Dlaczego pies liże moje stopy? Przyczyny tego zachowania u psów

Dlaczego pies liże moje stopy? Przyczyny tego zachowania u psów

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

pies liże stopy człowieka

Dlaczego pies liże stopy człowieka, swojego opiekuna? Przyczyny

W tym artykule przyjrzymy się różnym powodom dla których twój psi towarzysz może mieć obsesję na punkcie twoich stóp lub nóg, porozmawiamy o tym czy można mu na to pozwolić, przedyskutujemy kiedy powinieneś się martwić i przeanalizujemy sposoby jak go powstrzymać.

Sekcje artykułu:
1 Zachowanie lizania ludzkich stóp przez psa
2 Powody, dla których Twój pies liże Twoje stopy
3 Co powinieneś zrobić, jeśli Twój pies nadmiernie liże Twoje stopy?
4 Często zadawane pytania
5 Wniosek: czy powinieneś zabronić psu lizać swoje stopy?

Zachowanie lizania przez psa stóp człowieka

Generalnie psy lubią lizać różne przedmioty. Zachowanie związane z lizaniem jest normalne i powszechne wśród psów. Liżą na różne sposoby aby wytworzyć wzajemną relację między psami, aby wyczyścić swoją sierść, psy liżą również jako forma zajęcia się czymś w czasie nudy albo dla relaksu gdy są zestresowane. Psy mogą lizać siebie, inne psy, przedmioty lub ciebie, a w przypadku tego artykułu opisujemy zjawisko gdy pies liże stopy swojego opiekuna.

Jeśli twój pies liże do granic obsesji, być może będziesz musiał przyjrzeć się przyczynom jego lizania.
Na przykład może to robić, ponieważ jest bardzo niespokojny lub zestresowany, a jeśli tak jest, być może trzeba będzie skorzystać z pomocy behawiorysty zwierząt. Na konsultację z psim behawiorystą umówisz się korzystając ze strony: Kontakt szkoła-doberman szkolenie psów i psi behawiorysta, czym zajmuje się behawiorysta zwierząt

Powody dlaczego pies liże stopy człowieka

Pozytywne przyczyny (powody) dla których pies liże Twoje stopy

Jeśli potrafisz wytrzymać łaskotanie, lizanie twoich stóp przez zwierzaka może być całkiem urocze i może być wiele pozytywnych powodów dla których pies to robi. Może próbować okazać uczucie, zwrócić na siebie uwagę lub po prostu lubi to robić.

Tak długo, jak masz zdrowe stopy a twój pies nie ma obsesji, naprawdę nie ma powodu, aby powstrzymywać go przed lizaniem ludzkich stóp od czasu do czasu.

1. Aby okazać ci miłość
Lizanie stóp jest formą uległości i pokazaniem, że Twój pies po prostu myśli, że jesteś jego najlepszym przyjacielem. W oczach twojego psa jesteś liderem alfa a pies okazuje ci swoją miłość i przywiązanie.

2. Szukanie uwagi
Jeśli śmiejesz się lub chichoczesz, gdy twój pies dostaje się między twoje palce u stóp, może po prostu lizać twoje stopy, aby zwrócić na siebie uwagę. Otrzymując od ciebie pozytywną odpowiedź, gdy liże twoje stopy, jest zachęcany do dalszego powtarzania tego zachowania.

3. Wącha i liże aby zrozumieć gdzie byłeś
Twoje stopy wiele mówią Twojemu psu o Tobie, gdzie byłeś, z kim spędziłeś dzień a co najważniejsze dowiaduje się również o innych zwierzakach jeśli były w pobliżu Ciebie. Zmysł węchu twojego psa jest ponad 10 000 razy silniejszy niż twój, a zapach twoich stóp przekaże mu ważne informacje.

4. Twoje stopy smacznie smakują i pachną
Twoje stopy są zazwyczaj pokryte solą z potu, co może sprawić, że będą zaskakująco smaczne dla twojego zwierzaka.

Twój pies prawdopodobnie ma również skłonność do wszystkiego, co pachnie jak ty, ze względu na uwalniane feromony, które mogą być szczególnie dojrzałe na twoich stopach, zwłaszcza jeśli ćwiczysz.

5. Przyjemność
Psy liżą wszystko i nie zawsze musi być ku temu powód. Czasami po prostu liżą, bo mają na to ochotę i sprawia im to przyjemność.

Chociaż może ci się wydawać dziwne, że lizanie twoich stóp sprawia twojemu psu przyjemność, prawdopodobnie doświadcza on wzrostu endorfin zwiększających przyjemność, kiedy to robi.

6. Komfortowa pielęgnacja
Psy liżą się nawzajem, aby wyrazić emocje i pielęgnować się nawzajem, pomyśl tylko, jak psia matka liże swoje nowe szczenięta.

Ponieważ twój pies uważa cię za część swojego stada, ma sens, aby od czasu do czasu angażował się we wzajemne pielęgnowanie. Jest to więc naprawdę świetny sposób na nawiązanie więzi z psem.

7. Pies jest psem
Psy mają narząd zmysłu, narząd Jacobsona, który łączy ich usta z jamą nosową, umożliwiając im jednoczesne wąchanie i smakowanie. Oznacza to, że kiedy Twój pies liże, przyswaja mnóstwo informacji.

Negatywne (niekorzystne) przyczyny lizania przez psa stóp

Możesz zabraniać psu lizania własnych stóp, nie tylko dlatego, że nie sprawia ci to przyjemności, ale dlatego, że może to wskazywać na poważniejszy problem.

Jeśli twój pies posunie się za daleko w lizaniu, aż do obsesji, może mieć problem behawioralny lub zdrowotny.

1. Jest niedożywiony
Nadmierne lizanie przez psa może być oznaką głodu. Twój pies może pomyśleć, że sól na twoich stopach zapewni mu trochę pożywienia. To powiedziawszy, jeśli twój pies jest niedożywiony, prawdopodobnie pojawią się inne oznaki i łatwo to zdiagnozujesz.

2. Nie poświęca mu opiekun wystarczającej uwagi
Jak już wiesz, psy mogą lizać stopy swojego właściciela, aby zwrócić na siebie uwagę. Może to oznaczać, że Twój pies jest znudzony lub samotny i wymaga dodatkowej stymulacji. Wyprowadzanie psa na spacer lub regularne zabawy z nim mogą pomóc rozwiązać ten problem. Jeśli brakuje Ci pomysłów na urozmaicenie psich spacerów i nie wiesz jak prowadzić treningi z psem dla stymulacji intelektualnej i węchowej skorzystaj z porady psiego szkoleniowca lub psiego behawiorysty - szybki kontakt z ekspertem do spraw szkolenia psów uzyskasz przez stronę: Michał Szen szkolenie psów w szkole doberman

3. Pies ma problem zdrowotny.
Jeśli twój pies ma nagłą obsesję na punkcie lizania twoich stóp, może to oznaczać, że źle się czuje i stara się zwrócić na ciebie uwagę. Jeśli martwisz się o zdrowie swojego zwierzaka, dobrym pomysłem jest zabranie go do weterynarza na pełne badanie.

4. Pies cierpi na niepokój
Lizanie stóp może oznaczać, że pies jest zdenerwowany lub niespokojny. To zachowanie lizania jest kojące dla twojego zwierzaka, podobnie jak dziecko może ssać smoczek. Jeśli Twój pies doświadcza niepokoju, na ogół pojawią się również inne objawy, a lekarz weterynarii może potrzebować przepisać leki przeciwlękowe, aby pomóc je kontrolować.

6. Może to być zachowanie kompulsywne lub obsesyjne
Kompulsywne lub obsesyjne zachowanie, takie jak lizanie, jest często stymulowane przez podstawowy problem behawioralny, taki jak skrajny niepokój lub poszukiwanie uwagi. Właściwe szkolenie psa może pomóc w opanowaniu tego niepożądanego zachowania. Przeczytaj więcej na temat lizania prez psa własnych łap: dlaczego pies liże swoje łapy, najpopularniejsze problemy behawioralne u psów, kiedy udać się z psem do behawiorysty, zachowania kompulsywne u psów

Co powinieneś zrobić, jeśli Twój pies nadmiernie liże Twoje stopy?

Tak długo, jak nie masz żadnych otwartych ran ani leków na stopach i oczywiście nie jesteś obrzydzony, możesz od czasu do czasu pozwolić swojemu zwierzakowi lizać twoje stopy.

Jeśli jednak twój pies nadmiernie liże twoje stopy, może to wskazywać na głębszy problem. Pamiętaj też, że niektórzy ludzie nie lubią gdy pies liże ich stopy.

pies chce lizać stopy człowieka

Aby uniemożliwić psu nadmierne lizanie stóp, spróbuj wykonać poniższą listę rzeczy.

  • Dbaj o higienę stóp. Twoje stopy nie tylko będą mniej pachnące ale miejmy nadzieję, mniej atrakcyjne dla twojego zwierzaka, ale jeśli twoje stopy są czyste, nie ma ryzyka, że narażasz zdrowie swojego psa wówczas
  • Trzymaj stopy z dala od swojego szczeniaka. Postaraj się przewidzieć zachowanie psa i zastanów się jak trzymać stopy z dala od niego. Może to obejmować zakrywanie ich skarpetkami i butami lub utrzymywanie ich na wysokości i nad ziemią podczas siedzenia na kanapie.
  • Odejdź gdy pies zaczyna lizać stopy. Staraj się nie dawać swojemu psu żadnej pozytywnej lub negatywnej reakcji, gdy zacznie lizać twoje stopy. Zamiast tego oderwij się natychmiast od danej sytuacji lub opuść pokój. Przekazuj jasną i spójną wiadomość, a Twój pies zrozumie, że nie lubisz lizania łap.
  • Odwróć uwagę swojego zwierzaka. Możesz spróbować odwrócić jego uwagę zabawką, jeśli nie chcesz, aby zwierzę lizało twoje stopy. Możesz także zdecydować się na użycie czegoś, co skieruje jego pragnienie lizania w innym kierunku, na przykład maty do lizania lub interaktywne zabawki z jedzeniem. Jeśli zachowanie się powtarza uważaj aby nie wytworzyć nawyku powiązanego z tym, że pies zaczyna lizać stopy aby otrzymać inną zabawkę. Jeśli nie wiesz jak postępować zgłoś się na konsultacje behawioralne (zapisy na konsultacje u psiego behawiorysty online)
  • Użyj pozytywnego wzmocnienia. Jeśli twój pies liże twoje stopy, aby zwrócić na siebie uwagę, możesz użyć pozytywnego wzmocnienia, aby go powstrzymać. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu Twój pies nauczy się, że lizanie stóp nie jest zabawą ani zachowaniem, do którego chcesz zachęcić.
  • Skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Konieczne jest również ustalenie przyczyny nadmiernego lizania przez psa. Być może będziesz musiał skonsultować się z behawiorystą zwierząt, treserem zwierząt lub lekarzem weterynarii.

Często zadawane pytania

Dlaczego pies liże twoje stopy, kiedy wychodzisz spod prysznica?

Czy twój zwierzak liże twoje stopy, kiedy wychodzisz spod prysznica? Nie stresuj się; nie jesteś sam. Twój pies może po prostu być zainteresowany zapachem i smakiem twojego mydła lub kremu nawilżającego.

Może też być nieco zdezorientowany, ponieważ nie pachniesz jak zwykle swoim naturalnym ludzkim zapachem, więc możesz również zobaczyć, jak ociera się o podłogę w łazience, próbując odzyskać trochę więcej dawnego ciebie.

Czemu pies liże mi nogę? Dlaczego pies liże mnie po nogach?

Pies liże nogę z tych samych powodów dla których liże stopy czyli próbuje zwrócić na siebie uwagę, jest to dla psa przyjemne albo pies liże nogę bo jest zaciekawiony zapachem jaki przyniosłeś na swoich nogach będąc poza domem. Gdy pies liże Cię po nogach zastosuj te same rady jakie były udzielone odnośnie sytuacji gdy pies liże stopy.

Dlaczego pies liże własne łapy?

Lizanie łap może być oznaką stresu, dyskomfortu lub bólu u psa. Więcej informacji o tym dlaczego pies liże własne łapy znajdziesz w artykule: pies liże swoje łapy przyczyny

Czy powinieneś zabronić psu lizać swoje stopy?

Może to zabrzmieć obrzydliwie, ale jeśli nie masz nic przeciwko lizaniu twoich stóp przez zwierzaka i nie masz żadnych problemów zdrowotnych ani skaleczeń na stopach, nie ma powodu, aby powstrzymywać psa od okazjonalnego lizania między palcami stóp.

Takie zachowanie może przynieść wiele pozytywnych korzyści dla ciebie i twojego zwierzaka, jeśli chodzi o tworzenie więzi i okazywanie uczuć.

Natomiast jeśli twój pies obsesyjnie liże twoje lub swoje stopy, może to wskazywać na poważniejszy problem lub problem behawioralny. Jeśli w jakikolwiek sposób martwisz się o zdrowie swojego psa, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii oraz z psim behawiorystą.

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz