Charakter owczarka niemieckiego - odpowiadają właściciele psów

Charakter owczarka niemieckiego - odpowiadają właściciele psów

tresura psów - Michał Szen - 13 komentarzy

O tym jaki charakter mają owczarki niemieckie piszą właściciele

Ankietę o charakterze i zachowaniu swojego psa wypełniło kilkadziesiąt osób, do tej pory mam jednak tylko kilka wpisów od właścicieli owczarków niemieckich. Przedstawiam ich poniżej.
Dla mnie najważniejszy wniosek jest taki, jaki widzę po wynikach ankiety, że nie tylko u owczarków ale u wszystkich psów największy problem ludzie mają z ciągnięciem na smyczy i wracaniem na wołanie. Poza tym oczywiście poziom wyszkolenia psa zależy w największym stopniu od wiedzy właściciela na temat tego jak z psem postępować, są w ankietach psy tej samej rasy które potrafią dziesiątki komend i są też takie które umieją tylko 'kopać doły' (patrz poniżej 'Moris'). Także choć owczarki niemieckie mają olbrzymi potencjał to same z siebie raczej nie nauczą się języka polskiego, trzeba psa uczyć znaczenia naszych słów poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Jaki charakter ma Twój pies? jak go oceniasz?

owczarek niemiecki zdjęciePies Donner - dobrze wyszkolony pies Amelii Żurek, właścicielki bloga www.zamerdani.pl. Donner jest psem stosunkowo pewnym siebie, który na skutek złych doświadczeń i braku odpowiedniej socjalizacji w młodzieńczym wieku stal się agresywny. Jego agresja wynika z leku przed innymi psami, osobami/rzeczami których nie zna, a nauczył się ze zachowanie agresywne, czy raczej 'straszące' nie pozwoli zbliżyć się potencjalnemu zagrożeniu do niego.

W porównaniu do tego jak był szczeniakiem, to jak się zmienił gdy wydoroślał?

Zazwyczaj jest wesoły i pełny energii, w stosunku do osób które zna - największy przyjaciel. Jako szczenię Donner był bardzo otwartym i ufnym psem. Na skutek złych doświadczeń z psami (wielokrotne pogryzienia przez uciekające z posesji psy) stal się w stosunku do wszystkich psów nieufny i agresywny.

Jakie komendy zna Twój pies?

Chodzenie przy nodze, przywołanie, oddawanie przedmiotu. Dużo, żeby wymieniać, zna wszystkie komendy z posłuszeństwa z zakresu PT, IPO, podstawy rally-o, jakieś sztuczki i tricki z agility, frisbee, obrony, jak i zaprzegów. Ciężko powiedzieć czego się nie nauczył, bo uczy się łatwo i chętnie, a to mnie ograniczają pomysły, czas i gabaryty psa. Czy tez cierpliwość.

Jak sie zachowuje wobec innych psów i obcych ludzi?

Póki nikt go nie zaczepie (nie odzywa się do nas, nie gwiżdże, cmokta, wola, podchodzi) - zazwyczaj ignoruje, chyba ze go ktoś przestraszy

Czy zachowanie Twojego psa pasuje do opisu rasy?

Pies pasuje do ogólnego opisu rasy.

Jak sie zachowuje wobec dzieci?

Unika z nimi kontaktu. Nie jest agresywny, ale jesli dzieci biegaja i piszcza, biega za nimi chec je wywrócic.

Jak sie mozna z Toba skontaktować i dowiedzieć więcej o Twoim psie?

BLOG: www.zamerdani.pl
Facebook: https://www.facebook.com/Moje-%C5%BBycie-z-Owczarkiem-1483415955240812/

Owczarek niemiecki charakter i zachowanie - co piszą inni właściciele owczarków?

Poniżej przeczytasz o charakterach innych owczarków niemieckich - m.in. charakter i zachowanie owczarka niemieckiego długowłosego i psa który jest tylko w typie owczarka

Łagodny i posłuszny w domu, na spacerach jak mu czapka stanie.
Nadal jest dużym szczeniakiem, jedynie to przestał sikać w domu. Nigdy niczego nie pogryzł, nawet jako szczenie.

Jaki miałaś z nim najgorszy problem wychowawczy?

Ciągnięcie na smyczy, agresja w stosunku do innych psów

Jakie zna komendy ten Twój owczarek?

Podstawowe komendy zna od maleńkości, zna też trochę sztuczek, typu zdechł pies i przynieś, kapcie. Rozpoznaje też po imieniu członków rodziny, i potrafi przyprowadzić tą osobę. Kota tez przyprowadzi 🙂 Oddaje wszystkie rzeczy na komendę daj. Robi siku na komendę.Nigdy nie nauczył się tropić.

Jak się zachowuje wobec innych psów i obcych ludzi?

Jest niespokojny, nie toleruje innych samców

Czy zachowanie Twojego psa pasuje do opisu rasy?

To typowy przedstawiciel swojej rasy, nie da krzywdy zrobić nikomu w rodzinie , wliczając w to kota. Czujny i odważny.

Jaki charakter ma Twój pies? jak go oceniasz?

jest porywaczy,ciągle chce się bawić, jest także natarczywy do przesady. oceniam go jako niegrzecznego psa

W porównaniu do tego jak był szczeniakiem, to jak się zmienił gdy wydoroślał?

kiedyś był grzeczny i łagodny teraz broi i stał się agresywny dla osób obcych

Jakie komendy zna Twój pies?

nie słucha komend, robi co chce, nauczył się : daj łapę, siad , poproś, do nogi, .nie nauczył się : waruj, i całej reszty

Jak się zachowuje wobec innych psów i obcych ludzi?

jest agresywny

Jaki charakter ma Twój pies? jak go oceniasz?

b.inteligentna, żywa, energiczna, samodzielna w rozwiązywaniu zadań, b.społeczna, kontaktowa, chętna do pracy, odważna,

W porównaniu do tego jak był szczeniakiem, to jak się zmienił gdy wydoroślał?

to jeszcze nie jest w pełni ukształtowany dorosły pies...

Jakie komendy zna Twój pies?

inteligencja a co za tym idzie umiejętność wyczucia i przewidzenia moich kroków. Jest bardzo radosna, radość natomiast okazuje m.in skacząc z radości na najbliższych. POTRAFI: siad, waruj, zostań, na miejsce, podaj łapę, poproś, nie wolno, daj. nigdy się nie nauczył "nie skacz!", nie lubi jazdy samochodem - dlatego "do wozu" nie jest komendą która jest u nas często używana, co za tym idzie , sunia jej nie umie. wszystko jest do nauczenia, potrzeba odpowiednio dużo czasu i konsekwencji w nauce.

Jak się zachowuje wobec innych psów i obcych ludzi?

cieszy się, podchodzi, jest zainteresowana

Czy zachowanie Twojego psa pasuje do opisu rasy?

bardzo pasuje z uwagi na cechy użytkowe

Moris to Kopacz głębokich dziur. Nauczył się tylko 'siad' i kopania dziur, nie nauczył sie chodzic na smyczy. Jak widzi inne psy to szczeka.

Jaki charakter Twoja suczka?

Łagodna i posłuszna, lubi obcych ludzi.

Gdy wydoroślała to zmieniło się jej zachowanie?

Jak ona była szczeniakiem ja miałam 9 lat hehe myślę że ona od zawsze była spokojna z ta różnica ze za szczeniaka dużo rzeczy gryzla

Jakie zna komendy?

"Łapy, Siadaj, "Idziemy"" hasło które znaczy dla niej "idziemy na spacer", "Szybko" oraz Przynosi patyka

Jak się zachowuje wobec innych psów i obcych ludzi?

"Dla ludzi jest bardzo łagodna, co do zwierząt
Kotów nie lubi, może dlatego że jako szczeniak nie miała styczności z nimi, małego szczeniaka akceptuje, chociaż w naszym domu jest krótko, a innego mojego psa nie lubi, może dlatego że jak Sara była mała kulka ja gryzla."

Czy zachowanie Twojej suni pasuje do opisu rasy?

Myślę że tak, ogólnie owczarki są łagodne i bronią właściciela, Sara jest bardzo oddanym pieskiem.

Jak się zachowuje Twoja suczka owczarka niemieckiego wobec dzieci?

Uwielbia dzieci jak i doroslych.

Jest odważny, wszystkiego ciekawy i niczego się nie boi. poprzednie owczarki jakie miałam były bardziej potulne. Komendy jakie zna to:"Zostan
Leżeć, Siad, Równaj, Łapki, Chowaj się, Zostaw, Chodź, Podaj łapę. Co do tego czego nie umie pies: "Znam się na tym I będzie nauczony wszystkiego co chce". Aktualnie Sharan na obce psy szczeka.

Jaki jest charakter Twojego 2,5letniego owczarka?

Jest uparta i zadziorna czasem mimo że jest usłuchana potrafi postawić na swoim. To bardziej na spacerach. W domu przytulasek oraz ciekawość. Zawsze musi być w towarzystwie. Jeśli chodzi o pożądane cechy to przy obcych pokaże że nie wolno się do pani zbliżać jeśli uświadomię jej że pozwalam to odpuści. Bardzo mądra oraz ufna. Odważna. Troskliwa. Kocha zabawę.

W porównaniu do tego jak był szczeniakiem, to jak się zmienił gdy wydoroślał?

Nauczyła się załatwiać potrzeby na dworze. To oczywiste. Zmieniony wygląd. Większa czujność. Zainteresowanie innymi psami. Kiedy była szczeniakiem częściej ze mną spała.

Jaki miałaś z nią największy problem wychowawczy?

Problem równania przy nodze. Ciągnie na spacerze. Oraz bardzo radosne witanie każdego znanego gościa. Choc to jest bardzo miłe to czasem uciążliwe.

Jakie komendy zna Twój pies?

Siad. Zostań. Zdechl pies. Daj łapę. Leżeć. Turlaj się. Ciągle ma problem z równaj oraz chodź do mnie ?co jest irytujące. Nie było komendy której by się nigdy nawet nie poduczyla gdy probowalysmy.

Jak się zachowuje wobec innych psów i obcych ludzi?

Zazwyczaj spokojnie przechodzi obok. Gdy jej się ktoś wyraźnie nie spodoba lub jest pijany potrafi dość gwałtownie zareagować szczekaniem.

Czy zachowanie Twojego psa pasuje do opisu rasy?

Wygladowo i charakterem zgadzają się z opisem rasy.

Jak sie można z Toba skontaktować i dowiedzieć więcej o Twoim psie?

Hodowla z Efate Ryczów.

Junior jest bardzo oddanym psem, przeszedł bardzo dużo, przez co odbiło się to na jego psychice i były z nim problemy. Niestety nie byłam doświadczona w wychowywaniu psa, więc dopiero po roku czasu dostałam wskazówki od Pani behawiorystki jak powinnam z nim działać. Jest bardzo żywy, energiczny i chętnie się uczy. Junior jest jeszcze dzieckiem, natomiast jest nieco stabilniejszy.
Junior od małego miał problem z lękiem separacyjnym, notorycznie niszczył rzeczy, domagał się uwagi piszcząc przez pół dnia. Z pomocą behawiorysty, dorzuciłam kilka zajęć i zabawy "samotnie " typu kong, czy kartonik po mleku z karmą. "Potrafi siedzieć, podać łapkę, leżeć, zostać, kółeczko, wchodzić na ławkę, leżeć i siedzieć na niej. Skakać, czołgać się i przechodzić pod ławką.
Jesteśmy w trakcie uczenia:
- zgaś światło
- trzymaj
- pies zdechł
i wiele innych 🙂
Co do zachowania wobec obcych ludzi i psów to: Jest pozytywnie nastawiony, nieufny, ale grzeczny 🙂 skory do zabaw, nie przejawia agresji..
Uwielbia dzieci, jako szczeniak był wychowywany przy dziecku - niestety miało ono uczulenie i trafił do nas 🙂

Czy owczarek niemiecki jest agresywny

Jak możecie przeczytać w powyższych wypowiedziach agresja u dobrze socjalizowanych owczarków niemieckich zdarza się raczej rzadko. Jeśli pies żyje w mieście i jest przyzwyczajony do widoku obcych ludzi to zwykle nie jest agresywny. Co innego jeśli jest to pies stróżujący pilnujący podwórka na którym mieszka, taki pies może być przyzwyczajony jedynie do rodziny z którą mieszka i wówczas będzie agresywnie reagował na obcych i intruzów. Owczarki niemieckie dobrze sprawdzają się w szkoleniu obronnym, są silne i wiele z nich ma instynkt do obrony właściciela. Taki oczarek może być groźny i agresywny.

W dziale blog znajdziesz inne artykuły - polecam szczególnie artykuł: O czym pamiętać w trakcie szkolenia owczarka niemieckiego oraz od czego zacząć szkolenie szczeniaka.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

13 komentarzy do wpisu: “Charakter owczarka niemieckiego - odpowiadają właściciele psów”

 • No, no, no tyle ciekawostek o owczarkach w jednym miejcu 😉
  "Chodzenie przy nodze, przywołanie, oddawanie przedmiotu." To były i są nasze problemy. No niby komendy, który Donner zna, ale nie wykonuje w pełni z różnych przyczyn ;P Tak swoją drogą, bardzo fajny cykl wpisów. Gratuluję pomysłu!

  • Michał Szen
   says:

   następny wpis będzie chyba o bulterierach a potem jeden duży zbiorczy - bo są niektóre bardzo ciekawe odpowiedzi ale dotyczą mało spotykanych ras, zatem nie będzie 50wpisów ale jeden duży zbiorczy, pojawią się wtedy wszystkie razem wyżły, dogi, mopsy i inne 🙂

 • Owczarki akurat moim zdaniem są bardzo indywidualne i bardzo często różnią się od siebie.
  Legion akurat jest ogromnym cwaniakiem i zawsze musi postawić na swoim. I lubi jeść.

 • Piotr
  says:

  Mam wspaniałego on , jest agresywny , ale co to znaczy agresywny - to że za mnie oddał by życie, to że nie pozwala na żadne zbliżenie do mnie obcej osobie, to że nikt nie może wejść na teren. Nie wydaje mi się żeby to była agresja źle ukierunkowana . Mam 2 m wzrostu , potrafię zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny , nigdy nie potrzebowałem obrońcy , a teraz mam najbardziej oddanego przyjaciela , który zneutralizuje każdego potencjalnego wroga ( w/g własnego postrzegania ) to jest niesamowite uczucie. Wiem o tym i jak wychodzimy poza teren Norton jest prawie zawsze na smyczy. Życzę Wam wszystkim doświadczyli takiego oddania przyjaciela jak ja. Pozdrawiam

 • KARINA
  says:

  Moj 2-letni O.-N Bary jest bardzo zrownoważony ale ma swoj charakterek,czasami głuchnie jak widzi innego psa.Uwielbia z nimi biegac,chociaz wiekszosc psow sie go boi,własciciele tez.Nie zaczyna pierwszy awantur ale tez potrafi sie wkurzyc jak inne psy oszczekuja go bez powodu.Taki jak jest duzy ma wielkie serce.Wszedzie chodzimy razem,spedzamy ze soba 24h na dobe.Jest z nami 7 m-cy ale nie chce zostawac sam w domu,był wczesniej zle traktowany wiec ma lek seperacyjny..Pytalismy sie 2 behawiorystów mowili ze moze to nigdy mu nie przejsc a nie da go sie tego nauczyc.Chyba ze samo mu przejdzie.Pod sklepem lezy i czeka a w domu to az wyje nawe jak musze wyjsc sama nawet jak córka do niego przychodzi.Tylko on wie co były własciciel z nim robil.Kochamy go szalenie ,jest intelientny ,cudowny przyjaciel.

 • henen
  says:

  Mam DONke, właściwie w tym typie, bo sunia bez papierów. Adoptowana, ledwie uszła z życiem. Znaleziona w polu z rodzeństwem, w kartonie, w 10 stopniowym mrozie. Nigdy nie miałam tak fantastycznego psa. Co prawda żaden też nie napsocił tyle, co ona, bo szkód narobiła sporo ale rekompensuje mi to jej osobowość. Uwielbia wszystkie psy, nie ważne jaka płeć, z wszystkimi chce się bawić. Koty też lubi, ale uciekają przed nią, bo nie znają jej zamiarow. Z domową kocicą są w świetnych relacjach. Bardzo lubi dzieci, chociaż jak była młodsza chętniej się z nimi bawiła, teraz woli psy. Uczy się komend w lot. Miła, ciekawska, wesoła, nieco strachliwa. Cudowna sunia. Ma 9 miesiecy i mam tylko nadzieję, że przestanie szarpać smycz, bo rośnie i może być z tym problem. Poza tym wszystkim życzę psa o takiej osobowości. Dodam jeszcze tko, że jest śliczna, ludziska patrzą z podziwem.

 • Krzysztof
  says:

  Owczarki niemieckie stały się rasą psów do zabawy Policja wchodzi na posesję pies nieraguje traktuje jak domownika Wychowuje sie gdzie nie ma kontaktu z obcymi Na listonosza nieszczeka Pies ma 20 miesięcy Masakra co to za hodowle psów ktorzy produkuja zabawki dla dzieci.Psy te straciły cechy braku ufności, terytorialnosci Najważniejsza dla nich spacery i aport

 • Monika
  says:

  Wiatm , mam 5 letniego owczarka nemieckiego , jest madrym fajnym psem . Poświęcamy mu duzo czasu , zwlaszcza maz, codzienne spacery min 3 km Pies mieszka z nami w domu ma swoj kąt i zabawki , jest kochany ale od czasu do casu mu odbija /delikatnie mówiąc/ ,podczas glaskania , czy zabawy zaczyna warczec na męża włos mu się postawi i nie jest to przyjazne zachowanie. Nie wiemy jak na coś takiego reagować , nie jest to fajny widok jak twoj pupiek zmienia sie

 • kaśka
  says:

  Mam On-ka w wieku 5 lat. Jest niesamowicie chętny do nauki. Najlepiej lubi komendę "szukaj". Jest cudownym przyjacielem, który jak tylko wyczuwa , że się boję natychmiast staje do obrony. Jak tylko mnie widzie to śmieje się radośnie i biegnie z piłeczką. Bardzo boi się burzy i huku. Jest cudownym przyjacielem każdemu życzę takiej bratniej duszy

 • Maciek
  says:

  Wlasnie mam takiego ON. W sumie dwa. Pierwszy Nico 2 letni kupiony 3 miesieczny. Ufny i skory do zabawy od poczatku. Slucha i ma pelno energii jednakże do szczekania na obcych daleko.
  Drugi Zack 15 mies. Mial 9 miesiecy gdy go nabyłem. Okazywal oznaki Pana podworka jednakże od jakiegos czasu po prostu zgłupiał. Nie reaguje na obcych. Jedynie na inne psy czy koty. Okazywal oznaki agresji kontrolowanej nawer przy cwiczeniach z rękawem. Jakby go piorun strzelil teraz. Stal sie typem psa "wisi mi wszystko". Nie wiem czy popełniłem jakis blad czy po prostu sam mu sie charakter spatrzyl. Niby chetnie sie uczy ale ma swoje humory i jak sie zaprze idzie do kojca i tyle go widziano.

 • Tomasz
  says:

  Witam i dziękuję za odpowiedź. Mój pies ma 14 miesięcy i nie ma lęku przed ludźmi ale nawet nie szczeka sam od siebie a na psy ,koty to jest ogień łącznie z atakiem jakbym pozwolił Pozdrawiam Tomasz

Dodaj komentarz