Shih tzu - wywiad z hodowcą - pielęgnacja, żywienie, szkolenie

Shih tzu - wywiad z hodowcą - pielęgnacja, żywienie, szkolenie

27 lutego 2015 - Aktualności - Michał Szen - 102 komentarze

Zapraszam dziś do przeczytania wywiadu z Ewą Grodzką z hodowli Enigmatyczny Zakątek - która odpowie nam na serię pytań dotyczącą psów rasy Shih tzu.

Ewa ma u siebie 3 psy shih-tzu - 2 suczki i jednego samca - poza tym z tego co wiem hoduje również owczarki szetlandzkie (sheltie).

Dziś jednak skoncentrujemy się na zdobyciu od Ewy informacji na temat psów rasy shih tzu - które u nas kraju cieszą się dość dużą popularnością.

Przygotowałem zestaw pytań, które często pojawiają się w rozmowach z ludźmi, którzy lubią shih tzu z wyglądu - czyli gdzieś widzieli takiego pieska na ulicy i spodobał im się wygląd takiego psa - jednak często tacy ludzie nigdy wcześniej nie mieli psa shihtzu w domu i nie widzą jak wygląda opieka nad takim psem.

shih tzu hodowla

Zatem oto zbiór pytań do Ewy z Hodowli Psów Shih tzu "Enigmatyczny Zakątek"

  1. Co musimy widzieć zanim zdecydujemy się na Shih tzu? jakie to są psy?

   Shih tzu to rasa zaliczana do psów ozdobnych i do towarzystwa.Wywodzi się z Tybetu jako psy, które przebywały w świątyniach, uważane niemal za święte i niedostępne dla wszystkich. Obecnie to znana i popularna rasa zarówno na świecie jak i w Polsce. Shih tzu to pieski o spokojnym, umiarkowanym temperamencie, chętne do zabawy i nie za długich wspólnych spacerów. Są nie szczekliwe, chętnie się uczą i lubią być blisko właściciela. Nie są typem psa sportowca to raczej kanapowiec.

  2. Czy uważasz, że shih tzu to dobra rasa psa dla dziecka?

   Moje shih tzu wychowują się z dziećmi i śmiało mogę powiedzieć ,że są to psy cierpliwe,chętne do zabawy i dobrze się czujące w towarzystwie dzieci oczywiście również dzieci muszą znać granice jak można się bawić i postępować z psem.

  3. Czy ze względu na budowę pyska psów shih tzu pielęgnacja zębów u shih tzu jest problematyczna?

   Shih tzu mają specyficzna budowę pyszczka i jak wszystkie małe rasy większą tendencję do osadzania się kamienia nazębnego. Ja swoim systematycznie myję zęby i podaje naturalne gryzaki średniej twardości typu żwacze,tchawice ,uszy wędzone. Nie należy dawać zbyt twardych bo szczęki shih tzu mogą sobie po prostu nie poradzić z taką przekąską.

  4. Czy wymagana jest jakaś specjalna pielęgnacja oczu lub uszu u shihtzu?

   Shih tzu mają duże ,płytko osadzone oczy, które wymagają systematycznego przemywania.Długie oklapnięte uszy należy systematycznie kontrolować i trymować włosy rosnące w środku aby nie blokowały dopływu powietrza do kanału słuchowego.pieski shih tzu zdjęcie

  5. Jak często trzeba czesać psa shihtzu?Jak często chodzi się z psem na strzyżenie? I jak często trzeba takiego psa kąpać?

   Jeśli chodzi o pielęgnacje to jest to rasa dość wymagająca zwłaszcza jeśli chce się mieć pieska w długim włosie.Wówczas należy kąpać go średnio raz w tyg w specjalnych dobrej jakości szamponach i odżywkach oraz najlepiej codziennie czesać. Można tez pieska obciąć i wtedy jest o wiele mniej pracy .Strzyżemy wg własnego gustu ale średnio dwa razy w roku i kąpiemy raz w miesiącu.

  6. Czy zdarza się, że trzeba rozczesywać kołtuny u psa?

   Jeżeli czesze się psa codziennie czy nawet co drugi dzień można uniknąć kołtunów ale w przeciwnym razie na pewno się zrobią .

  7. Czy shih-tzu linieją i gubią sierść?

   Shih tzu ma włos z dużą ilością podszerstka, którego zaletą jest to, że zmienia futro tylko raz w życiu ok 8 mca kiedy to wymienia włosy szczenięce na dorosłe ale wadą taką, że małe zaniedbanie i kołtuny jak się patrzy. Mając pieska takiej rasy na pewno nie będziemy mieli w mieszkaniu ani na ubraniach pełno kłaczków ale przy czesaniu zawsze jakieś zostaną na szczotce.

  8. Czy są jakieś problemy ze zdrowiem u shih tzu które zdarzają się szczególnie często?

   Ogólnie to zdrowa i odporna rasa, jedynym problemem z jakim spotkałam się w mojej hodowli to urazy oczu np. ukłucie trawą czy obtarcie rogówki oraz nie tolerancja mięsa drobiowego zwłaszcza kurczaka.

  9. Jak karmić shihtzu?  Ile kosztuje karma dla shih-tzu miesięcznie?

   Moje pieski karmione są karmą Purina Pro Plan z jagnięcina lub rybą oraz surowym mięsem oprócz drobiu. Dorosły pies miesięcznie zjada ok. 3kg suchej karmy - koszt takiej karmy to ok. 55zł. Doliczyć jednak należy także do tego kilka gryzaków i jakieś smakołyki dla psa.

shih tzu szczeniaki

 1. Z punktu widzenia hodowcy - jak przebiega zwykle ciąża u shih tzu? Ile rodzi się szczeniaków?

  Suczki dobrze znoszą ciąże i porody ja pomagam swoim przy pępowinach bo bywa ,że ze względu na krótki pyszczek mają problemy z przegryzieniem , są opiekuńczymi matkami, średnio rodzi  się od 3 do 5 maluchów.

 2. Bardzo popularny temat dla każdego właściciela szczeniaka to nauka czystości szczeniaka - czy jako hodowca zanim pies trafi do nowego domu uczysz jakoś szczeniaki czystości aby szczeniak miał lepszy start w nowym domu?

  Szczeniaki , które u mnie się wychowują są wstępnie uczone załatwiania swoich potrzeb na podkłady higieniczne i na gazety co później znacznie ułatwia naukę przyszłym właścicielom.

 3. Gdy zdecydujmy się na kupno szczeniaka shih-tzu to jaka jest orientacyjna cena szczeniaków z rodowodem Związku Kynologicznego (FCI)? W jakim przedziale cenowym się to zawiera?

  Ceny szczeniaków shih tzu kształtują się od 1600 do 2500zł w Polsce.

 4. Gdyby ktoś zdecydował się na kupno szczeniaka z Twojej hodowli to czy może liczyć na późniejszy kontakt z Tobą gdyby miał jakieś pytania i gdyby chciał apropo zdrowia lub zachowania swojego szczeniaka zasięgnąć porady?

  Ja zawsze chętnie utrzymuje kontakty z nabywcami moich szczeniaków i mogą oni liczyć na moją pomoc.

 5. Przypomnijmy jeszcze jak nazywa się Twoje hodowla psów shih tzu? i jak można się z Tobą skontaktować?

  Hoduję psy shih tzu pod przydomkiem Enigmatyczny Zakątek nazwa ta wzięła swój początek od mojej pierwszej suczki, która nazywa się Enigmatyczna Eufrozyna a po domowemu Kejti. Na bieżąco można przeglądać moje konto na Facebook'u:
  https://www.facebook.com/EnigmatycznyZakatek oraz stronę http://ultimate50511.wix.com/enigmatyczny-zakatek

shih-tzu-hodowca4Bardzo dziękuję Ewie za odpowiedzi na wszystkie pytania, myślę, że ten wywiad może być skarbnicą wiedzy dla osób, które myślą nad zakupem psa shih tzu do swojego domu i które nigdy wcześniej nie miały w domu psa tej rasy. Jeśli macie więcej pytań lub coś Was szczególnie interesuje to możecie zadawać pytania tutaj w komentarzach albo piszcie bezpośrednio do Ewy poprzez jej konto na facebooku.

psy shih tzu

Ja ze swojej strony chciałbym jeszcze napisać kilka zdań o szkoleniu psów shih tzu.

michał szen

Shih tzu - szkolenie, wychowanie, tresura

Moim zdaniem jeśli chodzi o szkolenie psów shih tzu to trzeba największą wagę przywiązać do socjalizacji szczeniaka - czyli do tego aby szczeniak poznał i polubił różne osoby, dźwięki i sytuacje gdy jest bardzo młody - tzn. między 8 a 16 tygodniem swojego życia. Jest to niezmiernie ważne aby pies wyrósł na zrównoważonego psychicznie psa. Gdy pies nie pozna za młodu różnych miejsc, osób, dźwięków to potem będzie albo nadmiernie strachliwy lub agresywny. Najczęściej to właśnie braki socjalizacyjne są przyczyną tego, że niektóre shihtzu są bardzo strachliwe lub hałaśliwe (szczekliwe).

O czym jeszcze pamiętać w trakcie szkolenia shihtzu?

Druga sprawa to taka, żeby nie zapominać o tym aby jednak psa shih tzu uczyć tak samo jak każdego innego psa - tresura psów shihtzu będzie przebiegać podobnie jak szkolenie innych ras psów - choć pies jest malutki to tak samo można nauczyć go ładnego chodzenia na smyczy, wykonywania komend 'siad', 'leżeć' czy 'zostaw', 'zostań', albo 'na miejsce'.

Nie zgadzam się na pewno ze stwierdzeniem, że shih tzu są głupie i niczego ich nie można nauczyć. Zwykle to po prostu opiekunowi psa brakuje odpowiedniej wiedzy na temat szkolenia i wychowania psa i braki szkoleniowe tłumaczy tym, że te psu już takie są - a to nie prawda - shih tzu mogą być uczone wielu różnych komend i mogą być doskonale posłusznymi psami, jeśli tylko ktoś przyłoży się do szkolenia swojego psa.

Wychowanie shih tzu

Właściciele shih tzu powinni moim zdaniem pamiętać też o tym, że taki mały puchaty piesek ma takie same potrzeby jak duży owczarek niemiecki - tak samo potrzebuje ciekawych spacerów, zabaw z opiekunem, gryzaków do gryzienia w wolnym czasie i stymulacji intelektualnej poprzez ćwiczenia. Shih tzu tak samo jak labrador jest zwykle bardzo chętny do wspólnych zabaw i ćwiczeń z opiekunem. Także śmiało możesz ze swoim shihtzu ćwiczyć psie posłuszeństwo, możesz bawić się z nim w przeciąganie zabawki, w aportowanie przedmiotów czy nawet w zabawy węchowe (pies szuka ukrytego przedmiotu swoim nosem).
Poza tym psy shih tzu tak samo jak wszystkie inne psy lubią gryźć w wolnym czasie odpowiednio dla nich duże kości i twarde gryzaki.

Jak nauczyć shih tzu sztuczek i komend?

Takie pytanie zadają mi najczęściej osoby przez internet w wiadomości email - prawda jest taka, że szkolenie psa shih tzu i naukę sztuczek przeprowadzamy tak samo jak u innych psów - tak jak pisałem wcześniej te psy są zwykle bardzo chętne do zabaw i do wykonywania komend w zamian za smakołyki. Zatem musisz jedynie poznać podstawowe zasady szkolenia psa, jak się z psem komunikować, jak nauczyć psa kojarzyć dane słowo z jakimś zachowaniem (np. 'waruj' znaczy położyć się na ziemii, albo 'turlaj się' znaczy połozyć się na ziemii a potem przekręcić się dookoła własnej osi). Szkolenie shihtzu nie jest trudne, jedyna trudność to taka, że trzeba się schylać do samej ziemii aby podać psu smakołyk do pyszczka 🙂 ale to nie problem, prawda? 🙂

Agresywny shih tzu? Shih tzu warczy? głośno szczeka lub wyje?

Twój shih tzu TO PIES! tak jak każdy inny pies shih tzu może warczeć, szczekać i może kogoś ugryźć - także nie zapominaj o tym. Ewa w jednej z odpowiedzi na pytanie pisała o tym, że podczas zabaw z dziećmi trzeba dziecko nauczyć tego jak z psem postępować. To bardzo ważne, żeby pamiętać, że ten mały puchaty piesek też może gryźć i może zaatakować gdy coś mu się nie podoba. Trzeba uszanować jego psi charakter, czasami pies może nie mieć ochoty na zabawy z dzieckiem.

Shih tzu broni zabawki? lub pilnuje miski?

Znowu powracamy do tego, że SHIH TZU TO PIES - także jak u wszystkich innych psów także u tej rasy może się zdarzyć, że pies będzie pilnował miski z jedzeniem lub zabawki - gdy zauważysz takie zachowanie u swojego shihtzu to czym prędzej zgłoś się po pomoc do szkoły szkolenia psów - to poważna sprawa, bo pies może w takich sytuacjach atakować - jeśli zaatakuje dziecko to może to być bardzo niebezpieczne (choć shih tzu sam w sobie jest niewielki).
Czasami też zauważam, że ludzie lekceważą agresję u shih tzu - bo pies jest niewielkich rozmiarów i ludzie czasami nie boją się tego że pies warczy czy na nich szczeka, bo mają wrażenie że tak mały pies nie wyrządzi im krzywdy - tylko co jeśli pies zaatakuje dziecko? Jeśli widzisz agresję u swojego psa i nie wiesz jak go wyszkolić to koniecznie zapisz się na zajęcia do szkoły szkolenia psów - agresywnego shih tzu też można wyszkolić, można zmienić jego zachowanie - nie lekceważ takich agresywnych zachowań u swojego psa tylko dlatego że pies jest niewielkich rozmiarów.
Także podsumowując: Pamiętajcie o socjalizacji szczeniaków (jeśli nie wiecie jak przeprowadzać socjalizację szczeniąt zapytajcie o to psiego trenera) i pamiętajcie, że psy shih tzu które sprawiają kłopoty wychowawcze można szkolić i można zmieniać ich zachowanie, wystarczy zgłosić się ze swoim psem do szkoły szkolenia psów.

--------

Internauci trafili na stronę wyszukując takie hasła jak: shih tzu gryzie po rękach, ciągle wyje, ciągle szczeka, jak dbać o shih tzu? czym karmić szczeniaka shih tzu? cena, hodowla, fryzury, forum, żywienie, zdrowie, zachowanie, dieta, włosy, usposobienie, umaszczenie, jak karmić szczeniaka, choroby, charakterystyka, nauka sikania, niejadek, ma sierść czy włosy, szczeka na inne psy, nie chce się bawić, problem z ułożeniem shih tzu, obsesyjne witanie gości, rasa psa, problem z agresją, przychodzenie na zawołanie, sika na łóżko, jak oduczyć sikania, zdolność do szkolenia, pies do towarzystwa,

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji przez internet.

102 komentarze do wpisu: “Shih tzu - wywiad z hodowcą - pielęgnacja, żywienie, szkolenie”

 • Monika
  says:

  Witam mam problem z moim shih tzu teraz w lipcu skończy 3 lata jest agresywny juz od ponad roku gryzie jak się noga ruszy nikt nie może reki wystawic i np mnie dotknąć nie słucha jak się go wola rzuca się do wszystkich ludzi i gryzie nie wiem co mam z tym zrobic potrzebuje pomocy . Czy wysterylizowanie cos pomoże ?

  • Michał Szen
   says:

   odpisałem Ci na email, tam znajdziesz moje porady.

   • Jadwiga
    says:

    czy mogę prosić również o poradę w tej samej kwestii . Dziękuję

    • Dorota
     says:

     czy ja mogę również prosić o poradę kupiłam suczke 7 miesiecy nie wiem co jest nie tak ale nie daje się dotknac strasznie wszystkiego się boi próbuje miłością do niej dotrzeć by czuła sie bezpieczna ale to nic nie daje w dodatku jak tylko dzieci się zbliżają do niej to gryzie nie zawsze ale większości nie da się nawet pogłaskać co robić

     • Michał Szen
      says:

      do takiego psa trzeba dotrzeć przez żołądek i smakołyki. z tego co piszesz to masz dość trudny przypadek i ciężko wszystko opisać przez internet, myślę że pare lekcji z psim trenerem by Wam się przydało, chodzi o to abyście Wy ludzie się dowiedzieli jak z psem postępować aby nie popełniać błędów. jak jesteście z moich okolic to zapraszam na lekcje na żywo, wtedy najlepiej będę mógł pomóc, to naprawdę temat na godzinną rozmowę co z takim psem robić i co i jak ćwiczyć z nim aby się zmienił

  • Kamila
   says:

   Czy i jak mogłabym prosić o poradę. Mój shih tzu ma już 5 lat i od kiedy skończył około rok wykazuje takie agresywne zachowania . Może nie tak drastyczne jak opisuje pani powyżej, ale jego ciągle warczenie na domowników jest co najmniej dziwne. Dwa razy ugryzł mojego męża po czym zdecydowaliśmy go wysterylizowac . Miało to miejsce około 3lata temu jednakże niewiele to pomogło. Kochamy naszego pieska i on nas też. Przychodzi do nas aby się pobawic , czy poprostu poprzytulac, ale kiedy ktoś go chce pogłaskać a on w temacie momencie nie ma na to ochoty, warczy . Czasem jak jest w złym humorze to warczy jak się na niego ktoś popatrzy.

  • Barbara
   says:

   Witam czy moga się dowiedzieć kiedy jest ostatni dzwonek dopuszczenia samca .ile musi mieć lat .?
   Czy po pierwszej ucieczce można juz dopuścić suczke?

 • Kasia
  says:

  Witam, ja mam psa rasy shih tzu, ma on 4 lata jest ze mną od 2 miesięcy, jestem jego 3 rodziną, pierwsi go oddali w styczniu tego roku bo pogryzl im dziecko i ponoć stał się agresywny w wieku 2 lat gdy właścicielka zaszła w ciążę, od poprzedniej właścicielki dowiedziałam się że uczyli go ci pierwsi obronności, pies był bardzo zaniedbany i zarosniety, niestety o ogarnieciu psa ci drudzy że strachu postanowili go też oddać. Teraz mam go ja i pies jest agresywny i warczy przy prawie każdym dotyku, w ogóle nie daje sobie pielęgnować pyszczka muszę robić to podstepami, ostatnio by mu go ostrzyc musiał dostać głupiego jasia. Nie chcę tak dla mojego psa chce by nie gryzl i przestał wkoncu warczec, tak poza tym to świetny i mądry pies i bardzo się do mnie przywiazal, wszędzie za mną i do mnie, tylko np. Jak coś mu karze ze spokojem zejść z łóżka to schodzi bardzo pomału i ciągle warczac

  • Michał Szen
   says:

   Kasia, niestety podałaś jakiś błędny email, pewnie pomyliłaś się gdzieś o literkę przy wpisywaniu swojego adresu i nie mogę Ci odpisać - dostaję email zwrotny że taki adres nie istnieje. Także jeśli to czytasz to napisz raz jeszcze do mnie z poprawnym adresem. Pozdrawiam

 • Asia
  says:

  Mam rocznego shih tzu i też jest agresywny. Skacze na każdego gościa i go ujeżdża nie reaguje na polecenia i wołania. Wręcz warczy i skacze do gryzienia. Czasami sama się go boję. Wiem że nie powinnam, mąż stara się go krótko trzymać ale i tak warczy i chce gryźć. Co robić, jak postępować

  • Michał Szen
   says:

   odpowiedziałem Ci co o tym myślę na Twój adres email, który podałaś.

   • Agnieszka
    says:

    Ja mam też ten sam problem mój 9 tyg.Shih Tzu jest momentami bardzo agresywny.Gryzie gdzie popadnie.Jestem przerazona jego zachowaniem.I ujezdza kojec i wieksze zabawki dziecka co robic?

 • Karolina
  says:

  Witam,
  jestem właścicielką psa rasy shih tzu, który w miesiącu wrześniu skończy trzy lata. Trafił do nas gdy miał dwa miesiące, szybko zorientowaliśmy się że ma charakterek i nie będzie łatwo nad nim zapanować. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadziliśmy się do innego mieszkania i sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu. Pies zdewastował nam ścianę w przedpokoju oraz drzwi wejściowe i przy każdej nadarzającej się okazji robi to dalej. Stał się bardzo agresywny wobec męża (do tej pory była to raczej "szorstka" przyjaźń, ale mogli razem funkcjonować), nie może się do niego zbliżyć gdyż reakcja psa jest bardzo gwałtowna - warczenie i gryzienie (wręcz polowanie na dłonie). Dotychczas ja mogłam zrobić przy nim prawie wszystko, jednak i to zaczyna ulegać zmianie. Poddaliśmy go kastracji z nadzieją, że stanie się spokojniejszy. Jednak w obecnej sytuacji zaczynam wątpić czy doczekamy jakiś efektów w przyszłym roku - tym bardziej, że za parę chwil pojawi się dziecko i w żaden sposób nie jestem w stanie przewidzieć jego reakcji. Proszę o jakieś wskazówki jak z nim postępować.

 • M..
  says:

  Witam :). Mam możliwość kupienia suczki shih tzu, która ma trzy lata. Tylko boje się, że będzie jej się ciężko do nas przyzwyczaic i będzie tęsknić za terazniejsza wlascicielka. Lepiej kupić ją, czy szczeniaka? Z góry dziękuje :).

  • Michał Szen
   says:

   to zależy czy to od kogoś zaufanego ta suczka czy też nie, bo może sprzedawca ukrywać pewne problematyczne zachowania psa i dlatego psa chce sprzedać. Jeśli masz możliwość pojechać i zobaczyć tę suczkę, wyjść z nią na spacer i zobaczyć jak reaguje na inne psy, na obcych ludzi, na dzieci, samochody, rowery - poza tym sprawdzić trzeba czy nie broni miski z jedzeniem, czy nie broni zabawek którymi się bawi albo miejsca na którym śpi, czy jest hałaśliwa i szczeka na byle jaki hałas za drzwiami. jak to wszystko możesz posprawdzać to bym rozważył kupno bo dobrym zapoznaniu psa - jednak nie dowiesz się co pies robi gdy zostaje sam, jak znosi rozstania. Nigdy bym jednak nie wziął takiego psa gdy ktoś mi go przywiezie i go wcześniej nie widziałem w jego domu. oczywiście 100razy bardziej bezpieczniej jest kupić szczeniaka.

 • Ania
  says:

  Witam,jestem od 4 dni włascicielką 7,5tyg.Shih Tzu(suczka).Mała chętnie sie ze mną bawi ale nie merda ogonkiem...nie widzę zatem jej radości co sprawia ,ze sie martwię.Czy to przejdzie?Czy potrzebuje jeszcze czasu?Czy poprostu taki ma charakter?

  • Michał Szen
   says:

   Hej, pieska masz bardzo krótko, więc jeszcze pewnie się rozkręci 🙂 baw się zabawkami miękkimi typu pluszowy miś, albo kawałek jakiejś szmatki - szczeniaki lubią takie miękkie rzeczy gryźć więc takimi się z nią baw (nie dawaj rąk do gryzienia), i dawaj dużo smakołyków jak do Ciebie przyjdzie gdy ją wołasz i gdy zareaguje na swoje imię.
   Daj np.połowę karmy w misce a resztę wydawaj w trakcie zabawy i na spacerach także.

   Zapraszam też do polubienia mojej stronki na facebooku, daję tam od czasu do czasu różne porady:
   https://www.facebook.com/doberman.szkola.szkolenia.psow

 • Joanna
  says:

  Witam. Jutro przywiozę do domu naszego pierwszego pieska shih tzu, 8tyg. Mam dwoje dzieci, czego dzieci nie powinne robić , żeby piesek nie poczuł się źle? I co w ogóle mam przygotować dla pieska ?

 • Monika
  says:

  Witam , również mam problem z prawie rocznym shih tzu . Na spacerach ciągnie na smyczy , nikt nie może obok niego przejść bo szczeka i rzuca się na nogi . Spacery przy ulicy gdzie przejeżdżają samochody są praktycznie nie możliwe bo się ich boi . Mam dwójkę dzieci , jak wychodzimy razem to jest to bieg za butami a nie spacer . Brakuje mi już pomysłów co z tym zrobić.

  • Michał Szen
   says:

   jak masz takiego psa jak piszesz to idź koniecznie z nim na szkolenie, bo przez internet Ci nie pomogę w tej sprawie. Da się psa zmienić i wyszkolić go aby był spokojny, ale trzeba do tego odpowiednich metod i ćwiczeń. jak jesteś gdzieś z tych okolic to zapraszam do mnie na lekcje, a jak mieszkasz dalej to poszukaj kogoś kto szkoli psy w Twojej okolicy.

   Pozdrawiam
   Michał
   https://www.facebook.com/doberman.szkola.szkolenia.psow

 • renata
  says:

  WIgrTAM
  Mam 2 letniego shitzu właśnie znowu podczas masowania ugryzł moją córkę .Nie da się pogłaskać na przywitanie bo chce ugryźć innych. Na dworze do innych psów warczy nawet do suczek są wyjątki że się bawi s z innymi psami i wtedy zastanawiam gdzie jest przyczyna. Już nie wiem jak mam z nim postępować czy mam go wykastrować.

  • Michał Szen
   says:

   trzeba z psem rozpocząć szkolenie, szkoda że dopiero teraz gdy ma dwa lata, no ale lepiej późno niż wcale. poprzez odpowiednie ćwiczenia szkoleniowe uda się zmienić zachowanie psa. Jak dokładnie postępować nie powiem tak 'przez internet' tylko po jednym zdaniu od Ciebie, ktoś kto szkoli psy musi obejrzeć zachowanie Waszego psa - oraz Wasze zachowanie względem psa - i wtedy ustala się plan ćwiczeń z psem i zasady postępowania z takim psem. poszukaj szkoły dla psów w swojej okolicy i idź na szkolenie indywidualne ze swoim shihtzu, przez internet nie pomogę więcej w tej sprawie. jak jesteś z moich okolic to zapraszam do mnie - więcej informacji znajdziesz w dziale kontakt.

 • Ivona
  says:

  Mam 4 miesięczego pieska shihtzu. Jest uroczy i kochany ale... od jakiegos tygodnia szczeka na nasz, w czasie zabawy warczy i gryzie po rekach. Własciwie, to na każde wyciągnięcie ręki wystawia zęby. Jak wracam ze spaceru łapie za nogawke spodni, albo za stopę . Jak oduczyc go takiego zachowania poki jest maly?

 • Agnieszka
  says:

  Dobry wieczór! Jestem właścicielka rocznej suczki shih tzu. Mój problem polega na tym gdy wychodzę z Tosia na dłuższy spacer suczka szczeka na ludzi. Idąc chodnikiem biegnie za autem mijający nas. Widzę ze to sprawia jej radość. Pozdrawiam serdecznie i proszę o wiadomość. Agnieszka

  • Michał Szen
   says:

   Ciężko mi powiedzieć czy to jej sprawia radość, czy poprostu bardzo się ekscytuje jeżdżacymi samochodami i ma ochotę je gonić.
   To, że szczeka na ludzi to nic dobrego, tym bardziej że ja nie wiem czy szczeka i chce ich przegonić, czy jest na smyczy i szczeka bo chciałaby do nich podejść a nie może tego zrobić. Problem może być prosty do rozwiązania, ale może się też okazać że może to jednak jest 'złość' na obcych i czy jakieś początki agresji, wtedy szkolenie jest bardziej skomplikowane.
   Więcej Ci napiszę na Twój email który podałaś pisząc komentarz. pozdrawiam

 • Agnieszka
  says:

  Witam. Niedługo przywiozę do domu naszego pierwszego pieska shih tzu, 8tyg. Co mam przygotować dla pieska?. Mam dwoje dzieci, czego dzieci nie powinny robić, żeby piesek nie poczuł się źle? Jak z nim postępować, żeby nie wywołać u niego agresji?

 • Joanna
  says:

  Witam.
  mam 9.miesiecznego Shih tzu suczke. z ktora do tej pory nie mielismy duzych problemow. Zaczelo sie jakis tydzien. dwa temu; zaczela szalec po mieszkaniu. biegac jak szalona i przede wszystkim atakowac nasza 11-letnia corke. Nie jest tak caly czas tylko raz ,dwa razy w ciagu dnia i trwa ok 10-15 min. Dostaje szalu. dodam ,ze trzy tygodnia temu zostala wysterylizowana. Wczesniej byla bardzo spokojnym i wesolym piesekiem. Jest bardzo kochana, pozwala przy sobie zrobic wszystko, mozna odbierac jej rozne rzeczy . Podczas jedzenia tez jest spokojna i gdybym z jakichs przyczyn musiala w tym czasie odsunac lub podniesc miske , spokojnie czeka. Od dwoch dni zaczela tez do nas skakac.
  Biega wtedy szybko po mieszkaniu. doskakuje do nas warczac i probujac podszczypac. Nie mozna jeje uspokoic. Najczesciej zachowuje sie tak po powrocie ze spaceru. Nie wiemy co robic , a boimy sie , ze moze sie ta agresja nasilic. Jak postepowac z nia, zeby to zachowabnie wyeliminowac?
  Pozdrawiam i prosze o pomoc. Joanna

 • Artur
  says:

  Witam.
  Posiadam pieska shih-tzu od szczeniaka.Ma w tej chwili 14 mies.Problemem jedynie jest agresja podczas strzyżenia.Szczególnie na dźwięk maszynki.Jest nie do opanowania.Gryzie i atakuje na poważnie.Praktycznie nierealne jest czesanie ponieważ na sam widok szczotki denerwuje się i podobnie jak u fryzjera atak agresji.Jestem z nim od pierwszego strzyżenia i mogę powiedzieć,że nigdy nic się nie wydarzyło,aby mógł być agresywny,a jednak jest.Proszę podpowiedzieć jak mogę mu pomóc,bo chciałbym go strzyc częściej jak co cztery miesiące.
  Proszę o radę i pozdrawiam

  • Michał Szen
   says:

   Artur, nie pomogę w tej sprawie przez internet bo to bardzo złożony problem. Opisanie wszystkiego co i jak robić z takim psem to temat na książkę, dlatego nie będę się tu rozpisywał i wszystkiego tłumaczył, bo i tak nie wiem która metoda u Twojego psa zadziała. Zgłoś się z psem do psiego behawiorysty w swoim mieście. Jak jesteś z moich okolic to zapraszam do mnie na lekcje (Wrocław, Legnica, Zielona Góra, Leszno, Polkowice, Głogów, Lubin).

   • Barbara
    says:

    Witam czy moga się dowiedzieć kiedy jest ostatni dzwonek dopuszczenia samca .ile musi mieć lat .?
    Czy po pierwszej ucieczce można juz dopuścić suczke?
    Cio robić gdy jest agresywny przy strzyzeniu

 • Joanna
  says:

  Dzien dobry, zdecydowalismy sie na pieska shih tzu i szczeniak niedlugo bedzie juz z nami. Co powinnam przygotowac i jak ulatwic sobie i jemu te pierwsze wspolne dni/tygodnie?
  Pozdrawiam serdecznie

  • Michał Szen
   says:

   potrzebne artykuły są takie same jak dla każdej innej rasy psa, nic nadzwyczajnego nie potrzeba poza miskami, smyczą, obrożą lub szelkami i zabawkami dla psa.

 • Karolina
  says:

  Moj shih tzu ma 16 miesiecy i niestety z kazdym dniem staje sie coraz bardziej agresywny. Doskakuje do stop (czasem nie mozna swobodnie przejsc), obszczekuje domownikow. W środku nocy ma ochote ujeżdzać poduszki na lozku, przy probach sciagniecia go zaczyna warczec i gryzc...

  • Michał Szen
   says:

   Myślę, że Twój pies potrzebuje dość kompleksowego szkolenia 'od zera' czyli wszystko trzeba trochę od nowa przemyśleć jak z psem postępować i trzeba rozpocząć szkolenie psa pod kątem psiego posłuszeństwa. Nie ma na to jednej prostej rady której mógłbym Ci udzielić, agresja w psich zachowaniu może mieć wiele różnych przyczyn i nie ma jednej słusznej metody postępowania.
   Na początek wprowadziłbym więcej spacerów, ruchu i zabaw w życie psa, dłuższe spacery, więcej biegania, więcej zabaw z psem zabawkami plus nauka komend 'siad', 'leżeć', 'zostań', 'na miejsce', 'zostaw' z użyciem smakołyków.
   Kupcie też psu zabawkę KONG jeśli nie macie takiej i dawajcie w niej jedzenie tak aby pies miał zajęcie.
   No a sprawa agresji to trzeba iść do psiego tresera lub behawiorysty - przez internet nie udzielam porad w sprawie agresji u psa.

 • Magdalena
  says:

  Witam mam 3 miesiecznego shih tzu ciagle przy zabawie gryzie palce albo łapie za nogawke jak sobie z tym radzić ? A jak na spacery wychodze to przejdzie kawałek i chce na rece co robic w takiej sytuacji ?

 • Ewelina
  says:

  Witam , od wczoraj mam 9 tyg shih- tzu piesek strasznie lapczywie je wrecz pozera jedzenia w takim tempie z F16 przy nim wysiada 😀 co moge zrobic zeby zaczol jesc normalnie ?

 • Ewelina
  says:

  Dziekuje, pozdrawiam

 • Gosia
  says:

  Witam.
  Mam 7 tygodniowego szczeniaka jak i od kiedy go socjalizowac?
  Jest bardzo wesołym i pogodnym pieskiem bardzo mi zależy żeby nie był agresywny gdyż mam małe dziecku jak zapobiegać agresji.

 • natalia
  says:

  Witam mam psa shih tzu i jest agresywny ugryz moja corka dwa razy i ie wiem co mam z tym zrobic . Proszę o pomoc i porade

  • Michał Szen
   says:

   najważniejsze to informacja o tym w jakich sytuacjach ugryzł - co robiliście wtedy przy psie? Myślę, że będziemy już o tej agresji rozmawiać w prywatnych wiadomościach.

 • JG
  says:

  Ja z kolei chcę się podzielić własnym i męża sukcesem, którego duża część ludzi nie osiąga poprzez brak więzi i zrozumienia. Duża część ludzi skupia się głównie na pielęgnacji fizycznej psa, która tak naprawdę poprawia utrzymuje dobre zdrowie psa i jego samopoczucie, ale jednak to za mało. To są psy nad wyraz uczuciowe i inteligentne. Bardzo szybko uczą się nowych rzeczy i wiecznie mają ochotę doświadczać czegoś nowego. Nierzadko bywa że pies terroryzuje właściciela i rodzinę bo uważa, że za mało zwraca mu się uwagi, za mało docenia albo okazuje coraz rzadziej uczucia. Przenoszenie psa z rąk do rąk obcych ludzi także nie wpływa dobrze na jego psychikę. To pies jednego Pana i jego rodziny, tego zdania nigdy nie zmieni, jest na to zbyt dumny i uparty. Agresją może także próbować prowokować nowych właścicieli, aby ci pozbyli się go i oddali rodzinie, która go sprzedała lub oddała. Kolejna rzecz to ważne jest by dużo z tymi psami rozmawiać i rozwijać jego intelekt, ponieważ mają ogromny potencjał. Mam tego psa ponad 4 lata i znamy się z nim jak łyse konie, bo dogadujemy się bez słów. Opiszę teraz jaki jest aktualny stan psychiczny i fizyczny naszego psa po tych wszystkich spostrzeżeniach:

  Mimo że akurat nasz piesek urodził się z całego miotu jako piesek o pewnym stanie upośledzenia umysłowego, przez co własna matka go odrzuciła a my mieliśmy z nim nie lada wojnę, praca nad nim kosztowała dużo czasu i zbliżeń. Piesek za dużo nie szczeka, jest spokojny i przyjazny. Bawi się z psami i innymi zwierzętami, także lubi gdy do domu przychodzą jacyś goście (bo coś się dzieje, kto wie może coś dadzą). Mimo że teoretycznie nie powinien zbytnio się przeciążać on uwielbia wędrówki po górach, jeździć w koszyku w rowerze jak i biec obok niego, co ćwiczone z umiarem spowodowało silny rozrost klatki piersiowej oraz dobry stan serca i wydolność płuc (jak by nie miał używać łap, to by miał skrzydła i latał zamiast chodzić). Jego ulubione zabawki to nie jest wcale maskotka, kość czy frisbee o rzucania, tylko plansze z łamigłówkami od poziomu jeden wzwyż i aktualnie planujemy zdobyć dla niego grę poziomu trzeciego (podczas gry nie lubi jak mu się pomaga, a jak się za wcześnie planszę podniesie, to naciska łapą, dając do zrozumienia że jeszcze nie skończył). Jak się tylko do niego mówi lub tłumaczy, słucha i patrzy niemal za każdym razem (chyba że potrzeby pierwszego rzędu w trakcie to wiadomo). Jeśli się na coś upiera, warto z nim negocjować i wytłumaczyć że się to mu jakoś opłaci a jak nie rozumie tych słów to pokazać co się ma na myśli, następnym razem lub za drugim zareaguje już bez gestykulowania i pokazywania. Rzadko musimy chodzić do lekarza ponieważ z reguły jest zdrowy jak byk.

  Wniosek? To nie pies dla osób szukających podwładnych a kompana równemu sobie, z którym można robić wiele ciekawych rzeczy. Jeśli oczekujesz psa, siedzącego w kącie oczekującego na polecenie, to Shih tzu nie jest psem dla ciebie. One nie lubią robić głupich i bezsensownych rzeczy, a traktowanie ich jak przygłupie istoty nie poprawia sytuacji, ponieważ tego nie znoszą. Cierpliwość przy tych psach jest pierwszą cechą jaka będzie ci potrzebna przy ich dużej upartości. Pozdrawiam wszystkich właścicieli tych psów.

  • Michał Szen
   says:

   dziękuję za dodanie swojego głosu do dyskusji o psach shihtzu.

  • Grażyna
   says:

   JG....Popieram to co piszesz...mam dwa shih tzu,pieska i suczkę i żadnych problemow z nimi.Maja po 2 lata,nikogo nie gryzą nie atakują,dla ludzi są bardzo przyjazni,niczego nie boja się.Są to wspaniałe pieski i za nic na świecie nie oddała bym ich nikomu...A może takie wredne zachowanie psów udziela się im od ich właścicieli...nikogo nie obrażając...Ja moich piesków traktuję jak członków rodziny,na równi ze mną..rozmawiam dużo z nimi,wszystko rozumią co do nich mówię.Spokojnie zachowuję się ja i one tak samo...Nie muszę wrzeszczeć,krzyczeć bluznic na nich-słyszę jak właściciele innych psów zachowują się...a potem skargi są na psy że to psy niedobre...Piesek jest nadzwyczaj inteligentny,suczka troszkę mniej.Wiedzą że łazienka jest do załatwiania potrzeb fizjologicznych,piesek już nie korzysta z łazienki,suczka tak.Jak już załatwią się w łazience to wołają mnie abym sprzątneła...Piesek potrafi ładnie mnie prosić abym wyprowadziła go na pole,mieszkam w bloku,łapie mnie za rękę zębami,ale nie mocno i ciągnie na pole,albo mnie całuje w obydwa policzki...haha inaczej mówiąc liże..Więcej już nie piszę o nich bo nie uwierzycie...ogólnie..mają same zalety,żadnych wad...ale czują że są bardzo kochane i dlatego są bardzo przywiązane do mnie.Pozdrawiam wszystkich właścicieli tych piesków...i podkreślam,zastanówcie się czy sami jesteście w porządku wobec swoich piesków...jest takie powiedzenie...jaki właściciel ,taki pies..

   • Elzbieta
    says:

    Witam Pani Grazyno….tez mam od ponad roku shih tzu i moge obiema rekami podpisac sie pod Pani @ nasz Mailo jest najukochansze stworzenie pod sloncem….przyjazny, pogodny ,nikogo nie gryzie….leci do kazdego sie przywitac nawet do obcych ….a szczegolnie lubi dzieci a one go uwielbiaja (te ktore go nie znaja na poczatku trzymaja sie na dystans ale szybko lody topnieja)wybralam Shih tsu za porada przyjaciolki i to byl naprawde dobry wybor...pozdrawiam serdecznie

  • Ewa
   says:

   Szczera prawda.Mam shih tzu już 14 lat i jest dokładnie tak jak to Pani opisała.To są bardzo mądre,inteligentne i wierne pieski.Pozdrawiam

 • Krzysztof
  says:

  Sluchajcie. Mam w rodzinie 2 psy z tego samego miotu.
  Piesek mojej siostry jest pokorny da sie poglaskac i zachowuje sie jak cywilizowany:-)
  Natomiast moj gryzie, drapie czesto nie da sie go poglaskac. Wchodzi w stany ze atakuje . Czemu taka roznica? O co chodzi?

  • Michał Szen
   says:

   To co piszesz jest zupełnie normalne, psy z tego samego miotu po tych samych rodzicach mogą się znaczącą różnić charakterem i to od maleńkości. Twój jest bardziej energiczny i najpierw dobrze się z nim pobaw zabawkami (miękkie zabawki do gryzienia i szarpania) a głaskanie będzie dopiero potem jak pies się zmęczy.

 • Anna
  says:

  Mam 3 letnią suczkę Shih tzu. Jest słodka, grzeczna, reaguje na polecenia, nigdy na nią nie krzyczę, bo rozumie czego od niej oczekuje i to robi. Mam dużo wnuczek (7) bardzo chętnie się z nimi bawi, uwielbia małe dzieci, potrafi bawić się nawet z niemowlakami. Jest wielkim pieszczochem, przytula się, rozkłada na kolanach w oczekiwaniu na głaskanie i drapanie. Toleruje wszystkich domowników, najszczęśliwsza jest kiedy wszyscy są w domu. Szczeka tylko z radości, pod drzwiami kiedy sama wraca do domu z podwórka i na dźwięk dzwonka lub domofonu. Po przeczytaniu poprzednich wpisów o agresywnych i nie posłusznych shih tzu jestem zdumiona, że takie mogą być problemy z psami tej rasy. W tym miesiącu próbowałam ją dopuścić do psa, jej narzeczony rownież był pogodny i posłuszny. Serdecznie współczuje wszystkim, którzy mają problemy z psami tej rasy, bo tak jak są piękne tak inteligentne, grzeczne kanapowce do kochania.

 • Renata
  says:

  Witam, mam 2 letnia shitzu. Mam problem tego typu, ze nie reaguje na moje polecenia. Nie mam możliwosci przywołania jej podczas ucieczki. Boję się, że kiedyś nie zdążę i wpadnie mi pod auto.Pozdrawiam

 • Kryśka
  says:

  Witam mam przeogromny problem z moim pieskiem.strasznie piszczy a nawet wyje kiedy zostaje sam w mieszkaniu lub innym miejscu np. Pod sklepem kiedy robie zakupy. Czy da się to jakoś zmienić bo ma już 4,5 roku i nie wiem czy taka zmiana jest jeszcze w ogóle możliwa. No i najważniejsze jak to zrobić. Posadzono mnie przez te jego zachowanie nawet o znęcanie się nad nim. Błagam pomocy bo nawet odkąt go mam nie mogę wyjechać na wakacje i zostawić go na czas posiłku w hotelowym pokoju bo przeszkadza innym.

  • Michał Szen
   says:

   można to zmienić, można psa nauczyć aby zostawał sam w domu i aby był spokojny, jest to jednak temat na godzinną rozmowę bo musicie poznać kilka ćwiczeń i ważnych aspektów odnośnie szkolenia takiego psa, polecam umówienie się na indywidualną lekcję na żywo lub skorzystanie z lekcji przez internet: https://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow-przez-internet-konsultacje-online/

   • Karina
    says:

    Witam
    Moja suczka ma 3lata odebralam ja ze schroniska u mnie jest ponad rok czasu i teraz mam z nia problem nie chce zostawac sama w domu idrazu szczeka piszczy nawet jak ze znajomymi zostanie! Wszedzie musze ja brac .:( na spacerku strasznie ciagnie za smycz prawie sie dusi gdy zobaczy inne psy proboje sie wyrwac jest agresywna scczeka i piszczy.prosze o pomoc

 • Ewa
  says:

  Witam,mam 3 miesięcznego shih tzu.Mój problem jest tego typu,iż nie toleruje mojego męża.Wczoraj podczas aportowania świadomie ugryzł go w rękę,zresztą nie pierwszy raz.Natomiast przy mnie jest łagodny.Co robić?proszę o poradę

  • Michał Szen
   says:

   pies musi poprostu POLUBIĆ męża, są na to różne sposoby, zarówno związane ze smakołykami jak i z odpowiednimi zabawami, chodzi o budowanie dobrych skojarzeń, aby pies uznał, że ten Twój mąż jest fajny, jak go polubi to nie będzie się tak wobec niego zachowywał. Jak jesteście z moich okolic to zapraszam na lekcje szkolenia psa, pokażę Wam co i jak ćwiczyć z psem aby zmienić jego zachowanie.

 • Kamila
  says:

  Witam serdecznie. Mamy w domu prawie 12 tygodniową suczkę shih tzu. Mała bardzo lgnie do domowników, jednak to ja się nią najwięcej zajmuję.
  Problem jest taki, że często im daje się głaskać i leci do nich, a mnie gryzie w palce u rąk i stopy. To dopiero początek z nami, ale czy to jej przejdzie? Zastanawiałam się, czy nie jest to spowodowane rośnięciem zębów a i może wie, że na więcej, jeśli o moją osobę chodzi, może sobie pozwolić.

 • Małgorzata
  says:

  Witam i proszę o pomoc,mam 3 miesięcznego pieska shih tzu strasznie nas gryzie po rękach i nogach, nie toleruje mojego męża ,szczeka bardzo na niego jak wraca z pracy nie da mu się ruszyć na krok,lata za nim jak opętany.Proszę o pomoc.Dziękuję z góry

 • Marianna
  says:

  Przeczytałam wszystkie komentarze i strach mnie obleciał po całości. Właśnie dziś jadę do schroniska po Shih tzu. Kocham zwierzaki. Mam 6 kotów i dwa psy, które odeszły w tym roku. Ból po ich śmierci jest tak wielki, że po dwóch tygodniach ten ból i stres przyczynił się do zawału. Zrobię wszystko aby nowy piesek był szczęśliwy. Jest to piesek, który był porzucony. Pozdrawiam Pana Michała i wszystkich sympatyków tych pięknych piesków.

 • Iwona
  says:

  Witam,mamy 8 tyg.Shutzu...od tygodnia,chciałabym się dowiedziec co mogę dawać do jedzenia bo rozne sa opinie, do tej pory daję sucha karmę i kurczaka z ryzem...sucha Karma jest cały czas w misce ,więc nie wiem czy to dobry pomysł...bo w sumie nie jest uczony stałej pory żywienia, niewiem też jak nauczyc by susiala na mate bo na dwór na razie nie wychodzimy...ponadto zaczyna grać stopy, ręce...bardzo proszę o pomoc.

 • hanka
  says:

  Nasz jest super.😊
  Ma swoje humory ale nie jest agresywny. Ogólnie to słodziak na własnych warunkach.
  Oczywiście trochę rozpieszczony.

 • Ewa
  says:

  Dzien dobry.
  Mam 7 tygodniowego shih tzu, ktory zostal oddany w wieku 6 tygodni, bo suka zdechła w połogu z uwagi na „złapanie jakiegos wirusa”. Mały jest zdrowy i pogodny, ale gryzie po stopach, nogawkach i rękach jak oszalały. Wiem, ze jest malutki i wiele z nauki zycia w stadzie go ominęło, jednak stanowcze NIE, zakończenie zabawy, odstawianie psiaka jak zaczyna gryźć niestety nie wiele daje. Jak wpada w szał probuje tez go uspokoić, przewracając go na plecki i czekajac az ochłonie, ale dziala to na krotko. Jak wstaje podchodzi, wacha mnie, idzie do zabawek i przez chwile jest Ok, ale po chwili znow przybiega chcac sie bawic i gryzie. Teraz to nie problem, bo nic zlego nam nie robi, ale jak jakos tego nie opanuje, moze sie to z czasem przerodzić w agresje. Czy moglabym liczyc na jakas poradę w tej kwestii? Z gory bardzo dziekuje 🙂

 • Anna
  says:

  Mój shih tzu 23.06.2028 ukończy rok, ale zaczyna być bardziej agresywny do obcych, szczeka bardzo i skacze, boję się ponieważ za chwilę bedzie dziecko a on jest coraz gorszy....jeżeli coś jest nie po jego i chcemy np. żeby poszedł z tamtad i go wyganiamy to potrafi warczeć tak ze ugryzlby mnie albo męża... proszę o pomoc

  • Michał Szen
   says:

   w sprawach agresji trzeba podejść do tematu na poważnie i dokładnie przeanalizować tryb życia psa i jego charakter, dlatego polecam zapisać się z psem na szkolenie, ogólne porady przez internet boję się że mogą być nie trafione, każdy pies jest inny i musi ktoś go zdiagnozować i dobrać dla niego ćwiczenia.

 • Irena
  says:

  Witam . Mam shih tzu 7,5 roku chłopczyk. jest bardzo bojaźliwy i praktycznie od szczeniaka gryzie w czasie strzyżenia , czy pielęgnacji. Czasami nawet w trakcie głaskania, co uwielbia. Ale jak nadejdzie moment że ma dość bez ostrzeżenia potrafi ugryźć. Kupiłam teraz drugiego shih tzu, żeby było mu raźniej. Malutka jest cudowna, zaczepia go do zabawy, ale on jest poważnym panem :). Broni swojej miski, legowiska, zabawki. Czy coś można jeszcze zaradzić na te agresywne zachowania? pozdrawiam

 • Mariusz
  says:

  Witam, mam prawie rocznego shih tzu problem jest taki że oznacza swój teren w domu obsikując ściany, choć jest wyprowadzany na dwór. Czy można go tego oduczyć.

  • Michał Szen
   says:

   można psa oduczyć obsikiwania ścian, tylko trzeba przeanalizować ogólny tryb życia psa, jak on spędza dzień. nie można zająć się tylko tym problemem sikania, to może być tylko objaw bardziej skomplikowanego problemu. proszę o kontakt na michal@szkola-doberman.pl

 • basia
  says:

  witam, ja mam problem z pozostawianiem mojej 3,5 msc suni samej. Przeszłysmy cały etap wprowadzania do klatki, zostawiania na chwile ze smakołykami, zostawiania na dłuższą chwilę, potem na 1 godz i za każdym razem jest okrutna rozpacz, niezmiennie, niezależnie co jej dam i zostawię, jak tylko znikam z pola widzenia to wydziera się w niebo głosy:) kiedy po nią wracam, wezmę ze sobą, czy też pójdzie za mną np. do kuchni, to jakby nic się nie działo, jest spokojna, kładzie się pod nogami i śpi. Jest u nas 3 tygodnie i od samego początku była zawsze z kimś, teraz od kilku dni ćwiczymy zostawanie i proszę mi wierzyć, nie sądziłam, że taki maluszek 2,5 kg jest w stanie przesunąć wielką metalową klatę na środek pokoju...:( próbowałyśmy tez zostawiania w pokoju, bez klatki, ale to co zostało z pokoju było przerażające:) nie wiem już jak do tego podejść, bo jakbym miała 2 psy w jednym, jak ktoś jest obok to pies spokojny i śpi, a jak nie ma nikogo to potworek:) muszę znaleźć rozwiązanie bo muszę być w pracy a dzieci w szkole...

 • Karolina
  says:

  Mój Shih tzu obgryza ogon z włosów nie wiem dlaczego. Nie jest to zabawa leży I wyskubuje włosy robi to przy nas . Gdy jest sam nawet nie dotknie. Zła jestem bo chce żeby miał długi włos A przez ten ogon cały czas trzeba go krótko obcinac.

 • Justyna
  says:

  witam, zastanawiam się nad zakupem szczeniaka Shih tzu. Pieski tej rasy bardzo nam sie podobają, mam w domu 9 letniego synka, który wręcz jest w nich zakochany. Jak wybrać mądrze szczeniaka i jak go socjalizować w pierwszych dniach ?

 • Sylwia
  says:

  Witam mam pieska shih tzu ma półtora roku i gubi sierść miał nie gubić a ja mam codziennie pełni sierści czy to normalne

 • Slawomir
  says:

  Czy shih-tzu mozna dawac kurczaka mieso z rosolu

 • Ida
  says:

  Ja również potrzebuje pomocy, ponieważ mam 2 miesięcznego szczeniaka i nie wiem ile dawać mu karmy dziennie .
  Prosiłabym o pomoc
  Z góry dziękuję

  • Paula
   says:

   Ja mam Shitzu też ale ma 3 miesiące i daje jej 3 razy dziennie karme ale małą garstke karmy dlatego że ma malutki żołądek

 • Łukasz
  says:

  Witam chciał bym porady jak wychować pieska ma 4 miesiące i lubi gryźć proszę o poradę na maila

 • Paula
  says:

  Witam jak.nauczyć Shitzu żeby sikała na mate ma 3 miesiące dopiero i chodzę z nią co godzinę na dwór ale jak chce jej się siku to raz zrobi na matę a raz na podłogę kupiłam już jej płyn który psika jej się na matę i akyszek ale czasami nie pomaga i też mam pytanie ile musi mieć miesięcy żeby nie sikała w domu ?

 • Grażyna
  says:

  A moja suczka ma dwa miesiące, brzydko pachnie i ma ciągle brudny odbyt.

 • Ewelina
  says:

  Witam mam problem ze swoim Shitzu a mianowicie drapie mi futruny drzwi niestety nie mam swojego mieszkania wiec naraza mnie to na spore koszty chcialaby go tego oduczyc . Dzieje sie to tylko wtedy kiedy nie ma nas w domu a drzwi od danego pomieszczenia sa zamkniete . Tak jak zostawiamy otwarte drzwi nie drapie . Czasem zapomne zostawic drzwi otwartych od łazieki i mianowicie ta futryna wyglada najgorzej .... jak sie pozbyc problemu nawet gdy zamkne drzwi zeby nie zostaly one zniszczone

 • Basia
  says:

  Dzień dobry. Mam 10 tygodniowego szczeniaka, który łapie za skarpety i dłonie - gryzie. Proszę o poradę. Dziękuję i pozdrawiam.

 • Małgosia
  says:

  Mam 4 shihtzu, 2 dziewczynki i 2 chłopców. Mają 15 miesiecy i wciąż nie mogę nauczyć ich załatwiać się na dworzu. Mieszkamy na wsi, maluchy mają zagrodzony trawnik, bardzo chetnie wychodzą z domu na dwór ale wciąż posikają albo zrobią kupę w domu. POMOCY

 • Małgosia
  says:

  Dzień dobry. Mam am 4 shihtzu, 2 dziewczynki i 2 chłopców. Mają 15 miesiecy i wciąż nie mogę nauczyć ich załatwiać się na dworzu. Mieszkamy na wsi, maluchy mają zagrodzony trawnik, bardzo chetnie wychodzą z domu na dwór ale wciąż posikają albo zrobią kupę w domu. POMOCY

 • Monika
  says:

  Ja mam dwa shih tzu. Piesek 2 lata suczka 6miesiecy.
  Wychowywane przy malym dziecku, ktore nie raz targa na ogon czy szarpie sie zabawkami. Nigdy nie bylo agersji. Starszy jak byl malutki raz warknal jak mial kosc- kosc zabralam, pogrozilam , klapsa dostal i od tego momentu corka moze z nim na pol ta kosc gryzc.

  Pytanie mam: czy podczas 1 cieczki mozna dopuscic suczke?
  Nie ulrywam, ze psiaki sa ciagle razem i moze to byc niewykonalne - oddzielenie ich. Cos jej moze grozic z tego powodu, ze jest mlodziutka?

Dodaj komentarz