Ile kosztuje tresura psa? Jaka jest cena i poniesione koszty szkolenia psa?

Ile kosztuje tresura psa? Cena i poniesione koszty

16 listopada 2016 - tresura psów - Michał Szen - 20 komentarzy

Ile kosztuje szkolenie psa?
Rozważmy to w 3 aspektach
oraz na zasadzie Plusów i Minusów.

pies i dziecko wychowanie
Chciałbym wspomnieć o tym, że szkolenie psa można porównać trochę do życia z dzieckiem - chodzenie do szkoły to jedno, a zajęcia pozalekcyjne to drugie. Dlatego zawsze jest jakieś minimum które uznajemy, że powinno być zrobione i są też zajęcia dodatkowe na które wysyłamy dziecko bo widzimy że dziecku to sprawia przyjemność albo samo zgłosiło chęć uczestnictwa w takich a nie innych zajęciach. Z psami jest podobnie - a często nawet się nad tym nie zastanawiamy biorąc psa do domu - jednak w naszym ludzkim świecie jest olbrzymi zestaw zasad, nakazów i zakazów oraz oczekiwań jakie my ludzie mamy wobec psów. To wszystko będzie się trochę różnić w zależności od tego czy pies mieszka z nami w mieszkaniu czy tylko biega wokół domu. Mamy zwykle inne wymagania jeśli jest to pies domowy żyjący z nami w mieszkaniu i wychodzący codziennie na spacery po mieście, a inne wobec psów mieszkających na dworze, które biegają luzem wokół domu lub czasami zamykane są w kojcu.

Większość ludzi się zgodzi, że przeciętne wymagania wobec psa żyjącego w mieście to:

 • Aby nie gryzł mebli, aby nie demolował mieszkania gdy zostaje sam (dotyczy to wszystkich mebli i niemal wszystkich przedmiotów w domu - pies ma zakaz na gryzienie stołu, koca, dywanu, poduszki, butów itd itp).
 • Nie wolno wskakiwać na stół i kraść z niego jedzenia
 • Zakaz szczekania na to co pies widzi za oknem
 • Zakaz szczekania bez potrzeby na odgłosy dobiegające zza drzwi (np. sąsiad idzie po klatce schodowej)
 • Zakaz skakania na ludzi zarówno tych którzy do nas przychodzą do domu jak i ludzi spotkanych na spacerze
 • Kulturalne zachowywanie się gdy przyjdą do nas goście ( bez agresji i bez nie po hamowanej radości związanej ze skakaniem i  podgryzaniem ludzi)
 • BRAK AGRESJI wobec sąsiadów spotkanych na klatce schodowej lub w windzie
 • Grzeczne zachowanie wobec napotkanych na spacerze psów - żeby nasz pies nie wyrywał się i nie szczekał agresywnie na inne psy które mijają nas na spacerze na chodniku.
 • Aby pies wracał do nas gdy go wołamy, gdy go spuścimy ze smyczy
 • Aby umiał zrobił siad, leżeć i aby dał łapkę
 • Brak agresji skierowanej do właściciela - aby pies nie warczał i nie atakował nikogo kto podejdzie do jego miski, nie wolno psu agresywnie bronić cennych dla niego przedmiotów ani miejsc które sobie wybierze.
 • Ma być delikatny w kontaktach z dziećmi
 • to tylko popularne przykłady - sam masz pewnie swoje oczekiwania wobec psa 'co pies powinien i czego psu nie wolno'.

Zatem - Ile takie szkolenia psa kosztuje - aby pies to wszystko umiał?

Psie przedszkole (zajęcia grupowe) - ceny uśrednione - zwykle ok.35-55zł/lekcję -> 10spotkań 350-550zł.
Podstawowy kurs psiego posłuszeństwa (zajęcia grupowe)-
ceny uśrednione - zwykle 50-80zł/lekcję - często spotykana oferta 10 spotkań 650-800zł.

Szkolenie psa indywidualnie z trenerem zwykle 80-150zł/godzinę

A ile Cię będzie kosztowało życie z psem, który nic nie umie i bardzo źle się zachowuje?

1. CZASOWO - poświęcasz swój czas na wychowanie psa za każdym razem jak jesteś w pobliżu psa - nawet jak niczego nie chcesz od psa, to też jest to dla psa lekcja, pies ciągle wyciąga wnioski obserwując Twoje zachowanie

Są psy które potrzebują uwagi przez kilka godzin dziennie - dotyczy to przede wszystkim szczeniąt - które uczą się zachowywania czystości w domu - poza tym jeszcze nie wiedzą co wolno a czego nie wolno. Trzeba im poświęcać dużo czasu zarówno w domu jak i na spacerach. Szczeniak nie kosztuje tyle co koszt poniesiony u hodowcy - szczeniak będzie Cię kosztował średnio 4 godziny czasu dziennie. 
Czas spędzony na szkoleniu szczeniaka ja uważam za inwestycję - wykupione wtedy wszelkie lekcje w szkole dla psów to będzie i tak tylko niewielki procent całego czasu jaki spędzasz z psem, bo przecież szczeniaka nie szkolisz tylko 2 godziny tygodniowo podczas wizyty w psiej szkole - potem wszystkie rady trenera wprowadzasz w życie i niemal ciągle coś robisz przy szczeniaku, a on się ciągle uczy. Te dziesiątki godzin poświęcone szczeniakowi to jest inwestycja w Wasze przyszłe życie razem. Możemy założyć, że wspólne życie z psem to ok. 10 lat ( w zależności od rasy 6 - 15 lat ).
A Ty ile czasu wydajesz na psa? Ile godzin dziennie spędzasz z psem? Traktujesz to jako przykry obowiązek czy coś fajnego? to koszt czy dobra inwestycja?

2. EMOCJONALNIE - ile wkładasz 'siebie' w szkolenie psa - ile nerwów Cię to kosztuje? a ile to daje radości, satysfakcji, dumy?

Nie ważne czy to kupiony szczeniak czy pies adoptowany ze schroniska - zawsze na początku wspólnego życia razem jest dużo emocji - zwykle na samym początku tych fajnych, przyjemnych emocji - bo raczej jak bierzesz psa do domu to się z tego cieszysz i po latach będziesz przeglądać zdjęcia swojego szczeniaczka i będziesz wzruszać się 'jaki on był malutki'. No chyba, że Twój partner adoptował psa a Ty psów nie lubisz i teraz cierpisz z tego powodu, że macie psa. Zakładam jednak, że czytają to miłośnicy psów i z radością przygarnęli psa do swojego domu.
Po opadnięciu pierwszej euforii pojawią się inne uczucia - to ciągłe mycie podłogi po sikającym szczeniaku, złość i frustracja gdy wchodzisz do pokoju a cenne meble są pogryzione. Pies ciągnie na smyczy tak, że aż ręce bolą, pies szczeka na rowery, samochody i dostaje szału jak tylko zobaczy jakiegoś innego psa. Tak albo i gorzej może być gdy próbujesz na własną rękę wychowywać psa i popełniasz przy tym szereg błędów o których nawet nie wiesz. Może być jednak inaczej gdy zainwestujesz w szkolenie swojego psa trochę pieniędzy (aby zyskać poradę eksperta) i zainwestujesz trochę czasu aby dobrze zaplanować co i jak robić z psem zarówno w domu jak i na spacerze. Wtedy można wychować psa z którego będziemy zadowoleni, który będzie umiał się grzecznie zachowywać w przeróżnych sytuacjach.

Dla wielu moich klientów takim ideałem i marzeniem jest aby wychować szczeniaka na takiego psa, z którym można pojechać na wakacje nad morze i pies będzie z nami mieszkał w hotelu i będziemy z psem spacerować po deptaku w mieście pełnym innych wczasowiczów i wtedy pies będzie grzecznie z nami chodził (bez wyrywania się do ludzi czy psów, bez ciągnięcia na smyczy i bez agresji do kogokolwiek czy czegokolwiek).
Może tez się zdarzyć, że niewychowany pies będzie agresywny wobec obcego człowieka lub psa i pociągnie to za sobą konsekwencje prawne i finansowe, ale tego chyba nie muszę nikomu dorosłemu tłumaczyć.

3. FINANSOWO - uczestnictwo w psiej szkole to jedno, ale są jeszcze koszty zabawek dla psa, smakołyków - z drugiej strony ile Cię będzie kosztowało złe zachowanie psa?

 • Ile kosztuje nowa kanapa albo stół?
 • Koszt prania dywanów?
 • Ile Cię będzie kosztowała wymiana drzwi które pies podrapie i zniszczy?
 • A nowa para pogryzionych butów?
 • Sprawa w sądzie za ugryzienie sąsiada na klatce schodowej?
 • Odszkodowanie za pogryzienie innego psa?
 • Poważnie rozgniewani znajomi przez to co pies zrobił ich dzieciom które przyszły do Was w odwiedziny?

Przy tym wszystkim cena szkolenia psów w szkole dla psów wydaje się tak niewielka.

Mam nadzieję, że dzięki tym wszystkim przykładom trochę z innej perspektywy spojrzysz na koszy związane z posiadaniem psa, nie tylko z samym jego szkoleniem, bo to tak jakby kupować najtańszą karmę dla psa by zaoszczędzić 50zł miesięcznie gdzie negatywnie to wpływa w dłuższej perspektywie na zdrowie psa a koszty leczenia chorego psa pochłonąć mogą kilkaset złotych miesięcznie. Tak samo jest z przeliczaniem kosztów szkolenia psa. Moim zdaniem tutaj nie ma co szukać oszczędności.
Poza tym jeśli coś sprawia Ci radość (spędzanie czasu z psem) to traktujesz to jak swoje hobby - inwestujesz w to CZAS i Pieniądze bo wiesz, że dużo zyskujesz na tym emocjonalnie. Bo przecież kochasz swojego psa.

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji przez internet.

20 komentarzy do wpisu: “Ile kosztuje tresura psa? Cena i poniesione koszty”

 • Agata
  says:

  Właśnie rozważam bardzo mocno szkolenie, a początkowo psie przedszkole. Mamy nowego domownika - 3 miesięcznego sznaucera średniego. Takie właśnie jest moje wyobrażenie - spokojny pies, który wszędzie może z nami pojechać i wszędzie można go zabrać. Czytamy wiele na temat wychowania i staramy się wprowadzać to w życie. Najgorzej jest z gryzieniem nas, chce się bawić i nie można przejść przez dom spokojnie, gryzie po łydkach, po rękach, ciągnie za nogawki. Piszczenie jak rodzeństwo w stadzie nic nie daje, odciągam ją i mówię "fe", ale często zaczyna wtedy na mnie warczeć i szczekać. Szkolenie konieczne...

  • Michał Szen
   says:

   to jeszcze maluszek więc z tym gryzieniem myślę sobie dacie radę, najważniejsze aby przekierowywać uwagę na zabawki do gryzienia - ważniejsze jednak od tego jest to aby nie zawalić socjalizacji szczeniaka. Drugi,trzeci i czwarty miesiąc życia są kluczowe, potem trudno nadrobić braki. Także zabieraj go wszędzie tam gdzie będzie z Tobą chodził jak podrośnie - czyli nawet autobusy czy pociągi trzeba odwiedzić jeśli zamierzasz z nim podróżować.

   • Ania
    says:

    Ja też myślałam , że mój doberman wyrośnie z gryzienia mnie w ręce i nogi.Przekierowywanie na zabawki i gryzaki nic nie dało.Teraz ma rok i nadal gryzie i skacze.Nie umiem go tego oduczyć.

 • Dagmara
  says:

  Bardzo przydatny artykuł! Akurat z mężem przygotowywujemy się zarówno finansowo jak i emocjonalnie do przygarnięcia szczeniaka za parę miesięcy. W ogóle cieszę się, że znalazłam Pana stronę! Mnóstwo ciekawych i pomocnych rzeczy:)

 • Mary
  says:

  Jeśli ktoś pyta o cenę szkolenia, to nie interesuje go cena zniszczonego dywanu, bo tę zna...
  Wie także dlaczego szuka szkoły dla psów.
  W moim odczuciu Pańskie podejście do potencjalnego klienta "trąci" arogancją. Mógłby Pan przynajmniej podać przybliżony koszt szkolenia, np. za godzinę.
  Mary

 • Barry
  says:

  Artykuł o wszystkim i o niczym ale nie odpowiedzial na podstawowe pytanie ILE KOSZTUJE TRESURA PSA?
  Chciałabym wziąć w tym udzial w raz z pieskiem, ale oczywiscie chce byc przygotowana finansowo, więc powtórzę pytanie zawarte w tytule.

 • Angelika
  says:

  Ja rowniesz zastanawiam sie nad szkoleniem. Mamy 8 tygodniowego labladora i 1,5 roczna corke. Pies ciagle podgryza mala z taka sila ze ma rany na rekach. Podkladam mu wtedy pod nos zabawki i odciagam jego uwage jednak zazwyczaj konczy sie to na tym ze zostawia zabawki i rzuca sie na mnie . probowalam sama uczyc go komend ( naprowadzalam go smakolykiem ) i "siad" zalapal . jednak nie zawsze wykonuje polecenie. Teraz kiedy chcialam przejsc do "lezec" zaczal zucac sie na smakolyki gryzie mnie w reke w ktorej je trzymam, skacze, piszcze, szczeka, gryzie i nie da sie go uspokoic. A innym razem kiedy cwicze z nim. Wydaje sie byc wgl nie zainteresowany i po 2-3 probach odchodzi niezwracajac na mnie uwagi..

 • Teresa
  says:

  nie mogę sobie poradzić z moim 7-miesięcznym szczeniakiem na spacerach gdy z bardzo ciagnie na smyczy. Nie pomagają smakołyki , jak zobaczy ludzi czy inne psy to wtedy staje , czyli robi tzw "słupka" i nic do niego nie dociera, w ogóle mnie nie dostrzega. Jest srdnim , takim masywnym psiakiem i ja po prostu nie mam siły go trzymać jak ciągnie. Przeszłam z nim szkolenie "psie przedszzkole" i w domu ładnie wykonuje podstawowe komendy, ale na ulicy coś w niego wstępuje i jest nie do opanowania. Jak z nim postępować, aby nasze spacery były obustronnie przyjemnością.

 • Irena
  says:

  Prosze Pana moj pies ma 7 lat wilczur czarny .byl kupione mial 7 miesiecy.5 lat byl ustawiony jak Computer domu pilnowac.byl dobry w tym Tak maz twierdzil. W lipcu 2017 ginie maz czyli jego Pan.pies jest zostaje ze mna i synem.jest agresywny. Dla niego dzieci. Ludzie. Psy sa aby ich oszczekac.chodzimy z kagancem.ciagnie na smyczy do upadniecia nas.sasiedzi sie go bo ja.nie chce go stracic ale potrzebuje pomoc.porady gdzie isc.jak mu pomoc.mieszkam od niedawno w Duszniki Zdroj.dziekuje bardzo

 • Kamil
  says:

  Witam, mam 9cio miesięczną sunie rasy amstaff, jest to łagodzina psina, ale mam z nią problem na spacerze bo ciągnie na smyczy i próbuje skakać na przechodzących ludzi, to samo jest w domu skacze na domowników jak chce się bawić i podgryza w ręce, jeszcze jeden kłopot to taki ze przestała się słuchać w domu, nie reaguje jak ją wołam i polecenia typu: nie wolno, siad itp. Czy szkolenie jest jej potrzebne?

 • Karolina Lichoraj
  says:

  Chciałabym zaadaptować 8-letniego kaukaza, który trafił do schroniska, w którym jestem wolontariuszka od pół roku. Pies ma 8 lat, jest łagodny i przyjazny, ale wiem że Kaukazy są charakterne, Czy podjęliby się Państwo tresury? Poproszę o kontakt. 536765736

 • Agnieszka
  says:

  Witam. Chcialbym sie dowiedzieć ile kosztuje lekcja na agresję. Ile godzin jest potrzebnych przy rasie akita amerykańska.

 • Marta
  says:

  Bardzo proszę o kontakt nijak nie mozna sie z panem skontaktować. 🙂

 • Patrycja
  says:

  Również rozważam szkolenie ponieważ mam owczarka niemieckiego suczkę która ma 8 miesięcy i jest bardzo agresywna do zwierząt spotykanych na spacerze oraz gryzie meble. Nie wiem co robić

 • Besta
  says:

  Jestem zainteresowana szkoleniem dla owczarka niemieckiego. Piesek ma 2 miesiące. Chciała bym aby był mądrym ,ułożonym psem. Jest pieskiem podwórkowym.

Dodaj komentarz