Siberian Husky - opis rasy Husky syberyjski - charakter, żywienie

Siberian Husky - opis rasy

rasy psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Rasa psów: Siberian Husky - opis rasy, charakterystyka. Husky syberyjski

psy rasy huskyHusky to starożytna i lojalna rasa psów, która żyła obok ludzi przez tysiące lat. Wyhodowane w Rosji przez rdzenną ludność zwaną Czukczami, te psy były wykorzystywane do ciągnięcia za sobą zapasów na saniach, umożliwiając Czukczom życie w trudnym zimnym środowisku.

Rasa ta została stworzona nie tylko do transportu mienia i ludzi, ale także do spokojnego życia w gospodarstwie domowym Czukczów. Zaowocowało to przyjazną, entuzjastyczną rasą o wyjątkowej wytrzymałości na warunki środowiskowe. Gruba, podwójna sierść, która utrzymuje Siberian Husky w cieple w ujemnych temperaturach, wymaga częstej pielęgnacji, chodzi o czesanie sierści bo kąpiel jest rzadziej potrzebna. Ich wilczy wygląd może niektórych przerażać, ale ta rasa jest najczęściej bardzo przyjazna, i nie nadaje się do tego by pełnić rolę psa stróżującego.

husky szczeniak

Jak Siberian Husky zachowuje się w rodzinie? Czy to dobry pies rodzinny?

Pies Siberian Husky jest najlepszy dla pewnych siebie i doświadczonych opiekunów zwierząt domowych, którzy kochają aktywność fizyczną i są gotowi włączyć swojego szczeniaka we wszystko, co robią. Husky to przyjazne, radosne psy, które potrzebują doświadczonego człowieka, który będzie nimi kierował. Husky uwielbiają poznawać nowe miejsca i szybko się uczą, zawsze są gotowe na nową przygodę.

Ta pracująca rasa psa wymaga wielu szkoleń, aby stać się dobrze wychowanym członkiem rodziny. Potrzebują kogoś, kto dobrze posługuje się technikami szkoleniowymi, ponieważ spędzisz dużo czasu na trzymaniu w ryzach niesfornego szczeniaka.

Husky są świetnymi psami rodzinnymi i są dobrą opcją dla rodzin z dziećmi. Jego rozmiar nie jest przytłaczający dla dzieci do biegania i zabawy, a ponadto są czujne i uważne w stosunku do dzieci. Są dobrymi psami alarmującymi, ale nie dobrymi psami stróżującymi, co oznacza, że będą szczekać na każdą nową osobę lub dźwięk, ale nie są agresywne.

Siberian Husky to pies, który naprawdę niczego nie kocha bardziej niż biegania i spędzania czasu z rodziną. Psy tej rasy mogą doświadczać silnego lęku separacyjnego, jeśli zostanie pozostawiony sam sobie przez dłuższy czas i gdy trening zostawania w domu nie był odpowiednio zaplanowany (plan nauki zostawania samemu możesz zakupić od trenera szkoły-doberman). Husky chce być z ludźmi i wokół nich, bez względu na to, co się stanie. Jeśli masz wieczór filmowy, grilla lub po prostu zmywasz naczynia, twój pies będzie obok ciebie.

Są miłe dla obcych, jeśli rodzina najpierw zaakceptuje ich w domu, ale na początku mogą być nieśmiałe. Husky jest dobrym psem dla rodziny o każdym poziomie aktywności, ponieważ potrafi dostosować się do energii swoich ludzi.

Jak Siberian Husky dogaduje się z innymi psami? Jaki jest husky do innych psów?

Psy rasy Husky mają wrodzoną mentalność stada, dzięki swoim przodkom, którzy byli hodowani do pracy w stadzie podczas ciągnięcia sań. Stąd ich akceptacja, a nawet czerpanie radości z towarzystwa innych psów. Ich inteligencja sprawia, że są bardzo towarzyskie a najbardziej interesują się innymi psami tej samej rasy. Są genetycznie predysponowane do zabawy w grupie. Skłonność do tworzenia hierarchii w takiej grupie nie jest im obca.

Po odpowiednim wprowadzeniu Twój Husky dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi. Jednak niektóre psy nigdy nie polubią się z kotami. Niemniej jednak, jeśli chcesz, aby Twój nowy szczeniak Husky zaakceptował Twojego kociaka, pamiętaj, aby wprowadzać go powoli iw kontrolowanym środowisku, aby upewnić się, że się polubią. Wymagana jest zwykle izolacja z socjalizacją, czyli pies i kot są od siebie oddzielone barierką lub siatką przez okres 2tygodni.

Husky a dziecko? Czy husky to dobry pies dla dzieci?

Siberian Husky to doskonałe psy rodzinne. Ich wesoła natura sprawia, że są dobrymi psami do rodzin z małymi dziećmi. Mają też cudownie wyrównany temperament, więc nie musisz się martwić, że Husky nagle stanie się agresywny w stosunku do twoich dzieci. Zawsze musisz ich pilnować, kiedy bawią się z dziećmi. Im młodsze dziecko, tym bardziej będziesz musiał obserwować je i psa podczas interakcji.

Właściciele powinni pamiętać, że wiele psów ma szczególne zamiłowanie do miękkich zabawek, a niektóre są nawet zaborcze w stosunku do swoich zabawek. Dlatego ważne jest, aby od najmłodszych lat spędzać dużą ilość czasu na treningu psa pod kątem oddawania zabawek i wymiany jednej zabawki na inną. Trenuj psa, aby potrafił oddać jedną zabawkę w zamian za inną, to wyeliminuje potencjalną agresję gdy dziecko będzie chciało zabrać psu zabawkę. Ucz dziecko aby dawało psu różne zabawki na zmianę. Ryzyko agresji wzrasta gdy pies ma jedną ulubioną zabawkę a dziecko chce ją psu odebrać.

Niezależnie od reputacji rasy Siberian Husky jako sympatycznych towarzyszy zabaw dla dzieci, nigdy nie można tego zagwarantować że pies nie zareaguje agresją w chwili obrony swoich zasobów lub w chwili bólu. Rodzice powinni zawsze nadzorować psy, gdy są w pobliżu małych dzieci.  Pomocne jest również, jeśli masz dzieci, aby szczeniak mógł dorastać wśród dzieci. Im wcześniej socjalizujesz psa z dziećmi, tym lepiej będą one później żyć w otoczeniu dzieci.

Nie pozwalaj dziecku szarpać, szczypać, szturchać, ciągnąć lub w inny sposób brutalnie bawić się lub zachowywać się agresywnie w stosunku do psa Husky. Nawet najbardziej spokojny, najbardziej kochający pies może warknąć, gdy odczuwa ból. Twój pies nie może z tobą rozmawiać, więc warczenie lub kłapanie zębami to jego sposób na pokazanie dyskomfortu.

Jak husky zachowuje się wobec sąsiadów lub gości?

Husky, jako rasa, są bardzo czułe, często myślą, że każdy człowiek jest ich przyjacielem. Jeśli są zaznajomione z sąsiadami i częstymi wizytami gości, przytulą się do każdego, kogo zaproszą do domu ich właściciele. Sąsiedzi i znajomi goście będą mile widziani jako część rodziny.

Jakie są cechy fizyczne Siberian Husky?

Siberian Husky to duże psy pracujące. Ich zwarte ciała są zbudowane z myślą o wytrzymałości, więc mogą ciągnąć sanki przez wiele kilometrów bez wyczerpania energii. Mają piękną puszystą, gęstą, podwójną sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Ich uszy są ściśle przylegające i osadzone wysoko na głowie. Ta uderzająco piękna rasa jest jedną z niewielu, które mają niebieskie oczy. Ich piękne, grube okrywy włosowe występują w różnych kolorach, takich jak szaro-biały, czerwono-biały i agouti. Pierwotnie były hodowane w północno-wschodniej Azji jako zwierzęta domowe i psy zaprzęgowe, więc mają grubą sierść i wysoki poziom energii. Potrafią szybko się regenerować nawet po kilkunasto kilometrowych spacerach.

Husky jak się opiekować?

Opieka nad psem husky to odpowiednie żywienie, pielęgnacja sierści oraz zapewnienie psu aktywności intelektualnej w postaci ćwiczeń, treningów i zabaw. Poza tym stały monitoring zdrowia psa poprzez regularne badania i wizyty u weterynarza. Warto pamiętać o dużej potrzebie ruchu tych psów oraz o wrażliwości na wysokie temperatury.

Jak karmić Siberian Husky?

Waga dorosłego psa Siberian Husky określa jego potrzeby żywieniowe na wszystkich etapach życia. Dlatego oprzyj dietę Huskiego na potrzebach żywieniowych i trawiennych dużych ras na różnych etapach życia. Większość firm zajmujących się karmą dla psów ma formuły specyficzne dla rasy dla małych, średnich, dużych, gigantycznych, a nawet ras miniaturowych.

Zawsze dobrze jest omówić potrzeby żywieniowe psa z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że jesteś przygotowany na radzenie sobie z problemami związanymi z wiekiem, gdy Twój Husky rośnie. Lekarz weterynarii może doradzić w sprawie diety, wielkości porcji, częstotliwości posiłków i wszystkich kwestii żywieniowych, aby zapewnić Twojemu futrzanemu przyjacielowi długie życie w optymalnym zdrowiu. Bardziej wyspecjalizowaną osobą co do żywienia psów jest psi dietetyk. Czysta, świeża woda powinna być dostępna przez cały czas, a niektóre niezbędne składniki odżywcze są wymienione poniżej:

  • Białko
  • Kwasy tłuszczowe
  • Węglowodany
  • Minerały
  • Witaminy

Unikaj karmienia Husky ludzkim jedzeniem ze stołu. Zamiast tego postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zapewnić swojemu futrzanemu przyjacielowi optymalne zdrowie.

Pomimo dużych rozmiarów Siberian Husky jest zwinną, atletyczną rasą, która potrzebuje kalorycznego pokarmu zawierającego białka zwierzęce i węglowodany jako źródło energii, witaminy i minerały dla zdrowia układu trawiennego i układu odpornościowego oraz kwasy tłuszczowe omega dla dobrej kondycji sierści i skóry. Pies tej wielkości, o takim poziomie aktywności i zachowaniu najlepiej będzie się rozwijał na suchej karmie premium, ponieważ ten rodzaj karmy zawiera zbilansowane porcje wyżej wymienionych składników.

Jednak dzienna porcja karmy dla Twojego Husky zależy od etapu życia, stanu zdrowia, metabolizmu, poziomu aktywności oraz marki i receptury spożywanego pokarmu. Karm swojego psa karmą opracowaną dla dużych ras z przepisami dla szczeniąt, dorosłych i seniorów.

Codzienna porcja pokarmu dla Siberian Husky powinna być rozłożona na 2 do 3 posiłków dziennie gdy jest jest młody. Karmienie Husky kilkoma posiłkami zamiast jednego dziennie może zapobiec zagrażającym życiu wzdęciom. Jednak świeża woda pitna musi być zawsze dostępna dla Twojego futrzanego przyjaciela. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli pies ma powyżej roku możesz go karmić raz dziennie.

Poniżej znajduje się przykład karmy premium opracowanej specjalnie dla psów rasy husky:

Najlepsza suchą karmą dla psów husky. Ta naturalna karma dla psów bez sztucznych konserwantów zawiera dodatkowe białko budujące chude mięśnie, zdrowe węglowodany, kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, witaminy i minerały dla syberyjskich husky, które są zawsze w ruchu.

Bezzbożowa sucha karma dla psów została zaprojektowana, aby zaspokoić ducha wewnętrznego wilka Twojego psa. Z prawdziwym mięsem jako pierwszym składnikiem, ta wysokobiałkowa, pozbawiona zbóż receptura pomaga budować i utrzymywać beztłuszczową masę mięśniową. Zawiera również bogate w przeciwutleniacze składniki, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, a także złożone węglowodany z owoców i warzyw, aby zapewnić Twojemu dorosłemu psu niezbędną energię.

Poniżej znajduje się lista korzyści oferowanych przez recepturę bezzbożowej suchej karmy dla psów:

Wysokobiałkowa receptura, która pomaga budować i utrzymywać beztłuszczową masę mięśniową.
Zawiera zdrowe węglowodany, takie jak słodkie ziemniaki i groszek, które wspomagają aktywny tryb życia Twojego dorosłego futrzanego przyjaciela.
Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, które wspierają zdrową skórę i lśniącą sierść.
Zapewniają precyzyjną mieszankę przeciwutleniaczy, witamin i minerałów wybranych przez holistycznych lekarzy weterynarii i dietetyków zwierząt, aby wspierać zdrowie układu odpornościowego, wymagania dotyczące etapu życia i zdrową równowagę oksydacyjną. Wykonane z naturalnych składników i w 100% wolne od mączek z kurczaka (lub drobiu), kukurydzy, pszenicy, soi, sztucznych aromatów i konserwantów.
Kiedy Husky są zdrowe i aktywne, każdy dzień jest przygodą. Właśnie dlatego formuły bezzbożowej suchej karmy dla psów zawierają wszystko, czego husky potrzebują do rozwoju, zaczynając od prawdziwego białka jako pierwszego składnika.

Ile powinien jeść szczeniak siberian husky?

Siberian Husky to duża rasa, której szczenięta potrzebują wysokiej jakości karmy opracowanej dla psów dużych ras. Istotne jest, aby nie karmić szczeniąt całą karmą naraz i należy ją rozłożyć na cały dzień na kilka mniejszych porcji. Kiedy szczenięta Siberian Husky skończą trzy miesiące, właściciele mogą zapewnić im trzy posiłki dziennie do ukończenia sześciu miesięcy, zmniejszając spożycie pokarmu do 2 posiłków dziennie. Dopuszczalna jest tylko wysokiej jakości, markowa karma dla szczeniąt. Poniżej podano wskazówki dotyczące karmienia szczeniąt.

Szczenięta Husky potrzebują powolnego, stałego wzrostu, aby zapobiegać problemom ortopedycznym, takim jak dysplazja stawu biodrowego. Wychowuj je na diecie przeznaczonej dla szczeniąt dużych ras. Jakakolwiek dieta, którą wybierzesz, nie powinna nadmiernie podkreślać poziomu białka, tłuszczu i kalorii.
Husky należy karmić zgodnie z harmonogramem, rozkładając pory posiłków na dwa lub trzy razy dziennie. Przyzwyczajenie szczeniaka do posiłków o określonych porach jest lepsze niż pozostawienie jedzenia przez cały dzień.
Wyjątkiem są Husky z problemami zdrowotnymi, takimi jak hipoglikemia lub niski poziom cukru we krwi.

Jakie są testy zdrowotne, które powinien przejść husky?

Husky mogą być dotknięte kilkoma genetycznymi problemami zdrowotnymi. Nie wszystkie z tych chorób są wykrywalne u rosnącego szczeniaka. Trudno jest przewidzieć, czy zwierzę będzie wolne od tych zaburzeń, dlatego musisz znaleźć renomowanego hodowcę, którego celem jest hodowla jak najzdrowszych zwierząt.

Pytaj hodowcę o testy i wyniki badań - to podstawa zdrowia Twojego psa.

Nie kupuj szczeniaka od hodowcy, który nie może dostarczyć niezależnego zaświadczenia, że rodzice psa (i dziadkowie itp.) zostali przebadani pod kątem wad genetycznych i uznani za zdrowych do hodowli. Sprawdzenie psa przez weterynarza nie zastępuje badań genetycznych.

Dla potencjalnych nabywców szczeniąt Siberian Husky: pytaj o badania łokci rodziców szczeniąt, badania stawów biodrowych i rzepki. Oraz o badanie oczu. Inne podstawowe badania medyczne to badanie serca oraz komplet szczepień i odpchlenie i odrobaczenie zwierzat. Musi pamietać, że mogą też istnieć inne problemy zdrowotne, dla których nie ma powszechnie akceptowanego protokołu badań przesiewowych.

Jakie są typowe problemy zdrowotne husky?

Wszystkie psy mają potencjał do rozwoju genetycznych problemów zdrowotnych, tak jak wszyscy ludzie mogą odziedziczyć określoną chorobę. Siberian Husky ma pewne problemy zdrowotne, które mogą budzić niepokój. Jednak nawet zdrowe husky powinny mieć regularne kontrole weterynaryjne. Właściciele powinni upewnić się, że poniższe warunki zdrowotne są monitorowane przez całe życie psa.

  • Dysplazja stawu biodrowego to deformacja, która pojawia się i rozwija w miarę wzrostu szczeniąt Siberian Husky. Jest to spowodowane luźnymi stawami, które uniemożliwiają płynne przesuwanie się kulistej części jednej kości w panewce drugiej kości stawowej. Zamiast tego ściera i ociera się o staw, powodując bolesne zużycie w miarę starzenia się Siberian Husky.
  • Dysplazja stawu łokciowego występuje, gdy zaburzony jest wzrost stawu łokciowego. Może wystąpić stan zwany dysplazją łokcia. Chociaż ten stan jest na ogół dziedziczny, inne czynniki, takie jak odżywianie i ćwiczenia, również odgrywają rolę w jego rozwoju. Większość psów będzie wykazywać objawy przed ukończeniem pierwszego roku życia – chociaż niektóre mogą nie wykazywać żadnych objawów aż do kilku lat.
  • Niedobór cynku: Siberian Husky może rozwinąć infekcję skóry zwaną dermatozą reagującą na cynk, co dzieje się, ponieważ albo nie mają wystarczającej ilości cynku w swojej diecie, albo nie wchłaniają go prawidłowo. Twój weterynarz może przepisać odpowiednią ilość cynku, którą należy dodać do diety husky, aby zaradzić temu schorzeniu.
  • Autoimmunologiczna choroba skóry: jest powszechna u Siberian Husky, począwszy od około 4 roku życia. Może to prowadzić do utraty włosów na uszach, czubku nosa i poduszkach stóp.
  • Zwichnięcie rzepki występuje, gdy rzepka psa (rzepka kolanowa), która zwykle znajduje się w rowku kości udowej (kości udowej), przesuwa się z linii. Gdy dochodzi do zwichnięcia rzepki, Twój pies może doświadczać okresowej kulawizny „przeskakującej” kończyny tylnej.
  • Choroba Addisona u psów (zwana także niedoczynnością kory nadnerczy) występuje, gdy nadnercza psa nie wytwarzają odpowiednich poziomów hormonów kortykosteroidowych. Odpowiednio zdiagnozowane i leczone psy te mogą żyć długo i szczęśliwie. Nadnercza to dwa małe gruczoły obok nerek.
  • Choroba von Willebranda jest zaburzeniem płytek krwi wpływającym na krzepnięcie krwi u chorych psów.
  • Niedoczynność tarczycy: Niewystarczająca produkcja hormonów tarczycy, powodująca wypadanie włosów, suchość skóry i sierści oraz podatność na inne choroby skóry u dotkniętych psów.
  • Różne inne choroby oczu: Husky są predysponowane do kilku chorób oczu, z których niektóre są genetyczne. Dlatego regularne badania wzroku i oceny są niezbędne, aby upewnić się, że wszelkie wymienione poniżej schorzenia zostaną wcześnie zdiagnozowane i leczone. Zwichnięcie soczewki (przemieszczenie): Husky cierpiące na zwichnięcie (przemieszczenie soczewki), soczewka przesuwa się z pozycji i przesuwa się do przodu lub do tyłu oka. Ten stan może prowadzić do jaskry i ślepoty. Owrzodzenie rogówki: Wrzody spowodowane skaleczeniem oka mogą wynikać z tępego urazu, takiego jak pies pocierający oko dywanem. Obecność dodatkowych rzęs u psów to stan, w którym włosy rosną w nietypowym obszarze na powiece. Włosy na ogół wyrastają z gruczołów Meiboma na powiece. Postępujący zanik siatkówki to postępująca choroba zwyrodnieniowa siatkówki, prowadząca do ślepoty. Zaćma: Powoduje, że oko (oczka) psa ma mętny wygląd. Zaćma zwykle występuje w starszym wieku i można ją leczyć chirurgicznie usuwając zaćmę. Jaskra: choroba oczu, która dotyka Siberian Husky i kilka innych ras. Jest to straszna choroba, która nieleczona szybko prowadzi do ślepoty.
  • Niewiele rzeczy ma tak dramatyczny wpływ na jakość życia Twojego psa, jak prawidłowe funkcjonowanie jego oczu. Niestety syberyjskie husky mogą odziedziczyć lub rozwinąć kilka różnych chorób oczu, z których niektóre mogą powodować ślepotę, jeśli nie zostaną natychmiast wyleczone, a większość z nich może być bardzo bolesna.

Ile ruchu potrzebuje siberian husky?

Codzienne energiczne ćwiczenia są koniecznością dla Siberian Husky, zarówno na własnym podwórku, jak i poza nim. Husky dobrze radzi sobie z pół godziny do godziny codziennych ćwiczeń. Twój pies zawsze będzie gotowy do przyłączenia się do joggingu, jazdy na deskorolce, jazdy na rowerze lub pieszych wędrówek. Z całą pewnością może cię prześcignąć, ale miej oko na swojego husky w upale bo rasa ta źle znosi upały. Pamiętaj, że Siberian Husky jest psem pracującym i musi pracować, aby być szczęśliwym.

Ile trzeba biegać z husky?

Zwykle wystarczy godzinny spacer popołudniowy dla Twojego psa i dwa krótsze spacery na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Jeśli biegasz z psem husky pamiętaj o tym, że jego kondycja rośnie tak samo jak Twoja, jeśli przyzwyczaisz psa do długich dystansów później krótki spacer będzie dla psa niewystarczający.

Jakie są potrzeby żywieniowe husky?

Potrzeby żywieniowe Siberian Husky obejmują wysoki poziom określonych składników odżywczych. Podstawowe składniki odżywcze dla Siberian Husky są wymienione poniżej.

  • Białko: Husky potrzebują naturalnego białka zwierzęcego, cennego ze względu na aminokwasy niezbędne dla zdrowia Siberian Husky. Równie ważny jest fakt, że białko buduje beztłuszczową masę mięśniową i dostarcza energii.
  • Tłuszcz: Białko zwierzęce zapewnia odpowiedni tłuszcz, dodatkowe źródło energii, które przyspiesza metabolizm. Istnieje jednak cienka granica między wystarczającą a zbyt dużą ilością. Nadmierny poziom tłuszczu w codziennej diecie psa może skutkować przyrostem masy ciała, a ostatecznie otyłością. Co najważniejsze, dorosłe i starsze husky potrzebują niższego poziomu tłuszczu niż szczenięta.
  • Węglowodany: Chociaż węglowodany nie są niezbędnymi składnikami odżywczymi, są kluczowymi źródłami energii. Zapewnienie psom wystarczającej ilości węglowodanów zapewni energię, zachęcając organizm do wchłaniania białka w celu budowy beztłuszczowej masy mięśniowej. Uważaj jednak, że zbyt duża ilość węglowodanów może prowadzić do otyłości.
  • DHA: Jest jednym ze składników kwasów tłuszczowych omega-3. Wspomaga prawidłowy rozwój oczu i mózgu u szczeniąt Siberian Husky, a DHA rozwija funkcje poznawcze u szczeniąt i spowalnia spadek funkcji poznawczych u starszych psów. Ponadto kwasy tłuszczowe omega korzystnie wpływają na starzenie się, lecząc przewlekłą chorobę nerek i psie zapalenie stawów. Oleje Omega-3 poprawiają stan sierści Siberian Husky.
  • Mikroskładniki odżywcze: Tauryna jest jednym z mikroelementów, który wspomaga zdrowie serca, a inne cenne mikroelementy wzmacniające stawy u husky to chondroityna i glukozamina.
  • Minerały: Korzystne minerały dla wzrostu Siberian Husky obejmują zdrową równowagę fosforu i wapnia. Pre- i probiotyki oraz chelatowane minerały zapewniają dodatkowe zdrowie w diecie husky.

Ile powinien jeść husky?

Stosuj się do zaleceń producenta karmy. Jeśli po zastosowaniu tych wytycznych pies dalej jest bardzo głodny skonsultuj się z weterynarzem lub psim dietetykiem. Uwzględniając poziom aktywności psa oraz skład karmy dobierzecie odpowiednią dawkę pokarmową i będziesz wiedział ile powinien jeść Twój husky.

husky linieje

Jak mocno linieje husky?

Husky gubią sierść przez cały rok a zmieniają sierść wiosną i jesienią. W tym czasie bardzo mocno linieją i wymagają znacznie więcej pielęgnacji niż w pozostałej części roku. Aby uporać się z sierścią psa w trakcie linienia odwiedź salon groomerski, bo psi fryzjer pomoże Ci dokładniej wyczesać wypadającą sierść. Samodzielnie w domu nie zrobisz tego tak dobrze jak psi fryzjer bo nie masz w domu tylu specjalistycznych szczotek do czesania psa z tego typu okrywą włosową.

Jak dbać o sierść psów husky?

Utrzymanie wspaniałej podwójnej sierści Siberian Husky w idealnym stanie przez cały rok wymaga trochę pracy. Choć może się to wydawać przytłaczającym zadaniem, wcale nie jest takie trudne. Najważniejszym zadaniem jest szczotkowanie swojego futrzanego przyjaciela trzy lub cztery razy w tygodniu. Musisz dostać się do podszerstka, aby usunąć wszystkie luźne włosy, co zapobiegnie kołtunieniu i powstawaniu ognisk zapalnych oraz infekcji.

Jak często kąpać psy husky?

Psy rasy husky rzadko się kąpie. O ile nie bawiły się w błocie, wystarczyłoby je kąpać kilka razy w roku, może co kwartał lub co drugi miesiąc. Jeśli mieszkasz w cieplejsze dni, mogą one częściej się pocić a co miesięczna kąpiel może pomóc w powstrzymaniu przykrych zapachów. Poszukaj szamponu dla psów, który pasuje do ich etapu życia. Kiedy będą szczeniętami, będziesz potrzebować szamponu dla szczeniąt, który zapewni im bardziej miękką skórę. Jeśli Twój Husky ma suchą skórę, użyj szamponu, który rozwiązuje te problemy.

Czesanie szczeniaka husky - jak przyzwyczaić szczeniaka husky do czesania?

Futro szczenięcia jest znacznie delikatniejsze niż futro dorosłego człowieka i przypomina wełnę jagnięcą. Pięć minut po zakończeniu pielęgnacji szczeniaka prawdopodobnie będzie on wyglądał tak, jak przed rozpoczęciem. Jednak najlepiej byłoby go regularnie czesać, aby usunąć kołtuny i przyzwyczaić go do pielęgnacji. Bardzo ważne jest, aby wcześnie przyzwyczaić psa do przycinania pazurów. Inaczej zawsze może być problem.

Młody szczeniak będzie się wiercił, gdy będziesz go czesać, więc spróbuj go uspokoić i uspokoić, mówiąc uspokajająco. Kong lub pusta kość wypełniona pasztetem lub innym jedzeniem może go zająć podczas szczotkowania. Utrzymuj krótką sesję i postaraj się, aby była przyjemnym doświadczeniem. Utrzymywanie szczenięcia w spokoju może sprawić, że sesje pielęgnacyjne będą idealnym czasem na nawiązanie więzi.

Właściciele siberian husky, którzy mieszkają w ciepłym klimacie, nigdy nie powinni ścinać sierści swojego psa, aby pomóc mu poradzić sobie z upałem. Golenie podszerstka może przynieść odwrotny skutek, ponieważ podszerstek jest izolacją, która pozwala szczenięciu zachować chłód latem i ciepło zimą.

Pielęgnacja sierści jest niezbędna z różnych powodów, które wymieniono poniżej.

  • Pielęgnacja nadaje psu zdrowy wygląd i sprzyja higienie.
  • Właściwa pielęgnacja zmniejsza ryzyko infekcji skóry.
  • Pielęgnacja sprzyja wzrostowi i rozwojowi lśniącej i błyszczącej sierści.
  • Pielęgnacja pozwala sprawdzić obecność pcheł i podjąć wczesne działania zapobiegawcze i lecznicze.
  • Właściwa pielęgnacja zmniejsza ryzyko infekcji uszu, ponieważ po regularnej pielęgnacji można sprawdzić uszy i wytrzeć je do sucha.
  • Podczas pielęgnacji możesz sprawdzać fałdy skórne pod kątem problemów skórnych i powiadomić lekarza weterynarii, zanim stan się pogorszy.
  • Pielęgnacja wzmacnia więź między Tobą a Siberian Husky.
  • Jeśli Husky wydaje się niespokojny podczas sesji szczotkowania, zabierz go na krótki spacer, poczęstuj ulubionym smakołykiem i pomóż psu dostrzec, że jest to czas na nawiązanie więzi.

husky charakter agresja

Jak husky zachowuje się wobec obcych ludzi?

Spośród wszystkich ras psów husky są jednymi z najbardziej towarzyskich. Lubią poznawać i witać nowych ludzi, w tym dzieci. Husky chciałby brać udział w imprezach, grillach lub spotkaniach towarzyskich. Husky jest idealnym psim towarzyszem, jeśli prowadzisz towarzyski tryb życia i możesz włączyć do niego swojego psa.

Husky kochają ludzi, a każdy, kogo ich właściciele zaproszą do swojego domu, będzie mile widziany. Jednak są czujne, nawet jeśli na to nie wyglądają. Zawsze są świadome wszystkiego wokół siebie i wyczują, gdy zbliżają się obcy. Należy wspomnieć, że twój husky może nie zawsze być dobry w odróżnianiu dobra od zła i może witać niewłaściwych ludzi machaniem ogona.

Czy husky przywiązuję się do właściciela?

Tak, psy rasy husky bardzo mocno przywiązują się do właściciela bo są to psy bardzo związane ze swoim stadem w którym żyją.

Czy Siberian Husky jest psem obronnym? Czy husky to groźny pies?

Husky są kiepskimi psami stróżującymi, jedyne, czego można się po nich spodziewać, to ostrzec cię przed wszystkim, co jest podejrzane. Tak daleko sięga ich ochrona. Ich przyjazne usposobienie nie pozwala im być skutecznymi psami stróżującymi.

Jaki jest poziom zdolności adaptacyjnych husky? Czy husky łatwo przystosuje się do nowego środowiska?

Husky są bardzo elastyczne. Nawet jeśli przeprowadzą się z farmy do mieszkania w mieście, szybko się przystosują, o ile nie zostaną oddzielone od swoich ludzkich rodzin. Husky dobrze przystosowuje się do życia w domu, nawet w mieszkaniu, o ile kilka razy dziennie wyprowadzasz go na zewnątrz na energiczne ćwiczenia. Jednak nuda może prowadzić do destrukcyjnych zachowań.

Jakie są cechy osobowości husky? Jaki charakter ma husky?

Siberian Husky nie jest psem jednego-pana. Nie jest też psem stróżującym. Może dać ci znać, że ktoś jest w pobliżu, ale nie ma pojęcia, jak cię chronić. Syberian jest psem przyjaznym i łagodnym, który nie jest nadmiernie podejrzliwy w stosunku do obcych ani agresywny w stosunku do innych psów. Wśród cech, które czynią go doskonałym towarzyszem, jest inteligencja i energia.

Czy husky mogą być niebezpieczne i agresywne?

Husky nie są uważane za niebezpieczne. Są to bardzo przyjazne psy, więc nie nadają się na psy stróżujące. Jeśli jednak szczenię nie otrzyma potrzebnych mu ćwiczeń, meble i ogród będą zagrożone zniszczeniem. Niebezpieczne są zazwyczaj mieszanki psów husky z owczarkami niemieckimi lub innymi rasami. Czystej krwi husky nie są agresywne.

Czy husky kiedykolwiek atakują i są agresywne?

Husky syberyjskie kochają rodzinę, przyjaciół i obcych (ludzi i inne psy). Nie przejdą do ofensywy, chyba że zostaną wyraźnie sprowokowane lub wyczują bezpośrednie zagrożenie dla siebie lub swojej rodziny. Rzadko zdarza się agresja przy misce z karmą lub przy obronie ulubionej zabawki - te kwestie zawsze warto przećwiczyć z psim szkoleniowcem lub z psim behawiorystą aby nie mieć z nimi problemów w przyszłości (zapisy na konsultacje do psiego behawiorysty znajdziesz w dziale kontakt szkoly-doberman).

Inną kwestią jest to, że Siberian Husky jest niesposkojną rasą, chodzi o ich skłonność do frustracji i niepokoju. Szczeniaki potrzebują dużo regularnych, energicznych ćwiczeń i czasu na zabawę; w przeciwnym razie ich temperament może stać się nieprzewidywalny.

Czy husky lubi dzieci?

Jeśli pies jest wychowany z dziećmi od szczeniaka to będzie lubił dzieci z którymi mieszka.

Rodzice małych dzieci powinni zwrócić uwagę na ryzyko pozostawienia małych dzieci samych w towarzystwie psów. Dzieci są zbyt małe, aby zrozumieć, że chwycenie futra lub ogona szczeniaka, upadek na psa w celu rozdawania niechcianych uścisków i inne nieoczekiwane działania malucha mogą sprawić, że szczeniak źle zrozumie intencje dziecka.

Bardzo agresywne zachowania psów husky zdarzają się jedynie w bólu lub przy obronie cennych zasobów. I jak wspomniano wyżej mieszańce psów husky z innymi rasami stróżującymi bywają dużo bardziej nieprzewidywalne i agresywne niż psy czystej rasy.

husky zostaje sam

Jak husky radzą sobie z samotnością?

Większość husky nie radzi sobie dobrze, gdy zostaje sama, bo husky polegają przez większość czasu na towarzystwie człowieka. Zbyt długie pozostawanie samemu może prowadzić do niepożądanych problemów behawioralnych i psychicznych, takich jak nieposłuszeństwo, stres i niepokój. Dlatego tak ważne jest przeprowadzić trening szkolenia psa pod kątem zostawania samemu w domu gdy pies ma 3-4 miesiące. (zapisy na szkolenie psów przez dział kontakt na stronie szkoła-doberman)

Czy mogę zostawić mojego psa Husky samego w domu?

Husky były pierwotnie hodowane w dużych stadach przez plemię Czukczów, grupę koczowniczych łowców-zbieraczy ze wschodniej Syberii. Plemię używało husky głównie do transportu, ale ponieważ stada były tak ważne dla ich przetrwania, były traktowane wyjątkowo dobrze. Niektóre plemiona uważały je nawet za ważniejsze od siebie.

Sfory często spały w namiotach plemienia z nimi i ich rodzinami, zwłaszcza z niemowlętami i małymi dziećmi, aby zapewnić im ciepło. Dzielili się nawet wspólnym jedzeniem. Dzięki takiemu trybowi życia od tysięcy lat husky tworzą niezwykle bliskie więzi ze swoimi rodzinami i trudno jest im zostać samemu. Musisz przeprowadzić trening zostawania samemu w domu dla swojego psa - jeśli nie wiesz jak to zrobić zapisz się na konsultację do psiego szkoleniowca przez zakładkę kontakt na stronie szkola-doberman.pl

Czy husky może zostać sam w domu na 8 godzin?

Husky to rasa znana z rozwijania lęku separacyjnego w określonych warunkach. Psy husky bardzo pragną towarzystwa; niezależnie od tego, czy pochodzi od człowieka, czy od innego psa, uwielbiają mieć przyjaciela w pobliżu. Jeśli zostawiasz swojego psa samego na wiele godzin każdego dnia, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia lęku separacyjnego lub stresu związanego z izolacją. W najgorszym przypadku pies może wyć długimi godzinami i jego stan może stać się tak poważny, że do uspokojenia twojego Husky potrzebne będą leki, a to naprawdę trudna sytuacja. Musisz przeprowadzić trening zostawania samemu w domu dla swojego psa - jeśli nie wiesz jak to zrobić zapisz się na konsultację do psiego szkoleniowca przez zakładkę kontakt na stronie szkola-doberman.pl

Cechy rasy Siberian Husky. Informacje o Siberian Husky

Wysokość: Samce od53-58cm.  Suki 50-55cm.

Waga: Psy samce 20-27kg, suki 15-22kg.

Relacje z rodziną: Lojalny, czuły, opiekuńczy, o silnej woli

Relacje z dziećmi: Zabawny i kochany

Relacje z innymi psami: Dobre

Poziom linienia: Wysoki

Poziom ślinienia: Niski

Rodzaj okrywy włosowej: Podwójna okrywa z podszerstkiem. Włosy wierzchniej okrywy są proste i dosyć gładko przylegające, nigdy zaś twarde czy odstające od tułowia. Włosy nie mogą być zbyt długie, nie mogą przysłaniać sylwetki psa.

Długość sierści: Bardzo gęsta z krótkim podszerstkiem. Warstwa nawierzchniowa, włos średniej długości.

Częstotliwość pielęgnacji sierści: Szczotkowanie dwa razy w tygodniu

Reakcja/otwartość na obcych: Przyjazny i gościnny

Poziom zabawy: Wysoki

Poziom zdolności adaptacyjnych: Wysoki

Podatność na szkolenie: Średnia

Poziom energii: Wysoki

Poziom szczekania: Niski

Stymulacja umysłowa wymaga poziomu: Wysokiego

Długość życia: 12 -14 lat

Pochodzenie rasy: Syberia, Kraj patronacki: USA.

Wzorzec rasy husky:

KLASYFIKACJA FCI : Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych. WRAŻENIE OGÓLNE : Husky jest średniej wielkości psem, jest psem szybkim i lekkim oraz swobodnym i pełnym wdzięku w ruchu. Czaszka: Średniej wielkości, proporcjonalna względem tułowia. OCZY : Migdałowego kształtu, rozstawione umiarkowanie szeroko i
osadzone nieco ukośnie. Oczy mogą być brązowe lub niebieskie; dwoje oczu różnego koloru lub każde oko różnobarwne są dopuszczalne. Wyraz oczu: przenikliwy, lecz przyjazny, ciekawski, a nawet figlarny. OGON : Dobrze owłosiony, w kształcie lisiej kity. Chód i ruch: w trakcie ruchu wydaję się bardzo lekki i ruch nie sprawia żadnego wysiłku dla psa.

Wady odbiegające od wzorca rasy husky: pies nie może wyglądać ciężko ani topornie w ruchu. Uszy nie mogą być oklapnięte. Oczy nie mogą być zbyt blisko siebie. Kufa nie może być zbyt szpiczasta. Ogon nie może być łamany ani zbyt mocno skręcony. Włos nie może być zbyt długi ani kosmaty.

Czego nie lubi husky?

Pies husky nie lubi upałów, nudy, krótkiej smyczy i monotonnych spacerów ciągle po tej samej okolicy. Oraz nie lubi samotności.

Husky wady i zalety:

Wady: pracochłonna pielęgnacja sierści, średnia podatność na szkolenie. Wrażliwość na upały.

Zalety: przyjacielski i bardzo aktywny pies o wesołym charakterze z którym można spacerować godzinami.

Jak tresować psa Siberian Husky?

Husky syberyjskie są bardzo niezależne, dlatego ważne jest, aby rozpocząć szkolenie psa jako szczeniaka. Wczesne rozpoczęcie szkolenia pomoże im stać się dobrze wychowanymi członkami rodziny. Podstawowe komendy, takie jak siad, zostań i chodź, oraz nauczenie ich, jak ładnie chodzić na smyczy, to doskonały początek (więcej w artykule podstawowe komendy dla psa, w jakiej kolejności uczyć psa komend). Te szczenięta są znane ze swojej szybkości i zamiłowania do biegania, a te polecenia pomogą zapewnić Twojemu psu bezpieczeństwo.

Husky to rasa pracująca, co oznacza, że są przyzwyczajone do pracy i do współpracy z człowiekiem. Nie lubią bezczynności, co jest doskonałą wiadomością dla treningów i szkoleń. Ważne jest, aby zapewnić ustrukturyzowany czas szkolenia. Miej plan i cel dla każdej sesji, używając wielu smakołyków treningowych i trzymaj psa na smyczy, aby pomóc sobie w prowadzeniu sesji. Jeśli nie masz planu, Twój Husky może uznać, że nie wiesz, co robisz i przestanie Cię słuchać. Zorganizowany trening każdego dnia zapewni Twojemu psu zaangażowanie i zbuduje między wami fantastyczną relację opartą na szacunku i zaufaniu - przeczytaj więcej w artykule na temat tego jak tresować husky: szkolenie psów husky

Czy husky są inteligentne?

Tak psy husky są inteligentne - problemy szkoleniowe sprawiają zwykle ucieczki psa, dlatego warto się skupić na stałym treningu pod kątem przywołania psa.

Dlaczego husky uciekają?

Husky uciekają z nudów i z braku zajęcia. Zdarza się również, że pies z silnym instynktem myśliwskim ucieka aby zapolować na małe gryzonie, które znajduje poza ogrodzeniem swojego domu. Aby husky nie uciekał potrzeba zapewnić mu odpowiednia  ilość ruchu, częste spacery i treningi z zakresu posłuszeństwa i wykonywania komend obniżają prawdopodobieństwo ucieczek.

Czy pies husky szczeka?

Jak często husky szczeka? Husky to przyjazne, inteligentne i silne psy, które raczej „mówią” niż szczekają. To zwierzęta które potrzebują towarzystwa ludzi i innych szczeniąt. W rzeczywistości wiele z nich będzie „rozmawiać” z tobą za pomocą unikalnego jodłowania, wycia, warczenia i skomlenia, i jest to ujmująca część ich osobowości.

Pomimo ich groźnego wyglądu, husky wcale nie są agresywne. W rzeczywistości są to okropne psy stróżujące, ponieważ większość z nich nie ma agresji w sobie, być może dlatego właśnie tak mało szczekają.

Husky nie są z natury agresywne ani podejrzliwe. U innych psów szczekanie jest ściśle związane z tego typu zachowaniami. Ponieważ husky nie przejmują się tym, że ktoś włamuje się do twojego domu, są bardziej skłonni spojrzeć intruzowi w oczy i powiedzieć „kocham cię” w klasycznym języku husky.

Tak więc, ponieważ Husky nieczęsto znajdują się w sytuacjach, w których czują, że powinni szczekać, szczekanie stało się dla nich zasadniczo nienaturalne.

Ile kosztuje utrzymanie psa husky?

Biorąc pod uwagę roczne koszty karmy, zabawek, akcesoriów typu smycz, obroża itp. Oraz koszty opieki weterynaryjnej i koszty żywienia psa szacuje się, że utrzymanie psa husky kosztuje ok.300-400zł/miesięcznie. Będą miesiące gdy wydasz tylko 200zł na karmę miesięcznie ale będą też takie gdzie zapłacisz więcej za wizyty u psiego fryzjera i weterynarza oraz wydasz na nowe zabawki dla psa. Zatem podano koszt uśredniony.

Jaka rasa jest podobna do husky? Rasy podobne do husky

Rasą podobną w wyglądzie do psów husky jest Alaskan malamute. Mniejsze podobieństwo ma Akita Inu.

Mieszaniec husky z owczarkiem niemieckim? albo mieszaniec husky z pitbullem lub amstafem - co o nich sądzić?

Mieszańce międzyrasowe czyli skrzyżowanie psa rasy husky z owczarkiem niemieckim lub pitbullem to psy niebezpieczne. Bo z linii husky mają przyjacielski wygląd i dużą energię życiową i dużą siłę a z linii owczarka lub pitbulla czasami dziedziczą agresję i instynkt obronny. Takie mieszańce są źródłem poważnych pogryzień. Psy husky raczej nie szczekają ale gdy jest to mieszaniec to zdarza się, że pies jest agresywny pomimo braku ostrzegającego szczekania. Dla dzieci takie psy bywają bardzo niebezpieczne bo wyglądają uroczo ale mogą być agresywne. Dlatego zawsze poważnie się zastanów przed zakupem takiego psa gdzie jedno z rodziców jest rasy husky a drugi rodzic szczeniaka to owczarek niemiecki lub pitbull.

husky szczeniaki

Gdzie kupić szczeniaka husky?

Szukaj hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Unikaj stowarzyszeń i pseudo-klubów hodowców. Jeśli chcesz adoptować psa ze schroniska dobrze się zastanów bo jak opisano wyżej mieszańce husky z innymi rasami bywają niebezpieczne.

Grzeczny i dobrze wychowany husky to spokojne spacery i dobra relacja w domu - postaw na szkolenie psa od szczeniaka

Wychowanie szczeniaka to 99% sukcesu w dobrej relacji z psem - dlatego gdy tylko kupisz szczeniaka lub adoptujesz psa do swojego domu zgłoś się na szkolenie ze swoim psem, skorzystaj z moich porad mam wieloletnie doświadczenie w szkolenie psów rasy husky (zapisy przez zakładkę kontakt na stronie szkola-doberman.pl)

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz