Jak uspokoić podekscytowanego psa?

Jak uspokoić podekscytowanego psa

Jak uspokoić podekscytowanego psa?

Najlepszym sposobem aby uspokoić podekscytowanego psa jest podanie mu pasztetu do lizania. Z mojego doświadczenia wynika, że pies liżąc smaczny pasztet szybko się uspokaja gdy jest podekscytowany.

Co działa uspokajająco na psa gdy pies jest podekscytowany?

Generalna metoda na uspokojenie podekscytowanego psa to podanie mu czegoś do lizania, to może być pasta wyciskana z tubki albo zmiksowane jedzenie w formie pasztetu. Lizanie smacznego pokarmu wyzwala w psu hormony odpowiedzialne za satysfakcję i uspokojenie.

Nadmierna ekscytacja psa na spacerze

Na nadmierną ekscytację psa na spacerze pomagają opisane tutaj metody z tubką do lizania oraz trening posłuszeństwa.

Zabawki które uspokajają psa czyli maty węchowe i licki-maty oraz kongi

W związku z tym, że lizanie uspokaja podekscytowane psy dobrze sprawdzają się maty węchowe i licki maty dla psów. Obie te zabawki zachęcają psa do węszenia i lizania i ta stymulacja węchowo-smakowa pomaga psu się wyciszyć. Drugą bardzo popularną opcją jest podawanie psu zabawki typu kong wypełnionej karmą wymieszaną z pasztetem lub pastą smakową. Kongi można również mrozić i podawać psu do lizania zaraz po wyjęciu z zamrażarki. Pamiętaj, że w tych zabawkach chodzi o lizania i węszenie a nie o to, żeby pies się najadł.

pasztet w tubce dla psa o smaku wątróbki

licki mata dla psa

Jak uspokoić podekscytowanego psa gdy nie masz przy sobie pasztetu ani nic innego do lizania dla psa?

Wykorzystaj inny przysmak jaki posiadasz dla psa, trzymaj w dłoni przysmak i pozwól psu go wąchać i lizać. Nie dawaj przysmaków psu do jedzenia albowiem szybkie połknięcie smakołyka nie uspokoi podekscytowanego psa, aby doszło do uspokojenia potrzebne jest kilkadziesiąt sekund lizania czegoś smacznego.

Jak uspokoić podekscytowanego psa gdy nie masz przy sobie żadnych smakołyków dla psa?

Postaraj się zaciekawić psy tym co znajduje się na trawniku - zachęcaj psa do wąchania w trawie - wskazuj palcem na różne miejsca na trawniku i ciepłym tonem głosu z entuzjazmem zachęcaj psa aby węszył. Węszenie to druga z metod na uspokojenie podekscytowanego psa.

Jak zmniejszyć ekscytację u psa?

Poprzez oswajanie psa z bodźcami, które go ekscytują stopniowo doprowadzisz psa do stanu spokoju. Aby oswajać psa z tym co go nadmiernie ekscytuje potrzebne są wielokrotnie powtarzane treningi. W treningu oswajającym ważne jest dawkowanie czasu i dystansu w obecności bodźca pobudzającego psa.

Aby zmniejszyć ekscytację psa szybko w danej chwili zastosuj oddalenie się od tego co psa ekscytowało i daj psu coś smacznego do lizania (najlepiej sprawdza się pasztet lub pasta wyciskana z tubki).

Jak przerwać ekscytację u psa?

Z mojego doświadczenia w trakcie szkolenia psów aby przerwać ekscytację u psa należy odwrócić się od tego co psa ekscytuje i odejść daleko od tego bodźca. Zwiększenie dystansu to najlepsza i najprostsza metoda na przerwanie ekscytacji u psów.

Co podawać psu na wyciszenie?

Na wyciszenie pierwszą rzeczą jaką warto zastosować jest podanie psu zabawki gumowej wypełnionej pasztetem. Inną metodą może być podanie psu kości posmarowanej przez nas pasztetem. Na wyciszenie dla psa najlepiej działa lizanie czegoś smacznego - dlatego podajemy psu kość z pasztetem aby zachęcić go do lizania.

Jak uspokoić podekscytowanego szczeniaka?

Podekscytowanego szczeniaka możemy uspokoić w ten sam sposób co psa dorosłego, czyli wykorzystujemy przysmaki do lizania i węszenie.

Porady behawiorysty gdy pies jest podekscytowany i nie chce się uspokoić

Jeśli lizanie smacznych rzeczy  nie pomaga na wyciszenie warto skorzystać z porady weterynarza lub psiego behawiorysty.

Jeśli potrzebujesz porady psiego behawiorysty skorzystaj z oferty: psi behawiorysta zielona góra - możliwe są również porady online - zapisy przez dział kontakt

Tabletki uspakajające dla psa

Tylko przy poważnych zaburzeniach zachowania stosuje się tabletki uspakajające dla psa. Zawsze trzeba skorzystać z porady lekarza weterynarii przed podaniem psu leków uspakajających.

Jak uspokoić podekscytowanego psa aby nie szczekał?

O tym jak oduczyć psa szczekania pisałem tu: jak oduczyć psa ciągłego szczekania co zrobić żeby pies nie szczekał na ludzi, dlaczego owczarek niemiecki szczeka na inne psy jak oduczyć psa szczekania na spacerze - zawsze gdy masz problem z nadmiernym szczekaniem psa zgłoś się po poradę do szkoły szkolenia psów, to temat tak szeroki, że nie zawsze porady z internetu wystarczają.

Przeczytaj także: