Zespół PICA u psów (spaczone łaknienie) - przyczyny i leczenie

Zespół PICA u psów czyli spaczone łaknienie

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

Zespół Pica u psów (spaczone łaknienie) - przyczyny i leczenie

Zespół PICA obserwuje się u dorastających psów, objawem jest zjadanie przez psa rzeczy niejadalnych takich jak ziemia, kamienie, kartony lub ubrania. Gdy pies choruje na zespół PICA zjadanie tych przedmiotów jest obsesyjno-kompulsywne, pies ma problem aby przestać to robić. Przyczyny problemu mogą być medyczne lub behawioralne (psychiczne). Leczenie opiera się na konsultacjach z psim behawiorystą i weterynarzem.

Przyczyny zespołu PICA u psów

Przyczyny mogą być trudne do zdiagnozowania. Najczęstszą przyczyną wystąpienia zespołu PICA są stany lękowe psa, nuda i depresja psa oraz deprywacja pokarmowo-środowiskowa (długotrwałe przebywanie w ubogim środowisku). Rzadziej przyczyną może być choroba układu trawiennego, anemia, choroba wątroby lub trzustki. Kolejną kategorią przyczyn mogą być błędy żywieniowe, słabej jakości dieta psa.

  1. Nuda i brak stymulacji.
    Psy, które nie mają odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej, mogą zacząć eksplorować otoczenie w poszukiwaniu nowych bodźców. Nie mogą skupić się na zabawce lub aktywnościach odpowiednich dla psa bo ich nie mają zatem mogą zainteresować się nietypowymi przedmiotami, które są łatwo dostępne czyli kamienie, patyki albo ubrania albo śmieci plastikowe jakie znajdą.
  2. Stany lękowe o dużym natężeniu i brak pocieszenia
    Niepokój może prowadzić do zachowań kompulsywnych, jednym z nich może być spożywanie nietypowych substancji. Psy mogą próbować złagodzić swoje emocje poprzez żucie czy połykanie różnych przedmiotów, co daje im poczucie ulgi. W stanach niepokoju rozwijają się często również inne zaburzenia kompulsywne u psów
  3. Głód
    Jeśli pies jest bardzo głodny i nie ma wystarczającej ilości pożywienia, może zacząć poszukiwać alternatywnych źródeł jedzenia. To może skłonić go do spożywania nietypowych substancji w celu zaspokojenia swojego apetytu. Jeśli pies doświadczył bardzo dużego głodu wówczas może utrwalić mu się spaczenie pokarmowe w formie zaburzenia PICA i pies w poźniejszym czasie gdy już będzie miał dostępną karmę mimo wszystko będzie sięgał do jedzenia przedmiotów niejadalnych.
  4. Niedobory składników pokarmowych
    Podobnie jak głodzenie psa może wywoływać impuls do próbowania zjadania przedmiotów innych niż karma.
  5. Ząbkowanie czyli wymiana zębów u psa - w trakcie wymiany zębów pies szuka przedmiotów do gryzienia aby masować sobie dziąsła. Jeśli nie znajdzie odpowiednich przedmiotów do gryzienia to wybierze te nieodpowiednie. Psy w czasie wymiany zębów zwykle nie połykają przedmiotów które gryzą, jednak zdarzają się przypadki gdzie pies połyka to co gryzie a jego nawyk się utrwala przez brak odpowiednich zabawek do gryzienia. Przeczytaj jak pomóc psu w czasie wymiany zębów

Objawy zespołu PICA u psów?

Zauważysz, że Twój pies zjada niejadalny przedmiot i to będzie pierwszy objaw. Innymi objawami są wymioty i problemy żołądkowe psa. Podrażnienie dziąseł i zniszczone zęby to drugorzędne objawy.

Jeśli zauważysz, że Twój pies zjada kamienie to może być również objaw syndromu PICA.

Diagnoza weterynaryjna

Diagnoza weterynaryjna powstanie po zrobieniu prześwietlenia psu, na prześwietleniu można będzie zobaczyć co znajduje się w żołądku psa. Przy zaburzeniach żołądkowych możliwa będzie również gastroskopia i płukanie żołądka  - te zabiegi pozwolą zobaczyć co pies zjadł i co miał w żołądku.

Diagnoza zoopsychologa lub psiego behawiorysty

Jeśli pies obsesyjnie zjada rzeczy niejadalne i nie umie się od tego powstrzymać gdy ma dostępne zabawki i smakołyki to zapewne pies cierpi na zespół PICA i potrzebuje terapii.

Jakie rasy psów chorują na zespół PICA i zjadają niejadalne przedmioty?

Najczęściej problem spotyka się u psów rasy Labrador. Zdarza się również dość często u psów rasy Beagle, Golden retriever

Czy PICA to poważna choroba psów?

Tak, to poważne zaburzenie zdrowotne i psychiczne, bo żołądek oraz jelita psa mogą zostać uszkodzone przez przedmioty które pies połknął, to naraża zdrowie psa na poważne niebezpieczeństwo. Jeśli pies zjada kamienie uszkadza sobie również zęby. Koszty leczenia weterynaryjnego będą wysokie dla opiekuna psa z tym zaburzeniem zachowania. Dodatkowo jeśli podłoże zachowania wynika z zaburzeń psychicznych psa to pies cierpi mentalnie i należy pomóc mu poprzez terapię zoopyschologiczną i konsultacje z psim behawiorystą.

Jak leczyć zespół PICA u psa?

Jeśli pies zjadł dużo niejadalnych przedmiotów potrzebna będzie operacja i czyszczenie żołądka w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli u psa utrzymuje się tendencja do zjadania przedmiotów typu kamienie czy patyki w trakcie spacerów to leczenie obejmuje terapię behawioralną u psiego behawiorysty. W trakcie lekcji szkoleniowych z psim behawiorystą zastosowane zostaną metody nauczania psa rezygnacji z przedmiotów które go interesują. Na konsultacje behawioralne możesz zapisać się tutaj: psi behawiorysta online szkolenie psa przez internet.

Elementy leczenia zespołu zaburzenia łaknienia u psa (PICA)

  1. Zmiana diety psa
  2. Zapewnienie psu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej
  3. Dostarczenie psu odpowiednich zabawek do żucia, takich jak gumowe kości czy gryzaki, może skierować jego uwagę i zapewnić bezpieczne wyjście dla jego obsesji żucia i połykania przedmiotów.
  4. Trening oparty na pozytywnym wzmocnieniu oraz przeciw-warunkowaniu może pomóc w kształtowaniu pożądanych zachowań u psa. Nagradzanie psa za odpowiednie zachowanie i przekierowanie go, gdy próbuje spożywać nietypowe substancje, pomoże mu nauczyć się alternatywnych, akceptowalnych zachowań.
  5. Eliminacja dostępu do nietypowych substancji
  6. Jeśli Zespół Pica u psa jest wynikiem stresu lub lęku, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym w celu opracowania strategii redukcji stresu. Może to obejmować terapię behawioralną, techniki relaksacyjne, a nawet farmakoterapię w niektórych przypadkach.

Kristin Trott ze szkoły weterynaryjnej UC Davis pisze w swym artykule dla studentów, że ważne jest ustalenie źródła problemu w zespole PICA u psów i dokładna obserwacja psiego zachowania, konieczne może być nagrywanie zachowania psa na kamerę jeśli problem występuje tylko podczas naszej nieobecności. Wzbogacenie środowiska psa, odpowiedni trening i terapia behawioralna z elementami przeciw-warunkowania to kolejne kroki zalecane przez tego wykładowcę.

Czy zespół pica można wyleczyć?

Tak, poprzez zmianę trybu życia psa oraz treningi z psim szkoleniowcem i psim behawiorystą można wyleczyć psa.

Czy leczenie farmakologiczne jest konieczne w przypadku Zespołu Pica?

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy Zespół Pica jest spowodowany lękiem czy stresem, leczenie farmakologiczne może być pomocne. Decyzję o podjęciu farmakoterapii powinien podjąć weterynarz po dokładnej ocenie stanu psa.

Jeśli Twój pies cierpi na zaburzenie zachowania zapisz się na konsultacje behawioralne, najszybciej możesz zapisać się tutaj: psi behawiorysta online

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz