Zioła na stawy dla psów - profilaktyka i suplementacja ziołowa

Zioła na stawy dla psów - profilaktyka i suplementacja

zdrowie - Michał Szen - 1 Komentarz

zioła na stawy dla psa

Sprawdzone zioła na chore stawy u psów

Chore stawy u psa odbijają się bardzo negatywnie na jego zdrowiu i utrudniają psu funkcjonowanie poprzez bodźce bólowe. Może to również prowadzić do problemów behawioralnych u psów. Choroba stawów u psa może rozwijać się bardzo powoli i może nie być zauważona dopóki nie pojawią się wyraźne znaki bólowe u psa lub też gdy pies zrobi się mniej ruchliwy. Objawy te pojawiają się zwykle dopiero wtedy gdy w zaawansowany sposób degeneracji ulegnie chrząstka stawowa.

Objawy chorych stawów u psa

    Pies którego bolą stawy:
  • nie chce wchodzić po schodach
  • kuleje, utyka na jedną nogą (zwykle tylnią)
  • zaczyna poruszać się dużo wolniej
  • nie może wskoczyć na krzesło lub fotel na które wcześniej wskakiwał
  • kładąc się wydaje krótkie jęknięcie z bólu
  • zesztywniałe i obolała stawy doskwierają psu przy zimnej i deszczowej pogodzie
  • obolałe i zesztywniałe stawy dają się we znaki psu wczesnym rankiem gdy po długim śnie stawy są mało mobilne
  • nie cieszy się z wyjścia na spacer bo chodzenie sprawia mu ból
  • pies może też nie chcieć kontaktu fizycznego np. głaskania, podnoszenia go - bo wiąże się to dla niego z bólem - może też pojawiać się warczenie lub agresja jeśli pies zacznie kojarzyć że dotyk człowieka wiąże się z bólem

Profilaktyka na choroby stawów u psów

Idealny scenariusz to taki, aby już w wieku średnim psa podawać mu preparaty wspomagające utrzymanie w dobrej formie stawów i nie czekanie na starość i pojawienie się objawów bólowych. Z profilaktycznego punktu widzenia ważna jest też odpowiednia dieta psa oraz utrzymanie optymalnej wagi masy ciała psa. Jeśli trenujesz z psem jakieś psie sporty czy choćby intensywnie biegasz z psem to warto to wszystko konsultować z lekarzem weterynarii aby tak prowadzić psie treningi aby nie obciążać nadmiernie stawów psa. Liczą się też takie rzeczy jak 'dni wolne' gdzie pies się regeneruje, odpowiednia ilość snu czy dobranie odpowiedniego podłoża do ruchu dla psa. Najważniejsze jednak aspekt to odpowiednie żywienie i suplementacja psa.

Wzmocnienie stawów u psa - suplementy na stawy dla psów przypominają te podawane ludziom

Najpopularniejsze preparaty podawane profilaktycznie psom pod kątem zdrowych stawów to te zawierające glukozaminę, chondroitynę, MSM czyli dimetylosulfon, proszek z małży zielonych (Green lipped mussel). Warto podawać też psom kwasy omega3 oraz preparaty z naturalną witaminą C i witaminę E bo są to silne antyutleniacze.

Zioła na stawy dla psów

Gotowe preparaty ziołowe przeznaczone dla psów z chorymi stawami, z artretyzmem lub dysplazją zwykle zawierają kilka z poniższych ziół. Zioła choć można podawać suszone i sproszkowane jako dodatek do karmy lub w kapsułkach to w preparatach gotowych są zwykle w postaci ekstraktów lub wyciągów. Poznaj lepiej te zioła popularne w profilaktyce i w leczeniu chorych stawów psa aby być bardziej świadomym tego co kupujesz (bo przeczytasz skład i przypomnisz sobie te zioła) a także będziesz bardziej świadomym tego co można u psa stosować. Wiele z tych ziół to adaptogeny, czyli rośliny wspierające osłabiony organizm do walki z chorobą.

Jakie zioła można podawać psu gdy ma chore stawy?

