Wychowanie i szkolenie buldoga francuskiego - porady szkoleniowe

Wychowanie i szkolenie szczeniaka buldoga francuskiego - ze zrozumieniem dla rasy

19 marca 2016 - tresura psów - Michał Szen - 19 komentarzy

Buldog francuski - porady na temat szkolenia buldoga francuskiego i opis najpopularniejszych problemów z buldożkami

wychowanie i tresura buldoga francuskiegoBuldożki francuskie zyskują z roku na rok w Polsce na popularności bo mają bardzo kompaktowy rozmiar, wpisują się świetnie do życia w mieszkaniu w bloku a do tego są bardzo czułe i przywiązane do swoich opiekunów.

Buldogi francuskie wykazują się również dużą inteligencją i są tak słodkie z wyglądu zwłaszcza jako szczeniaki, że to wręcz niemożliwie, aby komuś nie wymsknęło się pełne podziwu 'ojej' gdy tylko zobaczą szczeniaka buldożka.

Uwielbiam buldożki francuskie i trochę ich w swoim życiu poznałem. Podchodzę z wielką sympatią do tej rasy i biorąc pod uwagę to jakie są buldożki z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że nie jest to pies dla każdego.

Przede wszystkim musisz kupić buldożka francuskiego z dobrej hodowli, gdzie poznasz matkę szczeniaków i gdzie szczeniaki są wychowywane w dobrych, najlepiej typowo domowych warunkach. Buldożki mogą chorować na wiele różnych chorób i wiele z tych paskudnych chorób jest przenoszona genetycznie, czyli Twój szczeniak odziedziczyć może choroby po swoich rodzicach. I nawet jeśli nie widzisz teraz choroby u swojego psa, to może on być obciążony genetycznie różnymi chorobami. Dlatego tak ważne jest wybrać naprawdę dobrą hodowlę buldożków, taką gdzie rodzice psów są badanie na różne choroby i gdzie osobniki chore i przenoszące choroby nie są dalej rozmnażane.

Buldożki w stanach zjednoczonych nazywane są psami wymagającymi klimatyzacji - a chodzi tu o to, że w niektórych regionach USA bywają bardzo upalne lata a jak wiadomo buldożki źle znoszą wysokie temperatury i najlepiej jakby wtedy przebywały w klimatyzowanych pomieszczeniach. W Polsce nie ma zwykle z tym problemu, przez większą część roku mamy dość niskie temperatury, jednak w upalne lato musisz dbać wyjątkowo o swojego psa aby nie uległ przegrzaniu. Zatem zabranie psa na wakacje w upalne lato może być niebezpieczne dla zdrowia psa. Poza tym słyszałem też o tym, że buldożki nie umieją pływać i trzeba na nie uważać gdy bawią się w wodzie.

Charakter buldożka francuskiego

charakter buldoga francuskiegoTen mały muskularny pies jest niezwykle bystry i mówi się, że jest to pies o wiecznie radosnym 'dziecięcym' nastawieniu do życia i do całego świata. Zwykle te psy ciągle by się chciały bawić, generalnie przez większą cześć dnia są niezwykle radosne i skore do zabaw. Charakter buldoga francuskiego skłania się raczej zawsze ku temu by czerpać radość z wspólnych zabaw ze swoim opiekunem i nazywany też jest przez wielu 'psem clownem' bo swoim zachowaniem rozbawia swoich opiekunów. Zdarza się jednak tak jak i u innych ras, że te cudowne charaktery buldożków bywają zniszczone przez człowieka - pies po traumatycznych przeżyciach nie będzie tak wesoły, może być strachliwy, wycofany lub nawet agresywny. Pies źle socjalizowany lub pozbawiony kontaktu ze światem też nie będzie tak radosny gdy nagle trafi do nowego środowiska. Także pamiętaj o tym, że generalny opis rasy nie dotyczy każdego osobnika i szczególnie bacznie trzeba uważać na pochodzenie psa którego kupujesz lub adoptujesz.

Poziom aktywności buldożków francuskich? ile spacerów potrzebują buldożki?

Większość buldożków jakie znam gdy mają 2 lata lub więcej to wtedy robią się powolne i ociężałe, nie chcą już tak chętnie chodzić na długie spacery, zadowalają się krótkim spacerkiem wokół bloku a potem chwilę pobawią się w domu. Większość dnia jednak okazują się być leniwymi kanapowcami. To wiele osób cieszy, bo dla wielu psów taki tryb życia psa odpowiada, bo nie wymaga on długich spacerów.

Tyle, że zwróć uwagę, że piszę tu o psach 2 letnich i starszych - ze szczeniakami nie ma tak dobrze, szczeniaki mają dużo więcej energii i można z nimi zrobić znacznie więcej kilometrów na spacerach 🙂

Tresura buldożka - szkolenie psa w domu

 • Bądź konsekwentny jeśli chodzi o wydawane komendy - nie zmieniaj hasła 'siad' na 'siadaj'
 • wykorzystuj różnorakie smakołyki i nagrody w trakcie szkolenia buldożka, wiele z buldożków jest dość wybrednych i do tego szybko się nudzą, gdy 5 raz z rzędu prosisz psa o 'siad' i ciągle za 'siad' dajesz mu psie ciasteczko to pies szybko straci zainteresowanie.
 • bądź cierpliwy - tzn. rób krótkie treningi - lepiej ćwiczyć 3-4 razy dziennie po 10 minut z psem niż jeden raz przez godzinę non stop. Jak w trakcie przedpołudniowych treningów coś Wam nie wychodzi to się nie denerwuj tylko zrób przerwę i zacznij szkolenie ponownie za kilka godzin.

Szkolenie buldożka francuskiego - czy buldożki są uparte i niezależne?

Wielu ludzi uważa, że buldożki francuskie w trakcie szkolenia są uparte - ja jednak uważam, że one tylko trochę więcej potrzebują powtórzeń aby coś zapamiętać niż np. owczarki niemieckie, dlatego może się zdarzyć, że pies po prostu nie rozumie jeszcze o co Ci chodzi i dlatego prezentuje bardziej znane mu zachowanie - np. uczysz psa komendy 'leżeć' a wcześniej kilka dni ćwiczyliście dawanie łapki to potem trochę zajmuje czasu zanim pies wykonuje komendę leżeć na skinienie Twojej ręki - zwykle gdy chcesz mu pokazać, że ma się położyć to pies najpierw będzie starał się podać Ci łapkę - bo pamięta, że jak się do niego schylasz i wyciągasz rękę to zwykle chciałeś aby podał łapkę.

Dlatego jedna sprawa to jasne komunikaty zarówno słowne jak i optyczne - to ważne aby pies rozróżniał czy prosisz o łapkę czy o leżeć, a druga sprawa to taka, że buldożek może potrzebować 2-3 dni na utrwalenie nowej komendy i w tym czasie będzie komendy mieszał i przeinaczał. Dokładnie co i jak robić w takich sytuacjach dowiesz się w trakcie lekcji szkolenia psa pod okiem instruktora (kontakt).

Podany wcześniej przykład mówi też o tym, że warto w trakcie szkolenia buldożka francuskiego skupić się na jednej rzeczy i poświęcić jej trochę czasu (jak trzeba to nawet kilka dni) i cierpliwie ćwiczyć z psem zaczynając od prostych rzeczy i nie nastawiać się od razu na wielkie sukcesy w pierwszym podejściu.

Czego potrzeba do szkolenia buldożka francuskiego? - przede wszystkim cierpliwości!

Tresura buldożków francuskich jest dość prosta, to mądre psy, na początku jednak gdy Ty również się uczysz jak postępować z psem i jak mu przekazywać wiedzę bądź cierpliwy i nie denerwuj się gdy coś Wam nie wychodzi lub pies nie reaguje tak jakbyś tego oczekiwał.

Czasami buldożkom w trakcie szkolenia potrzeba trochę więcej powtórzeń aby załapać o co Ci dokładnie chodzi, ale jak już załapią czego od nich oczekiwałeś to potem dobrze to pamiętają. Zrozum też swojego psa, gdy w trakcie szkolenia pies się trochę znudzi i nie chce już dalej z Tobą ćwiczyć, bardzo często młode buldożki potrzebuję po 15 minutach ćwiczeń przerwy.

Socjalizacja szczeniaków buldoga francuskiego

Buldogi francuskie słyną z tego, że są przyjaźnie nastawione do całego świata, jednak nie bierz tego za pewnik - trzeba zabierać psa w różne nowe dla niego miejsca i warto umawiać się na spotkania ze znajomymi gdy ma szczeniaka w wieku 2-4 miesiące - niech Twój buldożek poznaje jak najwięcej osób, niech poznaje również różne nowe miejsca, zapachy i sytuacje.

Dla słabo z socjalizowanych psów chodzenie po pochodniku pomiędzy przechodniami w pobliżu ruchliwej ulicy po której jeżdżą samochody może być traumatycznym przeżyciem jeśli pies nie był za młodu socjalizowany. Natłok obcych ludzi i dźwięki ruchu ulicznego może wywoływać wielki stres u takich psów. W tych kwestiach lepiej zapobiegać niż leczyć, także lepiej za młodu psa do tego przyzwyczajać aby potem nie mieć problemów z zabraniem psa w różne nowe miejsca czy na jakąś wycieczkę. Terapia strachliwego psa również jest możliwa ale naprawdę lepiej zapobiegać temu - zobacz jak pracowałem ze strachliwą suczką, która bała się ruchu ulicznego ( szkolenie psa lękliwego i film: lękliwy pies na spacerze)

Buldog francuski i niemowlę - czy buldog francuski jest dobry dla dzieci?

To chyba oczywiste, ale powtarzam to za każdym razem - nie ma idealnej rasy psa dla dziecka a do tego dzieci zawsze trzeba uczyć jak postępować z psem. Poza tym psy różnią się między sobą charakterami, jedne są bardziej cierpliwe i dzieci mogą sobie z nimi na więcej pozwolić a inne buldożki są bardziej drażliwe lub delikatne i szybciej się denerwują i szybciej mają dość. Dlatego to takie ważne, aby uczyć dzieci jak się mają bawić z psem i czego NIE wolno robić psu.

Buldożek francuski i dziecko:

 • Jeśli buldog francuski ma mieszkać z dziećmi to dużo lepszym pomysłem jest kupienie szczeniaka niż adoptowanie starszego psa.
 • nie pozwalaj dzieciom nosić psa na rękach - bo buldożki mogą ucierpieć mocno gdy dziecko je upuści - buldog francuski nie jest tak zwinny i sprawny jak inne psy - może się zdarzyć że dziecko upuści psa i buldożek upadnie na głowę lub uszkodzi sobie kręgosłup.
 • buldogi francuskie nawet jeśli żyją w zgodzie z Twoimi dziećmi to trzeba je przyzwyczajać do obcych dzieci aby przyjaciele Twoich dzieci były także przyjaciółmi dla Waszego psa.
 • zdarza się, że buldog francuski może być zaborczy jeśli chodzi o pilnowanie swojego miejsca lub kości którą dostał do gryzienia - dlatego trzeba na to zwracać baczną uwagę, czy pies nie przejawia takich skłonności. Jeśli pies warczy gdy zbliża się do niego dziecko lub Ty (rodzic) to koniecznie zapisz psa na szkolenie, nie licz na to, że pies sam z tego wyrośnie.
 • warto zapewnić psu spokojne miejsce odpoczynku w domu, ustalcie wszyscy w domu gdzie jest miejsca odpoczynku dla psa i jeśli pies ma dosyć zabaw z dziećmi i pójdzie na swoje miejsce to nie zaczepiamy psa i nie zmuszamy do dalszej zabawy.
 • gdy pojawia się dziecko w domu to nagle zmienia się rytm dnia i pewne rytuały i cykle dnia zostają zaburzone, buldogi francuskie mogą być wrażliwe na te zmiany.
 • pamiętaj, że szkolenie psa powinnaś przeprowadzić przed pojawieniem się dziecka aby potem jedynie psu wydawać komendy które zna i którą są Ci przydatne do zarządzania psem (np. na miejsce czy zostań).

Szkolenie głuchego buldożka francuskiego - to możliwe!

buldog francuski szkolenieBywa tak, że kupisz szczeniaka buldożka francuskiego i dopiero po fakcie kupna psa okaże się, że szczeniak jest głuchy, znam wiele takich przypadków gdzie dopiero po kilku dniach ludzie zaczynają się domyślać, że pies jest głuchy, bo kompletnie nie reaguje na różne napotkane dźwięki. Początkowo ludzie myślą, że szczeniak jest po prostu rozbrykany i nie reaguje jeszcze nawet na swoje imię, potem jednak wychodzi smutna prawda na jaw. Pewnie gdyby wiedzieli, że pies jest głuchy to by się dwa razy zastanowili czy takiego psa kupić, ale jak już go mają kilka czy kilkanaście dni u siebie w domu to nie chcą oddać psa do którego się przyzwyczaili i wtedy zaczynamy szkolić głuchego psa, bo wielu rzeczy można głuchego buldożka nauczyć, przeczytaj mój artykuł o tym jak szkolić głuchego psa - jeśli masz takiego psa i masz jakieś pytania to pisz do mnie przez formularz kontaktowy.

Szkolenie buldoga francuskiego prowadź w przyjazny dla psa sposób - wykorzystuj dużo nagród (smakołyków) - czyli odpowiedź na pytanie jak karać buldoga francuskiego w trakcie szkolenia?

Niewiele zyskasz stosując kary fizyczne i nieprzyjemne metody w trakcie tresury buldożka francuskiego. Buldożki są często delikatne psychicznie jeśli chodzi o kary i reprymendy, także ostra tresura buldożka to zły pomysł, często robisz wtedy olbrzymi krok wstecz pod kątem szkoleniowym. Pies szybko straci do Ciebie zaufanie a wykonywanie poleceń wcale nie będzie szybsze gdy pies się Ciebie boi, raczej ze strachu pies będzie zestresowany i znieruchomiały, albo pies zamknie się w sobie i przestanie na Ciebie zwracać uwagę. Wydaje mi się, że nie o to ludziom chodzi gdy stosują ostre kary wobec psa, zwykle ludzie mają dobre intencje, myślą, że karcąc wpłyną na jego zachowanie w taki sposób że pies ich zacznie lepiej słuchać. Chciałbym Cię przestrzec przez takim ostrym tresowaniem buldożka, to narobi raczej więcej szkody niż pożytku w psychice Twojego psa. Jeśli masz problemy z wychowaniem swojego psa to napisz do mnie, postaram się pomóc.

Nauka czystości szczeniaka buldoga francuskiego - zrób to poprawnie przez tydzień i wszystko będzie dobrze.

U buldoga francuskiego nauka czystości szczeniaka choć wymaga trochę przygotowań z Twojej strony to jest dość prosta, wiele buldożków które mają 4-5 miesięcy spokojnie przesypiają całą noc i nie brudzą w domu. Nauka czystości musi jednak przebiegać w odpowiedni sposób. Jeśli Twój buldożek sika gdzie popadnie to coś jest nie tak, zwykle problem leży w tym, że źle była prowadzona nauka. Napisz do mnie jeśli chcesz się dowiedzieć jak nauczyć buldoga francuskiego czystości w domu.

Lęk separacyjny u buldoga francuskiego - czyli pies nie chce zostać sam i źle to znosi

Buldożki francuskie to rasa psów 'do towarzystwa' - one kochają być blisko ludzi - często chcą spać na Twoich kolanach albo chociaż z głową umieszczoną w taki sposób aby dotykać Twojej stopy lub ręki. Choć jest to bardzo słodkie zachowanie i wielu ludzi ono rozczula, to warto jednak poćwiczyć z psem to, aby uczył się spać w samotności, aby uczył się zostawać samemu. 

