Praktyczne wskazówki jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Praktyczne wskazówki jak nauczyć psa posłuszeństwa?

szkolenie psów - Michał Szen - 1 Komentarz

Poznaj wskazówki jak nauczyć psa posłuszeństwa?

jak nauczyć psa posłuszeństwa

    • zacznij trening nie mając zbyt wielkich oczekiwań, małymi krokami dojdziesz do celu.
    • ustalaj priorytety szkolenia biorąc pod uwagę poziom trudności danego zachowania. Wykonanie komendy w pustym pomieszczeniu to zupełnie inna bajka niż posłuszeństwo w obecności obcego psa.
    • Ćwicz cierpliwie z psem przez 21dni a zobaczysz dużą zmianę zachowania u swojego podopiecznego. Twój psi trener pomoże Ci ustalić plan działania.
    • Najpierw upewnij się, że pies rozumie komendę - jeśli jej nie zna musisz jej dopiero psa nauczyć (więcej o tym pod koniec artykułu)
    • pochwała to nie to samo co nagroda w postaci smakołyka lub zabawki. Mało jest psów, które samymi pochwałami można wyszkolić - zwykle potrzebne będą na początkowym etapie smakołyki dla psa. Psy generalnie uczą się szybciej gdy dobierzemy dla nich odpowiednie nagrody i zastosujemy je w odpowiednim momencie.
    • po etapie nauki dobrych zachowań, podstawowych komend i nagradzania smakołykami przychodzi taki etap szkolenia, gdzie pojawia się egzekwowanie posłuszeństwa i pewnego rodzaju presja - bo pies nie zawsze chce komendę wykonać a my chcemy ją wyegzekwować - jak przejść przez ten etap szkoleń tłumacze moim kursantom na indywidualnych lekcjach (możesz zamówić konsultacje tutaj)

Trening posłuszeństwa psa - jak zacząć?

  • zacznij od tego, aby w pewnym momencie spaceru przypiąć psa na długą 5 metrową linkę. Dzięki temu pies będzie miał więcej swobody, a Ty możesz ćwiczyć z nim przychodzenie na wołanie. Ważne aby pupil był na lince, bo jego bezpieczeństwo jest dla nas ważne. Dodatkowo na długiej smyczy pies ma możliwość eksploracji terenu i więcej luzu niż na krótkiej smyczy. Pewnie chcesz aby docelowo pies wracał na każde zawołanie nawet gdy będzie bez smyczy puszczony luzem, prawda? Dlatego zacznij od ćwiczeń na długiej lince i nagradzaj psa przysmakiem gdy wróci do Ciebie gdy go zawołasz. Przeplataj spacer takimi momentami gdzie pies idzie przy nodze np.5minut na krótkiej smyczy a potem ponownie przypinaj psa na długą linkę i dawaj mu więcej swobody.
  • Zacznij trening z psem w 2-3 seriach po kilkanaście minut dziennie. Jeśli masz młodego psa to jest to szczególnie ważne aby treningi robić krótsze, bo uwagę psa rozprasza mnóstwo innych rzeczy i czas skupienia szczeniaka jest krótki. Jeśli ćwiczysz z psem aby oddał Ci zabawkę, którą trzyma w pysku, to zrób to ćwiczenie tylko kilka razy a potem pozwól psu na swobodną zabawę i poznawanie okolicy przez wąchanie pobliskich terenów.
  • Większość psów zna komendę 'siad' - dlatego można od tego zacząć i wykorzystywać ją w wielu różnych sytuacjach. Np. gdy wychodzisz z domu i chcesz zapiąć psu smycz wydaj najpierw komendę, poczekaj aż pies ją wykona i dopiero schyl się do psa i zapnij go na smycz.
  • ucz psa dobrych nawyków - później dopiero wymagaj coraz większego posłuszeństwa

trening posłuszeństwa psa

Jak nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze - podstawowe zasady gdy mieszkasz w mieście

  • jeśli w trakcie spaceru napotkasz na czerwone światło przy przejściu dla pieszych to powiedz do swojego psa ' siad ' - pies powinien wykonać tę komendę i siedzieć cierpliwie przy nodze dopóki nie zapali się zielone światło a Ty powiesz wówczas psu 'idziemy'.
  • ucz psa komendy 'zostaw' lub 'fe' - wystarczy, że zabierzesz ze sobą na spacer kawałek kiełbasy i położysz go na chodniku - gdy pies będzie chciał ją zjeść powiedz 'zostaw' i przejdź obok trzymając psa na smyczy, tak aby pies nie mógł tego zjeść. To ważne aby Twój pies nauczył się, że musi zostawić to czego mu zabraniasz. Warto co kilka dni powtarzać to ćwiczenie, aby sprawdzić jak dobrze jest utrwalone. Jeśli pies odwraca się od zakazanego przedmiotu i odchodzi to znaczy, że dobrze przyswoił komendę a nauka posłuszeństwa idzie w dobrą stronę. Jeśli słabo Ci to wychodzi zapraszam na konsultacje, mam bardzo dobre efekty w nauce psów komendy 'zostaw/nie rusz/fe'
  • jeśli Twoi sąsiedzi lubią głaskać Twojego czworonoga to porozmawiaj z sąsiadami, że takie spotkania to zawsze doskonała okazja do nauki posłuszeństwa Twojego psa - i zanim pies zostanie przez nich pogłaskany będzie musiał wykonać kilka komend.
  • Naucz swojego psa spokojnego mijania innych psów - najlepiej zrób to pod okiem szkoleniowca - bo w trakcie tej nauki ważne są detale i pewne sekwencje zachowań, które trudno opisać, po prostu warto mieć obok siebie kogoś bardziej doświadczonego gdy uczysz psa spokojnego mijania innych psów (udzielam również konsultacji online - zapraszam do zakładki kontakt jeśli masz pytania).

Niepożądane zachowania i eliminacja ich z pomocą pozytywnych wzmocnień.

  • ciągnięcie do innego psa, skakanie na ludzi lub szczekanie na inne psy to najpopularniejsze niepożądane zachowania
  • Tego typu niepożądane zachowania u swojego psa można wyeliminować stosując pozytywne metody szkolenia psów. Warto zgłębić ten nurt w behawioryzmie. Mówiąc potocznym językiem pies robi to co mu przynosi korzyść a przestaje powtarzać te zachowania, które są dla niego nieopłacalne. Metoda ta nie polega jedynie na nagradzaniu psa smakołykiem, ma tu duże znaczenie budowanie relacji z psem, czasem polega na ignorowaniu tych niechcianych zachowań. Pies musi mieć w nas wsparcie a nie tylko bat nad głową. Odpowiednie szkolenie przynosi efekty, jeśli daną metodę powtarzasz od miesięcy a nie przynosi ona zmian w zachowaniu psa to oznacza, że metoda jest nieskuteczna i warto wypróbować coś innego.
  • Innym popularnym tematem wśród właścicieli szczeniąt jest nauka czystości - gdy pies załatwia swoje potrzeby w mieszkaniu a nie na spacerze to opiekunowie szybko zaczynają szukać poradnictwa w tej kwestii - nauka czystości może być uzależniona od rasy psa - zwykle psy z grupy ras pierwotnych szybciej przyswajają te nawyki niż psy z grupy do towarzystwa. Jeśli pies nie był uczony załatwiania się na matę w hodowli to może to zająć kilka dni zanim pies załapie o co chodzi z tym sikaniem na matę (pamiętaj, że szczeniakowi początkowo jest wszystko jedno gdzie robi siku, to my ludzie dopiero uczymy go jakie mamy oczekiwania i pewne nawyki chcemy psu wpoić).

Jedna komenda, którą pies powinien wykonywać automatycznie.

Zacznij od nauki automatycznego siadania, gdy zatrzymujesz się przed przejściem dla pieszych. Gdy czekasz przy jezdni aby przejść przez ulice pies niech automatycznie siada obok Twojej nogi. Warto to ćwiczyć również idąc chodnikiem, raz na jakiś czas zatrzymaj się i nic nie mów, niech Twój pies wymyśli co zrobić aby jego opiekun znów ruszył do przodu - poczekaj aż pies usiądzie - i nic nie mów ani nie ruszaj się dopóki pies nie usiądzie. Dopiero gdy pies sam z siebie wykona komendę 'siad' wtedy odezwij się do psa, pochwal i rusz w dalszy spacer. Zobaczysz, że jeśli to zastosujesz to pies będzie siadał automatycznie gdy Ty się zatrzymujesz. Co robić dalej - jak to dalej rozegrać aby osiągnąć fajne rezultaty szkoleniowe? o tym możemy więcej porozmawiać na prywatnej konsultacji.

Dla zaawansowanych - trening obedience.

Jeśli masz radość z planowania i realizowania wspólnych treningów ze swoim psem oraz gdy chcesz każdą komendę niemal 'szlifować' do perfekcji wówczas zainteresuj się uczestnictwem w treningach obedience ze swoim psem. W tej kategorii psich sportów zwykle królują owczarki belgijskie, owczarki niemieckie, border collie. Ale nie musisz mieć psa tej konkretnej rasy aby posłuszeństwo psa trenować na wysokim poziomie.

Praktyczne wskazówki dla szczeniaka i psa dorosłego.

  • Niezależnie od wieku warto uczyć psa posłuszeństwa w zakresie podstawowych komend takich jak siad czy zostań.
  • Szczeniaki dodatkowo poza nauką komend jeszcze socjalizujemy z nowym otoczeniem, bo zaniedbana socjalizacja odbije się negatywnie na posłuszeństwie naszego zwierzaka. o socjalizacji pisałem trochę w innych artykułach na tej stronie.
  • Naukę czystości zaczynamy już od pierwszego dnia pobytu szczeniaka w naszym domu. A dodatkowo przyzwyczajamy szczeniaka do smyczy i wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Przeczytaj także: Od czego zacząć szkolenie szczeniaka
  • nauka komend to dla naszego psa jak nauka obcego języka - pies musi przyswoić każde słowo oznaczające dane zachowanie. Twój pies nie zna języka polskiego i nie będzie rozumiał natychmiast tego co znaczy 'puść, zostaw, nie rusz, zostań, leżeć' - uświadom to sobie, że nawet dla obcokrajowców te polskie słowa są nie zrozumiałe a co dopiero dla naszego psa. On się musi tego wszystkiego nauczyć.

  • zachowanie dorosłego psa można zmienić ale sam wiesz, że utrwalone nawyki czasami trudno wyeliminować tak całkowicie.
  • Behawiorysta to człowiek nie tylko od trudnych przypadków - nawet z banalnymi problemami związanymi z wychowaniem psa możesz się zgłosić do psiego behawiorysty
  • jeśli dobrałeś dobrze nagrodę (odpowiednia motywacja) i pies zna komendę to zwykle pies chętnie wykonuje polecenie. Jeśli komenda dla psa jest nowa i pies jej nie rozumie to najlepsze smakołyki nie pomogą - nauka nowego polecenia musi być odpowiednio kształtowana. Zapraszam na konsultacje online albo na lekcje na żywo jeśli chcesz wraz ze mną szkolić swojego psa - kontakt tutaj

szkolenie psów online

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Jeden komentarz do wpisu: “Praktyczne wskazówki jak nauczyć psa posłuszeństwa?”

  • Gosia Fiołek
    says:

    Wpis jest naprawdę ciekawy, dużo mi rozjaśnił jeśli chodzi o dalszą tresurę psiaka. Postaram się stosować te zalecenia i mam nadzieję, że uda mi się dzięki temu osiągnąć świetne efekty. Właściwie wspomniał Pan o psim behawioryzmie, oczywiście postaram się zapoznać z artykułami na tej stronie, ale może są jakieś książki na ten temat, które by Pan polecił? Z pewnością też byłyby pomocą, choć nie wiem co takiego warto wybrać. Jestem pewna, że jest Pan zorientowany jeśli chodzi o tego typu pozycje książkowe 😉 Postaram się częściej zaglądać na tego bloga i bardzo dziękuję za powyższy artykuł!

Dodaj komentarz