W jakim wieku zabierać szczenię od matki? ile tygodni powinien mieć pies?

W jakim wieku zabierać szczenię od matki ? ile tygodni powinien mieć szczeniak?

25 stycznia 2016 - tresura psów - Michał Szen - 28 komentarzy


W jakim wieku najlepiej jest wziąć szczeniaka od matki czy od hodowcy?

szczeniaki zabrane od matki
Dwóch amerykańskich naukowców przez wiele lat badało zachowania psów - po niemal 13 latach badań nad psami dowiadujemy się z ich pracy, że
NIEZALECANE JEST ZABIERANIE SZCZENIAKA OD MATKI PRZED 7 TYGODNIEM ŻYCIA SZCZENIAKA.  

Najlepszy moment oddzielenia szczeniaka od matki to wiek 8 tygodni.

Zbyt wczesne oddzielenie szczeniaka od matki może powodować potem problemy w zachowaniu psa i problemy wychowawcze dla nowego właściciela szczeniaka.


WYNIKI EKSPERYMENTU - oddzielenie od matki psów w wieku 5-6 tygodni było bardzo niekorzystne:
Dwóch włoskich naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie robiło badania, gdzie przebadali zachowanie 140 psów - 70 psów zostało oddanych do nowych domów w wieku 5-6 tygodni - drugie 70 psów zostało przekazanych do nowych domów w wieku 8-9 tygodni. Przeprowadzono ankiety z właścicielami psów po tym jak psy osiągnęły wiek 18 miesięcy, wyniki były jednoznaczne: psy wcześniej oddzielone od matki wykazywały znacząco częściej problematyczne zachowania takie jak: 'natarczywe szczekanie, strachliwość na spacerach, przesadna reaktywność na dźwięki, agresywna obrona zabawek lub jedzenia oraz uporczywe szukanie uwagi u opiekuna'.

Teraz już pewnie rozumiecie dlaczego tak ważne jest kupno szczeniaka w odpowiednim wieku.

Bardzo ważne 'okienko socjalizacyjne' pojawia się w rozwoju szczeniaków gdy mają 3 tygodnie i trwa aż do 14 tygodnia życia. W tym czasie 'pies uczy się być psem'. Szczeniaki między sobą poprzez naśladownictwo i zabawę uczą się zachowań związanych z walczeniem między sobą, z pogonią, łapaniem zębami i gryzieniem - uczą się też komunikować z innymi szczeniakami a propo obrony cennych dla nich zasobów. Potem te wszystkie umiejętności im się przydają w dorosłym życiu. Psy uczą się wtedy całej gamy 'psiej komunikacji'  - najintensywniej w wieku 3-6 tygodni - potem od 6 do 14 tygodnia psy mocno absorbują wiedzę na temat ludzi - warto aby wtedy miały dużo rozmaitych i dobrych kontaktów z ludźmi - aby nie były trzymane w odosobnieniu - gdy w tym okresie poznają ludzi to uczą się nawiązywać więź z człowiekiem.

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że zbyt wczesne oddzielenie szczeniaków od matki i rodzeństwa ma zły wpływ na rozwój szczeniaka. Wyraźnie częściej występują wtedy problemy behawioralne z takimi psami. Młode psy potrzebują tych dodatkowych kilku tygodni na socjalizację między sobą i z otaczającym je światem.
szczeniak zdjęcieW jakim wieku można kupić szczeniaka?

Niestety, ale czasami hodowcy robią wielki błąd i sprzedają szczeniaki 6 tygodniowe - to jest bardzo złe dla szczeniaków i dla ich przyszłego rozwoju. Zdarza się, że można kupić od kogoś takiego szczeniaka w wieku 6 tygodni - ale to nie znaczy, że musimy takiego psa kupować - polecam zrezygnować z kupna psa od kogoś kto chce go sprzedać w tak młodym wieku. To świadczy o tym, że hodowca albo kompletnie nie ma pojęcia o hodowli psów albo nie dba należycie o psy i nie zależy mu na zdrowiu psów i tylko chce czym prędzej się pozbyć szczeniaków i zarobić na nich chce szybko pieniądze.

Kiedy można wziąć szczenię od matki? Kiedy można oddać szczeniaki? po jakim czasie szczenięta się usamodzielnią? Kiedy odebrać psa z hodowli?

Najlepiej gdy poczekasz do czasu, gdy pies będzie miał 8 tygodniu lub trochę więcej. Nigdy nie kupuj szczeniaka młodszego niż 49 dni.

Kiedy można odstawić szczeniaka od matki ...

To pytanie trochę podchwytliwe i dwuznaczne - bo zdarzają się sytuacje, gdzie suka choruje lub szczeniaki zostały znalezione gdzieś bo zostały zabrane za wcześnie od matki i porzucone - szczeniaki przeżyją jednak mogą być bardziej problematyczne niż szczeniaki które do ósmego tygodnia żyły z matką.  Warto też pamiętać o tym, że zbyt wcześnie zabrane szczeniaki od matki które żyją w grupie to co innego niż zabrane za wcześnie i oddane osobno do nowych domów. Jest dużo lepiej gdy szczeniaki są razem do 8 tygodnia i mogą razem komunikować się i bawić między sobą. Szczeniaki przeżyją odstawione wcześniej od matki - jednak nie działa to dobrze na ich późniejszy rozwój psychiczny. Karma dla młodziutkich szczeniaków i zamienniki psiego mleka dla szczeniąt istnieją - jednak nie warto odstawiać szczeniaków wcześniej niż w wieku 8 tygodni.

W jakim wieku kupić szczeniaka? W jakim wieku powinno być szczenię?

Optymalny wiek szczeniaka - to gdy pies ma 8 tygodni - w najgorszym wypadku możesz kupić szczeniaka w wieku 49 dni (czyli 7 tygodni) - jednak nigdy nie kupuj psa młodszego.

Po ilu dniach od urodzenia można zabrać szczeniaki od matki? odbiór szczeniaka od hodowcy - kiedy najlepiej?

Najlepiej gdy psy będą w wieku 8 tygodni lub nawet 10 tygodni. Nigdy nie zabieraj szczeniaków od matki jeśli mają mniej niż 7 tygodni ( najlepiej poczekaj jednak aż pieski będą miały 8 tygodni).

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji przez internet.

28 komentarzy do wpisu: “W jakim wieku zabierać szczenię od matki ? ile tygodni powinien mieć szczeniak?”

 • Kiedy brałam pierwszego Owczarka miał już ponad 4 miesiące. Był do odpbioru w wieku 3miesięcy, ale z pewnych powodów nie mogliśmy go zabrac wczesniej. Ale nikt nam nie proponował 8tygodniowego psiaka. Donnera też odebrałam w wieku dwóch miesięcy z haczykiem i żałuję, że nie miałam go jeszcze kilka tygodni wcześniej niestety ciągle istnieje stereotyp że pies w wieku tych 8 miesięcy będzie miał problemy mimo, aczkolwiek z tego co się orientuję ilośc tygodni uzależniona jest od rasy przykładowo ONka można już chyba wziąć w wieku 6-7tygodni natomiast inne rasywarto przetrzymać do dwóch misięcy z matką. Myślę, że wszystko kwestia indywidualnego podejścia, jeśli ktoś jest w stanie zapewnić psu prawidłowy rozwój w wieku tych 7tyg nie zrobi mu dużej krzywdy, ale czasem zostawienie w hodwoli te dwa miesiące, gdzie pies nie habituje stresujących sytuacji, nie socjalizuje się i i nie zaczyna eksplorować świata - też nie jest dobre mimo, że jest z matką.

  • Michał Szen
   says:

   ja pisałem o tym, aby właśnie nie brać psów młodszych niż 7tygodni(49dni) - bo z takimi 6tygodniowymi szczeniakami są potem problemy. Znalazłem też jakieś badania amerykańskie, gdzie pisali, że pies do pracy z niewidomymi jeśli był zabrany od matki wcześniej niż 49dzień życia nie nadaje się do szkolenia na psa asystującego osobie niewidomej.
   Jak zabrałaś psa z hodowli gdy miał 2miesiące czyli 8tygodni to jest to zupełnie normalne, tak to zwykle się odbywa i bardzo dobrze.
   Z ostatnim zdaniem Twoim się zgadzam, że wiele zależy od hodowli i od opiekuna - jeśli pies ma siedzieć w brudnym kojcu i nie widzieć świata przez kolejne 2-3tygodnie to mija się to z celem - bo chodzi nam o to aby pies dobrze się socjalizował i poznawał świat, więc lepiej jak ma 7tygodni i pójdzie do nowego domu gdzie będzie odpowiednio socjalizowany, niż gdyby miał do 10tygodnia siedzieć 'w garażu' i nie widziałby by świata a potem dopiero ktoś by go kupił.

   • Może źle się wyraziłam 😉 Ja właśnie żałuję, że dopiero niedawno dowiedziałam się jaki jest najlepszy wiek do zabrania psa. Mimo wszystko 2-3 miesiące to trochę dużo - przynajmniej dla mnie kiedy jestem wstanie poświecić czas na pracę z psem od pierwszych dni 🙂

 • Weronika
  says:

  czy coś się stanie jak wezmę pieska gdy ma 48 dni?

  • Michał Szen
   says:

   przeczytaj dokładnie artykuł, jest już w nim odpowiedź na Twoje pytanie odnośnie psów które mają 7tygodni (49dni) i które są w takim wieku odłączane od matki

 • kor 123
  says:

  ja mam 3 labradory były wcześniej zabrane od matki i nic im nie jest

  • Michał Szen
   says:

   dobrze, że Twoim psom nic nie jest, to jednak nie oznacza, że można psy zabierać od matki kiedy się chce i nic im nie będzie. To jak z urodzeniem wcześniaka, wiemy że ludzka ciąża trwa 9miesięcy i urodzenie wcześniaka jest niebezpieczne dla dziecka i wiąże się z wieloma ryzykami - więc jeśli napiszesz 'moje dziecko jest wcześniakiem i nic mu nie jest' to nie znaczy, że rodzenie się wcześniaków jest normalne i zdrowe.
   Wszystkie badania wskazują na to, że idealny czas na zabranie szczeniaka od matki to wtedy gdy pieski mają 8tygodni.

  • Arze
   says:

   kor 123, a robiłeś im specjalistyczne, naukowe badania że wiesz iż nic im nie jest i rozwijają się tak jak inne labradory ?

 • Justyna
  says:

  A co się stanie gdy wezmę szczeniaki które mają 13 tygodni?

 • wet. Lukas
  says:

  Pomiędzy 8 a 11 tygodniem szczeniak poznaje uczucie strachu i jeśli w tym okresie doświadczy zbyt silnego strachu, stresu lub bólu, stanie się nadmiernie lękliwy, a wyprowadzenie go z tego stanu jest zwykle trudne. Dlatego NAJLEPSZY wiek na przyjęcie psa to właśnie ukończony 11 tydzień.

 • Martin
  says:

  Planuję kupno szczeniaka rasy Beagle.
  Młody ma ponad 3 miesiące (14 tygodni).
  Czy to już trochę nie za późno?

  • Michał Szen
   says:

   nie ma przeciwwskazań, to dobry wiek. Lepiej że jest trochę bardziej odchowany niż gdyby był zbyt wcześnie zabrany od matki.

   • Kasia
    says:

    Chcę kupić pieska, który teraz ma ok.11tygodni, ale mogłabym go zabrać dopiero za ok.6 tygodni. Niestety sprzedawca nie zgadza się na to, gdyż twierdzi, że to ze szkodą dla pieska. Ja niestety wyjeżdżam wyjątkowo tak daleko, że nie mogłabym go zabrać ze sobą (normalnie wozimy ze sobą nasze pupile). Co teraz?

 • M
  says:

  Witam, bardzo mnie zmartwił temu artykuł, bo dziś odebraliśmy pieska, który ma 45 dni - piesek żył w budzie , na dworze w okropnych warunkach i nie była to hodowla żadna, właściciel mówił, ze 6 tygodni to wystarczająco juz i jak zobaczyliśmy w jakich warunkach pieski żyją to stwierdziliśmy ze od razu go zabieramy. Teraz się martwie ze coś będzie nie tak ;( póki co budzi się w nocy co godzinę i piszczy ale już przeczytałam pańskie artykuły na temat tęsknoty wiec myśle ze jakoś sobie poradzimy... ale teraz co zrobić jeżeli za wcześnie się odebrało takiego szczeniaka?

  • Marta
   says:

   Dać mu wiele miłości i pracować z pieskiem. Temu ,hodowcy" nie zależało na do dobru zwierząt co można było stwierdzić naocznie .

 • Ola
  says:

  Witam. Piszę ponieważ chcę lepiej zrozumieć swojego psa.Odebrałam go ze schroniska w wieku12-miesięcy. Wiem tylko tyle, że powodem oddania było to że był jak wulkan energii, jak to szczeniak.Przez ponad pół roku szczypal i gryzł po rękach. Dlaczego? Czy to była forma sprawdzania siły? Od czego czasu minęły 2 lata. Pozostał jedynie instynkt łowcy kur i to, że domaga się uwagi oraz uwielbia siedzieć na moich kolanach.

  • Michał Szen
   says:

   psy do roku czasu mają często dużą potrzebę gryzienia, czasem tak podgryzają bo zachęcają do zabawy, chciałby np. posiłować się z Tobą, poszarpać zabawkę. Warto też dawać młodym psom codziennie zabawkę typu KONG wypełnioną karmą aby gryzł zabawkę próbując wydobyć z niej jedzenie.

 • Ada
  says:

  6 tygodniowy piesek to nic. Ja swojego spaniela wzięłam kiedy miał 3 tyg, sprzedał mi go jakiś facet na giełdzie 12 lat temu...
  Przez cale jego psie życie były jakieś problemy miał jakies dziwne zachowane że trzymał w pysku koc albo poduszkę chyba mu brakowało mamy, ale jakoś sobie poradzilismy. Dziś wzięłam też spaniela 4 miesięcznego i zastanawiam się czy to nie za późno już? Malutki poszedł za kanapę i tam sobie śpi czy wszystko jest ok?

 • Magda
  says:

  Witam ,mam sukę owczarka niemieckiego ze swoim szczeniakiem który skończył właśnie 3 miesiące,są razem od urodzenia w jednej budzie, Zastanawiam się, mały powinien mieć własną budę, czy ich oddzielić ?

 • Mirka
  says:

  Moje szczeniaki zaczely wlasnie 7 tydzien, jeden jest definitywnie odpychany juz od matki,warczy na niego i ucieka zeby go nie karmic. Sam je i pije. Czy to znaczy ze jest juz gotowy do wyjścia z domu?

 • Magda
  says:

  Czy dla maltańczyka 8 tyg to nie za mało? Nie wiem czy nie poczekać z odbiorem jeszcze tydzień lub dwa

 • Joanna
  says:

  Witaj. Ja kupuję szczeniaka gdy skończy 16 tygodni. Czy to też może wiązać się z jakimiś problemami?

 • Anetta
  says:

  Sama oddawałam do nowego domu psa dopiero w wieku 3 m-cy.Nowi właściciele są zachwyceni,zrobiliśmy za nich robotę socjalizacji,chodzenia po schodach ,przyzwyczajania do smyczy ,obroży i chodzenia na niej etc,etc.
  Jakoś nie wierzę nigdy,w umiejętności potencjalnych nabywców i młodszego szczeniaka nigdy byśmy nie wydali.

 • Marta
  says:

  Witam co myślicie o zabarniu psa od matki po pół roku czyli po 6 miesiącach?

Dodaj komentarz