Pierwsza cieczka u suki, ile trwa, kiedy dopuścić, objawy, krycie *Porady*

Cieczka u suki - kiedy, co i jak. Pierwsza cieczka, objawy, dni płodne

zdrowie - Michał Szen - 23 komentarze

pierwsza cieczka u suki

Krwawienie z dróg rodnych u suki bywa mylnie interpretowane - bo ludzie mylą to z krwawieniem miesięcznym u kobiet - u psów procesy fizjologiczne przebiegają trochę inaczej - u kobiet krwawienie miesięczne oznacza, że komórka jajowa nie została zapłodniona i kobieta nie jest w ciąży. U suk natomiast początek krwawienia zapowiada dopiero to, że niedługo komórka jajowa się uwolni z jajnika i w najbliższym czasie suka zacznie być płodna i będzie mogła zajść w ciążę.

Pierwsza cieczka u suki - kiedy suczka ma pierwszą cieczkę?

Nie jest to dokładnie określone, największe różnice dotyczą tego, czy jest to pies dużej czy małej rasy. Ogólnie można powiedzieć, że suka dostaje pierwszą cieczkę w wieku 6 - 24 miesięcy. Psy małych ras szybciej dojrzewają i pierwsza cieczka może się pojawić już wieku 5-6 miesięcy.

  • pierwsza cieczka u yorka lub maltańczyka - zwykle gdy suka ma 5-6 miesięcy
  • pierwsza cieczka u psa rasy olbrzymiej i u molosów może się pojawić gdy suka ma powyżej roku, albo nawet gdy jej wiek zbliża się do dwóch lat.
  • najczęściej jednak mówi się o tym, że pierwsza cieczka pojawi się u suki w okolicach 6-8 miesiąca życia.
  • czasami suczka dostaje szybciej pierwszą cieczkę w momencie gdy przebywa w obecności innych suk w cieczce.

Ile trwa cieczka u suki? objawy cieczki

Generalnie mówi się, że cieczka trwa u suki około 3tygodni, jednak jest to bardzo ogólne i niezbyt precyzyjne określenie. Bo może to być znacznie dłuższy okres. Cieczka u suki ma 4 etapy.

Za początek tzw. cieczki u suki przyjmuje się pierwszy dzień w jakim obserwujemy krwawy wyciek z dróg rodnych. Dzień w którym zobaczysz na podłodze w domu małą plamkę jasnoczerwonej krwi to pierwszy dzień cieczki.

Kiedy pokryć sukę?

Zwykle pierwsze 9 dni cieczki suka choć wabi zapachowo inne psy do siebie, to nie chce być wtedy przez nie pokryta. Psy będą bardzo zainteresowane taką suczką, będą bardzo intensywnie wąchać jej mocz i będą zbliżać się do suki aby ją obwąchać. Jednak suka w tym okresie wtedy kuli ogon pod siebie, siada na ziemi gdy podchodzi do niej pies, często wtedy odwraca się od psów i ich nie akceptuje. Ten pierwszy okres cieczki może trwać nawet 17 dni a nie 9. Zatem domyślasz się, ze pierwszy tydzień cieczki to nie jest dobry czas na dopuszczenie psa. Zwykle dopiero po 9 dniach cieczki suka zacznie akceptować samce.  W tych pierwszych dniach zmienia się wygląd narządów rodnych (pochwy) suki, zachodzą też zmiany hormonalne i cytologiczne jednak nie omawiam tu tego tak dokładnie. U lekarza weterynarii zdobędziesz bardziej szczegółowe informacje.

Kolejny etap cieczki u suki to tzw. ruja właściwa - kiedy suka akceptuje samce i pozwala się pokryć?

W czasie rui właściwej suka akceptuje psy i pozwala się pokryć. Stoi nieruchomo gdy pies chce ją pokryć. Hodowcy mówią też o tym, że suka wtedy odchyla ogon na bok gdy pogłaskasz ją po plecach i biodrach w okolicach ogona. Ten okres cieczki rozpoczyna się zwykle 10 dnia od rozpoczęcia cieczki i trwa zwykle 9 dni. Zwykle w drugim dniu rui właściwej dochodzi do owulacji i suka jest płodna (czyli jest to 10-11dzień od rozpoczęcia cieczki).

Kiedy suczki dostają pierwsza cieczkę?

Najczęściej w wieku 6-7 miesięcy suczki dostają pierwszą cieczkę.

Pierwsza cieczka u suki - zachowanie suczki w cieczce

Suczka w cieczce zwykle częściej posikuje na spacerach, dość często też gdy zacznie się krwawienie to suczka ma powiększony srom i częściej liże sobie te okolice. Jak pisałem wcześniej w pierwszych dniach cieczki suka choć wabi samce zapachem to może być jednak wobec nich agresywna, bo nie będzie jeszcze pozwalała się pokryć. Słynne ucieczki suk w czasie rui w celu spotkania się z samcami mają miejsce zwykle od 9 do 18 dnia cieczki. Zachowanie suki po cieczce może się zmieniać bo suka dzięki hormonom dojrzewa, często bywa też tak, że ludzie mówią, że suka jakby spoważniała, przestała swoim zachowaniem przypominać szczeniaka dopiero po drugiej cieczce.

Kiedy można pokryć sukę? Kiedy dopuścić sukę aby zaszła w ciążę? Kiedy suka ma dni płodne?

Jeśli chcesz aby suka zaszła w ciążę, to ogólnie przyjmuje się, że 10-13 dzień cieczki to najlepszy okres na dopuszczenie psa do suki aby ją pokrył. Wynika to z faktu, że zwykle przez pierwsze 9 dni suka nie dopuszcza samca a potem od 10 dnia suka jest w rui właściwej i akceptuje samce, natomiast owulacja nastąpiłaby teoretycznie dwa dni później czyli 11dnia od rozpoczęcia cieczki. Zakładamy też, że suka pokryta została przez samca w sposób naturalny i plemniki samca są przez nawet 7 dni żywe w organizmie suki (w przypadku używania mrożonego nasienia jego żywotność to 24-48 godziny, dlatego wtedy bardziej dokładnie trzeba określić moment owulacji aby suka zaszła w ciążę). Jednak skupiam się tu na wytłumaczeniu najbardziej ogólnych zasad i bierzemy pod uwagę krycie naturalne - zatem gdy suka pokryta zostanie dnia 10-ego, a komórki jajowe pojawią się dnia 12-ego, to plemniki dalej będą w stanie je zapłodnić bo są żywe przez 7dni. To są założenia ogólne, z tych założeń wynikałoby, że 12-13 dzień cieczki, czyli dwa dni później od momentu gdy suka akceptuje samców to idealny moment na dopuszczenie suki. Jednak musisz pamiętać, że owulacja nie przebiega tak 'książkowo' za każdym razem, dlatego jeśli jesteś hodowcą i "wynajmujesz" psa reproduktora to lepiej po kontrolą weterynarza obserwować poziom hormonów w krwi oraz wykonać badania cytologiczne aby bardziej dokładnie potwierdzić owulację.

Jeśli natomiast chcesz uniknąć niechcianej ciąży u swojej suczki, to pamiętaj o tym, że zwykle od 9 do 18 dnia cieczki Twoja suczka będzie chętnie akceptowała psy i może nawet na spacerze uciec w celach seksualnych 😉 Okres ten oczywiście może się przedłużyć i trzeba będzie suczkę wtedy bardziej pilnować i liczyć się z tym, że wokół niej pojawiać się będzie mnóstwo obcych psów.

    Często dostaję takie pytania - bardzo podobne do siebie i odpowiedź na te pytania jest niemal identyczna za kazdym razem:

  • kiedy można dopuścić sukę owczarka niemieckiego - najlepiej aby suka była w trakcie drugiej albo i trzeciej cieczki a nie pierwszej. Przy pierwszej cieczce suka jest zwykle bardzo młoda i źle wpłynie na jej zdrowie tak wczesna ciąża, lepiej poczekać do drugiej lub trzeciej w jej życiu cieczki. U owczarków niemieckich kolejna cieczka występuje kilka miesięcy po pierwszej cieczce, pies ma wtedy około roku czasu. Ważne aby suka była odpowiednio karmiona i badana przez lekarza weterynarii. Dopuścić sukę do psa można tak samo jak w każdej innej rasie - czyli zwykle w 10-13 dniu cieczki - wtedy gdy suka sama dopuszcza do siebie psy i pozwala się pokryć. Jeśli pies reproduktor jest dla nas dłużej dostępny to zalecane jest powtórne krycie dwa dni po pierwszym kryciu suki. Natomiast jeśli suka jest inseminowana nasieniem mrożonym wówczas warto badać poziom hormonów suki aby dobrze określić moment owulacji i zainseminować sukę dwa dni stwierdzonej owulacji. Związek kynologiczny w Polsce dla suk hodowlanych ma zapis aby miały one skończone 15 miesięcy, zatem nie jest przewidziane krycie suki wcześniej.
  • kiedy można dopuścić sukę labradora?
  • kiedy można dopuścić sukę yorka?
  • kiedy można dopuścić sukę shih tzu?
  • kiedy najlepiej dopuścić sukę beagle?
  • kiedy dopuścić sukę buldoga francuskiego? - dni płodne wyznaczasz najlepiej pod okiem weterynarza badając hormony psa a najlepszy czas na pierwszą ciążę to zwykle 3 cieczka - lub gdy suka ma 2 lata. Choć związek kynologiczny pozwala na pokrycie suki hodowlanej buldoga francuskiego i angielskiego w wieku 12 miesięcy.
  • na powyższe pytania związane z różnymi rasami odpowiedź jest najczęściej taka sama jak dla owczarków niemieckich, choć odstęp między pierwszą a drugą cieczką u suki może się różnić w zależności od rasy. A także dla ras miniaturowych i wielkogłowych związek kynologiczny dopuszcza krycie w wieku 12 miesięcy a nie 15. Dotyczy to takich ras jak buldog angielski, buldog francuski, Chihuahua, boston terrier i kilku innych. (źródło: związek kynologiczny dopuszczanie suki hodowlanej)

W jakim wieku można po raz pierwszy dopuścić sukę? Czy suka może zajść w ciąże i mieć szczeniaki przy pierwszej cieczce?

Odpowiedziałem na to pytanie jeden akapit wcześniej, gdy pisałem o tym kiedy można dopuścić sukę owczarka niemieckiego - otóż suka może zajść w ciążę w trakcie pierwszej cieczki jednak nie jest to zalecane ze względów zdrowotnych. Organizm suki nie jest wtedy tak dojrzały jak przy drugiej cieczce. I choć jest to możliwe, że zajdzie w ciążę i urodzi szczeniaki to jednak jeśli ważne jest dla Ciebie zdrowie suczki to poczekaj jeszcze kilka miesięcy, dla zdrowia psa najlepiej aby suka miała 15-18 miesięcy gdy zajdzie w pierwszą ciążę i urodzi szczeniaki.

Czy suka może zajść w ciążę bez cieczki?

majtkiJeśli u suki zakończył się okres ruji właściwej to suka przez kilka miesięcy jest niepłodna, suka wtedy nie pozwoli psom na kopulację i suka nie zajdzie wtedy w ciążę. Może się jednak zdarzyć, że pierwszy okres cieczki będzie mało widoczny i nie zauważysz lekko powiększonego sromu u suczki oraz krwawienie będzie bardzo delikatne i też możesz to przegapić zwłaszcza jeśli suka mieszka na terenie posesji na dworze a nie w mieszkaniu, wtedy ludziom czasem się wydaje, że suka zaszła w ciążę bez cieczki, jednak jest to nieprawdziwe spostrzeżenie. Cieczka zapewne była choć może słabo widoczna i potem nastąpił ten czas gdzie suka dopuszcza do siebie psy i pozwoliła się pokryć.

Kiedy może dojść do zapłodnienia u suki?

Na to pytanie już padła odpowiedź, do zapłodnienia suki dojdzie wtedy gdy suka dopuści do siebie psa aby ją pokrył i wtedy po kopulacji plemniki psa żyją około 7dni w drogach rodnych samicy, gdy w tym czasie nastąpi owulacja czyli uwolnienie komórek jajowych z jajników wtedy może dość do zapłodnienia i do ciąży u suki.

W jakim wieku suka może zajść w ciążę?

Praktycznie to suka może zajść w ciążę gdy ma 6 miesięcy i przechodzi pierwszą cieczkę w swoim życiu, jeśli wtedy odbędzie się kopulacja z psami to wielce prawdopodobne jest że wtedy w wieku ok.6 miesięcy zajdzie w pierwszą ciążę, jednak jak pisałem wcześniej nie jest to dobre dla zdrowia suki aby w tak młodym wieku miała szczeniaki. Lepiej dla jej ogólnego zdrowia aby zaszła w ciążę przy drugiej lub nawet trzeciej cieczce jeśli w ogóle planujemy sukę dopuszczać i rozmnażać.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

23 komentarze do wpisu: “Cieczka u suki - kiedy, co i jak. Pierwsza cieczka, objawy, dni płodne”

  • Amelia
    says:

    Tak od czapy - wnioskuję, że sterylizację najlepiej przeprowadzić wtedy, kiedy można dopuścić sukę czyli najwcześniej po drugiej cieczce, bo wtedy jest już dojrzała emocjonalnie hormonalnie i fizycznie? W czwartek w naszym domu pierwszy raz zagości suczka, więc bardzo mi się przydał ten artykuł! Dzięki!

    • Michał Szen
      says:

      ponoć najlepiej sterylizacja po pierwszej cieczce, ale przed drugą, chodzi tu o ryzyko uniknięcia różnych chorób dróg rodny u suczki. No ale opinie są bardzo bardzo różne w tych kwestiach.

      • Marzena
        says:

        Witam mam pinczerka miniaturke i moja sunia miala juz swoja pierwsza cieczke i teraz chyba ma druga ale niekrwawi i psy sie nia interesuja i niewiem bo jest troche inna czy moze byc przed cieczka

  • Dorota
    says:

    mam pytanie mam suczkę 5 miesięczna jest mieszańcem kiedy mam spodziewać u niej cieczki będzie duża

    • Michał Szen
      says:

      pewnie koło 7-9 miesiąca życia, jednak ciężko to dokładnie określić. Zwykle obserwuje się to, że często się wylizuje w okolicach intymnych i to wtedy nadchodzi cieczka. Pamiętaj aby ją wtedy 2-3 tygodnie pilnować jeśli nie chcesz aby zaszła w ciążę - ten 2 i 3 tydzień jest najbardziej nieprzewidywalny i o tym pamiętaj, bo ludzie często myślą, że to już koniec cieczki i nic już nie zajdzie a to wtedy właśnie suczka spotyka się chętnie z psami.

  • Julka
    says:

    Jak mam suczke mieszańca Golden retriwera i cokiel Spaniela i chyba od kilku dni ma cieczke ale wogule nie ma krwi widziałam że jak uciekła z podwórka to mały pies chciał ją pokryć bo na nią skakał z tą cieczke zobaczyłam dopiero od 4 dni to morze teraz być w ciąży

  • Karolina
    says:

    Kiedy widac u suczki koniec cieczki po czym to zobaczyc bo moja suczka juz ma cieczke 3 tygodnie a jej pochwa jest juz mniejsza??

  • Monika
    says:

    Witam. Mam 8 miesieczna suczke Jack Russel. Pierwsza cieczke miala ok 1.5-2 miesiace temy I teraz ponownie ma objawy cieczki. Czy takie przypadki sa czeste i czy jest to niepokojace?

  • Barbara
    says:

    Witam mam pytanie: mam w domu pieska rasy maltanczyk ktory ma 3 lata i suczke tej samej rasy ktora ma 7 miesiecy pytanie brzmi: Co moge zrobic kiedy suczka bwdzie miala cieczke chodzi mi o psa zeby nie zwariowal i zeby suczka nie zaszla w ciaze bo jest jeszcze za mala

  • Justyna
    says:

    Moja suczka york dostała pierwszą cieczkę w 17 dniu cieczki nie możemy sobie z nią poradzić molestuje maskotkę i małe poduszki i przy tym strasznie piszczy. Martwię się tym czy to jest normalne zachowanie u suczek?

  • anna
    says:

    Mam suczke Border Collie blue Merle ma w tej chwili 5 mcy...w jakim wieku najlepiej poddac sterylizacji...?

  • Joanna
    says:

    Mam suczka bermański pies pasterski teraz ma 15 miesięcy A ostatnio często wylizuje sobie drogi intymne czy można spodziewać się niebawem u niej cieczki

    • Ania
      says:

      Moja bernejka ma 9 miesięcy i pierwszą cieczkę. Weterynarz tak mówił między 8 a 12 miesiącem. Może dopytaj lekarza jeśli w najbliższym czasie się nie pojawi?

  • Paulina
    says:

    Czy to jest normalne ze krwawienie jest u suczki owczarka bardziej intensywne niż u mniejszego pieska

  • Angelika
    says:

    Witam mam pierwszy raz suke w domu ma ona 2.5 miesiąca i kiedy mozna ja wysterylizowac i jaki jest to koszt. Pozdrawiam

  • Ola
    says:

    Moja suczka ma 1,3 roku i niedawno pokrył ją pies boje się że jest za młoda....jednak w momencie krycia przechodziła 2 cieczke......Czy jest to dobry wiek na zajście w ciążę?

  • Magda
    says:

    Mam suczke yorka (4 lata) . Ona ma dzisiaj 10 dzien cieczki. Odchyla ogon na bok i daje sie lizac reproduktorowi jednak on na nia nie "skacze". Jestt nia zainteresowany ale nie az tak bardzo. Jest to jego pierwsza suka. Czy on nie wie "jak to sie robi?" czy to nie jest jeszcze ten czas?

  • Ryza
    says:

    Czy jedno pokrycie wystarczy u buldoga francuskiego do zjascia suki w ciaze? Dodam ze suczka ma 3lata i to któraś z kolei cieczka jednak dopiero teraz dala sie pokryc smancowi wcześniej uciekala i nie akceptowala ich nawet podczas rójii.

  • Ryza
    says:

    Po jakim czasie suka ma pierwsze obiawy ze spodziewa sie potomstwa i jakie to obiawy czy pies sie inaczej zachowuje itd

  • Łukasz
    says:

    Dzień dobry. Mam dość przykrą sytuację. Mam suczkę buldoga angielskiego. 31.10 rozpoczęła jej się ruja. Po badaniach progesteronu dokonaliśmy inseminacji dnia 11.11(tego dnia progesteron był na poziomie 14) i 12.11. Pech chciał, ze dnia 14.11 nasza suczka uciekła i została pokryta przez innego psa. Boję się, że po stosunku z tym psem nasza sunia może mieć problemu, gdyż był znacznie większy od niej. Czy może fakt, ze dokonaliśmy inseminacji w najodpowiedniejszych dniach doprowadzi do tego, ze szczeniaki będą właśnie po ojcu, od którego było pobierane nasienie? Zdajemy sobie sprawę, ze nasze zachowanie było conajmniej nieodpowiednie i wyciągnęliśmy już z tego wnioski, ale teraz chodzi nam głównie o zdrowie naszego psa. Proszę o odpowiedz, pozdrawiam

  • Krystiaan
    says:

    Dziwne, mam mieszańca pinczera miniaturowego ma 10 mies i nie miała jeszcze cieczki do tego czasu a w domu mamy jeszcze jej brata i on na nią próbuje skakać a ona go gryzie, a mamy plan by dopuścić ją do innego psa

Dodaj komentarz