Bulterier - opis rasy pielęgnacja, żywienie, informacje

Bulterier - opis rasy

rasy psów - Michał Szen - 1 Komentarz

Bulterier - co musisz wiedzieć na temat tej rasy?

rasa bullterier

Bulterier nazywany jest psem z ryjem jak świnia oraz kojarzony jest z agresją i atakami na dzieci. Takie są najpopularniejsze skojarzenie z tą rasą psów.

Jednak behawioryści czy zoopsycholodzy mówią: “Nie ma agresywnych psów, są tylko psy źle prowadzone”. Czy to hasło jest prawdziwe? Mimo, iż nadal możemy się spotkać z krytycznym stosunkiem do powyższego zdania, można śmiało uznać, że zdanie jest prawdziwe. Każdego psa, bez względu na rasę, jesteśmy w stanie odpowiednio wychować. Sęk w tym, że metody, które do tego celu wykorzystamy, mogą się od siebie różnić. To z kolei wynika ze specyfiki rasy. Twierdzenie, że mamy “rasy agresywne” jest zatem związane przede wszystkim z tym, że nie zawsze dobieramy odpowiednie metody szkoleniowe. Inaczej będziemy wychowywać labradora, inaczej wyżła a jeszcze inaczej bulteriera (przeczytaj: charakter bulteriera). Właśnie tej ostatniej z wymienionych ras, poświęcony będzie poniższy artykuł.

Bulterier - Charakterystyka rasy - opis rasy

Jak wygląda pies bulterier?  Psy te wyróżnia przede wszystkim bardzo charakterystyczny kształt głowy oraz bardzo małe, lekko skośne oczy. Bulteriera nie sposób pomylić z żadną inną rasą.

  • Wysokość: Osiągają one wysokość około 45 cm w kłębie.
  • Waga - Ile waży bullterier: Dorosły samiec może ważyć nawet do 32 kilogramów, natomiast waga samicy oscyluje w granicach 22- 28 kilogramów.
  • Sierść: To, co także jest bardzo charakterystyczne dla tej rasy, to fakt, że psy te są bardzo dobrze umięśnione oraz posiadają, krótką, szorstką w dotyku sierść. To, co także jest kluczowe, jeśli chodzi o sierść bullterierów, to fakt, że są one pozbawione podszerstka. Ma to swoje zarówno dobre, jak i złe strony. Brak podszerstka sprawia, że pies ten jest dobrym wyborem dla alergików a dodatkowo jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Wystarczy, że raz na tydzień będziemy wyczesywać psa odpowiednio dobraną szczotką. Musimy jednak pamiętać, że podszerstek jest także warstwą, która u psów zatrzymuje ciepło. W związku z brakiem podszerstka u bullterierów, kiedy na dworze jest zimno, zaleca się zakładanie ubrania dla psa. Może to być specjalna derka, “kamizelka” lub cokolwiek innego, co będzie chroniło tego psa przed nadmiernym chłodem.
  • Umaszczenie bulterierów jest zróżnicowane.
  • Pogardliwie niektórzy ludzie mówią 'pies jak świnia rasa: bulterier' - ja się z tym nie zgadzam, to ładne psy, nie przypominają świni. Pies który wygląda jak świnia to właśnie bulterier.

Przyszły właściciel musi być także świadomy tego, że bulteriery są bardzo silnymi fizycznie psami, co będzie miało ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ich wychowanie i zabawę.

Ile żyje bulterier? Ile lat żyją bulteriery? bulterier długość życia

Długość życia bulterierów wynosi od 11 do 14 lat.

pies bulterier

 

Żywienie bulteriera - na co zwrócić uwagę?

W przypadku posiadania psa, poza wychowaniem kluczowe znaczenie odgrywa sposób żywienia naszego pupila. Nie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o bulteriery. Szczenięta tej rasy, powinny spożywać dobrej jakości karmę jednakże przeznaczoną dla szczeniąt ras dużych. Wiąże się to przede wszystkim z budową bulteriera. Budowa masy mięśniowej, jak również zapotrzebowanie na energię w przypadku tej rasy, jest znacznie większe, niż ma to miejsce w przypadku psów, które są klasycznymi przedstawicielami ras średnich. Taką karmę powinniśmy podawać mniej więcej do czasu, aż nasz pupil osiągnie wiek około 1,5 roku. W późniejszym okresie, bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, jak dużą zawartość białka będzie zawierała karma, którą nasz pies je. W przypadku bulterierów, w momencie kiedy w karmie występuje za wysoka zawartość białka, możemy doprowadzić do powstania schorzeń nerek.

Smakołyki i gryzaki dla bulteriera

Jeśli chodzi o smakołyki, to powinniśmy położyć nacisk na to, aby nasz pupil miał dostęp do gryzaków, najlepiej takich, które dodatkowo będą czyścić zęby. Potrzeba gryzienia u bulterierów jest znacznie większa, niż u psów innych ras. Gryzienie np. Kości czy innych, twardych gryzaków, pomaga także w uspokajaniu się psa, np. wówczas, kiedy jest czymś “nakręcony” lub kiedy przejawia nadmierną chęć do zabawy. 

Jeśli chodzi o żywienie bullteriera, nie możemy też zapominać o dostarczaniu naszemu pupilowi odpowiedniej ilości witamin, dlatego podawanie mu od czasu do czasu warzyw czy owoców, które są w pełni bezpieczne dla psów, jest jak najbardziej wskazane. Wymienić należy tutaj przede wszystkim surowe jabłka, marchewki i truskawki ( te ostatnie w ograniczonej ilości), brokuły (najlepiej gotowane na parze, bez soli i podawane psu, kiedy osiągną temperaturę pokojową) czy banany (także w ilości ograniczonej). Wszystkie z wymienionych powyżej warzyw i owoców, są naturalnym źródłem witamin, które doskonale uzupełniają podstawową dietę naszego czworonoga.

Jeśli pies dostaje dobrej jakości suchą karmę to możliwe, że nie będzie potrzebował żadnych suplementów. Jednak jest to cecha osobnicza, zdarza się, że pies ma niedobory składników mineralnych i musi dostawać dodatkowo suplementy. Na pewno nie wyczerpałem tutaj tematu żywienia bulterierów, to tylko podstawowe informacje, więcej dowiesz się od psiego dietetyka lub weterynarza.

Przeczytaj: jak długo pies jest szczeniakiem

bulterier

 

Pielęgnacja bulteriera - o czym musisz pamiętać?

Panuje powszechne przekonanie, że ze względu na rodzaj sierści, którą posiadają bulteriery, są to psy, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to jednak tylko po części prawdą. Rzeczywiście, jeśli chodzi o dbanie o sierść psów tej rasy, w zupełności wystarczy wyczesać ją raz na tydzień. Nie możemy jednak zapominać o tym, że u bulterierów bardzo ważne jest regularne przycinanie pazurków oraz czyszczenie uszu. Jeśli nasz pies nie ma na czym ścierać pazurów, będą one bardzo szybko rosły i zrobią się ostre. Uszy bulterierów są narażone na różnego rodzaju choroby, dlatego regularne ich czyszczenie powinno mieć miejsce 2- 3 razy na miesiąc. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o oczy. Należy je dość często przemywać chusteczką nasączoną czystą wodą. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby dbać o zęby bulterierów. Jak już zostało wcześniej wspomniane, psy tej rasy, wykazują wzmożoną potrzebę gryzienia, dlatego wszelkiego rodzaju gryzaki o odpowiedniej twardości, są jak najbardziej wskazane. 

Warto przeczytać także: Psy stróżujące, tresura owczarka niemieckiego, jak długo szczeniak tęskni za matką, podstawowe komendy dla psa, pies appenzeller,

Choroby, na które podatne są bulteriery

Tak, jak psy każdej rasy, tak samo i bulteriery są narażone na różnego rodzaju choroby. Narządem, który ze względów genetycznych może być u psów tej rasy narażony na problemy, są nerki. Aby uniknąć problemów z nerkami, należy nie tylko zadbać o to, aby - tak jak każdy pies - nasz pupil miał stały dostęp do wody. Kluczowy jest także sposób żywienia. Nadmierna ilość białka jak również potasu, może powodować u tych psów problemy z nerkami. Innym, również bardzo charakterystycznym schorzeniem, którym w pewien sposób są obciążone bulteriery, jest głuchota (przeczytaj: szkolenie głuchego psa). Aby jej uniknąć, nie tylko należy regularnie monitorować stan uszu naszego pupila, ale też dbać o to, aby nie pojawiały się tam żadne zabrudzenia, które mogą w bardzo prosty sposób doprowadzić do infekcji. Nie możemy też zapominać o tym, że bulteriery są psami, u których znacznie częściej niż u psów innych ras, mogą pojawiać się różnego rodzaju alergie pokarmowe. Należy monitorować skórę naszych pupilów, a wszelkie nieprawidłowości koniecznie konsultować z zaufanym lekarzem weterynarii. Bulteriery mają bowiem tendencję do chorowania m.in na atopowe zapalenie skóry. 

Bulterier - czy jest dla mnie odpowiednim psem?

Czy bulteriery są groźne?

Koniecznie zapoznaj się z artykułem: Szkolenie bulteriera oraz Amerykański Pitbulterier (na końcu artykułu znajdziesz rozdział o szkoleniu)

Zanim zdecydujemy się na kupno bulteriera, musimy dowiedzieć się o tej rasie wszystkiego, co tylko jest możliwe. Najlepiej oczywiście jest porozmawiać z hodowcą, który nie tylko opowie nam o samej rasie, ale też i o psach, które posiada. Pamiętajmy, że każdy pies, nawet w obrębie jednej rasy, jest inny pod względem charakteru (przeczytaj: charakter bulteriera) . Niemniej jednak, jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie zapewnić bulterierowi odpowiedniej dawki ruchu, zabawy jak również jeśli wiemy, że z konsekwencją w działaniu nie jest u nas najlepiej, nie powinniśmy się decydować na psa tej rasy.

To psy przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie, które lubią spacerować i które nie mają problemu z zabawą z psem. Pamiętajmy też, że jeśli chcemy kupić bulteriera i posiadamy dzieci, zanim pies się w domu pojawi, należy wyjaśnić dziecku, w jaki sposób obchodzić się z psami tej rasy (warto wtedy umówić się na konsultację z psim szkoleniowcem behawiorystą - zapraszam tutaj: kontakt). Jeśli jednak zadbamy o to, aby odpowiednio przygotować się do posiadania bulteriera, z pewnością będzie on naszym najwierniejszym, najbardziej lojalnym przyjacielem, z którym spędzimy mnóstwo wspaniałych dni. 

Jeśli masz pytanie odnośnie szkolenia psa możesz napisać do mnie w komentarzu lub przez facebook: szkoła szkolenia psów doberman

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Jeden komentarz do wpisu: “Bulterier - opis rasy”

  • Dorota wetmedic
    says:

    Zgadzam się z tym, że ryzyko wystąpienia u bulteriera problemów z nerkami można znacznie obniżyć wybierając dla swojego psa odpowiednią dietę. Ważne, by w jadłospisie psa były produkty o obniżonej zawartości białka, jak tutaj zostało wspomniane, a także sodu i fosforu. Dietę należy uzupełniać błonnikiem i tłuszczem. Przy problemach z nerkami pies powinien pić tez większą ilość wody. W takim wypadku wskazana jest też suplementacja olejem z łososia.

Dodaj komentarz