Jak oduczyć psa skakania na gości?

Pies skacze na gości - a Ty co? Kopniesz go? Albo nadepniesz?

szkolenie psów - Michał Szen - 39 komentarzy


Jak oduczyć psa skakania na gości w domu i na ludzi na spacerze?

Aby oduczyć psa skakania na gości ucz psa, że gdy przychodzą goście do domu to pies dostaje kość do gryzienia i spędza czas na gryzieniu kości. Natomiast gościom wytłumacz, że goście nie bawią się z psem gdy są u nas w domu. Po paru tygodniach pies uzna, że nie ma sensu interesować się gośćmi bo oni się z nim nie bawią.


Nie stosuj brutalnych metod deptania psa w celu oduczenia skakania

pies skacze na ludzi 1

Pies skacze na gości w domu zwykle po to aby się przywitać i zwrócić na siebie uwagę - to raczej jest jasne dla właścicieli. To co mnie jednak martwi to sytuacje, gdzie słyszę od właścicieli psów - że czytali gdzieś o tym aby psu przydepnąć tylne łapy gdy skacze albo kopnąć go kolanem w momencie gdy na nas skacze. 

Czyli nadal zdarzają się treserzy psów lub psi szkoleniowcy, którzy zalecają takie brutalne metody jak deptanie psa i kopanie go w celu oduczenia skakania na gości? Dla mnie to jest szok! Jak w ogóle można zrobić coś takiego wesołemu psu, który z radością chce nas przywitać?

Muszę Wam powiedzieć, że takie metody i slogany szkoleniowe krążyły w kręgach szkolenia psów w latach 70tych i 80tych. Wtedy jeszcze nie znano metod szkolenia psów opartych o metody pozytywne. Uczono wtedy psa przede wszystkim poprzez stosowanie kar i sprawianie mu bólu - ból i dyskomfort ustępował gdy pies zaczął się poprawnie zachowywać.

Bardzo niesprawiedliwe jest dla mnie oczekiwanie i wymaganie czegokolwiek, gdy pies nie ma pojęcia co dana komenda oznacza. Przecież pies nie rozumie na początku co to znaczy 'NIE SKACZ'.
Najpierw pies musi dobrze poznać daną komendę i musi znać znaczenie danego słowa, aby można było czegokolwiek wymagać.

Nie rób tego - nie depcz psu łap gdy skacze

Po dłuższej i bardziej wnikliwej rozmowie z osobami, które 'gdzieś słyszały o tym aby psa nadepnąć lub kopnąć' wychodzi na jaw, że tak naprawdę nie potrafią one zdefiniować gdzie dokładnie znalazły taką informację i "poradę" i że coś gdzieś słyszeli ale było to dawno temu i nie pamiętają już kto to powiedział. - Dla mnie to stosunkowo dobra informacja bo możemy przecież zostać przy tym, że TO BYŁO KIEDYŚ i takie metody miały miejsce w przeszłości - teraz jednak czasy się zmieniły, odkryto nowe i lepsze metody szkolenia psów.

Dlatego też proszę Was, abyście nie sprawiali psu bólu i cierpienia stosując się do bardzo starych i już nieaktualnych metod szkolenia psów - bo przez takie działania nie tylko znęcacie się bezsensownie nad psem, ale jeszcze niszczycie więź i zaufanie jakie pies ma do Was. Bo chyba nie myślicie, że pies jest tak głupi, że nie wie, że to Wy szarpiecie smyczą albo go kopiecie, co?

Znamy dużo lepsze metody szkoleniowe, dzięki którym pies chętnie chce pracować i wykonywać polecenia.

Można oduczyć psa skakania na gości w domu i na ludzi na spacerze innymi metodami niż kopanie go i przydeptywanie łap!

 • trzeba skupić się na nauce spokojnego witania się z ludźmi - pies się chce przywitać i jego sposób na nawiązanie z Tobą kontaktu to skakanie. Bo często tak jest, że ludzie schylają się do psa i głaszczą go dopiero wtedy gdy pies na nich skacze. Trzeba zmienić schemat witania się z psem.
 • w treningi zaangażowana musi być cała rodzina, zachowanie będzie się pojawiać jeśli nie będzie systematyczności
 • konsekwencja jest najważniejsza, psu nie pozwalamy skakać na dziadków którzy odwiedzają nas tylko raz kiedyś. Ani nie pozwalamy psu skakać na nas nawet wtedy gdy mamy jakieś gorsze ubranie np do pracy w ogrodzie. Zakaz musi obowiązywać cały czas i wobec wszystkich ludzi.
 • pod okiem szkoleniowca wprowadź do życia psa sygnał nagrody oraz sygnał braku nagrody - będziesz te sygnały wykorzystywać w trakcie sesji szkoleniowych w momentach gdy pies ma zwyczaj skakać.
 • Przeczytaj: szkolenie szczeniaka jak zacząć
 • Kilka porad: Jak oduczyć psa szczekania na inne psy
 • Artykuł: Do jakiego wieku pies jest szczeniakiem

jak oduczyć psa skakania na ludzi

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

39 komentarzy do wpisu: “Pies skacze na gości - a Ty co? Kopniesz go? Albo nadepniesz?”

 • ania
  says:

  Niestety, ludzie często idą na łatwiznę, bo najłatwiej kopnąć psa gdy na nich skacze lub uderzyć go w głowę.

  • Michał Szen
   says:

   Na szczęście spotykam jeszcze właścicieli psów, którzy chcą podjąć pracę nad swoim psem i zainwestować w jego wychowanie, bo wiedzą, że zaprocentuje im to w przyszłości - na całe życie psa.

  • ania
   says:

   ale co zrobic gdy nie mozna przetlumaczyc ze psa nie mozna sie bac i machac rekami i kopac bo to psa jeszcze bardziej nakreca,
   Moj mlody pies nie chce sluchac zadnych komend w takich sytuacjach i wszyscy na ktorych skacze maja mi za zle ze nie potrafie zapanowac nad psem.

   • Michał Szen
    says:

    Cześć Ania, co do Twoich pytań to:
    1. do ludzi również można dotrzeć i przekazać im informację, trzeba dostosować się do ich typu osobowości, samemu trzeba być elastycznym w formułowaniu wypowiedzi i wtedy możemy tak przekazać informację aby do nich dotarła.
    2. jestem za tym abyś zapanowała nad psem, nawet jeśli konieczne okaże się zapięcie psu smyczy lub przywiązanie albo zamknięcie psa gdzieś dalej od wchodzących gości - bo ludzie naprawdę mogą sobie nie życzyć aby pies na nich skakał. Do ćwiczeń nad oduczeniem psa skakania trzeba zaprosić gości, którzy chcieliby w takich ćwiczeniach uczestniczyć i którzy będą na to gotowi (np. odpowiednio ubrani) i będą wcześniej mieli wytłumaczone co i jak mają robić.

   • Aleksandra
    says:

    Poprosiłabym o kilka porad w sprawie oduczenia skakania na wszystkich 7miesiecznego beagla.
    Oraz jakieś propozycje zabaw z psem.
    Mamy duży kłopot.

 • Sne
  says:

  Ale tu nei chodzi o "pójście na łatwiznę". Tak robiło się zawsze, więc wiele osób zwyczajneinie wie, że można inaczej.
  Tak samo jest z nauką komend, od lat się powtarzało, że wyciąga się psu łapy jak siedzi i ludzie tak robią, bo nie wiedzą, że można inaczej.

 • Dawid
  says:

  Wszyscy teraz używaja ładnych słów, behawioryzm, bezstresowe wychowanie dzieci, teraz i psów . Prawda jest jedna najlepiej ułożone psy nie znaja takich metod, mój nie ma stresu idzie przy nodze znacznie gorzej od psa kolegi tresowanego przy użyciu szarpnięc, pracuje w wojsku na komendę potrafi ... a mój pogryzie i zostawi napastnika nawet jak karze mu atakowaę. ten tresowany siłowo jest znacznie bardziej nadający się do pracy jak mój. Mimo,że mój jest agresywny bardzo w stos do obcych to jego jest tak extremalnie ułożonym jak zaden inni i tu nalezy się spytać jaki to ma sens takie tresowanie. Pewnie taki jak uczenie dzieci dobrych manier bez dawanie im w tyłek przy przekraczaniu ich.... potem kopiom w szyby tramwajowe, pala w wieku 14 lat i kradną i negatywnych ocenach nie wspomnę. Ja dostawałem wskaźnikiem po łapach w szkole, wyjechałem w burdelu w Pl mieszkam daleko od kraju Ci , ktorych rodzice lizali pracują za 1600 brutto max 2700 mimo najlepszej oceny końcowej w liceum. Zatem kara nie jest najgorszą metodą zwłaszcza przy owczarkach, kiedy zacząłem zakładać mu kolczatke i szarpać, gdy mnie wyprzedza chodzi coraz lepiej. Co do karmienia to nie słuchajcie idiotów,ż enie może jeśc surowego mięsa tylko karme, z kopyt, skór i innych śmieci np ekanuaba , royal etc mój je prosto w cielaka mięso czy z owcy ociekajace krwią i jest zdrowy, jadł karme miał rozwolnienia. pies nie może być lizany jak lizak musi mieć ciężkie warunki np na dworze nie w pokoju i +27 stopni, to sa psy pracujące nie głupie yorki, które srają gdzie popadnie. W przypadku yorków siła nie pomoże sam sprawdziłem, codziennie lanie i nadal sra gdzie chce. Polecam owczarki z rosji, ukrainy nie te mieszańce z Polski to już nie sa owczarki zwłaszcza po championach polski za 3600, jedno wielkie dziadostwo i naciąganie. Prawdziwy wilk musi być mocny, silny, odpowiednia psychika i wygląd oraz rodzice w ruchu nie na łańcuchu. W ukrainie ida na agresję a psy dosłownie wyrywają ubrania obcym jak się zbliżają do domów i to te psy w sobie mają, geny dzikości, natury taki pies obroni, nie jakiś luluś, który poszczeka przy właścicielu a jak go nie ma śpi.... Mój ma 17 miesięcy, położył już 2 owce, prawie załatwił kucyka, kosztuje mnie dużo ale wiem, że jak go nie zabiją to nie wejdą a właśnie po to są te psy i rottwailery, sznaucer olbrzym i doberman, psy do obrony i stróżowania. Nie róbcie z wilka jamnika, dzieci!

  • ela
   says:

   yorki nie są głupie!!! mój woła jak chce na dwór wyjść to właściciele nie wiedzą jak z nimi postępować jak go bijesz to on ci robi na złość i jest mściwy ale nie głupi

 • O rany, wydaje się nieprawdopodobne, że ktokolwiek używa jeszcze tak drastycznych metod...a jednak..
  Dziękujemy za poradę dotyczącą szczotkowania zębów:)

  • Michał Szen
   says:

   No niestety, często słyszę też od klientów, że próbowali psa naciskać na zad aby usiadł, a on nie chce siadać. A przecież można psa nauczyć siadania i leżenia bez dotykania go.

 • Iwona
  says:

  Jak oduczyć 2 miesięcznego szczeniaka owczarka niemieckiego atakowania tz. zaczyna szczekać i warczeć oraz łapać za rękę jak czegoś mu się zabrania.

 • Waldemar
  says:

  Witam Pana.
  Od tygodnia mieszam na wsi. Ma tu ślicznego owczarka wiek ok. 4 mieś. Jest teraz pod moją opieką. psiak szaleje, skacze podgryza - nie wiem jak temu zaradzić. Szukam w necie i piszę. Prostych rzeczy uczę go sam. To dopiero pierwszy tydzień. Widzę, że po psie mojej żony (przed 17 laty) mam sporo złych nawyków - ale miłość do owczarka pozostała.

  • Michał Szen
   says:

   Panie Waldemarze, wysłałem Panu kilka porad na podany przez Pana email.

   • Michał Szen
    says:

    Wiadomość zwrotna od Pana Waldemara: "Witam. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli aż tak wiele błędów nie popełniam, ale warto skonfrontować to z zawodowcem.
    Pies jest wspaniały i szybko się uczy, czasami tylko tracę cierpliwość, bo jak mi się z radości wpije "szpileczkami" w bosą stopę - to cholery można dostać. Dzięki jeszcze raz za bardzo obszerną korespondencję."

 • Jolanta
  says:

  Mój owczarek skacze. Próbuję krótką komendą NIE ale kurcze nie działa. Coś jednak robię nie tak. Prośba o pomoc.
  Absolutnie nie pochawalam przydeptywania czy kopania psa.

 • anna
  says:

  dzien dobry mamy 3.5 miesiecznego owczarka niemieckiego szczegolnie rana pies tak sie cieszy ze jest niedoopanowania wtedy jestesmy bezradni prosze doradzic nam jak postepowac w takich sytuacjach i czy mozna takiego szczeniaka dac na tresure pozdrawiam

  • Michał Szen
   says:

   rano jak pies ma duzo energii to warto sie pobawić z psem w szarpanie zabawek, najlepiej miękkie pluszowe zabawki takie jak dla dzieci, albo jakiś kawałek ręcznika czy ścierki utnij i poszarp się z psem. PS.pies jest w dobrym wieku na szkolenie, możecie iść gdzieś do psiej szkoły - jak jesteście z moich okolic to zapraszam do mnie na lekcje szkolenia psa.

 • Michał
  says:

  Witam, posiadam Owczarka 11 tyg, kiedy mogę się wybrać na tresurę i podstawowe pytanie dokąd? czy może mi Pan doradzić i czy mógł bym prosić jakieś wytyczne jak postępować z moją sunią do momentu tresury czyli w jaki sposob mogę zaczynać ją socjalizować by się dogadywała z innymi psami i porządku w koło niej bo z tym bardzo trudno. Dziękuję z góry za odpowiedź i Pozdrawiam gorąco

 • Ewa
  says:

  Witam,

  Ja mam problem z 9 miesięcznym labradorem... spacery to koszmar skacze na ludzi i szarpie tak, że nie daję rady go utrzymać. To samo jest ze skakaniem na psy na spacerze. Widać że psiak nie chce zrobić krzywdy ale widok skaczącego, rozemocjowanego dużego psa jest dla przechodnia przerażający już nie raz ktoś zwracał mi uwagę... już nie wiem co robić chciałabym z nim chodzić na długie spacery bo widzę że energii ma masę ale nie da się go opanować ani utrzymać...

  Proszę o jakiekolwiek wskazówki...na spacerze nie reaguje na żadne komendy, zachowuje się tak jakby ktoś mu słuch wyłączył...

  • ola
   says:

   Witam

   Mam podobny problem z moim rocznym labradorem. Nie jestem w stanie opanować jego emocji jak ktoś przyjechodzi do domu, skacze na wszystkich i nie odstępuje ich na krok co jest dla gości uciążliwe. Metoda odwracania się plecami i ignorancji nie pomaga. Proszę o pomoc jak mogę nauczyć psa żeby nie skakał na ludzi?

  • ola
   says:

   Witam

   Mam podobny problem z moim rocznym labradorem. Nie jestem w stanie opanować jego emocji jak ktoś przyjechodzi do domu, skacze na wszystkich i nie odstępuje ich na krok co jest dla gości uciążliwe. Metoda odwracania się plecami i ignorancji nie pomaga. Proszę o pomoc jak mogę nauczyć psa żeby nie skakał na ludzi?

 • Mia
  says:

  Jestem ciekawa Pańskiej opinii o metodzie zastosowanej na moim psie.
  By oduczyć Misię skakania na ludzi każdy z domowników kiedy na niego skoczyła chwytał ją za przednie łapy i przytrzymywał kilka sekund w tej pozycji. Misia oduczyła się skakać ekspresowo, chociaż kilka razy w ciągu 12 lat jej życia jej się zdarzyło jeszcze na kogoś skoczyć z radości.

  • Michał Szen
   says:

   to jest metoda awersyjna, czyli uczysz psa, że jak skoczy na Ciebie to będzie to dla niego nieprzyjemne, więc pies nie skacze bo boi się że go coś zaboli. Poprzez unikanie bólu powstrzymuje się przed skokiem na nas. Jest to jedna z metod, wielu jest przeciwników takich metod bo opiera się ona na zadawaniu bólu psu. Bardziej przyjazną dla psa metodą jest zerwanie z nim kontaktu gdy na nas skacze, czyli odwracasz się od psa, nie odzywasz się do psa te kilka czy kilkadziesiąt sekund gdy na Ciebie skacze, dopiero jak przestanie skakać odzywasz się do psa i zaczynasz go głaskać czy nagradzasz smakołykiem, tak pie się uczy, że skakanie mu się nie opłaca, ale nie ma w tym treningu zdawania bólu psu.

 • Aneta
  says:

  witam mam nadzieje ze mi pan pomoże mam buldoga angielskiego który skacze na wszystkich gości a najbardziej na dzieci, które już zaczynają się go bać. Niestety wazy trochę, próbowałam zamykać go w innym pokoju ale wtedy skacze na drzwi i skomli niesamowicie na komendy nie reaguje jak są goście, już nie wiem co mam robić jest to bardzo uciążliwe aha pies ma już rok

 • Sylwia
  says:

  Mój pies ma 7 miesięcy, nie potrafi normalnie przejść obok ludzi szczególnie dzieci. Czasami jest tak, że każe jemu usiąść i przyglądać się trzymając wrazie smycz by nie skoczył na kogoś ale nie napinam jej i jest dobrze, a czasami no niestety... Zaczęłam też stosować komendę zostaw i na dworze jednak mało to działa, wydaje mi się że otoczenie go rozprasza a nie chce dawać psu lekkich klapsów bo narazie tylko to działa - po części.

 • Monika
  says:

  Witam!
  Może poradzi Pan co zrobić z 3 letnią mieszanką bernardyna, który do tej pory cały czas był trzymany w kojcu a dopiero od tygodnia jest u nas, psa zaadoptowałyśmy. Pies strasznie skacze, nie reaguje absolutnie na nic - ze względu na wagę robi się to coraz bardziej niebezpieczne.

 • Jaga
  says:

  Witam serdecznie, mam goldena, który za kilka dni kończy 8 miesięcy. Zna już podstawowe komendy ale na spacerze emocje idą górą. Kiedy zobaczy innego psa, ludzi, niczym go nie mogę zatrzymać. Biegnie i skacze a kiedy jest na smyczy to ciągnie niemiłosiernie. Gdy jesteśmy sami w polu, lesie to na komendę ,,noga,, przybiega od razu ale w powyższej sytuacji nie stosuje sie do tego. Ni i jeszcze jeden problem, wszystko bierze do pyska tzn . znalezione chusteczki, kupe sarny. etc. Musze bardzo rozpczliwie wołać albo go gonić aby mu jakieś świństwo wyjąc z pyska. proszę o porada. Jaga

 • Ewa
  says:

  Ja mam roczną suczke ( bulmastif mieszany z buldog angielski) cudowny pies, nigdy bym przemocy nie zastosowała ani u zwierząt ani u dzieci. Ale mamy straszny problem z nauczaniem jej żeby nie skakała. Jest bardzo mądra ale uparta i już powiem szczerze ręce mi opadają, także błagam o rady co możemy zrobić.
  Ps: mimo wszystko nadal jest najcudowniejszym psem na świecie ?

 • Patrycja
  says:

  Witam, posiadamy 6mc. owczarka niemieckiego i nie potrafimy oduczyć go od podgryzania syna... Nie reaguje na komode nie wolno czy też zostaw, staramy się go wtedy odizolować i zamykamy w innym pomieszczeniu na 2 minuty ale też to się nie sprawdza... Syn ma 8 lat i boi się kiedy psina chwyci go za spodnie bądź koszulke i zaczyna go szarpać

 • Kasia
  says:

  Witam,mam ten sam problem z naszą sunia owczarka niemiecka,sunia ma 10miesiecy,jest cudowna,mamy czwórkę dzieci w wieku szkolnym 8-14lat i maluszka 7miesiecy.Problem mamy z 8 latkiem.Sunia jest z dziećmi wychowana,uwielbia ich,ale mam wrażenie że ona potrafi sobie wybrać to słabsze ogniwo i robi z nim co chce, 8 letni syn nie może pokazać jej się na oczy bo zaraz zaczyna go tłamsić,starsze dzieci są stanowcze dadzą jej komendę nie wolno i idzie do przodu prowadząc ich np do domu,ten młodszy zazwyczaj jest przez sunie przyprowadzony za rękaw?Cieka e jest to że maluszka 7 miesięcznego nie próbuje tłamsić,położenie go ale tu chyba czuję że on jest zupełnie bezbronny i bacznie go obserwuje.Co zrobić żeby odpuściła 8latkowi☺️?

 • Małgorzata
  says:

  Dzień dobry, od dwóch dni jest z nami ośmiotygodniowy beagle. Niestety od matki został zabrany już w piątym tygodniu swojego życia. Czy może to jakoś wpłynąć na jego psychikę lub zachowanie? Psiak jest kochany, uwielbia się tulać, zaczyna reagować na swoje imię, trochę gryzie, ale staramy się zabierać wtedy ręce i w ogóle nie reagować. Niestety uwielbia szczekać i warczeć na przechodniów, a przechodnie uwielbiają jego, bo mały słodziak z niego. Dzieci z bloku też go uwielbiają, a gdy podbiegają grupką to zaczyna skakać. Jak go tego oduczyć? Żeby na nikogo nie warczał i nie skakał?

 • Barbara
  says:

  Witam
  Mam 8 miesięcznego Dużego Szwajarskiego Psa Pasterskiego.
  Mam problem ze skakaniem na ludzi. To że na spacerach chce skakac na ludzi przechodzących to mysle że jest w tym wieku normaln, Staramy sie temu zapobiegać. Ale problem większy jest w domu. Bardzo skacze na męża gdy przychodzi z pracy, po prostu nie da sie go uspokoić. Ja rozumiem ze chce sie przywitać. Mąż sie wita wszystko jest radosne itd, ale potem nie ma spokoju. Nie mozna sie rozebrać z kurtki, potem nie moze chcodzic po mieszkaniu bo psiak cały czas skacze. Nic nie pomaga. Żadne metody. Co robic. Waży ju z 40 kg , ma juz stałe zęby. Przy tym skakaniu także kąsa. Już nie wiemy co robić.Na mnie nie skacze tak bardzo bo jestem cały dzień z nim w domu.

 • Joanna
  says:

  Witam, proszę o pomoc. Mam półrocznego psa. Od samego początku gdy trafił do nas jako malutkie szczenię skakał po nas , nie był za to nagradzany, moje małe dzieci się tego bały i uciekały. Teraz jest spory i to skakanie jest bolesne bo drapie. Nie da się go też bardzo pogłaskać bo też drapie, stara się łapą przytrzymać rękę. Jak sobie poradzić z tym psem, jak z nim żyć? Bardzo proszę o pomoc.

 • Katarzyna
  says:

  Witam mam begla ma niecałe 3 miesiące mam pytanie jezeli mówię psu komendy A on nie rozumie wszystkich to mam starać mu się to pokazywać w jaki sposób ma to robić ?Proszę o radę. Pozdrawiam

  • Michał Szen
   says:

   zachęcam do pójścia na lekcje szkoleniowe z instruktorem szkolenia psów, wtedy wszystkiego się dowiesz, bo ciężko to opisać tak w skrócie. Jak jesteś z moich okolic to zapraszam do mnie na lekcje indywidualne

Dodaj komentarz