Pierwsza KĄPIEL szczeniaka YORKA? kiedy i jak często kąpać?

Pierwsza kąpiel szczeniaka yorka? w czym, kiedy i jak często kąpać?

zdrowie - Michał Szen - Dodaj komentarz

szczeniak rasy york

Od którego miesiąca można kąpać yorka? Pierwsza kąpiel yorka

Najlepiej NIE KĄPAĆ szczeniaków do 10 tygodnia życia. Chyba, że bardzo mocno się ubrudzą np. odchodami to wtedy można go wykąpać. Jednak generalnie lepiej nie robić kąpieli psom, które mają mniej niż 10 tygodni. Możesz przemyć psu pyszczek czy okolice 'pod ogonem' jeśli piesek się ubrudzi - jednak powstrzymaj się przed pełną kąpielą psa do 11-12 tygodnia jego życia. Czyli pierwsza kąpiel odbędzie się gdy pies ma 3 miesiące.

Czym myć yorka gdy się mocno ubrudzi np. w czasie robienia kupki?

Czasem tak bywa że szczeniaki ubrudzą się mocno w swoich odchodach, może to być związane z biegunką lub po prostu z małą jeszcze zręcznością szczeniaka. Najlepsza metoda to podmycie malutkiego szczeniaka bieżącą wodą, yorki są tak małe gdy mają 6, 7 czy 8 tygodni, że  możesz je umyć nawet pod kranem w zlewie. Czyli podmywasz tylko 'dupkę' szczeniaka i osuszasz ręcznikiem  a potem możesz też rozczesać włosy szczotką i wysuszyć suszarką. Dzięki temu piesek od małego zacznie przyzwyczajać się do szczotki i suszarki.
Jeśli młody york bardzo mocno się wybrudził tak, że większość jego ciała jest brudna to wtedy wykąp szczeniaka. Użyj do tego szamponu dla szczeniąt (dobry szampon dla szczeniaków yorka w przystępnej cenie to Botaniqa dla szczeniąt - cena takiego szamponu to ok. 25zł).

Jak często można kąpać szczeniaka yorka? co ile tygodni można psa kąpać?

Generalnie kąp psa jedynie wtedy gdy naprawdę jest taka konieczność, nie rób tego zbyt często. Gdy czujesz że włos psa jest tłusty / brudny to możesz wtedy psa wykąpać. Jako generalną zasadę możesz przyjąć, że kąpanie dorosłego psa yorka co 2 tygodnie jest w porządku. Jeśli masz psa ostrzyżonego na krótko to dłużej on wytrzyma bez kąpania - jednak w przypadku długiego włosa i tzw. włosa wystawowego pies będzie wymagał kąpieli co 2 tygodnie. U młodych szczeniaków, które są w okresie wymiany szczenięcego włosa na okrywę typową dla psów dorosłych mają one tendencję do kołtunienia się włosa - gdy będziesz psa kąpać co 2 tygodnie wówczas łatwiej Ci będzie wyczesać psa - po 3 lub więcej tygodniach bez kąpieli możesz mieć problem z dobrym wyczesaniem psa. Choć artykuł ten odpowiada na pytania związane z kąpielą to jak widzisz łączy się to również bardzo mocno z regularnym czesaniem psa i szeroko-pojętą pielęgnacją sierści u psów. Najważniejsza jest zasada: kąpać jak włos psa jest brudny a nie trzymać się ściśle harmonogramu kąpieli.

Jak często kąpać yorka?

Yorka należy kąpać raz w miesiącu a jeśli ma długi włos to częściej czyli co 2 tygodnie.

Po jakim czasie można wykąpać szczeniaka yorka od momentu kupna albo od urodzenia?

Szczeniaki są bardziej delikatne niż psy dorosłe, łatwiej jest je przeziębić - dlatego nie przesadzaj z częstotliwością kąpieli - jeśli po 2 tygodniach wykąpiesz psa to będzie to rozsądny okres czasu. Jeśli jednak z jakiś względów masz szczeniaka zbyt wcześnie odebranego od matki - np. takiego co ma 6 tygodni to poczekaj aż pies będzie miał 10-11 tygodni. A jeśli kupiłeś psa 8 tygodniowego to możesz zrobić mu pierwszą kąpiel po 2 tygodniach pobytu w Twoim domu. I tak jak pisałem wcześniej ewentualnie 'podmyjesz psa pod ogonem' gdy mocno się tam ubrudzi. I uwzględnij jeszcze to aby przez tydzień po szczepieniu nie kąpać psa. Jeśli szczeniak jest smutny to może być chory.

Dlaczego lepiej nie kąpać szczeniaka przez tydzień po szczepieniu?

Zaraz po szczepieniu organizm młodego psa jest osłabiony bo układ odpornościowy musi uporać się z działaniem szczepionki - wtedy lepiej nie narażać psa na przeziębienie, wychłodzenie czy na infekcje skórne. Zaraz po kąpieli skóra i włos psa są pozbawione naturalnej lipidowej warstwy ochronnej oraz naturalnej flory bakteryjnej i wzrasta ryzyko wystąpienia zapalenia skóry. Dlatego weterynarze i hodowcy doradzają aby przez tydzień po szczepieniu nie kąpać psa.

Czym kąpać yorka? jaki szampon użyć?

Przy pełnej kąpieli dorosłego psa najlepiej użyć specjalnego szamponu dla psów - Chris Christensen - Spectrum One Shampoo. W przypadku kąpieli szczeniaków polecamy szampon firmy Botaniqa dla szczeniąt. Jakiej odżywki do włosów yorka użyć?
Dla dorosłych psów rasy Yorkshire terrier można polecić odżywkę firmy Chris Christensena lub jeśli szukasz czegoś tańszego to wybierz odżywkę dla psów długowłosych firmy Botaniqa.

Jak kąpać yorka szczeniaka?

Woda letnia i raczej płytka - tyle wody aby pies mógł w niej stanąć. Możesz też psa postawić w wannie czy w brodziku prysznicowym i myć psa wodą bieżącą, nie stawiaj psa w zbyt głębokiej wodzie.
Po namoczeniu psa zastosuj szampon dla psów - podczas mycia psa bądź delikatna - uważaj szczególnie na uszy, oczy i brzuszek psa. Uważaj aby nie nalać psu wody do uszu. Po umyciu szamponem możesz go spłukać i przystąpić do suszenia psa, albo możesz jeszcze zastosować odżywkę do psich włosów. Wysusz psa ręcznikiem a potem wysusz psa suszarką do włosów. Suszenie psa suszarką wykonuj niezbyt gorącym powietrzem.
W przypadku szczeniaków nie jest to zwykle konieczne, jednak warto psa wyczesać przed kąpielą a potem po kąpieli rozczesać ponownie i dopiero wysuszyć.

Jak pielęgnować włosy yorka?

Wpływ na okrywę włosową psa ponosi genetyka (tego raczej już nie zmienisz) a ponadto druga najważniejsza sprawa to odpowiednie żywienie psa, potem w następnej kolejności jest pielęgnacja włosa poprzez stosowanie dobrych jakościowo szamponów, odżywek oraz czesanie i strzyżenie psa. O żywieniu szczeniaka yorka poczytasz tutaj: żywienie szczeniaka yorka
Jeśli psu brakuje w diecie witamin i minerałów to organizm nie będzie mógł wytworzyć ładnej sierści, dlatego warto zadbać o prawidłowe żywienie psa. Dobre jakościowo suche karmy dla psów potrafią bardzo dobrze zaspokoić potrzeby żywieniowe psów. Pamiętaj o regularnym czesaniu psa w okresie wymiany włosa szczenięcego na włos dorosły - szczeniaki mają wtedy tendencję do kołtunienia i niezbędne jest regularne czesanie i kąpanie psa. Na temat szczegółowej pielęgnacji włosów yorka dostaniesz więcej informacji w salonach pielęgnacji psów (czyli u tzw. psiego fryzjera (groomera)) a także radą na pewno może służyć doświadczony hodowca. U tych osób dostaniesz odpowiedź na pytania związane z doborem kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji psa (szczotki, grzebienie, szampony, odżywki, kokardki itd itp).

hodowla yorkshire terrier indorado fci

CWC czyli Certyfikat Wystawowego Championa – przyznawany na wystawach psów rasowych. Hodowla psów Yorkshire Terrier Indorado FCI

Za pomoc w tworzeniu tego poradnika oraz za udostępnienie zdjęć dziękuję p.Marzenie z hodowli psów rasy Yorkshire Terrier Indorado FCI  - kontakt do hodowli:   Hodowla Yorkshire Terrier Indorado FCI

Przeczytaj także: wychowanie szczeniaka yorka, jak nauczyć czystości szczeniaka chi, co robić gdy pies zjada wszystko co znajdzie na spacerze


Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz