Szkolenie Cane Corso - wychowanie szczeniaka, tresura psa

Szkolenie Cane Corso - wychowanie szczeniaka, nauka posłuszeństwa

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Szkolenie psów rasy Cane Corso - porady trenera

szkolenie cane corso

Szkolenie cane corso to ma być 'prowadzenie psa' i 'układanie' - a nie tylko stosowanie kar i przymusów. Cane corso to pies rodzinny, dla swojej rodziny będzie w swoim zachowaniu zupełnie inny niż do obcych ludzi - dlatego nie oczekuj, że będzie z radością wszystkich witał. Cane corso to pies lojalny wobec swojej rodziny i opiekunów.

Cane Corso to bardzo inteligentny pies, który wymaga starannego i przemyślanego szkolenia oraz stosowania technik 'zarządzania psem' aby ujawnić mógł wtedy cały swój potencjał.

Cane corso to dobra rasa dla osoby podchodzącej na serio do wychowania i szkolenia psa - to dobry pies towarzyszący dla osób które będą chciałby zapewnić psu konsekwentne wychowanie i szkolenie.

Szkolenie cane corso to dobra umysłowa jak i psychiczna 'praca dla psa'. Jeśli Twój cane corso nie robi nic innego jak tylko biega wzdłuż płotu i obszczekuje przechodniów to nie jest to dla niego wystarczająco dobre życie. Zaraz może się okazać, że pies kopie Ci wielkie dziury w ogrodzie albo obgryza drzewka, kwiaty czy meble. Musisz zaangażować psa w różne psie aktywności - może to być nauka nowych komend, mogą to być inne psie sporty. Bardzo dobrze jest dać swojemu cane corso zajęcia węchowe do wykonania - takie zabawy jak szukanie ukrytej zabawki, czy tropienie i poszukiwanie 'zaginionej osoby'.

Dlaczego szkolenie psa cane corso jest tak ważne? Bo to pies wymagający wiele stymulacji intelektualnej. To również moim zdaniem nie jest dobry pies dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała w swoim życiu psa. Wychowanie cane corso na zrównoważonego psa to wiele zajęć z zakresu socjalizacji psa, skupiania uwagi na właścicielu i odpowiednich ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa - wszystko dla uzyskania wspaniałego psa towarzyszącego nam w naszym życiu.

 • Cane corso nie nadaje się do domu w którym ktoś boi się dużych psów, nie lubi psów lub nie jest w stanie opiekować się dużym i silnym psem.
 • CaneCorso jest bardzo inteligentny - a gdy połączyć to z tym, że czasami lubi 'postawić na swoim' i potrafi być uparty w dążeniu do celu - to dla niektórych ludzi będzie to pies problematyczny - pies taki będzie testował różne strategie zachowania i będzie obserwował jak daleko może się posunąć. Dlatego tak ważne są jasne i niezmienne zasady panujące w domu. Nie chcemy 'zdominować psa' tylko uczymy go co wolno a czego nie wolno i nie zmieniamy tych zasad.
 • Dobre jest postanowienie sobie, że zanim pies od nas otrzyma w domu zabawkę czy smakołyk, albo też zanim postawimy psu na ziemii miskę pełną karmy to najpierw musi na to sobie zasłużyć robiąc dla nas komendę 'siad' lub 'leżeć'.

Stanowczość i konsekwencja wobec psa nie znaczy, że wobec psa stosowana jest siła czy przemoc. Często wystarczy inny ton głosu gdy psa chwalimy a inny gdy pies coś zrobi źle lub na jakieś zachowanie psa się nie zgadzamy. Pamiętaj, że brak nagrody jest też rodzajem kary. Powiedzmy, że pies ma usiąść zanim podamy mu miskę z jedzeniem - jeśli po komendzie nie usiądzie to możesz nie podawać mu jedzenia, spróbujesz ponownie za kwadrans czy za godzinę. Podobnie gdy pies chce wyjść za drzwi - gdy nie usiądzie nie otworzysz drzwi. Bycie spokojnym i opanowanym a jednocześnie postępowanie z psem w przemyślany sposób sprawi, że zajdziesz w szkoleniu swojego psa dalej niż stosując tylko siłową presję wobec psa. Pies ma Ci ufać - a przez swoją konsekwencję sprawiasz, że pies ostatecznie się relaksuje, bo zna zasady jakie panują w domu.

Wczesna socjalizacja szczeniąt cane corso to podstawa do wychowania fajnego psiego towarzysza.

Właściwie to cane corso wymaga socjalizacji tak samo jak każdy inny pies - jednak jest to tak bardzo ważne, ze względu na siłę i rozmiary psa. Chcemy wychować psa który jest spokojny i opanowany a nie rozchwiany emocjonalnie, zalękniony czy agresywny ze strachu.

Socjalizacja szczeniaka cane corso to wystawianie go i przyzwyczajanie do różnych osób, dźwięków i sytuacji. Idealnie jest przeprowadzać takie szkolenie socjalizacyjne szczeniaka do końca 4miesiąca życia. Oczywiście zaczynamy to w 2miesiącu życia szczeniaka lub nawet wcześniej. W dobrych hodowlach to hodowca już Ci pomoże socjalizując psa w swoim domu i otoczeniu.

Bardzo ważne, też jest nauczenie cane corso zostawania samemu bez Ciebie w domu lub na terenie posesji. Musisz tym się zająć również z tego względu, że ten duży i bardzo silny pies gdy będzie bał się zostawać samemu w domu to będzie to olbrzymi problem. Taki pies zdemoluje mieszkanie czy ogród, będzie forsował mury i przeskakiwał ogrodzenia byle tylko uciec i aby Ciebie szukać. Taki pies żyje w ciągłym stresie gdy nie ma przy nim jego opiekuna. Oszczędź takich problemów sobie i swojemu psu - gdy kupisz szczeniaka cane corso to odrazu idź z  nim na szkolenie.

Im lepiej przeprowadzisz socjalizację szczeniaka cane corso tym Twój pies będzie bardziej zrównoważony psychicznie i spokojny w normalnych codziennych sytuacjach. Psy cane corso to psy obronne i stróżujące - jednak nie powinny reagować przesadnie wobec 'byle czego'.

Cane corso może być psem problematycznym i agresywnym wobec obcych dla niego ludzi i zwierząt - dlatego tak ważna jest wczesna socjalizacja szczeniaka cane corso i odpowiednie szkolenie od pierwszych tygodni życia.


Cane corso szkolenie szczeniaka

Chyba dla wszystkich ludzi widok szczeniaków Cane Corso wywołuje pozytywne uczucia – szczeniaki cane corso są po prostu słodkie w swoim wyglądzie. Takie piękne i urocze maluchy trafiają do nowych domów i są często rozpieszczane przez swoim opiekunów. Tylko trzeba pamiętać o tym, że ten mały szczeniaczek szybko urośnie i będzie bardzo dużym psem.

Ty jako właściciel musisz ustalić zasady panujące w domu bardzo wcześnie. Nie chodzi tu o to abyś ‘zdominował psa’ tylko abyś sprawował nad nim kontrolę, zarządzał tym do czego pies ma dostęp, abyś kontrolował zabawy swojego psa i to jak on spędza czas. Niektóre zabawy trzeba przerwać, czasem trzeba psu czegoś zabronić, czasami może być potrzeba aby psa odizolować aby się uspokoił. W tym wszystkim nagradzamy dobre zachowania psa. Przerywamy zabawę gdy pies zbyt ostro się bawi, a jak po kilu sekundach pies jest już spokojny to go chwalimy i nagradzamy smakołykiem.

Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków szkoleniowych od samego początku gdy piesek ma 2-3miesiące to ten mały kochany szczeniaczek przemieni się w wielki i niebezpieczny problem na 4 łapach. I nastąpi to naprawdę w krótkim czasie – zaledwie 3-4 miesiące mijają i z małego nieporadnego szczeniaka pies zmienia się w dużego i pełnego siły psa.

szkolenie szczeniaka cane corsoSzkolenie szczeniaka cane corso warto prowadzić codziennie – tzn. codziennie coś psa uczysz, do czegoś zachęcasz i obserwujesz jak pies reaguje. Jeśli decydujesz się, że w Waszym domu nie wolno psu wchodzić na kanapę to zasada ta powinna panować cały czas – nie ma wyjątków typu ‘dzisiaj wolno, bo dzisiaj jest niedziela’ – takie wyjątki bardzo mieszają psu w głowie. To tylko przykład – ale o to chodzi w konsekwencji, że pewnych rzeczy się nie zmienia. Możesz tez zrobić inaczej – jeśli już mówimy o tym wchodzeniu na kanapę – możesz ćwiczyć z psem coś takiego, że wolno wchodzić na kanapę ale tylko po tym jak pies usłyszy słowo oznaczające zgodę na wejście – np. „HOP” i wtedy pies może wskakiwać na kanapę. Ale wtedy musisz się tego trzymać i nie pozwalać psu na wskakiwanie bez tej komendy. I nie mieszaj psu w głowie mówiąc raz ‘HOP’ a drugi raz ‘no możesz wejść’ – niech to będzie jeden niezmienny sygnał. Jak pies wchodzi bez tej komendy to niestety ale go z kanapy zabieramy (zachęcamy aby zszedł sam albo go po prostu ściągamy). Polecam tez nagradzać psa ‘za zejście z kanapy’ a nie za wejście.

Warto przyzwyczajać psa Cane Corso mieszkającego z nami w mieszkaniu do klatki i do odpoczywania na swoim legowisku.

Pies przyzwyczajony w odpowiedni sposób do klatki czuje się w niej bardzo bezpiecznie, jest to jego bezpieczne miejsce, gdzie chowa się gdy ma np.dość zabawy z dziećmi, albo gdy chce odpocząć i chce mieć świety spokój to idzie włąśnie do swojej klatki bo wie, że tam mu nikt nie będzie przeszkadzał. Jeśli Twój pies nie będzie lubił obcych osób w domu, to można psa odesłać do klatki razem z jakimś smakołykiem do jedzenia i pies tam spędzi jakiś czas. Nikt nie będzie wtedy musiał omijać twojego psa w bliskiej odległości – pies będzie też pod kontrolą bo będzie zamknięty w klatce.

Obserwuj czy szczeniak nie przejawia objawów bronienia jedzenia, zabawek lub miejsca na którym odpoczywa.

Jeśli widzisz ‘zastyganie w bezruchu’, ‘szybkie i łapczywe zjadanie tego co jest w misce na widok podchodzącego człowieka’ czy ‘warczenie lub takie groźne szczerzenie zębów’ gdy podchodzisz do miski z jedzeniem lub do psiej zabawki lub do jego miejsca na którym leży to koniecznie idź ze swoim psem na szkolenie – nie próbuj sam tego psa oduczać, to bardzo poważna sprawa i takim szkoleniem najlepiej zająć się pod okiem trenera.

Wychowanie szczeniaka cane corso – pamiętaj o nauce zostawania samemu w domu oraz o tym aby pies nie skakał na Ciebie i innych ludzi.

Małego szczeniaka pogłaskaj gdy stoi obok Ciebie na 4 łapach a nie wtedy gdy położył na Tobie przednie łapy. Teraz może sięga Ci do kolan, ale za jakiś czas przednie łapy położy Ci na głowie! Przeczekaj moment ekscytacji szczeniaka, patrz kątem oka czy szczeniak stoi na 2łapach czy stoi wszystkimi 4łapami na ziemi – gdy widzisz, że stoi choć chwilę spokojnie to wtedy się schyl do niego , powiedz coś miłego i pogłaskaj go. Gdy zacznie Cie obskakiwać znowu przestań się ruszać i zabierz ręce od psa. I znowu gdy pies na chwilę stanie spokojnie na ziemi to wtedy schyl się, pogłaszcz i pochwal.

Przeczytaj też: pies skacze na ludzi

Nauka czystości szczeniaka cane corso

Szkolenie szczeniaka cane corso pod kątem zachowywania czystości w domu prowadzimy tak samo jak kazdej innej rasy. Pamiętamy o tym, aby psa wyprowadzać poza dom za każdym raz jak pies jest po posiłku i gdy pies bawił się nami intensywnie w domu to po zabawie również wychodzimy z psem ‘na siku’. Gdy pies się załatwia poza domem chwalimy go, można też dać smakołyk sekundę po tym jak pies skończy sikać. Gdy mieszkasz w dużym domu i masz szczeniaka to warto ograniczyć mu przestrzeń, np. psa trzymamy cały czas na oku – zamykamy drzwi do innych pokoi – wtedy łatwiej uchronisz się przed ‘wpadkami’ – unikamy sytuacji gdzie pies poszedł do drugiego pokoju i tam się załatwił gdy nikt tego nie widział. Najważniejsze są jednak dość regularne i częste wyjścia.

Socjalizacja szczeniaka cane corso

To tak naprawdę najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla swojego psa gdy jest on szczeniakiem – odpowiednia socjalizacja szczeniaka wpływa na całe jego życie. Może gdy mieszkasz na wsi i pies będzie całe życie mieszkał z Toba na terenie Twojej posesji to socjalizacja nie będzie tak ważna jak dla kogoś kto mieszka ze swoim psem w mieście – albo chce psa zabierać na spacery do miasta, do parku, czy na wystawy psów. Choć muszę też uświadomić osobom mieszkającym na wsi – że gdy kupisz szczeniaka w okresie jesienno-zimowym – to nie czekaj do wiosny aby poznać psa z kosiarką do trawy czy innymi sprzętami używanymi tylko latem. Socjalizacja szczeniąt cane corso musi się odbyć gdy mają one 2-4miesiące życia – także nie czekaj do lata aby latem pokazać psu kosiarkę do trawy i to jakie ona wydaje dźwięki – zrób ‘zapoznanie psa z kosiarką’ którego zimowego dnia. Przemyśl sobie co pies będzie słyszał i oglądał w lecie i postaraj się go zapoznać z tym zimą (jeśli akurat w ziomowym okresie kupiłeś 2-4 miesięcznego szczeniaka).

Socjalizacja szczeniaka cane corso ma na celu wychowanie psa stabilnego psychicznie, który na spokojnie podchodzi do różnych otaczających go dźwięków, przedmiotów i sytuacji.


Cane corso i dziecko

Cane corso tak jak inne duże psy uczymy tego, że z dzieci nie wolno szarpać za ubranie, gonić ich i traktować jak zabawki. A dzieci uczymy tego, żeby nie męczyły zbyt mocno psa – zwłaszcza gdy jest szczeniakiem, bo pies to może zapamiętać i po prostu nie będzie lubił dzieci – dlatego też zabawy psa z dziećmi muszą być nadzorowane przez rodziców. Dzieci też trzeba uczyć delikatności wobec psa – bo pies może mieć dość zabawy i będzie się wyrywał i będzie chciał najpierw oddalić się i uciec, a gdy dzieci tego nie uszanują to pies pokaże zęby, może zacznie warczeć lub kłapać zębami aby dać znać dzieciom że ma dość zabawy. Tego własnie chcemy unikać – nie chcemy aby pies przechodził w tryb ‘warczę i gryzę’ – tylko żeby kojarzył kontakty z dziećmi jako przyjemny czas.

Tresura cane corso – naucz psa chodzenia na smyczy – aby nie ciągnął Ciebie za sobą.

Te duże psy mają tyle siły, że z trudnością jest je utrzymać nawet mężczyznom – już od szczeniaka trzeba tak prowadzić tresurę cane corso aby były w niej elementy chodzenia na smyczy – gdy masz psa mieszkającego na posesji to również przypinaj mu smycz i chodź z nim na smyczy – nie czekaj aż pies dorośnie do wieku 6 miesięcy czy więcej. Od małego ucz psa tego, że najlepiej iść tam gdzie Ty wskazujesz drogę i że nie ma sensu ciągnąc na smyczy.

Znam też psy Cane corso, które albo ciągną na smyczy – albo jak chce się je zachęcić do zmiany kierunku to kładą się i nie chcą iść dalej. Tresura cane corso, który kładzie się i nie chce iść z nami również opiera się na tym, że uczymy psa reagowania na napiętą smycz – musisz go nauczyć, że najlepsze co może zrobić to iść tam gdzie mu sugerujesz. Dokładne techniki ćwiczeń w dużej mierza zależą od charakteru psa – jeśli chcesz tej cennej rzeczy nauczy psa to zapraszam do kontaktu (https://www.szkola-doberman.pl/kontakt/)

Czego jeszcze nauczyć szczeniaka cane corso w trakcie tresury?

 1. Ważne jest przyzwyczajanie psa do kąpieli,
 2. przyzwyczajenie psa do noszenia kagańca (w taki sposób aby Twój cane corso lubił kaganiec a nie żeby był do tego zmuszany),
 3. przyzwyczajanie do zaglądania do uczu, pyska i nauka spokojnego obcinania pazurów - to wszystko pod kątem zabiegów u weterynarza.
 4. Oraz wchodzenie do samochodu i podróżowanie w samochodzie.

Czy Cane Corso toleruje inne psy?

Dorosłe samce miewają problemy z akceptacją innych psów. Jest tak w większości przypadków, że gdy pies dorośnie nie toleruje innych samców na swoim terenie. Tyczy się to domu w którym mieszka, na spacerze powinien spokojnie spacerować bez agresji wobec innych psów.

Cane corso porady: jak wychowywać szczeniaka?

Gdy działasz ze złością lub strachem to możesz prowokować szczeniaka do jeszcze większych napadów złego zachowania. Nie bądź zły ani zbyt surowy dla swojego szczeniaka – zachowuj się asertywnie – czyli musisz wiedzieć czego chcesz od psa i pewnych rzeczy wymagasz i na pewny rzeczy się nie zgadzasz.

Musisz obserwować swojego psa i jego zachowanie i dobierać odpowiednie metody – nie stosujemy zbyt ostrych metod wychowawczych do szczeniaka który swoim zachowaniem wykazuje dużą uległość. Jeśli przesadzisz ze swoimi metodami wychowawczymi i delikatnego uległego szczeniaka będziesz tresował zbyt ostrymi metodami to sprawisz tylko, że pies będzie nieśmiały, zalękniony i ze strachu może być potem agresywny.

Dlatego wyczucie ‘charakteru psa’ i dobór odpowiedniej metody do danego szczeniaka jest tak ważne.

Czasami cane corso może wyglądać na ‘twardziela’ i bardzo groźnego psa a tak naprawdę jest bardzo przyjacielski i ‘uczuciowy’ lub nawet ‘delikatny’ – dlatego też wiele tych psów bardzo dobrze reaguje na pozytywne metody szkoleniowe – czyli na szkolenie oparte o nagradzanie dobrych zachowań psa. I dla bardzo wielu psów tej rasy nie trzeba używać innych metod i nie trzeba sięgać po kolczatki czy inne sprzęty. Można całe szkolenie poprowadzić w formie fajnej zabawy dla psa i właściciela, szkolenie cane corso może być wypełnione mnóstwem pochwał, nagród, smakołyków.

Psy cane corso są podatne na szkolenie, jeśli starasz się czegoś nauczyć swojego psa i Ci to nie wychodzi to prawdopodobnie po Twojej stronie leży jakiś błąd, że pies nie rozumie o co Ci chodzi – po to są właśnie szkoły dla psów i psi trenerzy aby również człowiekowi wyjaśnić jak z psem postępować i jak psa nauczyć danego zachowania. Jeśli masz problem ze swoim cane corso lub chcesz się wziąć na poważnie za wychowanie szczeniaka to zgłoś się do mnie – w dziale kontakt znajdziesz wszystkie niezbędne informacje kontaktowe.

Wyślij wiadomość w sprawie szkolenia psa rasy Cane Corso

  Twoje imię (wymagane)

  Twój Adres email (wymagane)

  Treść wiadomości

  Przepisz:
  captcha


  Przeczytaj także o psach Cane Corso:

  1. Czy w Polsce dopuszczalne jest kopiowanie uszu u cane corso
  2. Hodowca radzi: karma i żywienie cane corso
  3. Cane Corso - dobry pies stróżujący - hodowca odpowiada na pytanie: czy cane corso to pies stróżujący
  4. Cane corso i dzieci
  5. Cane corso pies obronny - przemyślenia hodowcy na temat szkolenia obronnego cane corso
  6. Ile kosztuje pies cane corso? Odpowiada hodowca: cena szczeniaka cane corso
  7. Dopuszczalne umaszczenia cane corso
  8. Jeśli lubisz duże psy to może interesuje Cię także ten artykuł: Szkolenie berneńskiego psa pasterskiego

  -------

  Szkolenie Cane Corso, Tresura Cane Corso,

  cane corso szkolenie, cane corso wychowanie, agresja u cane corso, cane corso jak wychować, cane corso szkolenie szczeniaka, cane corso szczeniak wychowanie, cane corso wychowanie szczeniaka, jak szkolić psa cane corso, tresura psa cane corso, cane corso tresura szczeniaka, trening, agresywny canecorso, do bloku, do dzieci, zachowanie, temperament, cane corso czy jest agresywny. czy cane corso wymaga szkolenia? od kiedy zacząć szkolenie cane corso? jak nauczyć posłuszeństwa cane corso, porady jak szkolić cane corso. kane korso, canecorso italiano.

  Przeczytaj także w jakiej kolejności uczyć psa komend

  Michał Szen

  Autorem wpisu jest: Michał Szen

  Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

  Dodaj komentarz