Szkolenie głuchego psa? Tak! Można szkolić niesłyszące psy.

Szkolenie głuchego psa? Tak! Można szkolić niesłyszące psy

szkolenie psów - Michał Szen - 27 komentarzy

Szkolenie głuchego psa - moje doświadczenia ze szkoleń

Szkolenie głuchego psa, tak naprawdę nie wiele się różni od szkolenia czy tresury psa słyszącego normalnie. Nie wymaga też zwykle wcale więcej czasu, gdy wie się co należy robić i jak przekazać psu wymagane przez nas informacje.

Definicja: pies głuchy to pies niesłyszący. Szkolenie głuchego psa to szkolenie psa który nie słyszy.

szkolenie psa który nie słyszy, szkolenie głuchego psa

Jako ludzie przywykliśmy do tego, że dużo mówimy do naszych psów i czasem wydaje nam się, że nasze psy doskonale nas rozumieją i wiedzą czego od nich chcemy. Dlatego też nasze pierwsze zetknięcie z psem głuchym może być lekko frustrujące, bo pies w ogóle nie zwraca uwagi na wydawane przez nas dźwięki i możemy sobie podnosić głos lub krzyczeć na psa ile wlezie a on nic nie słyszy! To oczywiście nie do końca prawda, że pies głuchy w ogóle nie zareaguje na nasz krzyk czy podniesiony ton głosu - bo o ile taki niesłyszący pies patrzy na nasz gdy do niego mówimy to przekazujemy mu masę informacji naszym wyrazem twarzy i całą nasza mową ciała.

Szkolenie głuchego psa opiera się właśnie na mowie ciała i gestach przez nas wykonywanych, które służą nam jako cały język komunikacji z psem niesłyszącym.

Sygnały wykorzystywane podczas szkolenia głuchego psa mogą być wymyślone przez właściciela, lub zaczerpnięte z gestów wykorzystywanych podczas szkolenia psów z zakresu sportowego posłuszeństwa. Nie ważne jakie gesty wybierzesz do wydawania komend swojemu niesłyszącemu psu, ale ważne aby być konsekwentnym w ich wykorzystywaniu, raz wybrany gest na daną komendę nie powinien się zmieniać, ułatwi to komunikację z psem niesłyszącym.

Jak szkolić psa który jest głuchy?

Psa który jest głuchy szkolimy stosując markery dobrego zachowania - stosujemy gesty lub sygnały świetlne. Wprowadzałem do szkolenia głuchych psów sygnał oznaczający 'dobrze' oraz 'źle' i psy to rozumiały - były to gesty obmyślone przeze mnie i właściciela niesłyszącego psa. Pies w trakcie jednego dnia nauczył się komend siad i leżeć.

Jak zatem szkolić głuchego psa? Jak postępować z głuchym psem?

Otóż podczas każdego szkolenia psa musimy mieć jakiś sygnał, który zakomunikuje psu, że zrobił coś dobrze - u psów słyszących często wykorzystujemy nasz głos, aby powiedzieć psu miłym tonem głosu pełnym entuzjazmu i radości, że super się zachował i bardzo nam się podoba jego zachowanie. W trakcie szkolenia psa niesłyszącego musimy użyć czegoś innego - najczęściej wykorzystywane są niewielkie smakołyki podawane psu w ramach nagrody za dobre zachowanie, lub też ulubiona zabawka psa może posłużyć nam za nagrodę, gdy pies nie lubi aż tak bardzo smakołyków.

Wykorzystując smakołyki uczymy psa pierwszego znaku oznaczającego, że pies zrobił coś dobrze i dostanie za to nagrodę - takim sygnałem jest często "kciuk podniesiony w górę" - taki gest jaki pokazujemy gdy nam coś się podoba i chcielibyśmy powiedzieć "OK, super" i wyciągamy przed siebie pięść z podniesionym do góry kciukiem!

 Jakich komend można nauczyć głuchego psa?

 •  "Patrz na mnie"
 • "Wolny" - komenda wykorzystywana, gdy chcemy naszemu głuchemu psu przekazać, że może od nas odejść i robić co chce, np.podczas chodzenia blisko przy nodze zwalniamy psa aby poszedł węszyć w trawie, albo kończymy z psem trening i przekazujemy psu informację, że to już koniec ćwiczeń i pies nie musi zwracać na nas uwagi i może zająć się czymś innym
 • "Siad"
 • "Waruj/Leżeć"
 • "Stój" - pies ma stać w miejscu na wszystkich czterech łapach 🙂
 • "Zostań"
 • "Zostaw to! Nie rusz!"
 • "Chodź do mnie" - czyli nauka przywołania głuchego psa, aby pies wracał do nas po zobaczeniu tej komendy - do nauki przywołania psów głuchych wykorzystuje się również obroże elektryczne zdalnie sterowane, które pozwalają nam zwrócić uwagę psa, gdy pies jest w pewnej odległości od nas bez smyczy i nie patrzy w naszym kierunku - wtedy używa się takiej obroży - ale nie po to aby sprawiac psu ból impulsami elektrycznymi ale po to aby tylko zwrócić uwagę psa na to, że czegoś od niego chcemy.
 • "Na miejsce" - pies po geście naszej ręki idzie na swoje legowisko
 • psy głuche można też uczyć wielu różnych sztuczek wykorzystując gesty ręką, bez problemu można nauczyć psa kręcenia się w kółko, proszenia na dwóch łapach czy komendy 'zdechł pies'.

Czy głuchy pies szczeka?

Tak zdarza się, że głuche psy szczekają.

Jak pracować z głuchym psem? Trening niesłyszącego psa

Pracujemy z użyciem gestów aby nauczyć psa komend - można uczyć nowych komend jak również gestu zakazu wykonywania czynności. Więcej konkretów dowiesz się na lekcji szkoleniowej.

Zakres szkolenia psa głuchego trzeba oczywiście przemyśleć i uwzględnić wiek, rasę i predyspozycje psa - oraz nasze własne potrzeby.

Jak się szkoli słyszącego psa? Niesłyszącego psa uczymy 'na migi' czyli gestami, oraz stosujemy technikę naprowadzania znaną z tradycyjnych metod szkolenia psów.

Szkoliłem już sporo głuchych psów, choć szkolenie psów głuchych nie jest zbyt popularne, a wynika to zwykle z tego, że właściciele głuchych psów zwykle myślą, że ich psa niczego nie da się nauczyć. Ma to związek z tym, że zwykle tak bardzo staramy się słowami nauczyć psa danej komendy, że ciężko nam się przełączyć na 'psi język migowy' 🙂 Jeśli masz głuchego psa i chcesz go wyszkolić pod okiem trenera to zapraszam do kontaktu. 

Książki o szkoleniu głuchych psów:

W języku angielskim znajdziesz sporo książek na temat szkolenia psów głuchych, polecam na początek te dwie: Życie z psem głuchym, oraz Szkolenie głuchego psa.
Internauci trafili na tę stronę wpisując: głuchy szczeniak, jak szkolić głuchego psa, czy można szkolić głuchego psa, psy niesłyszące, głuchy bokser, głuchy buldog, głuchy dalmatyńczyk.

W sprawie szkolenia głuchego psa zapraszam do kontaktu przez dział kontakt lub przez facebook szkoła-doberman

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

27 komentarzy do wpisu: “Szkolenie głuchego psa? Tak! Można szkolić niesłyszące psy”

 • paula
  says:

  Nie wiedziałam, że głuchego psa można czegokolwiek nauczyć.

  • Michał Szen
   says:

   Jest to jak najbardziej możliwe, zapraszam właścicieli głuchych psów na specjalnie dostosowane do nich zajęcia szkoleniowe.

   • Urszula
    says:

    Witam Adoptowałam głuchego psa nie wiedząc o jego chorobie?. Po prawie 2 latach razem uczymy się siebie na pamięć , nie jest łatwo ale zauważyłam ,że mój Rayo bardzo ładnie chodzi na smyczy, nawet nauczył się podawać "piąteczkę", łapką gdy chce dostać smakołyk. Co ja skorzystałam? nauczyłam się cierpliwości, wewnętrznego spokoju, chociaż czasami tak normalnie szeptem do uszka chciałabym mu powiedzieć jak bardzo Go kocham, , wiedząc ,że nie usłyszy a jednak wiem ,że On to czuje.To jest bardzo duże doświadczenie dla nas, ludzi , którzy maja głuche psy. Można nauczyć dużo ale nie tresurą a po prostu okazując dużo miłości, język ten nie potrzebuje rozgłosu to język dotyku, ja tak uważam i tego właśnie nauczył mnie mój PIES!

    • Joanna
     says:

     Jestem właścicielką głuchego szczeniaczka i dopiero zaczynamy się uczyć siebie nawzajem...
     Dziękuje za te piękne słowa ...

   • Iza J.
    says:

    Z tego co się zorientowałam, nie prowadzi Pan szkoleń w Warszawie, wielka szkoda... Mam śliczną i mądrą maltankę, też nie wiedziałam, że jest głucha jak ją kupiłam. Przez to, że jest głucha bardziej intensywnie odbiera świat węchem i bliskością. Jest ogrooomną przylepą. Poza jednym gestem, którego bardzo szybko opanowała, mam na myśli - stop, dość, wystarczy... nic więcej nie jest wstanie pojąć... Cały czas siebie poznajemy, być może to kwestia czasu i pracy. Trochę nam szkoda, ponieważ zależy nam, żeby współżyła z całym światem jak zdrowy pies.
    Gdyby się zebrała jakaś grupa warszawska i zdecydowałby się Pan na szkolenie w innym mieście, to proszę mieć mnie na uwadze.
    Pozdrawiam,
    Iza

  • Ola
   says:

   Oczywiście, że można. Ja mam 2 letnią suczke, która nie słyszy od urodzenia. Zna więcej sztuczek niż przeciętny pies. Wystarczą chęci i dużo cierpliwości 🙂

  • Magda
   says:

   Dziwią mnie takie komentarze... Psy są bardzo inteligentne i w nauce w żaden sposób im nie przeszkadza brak słuchu. Trzeba przestawić się na inny sposób komunikacji, to wymaga więcej wysiłku ze strony człowieka, a nie psa.

 • Alina Djakowska
  says:

  Mam glucha dalmatynke, ktora doskonale opanowala jezyk gestow, moge z nia biegac i jezdzic na rowerze bez smyczy, na polecenie wskakuje do wanny i czeka az ja wytre po kapieli, mamy tez specjalny znak: "stan na dwoch lapkach i zatancz z mama". jestem bardzo przeciwna stosowaniu elektrycznych obrozy, uwage gluchego psa mozna latwo zwrocic za pomoca sygnalow swietlnych - przydatne zwlaszcza podczas spacerow po ciemku.

  • Michał Szen
   says:

   Sygnały świetlne to też preferowana przeze mnie metoda szkoleniowa. Co do obroży elektrycznej, to nie musi ona sprawiać bólu, może być to fajne narzędzie pozwalające głuchemu psu biegać bez linki asekuracyjnej i w razie czego mamy z nim szybki kontakt, bo lekki bodziec od obroży może dla psa oznaczać 'chodź tutaj' i pies chętnie do nas wróci o ile wcześniej go tego nauczyliśmy. Na stosowaniu obroży trzeba się znać i odpowiednio ją wykorzystywać do nauki przywołania psa. Nie polecam jej osobom bez doświadczenia.

 • Karolina
  says:

  Witam serdecznie tydzień temu zakupiłam szczeniaka niestety okazało sie ze jest głuchy ( hodowcy nie poinformowali mnie o tym fakcie) Czy sa specjaliści od nauki nieslyszacych psow, czy każdy trener może podjąć współpracę . Może mógłby Pan kogoś polecić? Dodam, ze jestem z trojmiasta. Pozdrawiam

 • Małgorzata
  says:

  Jestem bardzo zainteresowana tematem bo mam gluchego szczeniaka russell terriera, niestety w mojej okolicy trudno znależć specjalistę od szkolenia takich psiaków

 • Monika
  says:

  Witam,
  Mam 6 letniego sznaucera miniaturowego, który niedawno stracił słuch. Zazwyczaj na spacerach chodził luzem a teraz jesteśmy zmuszeni do chodzenia z nim na smyczy, czy jest sposób aby nauczyć go powrotu na jakiś sygnał. Zastanawiam się nad kupnem obroży elektrycznej ale odradza Pan jej stosowanie przez osoby nie doświadczone. Była bym wdzięczna za jaką kolwiek pomoc aby ułatwić na wspólne życie. Pozdrawiam

 • Kasia
  says:

  Witam, zakupilam gluchego pieska. sprzedawca poinformowal mnie otym, wiec bylam swiadoma swojego wyboru. niestety mieszkam w holandii, czy moze jednak Pan zna jakiegos trenera?

  • Michał Szen
   says:

   nie znam szkół szkolenia psów dla głuchych psów w Holandii - to co mogę poradzić to szukaj nowoczesnych psów szkolenia psów - takich które stosują metody pozytywnego szkolenia psów (z ang. 'positive reinforcement dog training methods') i szkół gdzie wykorzystuje się kliker w szkoleniu psów (z ang.clicker training) - takie szkoły myślę, że będą wiedziały jak podejść do tematu szkolenia głuchego psa.

 • Kornela
  says:

  To dobrze ,że istnieją ludzie o dobrym sercu i adoptują pieski głuche i je kochaja za to jakie są . Duże brawa wiem ze to nie lada wyzwanie jest.Ile kosztuje nauczenie pieska głuchego żeby reagował na komendy i mógł funkcjonować .

  • Unicorn
   says:

   to wcale nie jest takie trudne jak się wydaje 😀 ja dopiero po trzech tygodniach luźnego biegania mojego kundelka-przybłędy zorientowałam się, że nie słyszy. Przybiega jak tylko przywołam go odpowiednim gestem w każdej sytuacji. Umie kilka komend (wciąż uczę go nowych), np. siad, leżeć, zostań, na miejsce, do mnie (oczywiście każda ma przypisany jakiś ruch ręką, chociażby pstryknięcie palcami) Głuchy pies to wcale nie aż tak wielkie wyzwanie 🙂

   • Michał Szen
    says:

    no jedyny problem to jest gdy głuchy pies jest czymś zajęty a Ty chcesz go zawołać aby się na Ciebie spojrzał bo masz mu coś do 'powiedzenia' - słyszącego psa po prostu wołamy. Gdy już pies na Ciebie patrzy i dajesz mu komendy gestami to już jest ten łatwiejszy moment.

 • Wioleta
  says:

  Witam mam 5 miesieczna suczke i nie wiem jak ja naucżyć gdy gryzie kość i przechodze koło niej to odrazu bieże sie za ugryzienie mnie. chociaż jej tej kości nie chcem odebrać.Jak mam nauczyć ja że to co jej dam to jest już jej i nawet jak ktoś z członków rodzinny podejdzie to jej tego nie zabieże?

 • Magda
  says:

  Mam głuchą suczke 2 lata Chihuahua jest biała i nie słyszy od urodzenia , bardzo szybko biega i jest przekorna , wiem ze robi o dla zabawy ucieka mi nawet na jezdnię i jestem przerazona nie mogę jej trzymac ciagle na smyczy bo ona robi kupę tylko jak sobie dużo pobiega wiec ją muszeę czasem puszczać. Chciałabym ją wyszkolic zeby przychodziła do mnie , kupię obrożę ale chciałabym szkolić z panem. prosze odpisać na maila

 • Unicorn
  says:

  Sama mam głuchego kundelka, przybłędę 😀 Skubany biega luźno po podwórku (mieszkamy na wsi) już cztery lata. Ogląda z nami fajerwerki pierwszego stycznia, a podczas burzy spokojnie sobie śpi. Głuchy pies wcale nie musi być problemem

 • Karolina
  says:

  Witam serdecznie, adoptowaliśmy psa ze schroniska. Pies w typie labradora. Miał być młodszy, a wyszło jak wyszło 🙂 weterynarz określił wiek 10-12 lat, po przywiezieniu do domu okazało się, że pisak nie słyszy. Leczymy uszy ale pewnie to już starość. Psiak dużo szczeka gdy zostaje sam w innym pokoju, gdy Pan znika z zasięgu jego wzroku itp. Czy macie jakieś rady jak się z nim komunikować?

 • Szymon
  says:

  Mam gluchego bullteriera . Potrafi być wredna ale dla mnie zrobi wszystko i choć to nie ''szarik'' ani ''alex'' to te kilka komend których się nauczyliśmy przyszło z łatwością. Dzięki za cenne wskazówki w artykule ,napewno nas zmotywują i pomogą w dalszej pracy.

 • Romi
  says:

  Witam serdecznie. Posiadam suczke mieszanke. Glucha na 100% zero reakcji na dzwiek za to wyczulone ma inne zmysly. Sądząc po jej temperamencie i wyglądzie ma w genach jack russela terriera. Biala z latka na oku jak Reksio z bajki 😉 bardzo zgrabna wg mnie tez cos ma z harcika. Zywa, skoczna, ciagle sie chce bawic..za miesiac skonczy rok. Mamy ogromny problem. Nela ostatnio zaczęła sie lękać, nawet jak poglaszcze ja lezac przy niej to nagle zaczyna szczekac bo.mysli ze ktos gdzies ja inny dotknal.. boi sie wchodzic na wybieg, szczeka na ludzi bez powodu, ostatnio uszczypnela nawet obcego czlowieka.. Jestesmy przerazeni.bo za kilka miesiecy bedziemy mieli dziecko..a ja sobie nie wyobrazam zycia bez tego psiaka.. Najbardziej mnie niepokoi szczekanie gdy tylko cos ja zaniepokoi to wstaje nawet w srodku.nocy i agresja na obcych ktora zaczyna sie pomalu.. Nelka "poluje" i zaczyna za chwile szczekac bez sensu.. Pomozcie 🙁

 • Natalia
  says:

  Czy mogłabym dostać jakieś wskazówki jak nauczyć głuchego psa podstawowych komend? Dodam że mam 2 miesięcznego amstaffa.

Dodaj komentarz