Dog Argentyński - wychowanie i szkolenie do życia w rodzinie

Dog Argentyński - wychowanie i szkolenie do życia w rodzinie

szkolenie psów - Michał Szen - 5 komentarzy

Przeczytaj dlaczego dla mnie Dog Argentyński przypomina swoim zachowaniem krokodyla?

Szkolenie szczeniaka Doga Argentyńskiego - najważniejsze aspekty

Gdy masz w domu szczeniaka doga argentyńskiego zwróć uwagę na kilka rzeczy:

 • sprawdź czy Twój mały dog argentyński broni jedzenia? - gdy podchodzisz do miski z jedzeniem czy Twój pies warczy na Ciebie? Jeśli tak - to koniecznie zgłoś się z psem na szkolenie.
 • pies może bronić też zabawek które ma przy sobie albo swojego miejsca - wszelkie takie aspekty bronienia różnych rzeczy przez psa warto zgłosić do trenera szkolenia psów i przepracować to z psem - są odpowiednie techniki szkoleniowe które sprawią, że pies się zmieni - najgorsze co możesz zrobić to myśleć, że pies sam z tego wyrośnie.
 • naucz psa zostawania samemu w domu, a jeszcze lepiej naucz psa zostawania w klatce (transporterze dla psa) - dog argentyński z lękiem separacyjnym, czyli taki który boi się zostawać sam w domu to wielki problem dla człowieka i wielki stres dla psa, bo pies ze strachu gdy zostanie sam panikuje i niszczy mieszkanie, a do tego pies taki żyje codziennie w wielkim stresie. Dlatego warto od początku gdy kupisz szczeniaka uczyć go zostawania samemu w domu.
 • naucz psa i przyzwyczaj do jeżdżenia w samochodzie - bo przecież nie chcesz siłować się z tak dużym psem w kwestii tego czy wsiąść do auta, czy też nie wsiadać bo auta nie lubię.
 • prowadź intensywną socjalizację psa gdy ma 2-4miesiące - zabieraj psa w nowe miejsca aby poznawał nowe osoby, przedmioty, sytuacje, zapachy itd itp - wszystko po to aby pies wyrósł na zrównoważonego psychicznie i stabilnego psychicznie osobnika - bez agresji na tle lękowym.
 • pamiętaj, że Twój pies długo pozostaje szczeniakiem - bądź delikatny dla swojego psa - gdy pies zbyt ostro się bawi lub gdy na Ciebie szczeka lub warczy i nie wiesz co robić bo nigdy nie wychowywałeś takiego psa to idź z psem na szkolenie a sam nie rób psu szkolenia na własną rękę - złymi metodami 'zepsujesz psa' - i będzie potem dużo trudniej odkręcić skrzywioną psychikę.

Charakterystyka rasy oraz typowe zachowanie Doga Argentyńskiego

dog argentyński

 • Dog Argentyński to taki pies, że gdy z nim przebywasz jakiś czas to możesz mieć wrażenie, że to taki mały cielaczek - trochę powolny i ciapowaty, długo myśli zanim się namyśli i coś zrobi (zwłaszcza jeżeli go o coś prosisz lub coś mu każesz).
 • Cielaczkiem też się okazuje wiele razy, gdy używa swojej wagi aby zaprzeć się i stać w miejscu - bo on chce iść w przeciwną stronę, potrafi się wtedy położyć na ziemi 'bo on nie chce iść tam gdzie ty'.
 • Jednak pod przykrywką tego 'cielaczka' drzemie krokodyl - gdy nagle zauważy jakiś obcy obiekt zbliżający się na jego teren to nagle w sekundę potrafi się zerwać z miejsca i pognać w tę stronę gdzie zauważył jakiś obcy obiekt. Biegnie wtedy jak rakieta prosto do celu i najczęściej głośno szczeka. Przypomina mi to krokodyla, który czai się w wodzie i nie rusza się godzinami, a gdy podejdzie zbyt blisko do niego jakaś gazela wtedy błyskawicznie wyskakuje z wody i atakuje swoją ofiarę.
 • Dog Argentyński dość późno dojrzewa, także gdy Twój pies ma rok lub nawet półtora roku to jeszcze jest takim dużym "szczeniaczkiem" - uważaj zatem aby nie postępować z takim psem zbyt ostro - to jeszcze młody osobnik, łatwo go 'skrzywić' złym postępowaniem.
 • Dog Argentyński w mojej opinii powinien mieć silne nerwy - powinien cierpliwie znosić różne sytuacje i np.gdy pójdziesz z nim na spacer po mieście to idealnie by było aby ze spokojem mijał obce osoby, rowery, samochody a nawet obce psy które widzi z daleka. Nie powinien przejawiać nadmiernej agresji na spacerze. Co innego gdy jest na swoim terenie, wtedy instynkt stróżujący się ujawnia i pies szczeka i odstrasza intruzów.

Wychowanie Doga Argentyńskiego (Dogo de Argentino)

Czego warto nauczyć swojego doga argentyńskiego?

 • od szczeniaka uczymy psa, że nie ma sensu ciągnąć na smyczy - delikatnymi metodami uczymy psa, żeby nie ciągnął na smyczy. Robimy to po to, aby za pół roku nie mieć problemu z wyprowadzeniem psa na spacer. Dorosły Dog Argentyński ma mnóstwo energii - gdy pociągnie smycz z całej siły to naprawdę bardzo trudno go utrzymać - dlatego zamiast kupować kolczatki i obroże dławikowe lepiej nauczyć psa w przyjazny dla niego sposób, że "ciągnięcie jest bez sensu" i lepiej chodzić na luźnej smyczy - czyli iść blisko nogi i nie ciągnąć do przodu bo to nic nie daje.
 • warto socjalizować psa gdy ma 2-4 miesiące życia z innymi psami, z nowymi ludźmi i różnymi nowymi przedmiotami i sytuacjami aby wyrósł na psa zrównoważonego psychicznie - aby nasz Dogo nie był agresywny ze strachu, tylko że był spokojny i opanowany gdy spotyka coś dla niego nowego.
 • uczymy psa spokojnego witania gości - warto nauczyć naszego doga aby usiadł spokojnie gdy ktoś do niego podchodzi, aby powąchał rękę obcej osoby. Jeśli trzeba to ćwiczymy to z psem na smyczy.
 • Gdy dog argentyński skacze na ludzi nawet z radości to nie ma w tym nic fajnego dla człowieka, bo pies jest duży, silny i muskularny i gdy obskakuje ludzi to ich drapie, brudzi i czasami przeradza się to też w niepotrzebne przepychanki z psem.

Szkolenie Doga Argentyńskiego - dwie najważniejsze komendy

 1. Dla mnie najważniejsza rzecz jakiej uczę młodego Doga Argentyńskiego w trakcie kilku pierwszych lekcji szkoleniowych to komenda 'zostaw' - uczę psa w przyjazny dla niego sposób, że po komendzie 'zostaw' najlepiej się odwrócić od tego czym się zainteresowałeś i najlepiej zostawić to coś w spokoju - czyli jeśli upuszczę parówkę na ziemię i powiem 'zostaw' to znaczy, że ta parówka nie jest dla Ciebie przeznaczona i nie dostaniesz jej i najlepiej abyś z niej zrezygnował, odwrócił się od niej i dał jej spokój - na tej samej zasadzie uczę potem psa aby czasem na moją komendę zostawiał w spokoju rower który pies zauważył, czy jakiegoś innego psa. Uczę takiej rezygnacji psa, aby czasem ją wykorzystać. To ważne aby naukę przeprowadzić w sposób przyjazny dla psa, bez nerwów i bez stresu dla psa.
 2. Wracanie na wołanie - czyli komenda 'do mnie' - uczymy psa tej komendy z dużą dawką cierpliwości i z dużą liczbą powtórzeń - zmierzamy do tego aby pies miał dobrze wyrobiony nawyk wracania do nas gdy go zawołamy. w jakiej kolejności uczyć psa komend

dog argentyński dogo

Tresura Doga Argentyńskiego - od czego zacząć?

 • najważniejsza sprawa to zapewnienie psu dużej ilości ruchu - te psy szczególnie do wieku 2lat są bardzo energiczne - potrafią szaleć, biegać, bawić się do upadłego długi czas - dlatego zanim zaczniesz ćwiczenia ze swoim psem pamiętaj aby dać mu możliwość wybiegania się, jeśli trzeba to wyprowadzaj psa na długiej 10metrowej lince aby mieć nad nim kontrolę.
 • Dobre formy aktywności dla psa to bieganie z psem, jazda na rowerze, pływanie. Poza tym zainteresuj się zajęciami z zakresu tropienia - pies wyszukuje nosem ukryte przedmioty lub zaginione osoby, idź z psem na szkolenie dla psów z zakresu posłuszeństwa i dla psów obronnych. Ile trwa nauczenie psa posłuszeństwa
 • znudzony dog argentyński to pies niszczyciel - jeśli Twój Dogo niszczy przedmioty to pierwsze pytanie jakie musisz sobie zadać czy odpowiednią dawkę ruchu i czy ma dajesz mu naturalne gryzaki - kości, ścięgna, uczy i inne tego typu suszone gryzaki naturalne. Wykorzystaj też zabawki typu KONG aby zaspokoić u psa potrzebę gryzienia.
 • u wielu psów tej rasy silnie ujawnia się chęć do pogoni za uciekającymi przedmiotami - psy często upatrują sobie koty lub inne stworzenia aby je gonić - gdy psu brakuje dobrego wychowania z zakresu posłuszeństwa to uważaj na to, gdy Twój dogo argentino pobiegnie za kotem lub jakimś małym psem to może się to tragicznie skończyć.
 • Tresura doga argentyńskiego nie musi być ostra i nieprzyjemna dla psa - wybieraj najpierw metody pozytywne w trakcie szkolenia psa - czyli dużo pochwał, nagród i ucz psa spokojnie nowych zachowań - zbyt drastyczna tresura źle wpływa na psy.

Nadmierna agresja u Doga Argentyńskiego lub strachliwość?

Nadmierna agresja lub strachliwość są często związane z linią hodowlaną Twojego psa - dlatego tak ważne jest poznanie hodowli z której kupujesz psa - szukaj hodowli gdzie będziesz mógł poznać matkę swojego szczeniaka - wybierz hodowlę która jest otwarta na to aby pokazać Ci warunki w jakich mieszkają psy.

Druga sprawa to zła socjalizacja szczeniąt - jeśli pies przez pierwsze miesiące życia był trzymany w izolacji nie poznawał innych psów, ludzi i różnych nowych sytuacji to wyrasta często na psa który jest nadmiernie zalękniony lub agresywny.

Zapamiętaj - wychowanie, szkolenie i tresura Doga argentyńskiego  nie powinna przebiegać z użyciem kar i przemocy wobec psa - Dogi argentyńskie bardzo źle znoszą tego typu postępowanie. Zrujnujesz psychikę psa gdy będziesz z tak postępował i zbyt ostro karcił psa.

Jeśli chcesz wyszkolić swojego Doga Argentyńskiego i nie wiesz jak to zrobić, aby nie zniszczyć dobrej relacji z psem, nie wiesz jak z psem postępować aby Cię słuchał i aby wyrósł na spokojnego i zrównoważonego psa to zapraszam do kontaktu - udzielam również konsultacji przez internet jeśli mieszkasz daleko ode mnie - najlepiej by jednak było gdybyśmy mogli się spotkać osobiście i rozpocząć szkolenie Twojego psa.


 

"Teraz dużo łatwiej idzie mi wychowanie psa bo zdałem sobie sprawę, że kilka rzeczy robiłem źle i w trakcie szkolenia psa - teraz z dnia na dzień widzę postępy. Dużo lepiej rozumiem teraz mojego psa." Rafał z Wrocławia i Dogo "Max" de Argentino.

---------

Dogo Argentino - TAGI

jak szkolić doga argentyńskiego, jak tresować doga argentyńskiego? tresura dog argentyński szczeniaki, dog argentyński charakter, dog argentyński wychowanie, dog argentyński agresywny, dog argentyński a dziecko, dog argentyński informacje, dog argentyński dla kogo, czy dog argentyński jest agresywny, dog argentyński opis rasy,dog argentyński szkolenie tresura wychowanie, dog argentyński zachowanie.

Dogo Argentino to pies wymagający spokojnego regularnego szkolenia.

Przeczytaj także: szkolenie psa rasy pitbull szkolenie cane corso, szkolenie owczarków niemieckich, szkolenie bulteriera

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

5 komentarzy do wpisu: “Dog Argentyński - wychowanie i szkolenie do życia w rodzinie”

 • Wiesiek
  says:

  Zakochałem się w tej rasie . Mam mieszankę amstafa. Szkolilem go3 lata. Jest bardzo zrównoważony.Ma13 lat zaczyna niedolezniec. Rozglądam się za następcą . Myślę że kontakt ze starym psem napewno nie zaszkodzi małemu. Niczego złego go nie nauczy.

 • Ilona
  says:

  Hmm. Z tym krokodylem nie do końca się zgadzam. Mam pitbulla i DA. Przy bullu dogo to anioł i oaza spokoju. Zrównoważony, spokojny, powolny i chętny do zabawy. Jest mniej szczekliwy od bulla, ale bull też do szczekliwych nie należy. Bull jest bardziej skory do nauki, szybko przyswaja komendy. DA komendy zna, ale musi nieco pomyśleć, by je zrealizować. Psy mieszkają z nami w domu, w rodzinie z dziećmi. Wymagają doświadczonych właścicieli, opanowanych, którzy psów nie traktują jak ludzi. Masz rację, że należy je od wczesnego szczenięctwa socjalizować, ale to chyba przyszli właściciele wiedzą, bo nie powinien być to pies dla amatorów. Psy nie powinny trafić do domów, gdzie panuje chaos, nerwy i gdzie z psami się nie pracuje. Miałam owczarki, boksery, kundelki, maltańczyka i ratlerka. Od dziecka żyję z psami i kocham te zwierzęta, jednak DA to rasa, która jeszcze pojawi się w moim domu:) To wspaniały pies.

  • Obi
   says:

   Tylko, że DA ma uścisk szczęki 500 PSI a pitbull 235, pewnie to autor miał na myśli 🙂 APB jest bardziej reaktywny a molosy raczej się "czają" i dają mniejsze sygnały, są bardziej opanowane - taka metafora 🙂

 • Paulina
  says:

  Witam. Mamy doga argentyńskiego . Ma 8 tygodni suczka. Mieszkamy w bloku. Staramy się szkolić na własną rękę ..
  Ale z chęcią bym zasiegnela Porady .. co należy i jak robić z psem aby go wychować na fajnego zrównoważonego i mądrego psa ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt 🙂

Dodaj komentarz