Jak zwiększyć masę mięśniową psa? Trening siłowy psów, ćwiczenia

Jak zwiększyć masę mięśniową psa? Trening siłowy psów

zdrowie - Michał Szen - 6 komentarzy

jak zwiększyć masę mięśniową psa amstaffa pitbull


Jak trenować z psem aby zbudował masę mięśniową? Budowanie masy mięśniowej u psa

1. Odpowiedni wiek psa - zawsze przed rozpoczęciem treningów siłowych psa skonsultuj się z weterynarzem. Obciążanie zbyt młodego psa ciężkimi ćwiczeniami może zaszkodzić Twojemu psu. Rodzaj i intensywność treningów powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia psa.
2. Odpowiednie żywienie psa oraz regeneracja - to jest najważniejsza sprawa poza treningami. Aby budować siłę i ładną sylwetkę psa musisz połączyć odpowiednio treningi wraz z żywieniem. Nie zapominaj też o zapewnieniu psu możliwości regeneracji po intensywnych treningach.
3.Treningi na zwiększenie masy mięśniowej psa i rozbudowę mięśni klatki piersiowej oraz nóg psa
Ćwiczenia te są bardzo dobre dla psów rasy Amstaff, możesz z nich również skorzystać gdy układasz plan treningów dla pitbulla. Poniżej znajdziesz 4 najlepsze ćwiczenia jakie można wykonywać z psem aby budować u niego masę mięśniową. Są to bardzo dobre ćwiczenia na rozwój mięśni u psów

Co robić żeby pies nabrał masy mięśniowej? Zestaw ćwiczeń dla psów pitbull, amstaff itp

Oto ćwiczenia które pozwolą zwiększyć masę mięśniową psów:

Ćwiczenie numer 1 - Zabawka zawieszona na sprężynie

  • Zabawka jest zawieszona na czymś w rodzaju amortyzatora/sprężyny
  • Szarpak ma być na takiej wysokości aby pies nogami dotykał ziemi - nie chodzi tu tylko o wiszenie a bardziej o pracę większej ilości mięśni w trakcie szarpania zabawki.
  • Zabawka na sprężynie imituje zabawę w przeciąganie się i szarpanie się z psem, tak jak to robisz trzymając zabawkę w ręku.
  • Jeśli chcesz wykonać samemu taki przyrząd treningowy skorzystaj ze sprężyny o sile 40-50kg.

Zabawka na sprężynie - ilustracja

Ćwiczenie numer 2 - Weight pulling - czyli pies ciągnie za sobą ciężar

 • Bądź bardzo cierpliwy i wyrozumiały wobec szczeniaków.
 • Kup odpowiednie szelki - to bardzo ważne aby szelki były wygodne i dobrze dopasowane. Złe szelki mogą wyrządzić krzywdę psu, mogą uszkodzić jego mięśnie i stawy. Przy dobrze dobranych szelkach minimalizujemy ryzyko kontuzji.
 • Gdy zaczynasz treningi rób to 2-3razy w tygodniu. Na treningu 2-3 razy pies ciągnie ciężar. Między tymi powtórzeniami pies ma odpoczywać kilka minut. W przerwie daj się psu napić jednak nie dawaj psu zbyt wiele wody - 4-5 łyków wystarczy. W przypadku treningu kondycyjnego pies ciągnie średnio ciężkie obciążenie na długim dystansie, przy treningu siłowym pies ma ciągnąć większy ciężar na krótkim odcinku.
 • Te treningi mogą polegać na ciągnięciu opony przez psa - wiele osób od tego zaczyna, choć dużym minusem opony jest to iż nie sunie ona gładko po podłożu tylko podskakuje. Na filmie zobacz, że pies ciągnie ciężarki które ciągnie równo po trawie.
 • Najważniejsze - NIGDY NIE CHCESZ ABY PIES SIĘ PODDAŁ i aby nie miał siły ciągnąć ciężaru - pies ma być zadowolony i szczęśliwy przez cały trening. Nigdy nie dopuszczasz do tego że pies ma dość ciągnięcia ciężaru. Musisz odpowiednio dobrać wagę obciążenia i długość treningów.

  Ćwiczenie numer 3 - Pogoń za zabawką 'na wędce'

  Pies goni szybko poruszający się obiekt który jest na końcu linki. Poruszając przedmiotem na lince imitujesz pogoń za małym poruszającym się szybko przedmiotem. To daje możliwość zapewnienia psu dość dużej ilości aktywności fizycznej nawet na małej przestrzeni. Właściciel zwykle stoi w miejscu i porusza zabawką dookoła siebie. Co jakiś czas dajesz psu możliwość złapania zabawki. Warto też od czasu do czasu wpleść w tą zabawę psie posłuszeństwo, czyli czasem wymagasz od psa wykonania komendy 'siad' i dopiero po tym jak pies usiądzie wznawiasz zabawę.
  Ważne aby pies oddawał  zabawkę na komendę (puść/oddaj).

 • Jak samodzielnie zbudować taką zabawkę - film:
 • Zabawkę można wykonać z długiej rury PCV (zobacz na filmie) oraz z linki typu paracord - na końcu linki przywiązujesz zabawkę. Zabawkę wykorzystujesz taką jaką lubi pies. W najprostszym scenariuszu to może być zwykła ścierka kuchenna czy inny kawałek materiału - ważne aby pies to gonił i od czasu do czasu aby to mógł złapać.

Ćwiczenie numer 4 - Spacery w szelkach z obciążeniem - w szelkach umieszczasz ciężarki

8.15.14 Glasgow Park

Prostym a zarazem skutecznym rozwiązaniem jest dobre bilansowanie karmy psa oraz kilka razy w tygodniu na czas spaceru ubieranie psu szelek z obciążeniem - zacznij od dołożenia ciężarków równych 5% wagi psa - i idź z psem na 30-40 minutowy spacer. Stopniowo z tygodnia na tydzień gdy psu poprawiać się będzie kondycja i tężyzna fizyczna możesz zwiększać obciążenie. Nie przekraczaj jednak 20% masy ciała psa. I zwłaszcza w pierwszym roku życia psa uważaj aby nie obciążać zbyt mocno stawów psa - poza tym jak zawsze wszystko konsultuj z weterynarzem.


Jak zbudować mięśnie u psa?

Aby zbudować mięśnie u psa potrzebne są regularne treningi z obciążeniem plus dobre żywienie tzn. karma z dobrą ilością wszystkich aminokwasów plus czas na regenerację.

Co jeszcze jest ważne poza tymi ćwiczeniami aby u psa rozbudować mięśnie?

Suplementacja diety psa czyli odżywki na masę - nie chcę Cię zanudzać wykładem z biochemii - jednak mówiąc w skrócie - aby organizm budował mięśnie musi dostać w pokarmie pełny komplet aminokwasów - bo włókna mięśniowe są zbudowane z pojedynczych aminokwasów - jeśli w diecie brakuje choć jednego aminokwasu wówczas nie powstanie nowa cząsteczka białka, czyli nie zostanie rozbudowany mięsień.

Czym karmić psa aby nabrał masy?

Ważne jest odpowiednie żywienie psa i w razie potrzeby suplementowanie psa - mogą to być suplementy białkowe - choć dobrze działa też podawanie różnorodnych źródeł białka w diecie takich jak różne rodzaje mięs, różne ryby, jaja itp.

Co robić aby u psa były widoczne mieśnie?

Utrzymanie odpowiedniej wagi psa bo nawet przy dobrej jakościowo karmie i przy stosowaniu suplementów pies może być za bardzo otłuszczony i nie będzie widać mięśni. Ten artykuł nie jest poświęcony tematowi odchudzania psa tylko ma pokazać Ci najlepsze ćwiczenia dla psów na budowanie muskulatury u Twojego psa. Mówiąc w skrócie mięśnie najpierw należy zbudować a potem dopiero zredukować nadmierną wagę psa.

Co zrobić żeby pies nabrał masy?

 • należy zwiększyć dawkę pokarmową psa oraz zadbać o dostępność w karmie niezbędnych aminokwasów do budowy mięśni.
 • mięśnie rosną w trakcie snu, pamiętaj aby pies miał odpowiednią ilość odpoczynku.
 • ćwiczenia wykonuj z psem te które są pokazane na powyższych filmach przez 2-3 miesiące regularnie.

Karma dla psa na przyrost masy - karma na przytycie dla psa

Możesz wykorzystać karmy dla psów bardzo aktywnych. Są to karmy wysokokaloryczne takie jak: TASTE OF THE WILD High Prairie, BRIT PREMIUM BY NATURE Sport , Eukanuba Performance Working.


Napisz komentarz jeśli trenujesz coś ze swoim psem - możesz też zadawać pytania w komentarzu, postaram się odpowiadać na bieżąco.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

6 komentarzy do wpisu: “Jak zwiększyć masę mięśniową psa? Trening siłowy psów”

Dodaj komentarz