Stereotypie u psa - Zachowania stereotypowe psów

Stereotypie u psa

pies stereotypie

Zachowania stereotypowe psów - przyczyny, leczenie stereotypii

Zachowania stereotypowe pojawić się mogą gdy zwierzę pozbawione jest możliwości prezentowania swoich naturalnych zachowań i zaspokajania behawioralnych potrzeb.

Przykłady stereotypii u psów, przykłady zachowań stereotypowych:

Przyczyny - podłoże zachowań stereotypowych:

• przyczyną może być długotrwały stres, który może być o podłożu medycznym (toksyny, alergie, pasożyty, zakażenia bakteryjne) lub środowiskowy stres bez możliwości uniknięcia go (z tego względu zachowania kompulsywne u psów często występują u psów w schroniskach i pojawiają się stereotypie u zwierząt w zoo. Na fermach występują stereotypie u świń ze względu na brak ruchu i ubogie środowisko bez stymulacji mentalnej)
  • jedną z głównych przyczyn jest też ubogie środowisko, brak dobrych relacji partnerskich, deprywacja socjalna
  • walki o dominację, nękanie przez innego dominującego osobnika w stadzie
  • wymuszony kontakt z człowiekiem lub innymi zwierzętami
  • brak możliwości ukrycia się (brak bezpiecznego schronienia)
  • lęk separacyjny związany z samotnością

Główną przyczyną obsesyjnych zachowań (stereotypii) u psów jest długotrwała frustracja bez możliwości zaspokajania podstawowych instynktów.

Zachowania kompulsywne u psa opisałem w poprzednim artykule z zakresu psiego behawioru: zachowania kompulsywne u psa

Leczenie zachowań stereotypowych psów

Leczenie opiera się na terapii behawioralnej i farmakoterapii.

Zapisy na terapię psa w dziale kontakt w sprawie szkolenie psa szkola-doberman