Smutny szczeniak w nowym domu, osowiały czy chory? porady, przyczyny

Smutny szczeniak w nowym domu, osowiały czy chory?

zdrowie - Michał Szen - 2 komentarze

Co może być przyczyną, gdy szczeniak jest smutny w nowym domu?

 • jeśli to jest pierwszy dzień w nowym domu to szczeniak  może być zmęczony podróżą lub może być wystraszony i nieufny. Mogą pojawić się objawy stresu lub lękliwości u szczeniaka w nowym domu ale nie powinno to raczej wyglądać na 'smutek' czy apatię lub osowiałość.
 • gdy szczeniak jest smutny, apatyczny i mało ruchliwy to nie bagatelizuj tego - zawsze zgłoś to swojemu lekarzowi weterynarii, zaczerpnij przynajmniej konsultacji w tym zakresie, to może być początek choroby.
 • choroby, które mogą powodować osowiałość, apatię u szczeniaka to kaszel kenellowy, parwowiroza, borelioza i inne.
 • gdy pies wygląda jakby był smutny to może być objaw zatrucia pokarmowego.

smutny szczeniak

 

Smutny, osowiały szczeniak w trakcie pierwszych dni w nowym domu to sygnał ostrzegawczy

 • Zwykle zdrowy szczeniak nie będzie ani smutny ani osowiały, także zawsze bierz to jako sygnał ostrzegawczy.
 • Obserwuj psa czy nie ma biegunki, idź z psem do weterynarza na pomiar temperatury.
 • Obserwuj ile szczeniak pije wody i ile pobiera karmy.
 • Czy pies mógł się czymś zatruć? Czy zmieniliście psu karmę? Czy niedawno pies był szczepiony?

Osowiałość i apatia u szczeniaka - to może być objaw choroby

Osowiałość i ospałość to często pierwsze objawy choroby u szczeniaków. Warto zmierzyć psu temperaturę i zabrać go na wizytę do weterynarza. Nie bagatelizuj tych objawów, zdrowy szczeniak poza tymi momentami gdy jest zmęczony i układa się do snu nie powinien być osowiały, nie powinien wyglądać na smutnego. Zdrowy szczeniak tryska energią, różnice mogą być w obrębie rasy inaczej będzie wyglądał radosny szczeniak bernardyna a inaczej jack russell terriera, bernardyn lub berneńczyk nigdy nie bedzie tak energiczny i szybki jak mały terrier. Jednak nawet szczeniaki dużych ras inaczej się zachowują gdy są po prostu zmęczone a inaczej gdy zaczynają chorować.

Jak długo pies przyzwyczaja się do nowego właściciela?

 • podkreślam to, że wystraszony szczeniak, który ze strachu siedzi gdzieś w kącie i nie chce wyjść do opiekuna bo go jeszcze nie zna to nie jest to samo co osowiałość i apatia.
 • zwykle pies w trakcie 2-3 dni przyzwyczaja się do nowego właściciela. Jednak mówimy tutaj o zmniejszaniu się nieufności. Niedoświadczony opiekun może pomylić początek choroby ze stresem czy nieufnością, dlatego zawsze monitoruj stan zdrowia szczeniaka gdy są to pierwsze dni w nowym domu, bo jeszcze mało znasz swojego psa.

Polecany artykuły:

 

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

2 komentarze do wpisu: “Smutny szczeniak w nowym domu, osowiały czy chory?”

 • Robert
  says:

  moi przyjaciele adoptowali psa, który moze nie jest smutny ale w ogóle ich nie słucha - w żaden sposób nie próbują go uczyć. przez co pies nie rozumie co może robić a co nie. 3 miesiące i zniszczył mieszkanie. 🙁

 • Royal Maltipoo
  says:

  Pierwsze dni w nowym domu bywają trudne, ale zdrowy, odpowiednio socjalizowany szczeniak szybko powinien się przyzwyczaić.

Dodaj komentarz