Sznaucer miniaturowy - szkolenie, tresura, wychowanie. opis rasy

Sznaucer miniaturowy - czujny i głośno szczekający stróż domu

tresura psów - Michał Szen - 37 komentarzy

sznaucer miniaturka tresura

O rasie sznaucer miniaturowy i ich tendencji do częstego szczekania i agresji.

"Mój pies - sznaucerek miniaturowy - jest bardzo głośny. Czasem mam wrażenie, że prowadzę z nim długie konwersacje. Wcześniej nawet nie wiedziałam, że psy mogą wydawać tyle różnych dźwięków".

Sznaucer miniaturowy to jeden z najbardziej 'rozszczekanych psów' ze wszystkich psich ras. Jak wiele innych psich ras (np. u terierów) ta duża szczekliwość u sznaucerów była kiedyś bardzo mile widziana, hodowcy specjalnie hodowali te psy które dużo szczekały. Swoim szczekaniem sznaucerek miał alarmować swoich opiekunów o tym, że wypatrzył właśnie coś dziwnego np. zobaczył szczura na terenie gospodarstwa albo jakiegoś innego intruza (np. obcego człowieka). Sznaucery były hodowane w tym celu, że biegały po terenie wiejskiego gospodarstwa i tępiły szczury oraz pilnowały domostwa.
Ja sznaucera miniaturowego czasami widzę jako taki żywy dzwonek do drzwi, który czasami zacznie szczekać 'bo ktoś idzie' zanim jeszcze my ludzie to usłyszymy i najpierw pies zaczyna szczekać a po 5 sekundach ktoś puka do drzwi albo dzwoni dzwonkiem. Jeśli tego właśnie oczekujesz od psa i po to go kupiłeś aby informował Cię o nadchodzących do Twojego domu obcych osobach to super, dobrze trafiłeś, raczej nie będziesz musiał sznaucera zachęcać do szczekania. Gorzej gdy kupiłeś sznaucerka ze względu na jego urodę a psiego szczekania nie lubisz i Cię ono denerwuje, wtedy musisz wziąć się za szkolenie swojego psa pod okiem kogoś kto zna się na szkoleniu psów, bo inaczej sznaucer miniaturowy sam z siebie szczekać nie przestanie.

Szczekanie u psów - ogólnie

sznaucer miniaturowy tresuraChoć psy głównie komunikują się pomiędzy sobą za pomocą mowy ciała to są one w stanie również szczekaniem pewne rzeczy zakomunikować.

Psy myśliwskie takie jak beagle też dość często szczekają, jednak ich szczekanie zwykle pojawia się gdy są na spacerze, wtedy gdy biegną za czymś co dla psa jest ciekawe to pies szczeka w tym czasie aby niejako informować swojego opiekuna gdzie teraz się znajduje, to taka wrodzona cecha tych psów, które oszczekiwaniem zwierzyny dawały znać myśliwemu w którą stronę ma podążać.

U psów pasterskich jak sheltie szczekanie może to być również związane z instynktem do oszczekiwania owiec i pies może np. zacząć szczekać i biegać wokół kilku bawiących się dzieci.

U psów stróżujących jak cane corso italiano, dog argentyński, doberman czy rottwailer albo owczarek kaukaski może pojawić się szczekanie takie dość wolne, nisko tonowe w stylu "uważaj, jestem tu, nie zbliżaj się do mojej rodziny i do mojego terenu" - zwykle to są pojedyncze lub podwójne szczeknięcia takie powolne i basowe "HAU, HAU".

U innych ras psów szczekanie może wynikać z takich rzeczy jak: nuda, zaproszenie do zabawy (albo i wymuszanie zabawy szczekaniem), pies może też szczekać ze strachu przed czymś czego się boi (obcy pies, obcy człowiek) albo z powodu tego, że został sam.

Sznaucer miniaturowy - dlaczego on tyle szczeka?

Najważniejsza sprawa to rozróżnić kilka scenariuszy:
1.Czy Twój pies jest strachliwy i szczeka ze strachu bo boi się obcych ludzi lub psów?
2.Szczeka tak jakby na powitanie gdy ktoś puka lub dzwoni dzwonkiem - ale generalnie Twój pies lubi niemal wszystkie obce osoby które wchodzą do domu i nie przejawia strachu ani agresji.
3.Pies szczeka bo wymusza abyś dał mu smakołyk lub abyś rzucił mu piłkę
4.Pies szczeka lub wyje gdy zostaje sam w domu
5.Pies szczeka nerwowo gdy tylko usłyszy coś dziwnego
6.Pies szczeka na spacerze gdy jest na smyczy - i zwykle wtedy jeszcze ciągnie i napina smycz a gdy biega luzem bez smyczy to szczeka dużo mniej?
7.Czy na spacerach szczeka na niemal wszystko co zobaczy, czy powiedzmy tylko na psy (a ludzi mija spokojnie bez szczekania)?

Te wszystkie rzeczy są ważne do zdiagnozowania psa - i do wytyczenia odpowiedniego toku postępowania z psem. Szkolenie psa będzie inaczej przebiegać w zależności od tego jakie są przyczyny szczekania Twojego psa - najpierw musimy ocenić tak na 100% 'dlaczego Twój pies szczeka'.

Pisałem też o tym, w osobnym artykule 'jak wytresować psa aby nie szczekał' - potrzeba zrobić porządny wywiad na temat psiego zachowania i dopiero potem można dobierać odpowiednie metody szkoleniowe mające na celu oduczenie psa szczekania. Tresura sznaucera pod tym kątem aby przestał szczekać jest oczywiście możliwa.

Szkolenie psów rasy Sznaucer Miniaturowy

Sznaucery są wysoce podatne na szkolenie i są bardzo inteligentne, uczą się bardzo chętnie i szybko. Łatwo nauczysz swojego sznaucerka takich komend jak siad, leżeć czy chodzenie na swoje miejsce. Z mojego doświadczenia wynika, że wracania na wołanie też dość łatwo jest sznaucerka nauczyć. Zauważyłem też, że wiele sznaucerów jest wybrednych i trzeba przygotowywać dla nich bardzo smaczne kąski, które wykorzystywać będziemy w trakcie treningów jako nagrody za dobre psie zachowanie.

Tresura sznaucera miniaturki - czego nie robić!

-Nie stosuj kar fizycznych wobec swojego psa - bo pies straci do Ciebie zaufanie i nie będzie chciał Cię słuchać. Zamiast tego pokaż swojemu psu, że słuchanie Ciebie mu się opłaca, czyli wykorzystuj smakołyki aby nagradzać jego dobre zachowanie, albo każ psu zrobić 'siad' zanim rzucisz mu piłeczkę do zabawy. Dawaj psu takie małe zadania do wykonania codziennie.
-Nie kupuj obroży elektrycznej antyszczekowej dla swojego psa bez wcześniejszej konsultacji z instruktorem szkolenia psów - gdy będziesz razić prądem strachliwego psa który szczeka ze strachu to tylko pogłębisz jego problemy emocjonalne. Taka obroża to ostateczność, jest dużo innych metod treningowych, które uczą psa spokoju i tego aby nie szczekał.

Wybór szczeniaka sznaucera z hodowli

Nie kupuj psa wystraszonego, u młodych szczeniaków 8 tygodniowych nie powinno być widać strachliwości, powinny być wesołe i przyjaźnie nastawione do obcych ludzi. Wybierz z hodowli radosnego szczeniaka który do Ciebie podszedł i chce się z Tobą bawić. Nie wierz nigdy w to, że szczeniak tylko teraz jest strachliwy ale z tego wyrośnie. Nie kupuj strachliwego sznaucerka. One powinny być odważne. Przeczytaj też kiedy powinno się oddzielić szczeniaki od matki.

Wychowanie szczeniaka sznaucera miniaturowego (tresura szczeniaka sznaucera)

wychowanie szczeniaka sznaucera miniaturowego
Pamiętaj, że jak w przypadku każdej innej rasy psa niezwykle ważna jest socjalizacja psa z otaczającym go światem. Gdy sznaucerek jako szczeniak poznawał będzie obcych ludzi, spokojne obce psy i różne nowe miejsca, to wyrośnie na stabilnego psychicznie, zrównoważonego psa. A gdy będziesz go izolować od świata, to będzie wiecznie szczekającym kłębkiem nerwów. Pamiętaj jednak też o tym, że socjalizacja psa to nie jest puszczanie psa luzem aby się sam na własną rękę bawił z obcymi psami - socjalizacja psa to przemyślane ćwiczenia, czasem nie potrzebna nic więcej aby pies z daleka obserwował inne obce psy, wcale nie musi się z nimi bawić każdego dnia. Także zawsze warto zapytać psiego trenera o to aby dobrał odpowiednie ćwiczenia dla Twojego psa (nie ważne czy to 3 miesięczny szczeniak, czy 2 letni dorosły pies).
Psa już w wieku 8-12 tygodni można uczyć reagowania na swoje imię, wykonywania komendy 'siad' i 'leżeć' i uczyć psa chodzenia na smyczy. Także nie czekaj zbyt długo z rozpoczęciem szkolenia swojego psa.

Sznaucer miniaturowy a dzieci

Sznaucer miniaturowy gdy był odpowiednio socjalizowany za szczeniaka to jest generalnie dobrym kompanem do zabaw dla dzieci. Pies uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną i zwykle pies będzie lubił dzieci które widuje. Oczywiście zakładam tutaj też wkład rodziców w wychowanie dziecka, aby dziecko nie robiło krzywdy psu, bo gdy pies skojarzy dziecko z bólem to może stać się agresywny do dzieci, warto aby pies przez jakiś czas miał same dobre skojarzenia z dziećmi i aby nadzorować ich zabawy.

Sznaucer miniaturka wady i zalety

szkolenie szczeniaka sznaucera
Minusy - lub mówiąc inaczej - na co uważać:
- sznaucer miniaturowy może być psem bardzo hałaśliwym jeśli nie nauczysz go kiedy wolno a kiedy nie wolno szczekać. Lub gdy kupisz psa strachliwego, który szczeka na wszystko ze strachu, wtedy czeka Cię dość długi proces szkolenia psa.
Jeśli cenisz sobie ciszę i nie lubisz gdy pies szczeka to lepiej wybierz inną rasę psa dla siebie, lub przygotuj się na to, że trzeba będzie się na tym skupić aby psa uczyć wyciszenia.
- często bez odpowiedniego szkolenia sznaucer miniaturowy staje się agresywny do obcych psów i szczeka na nie, wyrywa się i wdaje się w bójki z innymi psami.
- czasami sznaucery mogą mieć alergie pokarmowe, i trzeba będzie im dobrać odpowiednią karmę.
- warto profilaktycznie od młodości uczyć psa tego, że jak idziemy do jego miski to raczej aby mu coś dać niż zabrać - aby pies nie przejawiał agresji przy misce.
- sznaucer to nie labrador - nie musi kochać każdej obcej osoby która wchodzi do domu, może być nie ufny wobec obcych, powinien jednak obcych akceptować i nie atakować ich bez powodu. To może być duży minus dla osoby, która chciałaby aby sznaucerek tak samo bawił się z przyjaciółmi naszego dziecka, jak z tym dzieckiem z którym mieszka. Może być tak, że sznaucerek będzie super przyjacielem dla dziecka z którym mieszka ale obcym dzieciom nie pozwoli się dotknąć.

Plusy Sznaucerka miniaturki:
To pies o bardzo kompaktowych wymiarach, który idealnie nadaje się do życia w mieście i to nawet w małym mieszkaniu w bloku. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu jest psem wytrzymałym fizycznie i może spędzać długie godziny biegając na spacerach. Jest też psem bardzo bystrym i prostym do wyszkolenia jeśli tylko poznasz zasady nowoczesnego szkolenia psów oparte o wzmacnianie i nagradzanie dobrych zachowań psa.

Jest to rasa psów generalnie dość zdrowa i długowieczna a do tego gubi on mało sierści i poza wizytami u psiego fryzjera co jakiś czas nie wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji.
Jeśli jeszcze szukasz psa, który będzie alarmował Cię szczekaniem o nadejściu kogoś w pobliże Twojego domu to sznaucerek jest do tego idealny.

Tresura sznaucera miniaturki - najczęściej spotykane problemy na szkoleniach

Najczęstsze problemy ze sznaucerem miniaturką:
- agresja wobec obcych psów
- bardzo głośne szczekanie w domu gdy tylko usłyszy jakiś dziwny dla niego dźwięk (brak odpowiedniego szkolenia)
- gdy biega luzem bez smyczy oszczekuje ludzi i psy i nie wraca na wołanie (bo nie był tego uczony, potrzebna odpowiednia tresura)
- gdy zostaje sam w domu szczeka, wyje, drapie (nie został nauczony zostawania sam w domu)
- jest bardzo energiczny i niektórzy ludzie mają czasami dosyć psa, bo nie wiedzą jak psa zmęczyć, skoro po 2 godzinnym spacerze pies dalej chce się bawić i nie daje im spokoju, jak masz takiego psa to zgłoś się do mnie, to jedna z dziedzin na której dobrze się znam, moje metody działają u jack russell terrierów, yorków i bulterierów, ze sznaucerkiem też damy sobie radę.
- agresja wobec weterynarza (dość częste, bo przecież to ktoś obcy dla psa i pies nie chce się na to godzić aby obcy człowiek przy nim coś robił, zwłaszcza gdy pies jest chory i zestresowany)
- agresja wobec groomera - czyli psi fryzjer ma problemy z ostrzyżeniem lub wyczesaniem psa - można to wyeliminować gdy już z młodym szczeniakiem zaczniesz pracę nad tym aby przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych i możesz zrobić kilka wizyt u psiego fryzjera tylko po to aby pies poznał groomera i wszystkie jego sprzęty. Do wszystkiego można sznaucerka przyzwyczaić, nawet do weterynarza, ale naprawdę musisz zacząć wcześnie szkolenie, najlepiej gdy pies ma 3 miesiące.

Dobrze ułożony sznaucer miniaturowy - jak takiego psa wychować? spostrzeżenia trenera psów i psiego behawiorysty

Powinien być czujny, bystry i gotów do wykonywania poleceń. Nie powinien przejawiać lęku wobec obcych ludzi ani psów. Na smyczy nie powinien ciągnąć. Na spacerach nie szczeka, tylko spaceruje razem z Tobą. Gdy bawicie się na spacerze zabawkami to pies przynosi zabawkę pod Twoje nogi abyś kolejny raz mu ją rzucił. Pies szczeka tylko na komendę 'głos'. Tak samo jak robi 'siad' na komendę, tak samo powinien umieć szczekać na komendę.
W domu nie szczeka gdy ktoś chodzi za drzwiami ale szczeknie raz czy dwa gdy ktoś zapuka do drzwi - gdy jednak każesz mu iść na swoje miejsce po tym jak ktoś zapukał do drzwi, to sznaucerek idzie na swoje legowisko i siedzi tam spokojnie i w ciszy czeka aż pozwolisz mu opuścić to miejsce. Czyli pies jest pod kontrolą i nie szczeka jak szalony, nie wyrywa się, nie przejawia nadmiernej agresji i na pewno nie jest psem strachliwym.

-------------

Sznaucer miniaturowy długość życia

Sznaucery miniaturowe żyją zwykle 12-15lat.

Sznaucer miniaturowy rys historyczny

Rasa wywodzi się z południa Niemiec, znana jest od XIX wieku.

Choroby u sznaucerów miniaturowych

Choroby skóry (alergie), choroby wątroby, kamienie w pęcherzu moczowym, zapalenie uszu i oczu (ważna jest higiena oczu i uszu), zapalenie trzustki. Moim zdaniem wielu chorobom u sznaucerów można zapobiec stosując odpowiednie żywienie - czy słyszałeś o metodzie żywienia psów BARF?

Sznaucer miniaturka ma łupież

Jeśli Twój pies ma łupież to może mieć to podłoże alergiczne lub wynikać może ze stresu.

Sznaucer miniaturka trzęsie się

Bardzo wiele może być przyczyn tego że pies się trzęsie, może to być objaw chorobowy, bólowy, może wynikać z przemęczenia psa. Niezwłocznie należy udać się do weterynarza, bo może to być bardzo poważne.

Sznaucer miniaturka nauka czystości

Sznaucery raczej nie mają problemów z nauką czystości, gdy będziesz wyprowadzać szczeniaka poza dom co 2-3godziny i pies będzie załatwiał się na trawie poza domem, to szybko nauczy się, że w domu nie wolno sikać. Sznaucerom idzie ta nauka zwykle bardzo szybko i gdy mają 4-5 miesięcy są dobrze nauczone czystości w domu.

TAGI wpisu:

sznaucer miniaturowy inteligencja, sznaucer miniaturka jak wychować, sznaucer miniaturka jak tresować, sznaucer miniaturowy dla dziecka, sznaucer miniaturowy szczekanie, tresura sznaucer miniaturka, sznaucer miniaturowy zachowanie i charakter, szczeniak sznaucer miniaturka wychowanie, wychowanie sznaucera miniaturowego, tresura sznaucera miniaturki, tresura szczeniaka sznaucera, pies sznaucer miniaturowy opinie i komentarze, sznaucer miniaturka opis rasy.

Polecam też inne moje artykuły

Przeczytaj też: jak tresować szczeniaka chi, buldog francuski a dziecko, tresura szczeniaka bernardyna, tresura szczeniaka labradora, tresura szczeniaka begla, agresywny york szkolenie, tresura szczeniaka.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

37 komentarzy do wpisu: “Sznaucer miniaturowy - czujny i głośno szczekający stróż domu”

 • Agnieszka
  says:

  Mój AVI niema w sobie nawet grama agresji - wychowany z 5 letnim dzieckiem jest jej kompanem do zabaw jak i naszym do wspólnych wycieczek , szczeka w sytuacjach naruszenia jego rewiru przez naprawde obca osobę, na spacerach sie słucha - wraca na komendę . Jest najwspanialszym przyjacielem

 • Bogumila
  says:

  Mój rzadko szczeka sporadycznie jest kochany ale znajomych szczeka ze słychać jego na pół osiedla co do reszty tylko boi się strasznie burzy fajerwerków wiatr jak zawieje i zamknie się okno od małego taki jest podniesionego głosu choć nie zna krzyku na niego podniesionego głosu nie wiem skąd tak ma często myślę ze być może hodowca albo jego mama była tak strachliwa ma 10lat i nadal jak jest burza ma azyl swój w łazience na kocyku tak samo jest na sylwestra kocyk jego ukochana maskotka radio i światełko. Może ze jest rozpieszczony zbytnio nie wiemy od czego tak się boi piesek który nie zna bicia krzyków jest wręcz dominatorem to on rządzi wszystkimi i każdy mu ulega wykochany wycałowany nasze oczko w głowie.