Lęk separacyjny u buldożka francuskiego zdarza się dość często, myślę, że główną przyczyną jest to, że pies zaraz po przywiezieniu do domu jest taki słodki że ciągle z nami przebywa, cała rodzina go rozpieszcza (i nie ma w tym nic złego) ale potem nagle pies zostaje sam na kilka godzin i wtedy panikuje, bo wcześniej całe dni byliście razem. Dlatego robimy to z myślą o naszym psie, aby nie cierpiał i nie panikował gdy zostaje czasem sam. To naprawdę męczarnia dla takiego psa, który zostawiony sam na kilka godzin nie potrafi się uspokoić, nie potrafi się zrelaksować tylko cały czas szczeka, wyje lub drapie w drzwi bo chce się wydostać i chce być blisko Ciebie. Jeśli Twój pies będzie potrafił zostawać sam, to nic złego się nie stanie gdy czasem będzie spał na Twoich kolanach lub z głową na Twojej stopie, ale serio pamiętaj o tym, że trzeba go uczyć zostawania samemu i spania samemu. Bo inaczej Wasze wspólne życie nie będzie tak słodkie gdy za każdym razem jak znikniesz z pola widzenia psa pies będzie dostawał napadów lęku.

Agresja u buldoga francuskiego?

Dotyczy to każdej rasy, dlatego nie myśl, że piszę tak tylko o buldożkach francuskich - buldogi francuskie mogą być agresywne - dlatego nie wierz w historie hodowców o tym, że to rasa bez agresji lub że one są tak cierpliwe i kochane że nigdy nie będą agresywne - buldog francuski może stać się agresywny z takich samych względów jak każdy inny pies.

Kiedy buldog francuski może być agresywny? najczęstsze scenariusze:

 • agresja przy misce z karmą lub podczas gryzienia kości - czyli Twój buldożek pilnuje pokarmu i staje się agresywny gdy się zbliżać lub wyciągasz rękę w stronę jego pokarmu.
 • buldożek staje się agresywny gdy chcesz usiąść obok niego na kanapie - pies nie pozwala nikomu usiąść obok niego na miejscu które on sobie zajął. Bywa też taki scenariusz, że pies toleruje powiedzmy swoją 'Panią' ale robi się agresywny gdy ktoś inny chce jeszcze się przysiąść
 • czasami buldożki są agresywne gdy ktoś obcy zbliża się do jego właścicieli - zwykle pies taki ma jedną swoją ulubioną osobę w rodzinie którą jakby chronił przed innymi ludźmi
 • pies bez odpowiedniej socjalizacji który nie poznawał nowych ludzi i obcych psych gdy był szczeniakiem może być bardzo agresywny i problemowy wobec ludzi i psów.
 • buldożek francuski 'po przejściach' który był przez kogoś wcześniej źle traktowany (bity, zastraszany) może przejawiać agresję w bardzo nieprzewidywalnych momentach. Taki pies potrzebuje terapii 'psychologicznej'.

Jak wychowywać buldoga francuskiego aby nie był agresywny wobec dzieci i obcych ludzi?

Wiele zależy od wychowania psa i chodzi mi tutaj o to, że trzeba wyczuć kiedy pies ma dosyć zabaw z dzieckiem lub zareagować trzeba gdy dziecko ciągnie psa za ucho i pies się wyrywa i chce odejść bo ma dosyć zabawy. To samo tyczy się dorosłych osób, najczęstszy błąd jaki widzę, to ktoś bierze buldożka na kolana i nie pozwala psu zejść z kolan gdy pies ma dosyć tego, pies zaczyna się niecierpliwić i stresować sytuacją która mu się nie podoba. I tylko od konkretnego psa zależy ile wytrzyma w takich niekomfortowych dla niego warunkach gdy ktoś go ciągnie za ucho lub przytula na siłę i nie pozwala odejść. Część psów która jest tak traktowana potem nie lubi być głaskana ani przytulana bo kojarzy to z czymś nieprzyjemnym. 

o to mi właśnie chodzi w odpowiednim wychowaniu psa, że trzeba przyzwyczajać psa do różnych sytuacji, warto u psa budować dobre skojarzenia z głaskaniem go i z zabawą z dziećmi - piszę to po to, bo wielu ludzi opacznie rozumie te słowa o wychowaniu psów - wiele osób myśli wtedy, że chodzi o karanie psa gdy pokazuje agresję - a to jest kompletnie na odwrót - odpowiednie wychowanie to moim zdaniem uczenie psa dobrych zachowań. I uczymy psa, że jak mu się coś nie podoba to może odejść i może iść na swoje miejsce do swojego legowiska i nikt mu nie będzie tam przeszkadzał, taki pies nie będzie wtedy pokazywał zachowań agresywnych wobec dzieci. To co tu napisałem to duży skrót myślowy, na takie wychowanie i szkolenie psa składa się wiele innych aspektów i można robić wiele różnorodnych ćwiczeń specjalnie pod tym kątem aby uczyć psa dobrych zachowań i aby minimalizować wystąpienie agresji u psa. Jednak chciałbym abyście o tym wiedzieli, że pisząc wychowanie psa mam namyśli coś znacznie bardziej przemyślanego i profesjonalnego niż karcenie psa.
buldog francuski wychowanie szczeniaka

Jak nauczyć buldoga francuskiego posłuszeństwa? Tresura buldogów francuskich pod kątem posłuszeństwa

W tym temacie wszystko przebiega tak samo jak w przypadku innych ras psów - buldożki uczy się posłuszeństwa w taki sam sposób jak psy innych ras.

 • Bez odpowiedniej ilości ćwiczeń choćbyś miał kurczaka z rożna w ręku i prosił psa o 'leżeć' to pies tego nie zrobi bo nie rozumie co Twoje słowo oznacza. Najpierw uczysz psa znaczenia swojego słowa - czyli uczysz psa, że 'leżeć' znacz leżeć.  Dopiero gdy nauczysz psa, że 'leżeć' znaczy połóż się na ziemi i widzisz, że pies to robi gdy masz dla niego nagrodę, to wiemy że pies się stara dostać nagrodę i wykonuje polecenie i je rozumie. To najważniejszy etap, musisz nauczyć psa w trakcie szkolenia co Twoje słowa oznaczają.
 • gdy pies poznał kilka komend i je rozumie - jeśli masz przysmaki dla psa i powiesz psu 'na miejsce' to czy idzie na swoje legowisko? czy pies to dobrze rozumie?
 • chodzi mi o to, że nie można wymagać od psa posłuszeństwa gdy pies nie rozumie komendy. Gdy nauczymy psa, że 'zostaw' znaczy 'nie ruszaj tego, to nie dla Ciebie' to robimy takie ćwiczenia, że kładziemy plasterek kiełbasy na stole i mówimy 'zostaw' i jeśli pies rozumie komendę to zwykle się od kiełbasy odwraca bo wie, że nie wolno mu tego zjeść. I nie musisz na psa krzyczeć, wystarczy że mu to powiesz. Jednak aby dojść do takiego poziomu musisz w zrozumiały dla psa sposób przekazać mu informację, że jak słyszy 'leżeć' to ma się położyć, że jak słyszy 'na miejsce' to ma iść czym prędzej na swoje legowisko a jak słyszy 'zostaw' to ma nie interesować się tym zakazanym przedmiotem. Wszystkich tych komend uczę psa w trakcie lekcji szkoleniowych - jak chcesz tego psa nauczyć pod moim okiem to skontaktuj się ze mną, umówimy się na lekcję szkoleniową i nauczymy tych komend Twojego psa  - skorzystaj z działu kontakt.

 

Wychowanie szczeniaka buldożka francuskiego - o czym jeszcze pamiętać?

 • choć buldożki mają zwykle mniejszą chęć do pogoni za uciekającymi przedmiotami i zabawkami niż np. jack russell czy bullterier to jednak jak są szczeniaki to zwykle lubią się bawić w pogoń i szarpanie zabawki którą dogonią i złapią - dlatego tak się możesz bawić ze szczeniakiem - nie ma w tym nic złego. Kup psu różne zabawki, z różnych materiałów (pluszowe misie i gumowe zabawki) i poruszaj zabawką po ziemi, zachęcaj psa do zabawy, aby gonił zabawkę i łapał ją i gryzł. Nie pozwalaj jednak na taką zabawkę gdy pies wpadnie na pomysł, że to Twoje nogi będą uciekającą zabawką.
 • kup swojemu buldożkowi zabawkę typu KONG i napełniaj ją jedzeniem, niech pies ma zajęcie w postaci gryzienia zabawki i wydobywania z jej wnętrza karmy lub smakołyków (szczeniakowi dawaj taką zabawkę pełną pożywienia codziennie)
 • zakaz skakania na ludzi na powitanie - jeśli nie chcesz aby pies skakał na gości którzy przychodzą do domu to trzeba tego psa uczyć od małego - będzie dużo prościej wyrobić dobry nawyk u młodego psa niż zmieniać stare nawyki u psa dorosłego.
 • naprawdę warto się skupić na dobrze zaplanowanej socjalizacji szczeniaka i zapewnić szczeniakowi kontakt z różnego rodzaju ludźmi i psami aby pies gdy podrośnie był spokojny i zrelaksowany na spacerach, aby nie bał się 'wielkiego świata' który spotyka na spacerze
 • zabieraj szczeniaka codziennie na spacery, zmieniaj trasy spacerów, a poza spacerami zapewnić psu stymulację psychiczną w domu poprzez naukę nowych komend.
 • opinia, że buldożki francuskie to 'ciepłe kluchy' i straszne leniuchy raczej nie dotyczy szczeniaków - gdy pies ma mniej niż rok to zwykle jest bardzo ruchliwy i wymaga z Twojej strony sporej ilości uwagi - więc nie dziw się temu.
 • szczeniaki buldożka nawet raz dziennie mogą dostawać takich napadów 'głupawki' gdy biegają jak szalone i wydaje się niektórym ludziom, że ich pies ma jakieś ADHD albo pies zwariował na kilka minut - to raczej normalne zjawisko gdy pies tak szaleje chwilowo.
 • dość często buldogi francuskie ciągną na smyczy i choć nie są zbyt dużymi psami to mają dużo siły i ich nawyk ciągnięcia na smyczy będzie kłopotliwy - dlatego trzeba nad tym popracować z psem, spokojnie od wieku 4 miesięcy można już z psem ćwiczyć dobre nawyki związane z chodzeniem na smyczy.

 

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby poprawiać relacje pomiędzy właścicielem i jego psem. Aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza tym zajmuję się razem z moją żoną fotografią ślubną (jako firma www.panifotograf.eu).

19 komentarzy do wpisu: “Wychowanie i szkolenie szczeniaka buldoga francuskiego - ze zrozumieniem dla rasy”

 • Patryk
  says:

  Witam mam problem z moim 1,5 rocznym buldogiem a mianowicie chodzi o załatwienie swoich potrzeb wszędzie tylko nie na dworze. Możemy spacerować nawet i 30 minut, ale i tak po powrocie do domu Pepa zrobi i siusiu i kupę właśnie w domu. Co robić? Nagrody za załatwienie się na dworze nic nie dają pies będąc w domu nie sygnalizuje, że mu się '' chcę ''

 • Katarzyna
  says:

  Witam mam problem duzy z moją bulwą.Dede ma prawie rok i sika wszedzie w domu.w szczegolnosci kanapa legowisko.dzieli legowisko ze swoją kolezanką 3letnià takze byldożką.jak tylko wypiorę legowisko i klade wieczorem to rano jest juz zasikane.i tak caly czas.kanapa w domu juz nadaje sie do wyrzucenia. Masakra.nie wiem co robic. Od 3dni stosuje kary za kazde nasikanie.zapinam Dede na krotką smycz i tak siedzi z pol godz ale nie wiem czy to cos da.ratunkuu

 • Joanna
  says:

  Czesc mam buldoga francuskiego ktory ma prawie 2 lata. Gdy wychodze z nim na spacer i jest na smyczy to staje sie bardzo agresywny do innych psow i czasami tak szarpie ze smycz mi z reki wypada co zrobic aby moj Bruno stal sie mily dla innych psow i nie startowal do walki

  • Michał Szen
   says:

   myślę że nie dam rady jakąś jedną ogólną radą Ci pomóc, tylko potrzebna będzie pełnogodzinna konsultacja aby dobrze zrozumieć zachowanie psa i wytłumaczyć też Tobie jak z psem postępować aby zmieniło się jego zachowanie.
   możesz wykupić u mnie szkolenie przez internet, wtedy robimy godzinną rozmowę przez internet na SKYPE i odpowiadam wtedy na wszystkie Twoje pytania i tłumaczę i wyjaśniam różne metody szkolenia psów. albo jak mieszkacie gdzieś w mojej okolicy to zapraszam na lekcje na żywo.

 • Natalia
  says:

  Mam buldożka Mele,jest bardzo ruchliwym psem ... Dlatego tez wydaje mi sie ze mała wazy zbyt malo , ma 10 miesiecy i wazy 10 kg. Bardzo pilnuje aby jadla gdyz jest nie jadek. Uzywamy karmy royal'a dla buldoga Francuskiego. Pomocy :O

 • Zuza
  says:

  Witam , moja suczka ma rok . Jest pewien problem a mianowicie gdy przychodzi ktoś obcy do domu to warczy szczeka i jest nie sympatyczna nawet gdy ktoś próbuje ja do siebie oswoić , potrzebuje trochę czasu wtedy towarzystwo nowej osoby jej nie przeszkadza . Tyczy to się tez wizyt u weterynarza , zwykle obcięcie pazurów to istny horror . Ostatnio musiałam jej założyć pierwszy raz w życiu kaganiec bo Pani doktor została by pogryziona . Co robić ?..

  • Żaneta
   says:

   Mam ten sam problem 🙁

  • Michał Szen
   says:

   da się psa przyzwyczaić i do wizyt obcych ludzi w domu i do obcinania pazurków, są na to specjalne ćwiczenia, jednak odpowiedzi na to jak to wszystko zrobić udzielam tylko na indywidualnych lekcjach, jak mieszkasz daleko ode mnie możemy zrobić szkolenie przez internet, jeśli chcesz z tego skorzystać to napisz do mnie przez dział kontakt. Zrobimy wideo-rozmowę i udzielę Ci wtedy wszelkich informacji na temat tego co i jak warto ćwiczyć z takim psem.

 • Sylwi
  says:

  Witam.mam buldoga francuskiego .ma 6 tygodni i sika i sra gdzie chce. U nas jest już 3 dni. Jak go mogę odluczyc tego. Chciałabym żeby w jednym miejscu się załatwiam ale nie wiem jak się zabrać do tego. Czy wystarczy gazetę położyć w tym miejscu i mu pokazać czy jak to zrobić. Proszę o pomoc

 • Paulina Zasada
  says:

  Witam. Mam buldoga francuskiego ( suczkę) Ajssa ma 8 miesięcy.. Jak mogę ją oduczyć sikania w domu (sika tylko i wyłącznie na dywany (grube dywany)... próbowaliśmy wielu sposobów aby ją oduczyć tego , niestety nic nie pomaga ...bardzo proszę o pomoc.

 • sylwia sendor
  says:

  Wg wzorca FCI nr. 101 prawidlowa masa wynosi: pies 9-14 kg, suczka 8-13 kg.

 • Iwona
  says:

  Witam mam 15 miesięcznego buldożka problemem jest to ,że skacze na każdego kto do nas przyjdzie nie jest agresywny tylko się cieszy ,nie wiem co robić.

  • Michał Szen
   says:

   to bardzo popularny problem, szkoliłem bardzo wiele psów, które tak się właśnie zachowywały. W przeciągu 2-4tygodni można psa tego oduczyć. Zapraszam do umówienia się na indywidualną lekcję to dobiorę dla Was odpowiedni zestaw ćwiczeń.

 • Wiola
  says:

  Witam mam problem z moim 4 miesiaczna suczke buldogiem a mianowicie chodzi o załatwienie swoich potrzeb wszędzie tylko nie na dworze. Możemy spacerować nawet i 30 minut, ale i tak po powrocie do domu Bella zrobi i siusiu i kupę właśnie w domu. Co robić?

Dodaj komentarz