Szkolenie Dobermana - Tresura psów rasy Doberman

Szkolenie Dobermana - tresura psów rasy Doberman

szkolenie psów - Michał Szen - 3 komentarze

Szkolenie Dobermana - wychowanie psa rasy Doberman

doberman zdjęcieŻył sobie jakieś 200 lat temu poborca podatkowy Louis Doberman. Przemierzał on swoje miasto pieszo i pukał od drzwi do drzwi i zbierał od ludzi należne podatki. Miało to miejsce w Niemczech. Trochę to przypomina pracę komornika, prawda? Komornik też zbiera 'co może' bo ludzie są coś winni państwu i komorni idzie zbierać te należności. Oczywiście taka praca wymaga silnych nerwów od człowieka, bo wiele razy komornik czy też poborca podatkowy NIE jest mile widziany, ludzie chcą się pozbyć komornika, często chcą go wręcz przepędzić i dochodzi nawet do rękoczynów bo komornika ludzie nie lubią.

I tak właśnie powstała rasa psów Doberman - bo poborca podatkowy potrzebował psa obronnego, którego mógłby zabierać ze sobą codziennie do pracy. Zapewne nie mógł odpowiedniego psa znaleźć dlatego też sam wziął się za utworzenie idealnej dla niego rasy psa - rasa nosi nazwę po nazwisku twórcy: DOBERMAN.

Aby stworzyć rasę Pan Doberman zaczął krzyżować ze sobą Owczarki niemieckie z pinczerami, potem z chartami Greyhound, wyżłami Weimarskimi i Manchester Terierami. I w końcu powstał ten wymarzony pies Pana Dobermana, choć oczywiście wyglądał trochę inaczej niż współczesny doberman. Pies jednak stawał się coraz bardziej popularny i znany na całym świecie a nie tylko wśród niemieckich komorników 😉

Czy wiesz, że psy rasy Doberman były w 1977 roku drugą najbardziej popularną rasą psów w USA?

Doberman to bardzo inteligentny pies, słynie ze swoich umiejętności psa obronnego i stróża rodziny. Doberman to także pies, którego dość łatwo się szkoli bo jest zawsze chętny do pracy, czujny, lojalny i oddany swojemu właścicielowi.

O czym musisz pamiętać zanim kupisz Dobermana?

 • Musisz pamiętać jednak, że Doberman najlepiej się czuje, gdy ma dużo zajęć i to najlepiej gdy jego dzień wypełniają różnego rodzaju ćwiczenia wykonywane pod okiem człowieka.
 • Znudzony Doberman zamknięty w pustym domu potrafi demolować mieszkanie po prostu z nudów. Oczywiście różne są Dobermany i znam takie, które śpią słodko przez 8godzin gdy ich opiekun jest w pracy, jednak nie bierz tego za pewnik, że tak właśnie będzie z Twoim psem, zwłaszcza gdy jest to młody pies. Raczej przygotuj się na intensywne zajęcia ze swoim psem, a nie tylko nudne spacerki 15minutowe wokół blokowiska.
 • Dobermanowi potrzeba dać zajęcie, on uwielbia ćwiczyć i energia go bardzo często wręcz roznosi.
 • Doberman bardzo dobrze się sprawdza jako pies stróżująco-obronny - jednak musi być poddawany szkoleniu - a nie tylko zostawiony sam sobie.

Szkolenie Dobermana - najczęstsze problemy z mojego doświadczeniaszkolenie dobermana

 • Jak zwykle zaczynają się problemy gdy pies nie jest szkolony:
 • Gdy szczeniak dobermana trafia do domu szybko uczy się zachowywać czystość w domu, ludzie się z nim bawią, rzucają mu piłkę, uczą komendy 'siad' i chodzą sobie z psem na spacery . Pies wyrywa się do ludzi, psów, samochodów, rowerów i jeśli opiekun nic z tym nie robi to pies uczy się, że taka maksymalna euforia na smyczy jest dozwolona, a czasami jak mocno skacze i ciągnie to dojdzie tam gdzie chce - więc problematyczne zachowanie się umacnia i pojawiać się będzie coraz częściej.
 • Pisałem, że szczeniak uwielbia piłkę - nie jest uczony by siedział spokojnie i ruszył do piłki gdy ona upadnie tylko biegnie od razu po piłkę, czasem też szczeka wymuszając rzut piłki albo skacze jak szalony aby dostać piłkę - te złe nawyki też będą się dawały we znaki za jakiś czas.
 • Z czasem gdy pies ma 8-12miesięcy zgłasza się właściciel psa na szkolenie - bo pies jest duży i bardzo silny i nie można nad nim zapanować, bo 'jak coś sobie ubzdura to odrazu to musi dostać' - czyli pies nie umie sobie radzić z frustracją i pies słabo kontroluje swoje impulsy
 • Roczny doberman podgryza ręce właścicielki - pies się wyrywa do piłki a złapany za obrożę lub smycz dostaje szału, skacze wyrywa się, pogryza ręce i chce złapać piłkę (przecież szczeniaka nikt nie uczył takiej cierpliwości więc pies dalej robi to samo tylko teraz jest silniejszy).
 • Doberman zamknięty w drugim pokoju, lub stojący za bramką strasznie szczeka, zrobił się też nieufny do obcych więc na czas wizyty gości chcieliby właściciele zamknąć go w innym pokoju odgrodzonym barierką - problem w tym że pies nie uczył się cierpliwego czekania i zachowywania spokoju w oczekiwaniu na nagrodę - dlatego szczeka bardzo głośno i nie przestaje - kiedyś przecież wiele razy szczekał aby mu rzucić piłkę i to działało dlatego teraz będzie sprawdzał czy szczekanie sprawi że bramka się otworzy.
 • Ludzie boją się o swoje 2 czy 3 letnie dziecko, bo dziecko strach zostawić z psem, bo pies strasznie szaleje w trakcie zabaw i na spacery też ciężko wyjść z psem i z dzieckiem jednocześnie. Matka obawia się, że pies może niechcący zranić dziecko poprzez swoje bardzo impulsywne zachowania.
 • piszę to wszystko po to, aby pokazać Wam z czym się możecie spotkać gdy zostawicie dobermana samemu sobie i nie będzie z nim ćwiczyć od małego - szkolenie dobermana to nie tylko nauka komend czy sztuczek - w trakcie szkolenia psa uczymy go takich właśnie rzeczy jak 'opanowanie, cierpliwość, spokój' - pisałem też o tym jak złe nawyki w trakcie zabaw ze szczeniakiem dają się we znaki u starszego psa - i oczywiście wszystkie te problemy nie miałyby miejsca gdyby na szkolenie z psem właściciele przyszli ze szczeniakiem. W dalszej części artykułu chcę Was uspokoić - z takim psem można pracować i można go zmienić, będzie może troszkę trudniej niż ze szczeniakiem, ale nie załamujcie się jeśli Wasz pies też się tak zachowuje. Damy radę Waszego psa wyszkolić aby nauczył się cierpliwości i łagodności.

Doberman - Jak wychować? Czy ciężko wychować dobermana?

 • Dobermana można wyszkolić bez używania obroży elektrycznych i bardzo często bez kolczatki - bardzo wiele z opisanych wyżej problemów możemy rozwiązać stosując metody pozytywnego szkolenia psa - szkolenie dobermana z użyciem klikera i smakołyków bardzo często w zupełności wystarczy aby wyeliminować te opisane wyżej problemy.
 • Szkolenie takiego 'rozbrykanego' dobermana zaczniemy od tego, aby pies umiał się spokojnie zachować gdy chce dostać piłkę, gdy chce wyjść przez drzwi na spacer. Małymi krokami uczymy psa cierpliwości i opanowania, uczymy psa, że jeśli na chwilę się uspokoi to wtedy dostanie to czego chce, a jeśli szaleje, skacze gryzie i wariuje to jego upragniona piłeczka zniknie. Pies sam kombinuje 'jak zdobyć piłeczkę' i uczymy go w kontrolowanych i spokojnych warunkach, że piłeczka spadnie na ziemię i będziesz mógł się nią pobawić jak chociaż 2-3sekundy będziesz spokojny.
 • Uczymy psa spokoju i opanowania gdy pies widzi swoje ulubione zabawki i gdy widzi jedzenie (np. stawiamy miskę z jedzeniem na podłodze i pies ma poczekać kilka sekund zanim dostanie pozwolenie na zjedzenie karmy z miski).
 • Uczymy psa komend 'siad + zostań' i 'leżeć + zostań' aby pies uczył się cierpliwego czekania na koniec swojego zadania. Zadanie psa jest dla nas ludzi teoretycznie bardzo proste - pies ma tylko siedzieć lub leżeć i czekać a my się od psa oddalamy - ale w tym cały problem że taki pies zwykle ma bardzo krótką cierpliwość i nad tym w tym ćwiczeniu pracujemy.
 • Uczymy psa spokojnego chodzenia na smyczy
 • Uczymy psa spokojnego mijania przechodniów, rowerów, samochodów aby pies nie wyrywał się do nich.

Szkolenie dorosłego dobermana jest możliwe - nawet jeśli Twój pies jest aktualnie nieposłuszny i ma duże braki w wychowaniu to nie załamuj się - bądź dobrej myśli - Twojego psa nauczymy różnego rodzaju komend, nauczymy go cierpliwości, opanowania i ogólnego posłuszeństwa. Jeśli chcesz zacząć szkolenie dobermana pod moim okiem to zapraszam do działu kontakt

Pięknie się prezentują dojrzałe psy rasy Doberman, które są dobrze prowadzone od szczeniaka i wyrosły na zrównoważone psychicznie psy - bez oznak strachu, lękliwości i bez nadmiernej agresji. Od takiego psa wprost bije wewnętrzna Duma i pewność siebie oraz błyskawiczna czujność. Przemierzanie miasta z Dobermanem u boku to nie lada przyjemność.

Napisz do mnie jeśli masz problem ze swoim dobermanem lub chcesz go czegoś nauczyć ale nie wiesz jak to zrobić: kontakt

---------
Ludzie trafili na stronę szukając haseł: jak tresować dobermana, tresura dobermana, szkolenie dobermana, doberman szkolenie, psy rasy doberman tresura, historia rasy doberman, Szkolenie dorosłego dobermana, szkolenie szczeniaka dobermana, doberman gryzie po rękach, jak oduczyć skakania psa dobermana, doberman ciągnie na smyczy, doberman a dziecko,

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

3 komentarze do wpisu: “Szkolenie Dobermana - tresura psów rasy Doberman”

 • Musk i Amper
  says:

  Pytanko jedno odnośnie artykułu/rasy:
  kiedy gryzienie rąk próbą zwrócenia uwagi, albo chęcią dostania tego co się chce jest problem? W jakim wieku psiaka?
  Pozdrawiam,
  dziękuję za cenny artykuł.

  • Michał Szen
   says:

   jak pies ma 2-3miesiące, to jeszcze malutki szczeniak i można mu to czasem wybaczyć, ale warto tak prowadzić zabawy z psem i ćwiczenia aby eliminować takie zachowania od samego początku, jak zaczniesz wcześnie treningi to potem jak pies ma 4-5miesięcy juz raczej nie będzie gryzł po rękach aby coś dostać lub zwrócić na siebie uwagę, ale jak nic z tym zachowaniem nie robisz i na nie cały czas pozwalasz, to nawet pies w starszym wieku będzie tak się zachowywał.
   także najważniejsze, to zacząć wcześnie odpowiednie szkolenie psa.

 • Agata
  says:

  Witam,
  Marzy mi się doberman, jednak boję się bardzo lękliwości i na tym podłożu, agresji do ludzi i psów. Mam doświadczenie z psami, jednak trochę zostałam nastraszona, przez właścicieli dobermanów, że agresji u nich wręcz nie da się uniknąć, i jeżeli np dużo podróżuję, to doberman dla mnie zupełnie odpada, bo nie będę mogła nad nim zapanować.
  Uważa Pan, że da się tak poprowadzić szczeniaka dobermana, żeby wyrósł na zrównoważonego, nieagresywnego psa? Będę wdzięczna za odp

Dodaj komentarz