  • Boswellia Serrata - łagodzi dolegliwości bólowe związane z przeciążeniami stawów. Zwalcza stany zapalne - niektórzy porównują ją do Ibuprofenu, podawać to zioło trzeba kilka dni aby zobaczyć efekty. Ekstrakt dla psów podawać w dawce 400mg/10kg masy ciała psa przez 6 tygodni.
  • Kurkuma - popularna przyprawa w naszych kuchniach to bardzo bezpieczny preparat dla psów cierpiących na choroby stawów. Warto kupić kurkumę od firmy sprzedającej suplementy diety a nie taką z półki z przyprawami, bo mogą się różnić zawartością curcuminoidów.
  • Ashwagandha (Withania somnifera = Witania Ospała) - zioło z grupy adoptogenów  - spośród wielu cennych właściwości pomaga też na reumatoidalne zapalenie stawów. Stosować 2-3miesiące, dawka 50-125mg/kg masy ciała psa dziennie
  • Czarci Pazur - uśmierza ból stawów
  • Korzeń Eleuthero
  • Korzeń Sarsaparilla - Smilax ornata
  • Korzeń mniszka lekarskiego
  • Korzeń Yucca - oczyszcza organizm, podnosi odporność, zawiera saponiny, chlorofil, antyoksydanty
  • Imbir - znany od tysięcy lat i stosowany przy problemach reumatycznych
  • Bromelaina z ananasa - pomaga zmniejszyć uporczywy ból mięśni i stawów lub opuchliznę powstłą po intensywnym treningu lub kontuzji.
  • Ziele skrzypu i liść lucerny - podawane razem stanowią dobre źródło cennych aminokwasów, witamin i minerałów.
  • Czosnek - długo by o nim pisać, poszukacie sami jakie ma właściwości 🙂
  • Kozieradka - dobrze współgra z czosnkiem, pomaga przy zapaleniu stawów
  • Dziurawiec zwyczajny - łagodnie pomaga w deprecji, bezsenności, migrenach - stosowany ze względu na to, że pies odczuwa ból gdy ma chore stawy.

Poszczególne zioła nie są tutaj zbyt dokładnie opisane, to ma być inspiracja do zagłębienia się w ten temat, o każdej roślinie poczytaj jakie są przeciwskazania i dawkowanie. Wszystko konsultuj z lekarzem weterynarii.


Najlepsze zioła na stawy dla psów - moje osobiste zdanie
Z tego co słyszę od ludzi to najlepsze działanie mają połączone siły:  Boswellia + “Ashwagandha” + "Czarci Pazur"

Leczenie chorych stawów u psa

Artykuł ten NIE jest poświęcony leczeniu stawów u psa i na pewno nie wyczerpuje tematu. W tej sprawie szukaj pomocy u swojego lekarza weterynarii lub szukaj specjalisty psiego ortopedy.

Na stawy dla psa domowe sposoby:

  • Jak można pomóc psu którego bolą stawy domowymi sposobami - po pierwsze w domu zorganizować dla psa ciepłe i miękkie legowisko - aby pies nie był zmuszony leżeć na zimnej i twardej podłodze.
  • można też ustawić podesty pokryte wykładziną dywanową aby psu ułatwić wchodzenie na podwyższenia - wszystko po to aby pies nie poślizgnął się i aby nie musiał chodzić po schodach.
  • wielu psom pomagają masaże - jednak mają to być masaże mięśni a nie bolesna ruchliwość stawów. Skonsultuj to z psim fizjoterapeutą i  naucz się robić taki masaż.
  • dla wielu psów pomagają też ciepłe okłady na stawy, jednak dobrze dobierz temperaturę okładu aby nie poparzyć psa.
  • nie ograniczajmy też zupełnie ruchów psa - umiarkowana ilość ruchu również jest wskazana, najzdrowsza forma to pływanie bo nie obciąża stawów. W niektórych klinikach werynaryjnych można skorzystać z bieżni wodnych dla psów.

jak-oduczyc-zjadania-baner1


Psy które dość często mają problemy z biodrami: labrador retriever, cane corso, bernardyn, berneński pies pasterski, mastino napoletano, nowofunland, rottweiler, golden retriever

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Jeden komentarz do wpisu: “Zioła na stawy dla psów - profilaktyka i suplementacja”

  • Lidia
    says:

    Dzięki bardzo, z tego wpisu więcej dowiedziałam sie co pomaga na ból i stawy /w związku z moim problemem /pod kątem zwierząt niż z medycznych porad dla człowieka.

Dodaj komentarz