Do kiedy pies jest szczeniakiem, kiedy przestaje być szczeniakiem?

Jak długo pies jest szczeniakiem - kiedy nim przestaje być?

zdrowie - Michał Szen - 8 komentarzy

Do kiedy pies jest szczeniakiem?

Pies jest szczeniakiem do wieku 12 miesięcy życia.

zdjęcie szczeniaka jak długo pies jest szczeniakiem

Kiedy pies przestaje być szczeniakiem? i jaki ma na to wpływ rasa psa?

Pies przestaje być szczeniakiem gdy ma 12 miesięcy, w zależności od rasy może jeszcze rosnąć do wieku 18 miesięcy lub krócej ale od 12 miesiąca życia uznawany jest już za psa dorosłego a nie szczeniaka.

Psy dorastają w różnym wieku - największe znaczenie ma tutaj rasa i związana z tym docelowa wielkość psa. Psy dużych ras dojrzewają wolniej, czyli w późniejszym wieku osiągają pełną dojrzałość zarówno psychiczną jak i fizyczną.

Najczęściej słyszy się, że pies jest dorosły gdy ma rok (czyli w wieku 12 miesięcy) - jednak nie zawsze się to sprawdza. Trzeba rozróżnić okres gdy pies osiąga swój maksymalny docelowy wzrost a osobno czas kiedy pies osiąga dojrzałość psychiczną psa dorosłego.

Psy różnią się również swoimi charakterami, ciężko tak dokładnie powiedzieć kiedy Twój pies przestanie się zachowywać jak szczeniak, czy kiedy wyrośnie ze szczenięcych nawyków. Poniżej podam ogólne zasady i tendencje, jednak pamiętaj, że jest to sprawa mocno indywidualna.

Fazą przechodzenia z wieku szczenięcego w wiek dorosły u psa jest tzw.'pies nastolatek' - w tym okresie pies z jednej strony nie wygląda już tak jak szczeniak, jest znacznie większy - jednak cechuje go najbardziej nieprzewidywalność i czasami pojawia się wtedy okres buntu. To taki trudny okres jaki musisz przetrwać z psem zanim stanie się on w pełni dojrzałym dorosłym psem.

szczeniak na kanapie zdjęcie

 1. Szczeniak
 2. Psi nastolatek (pies dojrzewa)
 3. Pies dorosły
 4. Pies senior (czyli pies w podeszłym wieku)

U wielu ras zmienia się również okrywa włosowa wraz z wychodzeniem z wieku szczenięcego. Szczeniak rozwijając się szybko rośnie, wraz ze wzrostem kości zmienia się również odrobinę struktura stawów i mięśni psa.

Kiedy kończy się okres szczenięcy?

Okres szczenięcy kończy się w gdy pies ma powyżej roku, uznaje się 18miesiąc życia psa za koniec okresu szczenięcego. Okres szczenięcy zwykle potrzebujemy określić do żywienia psa, jednak pod kątem wychowawczym i dojrzewania psychicznego pies który ma 8-12 miesięcy często zachowuje się w pełni jak pies dorosły.

W jakim wieku pies nie jest już szczeniakiem?

W wieku 18 miesięcy pies już nie jest szczeniakiem i może przejść na żywienie karmą dla psów dorosłych. Jednak zwykle już w wieku 8-12 miesięcy pies będzie się psychicznie zachowywał jak pies dorosły.

Kiedy pies przestaje być szczeniakiem? Odpowiedź: w wieku 12 miesięcy pies przestaje być szczeniakiem.

Kiedy pies jest dorosły? Odpowiedź: Pies jest dorosły gdy kończy 12 miesięcy.

Do jakiego wieku pies jest szczeniakiem? Odpowiedź: pies jest szczeniakiem do wieku 11 miesięcy.

Do ilu miesięcy pies jest szczeniakiem? Odpowiedź: do 11 miesięcy. 

Do którego miesiąca pies jest szczeniakiem? Odpowiedź: Do 11 miesiąca pies jest szczeniakiem.

Od kiedy pies nie jest szczeniakiem? Odpowiedź: pies nie jest szczeniakiem od 12 miesiąca życia. Do jakiego wieku pies to szczeniak? Odpowiedź: pies to szczeniak to wieku 12 miesięcy życia.

Czy roczny pies to jeszcze szczeniak?

Psychicznie napewno nie jest to szczeniak, powiedziałbym że roczny pies to dorosły osobnik pod kątem psychicznym. Ale żywieniowo karmimy dalej takiego dużego psa jak psa szybko rosnącego i dopiero po 16-18 miesiącu życia przychodzimy na żywienie dla psów dorosłych.
szczeniaki owczarka niemieckiegoU takich psów jak labrador czy owczarek niemiecki szybko widać zmianę w wielkości psa - tzn. gdy kupujesz małego 2 miesięcznego szczeniaka to rośnie on jak na drożdżach i z tygodnia na tydzień pies jest coraz większy. Owczarek niemiecki w wieku 5 miesięcy jest to już dość sporych rozmiarów pies - wielkością może on górować nad innymi osiedlowymi psami jednak 5 miesięczny owczarek to ledwie psie dziecko wchodzące w okres dojrzewania. O w pełni dorosłym owczarku niemieckim możemy mówić gdy pies ma 1,5 -2 lata.

Kiedy psy osiągają dojrzałość i są uznawane za psy dorosłe?

U większości psów dzieje się to wieku 12-18 miesięcy - czyli gdy pies ma 1-1,5 roku. Kiedy szczeniak staje się dorosłym psem? W wieku 12 miesięcy staje się dorosłym psem.

Kiedy pies przestaje rosnąć? Jak długo rośnie pies?

Pisałem we wcześniejszym akapicie, że psy są najczęściej uznawane za dorosłego gdy mają około roku, niemniej jednak są rasy, które rosną jeszcze trochę dłużej i pełne swoje rozmiary masy ciała i wzrostu osiągają w okolicach 24 miesięcy.

Do jakiego wieku rośnie pies?

Pies rośnie do wieku 12 lub 18 miesięcy. Są też rasy psów, które rosną szybko i w wieku zaledwie 6 miesięcy są już tak duże jak psy dorosłe, dotyczy to zwykle ras miniaturowych - jednak dalej trwa proces rozwoju psychicznego szczeniaka mimo iż pies fizycznie już się tak nie zmienia.


Kiedy york przestaje rosnąć? York przestaje rosnąć w wieku 8-12 miesięcy. Później może przytyć ale raczej już nie rośnie.

Do ilu miesięcy rośnie shih tzu? Psy shih tzu rosną do wieku 12 miesięcy.


Kiedy pies przestaje się zachowywać jak szczeniak i staje się spokojniejszy?

Najczęściej gdy pies ma więcej jak 12 miesięcy życia wówczas przestaje zachowywać się jak szczeniak i staje się spokojniejszy.

do kiedy pies jest szczeniakiem zdjecieTo znowu zależeć będzie od rasy psa - zwykle psy małych ras dojrzewają szybciej i w krótszym czasie wychodzą z wieku szczenięcego. Natomiast psy dużych ras dojrzewają wolniej i często dopiero po ukończeniu 18 miesięcy w pełni dojrzewają. Przeczytaj kiedy labrador mądrzeje

Od kiedy pies nie jest szczeniakiem?

Od ukończenia 12 miesięcy życia pies nie jest szczeniakiem.

Takie psy jak shih tzu, yorki czy sznaucery miniaturowe zwykle przestają się zachowywać jak szczeniaki gdy mają 12-15 miesięcy.

Psy średniej wielkości takie jak chociażby border collie czy inne psy pasterskie ras średnich wykazują zachowania typowe dla szczeniaków nawet do wieku 2 lat, potem dopiero trochę poważnieją w swoim zachowaniu.

Psy ras dużych jak Bernadyny, Mastify, Pirenejskie psy górskie, berneńskie psy pasterskie, Nowofunlandy, Cane Corso Italiano rosną do wieku nawet 2-3 lat. Czyli po 18 miesiącu życiu dalej trwa rozwój psa. Trzeba o tym pamiętać jeśli tresujesz bernardyna albo innego psa takiej dużej rasy. Podobnie sprawa wygląda u Dogów Argentyńskich - pisałem o tym, że w trakcie szkolenia doga argentyńskiego trzeba brać pod uwagę to, że do wieku 2 lat pies dorasta i nie jest jeszcze w pełni dorosłym psem.

Jeśli Twój pies jest rasowy to zawsze warto poczytać charakterystykę rasy, aby dowiedzieć się o tym kiedy psy tej rasy osiągają dojrzałość.

Jak zmienia się zachowanie szczeniaka gdy pies dorasta i staje się psem dorosłym?szczeniak i zabawka do gryzienia

 • Największą zmianą jest zwykle to, że pies dorosły nie ma już tak wielkiej potrzeby gryzienia jak szczeniak. Pies dorosły czasem zje tylko karmę z miski i resztę dnia potrafi nic nie gryźć - jednak u szczeniaka to raczej niemożliwe zachowanie - bo szczeniaki gryzą mnóstwo rzeczy w trakcie dnia - dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości gryzaków każdego dnia. Aby szczeniak miał co gryźć i aby gryzł rzeczy przeznaczone do gryzienia a nie meble w domu.
 • Pies dorosły w odróżnieniu od szczeniaka zwykle wymaga mniejszej ilości uwagi.
 • Czasem się spotyka informacje o tym, że pies dorosły jest spokojniejszy od szczeniaka i bardziej zrównoważony - ja jednak się NIE do końca z tym zgadzam, bo znam wiele psów 2-3 letnich które wcale nie są spokojne. Może być tak, że pies 2-3 letni będzie bardzo niegrzeczny, niewychowany i problemowy. Pies dobrze ułożony czyli szkolony od szczeniaka u nas w domu rzeczywiście z wiekiem nabierać będzie pewnej ogłady - jednak nie licz na to, że problemy wychowawcze same przeminą wraz z wiekiem. Jeśli pies się źle zachowuje i nie wiesz jak go nauczyć posłuszeństwa zgłoś się do mnie na szkolenie - kontakt tutaj

 • Wbrew pozorom potrzeby w ilości ruchu nie zmieniają się tak bardzo w tym okresie - pies 1,5 roczny może nie będzie tak często jak szczeniak wygłupiał się i szalał z radości biegając w kółko po domu - jednak jest to pies w pełni zdrowy i rozwinięty - zatem może dużo biegać z Tobą na spacerach i nie będzie wcale leniuchował tak jak pies w podeszłym wieku.
 • gdy pies dorasta wielu ludzi zmienia harmonogram żywienia psa i zaczyna psa dorosłego karmić 1-2razy dziennie - a wcześniej karmili szczeniaka 3-4razy dziennie. Nie jest to jednak jakoś szczególnie ważne dla rozwoju psa - nie musisz wcale dorosłego psa karmić 1raz dziennie. Jeśli stosujesz dobrej jakości karmę i korzystasz z zaleceń producenta co do dawkowania karmy to możesz tą dzienną porcję karmy dzielić na 3 mniejsze posiłki i nic złego się nie stanie. Odnośnie dobrych karm pisałem tutaj:  szczeniak yorka karmienie

Myślę, że teraz już wiesz dokładnie jak długo pies jest szczeniakiem i czym się ten okres życia psa różni od dorosłości.

Polecam Ci inny mój artykuł dla uzupełniania wiedzy: jak tresować szczeniaka, jak szkolić labradora, jak wytresować owczarka niemieckiego, w temacie szczeniąt: jakie mleko dla szczeniaka, kiedy można kąpać szczeniaka, do jakiego wieku rośnie owczarek niemiecki, kiedy labrador mądrzeje,

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

8 komentarzy do wpisu: “Jak długo pies jest szczeniakiem - kiedy nim przestaje być?”

 • Joanna Ch.
  says:

  Czasami jest tak, że posturą pies jest jak najbardziej dorosły a w głowie to nadal dzieciaczek 🙂

 • Marek
  says:

  Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałem kiedy pies przestaje być szczeniakiem.

 • Cezary
  says:

  Jest to raczej kwestia indywidualna, ale myślę że podstawowe informacje podane w artykule są dobre. Pozdrawiam.

 • Majkel
  says:

  Mając owczarka niemieckiego miałem wrażenie, że nigdy nie wyrośnie ze szczeniackich zachowań :). Myślę, że to też kwestia charakteru psiaka, czy się mylę?
  Pozdrawiam!

 • Patryk
  says:

  Mam pytanie , czy jeżeli wezmę psa w wieku 6 miesięcy , jest to rasa American bully czy nie jest za późno żeby takiego psa wziąć ?

 • Wioletta
  says:

  Proszę o poradę i pomoc mam 7 tyg pidbulka chowany od butelki od urodzenia przez chorobę matki.
  Jest całowana przytulana ale koszmarnie teraz gryzie nawet z nienaska doskakuje i powarkuje czasami.
  Zabawki kupione ale najlepsze są dłonie.
  Śpi z nami ,w ciągu dnia w salonie na swoim posłanku mięciutkim, ma poduszkę.
  Staram się podawać jej w pyszczek zabawki ale i tak nas dopada kiełkami ostrymi.
  Kiedy można dać naszą Dejzunie na szkolenie bo boimy się że nie damy sami rady z mężem i synkiem 8 letnim.
  Proszę o dobre rady pozdrawiam .

 • Thomas
  says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Nigdy w sumie nie zastanawiałem się nad starzeniem mojego psa. I choć mam kundelka to widać zmiany jakie u niej zaszły za przestrzeni lat.

 • NATALIA
  says:

  Ja mam American bull packet aktualnie ma 6 miesięcy. Mam go od 8 tyg jego życia. Pies jest bardzo kochany, chowany z 2 dzieci 3 i 4 latka. Piesek bardzo fajny kompan do dzieci. Uwielbiam przytulasy . Reaguje ładnie na komendy. Myślę że w wieku 6 miesięcy można wziąść takiego psiaka i wychować

Dodaj komentarz