Pies goni swój ogon. Przyczyny, leczenie, terapia

Pies goni swój ogon. Przyczyny, leczenie, terapia

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

Dlaczego pies goni ogon - obsesyjne gonienie własnego ogona przez psa - co robić?

pies goni ogon

Wyjaśnienie zjawiska gonienia własnego ogona przez psa.

Pies goni ogon ze stresu lub nudy. Pies goni swój ogon gdy jest wystraszony, zestresowany lub bardzo znudzony. Gonienie ogona staje się uzależnieniem i zachowaniem powtarzanym kompulsywnie i obsesyjnie. Pies sam nie może znaleźć innego sposobu na radzenie sobie z trudnymi emocjami dlatego taki pies który goni swój ogon potrzebuje pomocy i należy udać się z psem na terapię do psiego behawiorysty. (zapisy na konsultacje prowadzone są w szkole-doberman przez dział kontakt lub przez facebook szkola-doberman)

W rzadkich przypadkach gonienie ogona może być zachowaniem związanym z zabawą i nadmierną ekscytacją lub zachowaniem mającym na celu zwrócenie na siebie uwagi. Ocenę zachowania zostaw psiemu behawioryście. Najczęściej to stres, niepokój i nuda są wyzwalaczami dla gonienia ogona.

U psów z mocno zaawansowanym problemem gonienia ogona może pojawić się dodatkowo gryzienie ogona i rany na ogonie. Pomoc weterynaryjna w takich wypadkach będzie niezbędna by zając się pojawiającymi się ranami lub infekcjami w obrębie ogona.

Z zachowaniem gonienia ogona mylone bywa zachowanie gdy pies biega w kółko

Czy gonienie ogona przez psa to normalne zachowanie?

Nie, gonienie ogona przez psa nie jest normalnym zachowaniem. W ramach psiego behawioru i psich instynktów gonienie ogona to zachowanie patologiczne i problemowe. Zwykle jest to zachowaniu o podłożu stresowy i klasyfikowane jest jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne u psa bo pojawia się niemal mimowolnie u psa który doświadcza stresu i staje się jedyną opcją w zachowaniu psa. Pies przestaje wykazywać inne objawy stresu tylko pogłębia się to jedno obsesyjne zachowanie które miało być sposobem radzenia sobie ze stresem.

W okresie szczenięcym pies odkrywa umiejętność gonienia własnego ogon i czasem traktuje to jako formę zabawy i spalenia nadmiaru energii. Jednak wraz ze wzrostem i dojrzewaniem zachowanie to naturalnie zanika. Obsesyjne, często powtarzane gonienie ogona nie jest zachowaniem normalnym.

Przyczyny problemu czyli dlaczego pies goni ogon

Przyczyną problemu gonienia ogona jest słaba stymulacja fizyczna i psychiczna psa. Pies który cierpi na gonienie ogona ma zwykle delikatny charakter i słabo znosi stres a gonienie własnego ogona obrał jako sposób na ucieczkę przed zalewającym go uczuciem stresu lub strachu. Wiele psów inteligentnych cierpi na tą chorobę gdy trzymane są całymi dniami w kojcu bez żadnych atrakcji czyli bez spacerów, bez możliwości węszenia i bez zabaw z ludźmi i innymi psami.

Co najczęściej wywołuje gonienie ogona u psa?

Bodźcem wywołującym gonienie ogona dość często jest stresująca dla psa zmiana domu lub stresujące poznanie nowego człowieka lub nowego psa. Inna często przyczyną wywołującą gonienie ogona jest spędzanie w kojcu wielu godzin bez żadnych zajęć, ta długotrwała nuda bez możliwości uatrakcyjnienia sobie czasu wywołuje u psa obsesję na punkcie swojego ogona.

Dlaczego pies goni swój ogon? Dlaczego pies goni i gryzie swój ogon?

Jak wspomniałem wcześniej pies goni swój ogon ponieważ zabrakło w jego życiu odpowiedniej ilości stymulacji psychicznej i fizycznej oraz doświadczył pies zbyt dużo stresu lub nudy. Pies goni i gryzie swój ogon gdy jego stan się pogarsza i ze stresu gryzie ogon.

Co oznacza jak pies goni swój ogon?

Oznacza to, że pies cierpi na zaburzenie zachowania określane jako 'gonienie ogona', jest to zaburzenie behawioralne, które należy leczyć. Jego przyczyną jest stres lub nuda w życiu psa.

Potencja przyczyny medyczne gonienia ogona - aspekt weterynaryjny

Potencjalne podłoże medyczne problemu to podrażnienie okoli odbytu, pasożyty lub alergia i świąd okolic podstawy ogona i odbytu. Po wykluczeniu tych aspektów pozostaje nam słaba kondycja charakteru psa, słaba odporność na stres psychiczny przy wysokiej inteligencji i nadwrażliwość na bodźce stresowe.

