Szkolenie Labradora bywa trudne! Labrador szkolenie ➤Porady

Szkolenie Labradora bywa trudne!

szkolenie psów - Michał Szen - 17 komentarzy

Szkolenie labradora krok po kroku - Labrador retriever

zdjęcie psa labrador retriever

labrador retriever wychowanie

Jak nauczyć labradora posłuszeństwa - to pytanie pojawia się często w szkole dla psów

Aby nauczyć labradora posłuszeństwa zaczynamy od najprostszych komend takich jak siad lub waruj. Najpierw uczymy psa wykonywania tych komend w domu lub na podwórku wokół domu. Gdy pies je dobrze opanuje wtedy dopiero podnosimy poprzeczkę i wymagamy od psa wykonania komendy 'siad' w trakcie spaceru.

Warto też uczyć psa aby wykonał komendę 'siad' gdy wychodzimy na spacer i jesteśmy przy drzwiach lub przy furtce - wydaj psu komendę i otwórz drzwi dopiero gdy pies usiądzie. Pamiętaj, że obecność innych psów jest bardzo rozpraszająca dla Twojego psa - na samym początku nie oczekuj, że Twój pies będzie wykonywał idealnie komendy w obecności obcych psów - nad tym trzeba cierpliwie popracować. Można uczyć psa czegoś takiego, że dopiero jak zrobi 'siad' to dopiero wtedy pozwalasz mu na zabawę z innym psem.

Dużo ważniejsza jest strategia szkolenia psa niż sama pojedyncza komenda, którą pies ma wykonać. Bo często pytają mnie ludzie - jeśli chodzi o Labradory: jak nauczyć psa komendy 'siad', jak nauczyć labradora czystości w domu, co zrobić aby mój labrador nie ciągnął na smyczy? Jak oduczyć psa skakania na ludzi? itd itp - Jednak ludzie nie myślą o tym po co uczą tej komendy swojego psa. Nie zadają jednego ważnego pytania? Jakiego?
Otóż dużo lepsze było by pytanie:

Czego warto nauczyć labradora gdy rozpoczynamy szkolenie

Jak postępować z labradorem? Czego go warto nauczyć? To pytanie jest kluczowe to niezwykle istotna sprawa czego uczysz swojego psa. Możesz się zastanawiać jak go nauczyć tego czy owego, jednak najlepiej zacząć od samego początku z dobrym planem szkoleniowym. Czego zatem warto nauczyć labradora? Myślę, że dobrze by było nauczyć go: chodzenia na smyczy bez ciągnięcia - dlaczego to takie ważne? Bo jak spacery z psem będą odbywały się bez uciążliwego ciągnięcia, to będziesz częściej i chętniej wychodzić ze swoim psem i chętniej będziesz go zabierać w różne nowe miejsca i może zapiszesz się z nim na jakieś 'wakacje z psem' lub 'obóz z psem' lub na jakieś fajne kursy i specjalistyczne szkolenia dla psów - może zaczniesz ćwiczyć z nim aportowanie lub tropienie? A to wszystko dlatego, że lubisz spacerować ze swoim psem i spędzać z nim czas, bo Twój pies ładnie chodzi na smyczy i nie ciągnie.szczeniak labradora szkolenie

Szkolenie szczeniaka labradora - od kiedy zacząć?

Już malutkie szczeniaczki labradora może 'podszkolić' hodowca, bo zanim wyda się szczeniaka labradora do nowego domu to można go przyzwyczajać do różnych domowych dźwięków i zapachów. Dobry hodowca również już w hodowli rozpoczyna naukę czystości szczeniaków. Możliwe też że w wieku 8 tygodniu gdy zabierasz psa z hodowli będzie on już umiał wykonywać komendę 'siad'. Zatem szkolenie szczeniaka labradora może się rozpocząć bardzo wcześnie. A gdy kupiłeś labradora to znaczy, że zapewne jest on już na tyle samodzielny, że postanowiono iż można go odłączyć od matki - skoro to już taki samodzielny pies to i szkolenie można rozpoczynać. Tutaj przeczytaj: 10 ważnych rzeczy jakich warto uczyć szczeniaka

Jak wychować labradora?

Zastosuj model nagradzania oparty o jedną prostą komendę czyli 'siad'. Skup się na tym aby dobrze nauczyć psa komendy 'siad' a potem ucz psa, że jeśli chce coś dostać od Ciebie to musi najpierw zrobić 'siad'. To prosta rada ale bardzo skuteczna jeśli będziesz konsekwentny. Zanim odepniesz psu smycz i pozwolisz mu bawić się z innym psem najpierw Twój pies musi wykonać komendę 'siad' - jeśli pies nie siada nie odpinaj mu smyczy. Jeśli nie siada bo jest podekscytowany to odejdź dalej w spokojne miejsce i raz jeszcze wydaj komendę 'siad' - dopiero gdy pies usiądzie odepnij mu smycz. Ta metoda wychowawcza sprawia, że w perspektywie kilku miesięcy wychowasz labradora na posłusznego psa. Jeśli pies nie chce wykonywać komendy i masz z nim problem zgłoś się do mnie na konsultację (na żywo lub online) - pomogę Ci opracować plan ćwiczeń dla Twojego psa - skorzystaj z działu kontakt

Wychowanie labradora szczeniaka - czym nagradzać psa i czego uczyć?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - do nagradzania psa wykorzystaj część karmy przeznaczonej dla psa na dany dzień - zamiast dawać wszystko w misce weź część karmy i wykorzystaj na nagrody dla psa za dobre zachowanie. Nagradzaj psa jedzeniem gdy załatwi się poza domem, gdy do Ciebie przyjdzie, gdy zareaguje na swoje imię itd. Pies jest młody i wszystkiego się dopiero uczy, więc możesz mu dawać naprawdę dużo nagród. Potem jak pies podrośnie zmniejszysz liczbę nagród.
labrador retriever pies zdjęcie

Jak postępować z Labradorem?

Od małego trzeba go uczyć dobrych nawyków. Przemyśl jak byś chciał aby pies się zachowywał i pod tym kątem zacznij psa układać. Te psy zwykle po kilku dniach lub tygodniach przyzwyczajają się do panujących zasad. Mało który labrador jest bardzo buntowniczy w swej naturze. To zwykle dość uległe psy, zatem jak wprowadzisz jasne zasady panujące w domu i na spacerach to pies do nich się zaadoptuje. Nie zmieniaj jednak zasad bo wtedy pies nie wie co wolno a czego nie wolno mu robić.

Jak sobie radzić z labradorem?

Poradzisz sobie z labradorem gdy nauczysz go w wieku szczenięcym chodzenia na luźnej smyczy bez ciągnięcia oraz gdy wykorzystasz jego apetyt do nauki komend z zakresu posłuszeństwa.

Jak zmęczyć labradora?

Zabawy związane z szarpaniem zabawki i aportowanie są najczęściej wybieraną formą aktywności dla zmęczenia labradora. Inną popularną formą jest spacer z psem w nowe miejsca na długiej lince, nowe miejsca to nowe zapachy dla psa, to uatrakcyjnia spacer. Można też wprowadzić w życie psa zabawy węchowe i trening umysłowy czyli naukę nowych sztuczek. Jednak nie zawsze to wystarcza, czasem dodatkowo trzeba wprowadzić trening relaksacji dla psa, prostu przez odpowiednie ćwiczenia uczymy psa, że ma odpoczywać. Jeśli nie wiesz jak takich rzeczy uczyć psa to zapraszam do mnie na konsultację szkoleniową.

Co jest najlepsze do zabawy dla labradora?

Najlepsze są zabawki które labrador może aportować i nosić w pysku. Zwykle najlepsze są miękkie zabawki, które pies z przyjemnością nosi w pysku. Labadory lubią tak jak i inne rasy psów bawić się w szarpanie i przeciąganie zabawki. Bardzo dobre do zabawy dla labradora są zabawki interaktywne i zabawki węchowe - bo labradory to psy bardzo inteligentne i o bardzo dobrym węchu. Zatem dobrze się sprawdzą maty węchowe, licki maty i zabawki na inteligencję dla psów.

Kiedy labrador się uspokaja?

Najczęściej psy 2-3letnie są znacznie bardziej spokojne niż psy młode (mające poniżej roku). Nie warto jednak czekać na to, że pies sam się uspokoi ze względu na starość. Już 6-8miesięczny labrador może być dobrze wychowany i spokojny jeśli jego trening był prowadzony wcześniej pod kątem psiego posłuszeństwa. Przeczytaj kiedy labrador mądrzeje

Socjalizacja labradora

Nad socjalizacją psa pracujemy zwykle gdy ten ma 3-4miesiące - wtedy socjalizacja przebiega najlepiej. Przy psach starszych, które mają braki socjalizacyjne proces ten trwa zwykle dłużej bo przebiega wolniej. Młode psy do 16tygodnia życia potrzebują najbardziej socjalizacji z otoczeniem.

Czy mogę robić szkolenie labradora w domu?

Jasne, szkolenie labradora w domu to dobry pomysł, zwłaszcza gdy jest straszny mróz lub bardzo mocno pada deszcz, to nie ma co szukać wymówek, tylko zrób swojemu psu chociaż 15minut ćwiczeń w domu. Może to być nauka komend z zakresu posłuszeństwa, nauka nowych sztuczek (bo taka nauka stymuluje intelektualnie psy), zabawy węchowe (szukanie ukrytego smakołyka w domu, lub ukrytej w innym pokoju zabawki) itd itp.

Jak nauczyć labradora posłuszeństwa?

Należy codziennie w sposób konsekwentny przestrzegać ustalonych zasad np. nie odpinać psu smyczy dopóki nie usiądzie, nie otwierać drzwi gdy wychodzimy na spacer dopóki pies nie usiądzie, nie dawać psu nic do jedzenia gdy na nas szczeka a my siedzimy przy stole. Uczyć psa wracania na wołanie najpierw na długiej lince 5metrowej aby pies nauczył się, że zawsze musi do nas wracać. Trening wracania na wołanie zajmuje zwykle kilka miesięcy i zawiera w sobie dużo różnorodnych ćwiczeń z zakresu przywołania - jeśli nie byłeś na takim treningu ze swoim psem zapraszam na konsultacje do mnie (na żywo lub online) przedstawię Ci techniki szkoleniowe i zestaw ćwiczeń skutecznych w nauce przywoływania psów na komendę 'do mnie' (skorzystaj z działu kontakt)

Jak samemu wyszkolić labradora?

Zacznij od dawania psu smakołyków gdy robi siku w dobrym miejscu (na macie w domu lub na trawniku w trakcie spaceru). Następnie naucz psa komendy 'siad' i każ psu wykonywać tę komendę zanim otworzysz mu drzwi, zanim rzucić mu piłkę i zanim odepniesz mu smycz i pozwolisz biegać. Samemu wyszkolisz labradora gdy wykorzystasz dużą ilość nagród i będziesz konsekwentnie wymagał od psa wykonania komendy 'siad' w zamian za dostęp do tego co pies chciałby otrzymać (pies może chcieć aby otworzyć mu drzwi, aby odpiąć mu smycz).

Agresywny Labrador? Czy to się zdarza? Oczywiście, labrador może być agresywny

Jak każdy inny pies, także i Labrador może być agresywny i bardzo niebezpieczny. U labradorów agresja najczęściej ma podłoże lękowe - dlatego praca z takim psem wymaga dużo cierpliwości.

Czy labrador może ugryźć?

Tak labrador może ugryźć, zdarza się to dość rzadko ale trzeba mieć to na uwadze, że tak jak każdy inny pies posiada zęby i może ugryźć.

Czy szkolenie Labradora bywa trudne?

Tak szkolenie labradora bywa trudne jeśli nie mamy dużego doświadczenia w szkoleniu psów o silnych popędach.
Psy rasy labrador retriever nie są proste w szkoleniu dla osoby, która się na tym nie zna. Dlatego właśnie w dużej ilości przypadków, gdy labrador jest kupiony przez rodziców 'dla dzieci' to sprawia on spore kłopoty wychowawcze w tej rodzinie w której przyszło mu mieszkać. Gdy poznasz zasady szkolenia psów, psią mowę ciała, psią psychikę i zasady uczenia się u psów oraz to jak wykorzystywać naturalne instynkty i motywację psa aby sprawić, że pies Ci jest posłuszny - wówczas sprawa ma się zupełnie inaczej - wtedy szkolenie labradora staje się proste - jednak jeśli masz labradora i nie znasz się na szkoleniu psów bo jeszcze nie byłeś ani razu w szkole szkolenia psów to możesz stwierdzić, że Twój pies jest uparty, złośliwy, głupi lub oporny na wiedzę i w ogóle Cię nie słucha i robi co chce. Znasz to? Jeśli tak, to napisz do mnie w sprawie 'szkolenia labradora' (KONTAKT) - pomogę Ci poznać zasady szkolenia psów i porozumiewania się z nimi aby wreszcie udało Ci się nauczyć psa posłuszeństwa.
dorosły labrador retriever zdjęcie

Czy labrador retriever jest kłopotliwym psem rodzinnym?

Tak, dość często labrador jest psem kłopotliwym, wynika to zwykle z tego, że pies ten ma bardzo dużo energii i dużo siły oraz jest wiecznie głodny.
Utarła się taka opinia (nie wiem czemu), że Labrador Retriever to idealny pies rodzinny. Ja nie do końca się z tym zgadzam, bo przecież:
- powiedzmy, że labrador ciągnie na smyczy - to jest tak duży pies, że dzieci będą miały spory problem z zapanowaniem nad psem i na spacer z takim labradorem, który strasznie ciągnie na smyczy będzie musiał chodzić ktoś z rodziców.
- Labradory potrzebują sporo ruchu, dlatego jeśli Labrador trafia do rodziny gdzie zostaje na 10 godzin dziennie sam w domu to jest to strasznie nudne i męczące dla młodego psa. Potem też się nie dziw, że nie masz ani chwili spokoju po powrocie z pracy i pies Cię strasznie męczy - to normalka, gdy pies był wiele godzin sam i się nudził. Musisz dowiedzieć się jak spędzać czas ze swoim psem, jak się z nim w mądry sposób bawić, jak dać mu zajęcie (więcej info na moich szkoleniach "KONTAKT TUTAJ").
- jeśli adoptowałeś Labradora, lub kupiłeś labradora który ma więcej niż 3-4 miesiące - to może się okazać, że pies gdy był młody nie był odpowiednio socjalizowany - czyli nie poznawał świata i nie przyzwyczajał się do pewnych rzeczy - może się okazać, że np. Labrador nie lubi dzieci - bo nigdy dzieci nie widział, albo jak był młodym szczeniakiem to miał jakieś złe doświadczenia z dziećmi - i co wtedy? Gdy Twój labrador nie lubi dzieci to oczywiście można nad tym popracować, przez odpowiednie treningi i szkolenie mające na celu zmianę nastawienia psa do dzieci - jednak szkolenie takie może być długotrwałe i wymagające naprawdę wiele samozaparcia i przestrzegania planu ćwiczeń.
Patrząc na to z innej perspektywy: Jeśli chcesz mieć psa świetnie wyszkolonego i idealnie ułożonego to lepiej kupić szczeniaka z porządnej hodowli niż podrośniętego psa z nie do końca znaną historią życia. Wiele problemów można uniknąć wybierając kupno szczeniaka niż psa dorosłego. Jeśli zamierzasz adoptować labradora z myślą o swoich dzieciach to moim zdaniem najlepsza opcja to poszukanie psa wśród fundacji, które zajmują się opieką nad labradorami - tam pomogą Ci wybrać psa o odpowiednim charakterze pod kątem kontaktów z dziećmi. Warto poszukać psa, który przebywa w tak zwanym domu tymczasowym - czyli mieszka normalnie w domu z tymczasową rodziną - o zachowaniu takiego psa dowiesz się dużo od osób które z nim mieszkają, tymczasowi opiekunowie psa powiedzą Ci jak pies się zachowuje w różnych sytuacjach. Moim zdaniem możesz wtedy podjąć bardziej świadomą decyzję niż wtedy gdy bierzesz psa ze schroniskowego kojca.
- może uciekać na spacerach bo odzywa się w nim silny instynkt myśliwski - lub po prostu nie był odpowiednio uczony wracania do nas gdy go wołamy.
Labradory mogą być świetnymi psami rodzinnymi - jednak bardzo ważne jest w tym odpowiednie wychowywanie i szkolenie psa - nie można psa zostawić samemu sobie, on się musi uczyć posłuszeństwa i różnych zasad panujących w domu. Zainwestuj w naukę chodzenia na smyczy - bo jeśli spacery z psem nie będą dla Ciebie przyjemnością to odbije się to na całym Waszym rodzinnym życiu.


Szkolenie Labradorów prowadzę głównie na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i w kilku miastach wielkopolski - zapraszam na szkolenie jeśli mieszkasz w moich okolicach.

Napisz do mnie przez dział kontakt lub przez facebook.


Jeśli masz labradora napisz jak Ci idzie szkolenie Twojego labradora? Co Ci się udało psa nauczyć a z czym masz problem w trakcie szkolenia psa?

Kontakt w sprawie szkolenia psa: tel.508-194-283

Zobacz także inny krótki wpis tresura labradora.


Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

17 komentarzy do wpisu: “Szkolenie Labradora bywa trudne!”

 • dorota
  says:

  witam,
  mam 8 tygodniowego labradora jest u mnie od tygodnia
  zauważyłam ze nie chce się załatwiać poza ogródkiem, czy jest to związane z tym że od początku pobytu u mnie nie uczyłam go załatwiania poza ogrodzeniem?? czy można to skorygować i jak? co zrobić żeby zaczął siusiać poza ogródkiem?? a może jest jeszcze za mały?

 • Gosia
  says:

  Mam szczeniaka skończył już 3 miesiąc,ogólnie nie ma z nią problemów tylko z chodzeniem na smyczy jeszcze trochę, na problem z jednej strony, cała droga jest jej

  • Michał Szen
   says:

   to młody pies, jeszcze wiele do nauczenia przed nim. Myślę, że jak teraz przyłożysz się do szkolenia to za 3-4miesiące pies będzie świetnie wyszkolony

 • Anna
  says:

  Moj mąż uważa , Że chodzenie na spacery z naszym labo jest zbędne bo fajnie gdy pies chodzi przy nodze bez uprzęży ja jednak uważam , ze to warunek konieczny dla bezpieczeństwa innych i jego przez co niestety piesek chodzi jak chce i gdzie chce a ponadto jak biorę go na smycz to ciągnie mnie wszędzie .czy mąż ma racje skoro nie ma czasu na to by uczyć naszego psa lepszych zachowań ?

 • Kasia
  says:

  Witam. Mam 3.5 miesiecznego labradora od miesiaca. Komendy typu siad, lezec ma opanowane. Tak jak i zalatwianie sie. Ale niestety ostatnio strasznie gryzie syna ktory ma 4.5 roku. Wystarvzy ze synek wejdzie do pokoju a ten odrazu na niego naskakuje. Badz w trakcue malowania piesek idzie za nim i pd nowa sie zaczyna. A nie mowie juz o tym jak syn biegnie na lozko na przyklad. Barfzo prosze o rady. Co robic.

 • Wiktoria
  says:

  Mam psa 3 miesięcznego....największą dla mnie udręka jest jego skakanie na gości....nie można w spokoju posiedzieć bo on biega wokół stołu....próbujemy to ignorować ale uparty jest....

  • Michał Szen
   says:

   warto dołożyć nagrody gdy pies jest spokojny, aby pies widział, że ma wybór - i co mu się lepiej opłaca. Czyli daj psu smakołyk gdy wreszcie odejdzie do stołu gdzieś na bok.

 • Kamila
  says:

  My mamy labradora który ma już 7 i pół miesiąca. Jest posłuszny w domu słucha rozkazów. Mamy z nim problem na dworze. Mieszkamy w domu i ma mnóstwo miejsca do biegania i bawienia się. Problem polega na tym, że skacze na dzieci podgryza za nogawki jak jeżdżają na rowerze lub biegają. Staramy się stanowczo do niego mówić że tak nie wolno dostaje różnego typu kary itp. ale to nie działa. Co możemy dalej zrobić? Dodam jeszcze że w grudniu pojawi się u nas w domu trzecie dziecko i nie wyobrażam sobie tego jak on będzie się zachowywał na fworze jak będziemy chcieli wyjść z malenstwem i pozostałą dwójką dzieci na dwór.

  • Michał Szen
   says:

   szkoliłem psy pod tym kątem, tylko ciężko wszystko opisać tak na stronie. Zapraszam na indywidualne zajęcia to zajmiemy się tego typu zachowaniami. (można do mnie pisać przez dział kontakt)

 • Kamila
  says:

  Witam ja mam labradorkę i dobermankę, roczne suczki, od zawsze mielismy dobermany i muszę powiedzieć ,że labrador w porównaniu do doberman to nie mądry psiak skromnie pisząc, do dziś nasza labradorka nie chodzi na smyczy w ogóle jest bardzo ciężkim psem, nie mam już sił do niego być może jestem za ostra ale dla dobermanow trzeba być osobą taką gdyż to całkiem inna rasa, nie wiem co tu zrobić by labrador słuchał nie mam juz sił do tego psiaka mogę prosić o jakąś poradę?

  • Michał Szen
   says:

   labrador wiecznie głodny zatem główny motywator to jedzenie. zamiast podawać jedzenie w misce wydawaj karmę na spacerach za różne komendy - zrób tak przez 2 tygodnie, zobaczysz efekty.

 • Joanna
  says:

  Dzień dobry, siostra ma 4 miesięcznego labradora i jest straszny problem z gryzieniem ludzi. Pies z hodowli trafił prosto do nich. Agresja ma podłoże lękowe- ale co mogą robić nie tak, że od samego początku dostaje ataku furii i gryzie po rękach, nogach, rzuca się na każdego? Aktualnie to już doszli do etapu, że agresja psa wzbudza agresję u nich, więc to znowu pobudza psa etc. Znaleźli szkolenie w pobliżu- od 7 miesiąca życia. Jednak zastanawiają się, czy go nie oddać. Siostra zaczyna się go bać, a mają jeszcze 8letnią córkę..

  • Michał Szen
   says:

   taki pies wymaga specjalistycznego szkolenia, nie czekajcie do 7miesiąca życia, na konsultacje behawioralne można przyjść z psem w każdym wieku, również z takim małym szczeniakiem. (do mnie można pisać przez dział kontakt)

 • Magdalena
  says:

  Dzien dobry
  Mam psa 14 miesiecy golden retriver. Nasz wspólny problem utrudniajacy mocno życie to zachowanie psa na spacerze. Ciagnie ale z tym powoli zaczynamy sobie radzić i jest z kazdym dniem lepiej natomiast spotkania z każdym mijanym przez nas psem to góra nie do pokonania. Mój pies staje jak wryty i ani rusz. Siada i patrzy zahipnotyzowany. Z każdym chce się bawić powachać nawiązać intensywny kontakt. Zapiera się i nie reaguje na nic. Szarpie w strone psa i skacze. Spacery stają się udręką. Nie rozumie. że nie każdy pies chce się z nim witać a i własciciele są skrępowani. Dla mnie tlumaczenie po 10 razy w czasie spaceru że on tak ma jest męczące. Ratunku

  • Michał Szen
   says:

   to kwestia budowania nawyków u psa, dawaj mu przez 2tygodnie smakołyk gdy siądzie i patrzy na psa - zawołaj go i jak spojrzy na Ciebie daj smakołyk i powiedz 'idziemy' i ruszajcie w swoją stronę (ale nie do tego obcego psa tylko w inną stronę). Tak ucz go jaki jest schemat.

 • Ilona
  says:

  Mam 7 miesięcznego labradora, niestety musi chodzić w kagańcu na spacerach dla własnego bezpieczeństwa, zjada wszystko na spacerze, nie tylko jedzenie ale nawet folię po kiełbasie, nie zliczę już ile razy był w szpitalu. Szybko przyzwyczaił się do kagańca i nie ma z tym problemu. Ale ponieważ w kagańcu jest wkładka przeciw zjadaniu śmieci, utrudnione są zabawy i nagradzanie smakołykami. Jak to rozwiązać? szukam oczywiście miejsc w których mogę go puścić chociaż na krótko, ale i tak zabawy sa mocno utrudnione. Oduczył się już prawie ciągnięcia, co i tak uważam już za sukces. Problem jest też z drugim psem, 7 miesięczny mieszaniec suka, jak są razem wszelkie tresury i zabawy odpadają, dlatego też w weekendy jeden spacer obowiązkowo odbywam z każdym oddzielnie.

 • Hanna
  says:

  Mam rocznego labradora ,bardzo energicznego. Codziennie staram się chodzić z nim na dwa długie spacery na 10 metrowej lince. Naszym największym problemem jest to ze pies skacze na obcych i strasznie podnieca się gdy widzi obcego człowieka lub psa. Staram się być pewna siebie ale nikomu nie moge wytłumaczyć żeby nie chwalił psa za takie zachowanie . Naszym drugim problemem jest chodzenie na smyczy pies strasznie ciągnie, stosowałam rozmaite nagrody za odpowiednie zachowanie ale po pewnym czasie kiedy daje psu smakołyka on pospiesznie go gryzie i przestaje iść przy nodze, tak jakbym zwolniła go z komendy.
  Prosze o pomoc!!

Dodaj komentarz