Yorkshire Terrier - szkolenie Yorka od szczeniaka - porady

Yorkshire Terrier - szkolenie Yorka od szczeniaka

szkolenie psów - Michał Szen - 15 komentarzy

york pies

Szkolenie Yorka - porady

Yorkshire Terrier czyli popularnie nazywany YORK - to jedne z najpopularniejszych w naszym kraju psów.

Psy Yorki uważane są przez niektórych za psy hipoalergiczne - czyli takie które nie uczulają osób z alergią a do tego są małe i bardzo ładne - stąd chyba się wzięła ich popularność - mało kto jednak patrzy na pochodzenie tej rasy i jej walory użytkowe - czyli popęd myśliwski, inteligencję i wielką ilość energii jakie te psy posiadają.

 Charakterystyka rasy - Yorkshire Terrier czyli York

Yorkshire Terriery to małe pieski, które ze swoimi opiekunami uwielbiają się bawić, to zwykle bardzo aktywne psiaki które wymagają sporo uwagi ze strony właściciela. Twój York prawdopodobnie bardzo będzie lubił pogoń za piłeczką lub zabawę sznurkiem, pogoń plus chwytanie i szarpanie zabawki to będzie wielka atrakcja dla Twojego Yorka. Daj okazję psu zaspokoić ten instynkt w trakcie zabawy ale nie pozwalaj psu na pogoń na spacerze za rowerami, dziećmi czy za gołębiami lub kotami. Gdy kupisz Yorka raczej zapomnij o nudnych spacerach '10minut wokół bloku na siku' - Yorki zwłaszcza młode potrzebują sporo atrakcji na spacerze i w domu, musisz im dawać jakieś zajęcie (niżej w artykule znajdziesz porady jak się bawić z Yorkiem), poza tym kupuj psu zabawki interaktywne które zmuszają psa do myślenia - to ważne aby stymulować Yorka psychicznie i fizycznie i aby nie puszczać go 'samopas' bo sam sobie też znajdzie zajęcie, ale raczej nie będzie Ci się ono podobało.

Charakterystyka rasy i odziedziczone cechy użytkowe psów Yorków zakładają to, że jest to pies z popędem łowieckim, dlatego ucieczki psa w trakcie spaceru 'aby coś pogonić' albo pójście jakimś tropem i nie zwracanie uwagi wtedy na właściciela to efekt tego, że pies ma swoje silnie zakorzenione instynkty i nie jest to tylko 'pies do towarzystwa' czy 'psia przytulanka' - jeśli takich sytuacji chcesz uniknąć to musisz rozpocząć szkolenie swojego psa i poświęcaj psu trochę uwagi w trakcie spacerów. Pomimo swojego słodkiego wyglądu uważam, że Yorka trzeba traktować bardziej jak psa myśliwskiego, które wymaga dobrego szkolenia od wieku szczenięcego a nie jak słodką maskotkę, która mieszka z nami pod jednym dachem. Gdy zapiszesz się z Yorkiem do psiej szkoły i zaczniesz szkolenie zobaczysz dużą zmianę w swoim psie, pies nauczy się, że warto właśnie Ciebie słuchać, zrozumiesz też jak postępować z psem aby z jednej strony zaspokajać jego psie instynkty a z drugiej strony co robić aby psa wychować na miłego przyjaciela całej rodziny. York bez szkolenia nie wiadomo jaki będzie, z mojego doświadczenia raczej nic dobrego z tego nie wynika gdy kupisz szczeniaka yorka i nic nie wiesz o szkoleniu psów. Oczywiście nic w tym złego, że nie znasz się na szkoleniu psów, nie musisz wszystkiego wiedzieć, warto jednak wybrać się na chociaż kilka lekcji do szkoły szkolenia psów gdy kupisz szczeniaka, aby samemu nauczyć się trochę o tym jak psa szkolić i jak z nim postępować.

