Szkolenie owczarków niemieckich - tresura - Szkoła Doberman

Szkolenie owczarków niemieckich - Jak wychować owczarka?

szkolenie psów - Michał Szen - 95 komentarzy

owczarek niemiecki długowłosy

Szkolenie owczarków niemieckich - zestaw porad i przemyśleń

Owczarki niemieckie - to jedne z najpopularniejszych psów występujących w Polsce. Rasa cieszy się stałą - wysoką popularnością. Na wystawach psów rasowych widzę zawsze tłumy wokół ringu z owczarkami niemieckimi.

Czasem jak czytam opis charakteru tej rasy to myślę, że trafiłem na psa idealnego. Jednak gdy spotykam owczarki niemieckie na szkoleniu to okazuje się, że pomimo ich wielu fajnych predyspozycji są one po prostu psami jak każde inne. I nie ma cudów, że pies sam z siebie nauczy się komend i posłuszeństwa.
Wokół owczarków niemieckich urosło wiele 'legend' i przesądów o tym jakie to są cudne i wspaniałe psy.
Nie łudźcie się, że owczarek niemiecki sam z siebie będzie grzecznie chodził przy nodze, słuchał się właściciela, wykonywał komendy, wracał na wołanie. Niestety, ale muszę was rozczarować - to wszystko to jedna wielka ściema - to takie teksty sprzedażowe - aby zachęcić was do kupna szczeniaka. Inny przesąd - że owczarek będzie 'sam z siebie' nieufny wobec obcych a wierny i oddany swojemu opiekunowi. Będzie pilnował posesji i jako pies obronny bronił właściciela. 
 
Jedyne czego można się spodziewać to predyspozycji do stróżowania posesji. Bo jest to rasa psów należąca do grupy psów pasterskich - jednak i z tym byłbym ostrożny, bo czasami pies wymaga solidnego treningu zanim rozwinie w sobie ten instynkt.

Uważam, że szkolenie owczarka niemieckiego jest niezbędne aby wydobyć z niego cały potencjał i całe piękno, które w nim drzemie.

owczarki niemieckie komenda do mnie

Dopiero gdy zaczniesz precyzyjnie komunikować się ze swoim psem i Twój owczarek będzie wiedział czego od niego oczekujesz - wtedy poznasz świat jakiego wcześniej nie znałeś - świat psa, który chce pracować i robi to dla Ciebie z przyjemnością.

Nie myśl, że Twój pies jest głupi, uparty czy złośliwy - on po prostu nie wie czego od niego chcesz.
Nie porównuj też swojego owczarka do innych psów z filmów - bo nie wiesz ile godzin treningów zajęło nauczenie psa danego zachowania, które widać na filmie. Owczarki niemieckie mogą pracować jako psy stróżujące, tropiące, policyjne, ratownicze, asystujące itd itp - nie dzieje się to jednak 'od tak' - zanim pies rozpocznie pracę uczestniczy w szkoleniu i czasami przez wiele miesięcy przygotowuje się do pełnienia swoich zadań.

Jak postępować ze szczeniakiem owczarka niemieckiego?

Z każdym psem trzeba zatem naukę rozpoczynać od zera. Trzeba zacząć od nauki podstawowych komend z wykorzystaniem smakołyków, nagród i pochwał.
Ze szczeniakiem owczarka niemieckiego trzeba postępować delikatnie, bez dużej presji. W gry i zabawy wpleść naukę aby pies utrzymał motywację do treningów.
Pamiętaj, że podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku - zaczynamy od prostych rzeczy a z czasem przyjdzie czas na podnoszenie poziomu trudności.
Pamiętaj też, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie szkolenia. Weź smakołyki w rękę i zacznij nagradzać te zachowania psa, które Ci się podobają (np. spokojne chodzenie przy nodze, spokojne witanie gości, komendy siad lub leżeć itp). Przeczytaj w jakiej kolejności uczyć psa komend

Szkolenie owczarków niemieckich - Podstawy

szczeniak owczarka niemieckiego
- Szkolenie owczarka niemieckiego rozpoczynamy od szczeniaka - podstawowe wychowanie owczarek niemiecki ma w miejscu gdzie przyszedł na świat -  pierwsze kilka miesięcy życia szczeniaka ma ogromny wpływ na jego przyszłe życie. Szkolenie szczeniaka owczarka niemieckiego można rozpoczynać naprawdę bardzo wcześnie. Myślę, tu o pozytywnym szkoleniu szczeniaka - czyli poprzez nagradzanie jego dobrych zachowań.

- Socjalizacja owczarka niemieckiego jest niezwykle istotna - dorosły owczarek niemiecki, który nie był odpowiednio socjalizowany z różnymi dźwiękami, przedmiotami i zwierzętami żyje w strachu - jego życie może być piekłem - bo wszystkiego się boi. Czasami psy bez socjalizacji stają się agresywne a nie lękliwe. Jest to również duży problem - bo agresywny owczarek niemiecki stanowi poważne zagrożenie dla otaczających go ludzi. Przeczytaj także mój artykuł o tym od kiedy można zacząć szkolenie szczeniaka

Wychowanie szczenięcia owczarka niemieckiego to zadanie długoterminowe - myślę, że pierwszy rok życia psa powinien być mocno ukierunkowany na szkolenie. W rok można psa naprawdę wiele nauczyć - a będziesz przecież żył z tym psem przez kolejne kilkanaście lat - zatem skoncentruj się i wychowaj dobrze psa w pierwszym roku życia.

Szkolenie owczarków niemieckich

W trakcie szkolenia owczarka niemieckiego możesz nauczyć naprawdę dziesiątek różnych komend. Owczarki niemieckie są bardzo pojętne - o ile odpowiednio prowadzisz szkolenie - świadczy o tym dla mnie fakt, że psy tej rasy biorą udział w wymagających psich sportach  i to w najwyższych kategoriach (np. w mistrzostwa świata w psim posłuszeństwie, mistrzostwa europy w agility). Ponadto praca w służbach mundurowych i ratownictwie również świadczy o ich wielkich predyspozycjach szkoleniowych.

 

Tresura owczarka niemieckiego.

Tresurę, czyli inaczej mówiąc naukę różnych komend zaczyna się zwykle już wieku 2-3miesięcy - wtedy już uczymy psa reagowania na swoje imię, czy podstawowej komendy 'siad'. Psa musisz niejako nauczyć rozumienia języka polskiego - musisz mu pomóc skojarzyć, że powiedzmy 'waruj' to znaczy połóż się brzuchem na ziemi - trzeba to z psem przećwiczyć kilka razy dziennie i trzeba to potem utrwalać przez kilka dni lub nawet tygodni.

Jak wytresować owczarka niemieckiego?

W tresowaniu owczarka wykorzystuje się jego naturalne popędy - czyli np. chęć gonienia piłki, czy chęć gryzienia i szarpania zabawki - dostęp do tych atrakcji pies uzyskuje wykonując komendy. W początkowym etapie szkolenia jest to nauka na zasadzie 'jak słyszysz słowo 'waruj' i położysz się to dostaniesz smakołyk'. Potem odstawia się nagrody i nie daje się ich za każdym razem psu.

Jak tresować owczarki niemieckie?

Przede wszystkim owczarki trzeba tresować 'z wyczuciem' - czyli jedna strona medalu to więź z przewodnikiem, czyli dobra relacja z właścicielem. Pies musi Cię lubić - zadbasz o to poprzez odpowiednie dla psa gry i zabawy oraz spędzanie z nim czasu. A także wykorzystując smakołyki w trakcie ćwiczeń z psem sprawisz, że pies będzie chętnie robił to co mu każesz bo spodziewa się w zamian nagrody.  Druga strona medalu to wiedza na temat tego jak psy się uczą nowych słów i komend - początkowo wymagania mamy niewielkie, chcemy aby tylko na sekundę pies usiadł czy się położył - potem gdy widzimy, że pies rozumie komendę bo ją często wykonuje poprawnie to wtedy możesz stopniowo wymagać coraz więcej od psa - czyli np. wymagasz aby pies siedział 30sekund. Gdy ćwiczysz powiedzmy komendę 'zostań' i pies siedzi a Ty się oddalasz od psa - to początkowo chcę aby pies wysiedział w miejscu gdy ja robię 2-3kroki od niego, potem w trakcie treningów staram się odchodzić coraz dalej. Nie możesz jednak pierwszego dnia ćwiczeń wymagać od psa tego, że jak usłyszy słowo 'zostań' to będzie siedział i się nie ruszy gdy Ty odchodzisz od niego na 20kroków. Ten początkowy etap gdy pies uczy się rozpoznawania naszych słów jest bardzo ważny i często jest źle prowadzony przez człowieka. W tym zadaniu pomaga pomoc psiego tresera.

Jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa i podstawowych komend?

Odpowiedź na to pytanie łączy się trochę z tym co pisałem wcześniej - najpierw pies musi rozumieć co do niego mówisz i musi te polecenia wykonywać w zamian za nagrodę - nagrodą najczęściej jest smakołyk albo dostęp do zabawki. Jeśli pies nie wykonuje kompletnie ani razu danej komendy tzn. że jej nie rozumie, nie wie co do niego mówisz - jeśli pokażesz psu kawałek kiełbasy i powiesz 'turlaj się' i pies zna tą komendę to pies w ułamku sekundy wykona turlanie się, bo liczy na to, że coś od Ciebie dostanie - ale jak nie zna tej komendy to możesz wołać 100razy 'turlaj sie, turlaj sie' a pies tego nie zrobi bo nie rozumie o co Ci chodzi. Dlatego tak ważne jest, że najpierw psa uczysz, co Twoje słowo znaczy i jeśli po kilku dniach treningów w końcu na hasło 'turlaj się' pies ładnie wykonuje tą komendę to wtedy przechodzisz na wyższy etap - wtedy dopiero możesz uczyć swojego psa posłuszeństwa - wtedy możesz wymagać posłuszeństwa, gdy wiesz, że pies zna tą komendę i rozumie jej znaczenie. Z turlaniem się to tylko przykład ale bardzo wymowny, podobnie sprawa wygląda z innymi komendami takie jak 'na miejsce, do siebie' czy 'do mnie' albo 'zostaw/nie wolno/fe' - najpierw trzeba psa nauczyć co te słowa znaczą - jak to dokładnie zrobić tłumaczę moim klientom w trakcie lekcji szkoleniowych - zapisz się do mnie na szkolenie aby tego wszystkiego nauczyć dobrze swojego psa.

Jak wychować owczarka?

Najpierw musisz zadbać o socjalizację psa z otoczeniem, aby pies swobodnie się czuł wokół ludzi, wokół obcych psów i w nowych miejscach. Aby był psem oswojonym z otoczeniem. A potem uczysz psa komend i różnych dobrych nawyków. Wszystko po to aby pies rozumiał co do niego mówisz.

Czego zatem warto nauczyć owczarka niemieckiego w trakcie szkolenia? Komendy jakie pies pozna na kursie podstawowego posłuszeństwa to: „do mnie”, „siad”, „waruj”, „zostań, stój”, „koniec”, „nie”, „na miejsce”. Tresura owczarków niemieckich obejmuje często także naukę takich komend jak:

 • chodzenie na luźnej smyczy,
 • pokazywanie uzębienia,
 • pozycja stój i leżeć do badania weterynaryjnego
 • oraz utrzymywanie pozycji wystawowej.
Gdy chcesz przystąpić ze swoim owczarkiem do egzaminu Pies Towarzyszący będziesz musiał nauczyć psa bardziej zaawansowanych zachowań - do egzaminu PT - takich jak 'siad i waruj z marszu' oraz utrzymanie pozycji siad i waruj przy próbach odwracania uwagi. A także 'chodzenie przy nodze bez smyczy'  gdzie dwadzieścia kroków robisz normalnie idąc a 20 pokonujesz biegiem. Pies ma jednak blisko Ciebie przy nodze - pomimo tego, że nie masz smyczy. Czy Twój pies by to potrafił? Dla wielu psów i ich właścicieli jest to 'kosmos' i rzecz o której nawet nie marzyli - a tak naprawdę jest to dopiero bardzo podstawowy egzamin. Owczarki niemieckie w trakcie szkolenia można nauczyć o wiele więcej.

owczarek niemiecki szkolenie obronne
Szkolenie pod kątem obronnym  można oczywiście prowadzić u owczarków niemieckich- jednak jest to szkolenie na wysokim poziomie, najpierw pies musi przejść gruntowne szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Moim zdaniem tresura obrończa nie powinna być również stosowana u niektórych psów - decyzję o rozpoczęciu szkolenia powinno uzgodnić się najpierw z treserem psów.
Tresura owczarków niemieckich do pracy węchowej (wyszukiwanie przedmiotów,  różnego rodzaju substancji, osób żywych lub martwych) - szkolenie to jest oczywiście możliwe i zachęcam do takiego typu szkoleń. Dają one niezwykłą satysfakcję nam ludziom - a dla psów są zwykle świetną zabawą i szkolenia takie bardzo angażują psa. Wiele psów wprost uwielbia węszyć - gdy zatem dodamy do tego trochę 'reguł' i nagród to pies jest w siódmym niebie. Po szkoleniu węchowym i samej pracy węchowej psy są zwykle bardzo zmęczone - bo praca nosem wymaga od psa dużego skupienia i aktywności psychicznej. Po takim szkoleniu pies zwykle jest tak zmęczony, że po powrocie do domu nie marzy o niczym innym jak o pójściu spać 🙂

owczarek niemiecki nauka stróżowaniaNauka stróżowania i szkolenie pod kątem służby wartowniczej również zaliczam do zaawansowanych typów tresury i odsyłam najpierw na lekcje z podstawowego posłuszeństwa.

Podsumowując:
Owczarki niemieckie pełnią zwykle rolę psów rodzinnych - choć mogą pracować w wielu różnych kategoriach. Gdy zapewnisz owczarkowi niemieckiemu odpowiednią socjalizację w wieku szczenięcym, regularne ćwiczenia oraz odpowiednie szkolenie wówczas możesz wychować wspaniałego przyjaciela i opiekuna rodziny.
Pamiętaj, że owczarki niemieckie są szczęśliwe, gdy mają pracę do wykonania i kochają być w ruchu - zapewniaj swojemu psu dużo ruchu w różnorodnej formie (bieganie, pływanie, aportowanie, węszenie) - zabieraj psa do nowych miejsc (zmieniaj trasę spacerów) - uatrakcyjniaj spacery!
Szkolenie z zakresu posłuszeństwa dla owczarków niemieckich uważam za obowiązkowe dla każdego właściciela - szkolenie to jest 'dla dobra Twojego i Twojego psa'.
owczarek niemiecki agresjaBez odpowiedniego szkolenia i wychowania owczarki niemieckie przejawiać mogą agresję lub lękliwość, źle znoszą zostawanie w samotności a znudzone potrafią same sobie znajdować zajęcie i robić takie rzeczy jak niszczenie przedmiotów w domu czy kopanie dziur w ogrodzie. Tresura ma zadanie nauczenie psa podstawowych komend - które będziesz wykorzystać na co dzień w życiu z psem. Pamiętaj - pies nie robi niczego złośliwie - on może po prostu nie rozumieć o co Ci chodzi albo to o co prosisz może być jeszcze dla Twojego psa za trudne.

Szkoliłem wiele owczarków niemieckich i psów nierasowych "w typie owczarka" - skorzystaj z mojego doświadczenia - zadzwoń lub napisz i zarezerwuj termin szkolenia - mój tel: 508-194-283. Nie chciałbym aby Twój pies z powodu braku szkolenia trafił 'na działkę', 'na łańcuch do budy' albo do schroniska. Poświęć kilka miesięcy na szkolenie aby potem długimi latami cieszyć się z towarzystwa grzecznego psa.

Szkolenie owczarków niemieckich - TAGI ARTYKUŁU

Internauci trafili tutaj szukając: tresura owczarka niemieckiego, owczarek niemiecki wychowanie, jak tresować owczarka niemieckiego, tresura owczarka niemieckiego porady i cena, szkolenie owczarków niemieckich, szczeniak owczarka niemieckiego szkolenie,

 

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

95 komentarzy do wpisu: “Szkolenie owczarków niemieckich - Jak wychować owczarka?”

 • Andrzej - Łódź
  says:

  Panie Michale, bardzo ciekawy artykuł, mam 7 miesięcznego owczarka niemieckiego długowłosego, zaczynam jego szkolenie na własną rękę, możliwe jednak, że będę potrzebował Pana pomocy bo wydaje mi się, że ten mój osobnik jest krnąbrny, ale może to tylko moje złudzenie bo nie wiem jak go nauczyć posłuszeństwa.

  • Michał Szen
   says:

   Oczywiście w razie czego służę pomocą. Proszę dzwonić lub pisać, po 'nicku' widzę, że jest Pan z Łodzi, więc jak najbardziej możemy się umówić na jakąś lekcję szkoleniową.

   • Mariusz, Zgierz k. Łodzi
    says:

    Witam, mamy 4 miesięcznego owczarka, którego chcielibyśmy ułożyć pod okiem fachowca, tym bardziej, iż mamy dwójkę małych dzieci i pewne obawy. Proszę o kontakt telefoniczny do Pana.

   • Patrycja
    says:

    Witam mam 5miesiecznego owczarka niemieckiego długowłosego potrafi komendę siad i daj łapę mamy problem bo szczeka na przechodzących ludzi i zwierzęta ale jak już podejdziemy do tych ludzi to się cieszy i daje pogłaskać drugi problem to gdy coś w domu broi np coś gryzie mówię mu że nie wolno ale nie reaguje a jak już to rzadko zwykle jest tak że jak mu czegoś zabraniam to na mnie szczeka albo gryzie mnie wydaje się że dla zabawy ale martwię się że jak podrośnie też tak będzie robił dodam jeszcze że mam drugiego psa ma 5 lat i jak mówię jej zostaw to to zostawia i nigdy mnie nie ugryzła

   • Kasia
    says:

    Witam mam owczarka niemieckiego, dość poukładanego, przyjacielski nie nadpobudliwy, problem jednak jest inny ogólnie kocha ludzi nie stróżuje choć mieszka na podwórku czasem w domu. Jak szkolić go by był bardziej czujny nie tylko na zwierzęta jak do tej pory ale i na ludzi. A może mógłby Pan polecić jakiegoś szkoleniowca z Kalisza. Pozdrawiam serdecznie

 • Nina
  says:

  Trzeba się dowiedzieć jak prowadzić szkolenie psa, bo ja dałam psa na szkolenie na 2 tygodnie do pewnej szkoły i po powrocie reagował na komendy, ale jednak z czasem coraz gorzej je wykonuje. On je zapomina czy ja coś źle robię, że pies przestaje się mnie słuchać?

  • Michał Szen
   says:

   pewnie jedno i drugie, czyli jak z nim nie ćwiczysz to zapomina, a nawet jak z nim ćwiczysz ale ćwiczysz nieprawidłowo to przestaje na komendy reagować. Niestety do póki nie zobaczę na własne oczy co i jak ćwiczysz z tym psem i jak on się zachowuje to nie będę mógł Ci pomóc.

 • karol96
  says:

  a ja mam maly problem mam dwa owczarki jedna suczke 3 letnia ktora jest posluszna i jej syna ktory ma ponad rok i jest juz panem innego domu ale mam na niego oko i chce go nauczyc posluszenstwa probuje tak samo jak z moja suczka ale jest uparty niesamowicie jak chce go cos nauczyc zabiera sie na 2 koniec podworka

  • Michał Szen
   says:

   Karol, może jesteś dla niego za ostry? I dlatego gdy chcesz zabrać się za ćwiczenia to on ucieka na drugi koniec podwórka, zaczynaj i kończ ćwiczenia z psem z przyjemny dla niego sposób bo w innym wypadku będzie je kojarzył z czymś nieprzyjemnym i nie będzie chciał z Tobą ćwiczyć. Ja ogólnie popieram metody tzw.pozytywnego szkolenia psów.

 • Zocha27
  says:

  Ciekawy artykuł, ale ja bym dodała jeszcze fragment o różnicach między owczarkiem niemieckiem show a użytkiem, bo niestety różnice z dnia na dzień są coraz większe!
  Dlaczego rasa jest tak popularna? Cóż, faktycznie z powodu filmów (Czterej pancerni, Komisarz Rex, komisarz Alex....) ale i z ich łatwej dostępności. Nie ma schroniska w polsce w którym nie byłby choć jeden pies w typie tej rasy (niestety), a hodowlii jest od groma. Ponadto szczeniaki nie są na ogół drogie

  • Michał Szen
   says:

   rzeczywiście, to jest całkiem osobny temat. wiele czytelników tego bloga pewnie nawet nie wie, że coś takiego istnieje jak 'owczarek niemiecki użytkowy' czyli linie hodowlane psów, gdzie szczególną wagę poświęca się odpowiedniemu temperamentowi psów, który sprawi, ze psy dobrze się sprawdzą jako psy służbowe. Te użytkowe owczarki niemieckie często wyglądają inaczej niż te, które wygrywają wystawy. Warto też wiedzieć, że psy z linii użytkowych są zwykle dużo bardziej wymagające pod kątem szkoleniowym

 • Zocha27
  says:

  Jeszcze co do pana komentarza pod moim postem ''Nie-borderom wstęp wzbroniony'' - cieszę się, że nie jestem jedyna która zaczyna przekonywać się do oddzielenia border collie od innych psów. Na korzyść borderów przemawia nie tylko ich charakter ale coraz lepsze hodowle, które stwarzają linie bc specjalnie do np. dogfrisbee. I jak taki kundel ze schroniska może startować w jednej kategorii z psem, który ma to frisbee w genach??? Ta moda na bordery coraz bardziej mnie przeraża, organizacje typu SOS BORDER COLLIE już teraz mają dużo więcej zgłoszeń o psach w typie rasy, a co będzie za 2 lata?

  • Michał Szen
   says:

   dzięki za odwiedziny i komentarz. Co do owczarków niemieckich pracujących i 'show' to myślę, że to już trzeba zostawić hodowcom, to w ich kwestii leży rozmowa z potencjalnym klientem. Nawet pies typowo użytkowy może przecież trafić 'do domu z ogrodem' i życie spędzi nudząc się na podwórku.
   A co do border collie - to myślę, że jeśli są zawody hartów tylko dla hartów, to mogą być inne dziedziny psich sportów z podziałem na rasy:) buldogi z hartami się nie ściagają, bo nie mają szans.

 • Paulina
  says:

  Witam, od sierpnia mam suczkę owczarka niemieckiego, która w kwietniu będzie miała rok. Jest przyjaznym, posłusznym psem nie mam z nią większych kłopotów. u poprzedniego właściciela przebywała w kojcu z innymi psami u nas ponieważ mieszkamy w domku jednorodzinnym chodzi luźno po dworze ma swoją budę czasami jest gościem w domu. Jedyną bolączką której chcemy się pozbyć jest "nie pilnowanie się domu" tzn zdarzało się jej przeskoczyć kilka razy siatkę i czasami była po drugiej stronie w pobliżu a kilka razy wypuściła się w teren i trzeba było jej szukać. Czy jest jakaś metoda, sposób by nauczyć psa pilnowania się domu aby uniknąć takich sytuacji czy też to przychodzi samo z czasem? Z góry dziękuje za odpowiedź pozdrawiam

  • Michał Szen
   says:

   powiem Ci szczerze, że najlepsza metoda to jest zadbanie o dobre ogrodzenie. potem dopiero szkolenie psa pod tym kątem, że psu nie wolno wychodzić za bramę bez pozwolenia.

  • Ilo
   says:

   jak się postarasz to nauczysz... może poczytaj trochę.... ja miałam owczarka (nawet kilka) ostatniego właśnie na podwórku.... tzn spał gdzie chciał latem na dworzu a zima w domu....ale sama go nauczyłam żeby nie wychodził.... czasami brama była dłużej otwarta a on i tak nie wyszedł....

 • Moniak
  says:

  Witam, mam sunie owczarka, ma 6 miesiecy jest u nas tydzien, przez ten czas nauczylam ja komend : do mnie, wroc, siad I waruj, chodzenia na luznej smyczy.I tu zaczynaja sie schody, pies sie zaaklimatyzowal od razu, jakby cale zycie byl u nas. problemem jest to ze sunia nie chce aportowac I nie wiem jak ja do tego zachecix. sama bierze wszystk do pyska, nosi, ale jak jej rzuce to nie reaguje.

  • Michał Szen
   says:

   czasami naukę aportowania trzeba zacząć tak jakby od końca, czyli pies dostaje smakołyk za trzymanie w pysku aportu. Potem pies jak widzi, że coś rzuciłaś to biegnie po to, bo wie, że najlepiej to złapać to w pysk i trzymając to w pysku trzeba usiąść przed człowiek, bo dopiero wtedy człowiek da psu za takie zachowanie nagrodę.
   Ale to jest tylko jedna z wielu metod na uczenie psa aportu, nie będę tu jednak opisywał wszystkich technik. Jak chcesz to dobrze przećwiczyć i dobrać metodę odpowiednią do konkretnego charakteru psa to zapraszam na lekcje na żywo.

 • anna
  says:

  Szkoda ze jest Pan tak daleko...zapewne skorzystała bym z pomocy 🙂 pozdrawiam.

  • Michał Szen
   says:

   jeśli masz laptopa z kamerką i mikrofonem to możemy zrobić kilka lekcji szkolenia psa przez SKYPE - wszystko jest to dogadania. Skorzystaj z działu kontakt i napisz do mnie w tej sprawie.

 • teresa
  says:

  Witam. Mam7-miesięcznego owczarka niemieckiego. od ok. 1,5 miesiąca kręci się wokół swojego ogona i go gryzie. Byłam u wtetrynarza, który dał mu syrop wyciszający. Podaję go już miesiąc ale efekt żaden. Na ogonie pojawiła się rana od gryzienia. Pies biega luzem po po podwórku, czasem tylko zamykany jast w kojcu. Co może być przyczyną gryzienia ogona i co można z tym zrobić?

  • Michał Szen
   says:

   Przyczyn może być wiele i sposób na radzenie sobie z tym również jest mnóstwo. Dlatego ciężko doradzać na odległość gdy nie widziałem psa na własne oczy i nie widzę również tego jak z nim postępujesz, ile w ciągu dnia ma on różnych zajęć (a może całymi dniami się pies nudzi), czy spędzasz z nim jakoś czas itd itp. Jak jesteś z okolic woj.łódzkiego to zapraszam do umówienia się na lekcję szkoleniową, po zapoznaniu się z psem będę mógł powiedzieć coś więcej.
   Często pomagają ćwiczenia z zakresu 'nauki relaksu' dla psa, aby pies umiał się wyciszać. Ale jak mówię każdy pies jest inny i ciężko coś więcej doradzić.

 • izabela
  says:

  witam. moj partner ma wilczura ktory razem z nim pracuje w ochronie. pies ma rok i zostal kupiony od czlowieka ktory jak sie okazuje musial go bic. nie jest to pewna informacja ale wszystko na to wskazuje. suka nauczyla sie szybko zalatwiac na dworze, siada na komende, nauczyla chodzic sie na smyczy. jest jeden problem. pies gdy jedzie w nowe miejsce to boi sie wysiasc z samochodu i podkula ogon. mam pytanie.
  czy mozna nauczyc ja zeby poczula sie pewna siebie.
  pies musi pilnowac terenu a ona boi sie wlasnego cienia :/.

  • Michał Szen
   says:

   Dzieki za wizytę na stronie i komentarz. Na Twoje pytanie odnośnie tej strachliwej suczki owczarka niemieckiego wysłałem Ci prywatną wiadomość na podany przez Ciebie adres email. Twoje pytanie też mnie skłania do tego, aby wszystkim innym czytelnikom poradzić, że jeśli pies ma pełnić konkretną funkcję - typu 'pies stróżujący' czy 'pies dla dziecka' to naprawdę trzeba się przyłożyć do zakupu odpowiedniego szczeniaka. Możecie nawet poprosić o pomoc przy zakupie szczeniaka mnie lub inną osobę która dobrze zna się na psach, lepiej poświęcić trochę więcej czasu i uwagi na wybór dobrego dla nas szczeniaka niż potem borykać się z trudnymi problemami.

 • Emil
  says:

  Witam mam 8miesiecznego oeczarka krótko włosego.ciezko go czego kolwiek nauczyc. nie chce sie sluchac i nie reaguje na komendy.i nie moze usiedziec na miejscu.

  • Emil
   says:

   chce tak ze nuczyc go chodzenia na smyczy, lecz nigdy do tej pory nie chodził.moge liczyc na male wskazówki

   • Michał Szen
    says:

    nie pomogę Ci tutaj w krótkim tekście, pytanie zadajesz bardzo ogólne, tak jakbyś pytał o to jak wychować dziecko - tak samo jak psa szkolić nie ma jednej prostej odpowiedzi. No ale nie ma się co załamywać, technik szkolenia psów jest wiele, tylko musisz je poznać - zatem polecam zapisanie się z psem na szkolenie, dużo się nauczysz i Ty i pies 🙂

 • Michal
  says:

  Witam mam owczarka poltorarocznego czy jego też mogę wyszkolić

  • Michał Szen
   says:

   Oczywiście psa który ma nawet kilka lat można wyszkolić - trzeba jednak zacząć od prostych rzeczy typu 'siad', 'leżeć'. Chodzi o to aby pies polubił ćwiczenia z Tobą i się do tego przyzwyczaił że czasem coś ćwiczymy i że można wtedy 'zarobić' smakołyki 🙂 Stopniowo potem przechodzi się do trudniejszych ćwiczeń. Następnym razem napisz do mnie przez dział 'kontakt' i napisz skąd jesteś i czego byś chciał nauczyć swojego psa.

 • emil
  says:

  witam pisze bo mam maly problem poniewaz mam owczarka niemieckiego na dziłce ma rok czasu nic sie nie slucha próbowałem troche go szkolic ale nic nie daje próbowałem nauczyc chodzenia na smyczy ale odrazu sie kladnie albo ucieka do kojce.a jak jest luzem to caly czas lata nie usiadzie na chwile.czy jest jakis sposób na nauczenie go podstaw zeby byl bardzie posluszny

 • sylwia
  says:

  Witam mam suczkę owczarek niemiecki i mam mały problem ponieważ ma rok i zaczyna gryźć kable np od ładowarki od telefonu kasą po rękach i potrzebowała bym pana pomocy jak mogę zacząć ja odpowiednio tresowac zna podstawy takie jak siad ,na miejsce,daj łapę ale nie zawsze się słucha na spacerach może pan mi pomoże

 • Malgorzata
  says:

  Witam. Mam 8 miesięczną suczkę owczarka niemieckiego. Próbowałam ja uczyć podstawowych komend, ale szlo to strasznie opornie. Jedyne czego udało mi się ja nauczyć to "siad" i czasami zareaguje na "do mnie" i "leżeć". Spacery są dla mnie trudne, gdyż ona idąc na smyczy ciągnie i skacząc podgryza mi ręce . Niestety na spacery muszę zakładać jej kaganiec i kolczatkę. Na ogrodzie biega bez niczego. Kupując planowałam chodzić z nią na szkolenie do szkółki, ale sytuacja materialna skomplikowała się i muszę szkolić ja sama. Prawdę mówiąc potrzebuje pomocy specjalisty w tej dziedzinie, ale nie stać mnie na nią. Proszę o rade, bo piesek jest naprawdę mądry i piękny, nie chciałabym psiny zmarnować ani skrzywdzić moimi błędami

 • asia
  says:

  Witam serdecznie. Mam owczarka teraz ma 7 lat. Na poczatku (mam go od 6 miesiaca) wszystko bylo ok. Jest dobrym psem strozojacym, wykonuje podstawowe komendy takie jak siad, leżeć wraca na zawołanie ale problem pojawil sie jakies 3 lata temu gdy urodzl sie moj syn. Od tego momentu moj psiak zmienil swoje zachowanie. Warczy na malego szczerzy zeby czasem nawet potrafi go zlapac delikatnie za raczke.nigdy nie zrobil mu krzywdy ale chcialabym zeby jakos dalo sie go przekonac ze nie powinien sie czuc zagrozony. To samo dotyczy sie innych zwierzat. Akceptuje tylko niektore suki narazie udalo mu sie polubic dwie nie piwiazane rasowo. Ostatnio nabylismy szczurki i on reaguje na nie agresja. Pare dni temu nieduzo brakowalo a zagryzl by jednego. Prosze o pomoc bo nie mam pomyslu jak pomoc naszemu psiakowi i nam.czasem nawet zdarza sie ze gdy chcemy go poglaskac ja czy moj maz to pies na nas warczy:(

 • Aga
  says:

  "psa który ma kilka lat można wyszkolić " - właśnie się popłakałam bo nadzieja we mnie wstąpiła. Mieszkam w domu z 3 letnim owczarkiem niemieckim (z rodowodem i z hodowli ) z którym nie potrafimy -oprócz jednej osoby - nawet wyjść na spacer. Pies nie słucha, wciąż szczeka goni wkoło za swoim ogonem i często zachowuje się agresywnie. Popełniono w stosunku do niego chyba wszystkie możliwe błędy wychowawcze. Czy jestem w stanie - pies zna mnie bardzo dobrze - jeszcze coś naprawić? Jak? Jakiej pomocy szukać? Z góry dziękuję za wszelkie rady i informacje.

  • Michał Szen
   says:

   To zależy skąd jesteś. Zapraszam do mnie na szkolenie psa albo poszukaj jakiejś szkoły szkolenia psów w swojej okolicy.
   Jak pies jest trudny do szkolenia to zwykle najlepsze będą lekcje indywidualne z trenerem.
   Możesz też skorzystać u mnie z porad przez internet, udzielam dla osób mieszkających daleko ode mnie porad i lekcji szkolenia psa w formie wideokonferencji na skype.

   A stacjonarnie mieszkam w Głogowie, udzielam lekcji szkolenia psów tutaj i w okolicznych miastach (Lubin, Polkowice, Leszno, Zielona Góra, Legnica).

 • Zbigniew
  says:

  Witam, mam 6- miesięcznego owczrka niemieckiego, jestem zainteresowany szkoleniem, proszę o informacje czy takie Pan prowadzi i jaki jest kosz

  • Michał Szen
   says:

   Oczywiście prowadzę szkolenie owczarków niemieckich - w dziale kontakt znajdziesz informacje o miejscowościach w których szkolę psy. Mieszkam aktualnie w Głogowie - dojeżdżam do klientów w różnych miastach - (Od Wrocławia po Zieloną Górę, Legnicę, Leszno, Lubin itd)

 • Aga25
  says:

  Witam, mam 7 miesięcznego owczarka niemieckiego. Piesek jest super, widać że wybrał sobie mnie jako osobę dominującą, praktycznie cały czas ze spędza ze mną. Nauczyłam go komend takich jak: "do mnie" "siad" "łapa" "zostań" "chodź" i wykonuje je pięknie. Kiedy widzi smycz podbiega do furtki i czeka spokojnie aż go przypnę, ale jak wychodzimy na spacer to strasznie ciągnie i wyrywa się. Nie wiem jak go oduczyć, jest młodziutki i wiem że dużo można go nauczyć, ale nie wiem jak to zrobić aby tak nie ciągnał tylko łądnie szedł koło mojej nogi. Proszę o pomoc 🙂

  • Michał Szen
   says:

   nauka chodzenia na luźnej smyczy to zwykle proces a nie zabieg jednorazowy, dlatego musisz mieć cierpliwość dla psa, trzeba na każdym spacerze być konsekwentnym i nie pozwalać psu ciągnąć, stosuje się różne ćwiczenia dla psa aby pokazać psu, że jak ciągnie to na pewno nie dojdzie tam gdzie chciałby dojść, a z drugiej strony w różny sposób uczymy psa, że zajmowanie pozycji przy nodze jest super bo tam pojawiają się dla niego smakołyki. Ćwiczeń na chodzenie na luźnej smyczy jest bardzo dużo, generalnie najlepiej jakbyś zapisała się na indywidualną lekcję z trenerem wtedy dobierze odpowiednie dla Twojego psa ćwiczenia. Jak mieszkasz w moich okolicach to zapraszam do mnie, jak gdzieś dalej to poszukaj u siebie szkoły dla psów.

   • Ewa
    says:

    Dzien dobry mam owczarka niemieckiego ma 2 miesiace od ponad tygodnia przebywa u mnie strasznie gryzie mnie po recach i nogach i wszystkich domownikow nie wiem jak go tego oduczyc. Prosze o jakas wskazowke ja doniego z sercem a on do mnie z zebami.

 • Joanna
  says:

  Witam. mam suczke owczarka niemieckiego ma teraz 11 m-cy. jest strasznie nieposluszna. jedyna komenda ktora umie to siad. ucieka za brame gdy tylko nadarzy sie okazja. nie przychodzi na zawolanie. nie chce chodzic na smyczy tylko caly czas ciagnie i sie szarpie do tego stopnia ze zdejmuje przy tym obroze i ucieka. po jakims czasie wraca na podworko,ale chciałabym ja jakos wytresowac. prosze o pomoc.

 • To prawda, owczarki bez gruntownego szkolenia i odpowiedniego podejścia stają się psami niezrównoważonymi. Albo lękliwymi albo agresywnymi. Oczywiście zdarzają się psie przytulaki - jak w każdej rasie, ale te psy bardziej niż inne wymagają zajęcia i celu w życiu. Stereotyp psa idealnego jest bardzo silny w kulturze i społeczeństwie, dopiero po 'zmarnowanych' dwóch latach i pieniądzach na szkolenie - laik stwierdza, że z tego psa mimo wszystko nic nie będzie i taki podrostek trafia na łańcuch lub do schronu. Owczarki długo dorastają, długo testują swojego właściciela, a wiele osób nie ma do tego cierpliwości kiedy niewiadomo dlaczego z dnia na dzień owczarkowy młodzieniec zapomina wszystko czego się nauczył. A przecież miał być psem lojalnym, rodzinnym - idealnym. Pewnych stereotypów się nie zmieni - można starać się tylko uświadamiać ludzi.

 • paulina
  says:

  Witam mam takie pytanie mam dwa psy suczki owczarka 14 miesięczna i kundelka 4 letnia od jakiś 2 miesięcy owczarek strasznie rzuca się na kundelka już nie niejednokrotnie się pogryzy nie mam pojecia co sie stalo .zaznaczam że mieszkam w kamienicy i psy znajdują się w osobnych pomieszczeniach jeszcze jedno owczarek rzuca się na ludzi a najbardziej na dzieci mieszkam w Tarnowie

  • Michał Szen
   says:

   najlepiej jakby ktoś kto zna się na szkoleniu psów zobaczył na żywo tę sytuację, także poszukaj szkoły dla psów w swojej okolicy. Pozdrawiam

 • Sławek
  says:

  Mój owczarek jest bardzo agresywny w stosunku do wszystkich obcych, rzuca się na ogrodzenie i mocno szczeka. Jest już dość starym psem bo ma 10 lat, ale formę bardzo dobrą. Czy jeszcze można zmienić to jego zachowanie. Napomknę, że wobec mnie zachowuje się bardzo dobrze.

 • Agnieszka
  says:

  Mam 10 tyg suczkę, chce rozpocząć szkolenie. Mieszka w bloku. Problem już jest bo Bessi ma lęk przez spacerami. załatwia się tylko na trawniku przy klatce. Dalszy spacer równa się ciągnięciem jej na smyczy i przekonywanie że nie ma się czego bać. Czy to dobra metoda ? 🙁

 • Paweł
  says:

  Witam mam 6miesięczną suczkę owczarka niemieckiego nauczyłem jej chodzenie na lużnej smyczy,ale jak idę z nią na spacer przez moją miejscowość jak widzi jakieś jadące auto albo jak ktoś idzie to od razu szczeka ciągnie mocno smycz można powiedzieć że do każdego obcego wybucha szczekaniem można powiedzieć że idzie z zębami, pomóżcie .

  • Michał Szen
   says:

   najlepiej będzie jak pójdziesz do jakieś szkoły dla psów w swojej okolicy, bo ciężko opisać wszystkie dostępne metody szkoleniowe jakie możesz wykorzystać. Można tego oduczyć wykorzystując nagrody w postaci smakołyków za spokojne patrzenie na obcych lub za rezygnację z patrzenia. Czasem trzeba w przemyślany sposób prowadzić spacery przez jakiś czas aby z psem dobrze przećwiczyć nowe lepsze zachowanie. W godzinę z psim trenerem przerobicie sporo ćwiczeń, odrazu będzie widać co działa a co nie działa, także serio najlepiej iść na prywatne lekcje do psiej szkoły.

 • Ania
  says:

  Witam, mam pieska, który ma 11 m-cy i jest bardzo nieposluchany. Jak jest wypuszczony z kojca bardzo skacze na osobę, która go wypuszcza, gdy jest otwarta brama to ucieka na ulicę, po pewnym czasie wraca, ale chciałabym aby mimo otwartej bramy nie wychodził. Czasami zdarza mu się słuchać, reaguje na komendy siad, daj łapę. Proszę o podpowiedź jak postępować i nauczyć naszego domownika dobrego zachowania.

  • Michał Szen
   says:

   hej, to trudne wszystko opisac tak przez internet jak postępować z twoim psem, bo metod jest wiele i nie wiem która zadziała na twojego psa. jak masz gdzieś w swojej okolicy szkołe dla psów to idz tam na lekcje,
   najprościej zobaczyć jak trener postępuje z psem i wyjasni ci i zademonstruje co robić gdy skacze na Ciebie. jak jesteś z moich okolic to zapraszam oczywiście do mnie (Wrocław, Legnica, Lubin, Polkowice, Leszno, Zielona Góra - więcej w dziale kontakt).

 • Joaanna
  says:

  Witam, mam uważam DUŻY problem z moim Nestorkiem, ma 6 miesięcy, owczarek niem. dłougowłosy. A mianowicie.. stał sie bardzo agresywny w stosunku do obcych:( mieszkam w domu jednorodzinnym więc pies lata sobie po podwórku, na noc jest zamykany do kojca. Wcześniej nie wykazywał żadnej agresjo do udzi którzy wchodzili na nasza posesję, wręcz cieszył sie i bawić sie chciał.. A teraz... wścieka się.. tzn, wg niego zapewne pilnuje posesji ale ja sie boje żeby komus krzywdy nie zrobił.. Co robić? jakie szkolenia?

  • Michał Szen
   says:

   jedna z opcji to taka, że Twój pies po prostu zaczyna dojrzewać, ze szczeniaka zmienia się w dojrzałego psa stróżującego. Jeśli też w trakcie tygodnia nie wychodzi na spacery codziennie i nie spotyka ludzi na spacerach tylko tak spędza czas, że biega wzdłuż płotu i swoim szczekaniem odstrasza ludzi, to nie ma się co dziwić, że tak się zachowuje a nie inaczej. Musisz się zastanowić, czy chcesz psa stróżującego? czy psa, który ma być przyjacielem wszystkich? Jak ma być stróżem, to zamykaj go w kojcu gdy przychodzą goście i nie oczekuj, że będzie ich lubił i będzie się na ich widok cieszył skoro jego zadaniem jest 'nie wpuszczać nikogo'. Można oczywiście psa nauczyć, że gdy Ty jesteś przy psie i wpuszczasz gości na teren posesji to pies powinien ich zaakceptować, ale to trzeba wyćwiczyć i psa tego nauczyć. Przez internet więcej nie pomogę w tej sprawie, bo pies wymaga specjalistycznego szkolenia. Poszukaj szkolenia psów w swojej okolicy tam gdzie mieszkasz i umów się na lekcje z trenerem.

 • Izabela
  says:

  Czy jest możliwość współpracy przez skypa ?
  Mam owczarka półtora rocznego który jest agresywny do psów i ludzi
  Uczymy go podstawowych komend
  Ale albo coś robię nie tak albo pies jest zbyt uparty wykonuje komendy tylko jak jest smakołyk bardzo proszę o kontakt
  Mieszkamy w Angli a do psa mówimy po polsku wiec podstawowy problem jest z komendami w języku angielskim
  Nie możemy skorzystać z pomocy na miejscu

 • ewka
  says:

  Witam, Bardzo ciekawy artykuł naprawdę, i bardzo bym chciała żeby mój owczarek również chciał sie szkolić ale mam taki problem zakupiłam pieska 1,5 miesiąca temu ma teraz prawie 7 miesięcy, nie chce wogóle się słuchać i najgorsze jest to że się boi nie chce podchodzić do mnie wołam go ale jakbym mówiła do ściany zero reakcji, dopiero jak przykucne i wyciągne ręke zaczyna mnie wąchać czasami da się pogłaskać ale też się tego boi, ciężko mi go złapać na smycz. Podejrzewam żę mógł być bity u tego hodowcy, nie mam 100% pewności ale na to wszystko wskazuje. Jak sobie z takim psem poradzić? czy mam się obawiać że będzie agresywny wobec domowników, bardzo proszę o pomoc

  • Michał Szen
   says:

   z takim strachliwym psem skupiamy się tylko na tym, aby psa uspokoić i przekonać, że może nam zaufać i robimy różnorakie ćwiczenia aby psa wyprowadzić z ze stanu lękowego. Od strachliwego psa nie można oczekiwać posłuszeństwa. Musisz zamówić wizytę psiego behawiorysty lub poprostu osobę która zna się na szkoleniu psów - bo sama sobie raczej z tym nie poradzisz i będziesz popełniać wiele błędów. Da się psa z tego wyprowadzić ale trzeba wiedzieć jak, zobacz jak mi to wyszło ze strachliwą Bunią - zobacz filmik pod tym adresem: szkolenie strachliwego psa ze schroniska

 • Monika Poznań
  says:

  Witam,
  Jestem nowa właścicielka (jeśli można w ten sposób to nazwać) trzy miesięcznej uni owczarka niemieckiego. Nasza sunia jest wyjątkowo zadziorna, podgryza nam pięty , łapie za dłonie...delikatnie, ale gdy będzie większa boje się,ze bierze innej siły. Powoli reaguje na komendę ,,siad,, niestety bardziej opornie idzie jej komenda ,,do mnie,, strasznie też szczeka na inne psy. Próbuje spokojnie ale zaczynam tracić cierpliwość. Pogryzla narożnik...ehh potrzebuje porady
  Pozdrawiam

  • Michał Szen
   says:

   Wam by się przydało kompleksowe szkolenie, bo wymienionych przez Ciebie problemów jest wiele. Wszystko można jeszcze wypracować bo suczka jest młodziutka zarówno apropo zabawy, czy odnośnie egzekwowania komend i co do kontaktów z innymi psami - ogólnie temat rzeka, nie pomogą tak w krótkiej wiadomości. Myślę, że kilka lekcji takich godzinnych z trenerem by Wam się przydało aby te różne tematy poruszyć i przerobić różne ćwiczenia.

 • Zofia
  says:

  Dzień dobry! Mój owczarek niemiecki gryzie po rękach i stopach.Ta sytuacja ma miejsce np.kiedy ma przed sobą zabawkę i gryząc chce ,,zachęcić" do zabawy.Mój pies potrafi wiele komend i dobrych zachowań,lecz z tym mam problem.Zdarza się też (bardzo często),że dostaje ,,głupawki" i zaczyna skakać na mnie i na wszystkim wokół,co nie jest zbyt przyjemne.Oczywiście nie bije go za to,ale karzę mu przestać stanowczym głosem.Mógłby mi pan jakos pomóc?

  • Michał Szen
   says:

   'głupawka' jest raczej normalna u młodych psów, także tym bym się nie przejmował. wiadomo, że warto wtedy psa uspokoić, jak trzeba to nawet zapiąć na smycz, ale nie ma co robić z tego wielkiego problemu wychowawczego. Inna sprawa to jest zabawa zabawkami z psem, tutaj by się przydało szkolenie typowo pod tym kątem, bo tu dużo się możecie nauczyć, i Ty i pies, temat jak się dobrze bawić z owczarkiem zabawkami to zbyt obszerny temat jak na pisanie tutaj, to temat na 2godzinne szkolenie.

 • CELINA
  says:

  Witam. Dostalam szczeniaka owczarka i bylam bardzo zadowolona do chwili gdy sama zdjagnozowalam ze jest nieslyszacy . SUCZKA ma 15 tygodni i oklapniete uszy. Chcialabym rospoczac szkolenie ale zdaje sobie sprawe ze to bedzie trudne. Jest to moj kolejny owczarek ale inny od pozostalych..... Prosze o porady !!!!

  • Michał Szen
   says:

   o szkoleniu głuchych psów pisałem tu: wychowanie głuchego psa - jak potrzebujesz dokładnych porad odnośnie postępowania z takim psem to możesz wykupić u mnie konsultację przez internet, wtedy odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wyjaśnię co i jak robić z takim psem aby nauczyć go różnych komend i posłuszeństwa (skorzystaj z działu kontakt)

 • Katarzyna
  says:

  Witam,
  Mamy od 2 miesięcy 3,5 miesięczną suczkę owczarka, potrafiła zostawać sama w domu na kilka godzin, dostawała zabawki raczej nie niszczyła mieszkania. Od kilku dni kiedy wychodzimy nawet na 30 min zastajemy mieszkanie w okropnym stanie, gryzie i rozrzuca wszystko pomimo zostawionych zabawek. Czy przez tydzień kiedy mąż miał urlop i był z nią cały czas w domu mogła oduczyć się zostawać sama? Może ma to związek z wymianą zębów na stałe?
  Proszę o poradę, ponieważ ciężko znalezć nam przyczynę jej nagłej zmiany w zachowaniu. Pozdrawiam

  • Michał Szen
   says:

   to może mieć związek z tym, że tydzień była nonstop z kimś w domu i teraz źle znosi rozstanie. codziennie by się przydało poćwiczyć aby zostawała sama tak na 15-30minut (albo więcej, ale wystarczy koło 20-30min). nic nie mówisz do psa jak wychodzisz aby psa nie nakręcać, najlepiej nic nie mówisz i sobie wychodzisz. Przeczytaj też to: lęk separacyjny u psa

 • Kalyna
  says:

  Dopiero dzisiaj (z bloga) trafiłam na ten artykuł. Dlaczego ONki właśnie u nas? bo mamy je od zawsze, a mając jednego Owczarka, po prostu zawsze chcesz je mieć. Jest to duży pies, który jest piękny, do tego uwielbia spędzać czas z człowiekiem. On życie po to, aby iść z człowiekiem łapa w łapę, jest od niego bardzo zależny. A to już aż tak wiele ras psów nie ma do wyboru. Socjal, praca od podstaw i to wszystko, moim zdaniem dotyczy każdego psa, nie tylko ONka. Każdy niezsocjalizowany pies będzie sprawiać problemy, czy to będzie Golden, Wyżeł czy Owczar.

  A temat nieufności do obcych jak i stróżowania to temat rzeka 🙂

 • Magda1510
  says:

  Witam. Mam dwu letnia suczke Shive ktora kupilismy gdy miala 8 tygodni. Nie jest to czysty owczarek niemiecki. Jest to mieszanka owczarka z huskym. Praca nad nia byla baaardzo ciezka, pewnymi momentami powatpiewalam czy cos z tego wyjdzie. Miala kilku trenerow. Szkolenia odbywaly sie indywidualnie jak i w grupie z innymi psiakami. Problemem Nie bylo to ze Nie umie komend bo wykonuje je cudownie Nie ktore bez uzycia slow a zapomoca gestow..jest swietnym psem ktory niemal chloni wiedze. Cwiczenia odbywaja sie z nia Nie mal na kazdym spacerze..ulozenie tego szatana zajelo mi ok poltorej roku. Ladnie chodzi na smyczy reaguje na wszystkie nauczone ja komend wraca kiedy ja tego chce nawet gdy jest juz w drodze do innego psiakami zawraca w polowie na smieszna komende " masz " co oczywiscie oznacza smakolyk bez ktorych Nie ruszam sie z domu gdy gdzies wychodzimy. Ma aktywne spacery . A mowie o tym wszystkie bo pomimo sukcesu jakim jest dla mnie moj pies to jednak Mam dwa Problemem z ktory mi Nie potrafie sobie poradzic. Shiva Nie toleruje innych psow ktory sa blisko mnie. Moze sie z nimi bawic wariowac nawet podzielic sie zabawka. Nie Ma jednak najmniejszej mozliwosci aby ten sam pies podszedl do mnie po prostu sie przywitac a o Nie kontrolowanym skoku radosci na mnie Nie Ma mowy. Shiva reaguje agresywnie. Nie wazne jak daleko jest ode mnie przybiegnie i zacznie okladac tego psa. Dlaczego uzylam slowa okladac bo ona ich Nie gryzie.. ona ich mocno odstrasza rzucajac sie na nich warczac okrutnie ale Nie gryzac. Nie moge nawet dotknac obcego psa w jej obecnosci. A drugim Problemem to sa male psy. Bedzie sie z nimi bawic do tak zwanego pierwszego warkniecia..Nie jej zas jej towarzysza. Nie jedno krotnie miala z nia sytuacje gdzies w polowie swietnym zabawy po prostu rzucila sie na psiaka tylko dla tego ze w trakcie tej zabawy ten pies zaczal na nia warczec..jednak Nie byl to pokaz agresjii bardziej odebrala bym to jak zaczepke co Nie zmienia faktu ze pomimo jej niemal idealnego posluszenstwa w trakcie szamotaniny Nie reaguje na komende. Uspokaja sie w sekundzie gdy poczuje moja reke na obrozy. Jesli jest Pan wstanie odpowiedziec na to pytanie prosze o pomoc. M

 • Weronika
  says:

  Dzień dobry panie Michale . Mam do pana kilka pytań o owczarkach .Czy orinetuje sie pan ile powinien ważyć owczarek grubokostny jak ma ukończone 7 miesięcy? I kiedy powinnam dać go na szkolenie ?? 🙂

 • Przemek
  says:

  Mój problem polega na tym, mam owczarka niemieckiego 3 latka, mieszka z nami w domu, do kojca zamykany jest tylko gdy ktoś przyjdzie w gości. Ostatnio gdy chciałem mu założyć kolczatkę rzucił się na mnie i trochę mi rękę pocharatał, jak mam teraz mu założyć kolczatkę, boję się, że się to powtórzy. Proszę o pomoc.

 • ewa
  says:

  witam mam 7miesieczna suczke owczarka niemieckiego i starsza 10 latnia suczke mieszanca z owczarkiem no i problem jest tai ze bylo wszystko ok i od paru dni mloda warczy i gryzie ta starsza psine wogole nieslucha broi gryzie wszystko i kopie dziury juz nie wiem co mam robic

 • Iza
  says:

  Witam,
  Mamy problem z naszym 5miesięcznym owczarkiem. Cały dzień potrafi być grzeczny i w miarę nas słuchać jednak przychodzi taka pora zawsze gdy chcemy odpocząć i poprostu wypić w spokoju kawę że zaczyna na nas skakac i chwytać za stopy oraz cały czas szczeka. Nie reaguje na żadne komendy i kończy się to zamknięciem w innym pomieszczeniu bo już tracimy nerwy... czy jest na to jakiś sposób?
  Pozdrawiam

 • Aga
  says:

  Witam
  Mam owczarka niemieckiego ma teraz 6m-cy ach mnie ok 2m-cy Jest w miarę posłuszny podaje łapkę lewa,prawa,siada,leży i grzecznie idzie przy nodze. Natomiast jak go puszcze ze smyczy niestety nie chce się czasami dac złapać złapie coś do pyska i ucieka taka gonitwa,ale to najmniejszy problem. Znacznie większym problem jest podgryzanie nas i to już dość mocno nie ma wyczucia zgryzu.Nie reaguje na komendy zostaw,nie wolno,przestan, Ala, na nic nawet się buntuje i zaczyna szczekać wtedy na chwilę zamykam go do pokoju aby się uspokoił Ale i tak za chwilę to samo.Proszę o pomoc.

 • Anita
  says:

  Do mnie trafił z ulicy piękny owczarek niemiecki, niewiadomo skąd, nikt sie po niego nie zgłosił więc został z nami. Ma ok 2 lata. Bardzo łagodny dla wszystkich osób. Jedyny problem to to że zawsze biegnie za samochodem kiedy wyjeżdżam z domu. Może poprzedni właściciele podróżowali z nim i dlatego sie tak zachwouje?

  • Michał Szen
   says:

   a czy próbuje też gonić inne samochody? czy tylko ten Twój? można go czymś zająć gdy wyjeżdżasz aby się nie stresował rozstaniem i wyjazdem, albo pouczyć go komendę 'na miejsce' i 'zostań' i wtedy wyjeżdżasz. Jednak najpierw ćwiczy się to bez samochodu.

 • Robert
  says:

  Witam,
  Panie Michale 4 dni temu zagościł w naszym domu dwumiesięczny owczarek, bardzo dobrze się odnalazł w nowym miejscu dobrze śpi całą noc, ma apetyt nic nie wskazuję na jakiekolwiek anomalia, rano budzi się w nim demon, wszystkich kąsa, szczeka itp. już na drugi dzień wziąłem się z nim do pracy 3-4 razy dziennie po 10-15 minut szkolenia, pies opanował w 2 dni komende siad, i waruj. Szczerze mówiąc nie miałem pojęcia, że taki mały rozbrykany i rozkojarzony piesek może się czegoś tak szybko nauczyć. Zauważyłem, że trening go wycisza i uspokaja. Cały czas myślę czego od niego oczekuję, czego jeszcze go nauczyć. Jedno wiem bez wątpienia. Świat jest podły i chciałbym jak najszybciej przyswoić w nim że nie wolno jeść niczego od obcych ludzi, oraz niczego z ziemi. Czy istnieją jakieś skuteczne metody na uchronienie psa od nieszczęścia i czy w tak młodym wieku można go czymś takim forsować? Będę wdzięczny za odpowiedz pozdrawiam.

  • Michał Szen
   says:

   możesz uczyć go że zjada na spacerze tylko rzeczy z Twojej ręki (nie rozsypujesz mu karmy na ziemi poza domem, ani nie rzucasz smakołyk na ziemię gdy jesteście na spacerze.). No i konsekwentnie zabraniać zjadania czegokolwiek na spacerach.
   Jednak ze szczeniakiem będzie tak, że będzie chciał gryźć wszystko.
   Tak w sumie pies poznaje świat, że łapie do pyska prawie wszystko co znajdzie.
   dlatego aby nie skupiać się na karaniu psa warto brać na spacery zabawki (piłka, gruby sznur - czy nawet takie zabawki pluszowe jak dla dzieci dawać psu na spacerze do noszenia i do gryzienia).
   Można też uczyć psa komendy 'zostaw / nie rusz' - jednak to zaczynamy od ćwiczeń w domu gdzie przysmak na podłodze i zabraniamy psu zjadania go (pies się przestać tym interesować - jak to dokładnie zrobić to dłuższa historia i tłumaczę to na lekcjach szkolenia psów, tutaj piszę tylko tak skrótowo).
   przeczytać też polecam to: https://www.szkola-doberman.pl/tresura-psow/jak-nauczyc-psa-jesc-z-lewej-reki/

 • Ewelina
  says:

  Mam prawie 2 letniego owczarka niemieckiego,jego główny problem to agresja do innych psów. Jak widzi innego psa to zaczyna ciągnąć,szczekać,jakiekolwiek próby opanowania na niego nie działają, klapki na oczach ma jak koń, nie reaguje na komendy słowne. Szczerze to juz jestem zmęczona użeraniem się z nim, spacer to nie przyjemność,tylko wieczny stres dla mnie. Pies był problematyczny od początku, gonił ogon, szczekał na wszystko. Teraz jego główny problem to inne psy i ciągnięcie na smyczy. Jak biega luzem to zawsze ma kaganiec, nie słucha komendy do mnie jak są inne psy. Zaczęłam go szkolić od 4 m-ca,mówiłam ,ze ma problem z innymi psami i zalezy mi szkoleniu z innymi psami, tak sie nie stalo,potem pogoda sie skiepscila i zajęcia były caly czas odwoływane, zrezygnowałam i mocno się zniechęciłam, potem byl okres bez socjalizacji,buka operacja i leczenie. Spotkaliśmy sie z inna behawiorystką,ktora troche pomogła. Znowu powstał problem z czasem i szkoleniem. Teraz nadal sie szkolimy,ale wydaje mi się że szkoleniowiec nie ma już pomyslu na mojego psa. Ostatnio nawet zasugerował leki na nadmierne pobudzenie...

 • mirek
  says:

  witam mam 2 letniego owczarka niemieckiego nie trzymam go w domu tylko w duzym kojcu jak wracam z pracy biega po posesji ale jest agresywny iszczeka na ludzi ktorzy chodza kolo posesji czy w wieku 2 lat nie jest aza pozno na szkolenie

  • Michał Szen
   says:

   myślę, że można tego psa wyszkolić i nauczyć dobrych manier jeśli poświecisz na to trochę czasu każdego dnia i kiedy poznasz odpowiednie techniki szkoleniowe. Zapraszam do umówienia się na lekcję na żywo, wtedy będziemy mogli dokładnie się zająć Twoim psem.

 • Iza
  says:

  Witam,
  zaczyna mnie niepokoic zachowanie mojego 5 miesiecznego szczeniaka. od miesiaca ponad rzuca się na moją rodzinę - pogryzł babcię, mamę, chłopaka. Na mnie się nie rzucił nigdy. Nie wiem co robię nie tak w jego wychowywaniu. bezbłędnie realizuje komendy siad, leż, zostaw i nie wolno rozumie, ale niechętnie zostawia przedmioty które zabierze- a wszystko chce do buzi zagryźć. Nie uczyłam go nigdy agresji, staram się być konsekwentna. A najdziwniejsze jest dla mnie to, że rzuca się bez ostrzezenia. Kilka razy rzucił się na osobę ktora np podawała mi kubek i zazwyczaj jak ktos z rodziny chce zabrać mu coś co sobie przyswoił i gryzie. Jak go oduczyc takich zachowan? Po takiej "akcji" izoluje go na kilkanaście minut, ale obawiam się ze to może być za mało.. Wiem, że nie ma dwóch takich samych psów, ale nasza owczarka niemiecka ktora z nami mieszka od 7 lat była zupełnie innym psem, spokojna, niczego nie zniszczyła i na nikogo z rodziny się nie rzuciła nigdy.

 • Malgorzata
  says:

  Witam, zastanawialm sie nad zakupem owczarka i tak przy czytaniu informacji o rasie wpadlam na Pana artykul. Prosze mi powiedziec czy lepiej jest kupic szczeniaka czy moze starszego psa? Mam na oku 2-letniego psa z rodowodem fci, bul szkolony do policji ale podobno jest "za wolny" i do policji sie nie sprzeda wiec hodowca wystawil go na srzedaz (sa to informacje od hodowcy). Prosilabym o porade czy lepszy bylby szczeniak czy taki 2-latek. Moje obawy sa przedewszystkim dlatego ze mamy dzieci, mieszkamy przy szkole a owczarki maja rozne opinie.
  Pozdrawiam
  Malgosia

 • martyna
  says:

  Witam, mam szczeniaczka owczarka dopiero ma 7 tygodni. Od tygodnia jest u mnie. Ma swoje posłanie w mieszkaniu. Ogólnie jest bardzo grzeczny już potrafi podstawowe komendy siad itp podchodzi do drzwi i piszczy kiedy potrzebuje wyjść. Ale nie potrafi wytrzymać całej nocy i jeśli z nim nie wyjdę narobi w domu. Przejdzie mu to z wiekiem czy muszę go wytresować że tak nie wolno. Żebym poprostu nie musiała wychodzić z nim o 3 nad ranem.

 • Aleksandra
  says:

  Czy nastoletnia dziewczyna (14 lat) jest w stanie samodzielnie nauczyć 2-3 miesięcznego owczarka podstawowych komend? Moi znajomi zastanawiają się nad kupnem owczarka, a najbardziej nelega właśnie ich córka, uparcie twierdzi że da radę. Czy według pana na tresure psa wpływa wiek?

 • IWONA
  says:

  Witam . Moja Kaja ma prawie rok. Czywiscie to owczarek 🙂 Zna mnóstwo komend i wcześniej wykonywała je bez problemu. Po pierwszej cieczce zaczęła się agresja terytorialna w domu i w parku za domem. 3 tygodnie temu była sterylizowana. Teraz boi się wszystkiego co nowe. Jest wyprowadzana do parku na smyczy bo już zaatakowała rowerzystę, który nawet nie patrzył w jej stronę i szedł prowadząc rower. Wczoraj próbowała się wyrwać do 4 letniego chłopca szczekajac agresywnie. Dziś byłam drugi raz u sąsiadki, która ma dwa psy ltore Kaja zna z parku i było bardzo spokojnie. Psy się bawiły aż nagle pojawił się syn sąsiadki. Kaja głośno szczekala pokazując zeby. Bała się potwornie. Nawet nie chciała od niego ciastka. Nie uciekała ale też nie ugryzla. Będąc z nią w lesie lub w innym parku Kaja biega wolno bawiąc się z psami, nie ucieka , nie gryzie, nie szczeka, nikogo nie atakuje. Byłam z nią na targu gdzie jest dużo ludzi ( tak tez ja wczesniej socjalizowalam) i wcześniej chodziła grzecznie teraz chowa uszy do tylu a ogon pod siebie i na niektórych szczeka. Myślę że gdyby się ktoś odważył wyciągnąć rękę to by ugryzła. Jak ją nauczyć sie nie bać? Nie mam punktu zaczepienia, nie ma znaczenia czy to pan czy pani, młody czy stary,kolory też się różnią, ubrania, szybkość ruchu...Po prostu nie wiadomo kiedy coś ja przestraszy. Co ciekawe każda nowa głośna maszyna jak piła czy wiertarka nie robi na niej żadnego wrażenia. Pracuje od początku z klikerem i już jest lepiej bo będąc na smyczy słucha komendy NIE gdy ktoś nas mija. Ale bez smyczy atak jest nie do przewidzenia. Pomocy bo kolejne 10 lat nie dam rady.

 • Małgorzata
  says:

  Witam, mam owczarka uzytkowego sunia niespelna 2 lata. Chodzimy z nia na szkolenie,mnie najbardziej zalezy na posluszenstwie ale szkoleniowiec zaproponowal zeby sprobowac elementow obrony. U nas jest od 5 miesiaca zycia, nie wiem co sie z nia dzialo u poprzednich wlascicieli ale...poczatkowo byl paniczny strach przed wejsciem/wyjsciem z domu, ma ewidentne obawy przed nowymi rzeczami, niby poped lupu jest fajny i jak sie z nia bawie w domu czy to pilka czy szarpakiem to jest super. Jak pojedziemy na szkolenie to puerwsza czesc szkolenia z posluszenstwa super widac ze sprawia jej to frajde i bardzo szybko sie uczy nowych rzeczy. Pozniej jest chwila przerwy i drugie wejscie na plac z pobawieniem sie rekawem i tu jest problem, niby wie o co chodzi ale tak jakby miala to gdzies. Jest to sunia z rodowodem i obawiam sie ze bedzie problem z testami na ktorych jest proba z rekawem. Trener powiedzial mi ze moze poprzedni wlasciciel chcial od niej za duzo gdy byla u niego i moze stad ta blokada? Pojawil sie rowniez problem gdy ktos przychodzi do nas, kilka razy zdarzyło się ze zlapala za nogawke, nie ugryzla ale jednak...prosze mi powiedziec czy sa jakies metody szkolenia aby nie atakowala gosci i byla pewniejsza siebie? Sunia jezdzi z nami.samochodem, wychodzy na spacery miedzy ludzi i wtedy to poprostu aniol

 • KRZYSZTOF
  says:

  Mam dwuletniego owczarka niemieckiego długowłosego. Czy ne jest za późno na jego szkolenie podstawowe?

 • Monika
  says:

  WItam
  Ja mam sunię 10 miesięcy. jest bardzo pojętna chętnie pracuje. Jedyny problem to fiksacja w dmou na punkcie kotów. Nie reaguje na komendy... ciężko ją od nich oderwać... zabawki ma i pracujemey wieczorami. W ciągu dnia na dworze z bernardynami

 • Malwina
  says:

  Witam,
  mam pytanie jak oduczyć szczeniaka zjadania szczeniaka różnych rzeczy na spacerach ( tzn. odchodów innych zwierząt, padliny).

 • Piotr - Lubin
  says:

  Witam. Mam owczarka niemieckiego, który ma już 8-9 miesięcy, ale potrzebna jest tresura pod kątem posłuszeństwa. Pies jest przyjazny, kochany ale czasami pokazuje na co go stać. Wtedy jest to bardzo uciążliwe, ponieważ ze szczęścia skacze po nas, nie reaguje na komendy. Czy jest możliwość gdyby Pan podjechał do nas, czy my mamy podjechać do Lubina?

 • Mikołaj
  says:

  Jak nauczyć psa prawidłowo chodzić na smyczy.bo jak jest na podwórku i z nim to ćwiczę A jak już poszłem z nim do weterynarza to nawet nie chciał się ruszyć

Dodaj komentarz