Jak nauczyć psa jeść z lewej ręki? i aby nie brał od obcych karmy

Jak nauczyć psa jeść z lewej ręki? i aby nie brał od obcych

tresura psów - Michał Szen - 6 komentarzy

Jak nauczyć psa jeść tylko z lewej ręki? Aby mi psa nie otruli!

Jak nauczyć psa jeść z lewej rękiTo pytanie najczęściej zadają mi ludzie mieszkający w domu gdzie pies biega luzem wokół domu po terenie posesji i ludzie boją się tego, że ktoś im może otruć psa podając mu truciznę w kiełbasie czy kawałku mięsa. Od ludzi mieszkających z psem w bloku na osiedlu jakoś nie słyszę tego typu pytań. Dlatego czasem się zastanawiam skąd się bierze taka obawa o zatrucie psa? czy rzeczywiście to takie powszechne, że ktoś może sąsiadowi psa otruć? Powiem Wam, że przez ostatnie 10lat może raz słyszałem o tym, że 'ktoś sąsiadowi otruł psa' i tylko raz słyszałem też historię o tym jak złodzieje okradli dom pod nieobecność właścicieli a wokół domu biegał pies - złodzieje potraktowali psa gazem pieprzowym i pies przeżył choć nabawił się wielkiej traumy do obcych i jest teraz psem bardzo agresywnym wobec każdego kto tylko zbliża się do bramy. Także drodzy czytelnicy, moim zdaniem takie sytuacje, że ktoś chce Wam otruć psa zdarzają się bardzo rzadko, patrząc na to obiektywnie Wasz pies musiałby być bardzo uciążliwy dla sąsiadów aby starali się go otruć czy w inny sposób skrzywdzić. Może to mieć miejsce gdy Wasz pies ciągle szczeka lub wyje gdy zostaje sam, taki pies rzeczywiście może bardzo denerwować sąsiadów, no ale wtedy lepiej zająć się tym aby oduczyć psa szczekania niż martwić się tym z której ręki pies bierze karmę albo czy ogólnie zje coś od obcego. Gdy Wasz pies dużo szczeka i skarżą się na to sąsiedzi wtedy zgłoście się do mnie na szkolenie jak oduczyć psa szczekania albo poprzez dział kontakt.

Instrukcja: Jak nauczyć psa jeść tylko z lewej ręki?

Zasada ogólna jest bardzo prosta - najlepiej robić coś takiego, że zarówno w prawej jak i lewej dłoni masz jedzenie dla psa - ale gdy wystawiasz psu karmę w prawej ręce to gdy pies ruszy się aby zjeść to co mu proponujesz wtedy szybko zamknij i cofnij dłoń. Pokaż wtedy psu jedzenie z lewej ręki i jak pies je zobaczy to powiedz 'ok, masz' i daj psu zjeść. Aby pies nauczył się, że ma jeść tylko z lewej ręki musisz to ćwiczenie powtarzać wiele razy. Mówiąc dokładniej musisz to ćwiczenie wykonywać 2x dziennie po 10 powtórzeń przez 2-3 miesiące. Jeśli zrobisz to tylko kilka razy to pies tego nie zapamięta i nie utrwali sobie tak dobrze jakbyś chciał. Pies może stać obok Ciebie albo może siedzieć w komendzie siad gdy to ćwiczysz a najlepiej przećwiczysz oba przypadki.

O czym jeszcze pamiętać gdy chcesz psa nauczyć aby jadł karmę tylko z lewej ręki?

Pies musi to ćwiczenie z lewą i prawą ręką wykonywać w wielu różnych miejscach - bo jak będziesz ćwiczyć tylko z psem w domu to potem na spacerze pies może chcieć normalnie zjeść z prawej ręki. Jeśli chcesz aby pies nigdy nie jadł z prawej ręki gdy ktoś mu coś daje, tylko zawsze z lewej, to musisz to ćwiczenie wykonywać w różnych sytuacjach, w różnych okolicznościach. Pamiętaj też, aby czasem siedzieć na krześle, czy przy stole, albo czasem kucać przy psie.
I kolejna bardzo ważna rzecz, to taka że powinni wszyscy ludzie mający kontakt z Twoim psem tak postępować. Nie pozwalaj nikomu karmić psa z prawej ręki. Jeśli pies nie utrwalił sobie jeszcze zbyt dobrze tego zachowania, to niech rodzina w domu nie sprawdza 'czy zje czy nie zje' tylko niech zawsze liczą się z tym, że będą musieli zamknąć prawą dłoń bo pies może spróbować to zjeść.

Wyższy poziom - dla zaawansowanych - jak nauczyć psa aby jadł z ręki tylko gdy dostanie pozwolenie?

Jak nauczyć psa aby nie brał jedzenia

 • Gdy podstawiasz psu prawą rękę z jedzeniem możesz podstawiać ją trochę bliżej psa, ale nic wtedy nie mów - możesz tak psa nauczyć, że nawet jak masz rękę pod jego nosem to pies odwraca się i nie chce tego zjeść. Gdy pies wytrzyma takie kuszenie zabierz swoją prawą rękę, pochwal psa i daj mu smakołyk z drugiej ręki.
 • A opcja z tym, że pozwalasz psu na jedzenie nawet gdy to jest lewa ręka - możesz robić tak, że jak wystawisz psu jedzenie w lewej dłoni ale nie wydałeś pozwolenia np. 'ok' to psu nie wolno tego zjeść, czyli zamykasz i cofasz rękę gdy pies próbuje to zjeść, zaraz po tym ponownie wystawiasz rękę lewą z karmą i mówisz np. 'dzień dobry' jak pies chce to zjeść to znowu cofasz rękę, i powtarzasz to ćwiczenie dając psu 'zmyłki' czyli używasz innego słowa niż to które pozwala na zjedzenie karmy. Pies się wtedy uczy, że ma słuchać jakiego słowa użyłeś, czy było to słowo pozwalające na zjedzenie karmy czy też nie. Pamiętaj aby pies dobrze to wykonywał to wszyscy w rodzinie mający kontakt z psem powinni postępować w ten sam sposób. Co jeszcze? możesz ustalić słowo pozwalające psu zjeść na jakieś mniej oczywiste niż 'ok, masz', może to być jakieś inne Twoje tajne hasło.

Jak nauczyć psa aby nie brał jedzenia od obcych gdy dają mu coś z prawej ręki?

Jak nauczyć psa aby nie brał jedzenia od obcychNajważniejsza sprawa w trakcie takiej nauki - Jeśli pies jest w początkowym okresie nauki to nie zdziw się, że pies zje coś od Twojego kolegi z prawej ręki, psom to zajmuje dużo czasu aby tak zgeneralizować zachowanie, że nigdy od nikogo nie zjedzą pokarmu gdy ktoś im go daje z prawej ręki. Dlatego też gdy pies się tego uczy dopiero kilka dni z Tobą i zaczynasz trening z kimś znajomym, to nie mów do znajomego aby dał psu z prawej ręki i zobaczymy czy zje, tylko od razu przygotuj się na to, że 'raczej zje od kolegi' a nie chcemy aby taka sytuacja wystąpiła, dlatego zawsze mów znajomym których angażujesz do ćwiczeń, żeby pokazali psu jedzenie w prawej ręce ale jakby pies chciał zjeść to co pokazują to mają zamknąć rękę i psu nic nie dawać. 

Żeby od innego człowieka pies nie jadł z prawej ręki trzeba takie ćwiczenia wykonywać dość często - tu nie wystarczy 2-3 znajomych z którymi to przećwiczysz, potrzeba by zaangażować w to co najmniej 30 obcych ludzi. Cóż, takie są psy, że wokół jedzenia kręci się ich życie i przecież ich przetrwanie zależy też od zdobywania pokarmu, dlatego to nie jest proste nauczyć psa aby nie jadł od obcych i aby pies wzbraniał się przed jedzeniem.
Do brania pokarmu od Ciebie jako od głównego opiekuna z lewej ręki (a nie z prawej) pies szybko się nauczy, bo pies uzna że takie są z Tobą zasady, ale z obcymi to nie takie proste, zwłaszcza gdybyś chciał tego nauczyć labradora, który z natury jest bardzo łakomy i jeszcze przyjaźnie nastawiony do wszystkich obcych ludzi. Z psami które bywają nieufne do obcych jak owczarki niemieckie, czy owczarki belgijskie, kaukaskie, środkowoazjatyckie czy inne psy ras stróżujących masz z nimi to ułatwienie że te psy w pewnym wieku gdy pilnują swojego terenu są nieufne do obcych, dlatego nie są tak chętne do pobierania pokarmu od obcych.

Wyższy poziom - jak nauczyć psa by nie jadł od obcych

tresura psa żeby nie jadł od obcego

 • Dla psów liczą się często szczegóły w mowie ciała - czyli poprzez małą różnicę w formie podawania pokarmu pies może się jednak skusić na zjedzenie czegoś od obcego. Aby nauczyć psa nie brać jedzenia od obcych warto też poćwiczyć coś takiego, że obcy człowiek nie wystawia ciągle otwartej dłoni na której jest pokarm, ale czasami stoi prosto i trzyma jedzenie między kciukiem a palcem wskazującym, albo czasem trzyma jedzenie tak jakby wszystkimi palcami jednocześnie, to powoduje, że dłoń trzymająca pokarm wygląda dla psa inaczej niż taka otwarta. To zmienia postać rzeczy dla psa, warto przećwiczyć najróżniejsze układy dłoni i różne pozycje ciała (schylanie się, kucanie, klęczenie na jednym kolanie i wystawianie ręki do psa). Jak możesz to jeszcze wykorzystać? Sam możesz sobie ustalić w jaki sposób dajesz psu jedzenie ze swojej lewej ręki - wszystkie inne układy dłoni niż ten jeden będą zakazywały brania pokarmu i tak się będę psu kojarzyć.
 • to co pisałem odrobinę wyżej - gdy dajesz psu karmę z lewej ręki to jeszcze niech pies czeka na pozwolenie - jak chcesz to możesz ustalić hasło mniej oczywiste niż 'dobrze, masz, weź' może to być jakiekolwiek słowo. Pies zapamięta i się nauczy ale obcy człowiek nie będzie znał tego słowa.
 • Poza tym musisz poćwiczyć z różnymi rodzajami pokarmu (kiełbasy różne, kawałki żółtego sera, surowe mięso z kurczaka itd itp)

Polecam także przeczytać: jak nauczyć psa żeby nie jadł z ziemi, podstawowe komendy dla psa, wychowanie psa od szczeniaka, dobre wychowanie yorka

szkolenie psa zabawa zabawa z psem I na koniec coś bardzo ważnego: Jeśli jesteś obecny przy tym ćwiczeniu gdy obcy podstawia psu jedzenie w dłoni to wtedy nic nie mówisz - czekasz na to co pies zrobi - gdy pies chce zjeść to co widzi w dłoni obcej osoby wtedy możesz powiedzieć "NIE WOLNO" ale gdy obcy coś psu podstawia na dłoni a pies się odwróci od tego albo trochę się cofnie wtedy bardzo mocno chwalisz psa - pamiętaj, że to dla psa trudne ćwiczenie tak rezygnować z jedzenia - dlatego wychwal psa bardzo mocno. W zależności co pies lubi albo psa pogłaskaj tam gdzie lubi, albo daj psu zabawkę, albo daj psu smakołyk albo odepnij smycz i rzuć psu zabawkę aby pobiegał. Takie zachowanie gdzie ktoś obcy psa kusi jedzeniem a pies rezygnuje z pokarmu powinno być super nagradzane. I podkreślam raz jeszcze, nic nie mów do psa gdy obcy go kusi - bo przecież chcesz żeby pies nic nie zjadł jak będzie sam na sam z obcym, wtedy Ciebie nie będzie i nie będzie nikt do psa mówił 'nie wolno' dlatego czekaj w milczeniu na to co pies zrobi i jak dobrze się zachowa to bardzo entuzjastycznie z radością psa pochwal i ponagradzaj i się ze swoim psem chwilę pobaw. Pies to wtedy zapamięta i będzie to robił częściej, aby zasłużyć sobie na taką super nagrodę.


Przeczytaj także: do kiedy pies jest szczeniakiem

---------

Tagi i wyszukiwania - aby pies nie jadł od obcych

Jak nauczyć owczarka niemieckiego jeść z lewej ręki? jak nauczyć psa aby nie jadł od obcych? jak nauczyć psa aby nie brał jedzenia od obcych?

Szkolenie psa, tresura pod kątem: Niepodejmowanie pokarmu podrzuconego.

Oduczanie psa brania jedzenia od obcych ludzi przechodzących wzdłuż bramy, płotu lub zostawianie jedzenia które ktoś wrzuci na podwórko przez płot lub przez bramę. Szkolenie psa aby pies nie zjadł podrzuconej kiełbasy i nie dał się przekupić złodziejowi. Zdjęcia do artykułu: Credit: Photo by Maja Dumat - CC BY 2.0 https://www.flickr.com/photos/blumenbiene/

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

6 komentarzy do wpisu: “Jak nauczyć psa jeść z lewej ręki? i aby nie brał od obcych”

 • Yasmeen
  says:

  Wbrew pozorom przypadki specjalnego otrucia lub zastrzelenia(!) psa przez "życzliwych" sąsiadów którym przeszkadza np.szczekanie to częsty problem. Polskie wsie to niestety konieczność zabezpieczenia pupila przed takim niebezpieczeństwem, więc bardzo ciekawy artykuł!
  (Swoje psy oduczyłam jedzenia podawanego przez obcą osobę "nadziewając" smakołyk czymś ostrym; np. Pieprzem. Oczywiscie dobry węch może być przeszkodą w takim sposobie, ale u mnie zadziałało:)

  Serdecznie pozdrawiam
  Dog Blog na psią łapę

 • Monika
  says:

  Super artykuł. Ale szukam informacji na temat jak nauczyć psa wypluwać jedzenie lub inne np. Znalezione na spacerze śmieci ? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

 • Kasia
  says:

  super blog i z zaciekawieniem czytam artykuły.
  niestety jeśli chodzi o trucie psa, jest to dość częste. do mojej rodziny włamali się i okradli a dwa owczarki otruli podając im kiełbasę. sąsiad prowadzi sklep w domu na dole, jak wyjechali na wesele, zwierzaka zostawili z rodziną która spała na górze, dół gdzie został psiak na noc okradli a psiaka otruli, umierał długo i w cierpieniu bo dopiero jak nad ranem wrócili to wezwali weterynarza który powiedział że nic już nie może zrobić tylko skrócić cierpienie. Mieszkam w małej wsi blisko stolicy. niestety przykre ale zdarza się często.

 • Małgorzata
  says:

  Nie do wiary, że naprawdę ktoś wierzy w to, że pies jest w stanie odróżnić prawą rękę od lewej i odwrotnie..! Jak oceniają naukowcy badający psią psychikę - dorosły pies jest na poziomie mniej więcej 2-3 letniego dziecka. A czy jakiś 3-latek jest w stanie bez zgadywania, bezbłędnie to odróżnić?! Czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś nad tym, w jaki sposób uczą się tego ludzie? Ludzie są wyraźnie prawo- lub leworęczni (piszą tą ręką, czeszą się, kroją, itp.) - i w ten sposób kojarzą stronę, która jest dla nich znacząca. PSY TAKIE NIE SĄ!
  Poza tym rozróżnianie prawej i lewej strony czegokolwiek jest relatywne - tzn. musi mieć odniesienie do czegoś (dla siedzących w samochodzie kierowca siedzi po lewej stronie, dla kogoś idącego z naprzeciwka - po prawej). Czy naprawdę ktoś z was wierzy, że psa stać na takie postrzeganie tej zależności.?!
  Psy są doskonałymi odbiorcami ludzkich emocji, mowy ciała, mimiki twarzy - i zwyczajnie próbują sobie radzić z tym idiotycznym zadaniem, obserwując człowieka. Jeśli ten się spina, poważnieje, wstrzymuje oddech - pies rozumie, że to jest sytuacja, w której człowiek nie chce mu dać pokarmu, który trzyma w dłoni. Oszukiwanie psa w tej sytuacji, wysyłanie niejasnych sygnałów, a przy tym wymaganie bezbłędności - jest ze strony człowieka idiotyzmem i świństwem. Dokładnie takim samym, jak wymaganie od przeciętnego 3-latka ułożenia kostki "rubika"...

 • Paweł
  says:

  Bardziej pomocne jest uczenie psa niepodejmowania pokarmu znalezionego na ziemi niż z ręki. Raczej mało prawdopodobne jest podawanie psu pokarmu z ręki przez obcą osobę o złych zamiarach. Jeśli pies jest tak ufny do obcych to nie trzeba go truć żeby wejść na posesję. Częściej taki pokarm będzie wrzucony na teren posesji i wtedy nie będzie miało żadnego znaczenia czy jest to prawa czy lewa ręka.

Dodaj komentarz