W jakiej kolejności uczyć psa komend? Trener radzi

W jakiej kolejności uczyć psa komend? Trener radzi

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

pies słucha komend

W jakiej kolejności uczyć psa komend?

Jeśli chodzi o kolejność uczenia psa komend, to jest kilka różnych metod i podejść, które mogą być skuteczne. Oto kilka przykładów:

  • Podstawowe komendy: "Siad", "Leżeć", "Zostań" i "Przyjdź" to cztery podstawowe komendy, które pomogą psu w nauce posłuszeństwa i ułatwią dalsze naukę.
  • Kolejność według trudności: Uczenie komend od najłatwiejszych do najtrudniejszych, pomaga psu zrozumieć koncept i zwiększa jego zaangażowanie. (przykład najpierw uczysz psa trzymania w pysku zabawki i to nagradzasz, a potem rzucasz zabawkę ucząc psa aportu - pies z przyzwyczajenia przychodzi z zabawką w pysku do Ciebie)
  • Kolejność według potrzeb: Uczenie komend, które są najważniejsze dla danej sytuacji, jak np. "Czekaj" kiedy otwiera się drzwi, lub "Równaj" kiedy pies jest na smyczy.
  • Kolejność według zainteresowania: Uczenie komend, które są najciekawsze dla psa, jak np. "Aport" dla psa rasy Labrador lub Golden, które uwielbiają przynosić zabawki. A komenda 'szukaj' dla psów myśliwskich, terierów.
  • Przez obserwację zabawy psa: uczenie komend przez zabawę, jest często skuteczna dla psów, ponieważ pozwala im na naukę w sposób, który jest dla nich naturalny i przyjemny. Chodzi o wykorzystanie potencjału psa - jeśli widzimy pewne predyspozycje to je wykorzystujemy.

W jakiej kolejności szkolić psa?

Zacznij od komendy 'siad' a potem gdy pies to będzie umiał to mów psu 'zostań' i cofaj się o krok lub dwa w tył. Gdy pies wysiedzi spokojnie wróć do niego i daj smakołyk. Opierając się na tym, że pies zna komendę 'siad' pracuj nad czasem jej trwania, niech pies posiedzi trochę dłużej. Niech pies posiedzi gdy robisz krok w tył. Dokładniejsze instrukcje na temat szkolenia psa dostaniesz od trenera w trakcie indywidualnych lekcji - jeśli chcesz się zapisać na taką lekcję online skorzystaj z działu kontakt

Zawsze trzeba dostosować metodę i kolejność uczenia do indywidualnych potrzeb i zainteresowań psa. Druga ważna rzecz to nie przeciążać psa nadmiarem szkoleń i dostosować czas i intensywność sesji treningowych do jego możliwości.
szczeniak piewsza noc w domu
co zrobić żeby pies nie szczekał na ludzi, Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?, Jak oduczyć psa szczekania?, owczarek niemiecki szczeka na inne psy

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz