Shih tzu - wywiad z hodowcą - pielęgnacja, żywienie, szkolenie

Shih tzu - wywiad z hodowcą - pielęgnacja, żywienie, szkolenie

Aktualności - Michał Szen - 173 komentarze

Szczeniak shih tzu porady. Pielęgnacja, wychowanie, szkolenie

Zapraszam dziś do przeczytania wywiadu z Ewą Grodzką z hodowli Enigmatyczny Zakątek - która odpowie nam na serię pytań dotyczącą psów rasy Shih tzu.

Ewa ma u siebie 3 psy shih-tzu - 2 suczki i jednego samca - poza tym z tego co wiem hoduje również owczarki szetlandzkie (sheltie).

Dziś jednak skoncentrujemy się na zdobyciu od Ewy informacji na temat psów rasy shih tzu - które u nas kraju cieszą się dość dużą popularnością.

Przygotowałem zestaw pytań, które często pojawiają się w rozmowach z ludźmi, którzy lubią shih tzu z wyglądu - czyli gdzieś widzieli takiego pieska na ulicy i spodobał im się wygląd takiego psa - jednak często tacy ludzie nigdy wcześniej nie mieli psa shihtzu w domu i nie widzą jak wygląda opieka nad takim psem.

shih tzu hodowla

Zatem oto zbiór pytań do Ewy z Hodowli Psów Shih tzu "Enigmatyczny Zakątek"

  1. Co musimy widzieć zanim zdecydujemy się na Shih tzu? jakie to są psy? Jaki charakter mają psy shih tzu?

   Shih tzu to rasa zaliczana do psów ozdobnych i do towarzystwa. Wywodzi się z Tybetu jako psy, które przebywały w świątyniach, uważane niemal za święte i niedostępne dla wszystkich. Obecnie to znana i popularna rasa zarówno na świecie jak i w Polsce. Shih tzu to pieski o spokojnym charakterze, umiarkowanym temperamencie, chętne do zabawy i nie za długich wspólnych spacerów. Są nie szczekliwe, chętnie się uczą i lubią być blisko właściciela. Nie są typem psa sportowca to raczej kanapowiec.

  2. Czy uważasz, że shih tzu to dobra rasa psa dla dziecka?

   Moje shih tzu wychowują się z dziećmi i śmiało mogę powiedzieć ,że są to psy cierpliwe,chętne do zabawy i dobrze się czujące w towarzystwie dzieci oczywiście również dzieci muszą znać granice jak można się bawić i postępować z psem.

  3. Pielęgnacja shih tzu - porady

   Czy ze względu na budowę pyska psów shih tzu pielęgnacja zębów u shih tzu jest problematyczna?

   Shih tzu mają specyficzna budowę pyszczka i jak wszystkie małe rasy większą tendencję do osadzania się kamienia nazębnego. Ja swoim systematycznie myję zęby i podaje naturalne gryzaki średniej twardości typu żwacze,tchawice ,uszy wędzone. Nie należy dawać zbyt twardych bo szczęki shih tzu mogą sobie po prostu nie poradzić z taką przekąską.

  4. Czy wymagana jest jakaś specjalna pielęgnacja oczu lub uszu u shihtzu?

   Shih tzu mają duże ,płytko osadzone oczy, które wymagają systematycznego przemywania.Długie oklapnięte uszy należy systematycznie kontrolować i trymować włosy rosnące w środku aby nie blokowały dopływu powietrza do kanału słuchowego.pieski shih tzu zdjęcie

  5. Jak często trzeba czesać psa shihtzu?

   Jeśli chodzi o pielęgnacje to jest to rasa dość wymagająca zwłaszcza jeśli chce się mieć pieska w długim włosie. Psa należy czesać codziennie. Shih tzu należy przyzwyczajać do czesania od szczeniaka aby pies polubił te zabiegi.

   Jak często trzeba kąpać psa shih tzu

   Psy shihtzu z długim włosem należy kąpać raz w miesiącu. Częstsze kąpiele wykonujemy jedynie wtedy gdy są konieczne, czyli gdy pies się czymś bardzo ubrudzi. Do kąpieli należy wykorzystać dobrej jakości szampony i odżywki do włosów przeznaczone dla psów.

   Jak często trzeba chodzić na strzyżenie z psem shih tzu

   Psy shihtzu strzyżemy zwykle dwa razy do roku. Można samodzielnie ostrzyc swojego psa maszynką do włosów według własnego uznania.

  6. Czy zdarza się, że trzeba rozczesywać kołtuny u psa?

   Jeżeli czesze się psa codziennie czy nawet co drugi dzień można uniknąć kołtunów ale w przeciwnym razie na pewno się zrobią .

  7. Kiedy szczeniak shihtzu zmienia sierść?

   Shih tzu zmienia sierść w wieku 8miesięcy, wtedy szczenięca sierść zmienia się w taką jak u dorosłego psa.

   Czy shih-tzu linieją i gubią sierść?

   Shih tzu ma włos z dużą ilością podszerstka, którego zaletą jest to, że zmienia futro tylko raz w życiu ok 8 mca kiedy to wymienia włosy szczenięce na dorosłe ale wadą taką, że małe zaniedbanie i pojawiają się kołtuny. Mając pieska takiej rasy na pewno nie będziemy mieli w mieszkaniu ani na ubraniach pełno kłaczków ale przy czesaniu zawsze jakieś zostaną na szczotce.

  8. Czy są jakieś problemy ze zdrowiem u shih tzu które zdarzają się szczególnie często?

   Ogólnie to zdrowa i odporna rasa, jedynym problemem z jakim spotkałam się w mojej hodowli to urazy oczu np. ukłucie trawą czy obtarcie rogówki oraz nie tolerancja mięsa drobiowego zwłaszcza kurczaka.

  9. Jak karmić shihtzu?  Ile kosztuje karma dla shih-tzu miesięcznie?

   Moje pieski karmione są karmą Purina Pro Plan z jagnięcina lub rybą oraz surowym mięsem oprócz drobiu. Dorosły pies miesięcznie zjada ok. 3kg suchej karmy - koszt takiej karmy to ok. 95zł. Doliczyć jednak należy także do tego kilka gryzaków i jakieś smakołyki dla psa.

jak opiekować się szczeniakiem shih tzu?

 • Ucz psa czystości - nagradzaj psa gdy robi siku na matę lub na trawniku. Nie karaj psa tylko nagradzaj cierpliwie.
 • Baw się ze szczeniakiem miękkimi pluszowymi zabawkami
 • Nie dawaj psu do gryzienia własnych rąk ani nóg, odwracaj uwagę szczeniaka na zabawki
 • Zapisz się z psem na lekcje szkolenia psów tam dowiesz się jak uczyć psa komend i chodzenia na smyczy (możesz skorzystać z porady online u mnie - mam duże doświadczenie ze szkoleniem psów rasy shih tzu - skorzystaj z działu kontakt)
 • Socjalizuj psa z otoczeniem aby poznał inne psy i ludzi. Kluczowy moment to okres od 8 do 16 tygodnia życia psa
 • Ucz psa chodzenia na smyczy bez ciągnięcia - jeśli pies ciągnie na smyczy zapisz się na lekcje do szkoły szkolenia psów lub na wizytę u psiego behawiorysty (zapraszam do szkoły-doberman na konsultacje)
 • Przyzwyczajaj psa do szczotki i czesania sierści codziennie. Kąp psa raz w miesiącu. Przeczytaj także: pierwsza kąpiel szczeniaka yorka
 • Karm psa najlepszej jakości karmą, najlepiej karmą bez zbożową i bez kurczaka. Kup najdroższą karmę na jaką Cię stać, w psich karmach za ceną idzie jakość składników
 • Regularnie odwiedzaj weterynarza, jeśli pies jest smutny, markotny to idź szybko do weterynarza. Shih tzu powienien być radosny i pełen życia. Więcej w artykule: smutny szczeniak
 • Porady jak opiekować się szczeniakiem
 • Pierwsza noc szczeniaka w domu porady
 • Jak długo pies jest szczeniakiem

shih tzu szczeniaki

  1. Z punktu widzenia hodowcy - jak przebiega zwykle ciąża u shih tzu? Ile rodzi się szczeniaków?

   Suczki dobrze znoszą ciąże i porody ja pomagam swoim przy pępowinach bo bywa ,że ze względu na krótki pyszczek mają problemy z przegryzieniem , są opiekuńczymi matkami

Shih tzu ile szczeniąt w miocie zwykle się rodzi?

Zwykle w miocie psów rasy shihtzu rodzi się od 3 do 5 szczeniaków. W pierwszym miocie shih tzu suka ma zwykle 3-4 szczeniaki.

 1. Nauka czystości szczeniaka shih tzu

  Bardzo popularny temat dla każdego właściciela szczeniaka to nauka czystości szczeniaka - czy jako hodowca zanim pies trafi do nowego domu uczysz jakoś szczeniaki czystości aby szczeniak miał lepszy start w nowym domu?

  Szczeniaki , które u mnie się wychowują są wstępnie uczone załatwiania swoich potrzeb na podkłady higieniczne i na gazety co później znacznie ułatwia naukę przyszłym właścicielom.

 2. Ile kosztuje szczeniak shih tzu? Jaka jest orientacyjna cena szczeniaków z rodowodem Związku Kynologicznego (FCI)? W jakim przedziale cenowym się to zawiera?

  Ceny szczeniaków shih tzu kształtują się od 2500 do 4500zł w Polsce.

 3. Gdyby ktoś zdecydował się na kupno szczeniaka z Twojej hodowli to czy może liczyć na późniejszy kontakt z Tobą gdyby miał jakieś pytania i gdyby chciał apropo zdrowia lub zachowania swojego szczeniaka zasięgnąć porady?

  Ja zawsze chętnie utrzymuje kontakty z nabywcami moich szczeniaków i mogą oni liczyć na moją pomoc.

 4. Przypomnijmy jeszcze jak nazywa się Twoje hodowla psów shih tzu? i jak można się z Tobą skontaktować?

  Hoduję psy shih tzu pod przydomkiem Enigmatyczny Zakątek nazwa ta wzięła swój początek od mojej pierwszej suczki, która nazywa się Enigmatyczna Eufrozyna a po domowemu Kejti. Na bieżąco można przeglądać moje konto na Facebook'u:
  https://www.facebook.com/EnigmatycznyZakatek

shih-tzu-hodowca4Bardzo dziękuję Ewie za odpowiedzi na wszystkie pytania, myślę, że ten wywiad może być skarbnicą wiedzy dla osób, które myślą nad zakupem psa shih tzu do swojego domu i które nigdy wcześniej nie miały w domu psa tej rasy. Jeśli macie więcej pytań lub coś Was szczególnie interesuje to możecie zadawać pytania tutaj w komentarzach albo piszcie bezpośrednio do Ewy poprzez jej konto na facebooku.

psy shih tzu

Ja ze swojej strony chciałbym jeszcze napisać kilka zdań o szkoleniu psów shih tzu.

michał szen

Szkolenie psów Shih tzu, wychowanie szczeniaka, tresura psów shih tzu

Moim zdaniem jeśli chodzi o szkolenie psów shih tzu to trzeba największą wagę przywiązać do socjalizacji szczeniaka - czyli do tego aby szczeniak poznał i polubił różne osoby, dźwięki i sytuacje gdy jest bardzo młody - tzn. między 8 a 16 tygodniem swojego życia. Jest to niezmiernie ważne aby pies wyrósł na zrównoważonego psychicznie psa. Gdy pies nie pozna za młodu różnych miejsc, osób, dźwięków to potem będzie albo nadmiernie strachliwy lub agresywny. Najczęściej to właśnie braki socjalizacyjne są przyczyną tego, że niektóre shihtzu są bardzo strachliwe lub hałaśliwe (szczekliwe).

O czym jeszcze pamiętać w trakcie szkolenia shihtzu?

Druga sprawa to taka, żeby nie zapominać o tym aby jednak psa shih tzu uczyć tak samo jak każdego innego psa - tresura psów shihtzu będzie przebiegać podobnie jak szkolenie innych ras psów - choć pies jest malutki to tak samo można nauczyć go ładnego chodzenia na smyczy, wykonywania komend 'siad', 'leżeć' czy 'zostaw', 'zostań', albo 'na miejsce'.

Nie zgadzam się na pewno ze stwierdzeniem, że shih tzu są głupie i niczego ich nie można nauczyć. Zwykle to po prostu opiekunowi psa brakuje odpowiedniej wiedzy na temat szkolenia i wychowania psa i braki szkoleniowe tłumaczy tym, że te psu już takie są - a to nie prawda - shih tzu mogą być uczone wielu różnych komend i mogą być doskonale posłusznymi psami, jeśli tylko ktoś przyłoży się do szkolenia swojego psa.

Jak wychować shih tzu

Wychowuj psa w delikatny sposób bez ostrych kar. Skoncentruj się na nagradzaniu dobrych zachowań psa a zobaczysz, że pies będzie utrwalał sobie te dobre zachowania. Wykorzystaj czas szczenięcy na socjalizację szczeniaka z innymi psami i ludźmi aby nie był lękliwy gdy dorośnie.

Wychowanie shih tzu

Właściciele shih tzu powinni moim zdaniem pamiętać też o tym, że taki mały puchaty piesek ma takie same potrzeby jak duży owczarek niemiecki - tak samo potrzebuje ciekawych spacerów, zabaw z opiekunem, gryzaków do gryzienia w wolnym czasie i stymulacji intelektualnej poprzez ćwiczenia. Shih tzu tak samo jak labrador jest zwykle bardzo chętny do wspólnych zabaw i ćwiczeń z opiekunem. Także śmiało możesz ze swoim shihtzu ćwiczyć psie posłuszeństwo, możesz bawić się z nim w przeciąganie zabawki, w aportowanie przedmiotów czy nawet w zabawy węchowe (pies szuka ukrytego przedmiotu swoim nosem).
Poza tym psy shih tzu tak samo jak wszystkie inne psy lubią gryźć w wolnym czasie odpowiednio dla nich duże kości i twarde gryzaki.

Jak nauczyć shih tzu sztuczek i komend?

Takie pytanie zadają mi najczęściej osoby przez internet w wiadomości email - prawda jest taka, że szkolenie psa shih tzu i naukę sztuczek przeprowadzamy tak samo jak u innych psów - tak jak pisałem wcześniej te psy są zwykle bardzo chętne do zabaw i do wykonywania komend w zamian za smakołyki. Zatem musisz jedynie poznać podstawowe zasady szkolenia psa, jak się z psem komunikować, jak nauczyć psa kojarzyć dane słowo z jakimś zachowaniem (np. 'waruj' znaczy położyć się na ziemii, albo 'turlaj się' znaczy połozyć się na ziemii a potem przekręcić się dookoła własnej osi). Szkolenie shihtzu nie jest trudne, jedyna trudność to taka, że trzeba się schylać do samej ziemii aby podać psu smakołyk do pyszczka 🙂 ale to nie problem, prawda? 🙂

Agresywny shih tzu? Shih tzu warczy? głośno szczeka lub wyje?

Twój shih tzu TO PIES! tak jak każdy inny pies shih tzu może warczeć, szczekać i może kogoś ugryźć - także nie zapominaj o tym. Ewa w jednej z odpowiedzi na pytanie pisała o tym, że podczas zabaw z dziećmi trzeba dziecko nauczyć tego jak z psem postępować. To bardzo ważne, żeby pamiętać, że ten mały puchaty piesek też może gryźć i może zaatakować gdy coś mu się nie podoba. Trzeba uszanować jego psi charakter, czasami pies może nie mieć ochoty na zabawy z dzieckiem.

Shih tzu broni zabawki? lub pilnuje miski?

Znowu powracamy do tego, że SHIH TZU TO PIES - także jak u wszystkich innych psów także u tej rasy może się zdarzyć, że pies będzie pilnował miski z jedzeniem lub zabawki - gdy zauważysz takie zachowanie u swojego shihtzu to czym prędzej zgłoś się po pomoc do szkoły szkolenia psów - to poważna sprawa, bo pies może w takich sytuacjach atakować - jeśli zaatakuje dziecko to może to być bardzo niebezpieczne (choć shih tzu sam w sobie jest niewielki).
Czasami też zauważam, że ludzie lekceważą agresję u shih tzu - bo pies jest niewielkich rozmiarów i ludzie czasami nie boją się tego że pies warczy czy na nich szczeka, bo mają wrażenie że tak mały pies nie wyrządzi im krzywdy - tylko co jeśli pies zaatakuje dziecko? Jeśli widzisz agresję u swojego psa i nie wiesz jak go wyszkolić to koniecznie zapisz się na zajęcia do szkoły szkolenia psów - agresywnego shih tzu też można wyszkolić, można zmienić jego zachowanie - nie lekceważ takich agresywnych zachowań u swojego psa tylko dlatego że pies jest niewielkich rozmiarów.
Także podsumowując: Pamiętajcie o socjalizacji szczeniaków (jeśli nie wiecie jak przeprowadzać socjalizację szczeniąt zapytajcie o to psiego trenera) i pamiętajcie, że psy shih tzu które sprawiają kłopoty wychowawcze można szkolić i można zmieniać ich zachowanie, wystarczy zgłosić się ze swoim psem do szkoły szkolenia psów.

--------

Internauci trafili na stronę wyszukując takie hasła jak: shih tzu gryzie po rękach, ciągle wyje, ciągle szczeka, jak dbać o shih tzu? czym karmić szczeniaka shih tzu? cena, hodowla, fryzury, forum, żywienie, zdrowie, zachowanie, dieta, włosy, usposobienie, umaszczenie, jak karmić szczeniaka, choroby, charakterystyka, nauka sikania, niejadek, ma sierść czy włosy, szczeka na inne psy, nie chce się bawić, problem z ułożeniem shih tzu, rasa psa, problem z agresją, przychodzenie na zawołanie, sika na łóżko, jak oduczyć sikania, zdolność do szkolenia, pies do towarzystwa

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

173 komentarze do wpisu: “Shih tzu - wywiad z hodowcą - pielęgnacja, żywienie, szkolenie”

 • Monika
  says:

  Witam mam problem z moim shih tzu teraz w lipcu skończy 3 lata jest agresywny juz od ponad roku gryzie jak się noga ruszy nikt nie może reki wystawic i np mnie dotknąć nie słucha jak się go wola rzuca się do wszystkich ludzi i gryzie nie wiem co mam z tym zrobic potrzebuje pomocy . Czy wysterylizowanie cos pomoże ?

  • Michał Szen
   says:

   odpisałem Ci na email, tam znajdziesz moje porady.

   • Jadwiga
    says:

    czy mogę prosić również o poradę w tej samej kwestii . Dziękuję

    • Dorota
     says:

     czy ja mogę również prosić o poradę kupiłam suczke 7 miesiecy nie wiem co jest nie tak ale nie daje się dotknac strasznie wszystkiego się boi próbuje miłością do niej dotrzeć by czuła sie bezpieczna ale to nic nie daje w dodatku jak tylko dzieci się zbliżają do niej to gryzie nie zawsze ale większości nie da się nawet pogłaskać co robić

     • Michał Szen
      says:

      do takiego psa trzeba dotrzeć przez żołądek i smakołyki. z tego co piszesz to masz dość trudny przypadek i ciężko wszystko opisać przez internet, myślę że pare lekcji z psim trenerem by Wam się przydało, chodzi o to abyście Wy ludzie się dowiedzieli jak z psem postępować aby nie popełniać błędów. jak jesteście z moich okolic to zapraszam na lekcje na żywo, wtedy najlepiej będę mógł pomóc, to naprawdę temat na godzinną rozmowę co z takim psem robić i co i jak ćwiczyć z nim aby się zmienił

   • Dorota
    says:

    Bardzo proszę o poradę w tej samej kwesti. Z góry dziękuję.

   • sylwia
    says:

    Witam mam problem z dwuletnim shitz tzu jest agresywny na dworze dolatuje do ludzi nikogo nie chce wpuscic do domu czy moge go wysterylizowac czy moze jakas szkola dla psow

   • Iza
    says:

    Myślałam, że tylko mój pies tak ma... dzisiaj miałam sytuację, że wyrwała mi się i zaatakowała młodego psa na smyczy. Nie reagowała na nic! Jak w takim transie, pędzie niekontrolowany. Zawsze musimy chodzić z nią na smyczy, bo i na niej się rwie do innych psów (bez względu na wielkość tego drugiego).
    Nie wiem co robić... Chętnie zapoznam się ze sposobami na jej ujarzmienie. Nie wiem czy nie jest za późno, bo ma już 7 lat.

  • Kamila
   says:

   Czy i jak mogłabym prosić o poradę. Mój shih tzu ma już 5 lat i od kiedy skończył około rok wykazuje takie agresywne zachowania . Może nie tak drastyczne jak opisuje pani powyżej, ale jego ciągle warczenie na domowników jest co najmniej dziwne. Dwa razy ugryzł mojego męża po czym zdecydowaliśmy go wysterylizowac . Miało to miejsce około 3lata temu jednakże niewiele to pomogło. Kochamy naszego pieska i on nas też. Przychodzi do nas aby się pobawic , czy poprostu poprzytulac, ale kiedy ktoś go chce pogłaskać a on w temacie momencie nie ma na to ochoty, warczy . Czasem jak jest w złym humorze to warczy jak się na niego ktoś popatrzy.

  • Joanna
   says:

   Witam mam problem z moim 4 miesięcznym shih tzu od początku nielubil głaskania a w zabawie bardzo mocno gryzie ręce mimo że bawimy się zabawka jest w stanie zostawić zabawkę i dopaść nam do rak

  • Barbara
   says:

   Witam czy moga się dowiedzieć kiedy jest ostatni dzwonek dopuszczenia samca .ile musi mieć lat .?
   Czy po pierwszej ucieczce można juz dopuścić suczke?

 • Kasia
  says:

  Witam, ja mam psa rasy shih tzu, ma on 4 lata jest ze mną od 2 miesięcy, jestem jego 3 rodziną, pierwsi go oddali w styczniu tego roku bo pogryzl im dziecko i ponoć stał się agresywny w wieku 2 lat gdy właścicielka zaszła w ciążę, od poprzedniej właścicielki dowiedziałam się że uczyli go ci pierwsi obronności, pies był bardzo zaniedbany i zarosniety, niestety o ogarnieciu psa ci drudzy że strachu postanowili go też oddać. Teraz mam go ja i pies jest agresywny i warczy przy prawie każdym dotyku, w ogóle nie daje sobie pielęgnować pyszczka muszę robić to podstepami, ostatnio by mu go ostrzyc musiał dostać głupiego jasia. Nie chcę tak dla mojego psa chce by nie gryzl i przestał wkoncu warczec, tak poza tym to świetny i mądry pies i bardzo się do mnie przywiazal, wszędzie za mną i do mnie, tylko np. Jak coś mu karze ze spokojem zejść z łóżka to schodzi bardzo pomału i ciągle warczac

  • Michał Szen
   says:

   Kasia, niestety podałaś jakiś błędny email, pewnie pomyliłaś się gdzieś o literkę przy wpisywaniu swojego adresu i nie mogę Ci odpisać - dostaję email zwrotny że taki adres nie istnieje. Także jeśli to czytasz to napisz raz jeszcze do mnie z poprawnym adresem. Pozdrawiam

  • Iza
   says:

   Właśnie, myślę, że zmiana mojej suczki w zachowaniu chyba powiązana jest z pojawieniem się nowego członka rodziny. Córka ma już co prawda 4,5 roku, ale dopiero niedawno to powiązałam. Niby wszystko bylo ok, jak mała leżała na podłodze to podchodziła, przymilała się, a z czasem wzrostu córki stawała się agresywna. Dzisiaj córka nie może jej za bardzo pogłaskać (choć bardzo by chciala, mówi, że kocha naszego pieska), bo ta zaraz warczy. Kilka razy zdarzyło się jej ugryźć córkę (był ślad). Szczególnie przy mężu nie daje się jej pogłaskać - to może być zazdrość?
   Niestety nie jesteśmy jednomyślni z mężem w sposobie wychowania psa (uważa, że narzucam mu swoje zdanie) i pewnie też to ma wpływ na zachowanie psa...
   Czy można prosić o namiar na jakiegoś tresera/behawiorystę w oklicy Poznania/Swarzędza?

  • malgorzata
   says:

   Witam ,przeczytałam Twoje pytanie odnosnie psa.Sa z przed roku ale mój problem jest ten sam .....może poradzisz mi co zrobić z takm agresywnym małym pieskiem...pozdrawiam

 • Asia
  says:

  Mam rocznego shih tzu i też jest agresywny. Skacze na każdego gościa i go ujeżdża nie reaguje na polecenia i wołania. Wręcz warczy i skacze do gryzienia. Czasami sama się go boję. Wiem że nie powinnam, mąż stara się go krótko trzymać ale i tak warczy i chce gryźć. Co robić, jak postępować

  • Michał Szen
   says:

   odpowiedziałem Ci co o tym myślę na Twój adres email, który podałaś.

   • Agnieszka
    says:

    Ja mam też ten sam problem mój 9 tyg.Shih Tzu jest momentami bardzo agresywny.Gryzie gdzie popadnie.Jestem przerazona jego zachowaniem.I ujezdza kojec i wieksze zabawki dziecka co robic?

 • Karolina
  says:

  Witam,
  jestem właścicielką psa rasy shih tzu, który w miesiącu wrześniu skończy trzy lata. Trafił do nas gdy miał dwa miesiące, szybko zorientowaliśmy się że ma charakterek i nie będzie łatwo nad nim zapanować. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadziliśmy się do innego mieszkania i sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu. Pies zdewastował nam ścianę w przedpokoju oraz drzwi wejściowe i przy każdej nadarzającej się okazji robi to dalej. Stał się bardzo agresywny wobec męża (do tej pory była to raczej "szorstka" przyjaźń, ale mogli razem funkcjonować), nie może się do niego zbliżyć gdyż reakcja psa jest bardzo gwałtowna - warczenie i gryzienie (wręcz polowanie na dłonie). Dotychczas ja mogłam zrobić przy nim prawie wszystko, jednak i to zaczyna ulegać zmianie. Poddaliśmy go kastracji z nadzieją, że stanie się spokojniejszy. Jednak w obecnej sytuacji zaczynam wątpić czy doczekamy jakiś efektów w przyszłym roku - tym bardziej, że za parę chwil pojawi się dziecko i w żaden sposób nie jestem w stanie przewidzieć jego reakcji. Proszę o jakieś wskazówki jak z nim postępować.

 • M..
  says:

  Witam :). Mam możliwość kupienia suczki shih tzu, która ma trzy lata. Tylko boje się, że będzie jej się ciężko do nas przyzwyczaic i będzie tęsknić za terazniejsza wlascicielka. Lepiej kupić ją, czy szczeniaka? Z góry dziękuje :).

  • Michał Szen
   says:

   to zależy czy to od kogoś zaufanego ta suczka czy też nie, bo może sprzedawca ukrywać pewne problematyczne zachowania psa i dlatego psa chce sprzedać. Jeśli masz możliwość pojechać i zobaczyć tę suczkę, wyjść z nią na spacer i zobaczyć jak reaguje na inne psy, na obcych ludzi, na dzieci, samochody, rowery - poza tym sprawdzić trzeba czy nie broni miski z jedzeniem, czy nie broni zabawek którymi się bawi albo miejsca na którym śpi, czy jest hałaśliwa i szczeka na byle jaki hałas za drzwiami. jak to wszystko możesz posprawdzać to bym rozważył kupno bo dobrym zapoznaniu psa - jednak nie dowiesz się co pies robi gdy zostaje sam, jak znosi rozstania. Nigdy bym jednak nie wziął takiego psa gdy ktoś mi go przywiezie i go wcześniej nie widziałem w jego domu. oczywiście 100razy bardziej bezpieczniej jest kupić szczeniaka.

 • Ania
  says:

  Witam,jestem od 4 dni włascicielką 7,5tyg.Shih Tzu(suczka).Mała chętnie sie ze mną bawi ale nie merda ogonkiem...nie widzę zatem jej radości co sprawia ,ze sie martwię.Czy to przejdzie?Czy potrzebuje jeszcze czasu?Czy poprostu taki ma charakter?

  • Michał Szen
   says:

   Hej, pieska masz bardzo krótko, więc jeszcze pewnie się rozkręci 🙂 baw się zabawkami miękkimi typu pluszowy miś, albo kawałek jakiejś szmatki - szczeniaki lubią takie miękkie rzeczy gryźć więc takimi się z nią baw (nie dawaj rąk do gryzienia), i dawaj dużo smakołyków jak do Ciebie przyjdzie gdy ją wołasz i gdy zareaguje na swoje imię.
   Daj np.połowę karmy w misce a resztę wydawaj w trakcie zabawy i na spacerach także.

   Zapraszam też do polubienia mojej stronki na facebooku, daję tam od czasu do czasu różne porady:
   https://www.facebook.com/doberman.szkola.szkolenia.psow

 • Gosia
  says:

  Witam,moja shih tzu szczeka jak tylko ja bądź mąż zejdziemy z góry i ją zostawimy. Jak ją oduczyć szczekania. Psiak ma 3 miesiące.

 • Joanna
  says:

  Witam. Jutro przywiozę do domu naszego pierwszego pieska shih tzu, 8tyg. Mam dwoje dzieci, czego dzieci nie powinne robić , żeby piesek nie poczuł się źle? I co w ogóle mam przygotować dla pieska ?

 • Angelika
  says:

  Wlasnie moj shih tzu ugryzł mnie w nos krew sie polała, ale nic mi nie bedzie, nie wiem co mam robić, mnie ugryzł pierwszy raz, wczesniej zdarzyło sie ze gryzł dzieci a nawet ugryzł kolezanke, która jest psiara kocha wszystkie zwierzęta, ja jestem osoba w rodzinie która głownie sie nim zajmuje ( pielęgnacja, spacery, zabawy) o jak on mógł mnie ugryzł, najpierw sie ze mną bawił, przytulał, w pewnym momencie pochyliłam sie niżej do niego i mnie ugryzł, jest mi bardzo żal go oddać, ale chyba bede zmuszona, co moge jeszcze zrobic? Mimo wszystko kocham tego dziada i serce mnie boli na myśl E go oddam

 • Monika
  says:

  Witam , również mam problem z prawie rocznym shih tzu . Na spacerach ciągnie na smyczy , nikt nie może obok niego przejść bo szczeka i rzuca się na nogi . Spacery przy ulicy gdzie przejeżdżają samochody są praktycznie nie możliwe bo się ich boi . Mam dwójkę dzieci , jak wychodzimy razem to jest to bieg za butami a nie spacer . Brakuje mi już pomysłów co z tym zrobić.

  • Michał Szen
   says:

   jak masz takiego psa jak piszesz to idź koniecznie z nim na szkolenie, bo przez internet Ci nie pomogę w tej sprawie. Da się psa zmienić i wyszkolić go aby był spokojny, ale trzeba do tego odpowiednich metod i ćwiczeń. jak jesteś gdzieś z tych okolic to zapraszam do mnie na lekcje, a jak mieszkasz dalej to poszukaj kogoś kto szkoli psy w Twojej okolicy.

   Pozdrawiam
   Michał
   https://www.facebook.com/doberman.szkola.szkolenia.psow

 • renata
  says:

  WIgrTAM
  Mam 2 letniego shitzu właśnie znowu podczas masowania ugryzł moją córkę .Nie da się pogłaskać na przywitanie bo chce ugryźć innych. Na dworze do innych psów warczy nawet do suczek są wyjątki że się bawi s z innymi psami i wtedy zastanawiam gdzie jest przyczyna. Już nie wiem jak mam z nim postępować czy mam go wykastrować.

  • Michał Szen
   says:

   trzeba z psem rozpocząć szkolenie, szkoda że dopiero teraz gdy ma dwa lata, no ale lepiej późno niż wcale. poprzez odpowiednie ćwiczenia szkoleniowe uda się zmienić zachowanie psa. Jak dokładnie postępować nie powiem tak 'przez internet' tylko po jednym zdaniu od Ciebie, ktoś kto szkoli psy musi obejrzeć zachowanie Waszego psa - oraz Wasze zachowanie względem psa - i wtedy ustala się plan ćwiczeń z psem i zasady postępowania z takim psem. poszukaj szkoły dla psów w swojej okolicy i idź na szkolenie indywidualne ze swoim shihtzu, przez internet nie pomogę więcej w tej sprawie. jak jesteś z moich okolic to zapraszam do mnie - więcej informacji znajdziesz w dziale kontakt.

   • Ania
    says:

    Witam mam 11 tyg.shih tzu piesek od 3 tyg.jest z nami martwi mnie to ze bardzo gryzie szczegolnie z rana po dłoniach nie da sie głaskac tylko gryzie jest to dla niego zabawa widać i po stopach tez jak go tego oduczyc.

 • Urszula
  says:

  Witam mam trzyletnia suczkę Shitzu od malucha jest bardzo powolna nie lubi chodzić na spacery wręcz trzeba ją pchać w okolicy wszyscy już ją znają że to pies na popych ma bardzo kocie zachowania jest uparta ,bardzo dostojna taka Lady czasami lubi się pobawic ale najczęściej jest poważna zamyślona taka czasem smutna choć jest naszym oczkiem w głowie nie lubi być pieszczona brana na kolana zaraz ucieka czy to normalne zachowanie .A co do jedzenia tylko mięso żadnych suchych karm ani markaronu czy ryżu wszysto wygrzebie jest raczej drobna 5 kg.Może ktoś może mi doradzić ,może ma psiaka o podobnym charakterze.Proszę. Pozdrawiam

 • Mariusz
  says:

  Witam,
  jestem właścicielem rocznego shih-tzu (pies). Jest w naszej rodzinie odkąd skończył 8 tygodni. Na początku nie przejawiał zachowań agresywnych, ale jakiś czas temu zaczęły się problemy. Na początku od fryzjera. Nasza pani fryzjerka jest zakochana w psach i traktuje je fantastycznie. Niestety ostatnie dwie wizyty skończyły się tak, że w pierwszej musiał dostać głupiego jasia, żeby dokończyć strzyżenie, a w drugiej został obcięty cały bez głowy, bo sobie nie pozwolił, a nie chcemy, aby głupi jaś był rozwiązaniem problemu. Zdarza się, że pies zawarczy na obcego w domu, ale również w sytuacjach, kiedy córka weźmie go na ręce do góry, warczy również na nią (nie zawsze). W sytuacjach, kiedy próbowałem pokazać, że źle zrobił gryząc nasze buty leżące w przedpokoju i dając mu przy tym klapsa, również warczał, aczkolwiek do chwili obecnej nie zdarzyło się, żeby kogokolwiek ugryzł (poza panią fryzjerką...). Czytając opisy właścicieli kilkuletnich szitsiaków, obawiam się, że jeżeli nie zaczniemy odpowiednio pracować z naszym psem, jest prawdopodobieństwo, że stanie się terrorystą domowym.
  Proszę o poradę.

  Mariusz

 • Kasia K.
  says:

  Witam, od tygodnia jestem właścicielką 11 tyg. Shih tzu. Jak można oduczyc (albo co robic) pieska załatwiania swoich potrzeb w każdym kąciku mieszkania? Jest gazeta, jest mata o zapachu trawy ale piesek z tego nie korzysta ? dodam że kiedy wychodzimy na spacer piesek nic nie zrobi, dopiero po powrocie do domu załatwi swoją potrzebę standardowo na podłodze. Z góry dziękuję za poradę

 • Ivona
  says:

  Mam 4 miesięczego pieska shihtzu. Jest uroczy i kochany ale... od jakiegos tygodnia szczeka na nasz, w czasie zabawy warczy i gryzie po rekach. Własciwie, to na każde wyciągnięcie ręki wystawia zęby. Jak wracam ze spaceru łapie za nogawke spodni, albo za stopę . Jak oduczyc go takiego zachowania poki jest maly?

 • Agnieszka
  says:

  Dobry wieczór! Jestem właścicielka rocznej suczki shih tzu. Mój problem polega na tym gdy wychodzę z Tosia na dłuższy spacer suczka szczeka na ludzi. Idąc chodnikiem biegnie za autem mijający nas. Widzę ze to sprawia jej radość. Pozdrawiam serdecznie i proszę o wiadomość. Agnieszka

  • Michał Szen
   says:

   Ciężko mi powiedzieć czy to jej sprawia radość, czy poprostu bardzo się ekscytuje jeżdżacymi samochodami i ma ochotę je gonić.
   To, że szczeka na ludzi to nic dobrego, tym bardziej że ja nie wiem czy szczeka i chce ich przegonić, czy jest na smyczy i szczeka bo chciałaby do nich podejść a nie może tego zrobić. Problem może być prosty do rozwiązania, ale może się też okazać że może to jednak jest 'złość' na obcych i czy jakieś początki agresji, wtedy szkolenie jest bardziej skomplikowane.
   Więcej Ci napiszę na Twój email który podałaś pisząc komentarz. pozdrawiam

 • Agnieszka
  says:

  Witam. Niedługo przywiozę do domu naszego pierwszego pieska shih tzu, 8tyg. Co mam przygotować dla pieska?. Mam dwoje dzieci, czego dzieci nie powinny robić, żeby piesek nie poczuł się źle? Jak z nim postępować, żeby nie wywołać u niego agresji?

 • Joanna
  says:

  Witam.
  mam 9.miesiecznego Shih tzu suczke. z ktora do tej pory nie mielismy duzych problemow. Zaczelo sie jakis tydzien. dwa temu; zaczela szalec po mieszkaniu. biegac jak szalona i przede wszystkim atakowac nasza 11-letnia corke. Nie jest tak caly czas tylko raz ,dwa razy w ciagu dnia i trwa ok 10-15 min. Dostaje szalu. dodam ,ze trzy tygodnia temu zostala wysterylizowana. Wczesniej byla bardzo spokojnym i wesolym piesekiem. Jest bardzo kochana, pozwala przy sobie zrobic wszystko, mozna odbierac jej rozne rzeczy . Podczas jedzenia tez jest spokojna i gdybym z jakichs przyczyn musiala w tym czasie odsunac lub podniesc miske , spokojnie czeka. Od dwoch dni zaczela tez do nas skakac.
  Biega wtedy szybko po mieszkaniu. doskakuje do nas warczac i probujac podszczypac. Nie mozna jeje uspokoic. Najczesciej zachowuje sie tak po powrocie ze spaceru. Nie wiemy co robic , a boimy sie , ze moze sie ta agresja nasilic. Jak postepowac z nia, zeby to zachowabnie wyeliminowac?
  Pozdrawiam i prosze o pomoc. Joanna

 • Artur
  says:

  Witam.
  Posiadam pieska shih-tzu od szczeniaka.Ma w tej chwili 14 mies.Problemem jedynie jest agresja podczas strzyżenia.Szczególnie na dźwięk maszynki.Jest nie do opanowania.Gryzie i atakuje na poważnie.Praktycznie nierealne jest czesanie ponieważ na sam widok szczotki denerwuje się i podobnie jak u fryzjera atak agresji.Jestem z nim od pierwszego strzyżenia i mogę powiedzieć,że nigdy nic się nie wydarzyło,aby mógł być agresywny,a jednak jest.Proszę podpowiedzieć jak mogę mu pomóc,bo chciałbym go strzyc częściej jak co cztery miesiące.
  Proszę o radę i pozdrawiam

  • Michał Szen
   says:

   Artur, nie pomogę w tej sprawie przez internet bo to bardzo złożony problem. Opisanie wszystkiego co i jak robić z takim psem to temat na książkę, dlatego nie będę się tu rozpisywał i wszystkiego tłumaczył, bo i tak nie wiem która metoda u Twojego psa zadziała. Zgłoś się z psem do psiego behawiorysty w swoim mieście. Jak jesteś z moich okolic to zapraszam do mnie na lekcje (Wrocław, Legnica, Zielona Góra, Leszno, Polkowice, Głogów, Lubin).

   • Barbara
    says:

    Witam czy moga się dowiedzieć kiedy jest ostatni dzwonek dopuszczenia samca .ile musi mieć lat .?
    Czy po pierwszej ucieczce można juz dopuścić suczke?
    Cio robić gdy jest agresywny przy strzyzeniu

 • agnieszk
  says:

  Witam. Mam pieska od 3 tyg... ma 3 miesiące. Mam problem z jego sikaniem w domu... wychodzę z nim co godz a on sika i na dworze i w domu. Mam maty a on nasika obok albo na swoje poslanie:( juz mam tego dość... panele mi się psują. ..drugi problem to cały czas gryzie za nogę ręce. Córce nos rozwalił 🙁 jak jemy to szczeka jak opentany. .. zastanawiam się nad oddaniem go bo ja nie mam do niego sił 🙁 w ogóle mnie nie słucha, nie reaguje na nas

 • Joanna
  says:

  Dzien dobry, zdecydowalismy sie na pieska shih tzu i szczeniak niedlugo bedzie juz z nami. Co powinnam przygotowac i jak ulatwic sobie i jemu te pierwsze wspolne dni/tygodnie?
  Pozdrawiam serdecznie

  • Michał Szen
   says:

   potrzebne artykuły są takie same jak dla każdej innej rasy psa, nic nadzwyczajnego nie potrzeba poza miskami, smyczą, obrożą lub szelkami i zabawkami dla psa.

 • Magda
  says:

  Witam, moja suczka shih tzu jest z nami od roku, a ma 6 lat. Wiki ogólnie jest ułożonym psem, słucha podstawowych komend. Jedynym problemem jest lęk separacyjny. Gdy zostawiamy ją samą w domu wypróżnia sie, chociaz na spacerze była zaraz przed naszym wyjsciem. Nie żegnamy sie z nia i nie witamy, próbowałam rowniez zamykania na 1,3,5 min w osobnym pokoju, nie reagowanie na szczekanie. Niestety nic nie pomaga. Prosze o pomoc

 • Zbigniew
  says:

  Prawie kopia listu Justyny - Moja suczka ma 9 tygodni ogólnie, jest grzeczna, ale jak chce się bawić to łapie za nogawki, ręce, nogi. Krzyki "nie wolno" nie pomagają. Druga sprawa - 5 stycznia będzie miała drugie szczepienie - czy już teraz mogę wychodzić na spacer? Apropos spaceru - zakładanie uprzęży to mordęga. Zresztą prowadzenie na smyczy także do przyjemnych nie należy (cały czas smycz trzyma w pyszczku i szarpie).

 • Karolina
  says:

  Moj shih tzu ma 16 miesiecy i niestety z kazdym dniem staje sie coraz bardziej agresywny. Doskakuje do stop (czasem nie mozna swobodnie przejsc), obszczekuje domownikow. W środku nocy ma ochote ujeżdzać poduszki na lozku, przy probach sciagniecia go zaczyna warczec i gryzc...

  • Michał Szen
   says:

   Myślę, że Twój pies potrzebuje dość kompleksowego szkolenia 'od zera' czyli wszystko trzeba trochę od nowa przemyśleć jak z psem postępować i trzeba rozpocząć szkolenie psa pod kątem psiego posłuszeństwa. Nie ma na to jednej prostej rady której mógłbym Ci udzielić, agresja w psich zachowaniu może mieć wiele różnych przyczyn i nie ma jednej słusznej metody postępowania.
   Na początek wprowadziłbym więcej spacerów, ruchu i zabaw w życie psa, dłuższe spacery, więcej biegania, więcej zabaw z psem zabawkami plus nauka komend 'siad', 'leżeć', 'zostań', 'na miejsce', 'zostaw' z użyciem smakołyków.
   Kupcie też psu zabawkę KONG jeśli nie macie takiej i dawajcie w niej jedzenie tak aby pies miał zajęcie.
   No a sprawa agresji to trzeba iść do psiego tresera lub behawiorysty - przez internet nie udzielam porad w sprawie agresji u psa.

 • Ala
  says:

  Mam pieska shi zu jest bardzo agresywny ostatnio pogryzł babcię brała antybiotyk mam pytanie gdzie popełniłam błąd w wychowaniu lekarz zaproponował kastracje

 • Malgosia
  says:

  Witam!
  Mam 1,5 rocznego Shih tzu , mieszkamy w Szwecji .Pies jest z nami od roku przywieziony z Polski.Pies jest nie posuszny starmy sie z cwiczyc rozne komendy to odwraca sie i odchodzi umie tylko poprosic i siadac nic wiecej ,na spacerach jes bardzo agresywny do innych zwierzat musze go brac na rece zeby jak najszybciej odejsc od innego psa dodam ze tu psy wogole sa nie agresywne bardzo spokojne i martwi mnie to ze nie moge wyjsc spokojne na spacer nie ma mowy o jakim innym kolwiek kontakcie z innym psem .Pies od niedawna zaczal byc agresywny do corek nawet ostatnia zlapal za buzie corke niby jest spokojnym psem w domu wiekszosc czasu przespi troche sie pobawi i znowu spi .Zaczyna to byc bardzo meczace jesli chodzi o agresje do innych psow i wychodzenie na spacerMaz zaczyna sie denerwowac ze pies tak reaguje i chce sie psa pozbyc zeby nie zrobil krzywdy dziecia lub obcym na spacerze .Prosze o jakiakolwiek porade.Pozdrawiam

 • Magdalena
  says:

  Witam mam 3 miesiecznego shih tzu ciagle przy zabawie gryzie palce albo łapie za nogawke jak sobie z tym radzić ? A jak na spacery wychodze to przejdzie kawałek i chce na rece co robic w takiej sytuacji ?

 • Sylwia
  says:

  witam
  mam 4 miesięcznego shih tsu jest bardzo kochany ale mamy problem z karmieniem, zjadłby wszystko co na drodze papier, kamienie, liście itp. karmimy go 3 razy w ciągu dnia sucha karma +mokra+ kurczak gotowany z marchewką i ryżem taką mieszanką lub samą sucha karmą ale posiłek trwa max minutę zjada bardzo szybko suchą jeszcze szybciej bo połyka nic nie gryzie i ciągle mamy wrażenie że jest głodny. A od 2 tygodni w nocy 3 razy wstaje i robi kupę pomimo iż np. wieczorem po ostatnim posiłku załatwi się na podwórku to później jeszcze i tak 3 razy na matę w domu najgorsze jest to że trzeba go pilnować bo zjada po sobie. Nie wiem czy z głodu czy tak już ma ? jak go pilnuję i powiem szybko Fe to nie ruszy ale jak tylko nikt nie widzi to aż się oblizuje z radości
  Jak nakładam do miski jedzenia to każe mu czekać i grzecznie odsuwa się i czeka dopóki nie postawię miski na podłogę dopiero dopada ale już później nie zabiorę miski mogę go pogłaskać rozmawiać z nim ale miski nie mogę dotknąć dopóki nie zje później już jest ok
  proszę o radę co powinnam zrobić by ograniczyć nocne kupy i ich zjadanie i czy z tym jego łakomstwem to już tak zostanie ?

 • Danka
  says:

  witam mój pies kończy 2 lata jest agresywny pilnuje zabawki zabiera różne rzeczy i nie chce oddać gryzie,a nawet się rzuca aby zaatakować,gdy wrócimy ze spaceru po 10 min drapie w drzwi i znowu chce iść weterynarz stwierdził,że to straszny panikarz nie da się zbadać zachowuje się jakby obdzierano go ze skóry wyje piszczy żali się.Potrafi być też słodki i przytulać się, ale tylko jak on chce.

 • Marta
  says:

  Witam 🙂 za miesiąc mamy zamiar kupić shih tsu będzie wtedy miała ok 6-7 tyg. Chciałabym dowiedzieć sie co robić, żeby suczka nie stała sie agresywna , dodam jeszcze ze moje najmłodsze dziecko ma 10 miesięcy. Nie chciałabym popełnić błędu na samym początku. Pozdrawiam

 • Dagmara
  says:

  Witam. U nas podobne problemy .
  Felinka ma 8 tygodni jest z nami do dwoch
  Takze lapie nogawki i pogryza po rekach nie chcemy utrwalac w niej takiego zachowania .Ale czy nie jest jeszcze za mala na szkolenie? Z psimi smakolykami jeszcze sobie nie radzi wiec metoda z nagrodami odpada ,spacerki az do drugiego szczepienia takze 🙁 Ogolnie jest kochana ale chcemy miec mila i grzeczna sunie .Moze jakas ksiazka odnosnie wychowania pieska tej rasy by cos pomogla bo ze szkolami to w naszej okolicy raczej trudno

 • Ewelina
  says:

  Witam , od wczoraj mam 9 tyg shih- tzu piesek strasznie lapczywie je wrecz pozera jedzenia w takim tempie z F16 przy nim wysiada 😀 co moge zrobic zeby zaczol jesc normalnie ?

 • Ewelina
  says:

  Dziekuje, pozdrawiam

 • Sandra
  says:

  Witam, Panie Michale mam pytanie, może Pan doradzi mi coś, bo jestem w kropce i nie wiem kogo słuchać. Mam 6 letnią suczkę shih tzu, mieszka ze mną od 4 lat i do tej pory nie miałam z nią większych problemów. Niestety od jakiegoś czasu to się zmieniło, mianowicie, suczka zaczęła chorować. Na początku zapalenie pęcherza spowodowane kamieniami (jadła sklepowe karmy typu pedigree i gotowane posiłki), wykonano jej zabieg ok. 8 miesięcy temu. Później zapalenie uszu, z początku myślałam, że spowodowane tym, iż czasem jeździła samochodem przy otwartym oknie, ciężko ją upilnować, bo wręcz uwielbia wystawiać głowę przez okno. Dostała krople do uszu Orilan, oczywiście po kuracji, zapalenie zniknęło. Pilnuję żeby nikt z rodziny nie pozwalał jej wystawiać głowy podczas jazdy (transporter to dla niej ogromny stres, więc jeśli gdzieś podróżuje, to na kolanach), problemy z uszami się skończyły. Ale po jakiś 2 miesiącach dostała czarnych plam na skórze w okolicach pachwiny, wystąpiło również zaczerwienienie. Umówiłam ją na wizytę, ale trzeba było czekać 3 dni żeby był weterynarz od chorób dermatologicznych. Diagnoza-alergia, jaka nie wiadomo, ponieważ nie można było zrobić testów ze względu na to, że dostała zastrzyki i antybiotyk,który podawałam jej przez 3 tyg. Weterynarz powiedział, że raczej jest to alergia pokarmowa (nie wspomniałam, że od zabiegu usunięcia kamieni, jej dieta składała się wyłącznie z gotowanego przeze mnie jedzenia, tj. wątróbka, kurczak, warzywa, ryż, żołądki, serca itp. według zaleceń weterynarza. I wszystko było w porządku przez ok.6 miesięcy). Teraz zalecono mi odstawienie kurczaka i żywienie karmą royal canin suchą i puszkami, problem w tym, że o ile suchą karmę zjada, tak puszkowej nie ma możliwości żeby zjadła, zwyczajnie jej nie smakuje, próbowałam wszystkiego żeby zaczęła jeść, ale bez skutku. Samo suche pożywienie średnio wchodzi w grę, ponieważ pies się tym nie najada, nie chce jeść takiej ilości jaka jest jej potrzebna, tylko chodzi głodna, a jak widzi kogoś kto ma jedzenie to nie daje spokoju. Szkoda mi tak maltretować własnego psa, ostatnio rzuciła mi się na kanapkę jak jadłam, przeraża mnie to. Doktor powiedział, że mogę jej gotować ryby i inne mięsa, warzywa itd. Z kolei byłam w najlepszym sklepie zoologicznym w moim mieście i znajomy, który tam pracuje nagadał mi, że psu w ogóle nie można dawać produktów spożywczych, wyłącznie karmy przeznaczone dla nich (ze względu chociażby na ilości np białka w mięsie spożywczym,które są przeliczeniowo na ok. 65kg masy człowieka, a pies waży 7,5kg więc otrzymuje za dużo. Nie wspominając o antybiotykach, którymi faszerowane są kurczęta za życia). Posłuchałam go i zaopatrzyłam się w karmy, które mi polecił inne niż royal canin, tj. stuzzy, rinti i doctor dog, ale okazało się, że moja sunia nie śmie ruszyć żadnej z nich... Załamałam ręce, dobraliśmy różne rodzaje tych karm, jedyną, którą ruszyła to dziczyzna. Znajomy, powiedział, że może mieć alergię skórną (była dość krótko obcięta przed zimą, więc całą zimę chodziła na dwór w ubrankach) np. na proszek do prania lub kurz, z kolei weterynarz mi powiedział, że nie ma takiej możliwości. Nie wiem, już kogo mam słuchać i co robić, natomiast wiem, że mój pies musi jeść i jak tak dalej będzie to w końcu będzie niedożywiony o ile już nie jest, a rzecz jasna nie chcę tego... Przez 6 lat jadła normalnie i nie było żadnego problemu. Bardzo Pana proszę niech mi Pan coś podpowie, bo na chwilę obecna to już nie wiem kogo słuchać, nie chcę jej zrobić krzywdy. Dodam tylko, że mama suni jest zdrowa (ten pies należy również do mojej rodziny) i nigdy nie było z nią żadnych problemów zdrowotnych mimo, że ma już 10 lat, ojciec również jest zdrowy. Przepraszam, za taką litanię, ale na prawdę szukam wszędzie pomocy, żeby pies się nie męczył, a chciałam dokładnie wszystko opisać. Czy może Pan miał kiedyś podobną sytuację, albo jakby Pan postąpił w mojej perspektywie? Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź.