szkolenie yorka szczeniaka

Wychowanie szczeniaka yorka do życia w domu i na spacerze

  • o nauce czystości szczeniaka poczytaj tutaj: nauka czystości szczeniaka
  • jeśli Twój york dużo szczeka przeczytaj co pisałem na temat psów Sheltie - postępowanie z nadmierną szczekliwością będzie takie samo: jak oduczyć psa szczekania
  • o socjalizacji szczeniaków też pisałem już wiele razy apropo innych ras psów - przyjrzyj inne artykuły w dziale 'blog o szkoleniu psów' - generalnie pamiętaj aby w wieku 2-5miesięcy zapoznawać psa z nowymi ludźmi i zwierzętami oraz sytuacjami - jednak pamiętaj aby pies miał same pozytywne doświadczenia w tym czasie - czyli pilnujemy aby pies się nie przestraszył ani ludzi, ani psów, ani przedmiotów typu 'kosiarka do trawy, odkurzacz'. Pies ma to zobaczyć, powąchać, usłyszeć i ma za to dostać smakołyk. Ma być to robione w formie zabawy, krótkie sesje i dużo smakołyków. 2minuty z rowerem, potem może minuta na poznanie motocykla, może wsiądziemy też do samochodu. Pójdziemy przejechać się windą. Może pies pozna starszą osobę, może kogoś w kapturze na głowie albo z kijkami nordic-walking.  A może z daleka zobaczy i usłyszy pociąg albo tramwaj? nie musi pies od razu jechać tego samego dnia pociągiem - dziś zobaczył i powąchał i OK, dostał smakołyk i wracamy. A może jutro dopiero wsiądziemy do środka i to tylko na minutę, w środku dostanie smakołyk i wysiadamy. Tak samo robimy z innymi rzeczami i sytuacjami, to ma być krótkie i fajne zapoznanie z kimś lub z czymś.

Czy trudno jest wychować szczeniaka yorkshire terrier?

Nie, wychowanie szczeniaka yorkshire terrier jest proste. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu psich potrzeb i zasad szkolenia psów aby z łatwością wychować swojego szczeniaka yorka.

Szkolenie psa yorka - jedna ważna porada

Naucz swojego yorka komendy 'siad' - potem wykorzystuj to aby w zamian za 'siad' pies dostał od Ciebie piłkę, miskę z jedzeniem czy abyś otworzyła mu drzwi. Wprowadź zasadę 'nie ma nic za darmo' i niech pies robiąc 'siad' zapracuje na nagrodę. Będę jeszcze o tym pisał w dalszej części artykułu zatem czytaj uważnie do końca.

Czy trudna jest tresura psów yorków?

Tresura yorka nie będzie dla Ciebie trudna jeśli podejdziesz do niej podobnie jak do szkolenia innej rasy psa - proszę zapomnij na razie o tym, że masz Yorka, potraktuj go jak owczarka niemieckiego czy innego dużego psa - uświadom sobie, że York tak samo potrzebuje szkolenia i ćwiczeń jak inne psy. To nie jest maskotka, tylko pies myśliwski. Jeśli nie wychodzi Ci szkolenie psa, czyli chcesz go czegoś nauczyć ale nie widzisz efektów, pies dalej robi to samo lub nie wykonuje komend, to w 99% problem polega na tym, że Tobie brakuje troszkę wiedzy na temat szkolenia psów, ale nic się nie martw bo wszystkiego się dowiesz w szkole dla psów, zapisz się z psem na szkolenie i zobaczysz że pies zacznie szybko zmieniać swoje zachowanie gdy tylko poznasz trochę technik szkolenia psów.

Trudne w szkoleniu yorka może być początkowo nauczenie psa komendy 'leżeć' bo te małe psy mają tendencję do tego, że zwykle wolą stać albo siedzieć ale bywa ciężkim zadaniem sprowokować je do położenia się - z mojego doświadczenia to może być na początku trudne.

Takie komendy jak 'siad', 'na miejsce', 'zostaw', 'czekaj', 'oddaj zabawkę' te psy się uczą błyskawicznie. Yorki są bardzo inteligentne, ruchliwe i bystre - ich szkolenie idzie bardzo łatwo gdy masz podstawową wiedzę na temat nowoczesnego szkolenia psów.

Czy yorki są mądre?

Tak yorki są mądrymi psami, to rasa bardzo inteligenta. Szybko uczą się nowych komend i są chętne do wykonywania poleceń o ile osoba, która je szkoli zna zasady szkolenia psów. Bez odpowiedniej wiedzy przeciętny właściciel widzi może 25% potencjału swojego psa, przy zastosowaniu dobrych technik szkoleniowych yorki bardzo szybko się uczą.

Yorkshire terrier to nie jest maskotka, tylko pies myśliwski.

Pamiętaj, że te psy potrzebują dużo ruchu oraz konkretnego zajęcia - puścisz go luzem do parku to raczej nic dobrego z tego nie wyniknie - raczej zorganizuj tak spacer aby był on przemyślany i aby pies pracował razem z Tobą. Już w drodze na spacer możesz wprowadzić odrobinę psiego posłuszeństwa, np.pies robi siad zanim otworzysz mu drzwi, albo nawet robi siad jeszcze wcześniej - siada abyś przypiął mu smycz. Potem np. w trakcie spaceru przy przejściu przed ulicę najpierw się zatrzymujemy, potem siadamy przed przejściem dla pieszych - gdy pies usiądzie mówimy np. 'dobrze, idziemy' i przechodzimy przez ulicę. Potem też 'siad' przed odpięciem smyczy w parku. Gdy już jesteśmy w parku bawimy się z psem miękką pluszową zabawką, szarpiemy się z psem zabawką, czasem rzucamy zabawkę i bawimy się w aportowanie, czasem chowamy zabawkę i pies jej szuka. Czasem poznajemy nowe miejsca, zachęcamy psa aby np.wskoczył na ławkę w parku albo na powalone drzewo, gdy pies to zrobi dostanie od nas smakołyk którego wcześniej nie widział bo był schowany naszej kieszeni. Po co to wszystko? Chodzi o to, aby pies był zainteresowany Tobą a nie tylko środowiskiem zewnętrznym, gdy pies widzi, że to dzięki słuchaniu Ciebie i dzięki wykonywaniu poleceń dostaje możliwość zabawy to pies będzie bardzo mocno Cię słuchał, będzie robił chętnie co mu każesz, nie będzie to dla niego kara, ale prosty sposób na zdobycie tego co chce. Początki takiego szkolenia mogą być trudne, czasem może będziesz stał 5minut pod drzwiami zanim pies usiądzie, albo 3minuty przy przejściu dla pieszych bo pies nie siada - ale w końcu jak załapie, że to dzięki temu że usiadł ruszyliście dalej to wtedy zobaczysz, że zacznie siadać mega szybko, bo wie że im szybciej wykona polecenie tym szybciej dostanie to czego chce. Te ćwiczenia też dają psu konkretne zadania do wykonania - gdy ich nie ma to Twój york sam sobie znajdzie zajęcie i zwykle będzie to coś co dla nas ludzi jest nieodpowiednim zachowaniem.

Jak nauczyć yorka posłuszeństwa?

  • zacznij od prostej komendy typu 'siad' lub 'leżeć'
  • gdy pies szybko wykonuje te komendy i nie ma z nimi problemu dołóż do zadania 'czas trwania komendy' czyli dawaj psu nagrodę dopiero gdy utrzyma pozycję przez 10-20sekund lub dłużej.
  • w kolejnych dniach dołóż do komendy odległość - czyli ucz psa zostawania w tej pozycji a Ty próbuj odejść od psa na krok lub dwa do tyłu - tak uczysz psa komendy 'zostań'
  • gdy pies zostaje w pozycji przez 20sekund a Ty w tym czasie możesz odejść na 5-10króków od niego wówczas dołóż różnego rodzaju rozpraszające czynniki wokół. Rozpraszające dla psa może być gdy inna osoba przejdzie obok was i gdy ta osoba trzyma w ręku zabawkę dla psa lub smakołyk. Rozpraszaczem może też być pojawienie się psa lub kota w waszym otoczeniu. Możliwości jest wiele. Ta instrukcja postępowania jest bardzo skrótowa - odpowiednie ćwiczenia dobiera instruktor szkolenia psów w trakcie zajęć z Twoim psem - zapisy na zajęcia są możliwe przez dział kontakt (zapraszam również na konsultacje online)

Czego warto uczyć Yorka w trakcie szkolenia?

  • 'Swoje Imię' - wbrew pozorom tego też trzeba uczyć psa - i warto dawać psu smakołyk gdy jest szczeniaczkiem i gdy po wypowiedzeniu jego imienia pies spojrzy na nas. Nie nadużywaj psiego imienia gdy pies coś robi źle, lepiej powiedzieć wtedy 'Reksio nie wolno' lub 'Reksio zostaw' niż samo "REEEKSIO!!" ostrym tonem głosu - bo pies wie wtedy tylko że go wołasz będąc zdenerwowana ale nie wie o co Ci chodzi - powiedz imię psa plus komendę tak samo jako 'Reksio, Siad' tak samo 'Reksio, Zostaw'. Gdy psa wołasz to wołaj 'Reksio, do mnie' a nie samo 'Reksio,Reksio,Reksio' bo pies wie jak ma imię ale nie wie co Ty od niego chcesz gdy tak wypowiadasz jego imię 3razy.
  • 'siad' - o tym już była mowa - prosto tego psa nauczysz a przyda Ci się to w bardzo wielu sytuacjach - pies będzie mógł 'coś zarobić w zamian za siad'. Pisałem o tym wcześniej (we wcześniejszym akapicie) gdy opowiadałem o tym York to pies myśliwski.
  • 'na miejsce' - pies na komendę idzie na swoje miejsce i tam zostaje dopóki nie usłyszy komendy zwalniającej go.
  • 'czekaj' - uczymy psa opanowania i cierpliwości - np. stawiaj psu miskę na ziemię i powiedz 'czekaj' - gdy pies się ruszy zabierz szybko miskę do góry - znowu powiedz 'siad' i 'czekaj' i stawiaj miskę gdy wreszcie miska stoi na ziemii a pies siedzi i cierpliwie czeka powiedz 'dobrze, masz' i pozwól psu zjeść z miski. Ważna uwaga to taka, że na początku nauki wystarczy aby pies siedział 3sekundy i nie ruszał do miski która siedzi do miski - po 2-3sekundach już powiedz 'dobrze masz'. Potem w inne dni możesz kazać psu czekać dłużej. Czekanie możesz też ćwiczyć przy otwieraniu drzwi - gdy pies rusza to zamykaj drzwi - jak siedzi spokojnie przy uchylonych drzwiach wtedy powiedz 'dobrze, idziemy' i wyjdź razem z psem za drzwi.
  • 'cicho' gdy ktoś puka lub dzwoni pies jest cicho
  • 'do mnie' - każdy to zna, czyli pies ma wracać do nas gdy go wołamy
  • 'aport' czyli pies przynosi zabawkę
  • szukanie zabawki która zginęła

W trakcie szkolenia yorka uczymy go też IGNOROWANIA INNYCH PSÓW I LUDZI - czyli uczymy psa aby wykonywał komendy i nie zwracał uwagi na inne psy i obcych ludzi. Gdy pies dostanie od nas pozwolenie pójdzie się bawić z psami lub pójdzie przywitać obcych ludzi, jednak chcemy aby też umiał się skupić i aby nas słuchał nawet jak wokół dzieją się inne rzeczy. Także gdy Twój pies zauważy innego psa a Ty go zawołasz i Twój pies zrezygnuje z zabawy z innym psem i odwróci się do Ciebie to już go pochwal, daj smakołyk lub wyciągnij zabawkę i się z nim pobaw. Oczywiście nie musisz przez całe życie psa dawać mu smakołyków za każde odwrócenie się od psa - jednak na początku nauki dawaj psu często smakołyki. U mnie na szkolenie dowiesz się jak zrezygnować ze smakołyków i jak sprawić aby pies coraz lepiej się Ciebie słuchał nawet gdy nie masz smakołyków - psy mają różne charaktery i uczą się w różnym tempie dlatego ciężko to wszystko opisać w jednym artykule.

Yorkshire Terrier

Jak się bawić z Yorkiem? Co można robić z Yorkiem?

  • chowaj psu zabawkę i pozwalaj mu szukać (w domu i na spacerze)
  • karmę dla psa lub smakołyki włóż do butelki i pozwól psu turlać butelkę aby wyleciała z niej karma
  • daj psu jedzenie do jakiegoś kartonu np.po butach albo do opakowania po jajkach i pozwól psu zniszczyć karton i wyjeść ze środka jedzenie
  • Na spacerze schowaj się psu i go wołaj, gdy przyjdzie do Ciebie daj mu smakołyk albo wyjmij z kieszeni zabawkę i pobaw się z psem
  • Dawaj psu zabawki miękkie pluszowe - poszarp się z psem zabawką, yorki to uwielbiają. Najlepiej kup 2 identyczne zabawki i gdy pies złapie jedną zabawkę i z nią ucieka to pokazuj mu że masz drugą taką samą i nią machasz po ziemi i zachęcasz do zabawy - ucz psa od małego że najlepsza zabawa jest blisko Ciebie, że najlepiej jest poszarpać tę zabawkę którą człowiek ma w ręku i nie ma sensu uciekać z zabawką. Nigdy też nie goń psa gdy ucieka z zabawką, niektóre psy potem to traktują jak zabawę i specjalnie uciekają aby je gonić. Lepiej uczyć psa aby przychodził z zabawką do nas to się z nim pobawimy (poszarpiemy razem zabawkę).
  • Jeśli masz możliwość zrób w ogrodzie dla psa 'psią piaskownicę' czyli mały teren ogrodzony np.dookoła cegłami gdzie pozwalamy psu kopać - zakopuj tam psią kość lub smakołyki i zachęcaj psa do kopania - pozwalaj psu kopać tylko w tej piaskownicy - jeśli gdzie indziej chce kopać to na to nie pozwalaj, zaprowadź psa do piaskownicy i pokaż mu że tam wolno kopać.

Jak nauczyć yorka sikać na matę?

  • po każdym przebudzeniu się szczeniaka zanoś go na matę. Mata powinna być z odrobiną moczu (wystarczy kilka kropel) aby pies rozpoznał, że to jest miejsce do oddawania moczu. Gdy pies schodzi z maty i idzie do innego pomieszczenia bacznie go obserwuj, jeśli się bawi zabawką to dobrze ale jeśli węszy i czegoś szuka to możliwe, że zaraz będzie sikał. Najlepiej zagrodzić czymś teren wokół maty do sikania i niech pies tam posiedzi 5minut po przebudzeniu. Jeśli pies sika na macie to chwal psa i daj smakołyk zaraz po skończeniu sikania. jeśli sika daleko od maty to zanoś psa na mate i gdy stoi na macie to mów do niego miłym głosem. Nigdy nie karć psa ani nie krzycz gdy jest blisko maty lub na macie.
  • po dłuższej zabawie zwykle pies idzie się napić a potem sika i idzie spać. zatem po zabawie również bacznie obserwuj psa i jeśli trzeba zanoś na miejsce gdzie jest mata.
  • szczeniaki zwykle sikają co godzinę, bądź na to przygotowany.

 Jak nauczyć yorka sikać na dworzu?

Wychodź z psem co 1-2godziny i za każdym razem gdy pies załatwi się będąc poza domem chwal psa i dawaj smakołyk. Nie ma na to lepszej rady, liczy się wytrwałość i systematyczność. Im mniej razy sika w domu tym lepiej. Na spacerze czasami psy mają za krótką smycz i stresują się sikać blisko człowieka, dlatego stosuj długą smycz 3-5metrów gdy szczeniak jest w trakcie nauki załatwiania się poza domem.

Jak oduczyć yorka sikania w domu?

Umyj podłogi płynem do dezynfekcji, umyj podłogi płynem typu Urine-off który neutralizuje zapach psiego moczu. Niech zapach moczu zniknie z domu. Wyprowadzaj psa co 1-2godziny poza dom i nagradzaj psa smakołykiem za każdym razem gdy tylko zrobi siku na dworze - chwal i dawaj smakołyk bardzo szybko gdy tylko skończy sikać.

Yorkshire Terrier wychowanie

Przyzwyczajanie Yorka do czesania i innych zabiegów pielęgnacyjnych

To bardzo ważne aby szczeniak miał przyjemne skojarzenia ze szczotką, nożyczkami czy maszynką do strzyżenia. To samo tyczy się kąpieli - przyzwyczajenie yorka do kąpieli to jedno z Twoich zadań gdy masz szczeniaka.  Przeczytaj: kiedy pierwsza kąpiel szczeniaka yorka. Będziesz pewnie co miesiąc odwiedzać psiego fryzjera albo samodzielnie będziesz strzyc swojego psa, trzeba będzie też go czesać, zatem najlepiej by było aby pies to cierpliwie znosił.

agresywny york

Agresja u yorka - agresywny york dorosły lub szczeniak

  • nie myl agresji u yorka z warczeniem w trakcie dobrej zabawy
  • agresja może być związana z tym, że pies się boi - aby określić co jest przyczyną agresji najlepiej zgłoś się do szkoły szkolenia psów w swojej okolicy i zamów indywidualne lekcje szkolenia psa
  • pies może pilnować swojej miski i wtedy stawać się może agresywny - gdy takie coś zauważysz czym prędzej idź z psem na szkolenie
  • agresja u yorka może się pojawiać gdy pies pilnuje swojego miejsca i nie chce go opuścić lub gdy tylko się zbliża ktoś do miejsca gdzie pies leży - to również wymaga profesjonalnego szkolenia
  • gdy Twój pies szczeka na ludzi lub obce psy i nie wiesz czy to jest agresja czy chęć zabawy to również idź z psem na szkolenie
  • złe nawyki czasami ciężko wyeliminować, także nie czekaj z problemem agresji u psa i nie licz na to, że to samo psu przejdzie - lepiej zapobiegać niż leczyć - w szkole dla psów dowiesz się jak z psem postępować aby problem zniknął, wymagać to będzie trochę uwagi i przemyślanych działań i ćwiczeń z Twojej strony, jednak do problemu agresji zawsze trzeba podchodzić na poważnie i nie bagatelizować problemu tylko przez to, że pies jest małych rozmiarów.
  • nie karć psa gdy warczy  - bo przestanie warczeć i będzie gryzł bez ostrzeżenia

Czy yorki są agresywne?

Generalnie yorki nie są agresywne, choć trafiają się osobniki z dużą ilością agresji. Agresja u yorków pojawia się zwykle na tle lękowym i wynika z braków socjalizacyjnych. Dobrze wychowany york jest pewny siebie i przyjacielski. Może szczekać na obcych i może bronić swojego terenu ale nie jest to agresja niekontrolowana i dzika.

Dlaczego yorkshire terrier jest agresywny? Może być agresywny gdy broni swojej kości lub ulubionej zabawki, może być agresywny gdy broni dostępu do swojego opiekuna lub terenu na którym mieszka. W takich przypadkach agresję yorka należy przepracować w trakcie szkoleń z psim behawiorystą.

Yorkshire terrier a dzieci - czy York to dobry pies dla dziecka?

Wychowanie małego Yorka z wykorzystaniem klikera i zasad "pozytywnego szkolenia psa" to klucz do tego Twój szczeniak wyrósł na psa, który lubi dzieci i jest ogólnie pozytywnie nastawiony do całego świata. Oczywiście dzieci też trzeba uczyć postępowania z psem,  pies powinien mieć swoje miejsce gdzie udaje się gdy ma dość zabawy i nie chce już się bawić. Legowisko psa może być takim 'świętym miejscem' gdzie nie zaczepiamy psa i nie głaszczemy psa i nie przeszkadzamy psu gdy tam idzie i się kładzie. Pies wtedy wie, że jeśli nie podoba mu się zabawa lub ma jej po prostu dosyć bo się zmęczył to może iść na swoje legowisko i nikt mu tam nie będzie przeszkadzał. Pies wtedy nie stosuje warczenia czy gryzienia aby przerwać zabawę i oddalić się, wie, że może poprostu odejść na swoje legowisko. To jednak wymaga konsewkencji z naszej strony i wytłumaczenia wszystkim domownikom (w tym dzieciom) że nie wyganiamy psa z jego lewiska, nie męczymy psa gdy tam leży i najlepiej nawet nie głaszczemy psa gdy jest na swoim legowisku.

Agresywny szczeniak yorka w trakcie zabawy z dziećmi - co robić?

Jak pisałem we wcześniejszym akapicie, naucz psa gdzie jest jego miejsce i gdy pies tam idzie to nie przeszkadzaj psu - nie zaczepiaj go - naucz go że to jest jego miejsca gdzie nikt go nie zaczepia - chodzi o to, że jeśli pies ma dość zabawy a ludzie(dzieci) nie dają mu spokoju i nie pozwalają mu odejść, to czasami pies może zrobić się agresywny, bo nauczył się, że tylko taką agresją może zakończyć zabawę, bo wcześniej gdy próbował odejść spokojnie to ktoś go dalej zaczepiał, szturchał czy trzymał mocno i nie pozwalał odejść.

Druga sprawa, to szczeniak yorka może się zrobić agresywny w czasie zabawy - ale CZASAMI nie jest to agresja tylko wielkie emocje w trakcie zabawy, gdy pies bardzo lubi swoją zabawkę i ją razem szarpiecie i się przeciągacie, to pies może zacząć warczeć, ale nie musi to znaczyć, że pies jest agresywny tylko to, że pies bardzo intensywnie się bawi. Trzeba jednak pamiętać, że u niektórych psów agresja w trakcie zabawy pojawia się, gdy pies zabierze nam zabawkę i potem jej nie chce oddać, gdy twój pies pilnuje zabawki i nie chce jej oddać i wtedy się robi agresywny to jest to niebezpieczne i trzeba uważać bo rzeczywiście może Cię ugryźć. Natomiast gdy zabierzesz psu zabawkę i pies po prostu szczeka na Ciebie abyś rzucił mu zabawkę to nie ma to zwykle nic wspólnego z agresją. Co innego gdy pies pilnuje swojej zabawki którą znalazł lub którą Ci wyrwał z ręki i nie chce aby ktoś mu ją zabrał. Gdy Twój York pilnuje zabawek i warczy i szczeka gdy do niego podchodzisz gdy ma on swoją zabawkę to idź czym prędzej z tym problemem do psiej szkoły lub psiego behawiorysty aby nauczyć się jak ten problem rozwiązać.

Tresura Yorka przebiega dość podobnie jak tresowanie innych ras psów - można wszystkiego psa nauczyć w przyjemny dla psa sposób poprzez odpowiednie gry i zabawy z psem - również tego co wolno a co nie wolno można nauczyć na zasadzie gier i zabaw z psem.

Tresura Yorka będzie przebiegała w większości aspektów tak samo jak innych psów - ze względu na swój mały rozmiar Yorki mogą trochę trudniej w początkowym etapie uczyć się komendy 'leżeć' bo wolą siedzieć niż się kłaść - poza tym tresura yorka może też opierać się o nagrodę w postaci 'zabawki' - wiele jest yorków które szaleją za swoją zabawką, i potrafią wykonywać wiele różnych komend w oczekiwaniu na rzucenie im piłki czy na możliwość poszarpania kawałka sznurka.

Jeśli chcesz szkolenie swojego Yorka przeprowadzić w profesjonalny sposób to zapisz się do psiej szkoły w swojej okolicy - unikniesz dzięki temu wielu błędów wychowawczych - zapraszam też do mnie na lekcje szkolenia psów rasy Yorkshire Terrier - w dziale kontakt znajdziesz więcej informacji.


Aby być na bieżąco z nowymi wpisami o szkoleniu psów polub moją stronę na facebooku:


Jeśli już jesteś moim fanem na facebooku, to kliknij tylko ten przycisk, że lubisz ten artykuł.
DZIĘKUJĘ ZA KAŻDE POLUBIENIE I KOMENTARZ

------

jak oduczyć yorka szczekania, yorkshire terrier tresura, tresura yorka, wychowanie yorka, jak szkolić psa yorka, Yorkshire Terrier szkolenie, szkolenie yorków, jak tresować yorka, nauka yorka sztuczek, szkolenie yorków wrocław, szkolenie dla yorków wrocław, szkolenie psów yorków, wychowanie szczeniaka yorka. Jak nauczyć yorka czystości w domu czyli załatwiania się na zewnątrz, wychowanie yorka porady, wychowanie małego yorka, jak szkolić yorka, nauka yorka sztuczek, york szczeniak tresura, wychowanie i szkolenie yorka, szkolenie rocznego yorka, tresura yorka terriera, tresura małego yorka, yorkshire terrier charakter, Wychowanie yorka, Wychowanie yorka porady, Wychowanie szczeniaka yorka, wychowanie małego yorka, szkolenie yorka, jak szkolić yorka, tresura yorka, tresura yorków, tresowanie yorka, jak tresować yorka, nauka yorka sztuczek, agresywny szczeniak yorka
ZDJĘCIA: Photo credit: https://www.flickr.com/photos/debgray/5305121283/ http://foter.com/ http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ CC BY-SA, AND: https://www.flickr.com/photos/lemicha/6934312404/

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

15 komentarzy do wpisu: “Yorkshire Terrier - szkolenie Yorka od szczeniaka”

  • Max
    says:

    Świetny wpis, zwłaszcza pomysłowe propozycje zabaw z psiakiem. Mój York nie był trudny w szkoleniu, w lot załapał podstawowe komendy, teraz próbuje nauczyć go tych trudniejszych. Tiko jest rodowodowy i nie ma na szczęście problemów z agresją czy bojaźliwością.

  • jolanta
    says:

    dziekuję dużo ciekawych informacji

  • alv
    says:

    Dużo tu pisze prawdy o yoreczkach nasz części mój nie wymaga szkolenia ale ciekawych rzeczy można się dowiedzieć tutaj.

  • Andrew
    says:

    Daleki jestem od myśli, by kiedykolwiek mieć yorka za towarzysza, ale ciekawie było poczytać 🙂

    • Marzena
      says:

      To fakt.Szczególnie ciężko się jest przestawić jeśli miało się innego psa np owczarka niemieckiego.Yorki to specyficzny gatunek,to tak jak gdyby miało się non stop male niesłuchane dziecko.Do tego dość uciążliwa pielęgnacja włosa.Wybierając ten rodzaj psa powinno się dokladnie przemyśleć.Ja tego nie zrobiłam niestety.?

  • Violetta
    says:

    Witam, gdy kupiłam Yorka czytałam Pana porady. Dziś moja suczka ma 10 miesięcy i wbrew opiniom, że Yorki to złośliwe i hałaśliwe pieski, mój york jest inny. Szczeknie od święta, jak idę do pracy to wcale nie wyje, nie broi. W wieku 4 miesiecy przynosiła (nadal to robi) mi kapcie i pojęła podstawowe komendy. Nigdy nie podniosłam na nią głosu, nigdy nie dostała klapsa. Wcześniej miałam wilczura i dwa kundelki i tez nie miałam z nimi problemów. Dużo zależy od samego człowieka! Pozdrawiam

    • Michał Szen
      says:

      ja nigdzie nie pisałem, że yorki są złośliwe, ja yorki uważam za bardzo mądre i fajne psy. Tylko niestety mało kto się przykłada do ich szkolenia. A nauczyć je można bardzo wiele.

  • Ula
    says:

    Również dziękuję za ten pouczający wpis, będę korzystała z rad tutaj zawartych. Nasz york niestety ale ma jakieś napady agresji, wydaje mi się że z niczego. Jest czas gdy pięknie się bawi, a w pewnej chwili zaczyna gryźć po kostkach i gdzie popadnie. Muszę mu poświęcić więcej uwagi...

  • Urszula
    says:

    A jak wychować dorosłego psa yorka, który ciagle i na wszystko szczeka? Jest słodka, milutka, ale bardzo szczeka. Nie jest agresywna. Pomocy

  • Magda
    says:

    Witam.Mój jorkuś jeat bardzo niegrzeczny. Ma już 4 lata a nadal często sika w kilka ulubionych miejsc w domu, wtedy gdy jesteśmy z nim , pomimo że wypuszczam go na dwór zawsze kiedy chce(mam ogrodzone podwórko) i biega ile chce i bardzo rzadko zostaje sam w domu Już nie wiem co robić bo zniszczył 3 futryny nowych drzwi. Proszę o pomoc bo mąż gotowy się go pozbyć, oczywiście na to nie pozwolę. Dziękuję za każdą podpowiedź.

  • EWA CH.
    says:

    Pomocne, prosto opisane niby łatwe do wdrożenia, jednak nie z każdym psem ( mam na myśli rasę york) da się tak postępować. Mój Lori-Lord ma 9ć miesięcy ja mam go 4 miesiące i ciemno widzę, aby udało mi się od niego wyegzekwować to co jest opisane. Wpis bardzo pomocny, oby więcej takich było.
    EWA CH.

  • Alicja
    says:

    Moj pies posikuje z radosci nie wiem co robić ma 10 miesięcy.

  • Kasia
    says:

    Witam,
    Dziekuje za mnostwo ciekawych porad. Ja mam yorka, ktory wlasnie konczy 4 m-ce i nagle od 3 dni zaczal strasznie szczekac na przejezdzajace pociagi, ktore do tej pory w ogole mu nie przeszkadzaly tym bardziej, ze mam linie kolejowa za plotem w ogrodzie. W ogole strasznie zaczal szczekac, zwłaszcza wieczorem. Musze nadmienić, ze przed tym wszystkim byl na 5 dni u opiekunki pierwszy raz ponieważ musiałam wyjechać. Zastanawiam się czy to moglo spowodować takie zachowanie czy to kolejny etap zycia szczeniaka, nad ktorym musze zapanowac. Prosze o poradę bo jestem w ogromnej kropce.
    Pozdrawism
    Kasia

  • Rysio
    says:

    Mam yorczaka trzy lata. Jest świetny nie wpuszcza do domu nikogo jego głos w tym momencie to jak bzyczenie osy, kopie w ziemi niesamowicie nawet kiedyś kreta zagryzł. Chodzę po lesie żadne zwierze mu nie straszne zagryza myszy nawet szczura.
    Miałem welsch teriera tez był dobry ale ten yorek mnie po prostu zadziwia

    • rysio
      says:

      Dodam wyszkoliłem go na gesty, sam bez żadnych poradników i szkółek za dużą kasę. Pokazuje mu ręką co ma zrobić, na imię reaguje tylko od żony i córci, ja go przywołuje modulacyjnym gwizdem i gwarantuję nawet suczka w ruji nie powstrzyma go aby przy nodze mi staną

Dodaj komentarz