 • Aldona
  says:

  Nasz Arnoś jeste prze kochany, ale fakt głośny. Nie jest agresywny, szczeka z radości, gdy widzi innego psa, ludzi, gdy wychodzi na spacer słychać go na całej klatce schodowej. Szczeka z radości, merda ogonem, podskakuje, cieszy się chłopak i tyle. No fakt, gdyby cieszył się trochę ciszej miło by było

 • Ewa
  says:

  Przeczytałam cały artykuł i zauważyłam jedna prawidłowość w tym, co Pan opisuje. Problemem jest człowiek, który nie nauczył psa reagować w określonej sytuacji, toteż cwana bestia - pan sznaucer - rozwiązuje sytuację po swojemu, w taki sposób, jaki jest dla niego wygodny - czyli wszczyna larum 😀
  Wniosek - sznaucer nie nadaje się dla ludzi leniwych - ani fizycznie ani umysłowo, bo nastanie czas, że ich przerośnie intelektualnie hihi

 • Radek
  says:

  mój sznaucer szczeka jak oszalały jednak z agresją nie ma nic wspólnego.

 • Monika
  says:

  A nasz sznaucerek Skupi szczeka jak oszalały tylko jak ktoś do nas przyjedzie do domu wystarczy że gość go pogłaska i jest spokój. Natomiast poza domem jest bardzo spokojny, nawet jak psy szczekają to nie reaguje.

 • Wiktoria
  says:

  Moja Kola jest bardzo cichym sznaucerem, nie szczeka na wszystko jak np. sznaucerki mojej koleżanki oraz sądziadki. Nie jest agresywna, idealny psiak nawet dla małych dzieciaków. Myślę że cześć właścicieli popełnia błędy w wychowaniu psiaków, które późnej wyrastają na małych, głośnych zabójców

  • Jowita
   says:

   Nie do końca jest tak ze to kwestia wychowania. Od początku uczestniczyliśmy w szkoleniach Poświęciliśmy naprawdę dużo czasu w wychowanie psa. Niestety szczekania nie możemy oduczyć Nika pilnuje swojego terytorium Jest bardzo pojętnym psem Potrafi różne sztuczki; waruje, siada, "śpiewa", daje łapę, zostaje na polecenie. W domu jest aniołkiem Natomiast jak tylko wychodzi na klatkę schodową słyszą ją wszyscy sąsiedzi

 • Magda
  says:

  Mój sznaucer też szczeka na obcych ale nie jest agresywny w stosunku do ludzi.

 • Magda L
  says:

  Moja sznaucerka Mela nie jest agresywna ani w stosunku do obcych ludzi ani psow szczeka tylko na dworze gdy ktos obcy probuje ja poglaskac w domu nie szczeka wcale. za to york Lena jest agresywny do innych psow a obcych ludzi wrecz nie nawidzi i gryzie bez ostrzezenia

 • Moni
  says:

  Moja to wiecznie pozytywny sznupol. Kocha wszystkich i nie szczeka, chyba że chce z nami pogadać.

 • Karina
  says:

  Mój sam nie zaczepia, ale jak ktoś go zaczepi to nie ma zmiłuj 🙁 I patologicznie nie znosi dzieci 🙁

 • Renata
  says:

  Mój Sznaucer: Topi należy do tych, co zaliżą na śmierć. Rzadko szczeka, tylko, gdy pod oknem przechodzi kolega, którego nie lubi, zwłaszcza "puchacz" - długowłosy owczarek. Jest bardzo zadowolony, kiedy na spotykanych ludziach wymusi pieszczoty.Mieszkamy blisko Muzeum, więc często wita radośnie wycieczki, także te zagraniczne.Toteż jego zdjęcia na pewno można znaleźć w Japonii, Stanach, Niemczech i paru innych krajach.

  • ewa
   says:

   Niesamowite! moja Tekila też nie cierpi długowłosego owczarka szczeka zajadle gdy przechodzi pod balkonem.

 • Ela
  says:

  zachowanie sznaucera miniaturki zależy od wychowania przez właściciela ! Moja Santi ma 8 lat i jest naprawdę łagodna , toleruje koty oraz inne psy .Tylko wieczorem jak słyszy za oknem pijackie rozmowy i do tego głośne to zaczyna szczekać ale to jest normalne zachowanie każdego chyba psa ....... a tak w ogóle jest cudowna jak wszystkie sznaucery i te małe i te duże .

 • Jessica
  says:

  Mój sznaucer mini cieszył by się nawet na złodzieja 🙂 alarmuje gdy ktoś zbliża się do drzwi, ale tak to jest super psem. Żyje z 4 kotami i jest idealnym przyjacielem

 • Halina
  says:

  Moja sznaucerka rzadko szczeka ale lubi ugryźć niektórych w nogę - ofiarę sobie wybiera ale nie znam klucza. Jest uparta i lubi strzelić focha.

 • Aneta
  says:

  Mój sznauci jest mało szczekliwy, kocha wszystkich- psy, koty, kury itp, ale za to strasznie piszczy za psami

 • Justyna Z
  says:

  Mój 8latek czasami poszczeka jak coś go zdenerwuje, wyje jak zostaje sam w domu, kocha gryzonie (wychowany z nimi od małego), jest idealną i cierpliwą nianią do małych dzieci, kocha wszystkich ludzi, jest strasznym tchórzem - poszczeka, ale woli się schować za nogami, do psów jest zdystansowany, suczki kocha wszystkie, słabo toleruje większe i energiczniejsze psy od siebie

 • Joanna
  says:

  Moja nie lubi zwierząt, ale dopiero jako seniorka zaczęła "rządzić" na osiedlu. Na szczęście nigdy nikogo nie ugryzła. Szczeka raczej w normach. Ale tchórz z niej również nieprzecietny, szczególnie w stosunku do kratek kanalizacyjnych - taki pies jedyny w swoim rodzaju

 • Renata Z
  says:

  Moja sznaucerka Lala jest i bardzo głośna i bardzo agresywna, odważna i niesamowicie kochana

 • Agu
  says:

  Bez wątpienia sznaucery dużo szczekają! Mam jedną sznaucerkę, co krzyczy głośno piskliwym szczeknięciem ! Aż uszy bolą ! Ale jest najlepsza ! Nie oddam za nic !

 • Aga
  says:

  Prawda naszemu się pysk nie zamyka i do tego uciekinier w diabły

 • Asia
  says:

  A moja sznaucerka jest cichutka. Szczeknie tylko raz,czy dwa jak słyszy domofon lub dzwonek do drzwi

 • Izabella
  says:

  Moja Bora praktycznie nie szczeka, czasem jak domofon zadzwoni albo ktoś ją zaskoczy głośnym pukaniem do drzwi. A tak...psa nie ma

 • Anna
  says:

  Moja Daisy szczeka na wszystko. Na liście, na samochody, na kamienie. Ciagle i lubi też śpiewać, jak domaga się jedzenia albo glaskania

 • Katarzyna
  says:

  Mój Kojot nie lubi sąsiadów, zawsze na nich szczeka. Lubi mieć coś do "powiedzenia" gdy słyszy inne psy nawet w szczekające w tv. Goni za rowerzystami, muszę uważać żeby komuś nie stała się krzywda. No i listonosz to wróg nr 1, ja go też nie lubię. Generalnie jest kochany i posłuszny. Pełen energii i uwielbia jeść a je wszystko. Mój wymarzony sznaucer.

 • Beata
  says:

  Nasz sznaucer Nero szczeka na wszystko co tylko się porusza, a jak coś wydaje dźwięk to jeszcze bardziej. Troche to kłopotliwe mieszkamy miedzy starszymi ludźmi w takich szeregowcach i sąsiedzi nie mogą spokojnie po ogródkach chodzić. A nasza bestia zaraz ich obszczekuje. Juz nie mam pomysłu jak go nauczyć żeby nie szczekał tak na wszystko i wszystkich.

 • Beata
  says:

  Mam sznaucerka miniaturkę jest z nami 15 miesięcy, wspaniały psiak, szczeka jak się cieszy lub jak ktoś się kręci na klatce lub zbliża do drzwi, z innymi psami pozytywne relacje, słucha się, nie ucieka, wręcz się pilnuje panci, pozytywne nastawienie do całego świata to jego domena. Straszny pieścioszek i wybredny okropnie do jedzenia. Ogólnie najwspanialszy przyjaciel na świecie.

 • Monika
  says:

  Mam dwuletnią sznaucerkę miniaturkę, która jest cudowna jak domownicy są w domu. Jak wychodzimy do pracy to zaczyna się mój horror - nieustanne wycie psa, a w krótkich przerwach wykopywanie kwiatów z donic, rozsypywanie ziemi po całym domu a czasami dojdzie do tego bałaganu jeszcze psia toaleta.
  Zupełnie niedawno moja wspaniała suczka podczas naszej nieobecności zjadła kilkanaście sztuk tulipanów, po zjedzeniu których dostała wszystkich możliwych dolegliwości żołądkowo jelitowych. Nie mogę sobie zupełnie z tym poradzić.

  Obecnie zamykam ją w kuchni na kilka godzin dziennie, dopóki ktoś nie wróci do domu. Ale o zostawieniu jej luzem w mieszkaniu nie ma mowy.
  W kuchni zabieram dosłownie wszystko co jest w jej zasięgu, tak by nie mogła niczego zniszczyć.

  Jestem z nią bardzo związana. Jest cudownym psem jak jest ze mną.
  Miałam w życiu kilka psów ale żaden nie sprawiał mi tylu problemów wychowawczych.

  O dziwo nie szczeka z byle powodu. Jest posłuszna i bardzo mądra. Wydaje mi się że za bardzo ją rozpieściliśmy, może stąd te problemy i lęki przed zostaniem samej w domu.

 • elko
  says:

  Nasz Ruffi też szczeka z byle powodu, najczęściej gdy się cieszy. Na inne psy też szczeka - ale tylko na pieski na sunie już nie.Daje nam emerytom dużo radości w domu i na spacerze.Jest mądry i przezabawny i lubi pospać (sporo) - 6 lat.

 • Małgorzata
  says:

  Słuch ma niesamowity. A jak coś usłyszy to podnosi raban. Kiedyś rozszczekał się w nocy w ciszy absolutnej. Trzy minuty później usłyszałam gęsi przelatujące nad domem 🙂 Niestety ostatnio zaczął atakować psy, które są na smyczy. Mam kłopot 🙁 Będę szukać pomocy.

 • Basia
  says:

  Mam też sznaucera miniaturkę jest tak głośny . Nie da nikomu wejść do domu . Wszyscy mogą wejść kogo zna , ale nikt obcy . Gdy usłyszy że ktoś idzie na klatce schodowej w domu jest tragedia szczęka jak opętany . Chwilami mam już tego dość , co mam zrobić

 • kaśka
  says:

  Bruno...ma już ponad 5 lat i bardzo szczeka na psy, na ludzi też... Czasem startuje do psów dużo większych i nie przejdzie obok żadnego bez wrzasków. Do samic też szczeka, ale jak już się zbliżą do siebie, to jest ok.
  Kiedy Bruno "idzie" na samotną wyprawę, to chyba na nikogo nie szczeka, ani na psy (mam wrażenie). Nie mam już pomysłów jak uspokoić Bruna, czasem myślę, że to temperament, czasem, że jakiś głęboki lęk, który mógł nabyć np. przez zabranie od mamy albo konkretne warunki w miejsce, z którego przyszedłdo domu.
  Czy ma ktoś pomysł na "uspokojenie" psa?

 • Monika
  says:

  Moja Kiki jest strasznym przytulancem,może całe dnie leżeć obok mnie.Szczeka jak pod naszymi oknami przechodzą osoby o ciemnym kolorze skóry ,na białych nie szczeka ( mieszkam w Anglii)Jest bardzo uparta i często się obraża na nas. Po złości potrafi się zesikac w domu na dywan .I tak ja kocham nad zycie

Dodaj komentarz