Szczeniak zjada wszystko na spacerze - co robić? jak go oduczyć?

Pies zjada wszystko na spacerze - co robić? jak tego oduczyć?

szkolenie psów - Michał Szen - 3 komentarze

Szczeniak zjada wszystko na spacerze? Jak oduczyć psa zjadania wszystkiego na spacerze?

pies na spacerze zjada śmieci

Jeśli Twój pies zjada wszystko na spacerze, w tym różnego rodzaju śmieci to może to być niebezpieczne dla jego zdrowia a nawet może prowadzić do śmierci psa - gdy pies się czymś zatruje.

Czytałem ostatnio na facebook'u o takiej sytuacji, gdzie pies zaczął po powrocie do domu kuleć na jedną nogę - właścicielka udała się z psem do lek.wet. - ten nie znalazł nic podejrzanego u psa - zalecił tylko obserwację psa - pies jednak następnego dnia był martwy - okazało się, że pies zjadł trutkę na szczury i zniszczyła ona jego wątrobę w ciągu 24godzin. Pies drugiego dnia nie był już do uratowania i odszedł w zaświaty.

Jak zatem widzisz, gdy pies zjada śmieci na spacerze to może to być dla niego bardzo niebezpieczne. Podobnie niebezpiecznym może być sytuacja gdy pies połknie woreczek foliowy czy aluminiowy kawałek opakowania np. od kanapki.

Pies je wszystko na spacerze

Jeśli pies ma poniżej 6 miesięcy życia to można uznać to za normalne zachowanie, bo jest to jeszcze szczeniak i tak poznaje świat, że bierze wszystko do pyska i sprawdza jak to smakuje. Należy nadzorować psa aby nie zjadł kamieni albo plastiku. Ale nie należy się tym szczególnie mocno zamartwiać.

Jak oduczyć psa jedzenia wszystkiego na dworze?

Należy ćwiczyć z psem komendy związane z samokontrolą i rezygnacją (ćwiczenia takie polecam i prezentuję często moim klientom - jeśli potrzebujesz wsparcia w tym temacie zapraszam do umówienia się na konsultację *również online).

Czemu tak często psy zjadają wszystko (w tym śmieci) na spacerze?

U psów to genetycznie zakodowane zachowanie - ze względu na to, że psy polowały i poszukiwały jedzenia i nigdy nie miały pewności kiedy znajdą coś zjadliwego na kolejny posiłek lub kiedy uda im się upolować jakąś zwierzynę to przystosowały się do tego, żeby zjadać jednorazowo duże ilości pożywienia. Gdy pies znajduje coś 'zjadliwego' na spacerze - to ma chęć to zjeść natychmiast 'bo przecież nie wiadomo kiedy znowu nadarzy się okazja aby coś zjeść'. Pies niestety nie myśli o tym, że zaraz po spacerze dostanie pełną miskę karmy w domu i teraz mógłby się powstrzymać przez zjedzeniem tej lekko nadgnitej kości znalezionej w trawie.

pies zjada wszystko na spacerzeCo gorsza psy żyjące w 21 wieku nie zdają sobie sprawy, że pewne przedmioty mimo iż ładnie pachną to nie nadają się do jedzenia - takie np. papierki po hamburgerach usmarowane resztkami burgera - to dla psa bardzo kuszący bo ładnie pachnący kąsek. Albo jakaś serwetka, którą ktoś wytarł usta po jedzeniu, albo torebka foliowa w której ktoś nosił wędlinę - to przedmioty które mogą psu bardzo zaszkodzić gdy je połknie.

Psy też zjadają na spacerach takie lekko fermentujące lub gnijące odpadki - nie wszystkie psy w nich gustują ale zdarza się to dość często, że resztki jedzenia są dla psa apetyczne. To samo dotyczy 'padlinki' czyli resztek różnego rodzaju mięs, kiełbas, które ludzie wyrzucają czasami przez okno, na trawnik przed blokiem albo gdzieś na trawę niedaleko śmietnika.

Jak nauczyć psa żeby nie jadł z ziemi?

Uczymy psa komendy 'nie rusz' albo 'zostaw' i stosujemy ją do jedzenia leżącego na ziemii. Generalna zasada jest tak, żeby zacząć ćwiczenia z psem na smyczy, albo usiąść na podłodze i ćwiczyć na siedząco tak aby móc łatwo własną ręką przykryć jedzenie którego zabraniamy jeść. Wydajemy komendę 'nie rusz' i przykrywamy ręką jedzenie. Czekamy aż pies się cofnie, albo jeszcze lepiej gdy cofnie się i spojrzy nam prosto w oczy. Wtedy chwalimy psa i dajemy psu smakołyk z drugiej ręki (jedną rękę trzymamy na podłodze i przykrywamy zakazany kąsek, a drugą ręką nagradzamy psa smakołykiem). Wyższym poziomem trudności jest stytuacja, gdy staramy się odkryć leżący na ziemii smakołyk i wydajemy dalej komendę 'nie rusz' gdy pies powstrzyma się i chwilę stoi lub siedzi i nie zjada zakazanego smakołyka wtedy chwalimy go i dajemu psu inny smakołyk z drugiej ręki. Co bardzo ważne: Nie pozwalamy zjadać zakazanego smakołyka który leży na ziemii!

Jak oduczyć psa zjadania śmieci na spacerach? Co zrobić gdy pies zjada wszystko na spacerze?

Aby oduczyć psa zjadania wszystkiego na spacerach zastosuj opisane w tym darmowym poradniku metody:

poradnik stop zjadaniu nieczystości

Pobierz za darmo poradnik "Stop zjadaniu nieczystości na spacerach" - podaj swój adres email na jaki mam wysłać poradnik


 1. Najprostsze ćwiczenie do wykonywania z psem gdy pies zjada śmieci na spacerach to uczenie psa koncentracji na opiekunie a nie na tym co leży na ziemii - jak zacząć to ćwiczenie? Podaj swój email - wyślę Ci instrukcję - jak ćwiczyć z psem w trakcie spaceru aby nie zjadał śmieci i był skoncentrowany na Tobie
 2. Jak oduczyć psa jedzenia wszystkiego? Druga sprawa aby oduczyć psa zjadania wszystkiego na spacerach to nauczenie psa komendy 'zostaw' - aby móc ją zastosować w momencie gdy pies zobaczy coś 'zjadliwego' - wówczas po wydaniu komendy 'zostaw' pies nie ruszy danej rzeczy. Jeśli chcesz nauczyć swoje psa komendy 'zostaw' to napisz do mnie lub zadzwoń i umów się na lekcję szkolenia psa.
 3. Nauczyć chodzenia na smyczy - jeśli teraz chodzi na spacerach luzem. Łatwiej wtedy nadzorować zachowanie psa i uniemożliwiać szkodliwe dla niego zachowania.
 4. Jeśli dajesz psu 'najtańszą' karmę dla psów lub jakieś psie kiełbasy czy puszy to warto zmienić karmę na lepszą (i zwykle droższą). Warto pytać o w sklepie zoologicznym lub w gabinecie weterynaryjnym o najlepsze suche karmy dla psów.
 5. Pod okiem weterynarza warto też dodać do diety psa suplementy diety z witaminami i minerałami
 6. Dodanie do diety psa 'żwaczy wołowych'
 7. Ewentualnie przyzwyczaić psa do noszenia kagańca.
 8. W początkowej fazie szkolenia i 'oduczania zjadania śmieci' wybierać na spacery takie miejsca gdzie 'śmieci' jest najmniej.

Czy kaganiec do dobry pomysł - gdy pies zjada różne świństwa na spacerach?

Zawsze to jakieś wyjście z sytuacji - jednak jeśli problem leży w złej diecie psa - to problem zniknie tylko pozornie - psu dalej będzie czegoś brakowało w diecie.  Jeśli to jest szczeniak który zjada wszystko co napotka na spacerach to odradzam używanie kagańca - szczeniaki pyskiem poznają świat - lepiej nadzorować szczeniaka - przekierowywać jego uwagę na zabawki i przedmioty które można gryźć i zjadać(smakołyki z ręki właściciela) niż ograniczać szczeniaka kagańcem. Lepiej udać się na spacer w miejsce gdzie jest mniej 'śmieci' niż zakładać szczeniaki kaganiec na cały spacer.

Kaganiec tylko w ostateczności gdy nie masz innego wyjścia.

Gdy sytuacja dotyczy dorosłego psa, który ma problemy zdrowotne gdy coś zje a my w mieszkamy w takim miejscu, że na trawnikach i chodnikach przez pierwsze 15minut spaceru pies mógłby zjadać mnóstwo śmieci - to zakładałbym kaganiec psu na te pierwsze minuty spaceru aby pies po wyjściu z domu mógł się załatwić i powęszyć po trawniku - jednak spacer wydłużyłbym i poszedł z psem w takie miejsce gdzie bez kagańca pies może ze mną pospacerować, gdzie może bawić się zabawką i dostawać nagrody do zjedzenia za swoje dobre zachowanie.

Szczeniak je wszystko z ziemi

Szczeniak je wszystko z ziemii bo tak szczeniak poznaje świat poprzez branie do pyska wszystkiego co znajdzie. Pilnuj psa w miejscach gdzie może zjeść coś szkodliwego, np. kawałek plastiku. Ale jeśli jesteś z psem na trawniku i zjada kawałek trawy albo trochę ziemii bierze do pyska to nie martw się, to wszystko normalne zachowania u szczeniaka. Bierz na spacery zabawki aby bawić się z psem w trakcie jego pierwszych 6 miesięcy życia.

Gdy Twój pies zjada śmieci i resztki pożywienia (odpady)- to może dostać biegunki, może wymiotować, może się przez to odwodnić i poważnie podupaść na zdrowiu.

Zatrucia mogą być poważne a zatem jako właściciel psa:

 • nadzoruj psa,
 • urozmaicaj jego spacery w zabawy i wykonywanie poleceń w zamian za smakołyki
 • zainwestuj w lepsza karmę dla psa
 • ćwicz z psem koncentrację na Tobie (aby na spacerze myślał o Tobie, aby Cię słuchał a nie myślał o węszeniu w trawie w poszukiwaniu 'świństw)
 • naucz psa komendy 'zostaw'
Jeśli nie wiesz jak nauczyć psa komendy 'zostaw' i jak uczyć psa 'koncentracji na przewodniku' czyli na Tobie to napisz do mnie lub zadzwoń i umów się na prywatną lekcję szkolenia psa.

-------

szczeniak zjada wszystko na spacerach
beagle szczeniak wszystko zjada, owczarek niemiecki pies je wszystko na spacerze, jak oduczyc psa jedzenia na dworze,
Jak oduczyć zjadania na spacerach? Mój pies je różne śmieci - labrador zjada śmieci na spacerze? Golden retriever Pies zjada śmieci i resztki pożywienia, Pies zjada odpady, pies zjada wszystko na spacerze (labrador retriever), pies je wszystko na spacerze (amstaf). jak nauczyć psa żeby nie jadł z ziemi. Przeczytaj także: jak karmić yorka


Jeśli Twój pies zjada rzeczy niejadalne może to być objaw zespołu PICA u psa jedną z form tego zaburzenia jest zjadanie kamieni przez psa.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

3 komentarze do wpisu: “Pies zjada wszystko na spacerze - co robić? jak tego oduczyć?”

 • Sylwia
  says:

  Artykuł z zeszłego roku, ale cały czas aktualny. Moje psisko jest strasznym śmieciarzem, jakby mu pozwolić, to zeżarłby wszystko, co ładnie pachnie (dla niego oczywiście) i nie uciekło. Na szczęście mamy opanowaną komendę 'zostaw' a w ostatecznej ostateczności 'wypluj to swiństwo' 😛 Jedyne, na co kompletnie nic nie działa to... ludzkie odchody. Tu jedynie pilnowanie psa.

 • Ilona
  says:

  Moja 3 miesięczna sunia berneńczyk zjada wszystko co wydaje jej się zjadliwe...np. w ogrodzie kamyki , liście, pająki, patyczki małe , ostatnio pokochała korę z choinki przed domem - obskubuje ją . Pilnuję jej jak tylko mogę ale... to się staje uciążliwe..szczególnie na spacerach, gdzie nie możemy iść zrelaksowane bo ..ona węszy jak dzika a ja stresuje się i wparuję w nią jak szalona.

 • Patrycja
  says:

  Z moim psem nie jest tak łatwo. Zjada dosłownie wszystko. I za każdym razem po zjedzeniu cały dzień rzyga albo ma biegunkę o zazwyczaj nie wytrzymuje w domu i wszędzie załatwia swoje potrzebny. Komendę zostaw umie tylko co z tego jeśli pies po komendzie zostaw zaczyna jeszcze szybciej zjadać śmiec. Czasami zostawi a czasami zje. Najgorsze jest to że polyka pety od papierosów i gumy do życia i inne dziwne rzeczy. W domu potrafił wejść na wysoki blat w kuchni zjeść kawę, masło, zgryzc drewniany chlebak, i zjeść wszystko co w nim jest. Szafkę gdzie znajduje się kosz wiąże my żeby jej także nie otworzył. Niestety pokój musimy zamykać poniewaz dość często sika nam na łóżko. Raz ściągnął karnisz wraz z firanka doslownie wyrwał że ściany. Więc zostaje przedpokój j kuchnia. Przedpokój jest zbyt mały żeby siedzial tam z 4 H więc ma i kuchnie. Tylko że nawet jeśli na blacie w kuchni nic nie ma on i tak znajdzie inny sposób żeby coś zjeść. Otwiera więc szafki z słoikami z konfiturami :/ i wywala je z szafki po czym rozbite wylizuje. Nie wiemy co robić i jak jej tego oduczyc bo to suczka. Nie chcemy żeby za każdym spacerem żygala i zdychala. Staramy się ją często zabierać do lasu żeby ją zmeczyc i dajemy różne karmy z droższej półki dostaje również ryż z warzywami i miesem. A zmiana karmy nie pomaga :/ co robić? Na

Dodaj komentarz