 • Gosia
  says:

  Witam.
  Mam 7 tygodniowego szczeniaka jak i od kiedy go socjalizowac?
  Jest bardzo wesołym i pogodnym pieskiem bardzo mi zależy żeby nie był agresywny gdyż mam małe dziecku jak zapobiegać agresji.

 • Magda
  says:

  Witam,Jestem właścicielką shih-tzu od roku. Generalnie nie posiadamy jakiś większych problemów wychowawczych,piesek pogodny, wręcz uśmiechnięty :)Problem pojawia się w momencie wyjścia na dwór. Jak tylko zauwazy innego psa jest przeraźliwie szczekanie nie można odwrócić jego uwagi, nie reaguje na nic to samo jak widzi ludzi chce do każdego podejść bawić się. Do momentu aż nie osiągnie celu szczęka tak głośno, że proszę mi uwierzyć ktoś mógłby pomyśleć,że dzieje mu się krzywda:(

 • Agnieszka
  says:

  Witam nasza 2,5 miesieczna shi tzu zaczela warczec i grysc dłonie, nawet przy głaskaniu potrafi złapać zębami. Nie da sobie założyć smyczy. Czy to moze byc reakcja na to ze mlodsze dziecko 2letnie w pierwszych dniach troche wystaszone odepchneło psa nogą? Co zrobic zeby wyciszyc suczke?

 • Basia
  says:

  Witam od dwu tygodni mam pieska shih tzu Gaztona, ma teraz 3 miesiące, martwię się bo Gazton tylko śpi, je i prawie w ogóle nie bryka jak szczeniak. Czasem porwie córce pantofel lub lalkę, pomacha ogonkiem i tyle. Czy piesek może być tak spokojny? Czy może jest chory? Apetyt na bardzo dobry więc weterynarz uspakaja ale martwię się.

 • JUSTYNA
  says:

  WITAM. od dwóch tygodni mam w domu 12 tygodniowego szczeniaka. Piesek w dniu zakupu był chory(oczywiście o tym nas nie poinformowano) dziś nasz Gniewko jest już zdrowy, ale zaczyna mieć strasznie dziwne upodobania typu gryzienia nóg, rąk i doskakiwania do twarzy... wczoraj ugryzł moją sześcioletnią córkę w nos... będę wdzięczna za poradę pozdrawiam Justyna

 • Aldona
  says:

  Panie Michale,
  Mamy 6 letniego pieska shih tzu, który jest agresywny w pewnych sytuacjach. Zacznę od tego ze przez 2 lata miała go tylko ja, później pojawił się mój mąż, ich wspólne początki były bardzo ciężkie, Lilo (imię pieska) był o niego bardzo zazdrosny, i w każdej możliwej sytuacji gryzł męża. Lilo ogólnie miał problem z agresją, a ja teraz wiem że to moja wina, bo traktowałam jak dziecko. Zdarzało mu się ugryźć znajomych, kiedy ktoś ruszył stopą a Lilo był w pobliży. Zdarzało mu się ugryźć, kiedy koś próbował się z nim przywitać, mino że ja ostrzegam zawsze każdego żeby lepiej tego nie robić, a jak już chce się z nim przywitać to żeby kucnął, bo zaznaczaj ludzie wyciągają do niego rękę i próbuje pogłaskać po głowie, a ja wiem że on tego sie boi i od razu atakuje. Do męża już się przyzwyczai, tym bardziej że smakołyki dostaje tylko od niego, Wypracowaliśmy kilka komend - jak siad, zostań, nie itp.takie podstawowe komendy, do tego pól roku temu został wykastrowany, co mam wrażenie ze trochę pomogło, o przez na prawde długi okres Lilo nie okazywał agresji. Jednak ostatnio mąż jak wrócił do domu chciał sie z nim przywitać (zrobił to w sposób jaki Lilo nie lubi czyli wyciągnął rękę i pogłaskał go po głowie - tak z góry ) to Lilo go ugryzł. A Juz myślałam że udał. Problem w tym, że niebawem pojawi się niemowlę w domu - i nie wiem jak mam go do tego przyzwyczaić. Tu niby już był nie agresywny, ale jak widać zdarzają u się ataki agresji, Mam pomysł żeby jak dziecko zacznie się poruszać, to odgrodzę dom, gdzie pies będzie po jednej stronie barierki a dziecko po drugiej, ale czy tym jeszcze bardziej nie zaszkodzę? Mam też plan, że to mąż teraz będzie mu poświęcał więcej uwagi niż ja, ale żeby nie czuł się gorzej traktowany. Proszę o porady co robić.

 • Anna
  says:

  Witam, od jutra będziemy mieć szczeniaczka a dokładnie suczkę shih tzu. Suczka ma 8 tygodni a ja ma 6-letnią córkę i 2-letniego synka. Moje pytanie brzmi czego dzieci nie powinny robić takiemu maleństwu i jak z nią postępować przez pierwsze noce i dni. Dziękuję z góry i pozdrawiam

 • natalia
  says:

  Witam mam psa shih tzu i jest agresywny ugryz moja corka dwa razy i ie wiem co mam z tym zrobic . Proszę o pomoc i porade

  • Michał Szen
   says:

   najważniejsze to informacja o tym w jakich sytuacjach ugryzł - co robiliście wtedy przy psie? Myślę, że będziemy już o tej agresji rozmawiać w prywatnych wiadomościach.

 • Dusia
  says:

  Witam serdecznie . Od dwóch dni jestem właścicielka uroczego pieska shih tzu Toto ma 14 tygodni i jest pociesznym psiakiem gdyby nie spacery..pierwsze dwa były w porządku dopiero wczoraj bedac na smyczy pies zaczął strasznie szczekac i ujadac na obcych ludzi . Gdy widzi psy dostaje szalu dziś nawet sprobowalam zbliżyć się z nim do dwóch dorosłych shih tzu na spacerze myślac ze będzie lubił małe psiaki ale mocno szczekal tak ze psy uciekały przed nim. Nie fajne jest unikanie psów i branie go na rękę za każdym razem jak zaczyna szczekac na obcego. W domu dla dzieci jest kochany przytulany jest i kocha się bawić. Jaka taktykę obrać podczas spacerów? jestem osobą dość stanowcza i konsekwentna wiec wierze ze uda się go zresocjalizowac . dziękuję i pozdrawiam

 • JG
  says:

  Ja z kolei chcę się podzielić własnym i męża sukcesem, którego duża część ludzi nie osiąga poprzez brak więzi i zrozumienia. Duża część ludzi skupia się głównie na pielęgnacji fizycznej psa, która tak naprawdę poprawia utrzymuje dobre zdrowie psa i jego samopoczucie, ale jednak to za mało. To są psy nad wyraz uczuciowe i inteligentne. Bardzo szybko uczą się nowych rzeczy i wiecznie mają ochotę doświadczać czegoś nowego. Nierzadko bywa że pies terroryzuje właściciela i rodzinę bo uważa, że za mało zwraca mu się uwagi, za mało docenia albo okazuje coraz rzadziej uczucia. Przenoszenie psa z rąk do rąk obcych ludzi także nie wpływa dobrze na jego psychikę. To pies jednego Pana i jego rodziny, tego zdania nigdy nie zmieni, jest na to zbyt dumny i uparty. Agresją może także próbować prowokować nowych właścicieli, aby ci pozbyli się go i oddali rodzinie, która go sprzedała lub oddała. Kolejna rzecz to ważne jest by dużo z tymi psami rozmawiać i rozwijać jego intelekt, ponieważ mają ogromny potencjał. Mam tego psa ponad 4 lata i znamy się z nim jak łyse konie, bo dogadujemy się bez słów. Opiszę teraz jaki jest aktualny stan psychiczny i fizyczny naszego psa po tych wszystkich spostrzeżeniach:

  Mimo że akurat nasz piesek urodził się z całego miotu jako piesek o pewnym stanie upośledzenia umysłowego, przez co własna matka go odrzuciła a my mieliśmy z nim nie lada wojnę, praca nad nim kosztowała dużo czasu i zbliżeń. Piesek za dużo nie szczeka, jest spokojny i przyjazny. Bawi się z psami i innymi zwierzętami, także lubi gdy do domu przychodzą jacyś goście (bo coś się dzieje, kto wie może coś dadzą). Mimo że teoretycznie nie powinien zbytnio się przeciążać on uwielbia wędrówki po górach, jeździć w koszyku w rowerze jak i biec obok niego, co ćwiczone z umiarem spowodowało silny rozrost klatki piersiowej oraz dobry stan serca i wydolność płuc (jak by nie miał używać łap, to by miał skrzydła i latał zamiast chodzić). Jego ulubione zabawki to nie jest wcale maskotka, kość czy frisbee o rzucania, tylko plansze z łamigłówkami od poziomu jeden wzwyż i aktualnie planujemy zdobyć dla niego grę poziomu trzeciego (podczas gry nie lubi jak mu się pomaga, a jak się za wcześnie planszę podniesie, to naciska łapą, dając do zrozumienia że jeszcze nie skończył). Jak się tylko do niego mówi lub tłumaczy, słucha i patrzy niemal za każdym razem (chyba że potrzeby pierwszego rzędu w trakcie to wiadomo). Jeśli się na coś upiera, warto z nim negocjować i wytłumaczyć że się to mu jakoś opłaci a jak nie rozumie tych słów to pokazać co się ma na myśli, następnym razem lub za drugim zareaguje już bez gestykulowania i pokazywania. Rzadko musimy chodzić do lekarza ponieważ z reguły jest zdrowy jak byk.

  Wniosek? To nie pies dla osób szukających podwładnych a kompana równemu sobie, z którym można robić wiele ciekawych rzeczy. Jeśli oczekujesz psa, siedzącego w kącie oczekującego na polecenie, to Shih tzu nie jest psem dla ciebie. One nie lubią robić głupich i bezsensownych rzeczy, a traktowanie ich jak przygłupie istoty nie poprawia sytuacji, ponieważ tego nie znoszą. Cierpliwość przy tych psach jest pierwszą cechą jaka będzie ci potrzebna przy ich dużej upartości. Pozdrawiam wszystkich właścicieli tych psów.

  • Michał Szen
   says:

   dziękuję za dodanie swojego głosu do dyskusji o psach shihtzu.

  • Grażyna
   says:

   JG....Popieram to co piszesz...mam dwa shih tzu,pieska i suczkę i żadnych problemow z nimi.Maja po 2 lata,nikogo nie gryzą nie atakują,dla ludzi są bardzo przyjazni,niczego nie boja się.Są to wspaniałe pieski i za nic na świecie nie oddała bym ich nikomu...A może takie wredne zachowanie psów udziela się im od ich właścicieli...nikogo nie obrażając...Ja moich piesków traktuję jak członków rodziny,na równi ze mną..rozmawiam dużo z nimi,wszystko rozumią co do nich mówię.Spokojnie zachowuję się ja i one tak samo...Nie muszę wrzeszczeć,krzyczeć bluznic na nich-słyszę jak właściciele innych psów zachowują się...a potem skargi są na psy że to psy niedobre...Piesek jest nadzwyczaj inteligentny,suczka troszkę mniej.Wiedzą że łazienka jest do załatwiania potrzeb fizjologicznych,piesek już nie korzysta z łazienki,suczka tak.Jak już załatwią się w łazience to wołają mnie abym sprzątneła...Piesek potrafi ładnie mnie prosić abym wyprowadziła go na pole,mieszkam w bloku,łapie mnie za rękę zębami,ale nie mocno i ciągnie na pole,albo mnie całuje w obydwa policzki...haha inaczej mówiąc liże..Więcej już nie piszę o nich bo nie uwierzycie...ogólnie..mają same zalety,żadnych wad...ale czują że są bardzo kochane i dlatego są bardzo przywiązane do mnie.Pozdrawiam wszystkich właścicieli tych piesków...i podkreślam,zastanówcie się czy sami jesteście w porządku wobec swoich piesków...jest takie powiedzenie...jaki właściciel ,taki pies..

   • Elzbieta
    says:

    Witam Pani Grazyno….tez mam od ponad roku shih tzu i moge obiema rekami podpisac sie pod Pani @ nasz Mailo jest najukochansze stworzenie pod sloncem….przyjazny, pogodny ,nikogo nie gryzie….leci do kazdego sie przywitac nawet do obcych ….a szczegolnie lubi dzieci a one go uwielbiaja (te ktore go nie znaja na poczatku trzymaja sie na dystans ale szybko lody topnieja)wybralam Shih tsu za porada przyjaciolki i to byl naprawde dobry wybor...pozdrawiam serdecznie

  • Ewa
   says:

   Szczera prawda.Mam shih tzu już 14 lat i jest dokładnie tak jak to Pani opisała.To są bardzo mądre,inteligentne i wierne pieski.Pozdrawiam

 • Piotr
  says:

  Witam, również chcialbym prosić o radę w wychowaniu mojego 10 tygodniowego shih tzu żeby nie był agresywny bo na razie jego gryzienie jest całkowicie niergoźne ale wiem że kiedyś może to być kłopotliwe.

 • Inga
  says:

  witam,mam 7miesiecznego pieska shih-tzu,ogolnie jest bardzo fajny dopoki nie wyjdzie sie z nim na spacer.piesek szczeka na wszystko i wszystkich,podejrzewam ze dzieje sie tak od czasu gdy dzieci na dworze chcialy go usilnie poglaskac i wtedy bardzo sie przestraszyl.jak mozna go tego odluczyc ,jak podniesc jego pewnosc.przyznam ze jest to troche uciazliwe.pozdrawiam.

 • Kinga
  says:

  Witam. Mój SHIH TZU ma 3 lata. Jak był mały załatwiał swoje potrzeby w domu w jednym miejscu. Po jakimś czasie zaczął to robić na dworze. Od miesiąca mamy z nim problem. Znów zaczął sikać w domu. Robi to wszędzie, na pufę, na kosz z zabawkami dziecka, w buty, na poduchy. Próbowałam tego płynu odstraszającego zwierzęta, ale działał tylko na chwilę. Jaka może być przyczyna jego postępowania?

 • Gabriela
  says:

  witam,mam 5-cio letniego shih tzu,od pewnego czasu jest agresywny,warczy bez powodu,potrafi atakowac zebami nawet przy glaskaniu,coraz bardziej boje sie go,a w dodarku od dwoch lat sika w domu i nie ma sposobu by go oduczyc tych zachowan,nie krzycze,ani nie stosuje kar,nie chce oddac swej przytulanki,ale co mam robic,jak zapanowac nad nim,prosze o pomoc

 • Kamil
  says:

  Dzień dobry, mamy w domu 3 miesięcznego szczeniaka Shihtzu. Z początku było ok, był żywy, chętny do zabawy. Od jakichś dobrych dwóch tygodni coś mu się poprzestawiało. W ogóle nie ma ochoty na zabawę, tylko je i śpi. Byliśmy z nim u weterynarza, który stwierdził, że pod względem fizjologicznym wszystko jest w porządku. Jest zdrowy i nic mu nie dolega. W dodatku stał się agresywny. Przy próbie pogłaskania go warczy i zaczyna gryźć. Dodam, że na co dzień czas spędza z nim narzeczona, bo ja z racji dłuższych wyjazdów służbowych jestem w domu tylko w weekend i dwie noce w środku tygodnia. Do niej się nie rzuca, tylko do mnie i niektórych innych członków w rodzinie. Dziwne, bo wcześniej był bardzo towarzyski i nic nie wskazywało na jakieś problemy. Co może być tego przyczyną?

 • Zyggi
  says:

  Poprosze o wskazowki ,odbieram 4 letniego which Tzu ,Jakarta mam z nim postepiwac , dzeki za infornacjie.

 • Monika
  says:

  Witam,
  mamy dwuletniego psa rasy shih tzu i mamy problem z załatwianiem się psa w domu w nocy. wychodzimy z nim regularnie tzn 6, 7:30, ok 16 i cześto zdarza się że jest na podwórku do ok 19 i później przed nocą jeszcze dwa razy w tym ostatni raz ok 22:30. I problem polega na tym, że w ciągu dnia wytrzymuje nawet jeśli nas nie ma dłużej niż 8 godzin a w nocy ... można powiedzieć że praktycznie w każdą noc jest nasikane w pomieszczeniu gdzie śpi. Co zrobić i jak nauczyć go żeby w nocy nie sikał? Proszę o pomoc, bo już pomału brakuje nam siły do naszego pieska.

 • Bona
  says:

  Witam. Mam również psa rasy shih tzu. Bardzo ciekawy jest z charakteru. Reaguje na krzywdę itp. Mamy go 3 lata. Ale jedno mnie martwi. Nie pozwala mi podejść do siebie gdy szczeka np. na jeża. Mało tego, ma takie dni złośliwości ze sika jakimś Prze siebie upatrzonym miejscu. Myślałam o sterylizacji. Czy może to w jakiś sposób złagodzić jego agresywne zachowanie? dodam że gryzł mnie niejednokrotnie w sytuacjach gdy musiałam go zabrać do domu lub przemywam mu oczy, nawet jak tylko powiem coś do niego typu:ze jest niedobry to warczy. Nie wspomnę ze mój mąż to nawet kolo mnie usiąść nie może.

 • Michał
  says:

  Witam,

  Własnie zakupiłem szczeniaka shih tzu ma 7,5 tyg. Proszę o kilka rad na temat wychowania psa

 • Natalia
  says:

  Witam, od dwóch lat mam suczkę shih tzu, potrafi wykonywać komendy "siad", "poproś", "leżeć" ale nie potrafimy oduczyć jej uciekania. Mamy bardzo dużą działkę, jednak ona najczęściej jak się da ucieka przez dziury w płocie, chociaż ciągle je zakrywamy to zawsze znajdzie sposób na ucieczkę. Gdy ją gonimy to tylko ucieka... Jak ją tego oduczyć? Mieszkamy przy bardzo ruchliwej drodze i boimy się że kiedyś wpadnie pod samochód 🙁 Bardzo proszę o odpowiedź na maila.
  Pozdrawiam

 • KArolina
  says:

  witam posiadam 2 letniego pieska rasy shitzu gdy chce sie go poglaskac czy wziasc na tece np rzeby postawic na kozetce do wterenyraza to starsznie warczy i szczeka mam 2 malych dzieic ktore go nie meczyly od malutkiego byly wobec niego obojrtne boje sie ich samych zostawic s peiskiem w pokoju posze o pomoc

 • Basia
  says:

  Witam, proszę o poradę jak postępować ze swoim 1,5 rocznym shih tzu od pewnego czasu stał się agresywny i szczekliwy. pozdrawiam

 • Agnieszka
  says:

  Tak sobie czytam tw komentarze i zastanawiam się, gdzie zostaje popełniony błąd przy wychowaniu skoro zachowania agresywne się powtarzają. My mamy shih tzu w wieku ok. 5 miesięcy, co prawda od niedawna, tzn.jakiś miesiąc,-suczka była zaniedbana,nie wiedziala co to szczotka, nie umiała sie bawić zabawkami, nie miała iminia, od poprzednich wlascicieli wiem, że, delikatnie mowiąc nie znosiła samochodu. Teraz jest całkiem odwrotnie- nowego imienia nauczyla sie w 2 dni, jezdzi ze mna niemal wszędzie, zostaje sama w samochodzie na 10-15 min i nic nie niszczy, szczotkę sama przynosi zeby ją wyczesac w ramach zabawy. Nie zauważyłam u Toffinki żadnych agresywnych zachowań, chociaz nie ukrywam, że czasami bawię sie z nią jak z dużym psem, zdarza jej sie w trakcie zabawy warczeć,ciągać za szmatkę itp.kiedy jednak trafi przypadkiem na rękę, od razu puszcza. Generalnie to pies, w którym jest 0 agresji. Co wiec zrobic zeby nie bylo takich sytuacji jak opisane wyżej ?

 • Edyta
  says:

  Widzę że problem agresji niespełna rocznych szczeniaków tej rasy jest dość popularny. Mój psiak ma 8 mies i od ok. 3 tyg mamy z nim problem. Na spacerach strasznie szczeka do obcych i wyrywa się na smyczy aż momentami na niej się dusi. Nie reaguje wtedy na żadne komentuje typu
  nie wolno czy przestań, zostaw. To samo
  jest jak widzi psa. Nie był izolowany od małego więc miał kontakt z ludźmi a do innych piesków owszem szczekal i wygrywał się ale jak podszedł i powachal to odpuścił. Teraz do ludzi to z mężem boimy się go dopuszczać bo jak jakiś czas temu pobiegł to zaraz polizal rękę i było ok a teraz podbiegnie i złapie kogoś za nogawke. Naprawdę nie wiemy co w niego wystąpiło tym bardziej że w ostatnim czasie nie miał żadnych powodów aby stać się bardziej agresywny.

 • Marzanna
  says:

  Witam
  Od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką suni shih tzu, ma dopiero 7 tygodni. Chciałabym wychować ją na dobrego pieska. Proszę o poradę w tej kwestii. Pozdrawiam

 • Iza
  says:

  Witam serdecznie, mam prawie 2 letniego shi tzu. Jest cudowna, łagodna i bardzo do nas przywiązana. Mam tylko jeden problem. Włos naszej białej Daesy obok miejsc gdzie robi siusiu i przy pyszczku zrobił się mocno ceglasty. Kupiłam odpowiedni szampon, ale to nie dało żadnej poprawy. Przemywanie płynem do tego przeznaczonym też niewiele pomaga
  Nie wiem jak sobie z tym poradzić.
  Proszę o pomoc. Słyszałam, że może mieć to związek z żywieniem psa

 • Agnieszka
  says:

  Witam! Mam problem z shih tzu ma niecały rok nie wiem jak nauczyć go załatwiania się na polu tzn. Załatwia swoje potrzeby w domu a wychodzę często na pole i nie mogę nauczyć go żeby wolał na pole jak ma potrzebę. Z góry dziekuje

 • Magda
  says:

  witam:)
  jestes wlasciecielka 8 tyg suczki shih tzu;) mam kilka pytan:
  moja mała zjada swoja kupke.. czy masz na to jakies rady?! w dzien jak wychodzimy na spacer to ja odciagam albo sama odchodzi ale tylko w domu w nocy lub jak nie wyjdziemy od razu sie rzuca i polyka cala.
  2 sprawa czytam ze shih tzu robia sie agresywne jak dorastaja, jak temu zapobiec? nie chcialabym aby i ona sie taka stala, poki co jest tak madra i kochana .
  3 pytanie kiedy chce poglaskac mary-lou to od razu zaczyna gryzc rece zwracam jej uwage mowiac glosno ze nie wolno czy to wystarczy by w przyszlosci nie byla ,,agresywna dla rak,,?

 • Krzysztof
  says:

  Sluchajcie. Mam w rodzinie 2 psy z tego samego miotu.
  Piesek mojej siostry jest pokorny da sie poglaskac i zachowuje sie jak cywilizowany:-)
  Natomiast moj gryzie, drapie czesto nie da sie go poglaskac. Wchodzi w stany ze atakuje . Czemu taka roznica? O co chodzi?

  • Michał Szen
   says:

   To co piszesz jest zupełnie normalne, psy z tego samego miotu po tych samych rodzicach mogą się znaczącą różnić charakterem i to od maleńkości. Twój jest bardziej energiczny i najpierw dobrze się z nim pobaw zabawkami (miękkie zabawki do gryzienia i szarpania) a głaskanie będzie dopiero potem jak pies się zmęczy.

 • Asia
  says:

  Witam mam suczke ktora wychodzac z domu sika mi przed wejsciem na dworze sika i przychodzac do domu sika mi i kupe robi nie moge ja oduczyc ma 7miesiecy i tak jest codziennie

 • KATARZYNA
  says:

  Mam pieska 5 letniego,,,od kiedy skonczył rok wszystkich obcych wychodzących z domu atakuje i biegające obce dzieci.

 • Justyna
  says:

  Dzień dobry. Mam trójkę dzieci w wieku 10,9 i 3 lata wszystkie dzieci oczywiście chcą psa. Decyzja już zapadła i na wakacje chcemy zakupić psa. Szukałam wszędzie informacji na temat najlepszych małych psów do domu oczywiście do domu z dziećmi. Ze wszystkich artykułów najlepszym psem okazuje sie Shi-tzu. Trafilam tez na Twoja strone i tutaj przy tych wszystkich komentarzach trochę sie przestraszyłam, ponieważ wszystkie osoby piszą o problemach z agresją u psów. Czy uważasz, że powinniśmy wybrać inną małą rasę ? Pozdrawiam.

 • Anna
  says:

  Mam 3 letnią suczkę Shih tzu. Jest słodka, grzeczna, reaguje na polecenia, nigdy na nią nie krzyczę, bo rozumie czego od niej oczekuje i to robi. Mam dużo wnuczek (7) bardzo chętnie się z nimi bawi, uwielbia małe dzieci, potrafi bawić się nawet z niemowlakami. Jest wielkim pieszczochem, przytula się, rozkłada na kolanach w oczekiwaniu na głaskanie i drapanie. Toleruje wszystkich domowników, najszczęśliwsza jest kiedy wszyscy są w domu. Szczeka tylko z radości, pod drzwiami kiedy sama wraca do domu z podwórka i na dźwięk dzwonka lub domofonu. Po przeczytaniu poprzednich wpisów o agresywnych i nie posłusznych shih tzu jestem zdumiona, że takie mogą być problemy z psami tej rasy. W tym miesiącu próbowałam ją dopuścić do psa, jej narzeczony rownież był pogodny i posłuszny. Serdecznie współczuje wszystkim, którzy mają problemy z psami tej rasy, bo tak jak są piękne tak inteligentne, grzeczne kanapowce do kochania.

 • ola
  says:

  witam mam suczkę 5 miesięczna i nie wiem kiedy ona się będzie gonić1 raz boje się bo koło nas jest dużo psów .

 • Renata
  says:

  Witam, mam 2 letnia shitzu. Mam problem tego typu, ze nie reaguje na moje polecenia. Nie mam możliwosci przywołania jej podczas ucieczki. Boję się, że kiedyś nie zdążę i wpadnie mi pod auto.Pozdrawiam

 • Kryśka
  says:

  Witam mam przeogromny problem z moim pieskiem.strasznie piszczy a nawet wyje kiedy zostaje sam w mieszkaniu lub innym miejscu np. Pod sklepem kiedy robie zakupy. Czy da się to jakoś zmienić bo ma już 4,5 roku i nie wiem czy taka zmiana jest jeszcze w ogóle możliwa. No i najważniejsze jak to zrobić. Posadzono mnie przez te jego zachowanie nawet o znęcanie się nad nim. Błagam pomocy bo nawet odkąt go mam nie mogę wyjechać na wakacje i zostawić go na czas posiłku w hotelowym pokoju bo przeszkadza innym.

  • Michał Szen
   says:

   można to zmienić, można psa nauczyć aby zostawał sam w domu i aby był spokojny, jest to jednak temat na godzinną rozmowę bo musicie poznać kilka ćwiczeń i ważnych aspektów odnośnie szkolenia takiego psa, polecam umówienie się na indywidualną lekcję na żywo lub skorzystanie z lekcji przez internet: https://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow-przez-internet-konsultacje-online/

   • Karina
    says:

    Witam
    Moja suczka ma 3lata odebralam ja ze schroniska u mnie jest ponad rok czasu i teraz mam z nia problem nie chce zostawac sama w domu idrazu szczeka piszczy nawet jak ze znajomymi zostanie! Wszedzie musze ja brac .:( na spacerku strasznie ciagnie za smycz prawie sie dusi gdy zobaczy inne psy proboje sie wyrwac jest agresywna scczeka i piszczy.prosze o pomoc

 • Dorota
  says:

  Witam. Mam 10 tygodniowego shih tzu. Jest ze mną od 5 tygodnia życia. Pytanie moje brzmi. Jak uczyć by skal na specjalne podkłady które leżą na podłodze? Często pokazuje jej gdzie ma sika ale zdąża się że stanie obok i że sika się na podłogę zamiast na podkład. Proszę o pomoc.

 • Zuza
  says:

  Witam mam male pytanie mianowicie pieska rasy shih tzu chodzi o to czy jesli zaadoptuke klku letniego pieska , poniewaz koleżanka nie może sie nim opiekować i chce mi go podarować to czy on będzie bardzo tesknil , jak zareaguje na nowy dom ?

 • Olga
  says:

  Witam. Mam trzymiesięcznego szczeniaczka. Niestety jest agresywny. Pani od której go kupiłam twierdziła, że ma 8 tygodni. Potem okazało się , że ma 4. Czy to , że został za wcześnie odebrany od matki może mieć wpływ na takie jego zachowanie? Piesek gryzie za nogi, kompletnie nie reaguje na żadne komendy. Absolutnie nie można mu niczego zabrać ! A jak to szczeniak...co napotka na drodze odrazu do pyszczka. Nawet bawiąc się swoimi zabawkami warczy, ale nie w taki normalny sposób tylko ze złością , wręcz wściekłością. Bardzo proszę o jakąś poradę. Jak nauczyć go posłuszeństwa ? i pozbyć agresji ?

 • Ewa
  says:

  Witam,mam 3 miesięcznego shih tzu.Mój problem jest tego typu,iż nie toleruje mojego męża.Wczoraj podczas aportowania świadomie ugryzł go w rękę,zresztą nie pierwszy raz.Natomiast przy mnie jest łagodny.Co robić?proszę o poradę

  • Michał Szen
   says:

   pies musi poprostu POLUBIĆ męża, są na to różne sposoby, zarówno związane ze smakołykami jak i z odpowiednimi zabawami, chodzi o budowanie dobrych skojarzeń, aby pies uznał, że ten Twój mąż jest fajny, jak go polubi to nie będzie się tak wobec niego zachowywał. Jak jesteście z moich okolic to zapraszam na lekcje szkolenia psa, pokażę Wam co i jak ćwiczyć z psem aby zmienić jego zachowanie.

 • Kasia
  says:

  Witam. Mój shih tzu ma prawie 5-msc a ciągle ma krótkie włoski, czy to normalne czy zostałam oszukana. Spotykam dużo shih tzu i w tym wieku mają długie a mój nie?

 • Iza
  says:

  Witam mam 2 letnią suczkę, jestfajna, kochana, ale ostatnio została na pare godzin w domu mojej mamy, w którym bardzo często bywa, czasami sama i po powrocie okazało się, że obgryzła drzwi. Niedługo spędzi 4 dni z moją mamą, ponieważ jedziemy na wakacje i boję się , że znowu coś pogryzie. Dodam, że moja mama bardzo ją kocha i spędza z nią dużo czasu, Deasy często u niej śpi. Proszę o radę jak uniknąc takiej sytuacji

 • Anna
  says:

  Witam, od kilku dni mam 4 miesieczna suczkę, słodziak, ale bardzo lękliwa, akceptuje tylko syna, 12 lat, na jego widok szaleje, natomiast nas dorosłych się boi, ucieka. Dlaczego tak się zachowuje, czyżby jakieś złe przeżycia? Najlepiej się czuje w jego pokoju, i ciągle za nim wygląda, nas ignoruje gdy ją wołamy.Dodam, że wogóle nie szczeka. Proszę o radę.

 • Monika
  says:

  Witam. Mamy z mężem zamiar kupić psa rasy shih tzu. Nasze obawy wiążą się z różnymi sygnałami dot. agresji w/w psów. Tzn. mieliśmy cocker spaniela, który po przyjściu na świat nazego syna wykazywał wobec niego agresję. Po kontaktach ze szkoleniocem, licznych próbach, gdy syn miał niespełna 8 m-cy oddaliśmy go zaprzyjaźnionej rodzinie i nie mamy z nim kontaktu. Bardzo to przeżyłam i nie chciałabym, aby z shih tzu sytuacja się powtórzyła. Nasz syn ma teraz 3 lata. Bardzo chciałabym , aby miał kontakt z psem (sama kocham psy). Czego uniknąć na wstępie? A może lepiej wybrać inną rasę?

 • Amelka
  says:

  witaj Ewa, ja mam problem z sierścia, moją sukę znalazlam mam ją już rok ale od początku miała brzydką sierść tzn kędzierzawą, suchą i szorstką, co zrobić żeby była ona miękka i gładka

 • Ewa
  says:

  Witam serdecznie. Mam 9 miesięczną suczkę Shih tzu, wabi się Dżezi. Jest grzeczna i cudowna, z reguły reaguje na polecenia, choć jeszcze nie na wszystkie, ponieważ jest bardzo uparta i ma swoje zdanie, ale rozumie wszystko. Uwielbia dzieci i bardzo chętnie się z nimi bawi. Jest też bardzo charakterna, lubi pieszczoty, głaskanie i drapanie, ale tylko wtedy gdy ona ma na to ochotę. Na zewnątrz wita wszystkich przechodniów merdaniem ogonka i oczekuje zainteresowania od wszystkich dookoła i jest wręcz rozczarowana, jak ktoś przejdzie obojętnie. Uwielbia biegać i jazdę w koszyku rowerem.
  Wita też wszystkie psy duże i małe, szczeniaki i starsze, podbiega do nich, żeby się bawić, ale jak już jest blisko to na początku kładzie się na plecki nóżkami w górę i jakby pokazuje, że jest podległa, czasami nawet przewraca oczki i wygląda jak nieżywa. Czy to normalne zachowanie? Trochę czasu mija zanim się podniesie, a czasami leży i leży.
  Drugim problemem jest to, że zdarzają się jej dziwne bezdechy, zaczyna wtedy strasznie charczeć i się dusi, z reguły trwa to kilka sekund i zdarza się przeciętnie raz na miesiąc. Żaden weterynarz nie podjął tematu, tylko każą obserwować. Nie wiem co wtedy robić. Boję się, że kiedyś nie złapie oddechu i nie będę mogła jej pomóc.
  Dziękuję za każdą odpowiedź.

 • Anna
  says:

  Witam moja suczka shih tzu gryzie wszystkie rzeczy materialne obgryza dosłownie wszystko od łóżka do zabawek córki w stosunku do dzieci jest kochana ale wada jej największą jest to ze załatwia się na łóżku córki z którą się przyjaźni jak zostawiamy ja w domu i nas nie ma co robić? Proszę o pomoc

 • Kasia
  says:

  Czy moge wychodzic na dwor z 8 tygodniowa suczka ktora nie miala jeszcze drugiego szczepienia?

 • agnieszka
  says:

  mam 2 miesiecznego szczeniaczka ile razy dziennie dawac karme ? i jaka najlepiej ? jak wychodzimy na dwor to siedzi nam przy nodze co zrobic zeby sam biegal a nie za nami ?

 • Kamila
  says:

  Witam serdecznie. Mamy w domu prawie 12 tygodniową suczkę shih tzu. Mała bardzo lgnie do domowników, jednak to ja się nią najwięcej zajmuję.
  Problem jest taki, że często im daje się głaskać i leci do nich, a mnie gryzie w palce u rąk i stopy. To dopiero początek z nami, ale czy to jej przejdzie? Zastanawiałam się, czy nie jest to spowodowane rośnięciem zębów a i może wie, że na więcej, jeśli o moją osobę chodzi, może sobie pozwolić.

 • Małgorzata
  says:

  Witam i proszę o pomoc,mam 3 miesięcznego pieska shih tzu strasznie nas gryzie po rękach i nogach, nie toleruje mojego męża ,szczeka bardzo na niego jak wraca z pracy nie da mu się ruszyć na krok,lata za nim jak opętany.Proszę o pomoc.Dziękuję z góry

 • Marianna
  says:

  Przeczytałam wszystkie komentarze i strach mnie obleciał po całości. Właśnie dziś jadę do schroniska po Shih tzu. Kocham zwierzaki. Mam 6 kotów i dwa psy, które odeszły w tym roku. Ból po ich śmierci jest tak wielki, że po dwóch tygodniach ten ból i stres przyczynił się do zawału. Zrobię wszystko aby nowy piesek był szczęśliwy. Jest to piesek, który był porzucony. Pozdrawiam Pana Michała i wszystkich sympatyków tych pięknych piesków.

 • Marta
  says:

  Mam suczke 6,5 letnia od kilku dni zrobila sie agresywna a dziś jak chcialam ja wytrzeć kiedy wrocila ze spaceru ugryzla mnie. Do tej pory to.sie nie zdarzalo, nawet nie szczekala do wszystkich sie przytulala i chetnie dawala sie glaskac nawet obcym. Do.dzieci tez zawsze chętnie podchodzila.i nigdy nie zrobila nikomu krzywdy. Jak byla.zmęczona zabawami dziecka po prostu szla.pod lozko i sie chowala. Martwie sie skad sie to wzięło, za kilka miesięcy pojawi sie u nas dzidzius i zastanawiam sie co to bedzie. Jak narazie to chetnie przychodzila i sie przytulala.nawet do brzuszka. Czy jestem w stanie cos zrobic aby to jej dziwne agresywne.zachowanie znikło?

 • Iwona
  says:

  Witam,mamy 8 tyg.Shutzu...od tygodnia,chciałabym się dowiedziec co mogę dawać do jedzenia bo rozne sa opinie, do tej pory daję sucha karmę i kurczaka z ryzem...sucha Karma jest cały czas w misce ,więc nie wiem czy to dobry pomysł...bo w sumie nie jest uczony stałej pory żywienia, niewiem też jak nauczyc by susiala na mate bo na dwór na razie nie wychodzimy...ponadto zaczyna grać stopy, ręce...bardzo proszę o pomoc.

 • hanka
  says:

  Nasz jest super.?
  Ma swoje humory ale nie jest agresywny. Ogólnie to słodziak na własnych warunkach.
  Oczywiście trochę rozpieszczony.

 • Ewa
  says:

  Dzien dobry.
  Mam 7 tygodniowego shih tzu, ktory zostal oddany w wieku 6 tygodni, bo suka zdechła w połogu z uwagi na „złapanie jakiegos wirusa”. Mały jest zdrowy i pogodny, ale gryzie po stopach, nogawkach i rękach jak oszalały. Wiem, ze jest malutki i wiele z nauki zycia w stadzie go ominęło, jednak stanowcze NIE, zakończenie zabawy, odstawianie psiaka jak zaczyna gryźć niestety nie wiele daje. Jak wpada w szał probuje tez go uspokoić, przewracając go na plecki i czekajac az ochłonie, ale dziala to na krotko. Jak wstaje podchodzi, wacha mnie, idzie do zabawek i przez chwile jest Ok, ale po chwili znow przybiega chcac sie bawic i gryzie. Teraz to nie problem, bo nic zlego nam nie robi, ale jak jakos tego nie opanuje, moze sie to z czasem przerodzić w agresje. Czy moglabym liczyc na jakas poradę w tej kwestii? Z gory bardzo dziekuje 🙂

 • Anna
  says:

  Mój shih tzu 23.06.2028 ukończy rok, ale zaczyna być bardziej agresywny do obcych, szczeka bardzo i skacze, boję się ponieważ za chwilę bedzie dziecko a on jest coraz gorszy....jeżeli coś jest nie po jego i chcemy np. żeby poszedł z tamtad i go wyganiamy to potrafi warczeć tak ze ugryzlby mnie albo męża... proszę o pomoc

  • Michał Szen
   says:

   w sprawach agresji trzeba podejść do tematu na poważnie i dokładnie przeanalizować tryb życia psa i jego charakter, dlatego polecam zapisać się z psem na szkolenie, ogólne porady przez internet boję się że mogą być nie trafione, każdy pies jest inny i musi ktoś go zdiagnozować i dobrać dla niego ćwiczenia.

 • Irena
  says:

  Witam . Mam shih tzu 7,5 roku chłopczyk. jest bardzo bojaźliwy i praktycznie od szczeniaka gryzie w czasie strzyżenia , czy pielęgnacji. Czasami nawet w trakcie głaskania, co uwielbia. Ale jak nadejdzie moment że ma dość bez ostrzeżenia potrafi ugryźć. Kupiłam teraz drugiego shih tzu, żeby było mu raźniej. Malutka jest cudowna, zaczepia go do zabawy, ale on jest poważnym panem :). Broni swojej miski, legowiska, zabawki. Czy coś można jeszcze zaradzić na te agresywne zachowania? pozdrawiam

 • zbyszek
  says:

  mam pieska shih tzu pultora roczna.niechce sama zostawac w domu wyje szczeka wszystko gryze.Co stewrza problem dla somsiadow jak jom nauczyc zostawiania samej

 • Alina
  says:

  Witam, mam problem z moim 8 tygodniowym shih tzu. Nie ma jeszcze ostatniego szczepienia a ja jestem zmuszona wyprowadzac go choc na chwile na dwor zeby zrobil swoje potrzeby.. próbowałam to nauczyć załatwiania potrzeb na maty ale mogłam siedzieć przy nim nawet godzinę i trzymać to na macie A on i tak się nie załatwiła ale to puszczę to od razu znajduje miejsce nawet 2 cm od maty i tam swoją potrzebę zrobi... maty omija szerokim łukiem ? mam to od tygodnia, był w hodowli domowej gdzie nie uczono go załatwiania na maty bo chodził głównie po dworze.. teraz jak go wprowadzam na dwor zrobi swoją potrzebę ale i tak zdarza się ze 5 min po powrocie zrobi siku oczywiscie z dala od maty... staram się ignorować kiedy się załatwi w domu A na dworze zawsze dostaje za to smakołyk.. za miesiąc będzie musiał sam zostawać w domu w ciagu dnia i boję się że zasika cały dom ? jak powinnam to wychować żeby robił na maty ?

 • Mariusz
  says:

  Witam, mam rocznego pieska shih tzu jest systematycznie wyprowadzany a mimi to chodzi i oznacza swój teren w domu. Czy jest na to jakiś sposób, z góry dziękuję.

 • Mariusz
  says:

  Witam, mam prawie rocznego shih tzu problem jest taki że oznacza swój teren w domu obsikując ściany, choć jest wyprowadzany na dwór. Czy można go tego oduczyć.

  • Michał Szen
   says:

   można psa oduczyć obsikiwania ścian, tylko trzeba przeanalizować ogólny tryb życia psa, jak on spędza dzień. nie można zająć się tylko tym problemem sikania, to może być tylko objaw bardziej skomplikowanego problemu. proszę o kontakt na michal@szkola-doberman.pl

 • basia
  says:

  witam, ja mam problem z pozostawianiem mojej 3,5 msc suni samej. Przeszłysmy cały etap wprowadzania do klatki, zostawiania na chwile ze smakołykami, zostawiania na dłuższą chwilę, potem na 1 godz i za każdym razem jest okrutna rozpacz, niezmiennie, niezależnie co jej dam i zostawię, jak tylko znikam z pola widzenia to wydziera się w niebo głosy:) kiedy po nią wracam, wezmę ze sobą, czy też pójdzie za mną np. do kuchni, to jakby nic się nie działo, jest spokojna, kładzie się pod nogami i śpi. Jest u nas 3 tygodnie i od samego początku była zawsze z kimś, teraz od kilku dni ćwiczymy zostawanie i proszę mi wierzyć, nie sądziłam, że taki maluszek 2,5 kg jest w stanie przesunąć wielką metalową klatę na środek pokoju...:( próbowałyśmy tez zostawiania w pokoju, bez klatki, ale to co zostało z pokoju było przerażające:) nie wiem już jak do tego podejść, bo jakbym miała 2 psy w jednym, jak ktoś jest obok to pies spokojny i śpi, a jak nie ma nikogo to potworek:) muszę znaleźć rozwiązanie bo muszę być w pracy a dzieci w szkole...

 • Karolina
  says:

  Mój Shih tzu obgryza ogon z włosów nie wiem dlaczego. Nie jest to zabawa leży I wyskubuje włosy robi to przy nas . Gdy jest sam nawet nie dotknie. Zła jestem bo chce żeby miał długi włos A przez ten ogon cały czas trzeba go krótko obcinac.

 • Justyna
  says:

  witam, zastanawiam się nad zakupem szczeniaka Shih tzu. Pieski tej rasy bardzo nam sie podobają, mam w domu 9 letniego synka, który wręcz jest w nich zakochany. Jak wybrać mądrze szczeniaka i jak go socjalizować w pierwszych dniach ?

 • Sylwia
  says:

  Witam mam pieska shih tzu ma półtora roku i gubi sierść miał nie gubić a ja mam codziennie pełni sierści czy to normalne

 • Slawomir
  says:

  Czy shih-tzu mozna dawac kurczaka mieso z rosolu

 • Ida
  says:

  Ja również potrzebuje pomocy, ponieważ mam 2 miesięcznego szczeniaka i nie wiem ile dawać mu karmy dziennie .
  Prosiłabym o pomoc
  Z góry dziękuję

  • Paula
   says:

   Ja mam Shitzu też ale ma 3 miesiące i daje jej 3 razy dziennie karme ale małą garstke karmy dlatego że ma malutki żołądek

 • Łukasz
  says:

  Witam chciał bym porady jak wychować pieska ma 4 miesiące i lubi gryźć proszę o poradę na maila

 • Paula
  says:

  Witam jak.nauczyć Shitzu żeby sikała na mate ma 3 miesiące dopiero i chodzę z nią co godzinę na dwór ale jak chce jej się siku to raz zrobi na matę a raz na podłogę kupiłam już jej płyn który psika jej się na matę i akyszek ale czasami nie pomaga i też mam pytanie ile musi mieć miesięcy żeby nie sikała w domu ?

 • Grażyna
  says:

  A moja suczka ma dwa miesiące, brzydko pachnie i ma ciągle brudny odbyt.

 • Ewelina
  says:

  Witam mam problem ze swoim Shitzu a mianowicie drapie mi futruny drzwi niestety nie mam swojego mieszkania wiec naraza mnie to na spore koszty chcialaby go tego oduczyc . Dzieje sie to tylko wtedy kiedy nie ma nas w domu a drzwi od danego pomieszczenia sa zamkniete . Tak jak zostawiamy otwarte drzwi nie drapie . Czasem zapomne zostawic drzwi otwartych od łazieki i mianowicie ta futryna wyglada najgorzej .... jak sie pozbyc problemu nawet gdy zamkne drzwi zeby nie zostaly one zniszczone

 • Katarzyna
  says:

  Dzień dobry, mój nowy nabytek ma 1rok i 8 miesięcy oddała ją pani nie mająca warunków, miała być spokojna, nie gryząca, ogólnie pies potrzebujący spacerów co dla nas mieszkających przy lesie nie stanowiło problemu tym bardzie, że nasza poprzednia sunia odeszła po 11 latach, przyszła po miesiącu od odejścia poprzedniej spoanielki, mamy też 2 kotki perskie 4 i 5 letnie ale one dla niej nie stanowią zagrożenia poznają się i już tolerują jest z nami od miesiąca i..... niestety gryzie, rzuca się, nie da się umyć, ( wpuszczenie do brodzika skończyło się agresją , a na moje pytanie jak była myta odpowiedź brzmiała zaciągana na smyczy pod prysznic ( nie dziwię się niechęci) wyczesać , wszystko jest ok, jak jest tak, jak ona chce, każde wyegzekwowanie od niej tego czego nie chce wyzwala agresję wysterylizowaliśmy ją bo też nie była wysterylizowana, na wizycie u wet. po operacji musiała mieć założony kołnierz bo nie dało rady we dwójkę ją trzymaliśmy i był istny szał ze skakaniem mężowi do twarzy, po dociekliwych pytaniach okazało się , że jednak to pies rządził wśród pani i jej dzieci

 • Basia
  says:

  Dzień dobry. Mam 10 tygodniowego szczeniaka, który łapie za skarpety i dłonie - gryzie. Proszę o poradę. Dziękuję i pozdrawiam.

 • Małgosia
  says:

  Mam 4 shihtzu, 2 dziewczynki i 2 chłopców. Mają 15 miesiecy i wciąż nie mogę nauczyć ich załatwiać się na dworzu. Mieszkamy na wsi, maluchy mają zagrodzony trawnik, bardzo chetnie wychodzą z domu na dwór ale wciąż posikają albo zrobią kupę w domu. POMOCY

 • Małgosia
  says:

  Dzień dobry. Mam am 4 shihtzu, 2 dziewczynki i 2 chłopców. Mają 15 miesiecy i wciąż nie mogę nauczyć ich załatwiać się na dworzu. Mieszkamy na wsi, maluchy mają zagrodzony trawnik, bardzo chetnie wychodzą z domu na dwór ale wciąż posikają albo zrobią kupę w domu. POMOCY

 • Monika
  says:

  Ja mam dwa shih tzu. Piesek 2 lata suczka 6miesiecy.
  Wychowywane przy malym dziecku, ktore nie raz targa na ogon czy szarpie sie zabawkami. Nigdy nie bylo agersji. Starszy jak byl malutki raz warknal jak mial kosc- kosc zabralam, pogrozilam , klapsa dostal i od tego momentu corka moze z nim na pol ta kosc gryzc.

  Pytanie mam: czy podczas 1 cieczki mozna dopuscic suczke?
  Nie ulrywam, ze psiaki sa ciagle razem i moze to byc niewykonalne - oddzielenie ich. Cos jej moze grozic z tego powodu, ze jest mlodziutka?

Dodaj komentarz