Pies goni ogon i piszczy lub szczeka

Gonienie ogon połączone ze szczekaniem lub piszczeniem może oznaczać wyższy poziom ekscytacji psa. Po wykluczeniu aspektów weterynaryjnych opisanych wyżej należy zbadać psa u behawiorysty.

Dlaczego pies biega za swoim ogonem?

Pies biega za ogonem z powodu frustracji, nudy lub innego zaburzenia zachowania. Nie jest to zachowanie normalne. Gdy pies biega za ogonem należy udać się z psem do psiego behawiorysty na terapię zachowania psa.

Szczeniak gryzie ogon i łapy

Jeśli Twój szczeniak gryzie ogon i łapy to pierwszą rzecz jaką należy zbadać to alergie i analiza karmy, bo gryzienie łap często ma podłoże alergiczne tak samo jak lizanie łap (pies liże łapy)

Co zrobić jak pies gryzie sobie ogon?

Gdy pies gryzie sobie ogon należy zbadać psa u weterynarza pod kątem alergii, bo może ogon swędzieć psa w wyniku alergii pokarmowej. Jeśli alergia zostanie wykluczona i karma zostanie zmieniona a zachowanie dalej się powtarza należy skonsultować się z psim behawiorystą, bo może to być zaburzenie obsesyjno kompulsywne psa.

Pies gryzie ogon do krwi leczenie

Pies z alergią pokarmową może gryźć ogon bo go swędzi, albo może to być zachowanie obsesyjne połączone z gonieniem ogona. Należy zdiagnozować czy to samo wygryzanie sierści w związku z alergią i swędzeniem czy też pies goni ogon i gryzie ogon. Leczenie opiera się o diagnozę weterynaryjną i behawioralną a następnie leczenie farmakologiczne lub terapia behawioralna dla psa.

Jakie rasy psów najczęściej gonią ogon?

Najczęściej problem ten występuje u psów z grupy owczarków, np. owczarek niemiecki, owczarek szetlandzki, border collie. Czasem spotyka się to zachowaniu również u labradorów i husky.

Jak powstrzymać psa przed gonieniem ogona?

Nie należy samodzielnie powstrzymywać psa przed gonieniem ogona, bo to zachowanie o podłożu stresowym i pies pokazuje je gdy jest zestresowany. Zwykle pies nie widzi żadnej innej opcji na inne zachowanie i w kółko powtarza gonienie ogona, tylko taki zna sposób na rozładowanie stresu. Jeśli powstrzymujesz psa przed gonieniem ogona musisz  mieć przygotowaną dla niego inną strategię postępowania. Samo przerywanie gonienia ogona i samo powstrzymywanie psa przed gonieniem ogona nic nie da.

Co robić gdy pies obsesyjnie goni ogon?

Wykaż się cierpliwością i spokojem, nie dokładaj psu stresu bo zachowanie to ma podłoże stresowe. Najlepsze co możesz zrobić to iść z psem na wizytę do psiego psychologa, behawiorysty. Przed wizytą zapisz na kartce jak wygląda plan zajęć Twojego psa od rana do wieczora. Zanotuj ile pies ma spacerów, ile zabaw i jakiego rodzaju są to zabawy. I spróbuj samodzielnie określić jakie sytuacje wywołują u psa gonienie ogona. Następnie omów to wszystko z psim behawiorystą, dzięki temu będzie on mógł przygotować dla Was plan ćwiczeń i modyfikacji zachowania psa.

Jak oduczyć psa gonienia za ogonem?

Zastosuj opisane poniżej metody: wzbogacenia środowiska psa, zwiększenie stymulacji intelektualnej przez treningi, zwiększenie ilości zabaw węchowych, ciekawe spacery w nowe miejsca. Odwrażliwianie psa na bodźce stresowe pod okiem behawiorysty i ustalenie rutyny dnia codziennego dla psa.

Gonienie ogona u psów - rozwiązania, zalecenia i porady. Pies goni ogon leczenie.

Polecam wielopłaszczyznowe podejście do problemu gonienia własnego ogona u psów.

W ramach rozwiązania problemu gonienie ogona u psów oto kilka kroków, które możesz podjąć:

  • Zidentyfikuj podstawową przyczynę: Gonienie ogona może być spowodowane czynnikami takimi jak nuda, stany lękowe u psa lub brak odpowiednich ćwiczeń i brak stymulacji intelektualnej czyli po prostu nudne życie psa. Identyfikacja przyczyny jest kluczowa dla opracowania skutecznego planu treningowego.
  • Zwiększ aktywność fizyczną i stymulację umysłową. Techniki wzbogacenia i urozmaicenia środowiska psa to bardzo ważna rzecz  którą łatwo można wykonać. Psy, którym brakuje odpowiednich ćwiczeń i stymulacji umysłowej, mogą rozwijać zachowania stereotypowe jako sposób na złagodzenie nudy, więcej w artykule zachowania stereotypowe u psów. Upewnij się, że Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość ćwiczeń fizycznych i stymulacji umysłowej poprzez takie zajęcia jak spacery na długiej lince w nowe miejsca, treningi nowych komend z wykorzystaniem nagród w postaci smakołyków i zabawek, zabawa z psem zabawkami przeznaczonymi dla psów, zabawy węchowe (np.maty węchowe)  i zabawki interaktywne dla psów.
  • Zapewnij strukturę i rutynę: Psy dobrze przystosowuję sie do rutyny i struktury dnia. Zatem ustal spójny harmonogram posiłków, spacerów, zabawy i treningu.
  • Treningi (ćwiczenia z psem): Nauczanie psa nowych komend i sztuczek lub zabawy agility mogą pomóc przekierować jego koncentrację i energię na coś innego niż pogoń za ogonem.
  • Odwracanie uwagi: Odwracanie uwagi zwykle nie pomaga gdy pies nie ma dobrze zaplanowanego rytmu dnia i odpowiednich treningów.
  • Odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie psa - te techniki poznasz w trakcie spotkań z trenerem psów są one pomocne w budowaniu nowych skojarzeń u psa. Techniki te mają na celu zmniejszenie poziomu stresu psa przy wystawieniu go na działanie bodźców które wcześniej go mocno stresowały.
  • Pozytywne wzmocnienie dobrych zachowań: wzmacniaj dobre zachowania psa pochwałami, smakołykami. Pomoże to zbudować pozytywne skojarzenie z rezygnacją z gonienia za ogonem. To zadziała jeśli wiesz już co jest impulsem wywołujących u psa gonienie ogona, gdy później widzisz że w trakcie treningów pies wystawiony na działanie bodźca który wcześniej wywoływał gonienie ogona teraz zatrzymuje się i patrzy na Ciebie to dobry objaw bo pies rozważa co robić, wtedy właśnie powinieneś nagrodzić psa, że przez chwilę jest opanowany i nie reaguje od razu w sposób kompulsywny (goniąc ogon). Ten proces nagradzania psa i pozytywnego wzmacniania najlepiej omówić na konsultacji u behawiorysty bo w tym temacie właściciele psów popełniają najwięcej błędów, nagradzają nie te zachowania które trzeba i często pomijają nagradzanie małych sukcesów psa. W sprawie konsultacji behawioralnej online lub na żywo zapraszam do działu kontakt

Pies goni ogon leczenie

Skonsultuj się z profesjonalistą: Gonienie własnego ogona przez psa jest złożonym problemem z wieloma potencjalnymi przyczynami, dlatego ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalnego trenera psów lub behawiorysty, aby ustalić przyczynę i opracować dostosowany plan treningowy. Problem ten jest mało popularny zatem nie dostaniesz dobrych rad od przyjaciół, w internecie mnóstwo jest mało wartościowych porad które nic nie wnoszą do tematu. W szkole doberman pomogłem wielu psom z całej Polski uporać się z tym obsesyjnym zachowaniem - zapraszam na konsultacje i szkolenie jeśli Twój pies goni ogon - zapisy przez dział kontakt lub facebook szkola-doberman.

Ile trwa terapia 'gonienia ogona'

Ten objaw o podłożu stresowym jakim jest gonienie ogona to złożony problem i może minąć trochę czasu, zanim zobaczymy poprawę. Ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i współpracować z profesjonalnym trenerem psów lub behawiorystą, aby rozwiązać ten problem. Zwykle po 2-3 tygodniach ćwiczeń widać poprawę w zachowaniu psa.

Wzbogacenie środowiska i stymulacja mentalna to podstawowa rzecz jaką należy się zająć gdy u psa pojawia się 'gonienie ogona' - od tego zawsze zaczynaj postępowanie z psem cierpiącym na tego typu zaburzenie zachowania.



Bibliografia: Artykuły naukowe na temat gonienia ogona:

  • Environmental Effects on Compulsive Tail Chasing in Dogs
    Katriina Tiira
  • A Cross-Sectional Study of Canine Tail-Chasing and Human Responses to It, Using a Free Video-Sharing Website
    Charlotte C. Burn
  • Management of compulsive tail chasing and biting in a dog
  • An Interdisciplinary Approach for Compulsive Behavior in Dogs: A Case Report. Danila d'Angelo

 

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz