Inhibicja gryzienia u szczeniaka

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Inhibicja gryzienia u szczeniąt

Definicja: Inhibicja gryzienia to proces polegający na nauczeniu szczeniaka kontrolowania siły chwytu zębami. Inhibicji gryzienia uczymy szczeniaka aby nie gryzł ludzkich rąk z pełną siłą swoich szczęk.

inhibicja gryzienia szczeniak gryzie

Jak szczeniak uczy się inhibicji gryzienia?

W trakcie wspólnej zabawy z rodzeństwem szczeniaki uczą się inhibicji gryzienia - czyli uczą się kontrolować siłę swojego chwytu zębami. Drugi szczeniak będzie reagował piskiem gdy zostanie zbyt mocno ugryziony, to dzięki takim sygnałom szczeniak uczy się delikatnego łapania zębami.

Dzięki interakcjom z innymi szczeniakami oraz z matką młody szczeniak uczy się, że nie można gryźć innych z pełną siłą. To podkreśla wagę pozostawania szczeniąt pod opieką matki przez odpowiedni okres. Zbyt wczesne oddzielenie szczeniaka od matki może prowadzić do problemów w dorosłym życiu zwierzęcia (przeczytaj więcej na ten temat w artykule: ile musi mieć szczeniak aby go zabrać od matki). W przypadku, gdy nasz pies został zabrany zbyt szybko od matki i obawiamy się, że nie przyswoił sobie zasad inhibicji gryzienia, warto skonsultować się z behawiorystą psów.

Inhibicji gryzienia najlepiej uczy szczeniaka jego matka oraz rodzeństwo.

Dzięki zabawom z innymi psami szczeniaki wykształcają w sobie wyczucie niezbędne do kontrolowania siły gryzienia. Dzięki temu potrafią łapać zębami delikatnie albo gryźć tylko ostrzegawczo, tak by odstraszyć ale nie przebić skóry.

W jakim wieku szczeniak uczy się inhibicji gryzienia czyli kontrolowania siły ugryzienia?

Szczeniaki uczą się kontrolować siłę swojego gryzienia w wieku 7-12 tygodni życia.

Jak nauczyć szczeniaka aby nie gryzł mocno ludzkich rąk?

Aby nauczyć szczeniaka, że nie wolno mocno gryźć ludzkich rąk możemy głośno pisnąć i po prostu zakończyć zabawę. Najlepiej za każdym razem gdy szczeniak mocno nas ugryzie odejść od szczeniaka i więcej się nim nie zajmować przez najbliższe 10minut.. To musi być nasza natychmiastowa reakcja bo to ma być dla szczeniaka jasny sygnał, że nie podoba nam się takie zachowanie.

Jak ćwiczyć ze szczeniakiem aby nie gryzł ludzkich rąk?

Gdy szczeniak ma 8-12 tygodni należy trenować z nim inhibicję gryzienia poprzez podawanie psu smakołyków w zamkniętej dłoni. Bierzemy smakołyk w dłoń i zamykamy ją w pięść - podajemy psu pod nos i gdy pies liże lub wącha naszą zamkniętą dłoń wówczas otwieramy pięść i pozwalamy psu zjeść smakołyk. Jeśli natomiast szczeniak gryzie mocno naszą rękę próbując wydobyć z niej smakołyk to wydajemy głośny pisk i zabieramy rękę. Po chwili powtarzamy ćwiczenie - czasem trzeba to wykonać 10-15 razy pod rząd i dopiero podać psu smakołyk gdy jedynie wącha lub liże naszą dłoń. W przypadku psów z silnym popędem do gryzienia ćwiczenie to wykonujemy w skórzanych rękawiczkach bo inaczej nasze dłonie byłyby bardzo pokaleczone. Trenujemy tak 3x dziennie z psem przez 7-10 dni.

Gryzienie przez szczeniaka zwiększa się często w okresie wymiany zębów - warto o tym pamiętać - polecam artykuł: wymiana zębów u psa

Inne artykuły związane ze szczeniakami na blogu: