienia szczeniaka mlekiem zastępczym jest bardzo istotna jeśli chcesz aby szczeniak rósł w zdrowiu. O technikach karmienia szczeniaka przeczytasz w kolejnym akapicie.

Czym dokarmiać 3 tygodniowe szczeniaki?

3 tygodniowe szczeniaki dokarmiaj preparatem mlekozastępczym dla szczeniąt - wykorzystaj preparat Dolmilk puppy lub Beaphar Puppy Milk. Nie dokarmiaj 3 tygodniowych szczeniaków suchą karmą bo jest na to jeszcze za wcześnie. Dopiero 4 tygodniowe szczeniaki mogą dostać odrobinę suchej karmy przeznaczonej dla szczeniąt.

Jak karmić szczeniaka mlekiem zastępczym? z butelki? czy inaczej?

Kluczowy jest pierwszy tydzień po przejściu na pokarm zastępczy. Wtedy jest ten najtrudniejszy czas kiedy organizm szczeniaka niejako doznaje szoku bo zmienia się tak bardzo jego życie a organizm musi się do tego wszystkiego przystosować. Jest to bardzo trudny i niebezpieczny dla szczeniaka czas.

  • Jak pisałem wcześniej odpowiednia technika karmienia szczeniaka mlekiem zastępczym jest bardzo ważna - poprzez nieodpowiednie podawanie pokarmu szybko możesz doprowadzić do zadławienia szczeniaka i mleko może dostać się szczeniakowi do płuc co będzie zagrożeniem dla jego życia.
  • Karmienie szczeniaka ‘po palcu’ - czyli dajesz szczeniakowi swój własny palec umoczony w mleku do pyszczka. Gdy szczeniak zlizuje mleko z twojego palca drugą ręką podajesz kolejne kropelki mleka na swój palec, aby szczeniak spijał krople mleka zastępczego prosto z Twojego palca, który ma w pyszczku.
  • Kawałek gąbki imitujący sutek suczki na zakończeniu strzykawki - chodzi o to aby nie wstrzykiwać psu mleka strzykawką prosto do pyszczka bo pies będzie pił zbyt szybko i może się też wtedy udławić. Dzięki użyciu kawałka gąbki piesek spija mleko powoli i wysysa je z gąbki którą trzyma w pyszczku. O co dokładnie chodzi zobaczysz na filmie, zwróć uwagę na ustawienie ciała szczeniaka. Szczeniak leży na ręczniku i głowę ma tylko lekko uniesioną, na innym filmie widać, że pyszczek psa jest poziomo do powierzchni stołu na którym karmimy psa - nie unosi się głowy szczeniaka pionowo do góry! 

Karmienie szczeniaka strzykawką

Karmienie psa strzykawką nazywane bywa karmieniem przymusowym - ale jeśli szczeniak ma odruch ssania to podaj psu preparat mlekozastępczy delikatnie strzykawką do pyska i pozwól szczeniakowi to swobodnie lizać i przełykać. Na filmie masz pokazane karmienie kilkudniowego szczeniaka strzykawką z gąbką.

  • aby nie karmić psa ‘z palca’ możesz podawać psu mleko z gąbki poprostu wylewając po trochu mleko na róg małej gąbki a szczeniak będzie lizał i ssał gąbkę aby napić się mleka - zobacz to na filmie jak można karmić 7 dniowego szczeniaka yorka:
  • Karmienie psa butelką: możesz również karmić szczeniaka za pomocą butelki ze smoczkiem, którą dostaniesz przy zakupie mleka zastępczego. Niektórzy hodowcy polecają aby do smoczka w butelce wsadzić watę lub gąbkę - chodzi o to aby szczeniak nie nałykał się za dużo powietrza w momencie gdy nagle smoczek jest pusty a szczeniak zajęty jest ssaniem. Polecam jednak karmienie szczeniaka z użyciem gąbki tak jak to jest pokazane na filmie.
  • Zwykle w trzecim tygodniu życia szczeniaki zaczynają pobierać inny pokarm niż mleko matki i samodzielnie się wypróżniają. Wtedy możesz dokarmiać szczeniaki inną karmą niż mleko. Wybierz najlepszą karmę dla szczeniąt na jaką cię stać bo jest to kluczowy moment wzrostu szczeniaka i nie warto oszczędzać na karmie w tych kilku najważniejszych tygodniach życia szczeniaka.
  • To bardzo ważne! Zwróć uwagę na pozycję ciała szczeniaka w trakcie karmienia.

szczeniaki zdychają artykuł

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

28 komentarzy do wpisu: “Karmienie odrzuconych szczeniąt i opieka nam nimi gdy są bez matki”

  • K.S.
    says:

    Gdy szczenię nie chce ssać. Wtedy podawanie pokarmu przez gąbkę czy strzykawkę nic nie da, bo szczenie nie będzie ssać i łykać. Wtedy trzeba bardzo poważnie rozpatrzyć trzecią metodę karmienia sonda do żołądka. Jednak ta metoda wymaga doświadczenia i nauczenia przez kogoś, kto to potrafi zrobić. Inaczej można wprowadzić sondę, a przez to mleko do tchawicy i płuc i spowodować zachłystowe zapalenie płuc. Jednak metoda ma swoje plusy. Wiemy dokładnie ile mleka szczenię wypiło, mleko jest ciepłe i karmienie trwa krócej, co ma znaczenie przy licznym miocie.

  • Ewa
    says:

    Wszystko idealnie opisane. Mleka tez podane również takie ,które nie powodują biegunek u maluchów. właśnie jestem w trakcie odchowywania maluchów na butelkach Ważny każdy element. A butelka Trixi ze zdjęcia -najlepsza 🙂 Pozdrawiam 🙂

    • Michał Szen
      says:

      dziękuję za dobre słowo. Konsultowałem co pisałem z hodowcami i zamysłem było zebrać w jednym miejscu dobre porady, tak dla potomnych, aby służyło ludziom i szczeniakom w potrzebie.

    • Ewa Conte
      says:

      tak , to prawda TRIXI butelka wykarmiła kocięta ("znaleziska"- prawdopodobnie wyrzucone),a także szczenięta - właśnie trenuję z 3-4 dniowym maluchem - nie potrafił ssac i groziło mu zagłodzenie mimo ,że matka jest i ma mleko...teraz już zaczął ssać....brawo butelki i mieszanka mleczna- super !!

  • Aneta
    says:

    Właśnie czegoś takiego szukałam! Muszę się zająć takim szczeniakiem a nie miałam pojęcia jak to zrobić prawidłowo. Dzięki za pomoc 🙂

  • Klaudia
    says:

    Mam pod opieką ok. 3 tygodniowego malucha. Podawane mleko z butelki było, ale bardzo się denerwowal na wyplyw mleka. Powiekszylam dziurkę Ale dalej nie pomogło. No i dałam w miseczce.... Wypił całe plus niewielka dokładka. Duży błąd popełniłam? Miskę wyparzylam.

  • Aldona
    says:

    Piękne szczeniaczki 🙂

  • Ada
    says:

    Mam uratowane takie małe szczeniaki. Mały niestety ma zatwardzenie. Ja można mu pomóc. Dodaje espumisan wg wet. Bardzo dziękuję za artykuł. Pomógł najbardziej 🙂

  • ina
    says:

    moja sunia- bokserka- urodzila 11 szczeniakow w pierwszym miocie. przezylo 9 po pierwszych dniach. w szostej dobie po porodzie dostala zapalenia gruczolu. ropien. trzeba bylo nacinac i amputowac sutek no i wstrzymac laktacje. karmilam z pomoca syna te dziewiec... co dwie godziny... jak ostatni nakarmiony to pierwszy robil sie glodny... nie uzywalam gotowych mieszanek. bylo mleko kozie, zoltka, olej i wit d3

    • Monika
      says:

      Mam pytanie kiedy zaczac podawac wode takim sierotka? Sa na krowim mleku i dzieciecej kaszcze maja juz 3 tygodnie i zaczynaja broic. I jaką wode ewentualnie dawac?

  • Sylwia
    says:

    Mam nagły wypadek proszę o poradę! Mam nowonarodzone pekińczyki są wcześniakami.Urodzily się tydzień za wczesnie.Jeden sam ssie no dwa nie okazują zainteresowania sutkami ani mlekiem nawet gdy próbuję karmić pipetka nie liza,nie wiem co robić 🙁 proszę o jaka kolwiek radę.

  • Agnieszka
    says:

    Mam 4 tygodniowego szczeniaczka nie wiem jaka to rasa chyba mieszaniec matka przestała go karmic troszke je sam trochę ja go dokarmiam ale nie wiem czy mu to wystsarcza ile taki maluch gram mleka powinien wypijac podczas jednego karmienia wi że muszę go karmic co 2 godziny

  • Majki
    says:

    Witam mamy 5 dniowe szczenięta matka ich tylko je karmi wiecej sie nimi nie zajmuje my musimy masowac im brzuszki i tutaj jest moje pytanie ile razy dziennie powinny sie wyprurzniac takie szczenieta ??? . bo jak narazie robią kupe 1 raz dziennie czy to dobrze co ewenrualnie im podać żeby czesciej sie wypruznialy.

    • Michał Szen
      says:

      nie pomogę w tym temacie. myślę, że na te pytania powinien odpowiedź weterynarz.

    • Kasia
      says:

      U mnie było tak ze karmiłam szły spać i przed kolejnym karmieniem najpierw masaż brzucha ciepła szmatką/gąbka a później jedzonko. Odchowałam tak 12 labradorow.

  • Andrzej
    says:

    Nasza suka odeszła dwa dni po urodzeniu 11 szczeniąt.Szok,smutek ale koniecznośc uratowania małych.Mleko specjalne dla szczeniąt odrzuconych,karmienie,masaże brzuszka...żyją trzy.Ale fajnie,ze udało się choć tyle uratować.

  • Julita
    says:

    Witam mam pytanie mam 2 szczeniaki BEAGLA 2 tygodnie mają jeden gruby ze pęknie chyba 2 jest słabszy dokarmiam mlekiem z butalki ile wypija taki szczeniak 10 ml starczy. Proszę o informację

  • Bożena
    says:

    Witam super sprawa z karmieniem przy pomocy gąbki, mam tylko pytanie czy to jest jakaś specjalna gąbka? Sterylna? Ewentualnie gdzie można taką nabyć. Bo planujemy miot i wolę być przygotowana ? pozdrawiam

  • tommy
    says:

    mam 5 malców siberiana haski , 4 po 10 dniach po 1.5 kg a jedno je i w ogóle nie rośnie 380 g, co mu morze dolegać ?

  • Kamila
    says:

    Gdzie można kupić takie gąbeczki?

  • Monika
    says:

    2 cavaliery, mają 11 dni, matka karmiła 5 dni, niestety dalej nie mogła. Mają w tej chwili 208 i 213 gramów. Daje mleko zstępcze około 4,5 ml. co 2,5 - 3 godz. Ile mniej więcej powinien przybierać na wadze taki szczeniak dziennie lub tygodniowo. Nie zważyłam zaraz po urodzeniu, parę dni po narodzinach ważyły 140 i 150 gramów

    • Michał Szen
      says:

      to trzeba by z weterynarzem ustalić, ważne aby nie było zbyt wielkich zmian w ilości podawanego mleka zastępczego. Bardzo powoli to bym zmieniał. Przy nagłym zwiększeniu ilości podanego mleka mogą wystąpić zaburzenia trawienia

Dodaj komentarz