Tresura Labradora - czy Labrador Retriever potrzebuje tresury

Tresura Labradora - czy Labrador Retriever potrzebuje tresury?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy Twój pies swoim obecnym zachowaniem sprawia kłopoty czy też nie? Bo jeśli jesteś zadowolony ze swojego Labradora to tresura nie jest potrzebna. No chyba, że chcesz przejść na poziom wyżej - czyli pomimo dobrego zachowania psa chcesz go dalej szkolić i trenować i zapewniać mu stymulację psycho-fizyczną - wtedy oczywiście  te bardzo grzeczne labradory powinny iść gdzieś na zajęcia z zakresu psich sportów lub innych psich form aktywności - jak np. nauka aportowania czy zajęcia węchowe dla psów.

Pisałem jakiś czas temu o tym, że szkolenie labradora bywa trudne, bo trzeba wiedzieć jak tresować labradora, czy jakiegokolwiek innego psa. Bez wiedzy o tym jak zabrać się za szkolenie psa szkolenie i tresura labradora będzie trudna. Ogólnie starodawne metody tresury psów bardzo się zmieniły na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat - więc jeśli myślisz, że tresura psa to szarpanie smyczą i zmuszanie psa do czegokolwiek to  możesz się mocno zdziwić gdy trafisz na pozytywne szkolenie psów i dowiesz się jak przebiega proces pozytywnego szkolenia.

To o czym piszę tutaj apropo tresury labradorów odnosi się też do tresury owczarków niemieckich, szkolenia berneńskich psów pasterskich czy innych ras - zawsze warto zaczynać szkolenie psa od porządnie przeprowadzonej socjalizacji szczeniaka - czyli np. taki mały Labrador musi poznać co to jest rower, samochód, tramwaj, kot, koń itd itp.

Tresura szczeniaka labradora powinna się zacząć socjalizacją.

Nie myśl, że chodzenie z psem w nowe miejsca i pokazywanie mu różnych nowych rzeczy gdy jest on szczeniakiem to po prostu 'kolejny zwykły dzień z psem' - NIE - takie zajęcia są bardzo ważne dla dobrego rozwoju szczeniaka i tego aby mieć potem dobrze ułożonego psa. Nawet 10minut dziennie poświęcone na zapoznanie psa z nowymi przedmiotami i dźwiękami to jest konkretny trening. Im szybciej zapoznasz szczeniaka labradora ze sprzętem AGD (mikser, blender, czajnik itd) tym lepiej - nie myśl, że to się samo zrobi i sam pies to wszystko pozna w swoim czasie - lepiej to samodzielnie zaplanować i zrobić to 'z głową'. Wiele znam już przypadków gdzie prowadzona jest tresura labradora tylko dlatego, że pies agresywnie reaguje na odkurzacz, lub nie lubi dzieci lub boi się czegoś.  Szkolenie szczeniaka jest bardzo ważne i nie można liczyć na to, że 'jakoś to będzie' - trzeba na to przeznaczyć chociaż 30minut dziennie i wykorzystać dobrze ten czas. Przeczytaj kiedy labrador mądrzeje

labrador retriever wychowanieLabrador to pies myśliwski - Retriever czyli pies aportujący

Jeśli chcesz dobrze zacząć tresurę szczeniaka labradora to od samego początku pamiętaj o predyspozycjach tej rasy - Labradory były hodowane pod kątem aportowania, czyli przynoszenia wskazanego przedmiotu. Nie musisz od razu iść na szkolenie psów myśliwskich i nie musisz chodzić z labradorem na polowania - ale możesz zapisać się do szkoły szkolenia psów po to aby dowiedzieć się jak uczyć labradora aportowania. Warto tę wrodzoną cechę psa wykorzystać i w mądry sposób ją ukształtować aby potem przez wiele lat cieszyć się z posiadania psa, który świetnie aportuje.

 

Labrador retriever z ADHD? Znam na to sposób

Jeśli masz psa z wielkimi pokładami energii i nie wiesz jak go zmęczyć - co zrobić aby dać mu fajne zajęcie to zapraszam do kontaktu - znam sposoby na zmęczenie Labradora i fajne zabawy z psem, które sprawiają, że pies po nich bardzo chętnie odpoczywa 🙂
I jeśli masz problemy z wychowaniem swojego psa - coś Ci się nie podoba w zachowaniu Twojego psa to daj znać. Na pewno Ci pomogę.

 

Wyślij wiadomość w sprawie tresury labradora

 

  Twoje imię (wymagane)

  Twój Adres email (wymagane)

  Treść wiadomości

  Przepisz:
  captcha

  Autorem wpisu jest: Michał Szen

  Michał prowadzi zajęcia z tresury labradorów na terenie woj.dolnośląskiego i lubuskiego - udziela również porad przez internet, udostępnia swoim klientom filmy o tresurze psów przez internet i udziela lekcji w postaci wideokonferencji na skype. Dzięki temu z jego porad i technik tresury psów mogą skorzystać również te osoby, które mieszkają w miejscowościach, których nie ma stacjonarnych ośrodków tresury psów.

  Kontakt w sprawie tresury labradorów: tel.508-194-283

  Artykuły o innych rasach: tresura psów beagle, bulterier wychowanie, york wychowanie