W jakiej kolejności uczyć psa komend? Trener radzi

W jakiej kolejności uczyć psa komend? Trener radzi

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

pies słucha komend

W jakiej kolejności uczyć psa komend?

Jeśli chodzi o kolejność uczenia psa komend, to jest kilka różnych metod i podejść, które mogą być skuteczne. Oto kilka przykładów:

  • Podstawowe komendy: "Siad", "Leżeć", "Zostań" i "Przyjdź" to cztery podstawowe komendy, które pomogą psu w nauce posłuszeństwa i ułatwią dalsze naukę.
  • Kolejność według trudności: Uczenie komend od najłatwiejszych do najtrudniejszych, pomaga psu zrozumieć koncept i zwiększa jego zaangażowanie. (przykład najpierw uczysz psa trzymania w pysku zabawki i to nagradzasz, a potem rzucasz zabawkę ucząc psa aportu - pies z przyzwyczajenia przychodzi z zabawką w pysku do Ciebie)
  • Kolejność według potrzeb: Uczenie komend, które są najważniejsze dla danej sytuacji, jak np. "Czekaj" kiedy otwiera się drzwi, lub "Równaj" kiedy pies jest na smyczy.
  • Kolejność według zainteresowania: Uczenie komend, które są najciekawsze dla psa, jak np. "Aport" dla psa rasy Labrador lub Golden, które uwielbiają przynosić zabawki. A komenda 'szukaj' dla psów myśliwskich, terierów.
  • Przez obserwację zabawy psa: uczenie komend przez zabawę, jest często skuteczna dla psów, ponieważ pozwala im na naukę w sposób, który jest dla nich naturalny i przyjemny. Chodzi o wykorzystanie potencjału psa - jeśli widzimy pewne predyspozycje to je wykorzystujemy.

W jakiej kolejności szkolić psa?

Zacznij od komendy 'siad' a potem gdy pies to będzie umiał to mów psu 'zostań' i cofaj się o krok lub dwa w tył. Gdy pies wysiedzi spokojnie wróć do niego i daj smakołyk. Opierając się na tym, że pies zna komendę 'siad' pracuj nad czasem jej trwania, niech pies posiedzi trochę dłużej. Niech pies posiedzi gdy robisz krok w tył. Dokładniejsze instrukcje na temat szkolenia psa dostaniesz od trenera w trakcie indywidualnych lekcji - jeśli chcesz się zapisać na taką lekcję online skorzystaj z działu kontakt

Zawsze trzeba dostosować metodę i kolejność uczenia do indywidualnych potrzeb i zainteresowań psa. Druga ważna rzecz to nie przeciążać psa nadmiarem szkoleń i dostosować czas i intensywność sesji treningowych do jego możliwości.
szczeniak piewsza noc w domu
co zrobić żeby pies nie szczekał na ludzi, Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?, Jak oduczyć psa szczekania?, owczarek niemiecki szczeka na inne psy

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz