Podstawowe komendy dla psa, które powinien znać każdy pies

Podstawowe komendy dla psa

tresura psów - Michał Szen - 6 komentarzy

podstawowe komendy dla psaDobre wychowanie psa to podstawa do takiego fajnego codziennego życia z psem, ja się koncentruję na tym aby psa uczyć przydatnych dla mnie rzeczy i zachowań. Aby w trakcie codziennego życia z psem w domu i w trakcie spacerów z psem mieć z nim dobry kontakt i aby pies rozumiał pewne rzeczy które do niego mówię. Dlatego uczę psa z którym żyję pod jednym dachem trochę innych rzeczy niż te wymagane na zawodach z psiego posłuszeństwa.

Jakie są podstawowe komendy dla psa?

 • Siad - od nauki tego polecenia zwykle zaczynamy treningi ze szczeniakami. Uczymy tego zwykle psa w pozycji stojącej trzymając smakołyk nad głową psa - zachęcamy tak psa do podniesienia głowy i co za tym idzie pies chętnie wtedy siada. Zaraz po tym jak pies usiądzie nagradzamy psa tym smakołykiem. Pies uczy się, że im szybciej siądzie tym szybciej otrzyma smakołyk. To pierwszy etat szkolenia szczeniaka, później smakołyki się wycofuje i pies reaguje na gest ręką lub na samo słowo 'siad'.
 • Waruj czyli leżeć - najczęściej z siadu pies przechodzi do pozycji leżącej i wtedy dostaje smakołyk.
 • Do mnie czyli przywołanie psa - pozwala zabrać psa z niebezpiecznej dla niego sytuacji - chodzi nam zwykle o odwołanie psa np. z pobliża ruchliwej drogi, aby pies nie wpadł pod samochód. Albo gdy pies wybiegnie za bramę lub za drzwi aby było można go przywołać do nas.
 • Noga - pies ma iść obok nas, przy naszej nodze do póki nie dostanie pozwolenia, że może odejść
 • Aport - czyli pobiegnij i przynieś do mnie wskazany przedmiot.
 • Na miejsce - pies ma wejść na swoje legowisko lub do swojego kojca.
 • Zostaw / Nie wolno - w znaczeniu nie interesuj się tym co właśnie Cię zainteresowało i odsuń się / cofnij się od tego.
 • Puść - w znaczeniu otwórz pysk, wypuść z pyska to co w nim trzymasz. Pies w ten sposób oddaje nam zabawkę którą trzyma w pysku lub inny przedmiot.
 • Podaj łapę - pies podnosi i podaję przednią łapę opiekunowi.
 • Daj głos - pies szczeka po usłyszeniu polecenia.
 • Stój - pies zatrzymuje się i  nie zmienia swojej pozycji, stoi nieruchomo.
 • Zostań - pies siedzi tam gdzie mu kazaliśmy usiąść i się nie rusza z miejsca dopóki nie usłyszy pozwolenia.

Najłatwiejsze komendy dla psa:

Najłatwiejsze komendy dla psa to 'siad' i 'leżeć / waruj' - tego może się nauczyć się każdy pies w bardzo krótkim czasie. Jeśli chcesz nauczyć psa komendy 'siad' trzymaj smakołyk nad głową psa i wyczekaj kiedy pies usiądzie i wtedy daj psu smakołyk, po tym od razu przejdź dwa kroki w inne miejsce i zrób to samo.

Zaawansowane - trudne komendy dla psa:

Nie martw się tym jakie komendy są uważane za zaawansowane, bardziej istotne jest to, aby tak poprowadzić szkolenie aby pies wykonywał polecenia w różnych miejscach i sytuacjach, bo wiele psów nawet prostego polecenia jak 'siad' nie chce wykonać gdy wyjdą z właścicielem poza teren domu w którym mieszkają, albo gdy zobaczą na spacerze obcego psa to już tak się ekscytują, że nie reagują na wołanie i nie są wtedy w stanie wykonać nawet jeden raz 'siad'. Dlatego to Cię powinno najbardziej interesować aby z psem ćwiczyć posłuszeństwo w różnych miejscach, w obecności obcych ludzi, psów czy na chodniku w pobliżu jeżdżących samochodów - wszystko po to aby pies potrafił się skupić na słuchaniu Ciebie i na wykonywaniu poleceń w każdych warunkach.

Przydatne komendy dla psa

Podstawowe komendy w szkoleniu psa są takie same dla każdej rasy psa, nie ważne czy to chihuahua czy bernardyn. Tresowanie psa i nauka danej komendy zwykle przebiega bardzo podobnie dla wielu różnych ras - jednak bywają wyjątki. Taki np. 'Aport' jest skomplikowany dla psa bo składa się z takich elementów jak: bieg do wskazanego przedmiotu, złapanie w pysk tego przedmiotu, potem trzymanie przedmiotu w pysku podczas biegu z powrotem do opiekuna. Te elementy wszystkie jeden za drugim w bardzo płynny sposób wykonują psy z wrodzonym instynktem do aportowania, wiele jest takich psów, zwykle są to retrievery czyli psy aportujące - u tych psów często koncentrujemy się tylko na tym aby pies po przyjściu do nas trzymał przedmiot w pysku do póki nie usłyszy polecenia typu 'puść', podczas której ma oddać nam aportowany przedmiot. Są jednak takie psy które nie lubią się bawić zabawkami, nie lubią biegać za rzuconym im przedmiotem, albo pobiegną ale tylko przedmiot powąchają i nie chcą się nim bawić i nie chcą brać go do pyska. Są też takie, które gdy tylko złapią zabawkę to uciekają z nią gdzieś daleko od opiekuna aby samodzielnie ją sobie gryźć i nie mają zamiaru jej przynosić pod nogi właściciela. Dlatego takiego psa stopniowo uczy się tych wszystkich elementów składowych aportu takich jak złapanie przedmiotu w pysk a potem od razu pies ma się odwrócić do opiekuna i ruszyć w stronę człowieka trzymając zabawkę w pysku. Dla wielu psów 'aport' to bardzo złożona i skomplikowana komenda,  na naukę której trzeba czasami poświęcić kilka tygodni, jeśli chcesz aby pies ładnie aportował.

Najbardziej przydatne komendy w trakcie życia z psem? I czego ja uczę swojego psa z którym mieszkam w domu?

 • Stój - tradycyjnie ta komenda ma oznaczać 'stań na proste nogi' czyli z siadu lub z leżenia pies ma po prostu stanąć na wszystkie 4 łapy. Ja mówię do psa "stój" w znaczeniu "STOP, ZATRZYMAJ SIĘ" to takie zatrzymanie w trakcie spaceru, gdzie zatrzymujemy się przed ulicą lub przed przejściem dla pieszych. Po tym pies może ruszyć dopiero gdy powiem 'idziemy'.
 • Idziemy - czyli ruszamy z miejsca gdzie jesteśmy i ruszamy do przodu przed siebie. Nie ważne czy była wcześniej komenda 'stój' czy na przykład pies zatrzymał się aby obwąchać drzewo, jak mówię 'idziemy' to znaczy ruszamy z tego miejsca gdzie jesteśmy i idziemy do przodu. "Idziemy" jest też taką komendą, że jeśli pies ma długą smycz to może biegać sobie z której strony chce i może być trochę z przodu lub z tyłu. Nie musi wtedy iść blisko z boku przy nodze.
 • "Równaj/Noga" - po tej komendzie pies ma iść z boku blisko przy nodze dopóki nie usłyszy komendy 'biegaj'. Nauczenie psa chodzenia przy nodze zajmuje zwykle kilka tygodni, zatem bądź cierpliwy i korzystaj z pomocy psiego szkoleniowca aby podpowiedział Ci jakich błędów unikać i na czym się najbardziej skupić w trakcie nauki chodzenia przy nodze.
 • Biegaj - to taka zgoda na to, aby pies robił co chce, nie musi teraz się na mnie skupiać, może robić co tylko chce, może się trochę oddalić ode mnie i może się zająć węszeniem w trawie.
 • Tutaj - w znaczeniu 'idziemy tędy' - gdy pies biega bez smyczy i w pewnym momencie pobiegnie powiedzmy w lewo a ja dalej idę prosto to mówię 'Tutaj' jako sygnał w stylu 'podążaj za mną, jak poszedłem tutaj, ty też chodź ze mną w tę stronę'. Ale co ważne, nie jest to przywołanie 'do mnie', czyli po słowie 'tutaj' pies ma iść ze mną w tę samą stronę ale nie musi przychodzić do mnie pod same nogi.
 • Zostaw - w znaczeniu 'nie interesuj się tym' oraz 'odwróć się od tego i zostaw to w spokoju'
 • Zostań - siedź tu gdzie siedzisz i nie ruszaj się z tego miejsca do póki nie dostaniesz pozwolenia.
 • Na miejsce - wejdź wszystkimi 4 łapami na swoje legowisko
 • Do mnie - czyli 'przybiegnij szybko pod moje nogi i usiądź'
 • Przynieś - czyli moje słowo na 'aport'
 • Puść - czyli otwórz pysk i wypuść z pyska to co w nim trzymasz, czyli coś w stylu 'oddaj'.
 • Czekaj -
 • Spokojnie - w znaczeniu 'wszystko jest w porządku, nie martw się'. Pies to słyszy gdy widzi coś co go niepokoi, np.ktoś dziwnie ubrany i pies się stresuje tym widokiem albo jakimś dziwnym, niepokojącym dla psa dźwiękiem.

Psia psychologia, komendy zmieniające psi nastrój i odruchowe reakcje

Ostatni podpunkt czyli "Spokojnie" to jak się domyślacie nie jest taka typowa komenda do wykonania pewnego zachowania przez ciało psa, to sygnał za pomocą którego komunikuję się niejako z psychiką czy mózgiem psa i jego emocjami, dochodzimy tu do tego, że możemy też nauczyć psa takich rzeczy jak zmiana stanu emocjonalnego z niepokoju na relaks za pomocą naszych słów. Możemy też zmieniać zachowanie psa i jego odruchowe reakcje poprzez zakazy typu 'zostaw' - powiedzmy u psa z tendencją do pogoni za kotami możemy przez pewien czas stosować tę komendę 'zostaw' gdy pies wyrywa się i chce ruszyć w pościg za kotem, ale za jakiś czas gdy widzimy, że pies zauważył kota, ale do niego nie ruszył tylko chwilę patrzy na kota a po sekundzie odwraca się do nas i patrzy nam prosto w oczy jakby pytał 'co robimy? właśnie widziałem kota!' to możesz psu powiedzieć 'spokojnie, idziemy' bo nic złego się nie stało, to że pies zauważył kota to nic złego, czyli mówimy psu, że wszystko jest w porządku i idziemy dalej. Nie mówię psu 'zostaw' gdy patrzy mi prosto w oczy - bo to tak jakbym kazał psu mnie zostawić w spokoju i się mną nie interesować. Jak pies po zerknięciu na kota już sam się powstrzymał przed gonieniem kota i spojrzał się na mnie to usłyszy pochwałę za dobre zachowanie i dam mu znać, że idziemy dalej, czyli nie zatrzymujemy się i idziemy swoją drogą a kota zostawiamy w spokoju.

Podobnych słów używałem w trakcie szkolenia strachliwej Buni, która bała się samochodów i ruchu ulicznego - uczyła się tych wszystkich rzeczy - i w trakcie tygodnia bardzo się zmieniła, wcześniej bardzo bała się przechodzić przez przejście dla pieszych bo idąc po pasach były bardzo blisko nas samochody który stoją i czekają na zielone światło, dzięki komendom 'spokojnie, czekaj i idziemy' nauczyła się, że nie ma się czego bać gdy stoimy blisko ulicy.

Czekam na komentarze - jak Wy komunikujecie się ze swoimi psami? jakich komend używacie najczęściej?


komendy dla psa lista

komendy tresura psa, , łatwe komendy dla psa, trudne komendy dla psa, komendy dla psa labradora i dla psa yorka, komendy dla psa chi chi, wszystkie najbardziej przydatne dla psa komendy.

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

6 komentarzy do wpisu: “Podstawowe komendy dla psa”

 • Arkadiusz
  says:

  Troszkę się nie zgodzę, komendy do tresury psów narzuca nam Polski Związek Kynologiczny podczas zdawania egzaminu PT, gdzie za złe komendy lub powtarzanie komend sa punkty karne, wiec nie powinno sie wymyślać sprzecznych nazw bo jest regulamin i w nim komendy,
  No.komenda równaj jest wydawana by pies szedł przy nodze i ruszał z miejsca, a komenda Noga wydawana podczas zmieniania kierunku w ktorym idziemy w lewo, prawo bądź zawracamy taka mała uwaga i szkoły psów powinny sie opierać o egzamuny PT nie samowolka pozdrawiam.

  • Michał Szen
   says:

   ok, możesz się nie zgadzać. Jak chcesz uczyć psa według zasad obowiązujących na egzaminie PT to tak go ucz. Ten artykuł nie jest o tym jakich komend się używa na egzaminach PT i jest to powiedziane w pierwszym akapicie tekstu. Ja natomiast nie zgadzam się z Tobą, że szkoły psów coś powinny. Dla mnie te egzaminy z psiego posłuszeństwa to jest inspiracja do ćwiczeń a nie wyrocznia. W czasie szkolenia z każdym indywidualnie rozmawiam jakich komend używa i co mają one oznaczać dla psa i to się dla mnie liczy aby człowiek i pies razem w ten sam sposób rozumieli co dana komenda ma oznaczać. Znam jednego chłopaka, który uczył psa, że słowo 'masz' pies miał rozumieć jako 'zostaw' a komendą zwalniającą psa, po której pies miał przerwę w ćwiczeniach było słowo 'kurczak' - tak sobie wymyślił. Jego pies, jego zasady. Twój pies Twoje zasady i komendy.

  • Kasia
   says:

   mam szczeniaka i jestem na etapie rozpoczynania szkolenia, zaciekawiło mnie to co Pan napisał, chciałam sprawdzić jakie komendy obowiązują na egzaminie Polskiego Związku Kynologicznego.
   Weszłam na stronę z Regulaminem Egzaminów i Zawodów Psów Towarzyszących 1,2,3 stopnia i tam w 3. punkcie "Podstawowe zasady wykonywania ćwiczeń" jest napisane:
   Komendy dla psa - Są nimi pojedyncze, krótkie słowa używane stale, takie same dla tych samych czynności. Podane w regulaminach komendy są przykładami, które można zastąpić innymi słowami określającymi czynność, jaką ma wykonać pies.

   Z tego zapisu widzimy, że to nasza sprawa jakie komendy będziemy używać. Proponuję, żeby następnym razem, jak będzie Pan pisał takie komentarze to lepiej się upewnić czy rzeczywiście jest tak jak Pan uważa, bo przez taki komentarz podważa Pan czyjeś kompetencje a niesłusznie.

 • Jakub
  says:

  Przez ostatnie 3 tygodnie opiekowałem się młodym, szalonym maltańczykiem, który okazał się być bardzo bystry. Na początku, przez swoją pobudliwość, wydał mi się głupiutkim szczekaczem 🙂 Postanowiłem go trochę podszkolić, bo wiedziałem, że nie zna żadnych komend. Żyłem kiedyś z psami i przypomniałem sobie jakie to uczucie kiedy pies nagle rozumie o co nam chodzi. Mały opanował siad i łapę w ciągu kilku dni. Wystarczyło kilka 5-minutowych sesji. Jest przy tym nadgorliwy - jeśli mu na czymś zależy siada i daje łapę jednocześnie 🙂 nieważne że jestem od niego za daleko, łapkę i tak podnosi. Zastanawiam się tylko jak sobie radzić z nadmiernym pobudzeniem u takiego małego pieska. Zdarzają mu się takie chwile, że rozprasza go dosłownie wszystko. Odgłosy kroków u sąsiada, klakson usłyszany przez okno, jakiś szczek w oddali. Próbowałem go fizycznie zmęczyć, porządnie wybiegać na spacerze. Po półgodzinnej drzemce potrafi znów wrócić do mega-pobudzonego stanu. Za dwa dni właściciele wracają z urlopu i pieska muszę im oddać ale bardzo mnie ciekawi czy jest jakiś sposób na to żeby pies się po prostu zrelaksował, nie był non-stop pobudzony.

 • Bernard
  says:

  Bardzo trafne uwagi. Niejednokrotnie korzystałem z tych przedstawionych w artykule. Niektóre były dla mnie nowe i z pewnością wdrożę z pupilem 😉 Również interesuje się tą tematyką

Dodaj komentarz