Czym nagradzać psa? sucha karma do nagradzania psa?

Karmisz swojego psa codziennie? czym nagradzać psa?

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Czy psa można nagradzać suchą karmą w trakcie szkolenia?

Chyba nikogo nie dziwi to, że decydując się na posiadanie psa wzięliśmy na siebie zadanie karmienia go codziennie.

Wykorzystaj zatem to, że i tak karmisz psa codziennie - wykorzystaj chociaż część całej dziennej porcji na ćwiczenia z psem.

Motywacja pokarmowa u psa: Możesz nawet całą karmę przeznaczoną dla psa wykorzystać na nagradzanie jego dobrych zachowań.

Idealnie by było gdybyś wykorzystał karmę 50 razy dziennie - aby nagrodzić psa za jego dobre zachowanie.

Dla osób początkujących w szkoleniu psa - polecam zwykle mniejszą ilość np. 10 razy w ciągu dnia - bo to 50 razy dziennie niektórych przeraża - zrób po prostu coś takiego, że gdy zobaczysz, że pies robi coś fajnego, coś co Ci się podoba - np. leży spokojnie i odpoczywa - zaznacz to mówiąc 'dobry pies' i rzuć mu kawałek karmy. Nie musi to być nic spektakularnego - gdy Twój pies jest 'szczekaczem' wyłapuj momenty gdy jest cichy i spokojny. Gdy Twój pies gryzie przedmioty domowe wówczas wyłapuj moment gdy zobaczysz, że zainteresuję się zabawką przeznaczoną do gryzienia lub kością - wtedy zasygnalizuj psu, że podoba Ci się to co zrobił i daj mu nagrodę.
Sam wiesz najlepiej co w zachowaniu Twojego psa Ci się nie podoba - znajdź zatem coś co Twój pies mógłby robić w zamian i co jest lepsze od jego 'złego' zachowania.

Procedura jest zatem bardzo prosta:

• Zobacz (wyłapujesz sytuację, która sama się zdarza)
  • Zaznacz (powiedz coś w stylu 'dobry pies' albo 'super' - użyj do tego radosnego tonu głosu)
  • Nakarm (podaj psu małą porcję karmy - wystarczy jedna lub kilka granulek jeśli używasz suchej karmy)

Dlaczego akurat psią karmę wykorzystywać do nagradzania psa?

Karma to NIE jedyna nagroda jaką można wykorzystywać w szkoleniu psów.
Jednak zalecane jest często nagradzanie psa smakołykami - właśnie dlatego, że nagradzanie psa karmą (smakołykami) daje bardzo dobre rezultaty i jest to metoda prosta i łatwa do wykonania dla nas ludzi! Bo i tak karmisz swojego psa codziennie!

Za efektywnością wykorzystania karmy w szkoleniu psów leżą poza tym bardzo obszerne materiały naukowe - nie musisz ich jednak wszystkich znać, nie musisz wiedzieć o tym jakie rejony mózgu psa pobudzasz i wydzielanie jakich hormonów wzbudzasz a jakich hamujesz gdy zaznaczasz radosnym głosem dobre zachowanie psa i gdy podajesz mu porcję karmy natychmiast po tym. Nie przejmuj się tym wszystkim, nie mam zamiaru zanudzać Cię teorią, na lekcji szkolenia psa dostaniesz instrukcję co masz robić krok po kroku i jak ewentualnie w dalszej części treningu zrezygnować z nagradzania psa - tak abyś nie musiał całe życie chodzić z psią karmą w kieszeni.

Podsumowując: Wykorzystaj psią karmę w bardziej efektywnym czasie i w bardziej przemyślany sposób.
W życiu nie ma nic za darmo, niech pies również zapracuje na swoje jedzenie.

Czym można nagradzać psa, nagradzanie psa za pożądane zachowania, Nagradzanie jedzeniem, Nagradzanie smakołykami, Pozytywne wzmocnienie, Jak nagradzać psa?

Przeczytaj: od czego zacząć szkolenie psa, jak szkolić owczarki niemieckie, podstawowe komendy dla psa, ile kosztuje tresura psa