W jakim wieku zabierać szczenię od matki? ile tygodni powinien mieć pies?

W jakim wieku zabierać szczenię od matki ? ile tygodni powinien mieć szczeniak?

tresura psów - Michał Szen - 54 komentarze


W jakim wieku najlepiej jest wziąć szczeniaka od matki czy od hodowcy?

szczeniaki zabrane od matki
Kiedy można oddać szczeniaki? Dwóch amerykańskich naukowców przez wiele lat badało zachowania psów - po niemal 13 latach badań nad psami dowiadujemy się z ich pracy, że
NIEZALECANE JEST ZABIERANIE SZCZENIAKA OD MATKI PRZED 7 TYGODNIEM ŻYCIA SZCZENIAKA.  

Najlepszy moment oddzielenia szczeniaka od matki to wiek 8 tygodni.

Zbyt wczesne oddzielenie szczeniaka od matki może powodować potem problemy w zachowaniu psa i problemy wychowawcze dla nowego właściciela szczeniaka.


Konsekwencje zbyt wczesnego oddzielenia szczeniaka od matki - badania naukowe.

WYNIKI EKSPERYMENTU - oddzielenie od matki psów w wieku 5-6 tygodni było bardzo niekorzystne:
Dwóch włoskich naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie robiło badania, gdzie przebadali zachowanie 140 psów - 70 psów zostało oddanych do nowych domów w wieku 5-6 tygodni - drugie 70 psów zostało przekazanych do nowych domów w wieku 8-9 tygodni. Przeprowadzono ankiety z właścicielami psów po tym jak psy osiągnęły wiek 18 miesięcy, wyniki były jednoznaczne: psy wcześniej oddzielone od matki wykazywały znacząco częściej problematyczne zachowania takie jak: 'natarczywe szczekanie, strachliwość na spacerach, przesadna reaktywność na dźwięki, agresywna obrona zabawek lub jedzenia oraz uporczywe szukanie uwagi u opiekuna'.

Teraz już pewnie rozumiecie dlaczego tak ważne jest kupno szczeniaka w odpowiednim wieku.

Bardzo ważne 'okienko socjalizacyjne' pojawia się w rozwoju szczeniaków gdy mają 3 tygodnie i trwa aż do 14 tygodnia życia. W tym czasie 'pies uczy się być psem'. Szczeniaki między sobą poprzez naśladownictwo i zabawę uczą się zachowań związanych z walczeniem między sobą, z pogonią, łapaniem zębami i gryzieniem - uczą się też komunikować z innymi szczeniakami apropo obrony cennych dla nich zasobów. Potem te wszystkie umiejętności im się przydają w dorosłym życiu. Psy uczą się wtedy całej gamy 'psiej komunikacji'  - najintensywniej w wieku 3-6 tygodni - potem od 6 do 14 tygodnia psy mocno absorbują wiedzę na temat ludzi - warto aby wtedy miały dużo rozmaitych i dobrych kontaktów z ludźmi - aby nie były trzymane w odosobnieniu - gdy w tym okresie poznają ludzi to uczą się nawiązywać więź z człowiekiem.

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że zbyt wczesne oddzielenie szczeniaków od matki i rodzeństwa ma zły wpływ na rozwój szczeniaka. Wyraźnie częściej występują wtedy problemy behawioralne z takimi psami. Młode psy potrzebują tych dodatkowych kilku tygodni na socjalizację między sobą i z otaczającym je światem.Poradnik dla właścicieli szczeniaków - Pierwsze dni szczeniaka w domu


szczeniak zdjęcieW jakim wieku można kupić szczeniaka?

Szczeniaka można kupić gdy szczeniak ma 8 tygodni życia. A idealny moment to gdy szczeniak ma 10 tygodni.

Niestety, ale czasami hodowcy robią wielki błąd i sprzedają szczeniaki 6 tygodniowe - to jest bardzo złe dla szczeniaków i dla ich przyszłego rozwoju. Zdarza się, że można kupić od kogoś takiego szczeniaka w wieku 6 tygodni - ale to nie znaczy, że musimy takiego psa kupować - polecam zrezygnować z kupna psa od kogoś kto chce go sprzedać w tak młodym wieku. To świadczy o tym, że hodowca albo kompletnie nie ma pojęcia o hodowli psów albo nie dba należycie o psy i nie zależy mu na zdrowiu psów i tylko chce czym prędzej się pozbyć szczeniaków i zarobić na nich chce szybko pieniądze.

Kiedy można wziąć szczenię od matki? Kiedy można oddać szczeniaki? po jakim czasie szczenięta się usamodzielnią? Kiedy odebrać psa z hodowli?

Można wziąć szczenię od matki gdy ma 8 tygodni. Najlepiej gdy poczekasz do czasu, gdy pies będzie miał 8 tygodniu lub trochę więcej. Nigdy nie kupuj szczeniaka młodszego niż 49 dni. Odbierz psa z hodowli gdy ma 8-10 tygodni życia.

Kiedy można odstawić szczeniaka od matki ?

Szczeniaka można odstawić od matki gdy ma 8 tygodni życia. Zdarzają się sytuacje, gdzie suka choruje lub szczeniaki zostały znalezione gdzieś bo zostały zabrane za wcześnie od matki i porzucone - szczeniaki przeżyją wczesne oddzielenie od matki jednak mogą być bardziej problematyczne niż szczeniaki które do ósmego tygodnia żyły z matką.  Warto też pamiętać o tym, że zbyt wcześnie zabrane szczeniaki od matki które żyją w grupie to co innego niż zabrane za wcześnie i oddane osobno do nowych domów. Jest dużo lepiej gdy szczeniaki są razem do 8 tygodnia i mogą razem komunikować się i bawić między sobą. Szczeniaki przeżyją odstawione wcześniej od matki - jednak nie działa to dobrze na ich późniejszy rozwój psychiczny. Karma dla młodziutkich szczeniaków i zamienniki psiego mleka dla szczeniąt istnieją - jednak nie warto odstawiać szczeniaków wcześniej niż w wieku 8 tygodni.

W jakim wieku kupić szczeniaka? W jakim wieku powinno być szczenię?

Kup szczeniaka w wieku 8, 9 lub 10 tygodni życia. Optymalny wiek szczeniaka do zabrania od matki to gdy pies ma 8 tygodni - w najgorszym wypadku możesz kupić szczeniaka w wieku 49 dni (czyli 7 tygodni) - jednak nigdy nie kupuj psa młodszego.

W jakim wieku powinno się brać szczeniaka?

Powinno się zabierać szczeniaki od matki dopiero gdy będą miały 8, 9 lub 10 tygodni życia.

Ile musi mieć szczeniak do wydania?

Szczeniak do wydania do nowego domu musi mieć ukończone 8 tygodni życia.

Kiedy odebrać psa z hodowli?

Odbierz psa z hodowli gdy szczeniak ma 8-10 tygodni. Nie odbieraj wcześniej psa niż w wieku 8 tygodni życia szczeniaka.

Po ilu dniach od urodzenia można zabrać szczeniaki od matki? odbiór szczeniaka od hodowcy - kiedy najlepiej?

Po 56 dniach od urodzenia czyli w wieku 8 tygodni można zabrać szczeniaka od matki.

Najlepiej gdy psy będą w wieku 8 tygodni lub nawet 10 tygodni. Nigdy nie zabieraj szczeniaków od matki jeśli mają mniej niż 7 tygodni ( najlepiej poczekaj jednak aż pieski będą miały 8 tygodni).

Kiedy odstawić szczeniaki od mleka matki?

Po 8-10tygodniach gdy pies trafia do nowego domu zostaje automatycznie odstawiony od mleka matki.

Podobne pytania jakie ludzie zadają - odpowiedź jest jedna: NAJLEPIEJ ABY SZCZENIAK MIAŁ 8 TYGODNI gdy zabierasz go od matki.

