Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu zbiór porad trenera psów

Szczeniak w domu pierwsze dni

szkolenie psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Szczeniak w domu pierwsze dni: Jak powinny wyglądać pierwsze dni szczeniaka w nowym domu?

Pierwszy dzień szczeniaka w naszym domu

Wprowadzenie

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu są niezwykle ważne dla budowania więzi i zapewnienia mu odpowiedniej aklimatyzacji. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak powinny wyglądać te pierwsze dni i jak zapewnić szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli właśnie przyjąłeś szczeniaka do swojego domu, warto przeczytać dalej!

Spis treści

  1. Przygotowanie domu
  2. Przybycie szczeniaka
  3. Zadbanie o potrzeby fizjologiczne - nauka czystości
  4. Żywienie
  5. Nauka zostawania samemu
  6. Socjalizacja i poznawanie świata zewnętrznego
  7. Wizyty gości i inne sytuacje stresujące
  8. Rozłąka z matką i piszczenie w nocy
  9. Konsultacja z behawiorystą
  10. Psie przedszkole i szkolenie
  11. Wizyta u weterynarza
  12. Zbiór kluczowych informacji

Pierwsze dni szczeniaka w domu - aklimatyzacja i przygotowanie domu

Aklimatyzacja to czas kiedy dajesz psu dość dużą swobodę na poznanie otoczenia i nie wymagasz zbyt wiele od psa. Szczeniak obwąchuje i ogląda wszystkie zakamarki mieszkania aby się z nim oswoić czyli zaaklimatyzować się w nim. Stawiamy na bezpieczeństwo szczeniaka, czyli usuwamy z podłogi trujące rośliny albo małe przedmioty które mógłby połknąć ciekawski szczeniak.

Pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu

To duże przeżycie dla psa dlatego stopniowo pokazuj psu kolejne pokoje w mieszkaniu. Daj psu obwąchać wszystko, pokaż szczeniakowi gdzie jest miska z wodą i karmą. Zapewnij szczeniakowi dużo spokoju w pierwszym dniu pobytu w nowym domu. Nie przesadzaj z ilością zabaw ani nie zapraszaj w tego dnia gości do domu.

Pierwszy dzień szczeniaka w domu powinien być możliwie jak najbardziej spokojny. To da psu przestrzeń na poznanie otoczenia i zaklimatyzowanie się w nowym domu.

Przygotowanie domu - przybycie szczeniaka - bezpieczeństwo psiaka

Zanim szczeniak pojawi się w domu, warto przygotować odpowiednie warunki. Upewnij się, że tworzysz bezpieczne i przyjazne środowisko dla szczeniaka. Zabezpiecz miejsca, w których może być niebezpiecznie dla niego, na przykład przewody elektryczne czy trujące rośliny doniczkowe. Zapewnij mu również wygodne legowisko, w którym będzie mógł odpocząć i mieć swoją przestrzeń. Zaopatrz się w miski na wodę i karmę, zabawki, obrożę, szelki i inne niezbędne akcesoria. Wyprawkę dla szczeniaka pewnie masz od hodowcy jeśli kupiłeś psa z hodowli. Jeśli pies jest ze schroniska musisz zaopatrzyć się w podstawowe elementy składające się na wyprawkę dla szczeniaka w sklepie zoologicznym. Najważniejsza rzecz to karma i miska z wodą oraz szelki, obroża, smycz i zabawki dla psa. Pod kątem nauki czystości kup odraz maty do nauki czystości bo będą potrzebne w pierwszych dniach pobytu szczeniaka w Twoim domu. Legowisko może zastąpić tak naprawdę zwykły kocyk czy dywan - w pierwszych dniach posłanie na jakim śpi nie ma to większego znaczenia.

Przyjęcie szczeniaka pod swój dach - aklimatyzacja

Jak przyzwyczaić szczeniaka do nowego domu:

Kiedy szczeniak pojawi się w nowym domu, ważne jest, abyś przywitał go ciepło i zapewnił mu poczucie bezpieczeństwa. Pozwól mu samodzielnie odkrywać nowe otoczenie, ale zapewniaj mu bliskość i wsparcie w przypadku, gdy będzie czuł się niepewnie. Pupil jest w nowym miejscu zatem może być niespokojny i niepewny siebie. Stopniowo wprowadzaj go do różnych pomieszczeń i daj mu czas na zapoznanie się z nowymi zapachami i dźwiękami.

W Twoim domu wszyscy członkowie rodziny powinni zajmować się psem. Opiekunowie budują więź z psem poprzez karmienie go i zabawy.

W jakim wieku zabierać szczeniaka od matki do nowego domu?

Można zabrać do nowego domu szczeniaka który ma 8 tygodni życia. Zakładam, że masz szczeniaka 8-10 tygodniowego. Nie należy zabierać od matki psów młodszych, szczeniak musi mieć 8 tygodni, przeczytaj więcej tu: ile musi mieć szczeniak do wydania

Po jakim czasie szczeniak przyzwyczaja się do nowego domu?

Po 7 dniach szczeniak powinien przyzwyczaić się do nowego domu. Jeśli szczeniak jest strachliwy to może zająć mu to 14 dni. Szczeniaki o przebojowym charakterze które są pewne siebie, odważne i ciekawskie mogą przyzwyczaić się do nowego domu dużo szybciej, może im to zająć tylko 2-3dni.

Do czego trzeba przyzwyczaić szczeniaka w domu?

Pamiętaj, że pies zupełnie osobno przyzwyczaja się do tego co widzi a osobno do tego co słyszy, zatem potrzeba prowadzić socjalizację szczeniaka pod kątem dźwięków występujących w domu. Czyli trzeba szczeniaka przyzwyczajać do odgłosów odkurzacza, pralki, suszarki do włosów i innych sprzętów domowych. Pies musi się przyzwyczaić również do widoku parasola, miotły do zamiatania i innych przedmiotów które w domu pojawiają się sporadycznie i nie są cały czas dostępne.

Zadbanie o potrzeby fizjologiczne - jak wyglądają pierwsze dni nauki czystości?

Pamiętaj o zadbanie o potrzeby fizjologiczne szczeniaka. Wprowadź go do odpowiednich miejsc, gdzie może załatwiać się, na przykład do wyznaczonego miejsca na dworze lub specjalnej maty treningowej w domu. Regularnie wyprowadzaj szczeniaka na spacery, aby mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. Warto również uczyć go czystości, nagradzając go za poprawne zachowanie.

Nauka czystości zajmuje zwykle kilka tygodni - zakres programu szkoleniowego dla szczeniąt pod kątem nauki czystości wykracza poza zakres tego artykułu - aby dowiedzieć się więcej o nauce czystości szczeniaka zapraszam na indywidualne konsultacje.

Żywienie czyli karma i przysmaki dla małego szczeniaka

Jeśli hodowca stosował dobrej jakości karmę to kontynuuj podawanie psu tej samej karmy, dzięki temu unikniesz biegunek i braku apetytu. Jeśli nie wiesz jaką karmę jadł wcześniej szczeniak to zacznij wprowadzać mu do jadłospisu nową karmą - kup najlepszą karmą na jaką Cię stać. Nigdy nie oszczędzaj na żywieniu szczeniaka w pierwszym roku jego życia. Warto wiedzieć, że karmy dla psów zwykle im droższe tym są lepsze bo mają lepszy skład.

Nauka zostawania samemu - trzeba stopniowo przyzwyczajać psa do bycie samemu.

Gdy pies śpi zostaw go samego, nie pozwalaj psu spać na twoich stopach ani na kolanach. Ucz od początku psa aby spał samodzielnie na podłodze na legowisku lub w innym miejscu które sam wybierze. Jeśli możesz zamknij drzwi od pokoju w którym śpi pies, ucz go że chwilami będzie sam i nie będzie Cię widział. Zostaw psu gryzaka lub porozrzucaj karmę na podłodze gdy zostawiasz psa samego na dłużej - gryzaki i rozrzucona karma stanowią atrakcję dla czworonoga gdy jest sam, to minimalizuje nudę gdy jest sam. Jeśli szczeniak piszczy w nocy przeczytaj: szczeniak piszczy w nocy

Socjalizacja i poznawanie świata zewnętrznego

W pierwszych dniach szczeniaka w nowym domu ważne jest stopniowe wprowadzanie go do różnych sytuacji i środowisk. Pozwól mu powoli przyzwyczajać się do nowych bodźców, takich jak spotkanie z innymi psami, ludźmi czy różnymi dźwiękami. Organizuj krótkie wizyty gości, aby szczeniak mógł nawiązywać pozytywne kontakty z innymi osobami. To pomoże mu w rozwoju społecznym i zapobiegnie problemom behawioralnym w przyszłości. Twój czworonożny maluch powinien poznawać dużo nowych miejsc i ludzi od 8 do 16 tygodnia życia.

Wizyty gości i inne sytuacje stresujące

Wprowadzenie szczeniaka do wizyt gości i innych stresujących sytuacji może być wyzwaniem. Przygotuj go wcześniej na takie sytuacje, ucząc go spokojnych i pozytywnych reakcji. Możesz zorganizować krótkie wizyty gości, aby szczeniak przyzwyczajał się do obecności innych osób. Pamiętaj, aby reagować na jego potrzeby i nie zmuszać go do sytuacji, które mogą go przestraszyć czy zdezorientować.

Rozłąka z matką i rodzeństwem i piszczenie w nocy

Zanim pojawił się w Twoim domu szczeniak był z matką i rodzeństwem dlatego nie jest przyzwyczajony jeszcze do spania w samotności bez ciepła matki i innych szczeniaków. Dlatego może piszczeć w nocy bo będzie szukał ciepła i towarzystwa, więcej przeczytasz w artykule  co robić gdy szczeniak piszczy w nocy .

Konsultacja z behawiorystą

Jeśli masz trudności w aklimatyzacji szczeniaka lub zauważasz niepożądane zachowania, warto skonsultować się z behawiorystą. Specjalista ten pomoże Ci zrozumieć zachowanie szczeniaka i udzieli cennych wskazówek dotyczących dalszej opieki i wychowania. Behawiorysta pomoże rozwiązać problemy behawioralne i zadbać o dobrostan szczeniaka. Kiedy udać się z psem do behawiorysty, najpopularniejsze problemy behawioralne psów, czym się zajmuje behawiorysta zwierząt

Zapisy do psiego przedszkola lub indywidualne lekcje z trenerem psów

Zwykle od 3 miesiąca życia można iść z psem do psiego przedszkola (co daje psu psie przedszkole). To da psu dużo ogłady w kontaktach z innymi psami. Natomiast na indywidualnych lekcjach z trenerem psów zaczniesz uczyć szczeniaka podstawowych komend. Ile trwa nauczenie psa posłuszeństwa

Wizyta kontrolna u weterynarza

Nasz nowy członek rodziny będzie potrzebował szczepień i regularnych wizyt u lekarza weterynarii, dlatego idź na pierwszą wizytę kontrolną najlepiej w drugim tygodniu pobytu u Ciebie. Pierwszy tydzień to czas dla nowego czworonożnego przyjaciela aby poznał Twój dom i rodzinę, a w drugim tygodniu możecie odwiedzić weterynarza.

Niepokojącym objawem u szczeniaka w nowym domu jest apatia, brak apetytu i smutek - przeczytaj: co robić gdy szczeniak jest smutny

Szczeniak w nowym domu - podstawowe informacje

Oto kilka kluczowych punktów, które warto zapamiętać podczas pierwszych dni szczeniaka w nowym domu:

  • Przygotuj dom, tworząc bezpieczne i przyjazne środowisko dla szczeniaka.
  • Zapewnij mu mu poczucie bezpieczeństwa i swoją uwagę.
  • Zadbaj o potrzeby fizjologiczne, ucz go załatwiania się na matę lub trawnik, prowadź lub zanoś psa do odpowiednich miejsc gdzie może się wysikać.
  • Socjalizuj szczeniaka, stopniowo wprowadzając go do różnych sytuacji i środowisk - do 16 tygodnia życia masz najlepsze okno socjalizacyjne u psa.
  • W razie problemów behawioralnych lub trudności w aklimatyzacji, skonsultuj się z behawiorystą albo szkołą szkolenia psów.
  • Przygotuj szczeniaka na wizyty gości, na spotkania z innymi psami i inne sytuacje stresujące, ucząc go pozytywnych reakcji za pomocą pochwał i smakołyków.

Pierwsze dni szczeniaka w domu są ważne dla budowania więzi i zapewnienia mu właściwej aklimatyzacji.

Jak powinien wyglądać dzień szczeniaka?

Dzień szczeniaka dzielimy na czas snu i czas aktywności. W czasie snu powinien mieć zapewniony spokój i ciepłe miejsce. W czasie aktywności: zaraz po każdym przebudzeniu szczeniak powinien być zaprowadzony w miejsce gdzie może się wysikać i powinien być nagrodzony smakołykiem zaraz po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Następnie dajemy psu możliwość węszenia w najbliższym otoczeniu, umożliwiamy psu zabawy zabawkami (zabawki dzielimy na te typowo do gryzienia oraz na szarpaki którymi przeciągamy się z psem). Kolejna rzecz to pora karmienia i pora specerów. Na spacerze należy dbać o odpowiednią socjalizację psa z otoczeniem tzn. aby pies poznawał nowe miejsca, nowych ludzi i obce psy w taki sposób aby się z nimi oswajał (unikamy nadmiernego stresu i złych skojarzeń).

Przeczytaj również: kiedy można zabrać szczeniaka od matki

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz