Co ma wspólnego ostrzenie noży ze szkoleniem psa?

Co ma wspólnego ostrzenie noży ze szkoleniem psa?

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Natknąłem się wczoraj w internecie na informacje  o tym jak ostrzyć noże - był to taki poradnik wideo - i pomyślałem sobie, że go obejrzę bo  lubię mieć ostre noże w domu, tak ostre aby z łatwością kroiły pomidory w cienkie plasterki.

Poradnik o ostrzeniu noży sam w sobie był ciekawy, bo opowiadał o tym jakich używa się narzędzi do ostrzenia noży i jakie 3 podstawowe kąty ostrzenia noży wyróżniamy - w zależności od tego czy potrzebujemy super ostrego aczkolwiek delikatnego ostrza np. do filetowania, czy też bardziej twardego i wytrzymałego ostrza np. w nożu wykorzystywanym do prac remontowych lub do prac w ogrodzie.

Najciekawszy był jednak dla mnie moment, gdzie instruktor powiedział: jeżeli w pewnym momencie stracisz entuzjazm do ostrzenia noża, bo coś Ci nie wychodzi tak jak byś tego chciał, albo po prostu zmęczysz się i opadnie Twój zapał do ostrzenia to odłóż nóż na półkę i powróć do ostrzenia za kilka dni, gdy znów nabierzesz entuzjazmu i chęci do ostrzenia swojego noża.

Dla mnie to była genialna wypowiedź. Jak się okazało ten instruktor ostrzenia noży zajmuje się również wykuwaniem noży japońskich tradycyjnymi metodami i jest on wielkim pasjonatem noży.

W jego wypowiedzi od razu da się zauważyć, że ma on wielką pasję do swojego zawodu i podchodzi do swoich noży i do procesu ich ostrzenia z wielką pasją i entuzjazmem.

Ja zawsze moim klientom powtarzam podobne zdanie podczas sesji szkolenia psa.

  • rób krótkie sesje szkolenia psa (lepiej 3 razy po 10 minut z przerwami niż 30minut bez przerwy).
  • kończ sesję szkoleniową zawsze wtedy gdy psu dobrze poszło i wykonał dobrze jakąś komendę, z tych które aktualnie ćwiczycie
  • gdy coś 'nie idzie' / 'nie wychodzi' to zrób krok w tył i zakończ sesję szkoleniową czymś prostym dla psa (np. siad) - może też się okazać, że rzeczy których oczekujesz od psa są ponad jego możliwości (na ten moment) i musisz najpierw poćwiczyć z nim coś prostszego albo rozłożyć cały proces na czynniki pierwsze i ćwiczyć spokojnie każdą rzecz po kolei. Po takiej sesji gdy coś nie wychodziło tak jakbyś tego chciała zacznij kolejną sesję czymś prostym dla psa.
  • gdy zaczynasz się denerwować, irytować, złościć to przerwij szkolenie psa i wróć do niego gdy będziesz w dobrym nastroju i zacznij od nowa z pozytywną energią

PS.  Zamieszczam tu film o ostrzeniu noży - pamiętaj jednak, że z ostrzeniem noży jest jak ze szkoleniem psa - gdy tracisz entuzjazm, zrób sobie przerwę 🙂

Przeczytaj też: Akita Inu, Appenzeller, Buldog francuski, Dog argentyński, York, jak nauczyć szczeniaka spać w nocy, do jakiego wieku rośnie pies, pies stróżujący rasy

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji przez internet.

Dodaj komentarz