ile szczeniak musi być przy matce? ile szczeniaki muszą być z matką? ile czasu szczeniak powinien być z matką? ile tygodni musi mieć szczeniak aby go oddać - minimum 49dni (7tygodni) - jednak najlepiej aby miał 8tygodni.
W jakim wieku można odebrać szczenię od matki? - 8-10tygodni. W JAKIM WIEKU BRAĆ SZCZENIĘ - bierz szczenię dopiero gdy ma 8 tygodni - nigdy nie bierz szczeniaka 6 tygodniowego do domu. W jakim wieku można wziąć szczeniaka do domu? - teoretycznie gdy ma 7 tygodni ale dużo lepiej poczekać do 8tygodnia. W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię od hodowcy - najlepiej gdy szczeniak będzie miał ok.60dni czyli troszkę ponad 8tygodni. W jakim wieku najlepiej kupić szczeniaka - kupuj szczeniaka starszego niż 8tygodni. Kupno szczenięcia, w jakim wieku? Musi mieć minimum 8 tygodni. W jakim wieku zabierać szczenię od matki ? ile tygodni powinien mieć szczeniak żeby mógł być zabrany od matki? ile musi mieć szczeniak żeby go oddać? ile musi mieć pies żeby go zabrać od matkiPrzeczytaj także: do kiedy pies jest szczeniakiem, karmienie szczeniąt odrzuconych przez suczkęMichał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

54 komentarze do wpisu: “W jakim wieku zabierać szczenię od matki ? ile tygodni powinien mieć szczeniak?”

 • Kiedy brałam pierwszego Owczarka miał już ponad 4 miesiące. Był do odpbioru w wieku 3miesięcy, ale z pewnych powodów nie mogliśmy go zabrac wczesniej. Ale nikt nam nie proponował 8tygodniowego psiaka. Donnera też odebrałam w wieku dwóch miesięcy z haczykiem i żałuję, że nie miałam go jeszcze kilka tygodni wcześniej niestety ciągle istnieje stereotyp że pies w wieku tych 8 miesięcy będzie miał problemy mimo, aczkolwiek z tego co się orientuję ilośc tygodni uzależniona jest od rasy przykładowo ONka można już chyba wziąć w wieku 6-7tygodni natomiast inne rasywarto przetrzymać do dwóch misięcy z matką. Myślę, że wszystko kwestia indywidualnego podejścia, jeśli ktoś jest w stanie zapewnić psu prawidłowy rozwój w wieku tych 7tyg nie zrobi mu dużej krzywdy, ale czasem zostawienie w hodwoli te dwa miesiące, gdzie pies nie habituje stresujących sytuacji, nie socjalizuje się i i nie zaczyna eksplorować świata - też nie jest dobre mimo, że jest z matką.

  • Michał Szen
   says:

   ja pisałem o tym, aby właśnie nie brać psów młodszych niż 7tygodni(49dni) - bo z takimi 6tygodniowymi szczeniakami są potem problemy. Znalazłem też jakieś badania amerykańskie, gdzie pisali, że pies do pracy z niewidomymi jeśli był zabrany od matki wcześniej niż 49dzień życia nie nadaje się do szkolenia na psa asystującego osobie niewidomej.
   Jak zabrałaś psa z hodowli gdy miał 2miesiące czyli 8tygodni to jest to zupełnie normalne, tak to zwykle się odbywa i bardzo dobrze.
   Z ostatnim zdaniem Twoim się zgadzam, że wiele zależy od hodowli i od opiekuna - jeśli pies ma siedzieć w brudnym kojcu i nie widzieć świata przez kolejne 2-3tygodnie to mija się to z celem - bo chodzi nam o to aby pies dobrze się socjalizował i poznawał świat, więc lepiej jak ma 7tygodni i pójdzie do nowego domu gdzie będzie odpowiednio socjalizowany, niż gdyby miał do 10tygodnia siedzieć 'w garażu' i nie widziałby by świata a potem dopiero ktoś by go kupił.

   • Może źle się wyraziłam 😉 Ja właśnie żałuję, że dopiero niedawno dowiedziałam się jaki jest najlepszy wiek do zabrania psa. Mimo wszystko 2-3 miesiące to trochę dużo - przynajmniej dla mnie kiedy jestem wstanie poświecić czas na pracę z psem od pierwszych dni 🙂

 • Weronika
  says:

  czy coś się stanie jak wezmę pieska gdy ma 48 dni?

  • Michał Szen
   says:

   przeczytaj dokładnie artykuł, jest już w nim odpowiedź na Twoje pytanie odnośnie psów które mają 7tygodni (49dni) i które są w takim wieku odłączane od matki

 • kor 123
  says:

  ja mam 3 labradory były wcześniej zabrane od matki i nic im nie jest

  • Michał Szen
   says:

   dobrze, że Twoim psom nic nie jest, to jednak nie oznacza, że można psy zabierać od matki kiedy się chce i nic im nie będzie. To jak z urodzeniem wcześniaka, wiemy że ludzka ciąża trwa 9miesięcy i urodzenie wcześniaka jest niebezpieczne dla dziecka i wiąże się z wieloma ryzykami - więc jeśli napiszesz 'moje dziecko jest wcześniakiem i nic mu nie jest' to nie znaczy, że rodzenie się wcześniaków jest normalne i zdrowe.
   Wszystkie badania wskazują na to, że idealny czas na zabranie szczeniaka od matki to wtedy gdy pieski mają 8tygodni.

  • Arze
   says:

   kor 123, a robiłeś im specjalistyczne, naukowe badania że wiesz iż nic im nie jest i rozwijają się tak jak inne labradory ?

 • Justyna
  says:

  A co się stanie gdy wezmę szczeniaki które mają 13 tygodni?

 • Ela
  says:

  Witam serdecznie ma 4osierocone shih tzu dzisiaj kończą 6tygodni ich mamusia niestety umarła po dobie od oszczenienia sama nie wiem kiedy zdecydować się na oddanie duch szczeniaków gdyż dwa zostają ze mną bardzo mnie kochają i ta więź między nami jest duża w końcu byłam ich mama nie wiem co o tym mam sądzić czy rzeczywiście moje szczenięta będą różnic się od innych jedno jest cudowne same już jedzą bawią się gryzą dbam i ich higienę Sa cudne

 • Ela
  says:

  Witam serdecznie ma 4osierocone shih tzu dzisiaj kończą 6tygodni ich mamusia niestety umarła po dobie od oszczenienia sama nie wiem kiedy zdecydować się na oddanie duch szczeniaków gdyż dwa zostają ze mną bardzo mnie kochają i ta więź między nami jest duża w końcu byłam ich mama nie wiem co o tym mam sądzić czy rzeczywiście moje szczenięta będą różnic się od innych jedno jest cudowne same już jedzą bawią się gryzą dbam i ich higienę Sa cudne 🙂

 • Marta
  says:

  Mam psa w typie owczarka niemieckiego,którego dostałam....Pies obecnie ma 2,5 roku.Jak się teraz doliczyłam od matki był zabrany w wieku 6 tyg. Kocham go ponad życie,ale ma takie problemy behawioralne że ja jestem załamana.Ma bardzo duże problemy z lękiem....do ludzi i innych zwierząt i nie tylko....

  • Irena
   says:

   Dziękuję, że Pani napisała szczerze o tych psich problemach z lękiem, To skutek zbyt szybkiego odebrania od matki. Pies wtedy przeżywa swój pierwszy okres lękowy. Gdyby był z matką, ta umiałaby złagodzić ten stan i "oswoić". Kilka dni temu napisałam swoją opinię wynikającą z obserwacji swojego goldena i zwalił się taki hejt (głównie hodowcy pisali), że zamilkłam. Pozdrawiam serdecznie.

 • wet. Lukas
  says:

  Pomiędzy 8 a 11 tygodniem szczeniak poznaje uczucie strachu i jeśli w tym okresie doświadczy zbyt silnego strachu, stresu lub bólu, stanie się nadmiernie lękliwy, a wyprowadzenie go z tego stanu jest zwykle trudne. Dlatego NAJLEPSZY wiek na przyjęcie psa to właśnie ukończony 11 tydzień.

 • Martin
  says:

  Planuję kupno szczeniaka rasy Beagle.
  Młody ma ponad 3 miesiące (14 tygodni).
  Czy to już trochę nie za późno?

  • Michał Szen
   says:

   nie ma przeciwwskazań, to dobry wiek. Lepiej że jest trochę bardziej odchowany niż gdyby był zbyt wcześnie zabrany od matki.

   • Kasia
    says:

    Chcę kupić pieska, który teraz ma ok.11tygodni, ale mogłabym go zabrać dopiero za ok.6 tygodni. Niestety sprzedawca nie zgadza się na to, gdyż twierdzi, że to ze szkodą dla pieska. Ja niestety wyjeżdżam wyjątkowo tak daleko, że nie mogłabym go zabrać ze sobą (normalnie wozimy ze sobą nasze pupile). Co teraz?

 • Kinga
  says:

  Ktoś chcę oddać mi szczenie w wieku 4 miesięcy, czy coś się stanie jeśli je tak późno zabiorę?

 • Lena
  says:

  Witam, wczoraj wzięłam psa do adopcji mieszaniec amstaffa z kundlem. Suczka miała ich 8 jak przyjechałam po jednego już 4 zostały rozdane. Dowiedziałam się że psiaki urodziły się 29.07.2017! praktycznie jak już szczeniaczek był w aucie i nawet nie przeliczyłam jak młodziutki jest a teraz przeczytałam ten artykuł! Jak mam mu pomóc się zaaklimatyzować? Nauczona jest załatwiać się na dworze, dużo śpi, jak wstanie to wszystko gryzie jak to szczeniak albo popiskuje. Szkoda że nie czytałam wcześniej tego artykułu i nie wiedziałam w jakim wieku jest malutka.

 • M
  says:

  Witam, bardzo mnie zmartwił temu artykuł, bo dziś odebraliśmy pieska, który ma 45 dni - piesek żył w budzie , na dworze w okropnych warunkach i nie była to hodowla żadna, właściciel mówił, ze 6 tygodni to wystarczająco juz i jak zobaczyliśmy w jakich warunkach pieski żyją to stwierdziliśmy ze od razu go zabieramy. Teraz się martwie ze coś będzie nie tak ;( póki co budzi się w nocy co godzinę i piszczy ale już przeczytałam pańskie artykuły na temat tęsknoty wiec myśle ze jakoś sobie poradzimy... ale teraz co zrobić jeżeli za wcześnie się odebrało takiego szczeniaka?

  • Marta
   says:

   Dać mu wiele miłości i pracować z pieskiem. Temu ,hodowcy" nie zależało na do dobru zwierząt co można było stwierdzić naocznie .

 • Ola
  says:

  Witam. Piszę ponieważ chcę lepiej zrozumieć swojego psa.Odebrałam go ze schroniska w wieku12-miesięcy. Wiem tylko tyle, że powodem oddania było to że był jak wulkan energii, jak to szczeniak.Przez ponad pół roku szczypal i gryzł po rękach. Dlaczego? Czy to była forma sprawdzania siły? Od czego czasu minęły 2 lata. Pozostał jedynie instynkt łowcy kur i to, że domaga się uwagi oraz uwielbia siedzieć na moich kolanach.

  • Michał Szen
   says:

   psy do roku czasu mają często dużą potrzebę gryzienia, czasem tak podgryzają bo zachęcają do zabawy, chciałby np. posiłować się z Tobą, poszarpać zabawkę. Warto też dawać młodym psom codziennie zabawkę typu KONG wypełnioną karmą aby gryzł zabawkę próbując wydobyć z niej jedzenie.

 • Ada
  says:

  6 tygodniowy piesek to nic. Ja swojego spaniela wzięłam kiedy miał 3 tyg, sprzedał mi go jakiś facet na giełdzie 12 lat temu...
  Przez cale jego psie życie były jakieś problemy miał jakies dziwne zachowane że trzymał w pysku koc albo poduszkę chyba mu brakowało mamy, ale jakoś sobie poradzilismy. Dziś wzięłam też spaniela 4 miesięcznego i zastanawiam się czy to nie za późno już? Malutki poszedł za kanapę i tam sobie śpi czy wszystko jest ok?

 • Magda
  says:

  Witam ,mam sukę owczarka niemieckiego ze swoim szczeniakiem który skończył właśnie 3 miesiące,są razem od urodzenia w jednej budzie, Zastanawiam się, mały powinien mieć własną budę, czy ich oddzielić ?

 • Mirka
  says:

  Moje szczeniaki zaczely wlasnie 7 tydzien, jeden jest definitywnie odpychany juz od matki,warczy na niego i ucieka zeby go nie karmic. Sam je i pije. Czy to znaczy ze jest juz gotowy do wyjścia z domu?

 • Magda
  says:

  Czy dla maltańczyka 8 tyg to nie za mało? Nie wiem czy nie poczekać z odbiorem jeszcze tydzień lub dwa

 • Joanna
  says:

  Witaj. Ja kupuję szczeniaka gdy skończy 16 tygodni. Czy to też może wiązać się z jakimiś problemami?

 • Anetta
  says:

  Sama oddawałam do nowego domu psa dopiero w wieku 3 m-cy.Nowi właściciele są zachwyceni,zrobiliśmy za nich robotę socjalizacji,chodzenia po schodach ,przyzwyczajania do smyczy ,obroży i chodzenia na niej etc,etc.
  Jakoś nie wierzę nigdy,w umiejętności potencjalnych nabywców i młodszego szczeniaka nigdy byśmy nie wydali.

 • Marta
  says:

  Witam co myślicie o zabarniu psa od matki po pół roku czyli po 6 miesiącach?

 • Marta
  says:

  A co myślicie o wzięciu pieska gdy ma już 6 miesięcy? 🙂

 • Iza
  says:

  Witam,ja mam buldoga francuskiego,kupilam go jak mual juz 6 msc,problem mam taki,ze piesek wszystkiego sie boi,boi sie ludzi,nowych miejsc i dzwiekow.

 • Karolina
  says:

  Bardzo chciałam pieska. Znalazłam odpowiedniego przez internet z pobliskiej wioski. Dziś byłam je zobaczyć.. Mają dopiero 4tygodnie ale właściciel trzyma je na dworze zamknięte w klatce z matką. Ewidentnie nie mają za ciepło.. Matka ucieka z klatki przy każdej możliwej okazji.. Zastanawiam się czy nie zabrać ich od razu.. Na moje uwagi właściciel stwierdzil że na noc zabiera je do domu, w co wątpię.. Szkoda mi tych piesków..

 • Anna
  says:

  Jestem hodowcą. Poświęcam ogrom czasu na socjalizację szczeniąt w swojej hodowli. Jednak przychodzi taki czas, kiedy szczeniaki trzeba zacząć zabierać w świat, żeby poznawały zapachy, widoki, poruszały się po różnych podłożach itd... Choćbym pękła, nie jestem w stanie zrobić tego z całym miotem na raz (a zdarza się, że miotów w hodowli jest więcej, niż jeden jednoczesnie) w takim stopniu, jak nowy właściciel, który ma pod opieką tylko jednego szczeniaka i poświęca mu całą uwagę. Poza tym w hodowli mam jeszcze dorosłe psy, które również domagają się mojej uwagi, czasu... Dlatego uważam, że osiem tygodni to najlpeszy czas na pójście szczeniąt do nowych domów.

 • Karolina
  says:

  Wczoraj przywieźliśmy pieska , który urodził się 15.02 (wg.tego co powiedział hodowca ) czyli 7 tyg teraz martwię się czy to była dobra decyzja 🙁 na razie w pierwszym dniu dużo śpi i płoszy się nawet przy głośniejszym kroku , szuka katów pod komoda między krzesłem ,a ściana generalnie im ciemniej i ciaśniej tym lepiej czy to wynik zbyt wczesnego zabrania czy potrzebuje trochę czasu do asymilacji ? Czy uzupełniać dietę w specjalny preparat mlekopodobny między pokarmem stałym dla juniorów ?

  • Anonimek
   says:

   Moim zdaniem potrzebuje triche czasu, zobaczysz ze za kilka dni bedxie lepiej. Ja odebralam szczeniaka w podobnym wieku i pierwszy dzien byl taki sam, potem sie rozkręciła.

 • Wiktoria
  says:

  Dzień dobry, mam pytanie o socjalizację psa w dobie koronawirusa i o wiek... Przybliżę w skrócie sytuacje.
  Zamierzamy zakupić suke rasy bokser.
  Sunia ma teraz 6 tygodni 2 szczepienie będzie miała w wieku 9 tygodni wcześniej naczytałam się w książkach o psach typu” szczenię doskonale” Gwen Baliey ze najlepszy czas to 7 tygodni na zabranie psa do domu. Hodowca zgodził się wstępnie chociaż powiedział ze wolałby sam zaszczepić szczeniaka wiec mam dylemat. Czy zabrać szczenię już teraz, trzymać je te 2 tygodnie w domu do czasu szczepienia (dodam ze mam córkę w wieku 8 miesięcy i zależy mi na nawiązywaniu więzi między nimi jak najszybciej) czy poczekać aż hodowca zaszczepi sam tego 25.04? i najważniejsze, jak socjalizować psa kiedy już będziemy go mieć gdy trwa kwarantanna, ludzi, rowerów, dzieci, aut jest mało żeby nie powiedzieć wcale ( hodowca wysyłał mi filmiki szczeniaka gdzie w tle widziałam koty które sunia obserwowała , slyszlam kury i widziałam małe dzieci glaskajace w wieku około 5 lat. Wiec gdy zabiorę go w wieku 9 tygodni to wystarczy psu by nie mieć leków przed zwierzętami, ludźmi itd...proszę o pomoc mam mętlik w głowie a nie chce rezygnować z suczki przez covid19. Dziękuje za informacje pozdrawiam

 • Anonimek
  says:

  Moim zdaniem potrzebuje triche czasu, zobaczysz ze za kilka dni bedxie lepiej. Ja odebralam szczeniaka w podobnym wieku i pierwszy dzien byl taki sam, potem sie rozkręciłai nie masz się czym martwić spokojnje.

 • Anonimek
  says:

  Dzień dobry, odebrałam małą suczkę spaniela okolo 5 dni temu, okazalo sie ze miala 6 tygodni, a wczesniej nie wiedzialam że tak nie mozna. Bardzo się martwię jednka naraxie wszystko jest okej tylko budzi sie w nocy. Proszę o odpowiedź.

  • Michał Szen
   says:

   to dbaj o nią dobrze, trzeba być cierpliwym i delikatnym i nie wymagać za dużo, bo to młodziutki szczeniak i jeszcze 2-3tyg powinien być z matką.

 • Justyna
  says:

  Witam , mamy posokowca jest super psem domowym i myśliwski . Dostaliśmy go jak miał 6 tygodni , spał mi na moich piersiach na gołym ciele . To jest mój drugi piesek A teraz czekam na 3 i będę postępować jak z 2 aż sam będzie chciał spać obok mnie . Brałam go z dużą świadomością , że będę musiała poświęcić kilka nocy żeby czuł się dobrze. Pies to nie zabawka , biorąc psa przemyślmy swoją decyzję a one odwdziecza się nam swoją miłością . Pierwszego pieska dostałam jak miał 3 miesiące i mieliśmy problemy z ułożeniem go , tylko moja 3 dzieciorkow miała z niego ogromną pociechę( bo robił co chciał) . Nasz Goldenik odszedł. Czekam teraz na malutkiego Masterlandera . Pozdrawiam i życzę wszystkim dużo miłości dla swoich pupili.

 • Kacper
  says:

  Kiedy można wziąć psa od matki jeśli chodzi o rasę cavalier king charles spaniel? Mam już ustalone z hodowcą że będę go brał w późniejszej części maja tak przynajmniej 18. Czy jest to dobry okres do zabrania psa do nowego domu czy nie jeśli pies urodził się 8 kwietnia

 • Natalia
  says:

  Dziś moi rodzice odebrali pieska od jakiegoś pana, szczeniaczek ma nieco ponad miesiąc, powiedziałam im że to za wczensie ale niestety już go nie oddamy. Jakieś rady jak się z takim pieskiem obchodzić żeby nie miał problemów? Czy jest szansa że moja starsza suczka która już miałam wcześniej niejako zastąpi maluchowi matke?

 • GOSIA
  says:

  Dzień dobry, jak postępować z pieskiem, kundelkiem w wieku 6 tygodni? Chce przygarnac pieska, który urodził się na ogródkach działkowych u ludzi, którzy tam mieszkaja- bardzo biednie, bez prądu, wody itp. - bardzo trudne warunki bytowe 🙁 czy to dobra decyzja, żeby go wziąć w tym wieku? Mama ma 9 szczeniaków i jest bardzo wychudzona. Nie wiem czy czekać jeszcze te dwa tygodnie czy lepiej zaopiekować się nim już teraz.

 • Piotr
  says:

  Dzień dobry, mamy zamówionego szczeniaka, niestety suczka tuż po porodzie zmarła. Jakie znaczenie dla szczeniąt ma wychowanie bez matki? Maluchy są karmione z butelki. W domu jest jeszcze jedna suczka.

Dodaj komentarz