Akita Inu - opis rasy.

Akita Inu - opis rasy.

rasy psów - Michał Szen - Dodaj komentarz

Psy rasy Akita Inu - charakterystyka rasy

akita inu

Wielkość psów rasy Akita

Akita Inu to duże psy. Samce ważą zwykle powyżej 38kg, dorosłe samece mogą ważyć nawet 60kg. Suczki ważą zwykle 29kg, największe suki ważą ok.45kg.

Akita na tle innych japońskich ras psów

Akita to największy pies spośród japońskich ras psów - pomimo urzekającego wyglądu bywa często trudny w wychowaniu. Poznaj historię rasy i charakterystyczne cechy charakteru tych psów aby lepiej zrozumieć te psy.

Sierść psów Akita

Sierść jest podwójna, tzn. zawiera podszerstek. Sierść może mieć kolor biały, czarny lub rudy.

Hipoalergiczność? czy sierść akity uczula?

Akita nie jest psem hipoalergicznym, sierść psów rasy Akita może uczulać osoby z alergią.

Temperament psów Akita

Psy akita charakteryzują się bardzo lojalnym charakterem tzn. są bardzo wierne swojemu właścicielowi i bardzo mocno związane emocjonalnie ze swoją rodziną. Akity charakteryzuje niezależność w podejmowaniu decyzji - nie wykonują ślepo każdego polecenia i nie reagują impulsywnie. Akity obserwują sytuację i reaguję po chwili zastanowienia. Akita wobec obcych jest psem wycofanym lub nieufnym, trudno obcej osobie zdobyć jego zaufanie. Na zbudowanie dobrej relacji z akitą trzeba poświęcić kilka tygodni. Dla obcych ludzi, który pies nie zna może stać się agresywny - więcej na ten temat przeczytasz w artykule: czy akita jest agresywna

Akita jako pies stróżujący?

Akita to świetny pies stróżujący - ma naturalny instynkt stróżujący i zwykle wrodzona w nim odwaga i waleczność powodują, że ten pies to świetny stróż. Z wyglądającego misiowato psa przeobraża się on w sekundę w bardzo walecznego stróża. Tylko bądź tego świadomy, że jeśli pies wyrządzi komuś krzywdę to Ty ponosisz za to odpowiedzialność.

Przeczytaj: psy stróżujące

Długość życia

Psy rasy Akita Inu żyją zwykle od 10 od 12 lat.

Problemy zdrowotne typowe dla rasy Akita

Najpopularniejsze problemy zdrowotne psów Akita to dysplazja stawów, problemy z oczami oraz choroby autoimmunologiczne.

Pochodzenie rasy. Historia rasy

Akita to rasa psów wywodząca się z Japonii. Dawniej psy te wykorzystywane były do polowań i do pilnowania domu.

Skąd pochodzi nazwa psów Akita Inu

akitaPsy te pochodzą z regionu Odate w prefekturze Akita na wyspie Honshu w północnej Japonii. Akita tradycyjnie nazywał się PIES ODATE - ale jego nazwę zmieniono na Akita Inu ("Inu" to z japońskiego oznacza "pies") i ta nazwa jest teraz stosowana. Region z jakiego pochodzą psy Akita to wspaniałe regiony leśne otoczone górami. Region ten charakteryzują zimne pełne śniegu zimy oraz dość deszczowe lata. Japońskie rasy mają charakterystyczne stojące uszy i zakręcone ogony oraz gęste dwuwarstwowe futro i głowy w zarysie trójkątne. Akita Inu to największy z tych wszystkich japońskich ras w typie szpicowatym.

Historia rasy psów Akita Inu

Muszę Wam powiedzieć, że czytałem wiele książek o psach Akita właśnie pod kątem tego aby szukać informacji historycznych o tej rasie. I w wielu amerykańskich książkach (brak tłumaczeń na j.polski) znalazłem trochę zagmatwanych informacji. Nie wszystko się zgadza jeśli porównuje się informacje z kilku książek, jest moim zdaniem wiele 'domysłów' i nieprecyzyjnych informacji na temat psów tej rasy. Może to wszystko ze względu na całkiem inną kulturę japonii i na tłumaczenia starych ksiąg japońskich na inne języki.

Ogólnie w Japonii w różnych regionach tego kraju mieszkańcy hodowali psy różnych ras, przez wiele wieków psy były odizolowane od siebie bo nie istniały w dawnych czasach samochody ani samoloty i ludzie nie podróżowali tak dużo jak teraz. Dlatego też byli Japończycy hodujący Tosa inu czy psy Hokkaido, i był też region Odate gdzie lokalnie hodowano psy z których wywodzą się Akity. Do pewnego czasu psy z różnych regionów Japonii nie były krzyżowane ze sobą. Naukowcy dzielili też kiedyś psy japońskie po prostu na 3 kategorie - psy z południa, północy i psy środkowo-północne. Uważa się też, że Akity wywodzą się ze średniej wielkości psów 'środkowo-północnych' połączonych z dużymi psami sprowadzonymi z Chin.
W okresie drugiej wojny światowej Akity były bliskie wyginięciu, z kilku względów. Część psów ginęła już wcześniej bo skończyła się moda na walki psów i je zakazano, poza tym ze względu na duży głód w pewnych regionach psy zjadano, a inna sprawa to był też rozkaz, że wszystkie psy poza owczarkami niemieckimi były odławiane bo z psiego futra produkowane mundury wojskowe. Owczarki niemieckie były 'chronione' bo były uznane za psy wojskowe. Ta sytuacja też pozmieniała mocno rasę, bo lokalne psy krzyżowano z owczarkami niemieckimi bo chciano obejść przepisy - mówiąc władzom, że to nie Akita tylko owczarek, no a część psów również ukrywano lub uciekano razem z psami w góry i psy żyły na odludziu i w odosobnieniu gdzie nie udało się ich odłowić. Dlatego przetrwała po wojnie bardzo mała grupa Akit.

Akita - pies myśliwski do polowań na grubego zwierza

Mniej więcej w okresie 1868-1912 psy w regionie Odate/Akita były wykorzystywane przez ludzi do polowań, bo po prostu częścią życia tamtejszych ludzi były polowania w celu zdobycia pokarmu. Ówczesne Akity wykorzystywano do polowań na dziki, jelenie a także do polowań na niedźwiedzie. Był też taki okres w dziejach Japonii gdzie takie psy do polowań mógł posiadać tylko Shogun - psy te były określane jako średniej wielkości pies na niedźwiedzie Akita Matagi lub Matagi-Inu był wykorzystywany do tego aby dogonić zwierzynę i utrzymywać ją w jednym miejscu do czasu aż nie przybędzie myśliwy, który zastrzeli zwierzę.
Trzeba wiedzieć o tym, że Akity polowały w parach, zwykle pies i suka polowały razem, zatem z historycznego punktu widzenia Akity nie były psami które polowały w dużej grupie psów tak jak np. beagle czy jack russell terriery albo psy parson russell.

Akita i walki psów - czy Akita to pies do walk psów?

O walkach psów w Japonii są dużo wcześniejsze wzmianki niż o używaniu tych psów do polowań, może wynika to z tego, że polowania uznawano za coś zupełnie zwyczajnego i mało który kronikarz opisywał to, że ludność zabierała na polowania psy ze sobą.
akita inu wychowanie
Walki psów organizowano w wielu regionach Japonii, nie tylko tam gdzie hodowano Akity. Wierząc ustnym przekazom i tradycjom były w regionie Odate rodziny które hodowały psy przeznaczone do walk. Rodziny hodowały psy jednego koloru z pokolenia na pokolenie. Te psy były potem rozpoznawane po określeniach podających kolor oraz nazwę rodziny, czyli np.  pies 'Biały od Adachi' lub pies 'Czarny od Izumi'. Walki psów były wydarzeniem zbierających dużą publiczność i przychodziły na to całe rodziny. Oczywiście walki psów były też dochodowym interesem dla wielu ówcześnie żyjących ludzi.
Mówi się też o tym, że że w latach 1868 i później walki psów były nawet propagowane przez rządzących danym regionem. Chodzi o to, że posiadanie broni było zakazane i aby dbać o ducha Samurajów propagowano organizowanie walk psów.

pies akita inuW okolicach roku 1897 do prefektury Akita przyprowadzono psy Tosa z prefektury Kochi, która to słynęła z walk psów. Początkowo psy z Odate (Akita) były silniejsze niż psy Tosa i wygrywały walki, jednak sytuacja się zmieniła gdy hodowcy Tosa zaczęli swoje psy krzyżować z dużymi psami sprowadzonymi z Europy takimi jak Bernardyny, Dogi niemieckie, Mastiffy. Z czasem psy Tosa zrobiły się dużo większe i silniejsze niż Akita.
Te organizowane na dużą skalę i dla dużej publiczności walki psów miały też wpływ na hodowców psów Akita - oni również pod wpływem hodowców z innych regionów zaczęli swoje psy krzyżować z psami w typie bernardyna - przez geny bernardyna i mastifa ich psy zaczęły mieć oklapnięte uszy ( takie japońskie Akity z oklapniętymi uszami można zobaczyć na niektórych starych zdjęciach). Aby przywrócić Akitom ich czystość rasy wykorzystano psy z Hokkaido.
Część Japończyków chciała walczyć o to, aby psy japońskie zostały psami japońskim, aby nie krzyżować ich z psami europejskimi. W 1927 roku powstało stowarzyszenie mające dbać o czystość rasy Akita-Inu z Odate. W 1931 roku psy Akita zostały nazwane naturalnym monumentem czyli czymś w rodzaju 'żywego zabytku' albo jak drzewa zdobywają oznaczenie pomnika przyrody, tak psy Akita zyskały taki tytuł w Japonii.
akita-agresja

Charakter i temperament psów Akita - bardzo ważne aby to wiedzieć przez kupnem i podczas szkolenia i wychowania psa.

Obecnie hodowane Akity to zwykle kombinacja takich cech jak odwaga, czujność, dostojność, oddanie swojej rodzinie oraz powściągliwość do obcych. Akita ma również wrodzony instynkt stróżujący czyli może bronić swojego terenu i przepędzać obcych zbliżających się na jego teren. To że pies ten jest trochę wycofany wobec obcych ludzi lub nie okazuje radości gościom którzy wchodzą do domu to nie znaczy, że ten pies się ich boi, tutaj trzeba mocno rozróżnić nieufność i powściągliwość od strachu.

Współcześnie żyjące psy Akita - charakter usposobienie

Dla swojej rodziny Akita jest lojalny i przywiązany do tych ludzi z którymi się wychowywał. Dobrze wychowany Akita jest 'grzeczny przy obcych' czyli ze względu na swojego Pana który jest przy nim nie okazuje agresji wobec obcych. Co innego gdy właściciel wyjdzie i nagle obcy człowiek zostaje sam na sam z Akitą w jego domu, czy na jego terenie wokół domu. Takie sytuacje bywają mocno zdradliwe, wcześniej wydawać by się mogło przyjazny pies staje się delikatnie mówiąc nieprzyjazny wobec obcego człowieka. Warto o takim możliwym scenariuszu pamiętać i albo socjalizować i szkolić psa od szczeniaka pod tym kątem aby potrafił zostawać pod opieką obcych ludzi, lub po prostu unikaj takich sytuacji i nie zostawiaj psa sam na sam z kimś obcym bez nadzoru jakiegoś członka Twojej rodziny.

Spacery z psem Akita to konieczność? raczej tak!

Pomimo tego, że akita to pies stróżujący i może spędzać większość czasu na swoim terenie którego pilnuje to wymaga on mimo wszystko spacerów, szczególnie dotyczy to psów mieszkających w mieście w bloku. Akita to raczej pies dla aktywnej rodziny, on potrzebuje dużo spacerów aby być w dobrej formie zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Podatność na szkolenie

Psy rasy AKita są podatne na szkolenie ale są uznawane za psy trudne w szkoleniu, wynika to z ich upartej natury i niezależności w podejmowaniu decyzji. Akita długo myśli zanim wykona polecenie, pies tej rasy analizuje za każdym razem czy opłaca mu się wykonać polecenie. Szkoląc psa rasy Akita warto stosować wzmocnienia pozytywne czyli technikę polegającą na nagradzaniu dobrych zachowań psa, warto również zadbać o odpowiednią socjalizację szczeniaka gdy ma 8-16 tygodni. Więcej na temat szkolenia psów rasy Akita Inu przeczytasz w artykule: szkolenie psów Akita.

Ile ruchu potrzebuje Akita?

Psy rasy Akita potrzebują dużej ilości ruchu i codziennych ćwiczeń. Codziennie pies powinien mieć 60 minut spaceru.
AKity lubią długie spacery w nowe okolice.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści u psów rasy Akita nie sprawia problemów, wystarczy regularne szczotkowanie. W przypadku złego wyglądu sierści należy zadbać o odpowiednie żywienie psa, bo jest to najważniejszy element odpowiadający za stan sierści.

Żywienie Akity - jaką wybrać karmę dla Akity?

  • Unikaj karm dla psów z soją i dużą ilością zbóż.
  • Wybieraj raczej karmy z najwyższej półki cenowej, bogate w mięso lub ryby i warzywa
  • bardzo dobrze na stan zdrowia Akity wpływa podawanie psu glonów KELP - bogatych w Jod aby zapobiegać chorobom tarczycy.
  • karm psa mniejszymi porcjami aby uniknąć skrętu żołądka
  • wielu hodowców poleca szybkie przejście z karmy 'dla szczeniaka' na karmę karmę dla psa dorosłego, związane jest to ze zmianą ilości białka w diecie i wpływem tego czynnika na rozwój kości u psa. Jest to temat bardzo indywidualny i należy to omawiać z hodowcą i weterynarzem.

Wybór i kupno szczeniaka Akity - zestaw porad

- pytaj hodowcę o badania weterynaryjne rodziców szczeniaków (wiele poważnych chorób jest przenoszonych genetycznie na szczeniaki). Pytaj o dysplazję, alergie, choroby oczu i choroby tarczycy.
-pytaj hodowcę czy należy do związku kynologicznego tzw. FCI ? czy do innego związku hodowców?
-pytaj hodowcę o poziom wyszkolenia jego psów (nie wierz w to, że Akity się nie szkoli - to ściema).
-jeśli się uda to wybierz się na spacer z hodowcą oraz z suką która ma być matką szczeniaków które kupisz i zobacz jak dorosła suka zachowuje się na spacerze na smyczy, jak reaguje na obce osoby napotkane na spacerze i na obce psy.

Ile kosztuje szczeniak rasy Akita?

Szczeniak akity z dobrej hodowli kosztuje 4 - 7 tysięcy złotych.

Popularność rasy

Od 2009 roku popularność psów rasy Akita w Polsce rośnie. Duży wpływ na wzrost popularności rasy miał film 'Mój przyjaciel Hachiko' - gdzie tytułową rolę psa Hachiko gra pies rasy Akita Inu.

Adaptacyjność do środowiska i trybu życia

Akity potrafią dobrze przystotować się do różnorakich warunków środowiskowych. Najlepiej czują się w otwartym domu z dostępem do podwórka na którym mogą pobiegać i którego pilnują. Nie są to psy polecane do małych ciasnych mieszkań. Rasę cechuje duża odporność na warunki atmosferyczne.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz