W jakim wieku zabierać szczenię od matki? ile tygodni powinien mieć pies?

W jakim wieku zabierać szczenię od matki ? ile tygodni powinien mieć szczeniak?

25 stycznia 2016 - tresura psów - Michał Szen - 20 komentarzy


W jakim wieku najlepiej jest wziąć szczeniaka od matki czy od hodowcy?

szczeniaki zabrane od matki
Dwóch amerykańskich naukowców przez wiele lat badało zachowania psów - po niemal 13 latach badań nad psami dowiadujemy się z ich pracy, że
NIEZALECANE JEST ZABIERANIE SZCZENIAKA OD MATKI PRZED 7 TYGODNIEM ŻYCIA SZCZENIAKA.  

Najlepszy moment oddzielenia szczeniaka od matki to wiek 8 tygodni.

Zbyt wczesne oddzielenie szczeniaka od matki może powodować potem problemy w zachowaniu psa i problemy wychowawcze dla nowego właściciela szczeniaka.


WYNIKI EKSPERYMENTU - oddzielenie od matki psów w wieku 5-6 tygodni było bardzo niekorzystne:
Dwóch włoskich naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie robiło badania, gdzie przebadali zachowanie 140 psów - 70 psów zostało oddanych do nowych domów w wieku 5-6 tygodni - drugie 70 psów zostało przekazanych do nowych domów w wieku 8-9 tygodni. Przeprowadzono ankiety z właścicielami psów po tym jak psy osiągnęły wiek 18 miesięcy, wyniki były jednoznaczne: psy wcześniej oddzielone od matki wykazywały znacząco częściej problematyczne zachowania takie jak: 'natarczywe szczekanie, strachliwość na spacerach, przesadna reaktywność na dźwięki, agresywna obrona zabawek lub jedzenia oraz uporczywe szukanie uwagi u opiekuna'.

Teraz już pewnie rozumiecie dlaczego tak ważne jest kupno szczeniaka w odpowiednim wieku.

Bardzo ważne 'okienko socjalizacyjne' pojawia się w rozwoju szczeniaków gdy mają 3 tygodnie i trwa aż do 14 tygodnia życia. W tym czasie 'pies uczy się być psem'. Szczeniaki między sobą poprzez naśladownictwo i zabawę uczą się zachowań związanych z walczeniem między sobą, z pogonią, łapaniem zębami i gryzieniem - uczą się też komunikować z innymi szczeniakami a propo obrony cennych dla nich zasobów. Potem te wszystkie umiejętności im się przydają w dorosłym życiu. Psy uczą się wtedy całej gamy 'psiej komunikacji'  - najintensywniej w wieku 3-6 tygodni - potem od 6 do 14 tygodnia psy mocno absorbują wiedzę na temat ludzi - warto aby wtedy miały dużo rozmaitych i dobrych kontaktów z ludźmi - aby nie były trzymane w odosobnieniu - gdy w tym okresie poznają ludzi to uczą się nawiązywać więź z człowiekiem.

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że zbyt wczesne oddzielenie szczeniaków od matki i rodzeństwa ma zły wpływ na rozwój szczeniaka. Wyraźnie częściej występują wtedy problemy behawioralne z takimi psami. Młode psy potrzebują tych dodatkowych kilku tygodni na socjalizację między sobą i z otaczającym je światem.
szczeniak zdjęcieW jakim wieku można kupić szczeniaka?

Niestety, ale czasami hodowcy robią wielki błąd i sprzedają szczeniaki 6 tygodniowe - to jest bardzo złe dla szczeniaków i dla ich przyszłego rozwoju. Zdarza się, że można kupić od kogoś takiego szczeniaka w wieku 6 tygodni - ale to nie znaczy, że musimy takiego psa kupować - polecam zrezygnować z kupna psa od kogoś kto chce go sprzedać w tak młodym wieku. To świadczy o tym, że hodowca albo kompletnie nie ma pojęcia o hodowli psów albo nie dba należycie o psy i nie zależy mu na zdrowiu psów i tylko chce czym prędzej się pozbyć szczeniaków i zarobić na nich chce szybko pieniądze.

Kiedy można wziąć szczenię od matki? Kiedy można oddać szczeniaki? po jakim czasie szczenięta się usamodzielnią? Kiedy odebrać psa z hodowli?

Najlepiej gdy poczekasz do czasu, gdy pies będzie miał 8 tygodniu lub trochę więcej. Nigdy nie kupuj szczeniaka młodszego niż 49 dni.

Kiedy można odstawić szczeniaka od matki ...

To pytanie trochę podchwytliwe i dwuznaczne - bo zdarzają się sytuacje, gdzie suka choruje lub szczeniaki zostały znalezione gdzieś bo zostały zabrane za wcześnie od matki i porzucone - szczeniaki przeżyją jednak mogą być bardziej problematyczne niż szczeniaki które do ósmego tygodnia żyły z matką.  Warto też pamiętać o tym, że zbyt wcześnie zabrane szczeniaki od matki które żyją w grupie to co innego niż zabrane za wcześnie i oddane osobno do nowych domów. Jest dużo lepiej gdy szczeniaki są razem do 8 tygodnia i mogą razem komunikować się i bawić między sobą. Szczeniaki przeżyją odstawione wcześniej od matki - jednak nie działa to dobrze na ich późniejszy rozwój psychiczny. Karma dla młodziutkich szczeniaków i zamienniki psiego mleka dla szczeniąt istnieją - jednak nie warto odstawiać szczeniaków wcześniej niż w wieku 8 tygodni.

W jakim wieku kupić szczeniaka? W jakim wieku powinno być szczenię?

Optymalny wiek szczeniaka - to gdy pies ma 8 tygodni - w najgorszym wypadku możesz kupić szczeniaka w wieku 49 dni (czyli 7 tygodni) - jednak nigdy nie kupuj psa młodszego.

Po ilu dniach od urodzenia można zabrać szczeniaki od matki? odbiór szczeniaka od hodowcy - kiedy najlepiej?

Najlepiej gdy psy będą w wieku 8 tygodni lub nawet 10 tygodni. Nigdy nie zabieraj szczeniaków od matki jeśli mają mniej niż 7 tygodni ( najlepiej poczekaj jednak aż pieski będą miały 8 tygodni).

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Prowadzę szkolenia psów aby poprawiać relacje pomiędzy właścicielem i jego psem. Aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza tym zajmuję się razem z moją żoną fotografią ślubną (jako firma www.panifotograf.eu).

20 komentarzy do wpisu: “W jakim wieku zabierać szczenię od matki ? ile tygodni powinien mieć szczeniak?”

 • Kiedy brałam pierwszego Owczarka miał już ponad 4 miesiące. Był do odpbioru w wieku 3miesięcy, ale z pewnych powodów nie mogliśmy go zabrac wczesniej. Ale nikt nam nie proponował 8tygodniowego psiaka. Donnera też odebrałam w wieku dwóch miesięcy z haczykiem i żałuję, że nie miałam go jeszcze kilka tygodni wcześniej niestety ciągle istnieje stereotyp że pies w wieku tych 8 miesięcy będzie miał problemy mimo, aczkolwiek z tego co się orientuję ilośc tygodni uzależniona jest od rasy przykładowo ONka można już chyba wziąć w wieku 6-7tygodni natomiast inne rasywarto przetrzymać do dwóch misięcy z matką. Myślę, że wszystko kwestia indywidualnego podejścia, jeśli ktoś jest w stanie zapewnić psu prawidłowy rozwój w wieku tych 7tyg nie zrobi mu dużej krzywdy, ale czasem zostawienie w hodwoli te dwa miesiące, gdzie pies nie habituje stresujących sytuacji, nie socjalizuje się i i nie zaczyna eksplorować świata - też nie jest dobre mimo, że jest z matką.

  • Michał Szen
   says:

   ja pisałem o tym, aby właśnie nie brać psów młodszych niż 7tygodni(49dni) - bo z takimi 6tygodniowymi szczeniakami są potem problemy. Znalazłem też jakieś badania amerykańskie, gdzie pisali, że pies do pracy z niewidomymi jeśli był zabrany od matki wcześniej niż 49dzień życia nie nadaje się do szkolenia na psa asystującego osobie niewidomej.
   Jak zabrałaś psa z hodowli gdy miał 2miesiące czyli 8tygodni to jest to zupełnie normalne, tak to zwykle się odbywa i bardzo dobrze.
   Z ostatnim zdaniem Twoim się zgadzam, że wiele zależy od hodowli i od opiekuna - jeśli pies ma siedzieć w brudnym kojcu i nie widzieć świata przez kolejne 2-3tygodnie to mija się to z celem - bo chodzi nam o to aby pies dobrze się socjalizował i poznawał świat, więc lepiej jak ma 7tygodni i pójdzie do nowego domu gdzie będzie odpowiednio socjalizowany, niż gdyby miał do 10tygodnia siedzieć 'w garażu' i nie widziałby by świata a potem dopiero ktoś by go kupił.

   • Może źle się wyraziłam 😉 Ja właśnie żałuję, że dopiero niedawno dowiedziałam się jaki jest najlepszy wiek do zabrania psa. Mimo wszystko 2-3 miesiące to trochę dużo - przynajmniej dla mnie kiedy jestem wstanie poświecić czas na pracę z psem od pierwszych dni 🙂

 • Weronika
  says:

  czy coś się stanie jak wezmę pieska gdy ma 48 dni?

  • Michał Szen
   says:

   przeczytaj dokładnie artykuł, jest już w nim odpowiedź na Twoje pytanie odnośnie psów które mają 7tygodni (49dni) i które są w takim wieku odłączane od matki

 • kor 123
  says:

  ja mam 3 labradory były wcześniej zabrane od matki i nic im nie jest

  • Michał Szen
   says:

   dobrze, że Twoim psom nic nie jest, to jednak nie oznacza, że można psy zabierać od matki kiedy się chce i nic im nie będzie. To jak z urodzeniem wcześniaka, wiemy że ludzka ciąża trwa 9miesięcy i urodzenie wcześniaka jest niebezpieczne dla dziecka i wiąże się z wieloma ryzykami - więc jeśli napiszesz 'moje dziecko jest wcześniakiem i nic mu nie jest' to nie znaczy, że rodzenie się wcześniaków jest normalne i zdrowe.
   Wszystkie badania wskazują na to, że idealny czas na zabranie szczeniaka od matki to wtedy gdy pieski mają 8tygodni.

  • Arze
   says:

   kor 123, a robiłeś im specjalistyczne, naukowe badania że wiesz iż nic im nie jest i rozwijają się tak jak inne labradory ?

 • Justyna
  says:

  A co się stanie gdy wezmę szczeniaki które mają 13 tygodni?

 • wet. Lukas
  says:

  Pomiędzy 8 a 11 tygodniem szczeniak poznaje uczucie strachu i jeśli w tym okresie doświadczy zbyt silnego strachu, stresu lub bólu, stanie się nadmiernie lękliwy, a wyprowadzenie go z tego stanu jest zwykle trudne. Dlatego NAJLEPSZY wiek na przyjęcie psa to właśnie ukończony 11 tydzień.

 • Martin
  says:

  Planuję kupno szczeniaka rasy Beagle.
  Młody ma ponad 3 miesiące (14 tygodni).
  Czy to już trochę nie za późno?

 • M
  says:

  Witam, bardzo mnie zmartwił temu artykuł, bo dziś odebraliśmy pieska, który ma 45 dni - piesek żył w budzie , na dworze w okropnych warunkach i nie była to hodowla żadna, właściciel mówił, ze 6 tygodni to wystarczająco juz i jak zobaczyliśmy w jakich warunkach pieski żyją to stwierdziliśmy ze od razu go zabieramy. Teraz się martwie ze coś będzie nie tak ;( póki co budzi się w nocy co godzinę i piszczy ale już przeczytałam pańskie artykuły na temat tęsknoty wiec myśle ze jakoś sobie poradzimy... ale teraz co zrobić jeżeli za wcześnie się odebrało takiego szczeniaka?

  • Marta
   says:

   Dać mu wiele miłości i pracować z pieskiem. Temu ,hodowcy" nie zależało na do dobru zwierząt co można było stwierdzić naocznie .

 • Magda
  says:

  Witam ,mam sukę owczarka niemieckiego ze swoim szczeniakiem który skończył właśnie 3 miesiące,są razem od urodzenia w jednej budzie, Zastanawiam się, mały powinien mieć własną budę, czy ich oddzielić ?

 • Mirka
  says:

  Moje szczeniaki zaczely wlasnie 7 tydzien, jeden jest definitywnie odpychany juz od matki,warczy na niego i ucieka zeby go nie karmic. Sam je i pije. Czy to znaczy ze jest juz gotowy do wyjścia z domu?

 • Magda
  says:

  Czy dla maltańczyka 8 tyg to nie za mało? Nie wiem czy nie poczekać z odbiorem jeszcze tydzień lub dwa

Dodaj komentarz