Kulturysta przychodzi z psem na szkolenie. Systematyczne treningi

Kulturysta przychodzi z psem na szkolenie

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

kulturysta i szkolenie psa

Zdjęcie psa i ilustracja pochodzi z: http://pl.123rf.com/profile_pyotr oraz http://pl.123rf.com/profile_zuza811

Systematyczność w szkoleniu psa - porównanie do treningu siłowego kulturystów

Lubię gdy kulturyści przychodzą do mnie ze swoimi psami na szkolenie, przeczytajcie dlaczego.

Opisuję tu moje pozytywne doświadczenia z kilkoma kulturystami, którzy przychodzą ze swoimi psami na szkolenie i na ich przykładzie opisuję co mi się podoba w ich podejściu do tematu szkolenia psa. Temat oczywiście jest bardziej szeroki i dotyczy sportowego podejścia również innych osób, które cokolwiek ćwiczą od jakiegoś czasu (spotykam podobne pozytywne podejście również u osób które biegają w maratonach).

Gdy kulturysta przychodzi na szkolenie ze swoim psem, to zwykle jest tak, że:

  • Kulturysta zdaje sobie sprawę z tego, że aby być w czymś lepszym i mieć lepsze osiągnięcia trzeba ćwiczyć - to odnosi się tak samo do szkolenia psa jak i do ćwiczeń na siłowni - wiesz co chcesz osiągnąć i zaczynasz treningi z myślą o tym, że za jakiś czas dotrzesz do celu. Czasami są takie sprawy i sytuacje, że rozwiązanie można znaleźć szybko ale czasami gdy mamy wysokie wymagania i chcemy wejść na wysoki poziom to treningów będzie potrzeba dużo.
  • Sportowiec wie, że bez ćwiczeń nie ma efektów i choćby metody i plany treningowe były najlepsze na świecie to jak ich nie wprowadzisz w życie to nic się w życiu nie zmieni. Jak to mówi Robert Burneika 'bicki same nie urosną' - czyli sprawa jest prosta, od samego myślenia o tym, że chcesz mieć większe bicepsy nic się w Twoim życiu nie zmieni - trzeba wstać z kanapy, wziąć hantle w rękę i zacząć ćwiczyć.
  • Osoba wiele lat trenująca dany sport wie zwykle z własnego doświadczenia, że amatorowi, który pierwszy raz wszedł na siłownie nie dasz sztangi ważącej 200kg, tylko sprawdzisz ile na tę chwilę udźwignie i podpowiesz mu jak ma ćwiczyć aby z czasem podnosić coraz więcej. Ile razy w tygodniu ma ten ktoś ćwiczyć, ile wykonywać powtórzeń danego ćwiczenia itd. Tak samo jest z psami, nie będę Ci pokazywał ćwiczeń, które są trudne do wykonania, zaczynamy tam gdzie jesteś teraz - często zaczynamy od bardzo podstawowych rzeczy, a 'w głowie' mamy cały czas pomysł na to do czego zmierza to szkolenie psa bo rozmawiamy wcześniej o tym czego chcesz swojego psa nauczyć. Przykład: gdy pies nie umie się skoncentrować lub spokojnie posiedzieć w miejscu przez 10 sekund to nie robimy ćwiczeń na zostawanie i nieruszanie się przez 2 minuty gdy jeszcze wokół jeżdżą samochody, rowery i biegają inne psy. To by było za trudne dla takiego psa, zaczynamy pomału budować cierpliwość psa zaczynając od prostych ćwiczeń w miejscach spokojnych i stopniowo treningi urozmaicamy i ćwiczymy coraz dłuższe zostawanie w miejscu i stopniowo również robimy to w coraz trudniejszych i bardziej rozpraszających psa miejscach.
  • Kulturyści zdają sobie sprawę z tego, że warto mieć swój własny plan treningowy dobrany specjalnie dla nas przez trenera. Trener widzi w czym jesteś dobry, a w czym słaby oraz to jakie masz predyspozycje, jakie są Twoje mocne strony - trener dobierze odpowiednie ćwiczenia powiedzmy na 4tygodnie ćwiczeń i warto się takiego planu treningowego trzymać, nie ma sensu wymyślać po tygodniu czegoś nowego i szukać dróg na skróty. Oczywiście potem po tym miesiącu obserwujemy efekty, analizujemy to co się pozmieniało i jak nam idzie. W razie czego potem zmieniamy i modyfikujemy plan ćwiczeń. Podobnie jest ze szkoleniem psów - dobrze jest trzymać się zaleceń instruktora szkolenia psów i cierpliwie ćwiczyć ze swoim psem. Choć w przypadku szkolenia psów robimy zwykle plan ćwiczeń na 1-2 tygodnie a nie od razu na miesiąc.
  • Osoby z dużym stażem na siłowni wiedzą też, że czasami małe nieprawidłowości w wykonywaniu ćwiczeń powodują, że efektów nie widać. I wystarczy czasem mała podpowiedź od trenera, żeby robić ćwiczenie troszkę dokładniej, lub w trochę inny sposób aby nagle efekty się pojawiły bardzo szybko. To ma mnóstwo wspólnego ze szkoleniem psów, często ludzie robią dużo błędów podczas szkolenia psa, pies nie może zrozumieć o co Ci chodzi i nie może 'załapać komendy' - natomiast gdy dowiesz się jak precyzyjnie prowadzić naukę danej komendy to nagle okazuje się, że ten pies nie jest głupi, uparty czy złośliwy tylko stwierdzasz, że to bardzo mądry pies i szybko się uczy 🙂

Kulturystyka to jeszcze poza treningami oczywiście odpowiednia dieta i to długoterminowy proces - nie zbudujesz takiej masy mięśniowej jaką ma 'Hardkorowy Koksu' w tydzień czy nawet miesiąc. I nie udźwigniesz takich ciężarów gdy nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś na siłowni. Tak samo Twój pies nie nauczy się w tydzień czasu tego co potrafią psy na mistrzostwach Polski w psim posłuszeństwie.

To może Wam się wydawać proste, ale to co potrafi ten pies jest efektem wielu, wielu treningów

Dlatego właśnie lubię gdy kulturyści lub inni sportowcy przychodzą na treningi szkolenia psów, bo nawet przez myśl im nie przejdą teksty typu: "A to ja muszę z psem ćwiczyć samodzielnie w domu aby go tego nauczyć?"

Kulturyści wiedzą, że regularne treningi to podstawa i początki czasami bywają trudne, i wiedzą o tym, że każdy kiedyś zaczynał 'od zera' i każdy zaczyna z tego miejsca w którym aktualnie się znajduje, a w miarę upływu czasu stajesz się coraz lepszy w tym co robisz. Tak samo jest z psami, bierzesz tego psa, którego aktualnie posiadasz i zaczynasz ćwiczenia pod okiem trenera i w końcu nauczysz psa różnych komend i nawet bardzo zaawansowanego posłuszeństwa.

Można psa nauczyć tego że: rozpędzony pies w trakcie biegu do piłki którą mu rzuciłeś wykonuje natychmiast komendę 'leżeć' gdy tylko ją usłyszy a potem na hasło zwalniające znów rusza pędem do leżącej dalej piłki, łapie ją i przynosi do Twoich rąk -  jednak taki poziom opanowania, skupienia i posłuszeństwa to wynik wielu tygodni spędzonych na treningach z psem.
Kulturyści wiedzą, że jak bardzo czegoś chcesz to 'da się' i koniec końców "'nie ma lipy".

Piszcie, komentujcie, udostępniajcie!


Samodzielne szkolenie psa - jak opiekować się psem - ile trwa nauczenie psa posłuszeństwa

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz