Jaki pies do pilnowania posesji? Pies stróżujący na podwórko
Psy stróżujące - psy do pilnowania posesji
Rasa psa do pilnowania domu i bycia stróżem
Jeśli nie będziesz trzymać psa cały rok na dworze, i chcesz mieć psa który mieszka z Tobą w domu to masz dużo większy wybór wśród psich ras, bo możesz mieć psa rasy doberman, rhodesian ridgeback albo Tosa Inu, doga argentyńskiego, cane corso, czy rottweilera - które mają krótką sierść i nie nadają się do trzymania w duże mrozy poza domem. Muszą mieć wtedy ocieplaną budę najlepiej taką specjalną ze zbudowanym przedsionkiem chroniącym psa przed zimnym wiatrem i kojec. Jest też sporo psich ras o średnich rozmiarach które są czujne i szczekliwe i dobrze pilnują terenu i dają znać że ktoś się zbliża, no ale nie ukrywajmy nie są to rasy typowo stróżujące które przegonią złodzieja, np. sznaucer średni czy sznaucer miniaturowy, pinczery.
Średniej wielkości pies do stróżowania
Spośród psów średniej wielkości możesz wybrać np. Polski Owczarek Nizinny - czyli tzw. PON lub sznaucer średni, Terrier szkocki, Chow-chow albo Welsh corgi pembroke oraz Appenzeller.
Średniej wielkości psy do stróżowania znajdziesz też moim zdaniem w bardzo dużej liczbie w schroniskach dla psów i nie musisz szukać po psach rasowych. Jednak jeśli chodzi o duże psy stróżujące to poszukałbym jednak dobrej hodowli i tam bym nabył szczeniaka aby mieć pewność po jakich rodzicach kupujesz psa.
Duże psy stróżujące - rasy
- owczarek kaukaski
- owczarek podhalański
- owczarek środkowo-azjatycki inaczej nazywany jako: azjata, cao
- leonberger
- bauceron
- moskiewski stróżujący
- Rottweiler
- dog kanaryjski
Małe psy stróżujące
- entlebucher
- chow chow
- sznaucer średni i sznaucer miniaturowy
- jack russel terrier
Dobra rasa do pilnowania domu na odludziu i do trzymania na dworze
W tym spisie nie wymieniam Owczarka niemieckiego i kilku innych popularnych ras (hovart, bauceron, owczarek belgijski, czarny terier rosyjski, appenzeller) - bo uważam, że owczarki niemieckie potrzebują dużo kontaktu z człowiekiem, lubią z człowiekiem pracować, potrzebują dużo więcej stymulacji psychicznej i fizycznej niż te wymienione poniżej duże psy typowo stróżujące (charakter owczarka niemieckiego).
Duże molosy i rosyjskie rasy stróżujące cechuje to, że nie musisz ich uczyć pilnowania terenu, raczej same zacząć stróżować gdy tylko trochę podrosną i przestaną być szczeniakami, psy te również dobrze znoszą samotność i możesz je zostawić nawet na 48h w same na swoim terenie i nie będzie to dla nich nic strasznego o ile mają dostęp do pokarmu w misce i do wody, a dla owczarka niemieckiego najlepiej by było abyś był u niego przynajmniej 3 razy dziennie i abyś jeszcze wtedy aktywnie coś z nim porobił (pobawił się, poćwiczył coś z nim - wszystko dla zdrowia psychicznego Twojego owczarka niemieckiego) - dlatego jeśli pies ma czasem całe dnie siedzieć sam to dużo lepszym wyborem będzie pies typu Kaukaz czy Azjata a nie owczarek niemiecki.
Nie wymieniam tu też Akity, bo uważam, że ludzie w Polsce jeszcze zbyt słabo rozumieją specyfikę tej rasy, to jest pies stróżujący tylko, że on nie szczeka, wydaje subtelne sygnały ostrzegawcze i w sumie to nie chciałbym widzieć coraz więcej Akita na wiejskich podwórkach, które miałby by pełnić rolę psów stróżujących. Moim zdaniem lepiej aby Akita był psem rodzinnym i aby tak o nim myślano, choć nie ukrywam ma on bardzo dobre predyspozycje do bycia obrońcą rodziny.
Rasy psów stróżujących - to dobre psy do pilnowania terenu, do pilnowania domu, posesji i do trzymania na dworze przez cały rok:
-
- Owczarek środkowoazjatycki, czyli Central Asian Ovcharka w skrócie CAO lub AZJATA - dla bardzo wielu ludzi pies idealny, podobnie jak owczarki kaukaskie - psy które świetnie znoszą wszystkie typu naszej pogody, są bardzo zdrowe, świetnie wykorzystują karmę, mają wrodzony instynkt do stróżowania i pilnowania swojego terenu, jednocześnie nie są hiperaktywne, gdy nic się nie dzieje to dużo odpoczywają ale są czujne i wyczują lub usłyszą najmniejszy szmer z oddali i wtedy ruszają do pracy bronić swojego terenu i rodziny. Dla domowników są super cierpliwe i łagodne do dzieci, do obcych są nieufne, nieprzekupne i bardzo odważne. Jeśli chodzi o tą rasę to idealnie by było gdybyś miał więcej niż jednego Azjatę - więcej wyjaśni Ci o tym dobry hodowca, dlaczego to dobrze wpływa na te psy aby były 2 razem.
-
- Owczarek kaukaski - w dużej mierze jest to często ideał niemal jak wspomniany wyżej AZJATA jednak w tej rasie dużo częściej zdarzają się psy bardzo agresywne z którymi nawet właściciel ma czasami problem. Warto szukać psa po stabilnych psychicznie rodzicach i od małego spędzać czas z psem i poświęcać mu czas na szkolenie z zakresu podstawowego posłuszeństwa. Taki pies w przeciągu 3-4 miesięcy gdy rośnie i zaczyna dojrzewać może się zrobić mocno problematyczny. Także szkolenie od 3 miesiąca życia psa polecam, by jako pies 6-7 miesięczny był już dobrze ułożony. Ja często zauważam, że kaukazy lubią tez mieć towarzysza, ale takiego którego same sobie wybiorą, poniekąd lubią też mieć 'coś do pilnowania' - często widuję takie pary, że z dużym kaukazem mieszka w budzie jakiś mały kundelek z którym się kaukaz zaprzyjaźnił, śpią wtedy razem, pilnują terenu razem. Nie jest to jednak reguła.
Poniżej znajdziesz inne rasy psów stróżujących. Generalnie nie polecam łączyć psów tych ras ze sobą.
-
- Owczarek podhalański - tutaj najważniejsza sprawa szukać dobrej hodowli pod katem zdrowia fizycznego psów, aby nie kupić chorowitego psa, który będzie miał całe życie problemy zdrowotne.
-
- Jużak ( Owczarek południoworosyjski ) - Tylko dla doświadczonych ludzi, którzy mieli do czynienia z dużymi psami stróżującymi - warto psa szkolić i uczyć posłuszeństwa i przyzwyczajać do różnych zabiegów pielęgnacyjnych i do wykonywania komend, do chodzenia na smyczy od małego - już 3 miesięczne szczeniaki szkolimy aby nie było potem problemów. Nauka podstawowych komend dla psa
- Moskiewski Stróżujący - obowiązkowo szkolenie od szczeniaka i też raczej tylko dla doświadczonego właściciela.
-
- Czuwacz słowacki
- Mastif tybetański - te psy świetnie się sprawdzają do pilnowania dużych terenów, do pilnowania pasieki pszczelej czy do pilnowania dużych ogrodzonych terenów magazynowych w firmie.
-
- Kuvasz - może być bardzo agresywny i niebezpieczny dla każdego obcego który wchodzi na Wasz teren, przygotuj się aby uczyć go wchodzenia do kojca abyś miał możliwość go zamknąć w kojcu gdy przychodzą do Ciebie goście. Tak jak Jużak to może być pies trudny do ułożenia.
- Komodor, Tornjak, Anatolian, Sarplanicac - Tylko dla doświadczonych właścicieli, którzy mają doświadczenie z rasami stróżującymi
-
- Pirenejski pies górski
- Bernardyn - to może być dobry pies dla rodzin z dziećmi, może się jednak okazać że suka tej rasy która ma dużo kontaktów z ludźmi wcale nie pilnuje terenu, tylko każdego wpuści do domu. Także nie dawałbym gwarancji że każdy bernardyn będzie psem stróżującym. Także jeśli to jest dla Ciebie najważniejsze aby pies pilnował terenu i psa będziesz zamykać do kojca gdy ktoś Cię odwiedza to wybierz psa jakiegoś ze wspomnianych powyżej.
- Akita Inu
- Leonberger - molos typu górskiego, bardzo rodzinny pies.
-
- Landseer - pies ratownik wodny w służbie człowieka i czasem również jako stróż
Pies na podwórko i dla dzieci
Jeśli pies ma mieć sporo kontaktu z dziećmi wybrałbym rasę: Owczarek Środkowoazjatycki lub Leonberger, albo Owczarek Kaukaski, Bernardyn albo Akita. Może być też oczywiście owczarek niemiecki.
Dla domu z dziećmi gdzie pies ma pilnować domu i ostro stróżować nie nadaje się moim zdaniem Kuvasz, Komodor, Jużak, Moskiewski stróżujący. Chodzi o to, że pewnie do Twoich dzieci będą przychodzić ich koledzy i pewnie będziesz chciał aby pies akceptował kolegów Twoich dzieci. Może się okazać, że te rosyjskie rasy będziesz musiał zamykać w kojcu na czas odwiedzin znajomych, bo pies nikogo nie będzie akceptował poza swoją własną rodziną kilkuosobową którą widzi codziennie.
Stróżujący owczarek niemiecki - jeśli już bardzo chcesz to...
Jak pisałem wcześniej NIE do końca popieram polecanie owczarka niemieckiego jako psa stróżującego - ma to związek z tym, że te psy wymagają dużo kontaktu z człowiekiem i owczarek niemiecki dużo lepiej się sprawdza jako pies służbowy np. w policji czy w straży granicznej gdzie 8 godzin spędza w pracy z człowiekiem niż jako pies zostawiony na pustym placu wokół jakiejś firmy w roli stróża - a takie warunki ma często pies stróżujący i najczęściej taki los czeka psy stróżujące, że pilnują dużego ogrodzonego terenu a człowieka widzą na 15-30 minut dziennie. Takie warunki życia mogą być dobre dla kaukaza czy moskiewskiego stróżującego, ale nie dla owczarka niemieckiego który jest spragniony pracy z człowiekiem.
No i druga trudność to znalezienie odpowiedniego szczeniaka i dobrej hodowli. Jeśli jednak bardzo uparłeś się, że to musi być owczarek niemiecki to stoi jeszcze przed Tobą problem zakupu odpowiedniego psa tej rasy. Owczarki niemieckie są teraz najczęściej psami rodzinnymi, często mieszkają w mieszkaniu w bloku i wcale nie pilnują terenu. Także jeśli miałbym kupić owczarka niemieckiego do roli psa stróżującego to szukałbym takiego hodowcy u którego psy taką rolę pełnią, czyli miałby to być szczeniak po rodzicach stróżujących. Także mniej się liczą wtedy osiągnięcia wystawowe, liczy się psychika i użytkowość.
Kiedy pies zaczyna stróżować?
Pies zaczyna stróżować gdy ma 7-12 miesięcy czyli gdy wejdzie w okres dojrzewania płciowego. Niektóre rasy psów zaczynają stróżować wcześniej np. w wieku 4-6 miesięcy spotyka się silnie terytorialne i nieufne do obcych szczeniaki ras stróżujących. Jednak uśredniając pies zaczyna stróżować dopiero gdy dorasta czyli gdy ma powyżej 7 miesięcy.
Co robić aby pies był dobrym stróżem?
Dbaj o to aby pies był pewny siebie i odważny, aby nie bał się obcych ludzi. Dotyczy to również Ciebie jako właściciela - nie stosuj zbyt ostrych metod wychowawczych u szczeniaka aby nie złamać jego charakteru. Pies strachliwy będzie szczekał ze strachu ale ostatecznie ucieknie gdy człowiek będzie posuwał się pewnym krokiem. Dlatego aby pies był dobrym stróżem nie może bać się ludzi. W sprawie porad wychowawczych dla psów stróżujących zapraszam na konsultacje online lub na żywo do szkoły-doberman (zapisy przez dział kontakt) - pomogłem wyszkolić niepewne siebie szczeniaki na odważne psy stróżujące oraz utemperować bardzo silne psychicznie i krnąbrne szczeniaki na zrównoważone psy w dorosłym wieku. Więcej w artykule: Jak nauczyć psa stróżowania
Agresywny pies stróżujący - pamiętaj, że ponosisz odpowiedzialność za psa
Przeczytaj też: jak nauczyć psa żeby nie jadł od obcych, jak nauczyć psa oddawania zabawki, jak oduczyć psa ciągłego szczekania na podwórku, pies zjada wszystko na spacerze
------------
------------
Paweł
says:Thai Ridgeback - bardzo dobry pies do pilnowania posesji. Spokojny i czujny, nieufny. Jak szczeka to wiem, że coś się dzieje i powinienem wstać i sprawdzić. Jedyny mankament to bardzo krótka sierść, przez co słabo znosi mrozy.
Maciek
says:wypisany zostal anatolian a na zdjeciu jest kangal kazdy wtajemnicziny wie ze to dwie rozne rasy!!!
Michał Szen
says:mówisz o akapicie gdzie wymieniony jest też Komodor - a wcale nie ma go na zdjęciu. artykuł ma zachęcić do zainteresowania się daną rasą, także jak kogoś będzie interesował Anatolian lub Kangal to będzie dalej czytał na innych stronach o tych rasach.
Kamil
says:Możesz dopisać do wymienionych ras Cane Corso mam 3000m2 działkę i wiem że jak szczekają w nocy to coś sie dzieje bardzo czujne i inteligentne. Nie wpuszczą obcego na swoją posesję bez właściciela.
Przemek
says:Owczarek podhalański i stróżowanie hmm nie bardzo. Każdy owczarek podhalański, z którym się w życiu spotkałem to był taki wyrośnięty golden retriver. Prędzej by zalizał intruza, niż go zaatakował. Wg mnie najlepszy pies stróżujący to doberman. Ma duży instykt terytorialny, jest szybki, zwinny i przy tym silny. Oczywiście siłą nie dorówna psom molosowatym, ale do pilnowania podwórka w zupełności wystarczy. Chociaż tak naprawdę nie można nigdy generalizować, zawsze w jakiejś rasie nie stróżującej znajdzie się super stróż, a w rasie typowo stróżującej znajdzie się pies, który się do tego nie nadaje. Sam szukam psa do pilnowania, ale takiego, który odnajdzie się w domu z małymi dziećmi (7 i 5 lat). Wziąłbym kaukaza, ale sukę (będzie mniej próbować dominować od psa), ale niestety żona się boi, bo kiedyś w jej pracy szef miał dwa kaukazy i mówi, że się na właścicielkę potrafiły rzucić. Najbardziej podoba mi się nasz polski podhalańczyk, ale są za łagodnie jednak. Powoli skłaniam się do Sarplaninaca, podobne do kaukaza, ale dla żony zupełnie inaczej brzmi niż kaukaz hihi:):):)
krystyna
says:witam, nie zgadzam się z tą wypowiedzią. Mam owczarka podhalańskiego. Ma 13 lat. Jest świetny w stróżowaniu. Ostrzega, nie wpuści obcych na posesję, chyba, że jestem ja lub mąż i wprowadzamy kogoś. Jednak nawet wtedy nie da się za bardzo pogłaskać. Wobec naszych dzieci jest mało wylewny, ale pilnuje ich. Nie jest absolutnie agresywny wobec obcych dzieci. Zawsze spał na dworze, nawet zimą, bo w domu było Mu/ i nadal jest za gorąco. polecam ta rasę 🙂
Doris
says:mój podhalan nie tolerował nikogo poza moja rodzinna
Michał Szen
says:tak się zdarza, wiele zależy od konkretnego charakteru danego psa.
Łukasz
says:Mam dwa owczarki podhalańskie i nie wszedł byś, ale faktycznie odstraszaha wyglądem. Moje były rozmieszczone od małego przez dzieci moje i wszystkich sąsiadów. Kochają wszystkie dzieci krzywdy by nie zrobiły. Natomiast sąsiad swojego owczarka podhalańskiego nie kazał nikomu głaskać tylko on i jego rodzina. Nikt pi za nimi nie dotknie go. Nie rzucił by się na Ciebie ale nie wypuści Cię. Kwestia wychowania
Gość
says:Owczarek Kaukaski super do pilnowania.Nie należy zmieniać ubrania bo może nie rozpoznać właściciela. Zawsze należy się do niego odezwać. Tani w utrzymaniu i bardzo aktywny. Nie należy do posłusznych. Ale to wspaniałe psy. Mieliśmy i polecam.
Mateusz
says:Mieliśmy 13 lat owczarka podhalańskiego po bardzo łagodnych rodzicach. Nasz został zaatakowany na naszym podwórku przez pijanego rowerzystę, gdy był 2-3 miesięcznym szczeniakiem, bronił się i szczekał. Od tamtej pory był znakomitym stróżem, szczekał inaczej, gdy my wracaliśmy do domu, a inaczej gdy wjeżdżał ktoś obcy. Jeszcze inaczej, gdy wjeżdżał ktoś, kto nie był mile widziany przez nas, nie wiem jak to robił. Rozponawał także samochody po dźwięku silnika. To był wspaniały pies.
Adrianna
says:Chciałabym zapytać, czy Airedale Terier nadawałby sie do jakie pies stróżujący? Polecała mi znajoma i mówiła, ze nadaje sie do dzieci i kotów, a także swietnie czuwa w nocy (oczywiście nocowałby w domu).
Polecano Rosyjskiego Teriera, ale nie chciałbym walczyć z nim o dominacje
Marcin
says:A gdzie w tym wszystkim Kangal? Najlepszy stróż i przyjaciel. Wielki, szybki, znoszący każde warunki. Jest spokojny, ułożony, bez nieprzewidywalnych zachowań, a przy tym czujny obserwator bez mrugnięcia okiem mogący oddać życie za rodzinę, a nie tylko jednego pana. Potrzebuje pana który nie da się zdominować, bo będzie się chciał zupełnie samodzielnie wszystkim zajmować?. Potrzebna wczesna socjalizacja i szkolenie podstawowe z posłuszeństwa jeśli ktoś nie miał wcześniej z tak dużym psem do czynienia. (Szkolenie tylko metodą pozytywną)
Daniel
says:Także zastanawiam się nad dwoma Kangalami. Zamierzamy mieć docelowo parę kur i kozy oraz mamy koty. Ciekaw jestem jak się sprawdzi ten pies w takim środowisku?
marcin
says:Gorąco polecam ŁAJKI - rewelacyjne zmysły. Mam dwie Łajki wschodnio-europejskie na ogrodzie, oszczekują znakomicie każdego kto się zbliża do ogrodzenia. Przy okazji kuny, łasice i obce koty trzymają się z daleka. Bardzo mocne, wytrzymałe na warunki atm. przy okazji mądre psiaki. Dzieci są wylizane z każdej strony. Trochę zbyt niezależne - bez smyczy pójdą w długą. Polecam
Monika
says:Akurat opinia o jużaku mocno niesprawiedliwa, bo to wspaniały pies rodzinny, oddany, czuły dla dzieci, wielki pieszczoch. Mój ma już 12 lat, wychowany był wśród dorosłych, a bez problemu zaakceptował moją siostrzenicę i bratanka. Co więcej dla dzieci jest bardziej delikatny, z wyczuciem podchodzi do nich tak, aby nie przestraszyć. A dodatkowo pilnuje ich za każdym razem i nie pozwala nawet psu sąsiadów na nich szczekać. Pozwala się prowadzić trzylatce na spacerze i wtedy idzie tak delikatnie i powoli, jakby niósł jajko na grzbiecie. Nigdy nie miał problemu z wpuszczeniem gości na podwórko przy obecności domowników. Jak miałam kota to pies potrafił złapać go i wylizać od góry do dołu. Ustępował mu miejsce w koszyku albo spały razem. Obce koty jednak ganiał. Mogę zrobić mu wszystko, zresztą robiłam nawet zastrzyki. Zabranie jedzenia, nawet z paszczy też nie stanowi problemu. Przy otwartej bramie nigdy nie wyjdzie na zewnątrz, nawet jeśli przez ulicę będzie biegł pies. Zdarzyło się, że weterynarz czuł niepewność czy kobieta utrzyma tak dużego psa w trakcie szczepienia, ale nigdy nie było problemu. Jużaki to wspaniałe psy. Rzeczywiście świetne w stróżowaniu, ale dobrze wychowane są dla rodziny najlepszym przyjacielem. Moim zdaniem dużo łagodniejsze od kaukazów, przynajmniej od wszystkich mi znanych. Nie wiem skąd tyle negatywnych opinii na ich temat, a większość chyba od osób które nie miały nigdy z nimi styczności. Na pewno nie wyobrażam sobie jużaka jako psa stróżującego bez kontaktu z rodziną. One wymagają dużo miłości, ale oddają dwa razy więcej.
Kacper
says:Witam wszystkich. Z racji Waszego doświadczenia chcialbym zapytać czy na działce ok. 2000m2 można trzymać dwa psy stróżujące tak by nie walczyły ciągle między sobą i czy mogą być różnych ras. Miałyby być to łagodne rasy, nadające się do przebywania z małymi dziećmi. Dom na uboczu narażony jest jednak i tym samym bezpieczeństwo domowników. Psy jakie braliśmy pod uwagę to : Sarplaninac, Estrela, Podhalański. Leonberger, super pies, ale ze szczęścia i chęci zabawy może zrobić krzywdę dziecku swoją masą. Psy przystosowane do trzymania na zewnątrz. Wewnatrz mamy 2 suczki miniatur ratlerków (kundelki, dawniejsze sarenki, super towarzysze) . Chcielibyśmy 2 psy na zewnątrz jako silniejsze, łagodne dla domowników i znajomych, ostre dla intruzów.
Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam
Paulina
says:Witam,
Odświeżę temat. Co Pan myśli o nowofunlandzie? Nie jako o typowym stróżu (moim zdaniem odstrasza gabarytami) a jako o psie mieszkającym na dworze bez dostępu do domu. Wyprowadzany na spacery, spędzałby codziennie czas z ludźmi, ale na dworze. Wiem, że jest to rasa, która bardzo potrzebuje człowieka - czy jednak dzieje się mu krzywda jeśli tego kontaktu jest powiedzmy 2h dziennie (+kilka krótkichspotkań na pogłaskanie)?
Michał Szen
says:nowofunland nie nadaje się do stróżowania
Edyta
says:A co Pan powie o rasie gończy polski?
Zdaję sobie sprawę,że tego psa trzeba ułożyć, żeby zapanować nad jego instynktem myśliwskim, ale zastanawiałam się nad jego wyborem, bo nie jest psem dużym. Zależy mi żeby był odporny na warunki atmosferyczne i mógł spędzać dużo czasu na podwórku. Ważne również żeby był przyjazny dla rodziny i nie agresywny dla odwiedzających. Czy byłby to dobry wybór dla rodziny z dziećmi jako psa stróżującego?
Magda
says:Zastanawiam się jaka rasa byłaby najlepsza...,potrzebuje psa stròżującego, który byłby cały rok na dworze, delikatnego dla dzieci moich i obcych i mało aktywnego, żeby mi szkód na podwórku nie narobił, bo nie chce trzymać psa w kojcu... myślałam o bernardynie krotkowłosym, podoba mi się też owczarek podhalański, zastanawiam się też nad mastifem pirenejskim, mąż chce popularnego berneńczyka... liczę na jaką podpowiedź:-)
hmmmm
says:Polecać kaukaza do kontaktu z dziećmi - odważnie.
Kinga
says:A czy owczarek holenderski byłby dobrym stróżem?