Pies goni swój ogon. Przyczyny, leczenie, terapia
Dlaczego pies goni ogon - obsesyjne gonienie własnego ogona przez psa - co robić?
Wyjaśnienie zjawiska gonienia własnego ogona przez psa.
Pies goni ogon ze stresu lub nudy. Pies goni swój ogon gdy jest wystraszony, zestresowany lub bardzo znudzony. Gonienie ogona staje się uzależnieniem i zachowaniem powtarzanym kompulsywnie i obsesyjnie. Pies sam nie może znaleźć innego sposobu na radzenie sobie z trudnymi emocjami dlatego taki pies który goni swój ogon potrzebuje pomocy i należy udać się z psem na terapię do psiego behawiorysty. (zapisy na konsultacje prowadzone są w szkole-doberman przez dział kontakt lub przez facebook szkola-doberman)
W rzadkich przypadkach gonienie ogona może być zachowaniem związanym z zabawą i nadmierną ekscytacją lub zachowaniem mającym na celu zwrócenie na siebie uwagi. Ocenę zachowania zostaw psiemu behawioryście. Najczęściej to stres, niepokój i nuda są wyzwalaczami dla gonienia ogona.
U psów z mocno zaawansowanym problemem gonienia ogona może pojawić się dodatkowo gryzienie ogona i rany na ogonie. Pomoc weterynaryjna w takich wypadkach będzie niezbędna by zając się pojawiającymi się ranami lub infekcjami w obrębie ogona.
Z zachowaniem gonienia ogona mylone bywa zachowanie gdy pies biega w kółko
Czy gonienie ogona przez psa to normalne zachowanie?
Nie, gonienie ogona przez psa nie jest normalnym zachowaniem. W ramach psiego behawioru i psich instynktów gonienie ogona to zachowanie patologiczne i problemowe. Zwykle jest to zachowaniu o podłożu stresowy i klasyfikowane jest jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne u psa bo pojawia się niemal mimowolnie u psa który doświadcza stresu i staje się jedyną opcją w zachowaniu psa. Pies przestaje wykazywać inne objawy stresu tylko pogłębia się to jedno obsesyjne zachowanie które miało być sposobem radzenia sobie ze stresem.
W okresie szczenięcym pies odkrywa umiejętność gonienia własnego ogon i czasem traktuje to jako formę zabawy i spalenia nadmiaru energii. Jednak wraz ze wzrostem i dojrzewaniem zachowanie to naturalnie zanika. Obsesyjne, często powtarzane gonienie ogona nie jest zachowaniem normalnym.
Przyczyny problemu czyli dlaczego pies goni ogon
Przyczyną problemu gonienia ogona jest słaba stymulacja fizyczna i psychiczna psa. Pies który cierpi na gonienie ogona ma zwykle delikatny charakter i słabo znosi stres a gonienie własnego ogona obrał jako sposób na ucieczkę przed zalewającym go uczuciem stresu lub strachu. Wiele psów inteligentnych cierpi na tą chorobę gdy trzymane są całymi dniami w kojcu bez żadnych atrakcji czyli bez spacerów, bez możliwości węszenia i bez zabaw z ludźmi i innymi psami.
Co najczęściej wywołuje gonienie ogona u psa?
Bodźcem wywołującym gonienie ogona dość często jest stresująca dla psa zmiana domu lub stresujące poznanie nowego człowieka lub nowego psa. Inna często przyczyną wywołującą gonienie ogona jest spędzanie w kojcu wielu godzin bez żadnych zajęć, ta długotrwała nuda bez możliwości uatrakcyjnienia sobie czasu wywołuje u psa obsesję na punkcie swojego ogona.
Dlaczego pies goni swój ogon? Dlaczego pies goni i gryzie swój ogon?
Jak wspomniałem wcześniej pies goni swój ogon ponieważ zabrakło w jego życiu odpowiedniej ilości stymulacji psychicznej i fizycznej oraz doświadczył pies zbyt dużo stresu lub nudy. Pies goni i gryzie swój ogon gdy jego stan się pogarsza i ze stresu gryzie ogon.
Potencja przyczyny medyczne gonienia ogona - aspekt weterynaryjny
Potencjalne podłoże medyczne problemu to podrażnienie okoli odbytu, pasożyty lub alergia i świąd okolic podstawy ogona i odbytu. Po wykluczeniu tych aspektów pozostaje nam słaba kondycja charakteru psa, słaba odporność na stres psychiczny przy wysokiej inteligencji i nadwrażliwość na bodźce stresowe.
Pies goni ogon i piszczy lub szczeka
Gonienie ogon połączone ze szczekaniem lub piszczeniem może oznaczać wyższy poziom ekscytacji psa. Po wykluczeniu aspektów weterynaryjnych opisanych wyżej należy zbadać psa u behawiorysty.
Szczeniak gryzie ogon i łapy
Jeśli Twój szczeniak gryzie ogon i łapy to pierwszą rzecz jaką należy zbadać to alergie i analiza karmy, bo gryzienie łap często ma podłoże alergiczne tak samo jak lizanie łap (pies liże łapy)
Pies gryzie ogon do krwi leczenie
Pies z alergią pokarmową może gryźć ogon bo go swędzi, albo może to być zachowanie obsesyjne połączone z gonieniem ogona. Należy zdiagnozować czy to samo wygryzanie sierści w związku z alergią i swędzeniem czy też pies goni ogon i gryzie ogon. Leczenie opiera się o diagnozę weterynaryjną i behawioralną a następnie leczenie farmakologiczne lub terapia behawioralna dla psa.
Jakie rasy psów najczęściej gonią ogon?
Najczęściej problem ten występuje u psów z grupy owczarków, np. owczarek niemiecki, owczarek szetlandzki, border collie. Czasem spotyka się to zachowaniu również u labradorów i husky.
Jak powstrzymać psa przed gonieniem ogona?
Nie należy samodzielnie powstrzymywać psa przed gonieniem ogona, bo to zachowanie o podłożu stresowym i pies pokazuje je gdy jest zestresowany. Zwykle pies nie widzi żadnej innej opcji na inne zachowanie i w kółko powtarza gonienie ogona, tylko taki zna sposób na rozładowanie stresu. Jeśli powstrzymujesz psa przed gonieniem ogona musisz mieć przygotowaną dla niego inną strategię postępowania. Samo przerywanie gonienia ogona i samo powstrzymywanie psa przed gonieniem ogona nic nie da.
Co robić gdy pies obsesyjnie goni ogon?
Wykaż się cierpliwością i spokojem, nie dokładaj psu stresu bo zachowanie to ma podłoże stresowe. Najlepsze co możesz zrobić to iść z psem na wizytę do psiego psychologa, behawiorysty. Przed wizytą zapisz na kartce jak wygląda plan zajęć Twojego psa od rana do wieczora. Zanotuj ile pies ma spacerów, ile zabaw i jakiego rodzaju są to zabawy. I spróbuj samodzielnie określić jakie sytuacje wywołują u psa gonienie ogona. Następnie omów to wszystko z psim behawiorystą, dzięki temu będzie on mógł przygotować dla Was plan ćwiczeń i modyfikacji zachowania psa.
Jak oduczyć psa gonienia za ogonem?
Zastosuj opisane poniżej metody: wzbogacenia środowiska psa, zwiększenie stymulacji intelektualnej przez treningi, zwiększenie ilości zabaw węchowych, ciekawe spacery w nowe miejsca. Odwrażliwianie psa na bodźce stresowe pod okiem behawiorysty i ustalenie rutyny dnia codziennego dla psa.
Gonienie ogona u psów - rozwiązania, zalecenia i porady. Pies goni ogon leczenie.
Polecam wielopłaszczyznowe podejście do problemu gonienia własnego ogona u psów.
W ramach rozwiązania problemu gonienie ogona u psów oto kilka kroków, które możesz podjąć:
- Zidentyfikuj podstawową przyczynę: Gonienie ogona może być spowodowane czynnikami takimi jak nuda, stany lękowe u psa lub brak odpowiednich ćwiczeń i brak stymulacji intelektualnej czyli po prostu nudne życie psa. Identyfikacja przyczyny jest kluczowa dla opracowania skutecznego planu treningowego.
- Zwiększ aktywność fizyczną i stymulację umysłową. Techniki wzbogacenia i urozmaicenia środowiska psa to bardzo ważna rzecz którą łatwo można wykonać. Psy, którym brakuje odpowiednich ćwiczeń i stymulacji umysłowej, mogą rozwijać zachowania stereotypowe jako sposób na złagodzenie nudy, więcej w artykule zachowania stereotypowe u psów. Upewnij się, że Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość ćwiczeń fizycznych i stymulacji umysłowej poprzez takie zajęcia jak spacery na długiej lince w nowe miejsca, treningi nowych komend z wykorzystaniem nagród w postaci smakołyków i zabawek, zabawa z psem zabawkami przeznaczonymi dla psów, zabawy węchowe (np.maty węchowe) i zabawki interaktywne dla psów.
- Zapewnij strukturę i rutynę: Psy dobrze przystosowuję sie do rutyny i struktury dnia. Zatem ustal spójny harmonogram posiłków, spacerów, zabawy i treningu.
- Treningi (ćwiczenia z psem): Nauczanie psa nowych komend i sztuczek lub zabawy agility mogą pomóc przekierować jego koncentrację i energię na coś innego niż pogoń za ogonem.
- Odwracanie uwagi: Odwracanie uwagi zwykle nie pomaga gdy pies nie ma dobrze zaplanowanego rytmu dnia i odpowiednich treningów.
- Odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie psa - te techniki poznasz w trakcie spotkań z trenerem psów są one pomocne w budowaniu nowych skojarzeń u psa. Techniki te mają na celu zmniejszenie poziomu stresu psa przy wystawieniu go na działanie bodźców które wcześniej go mocno stresowały.
- Pozytywne wzmocnienie dobrych zachowań: wzmacniaj dobre zachowania psa pochwałami, smakołykami. Pomoże to zbudować pozytywne skojarzenie z rezygnacją z gonienia za ogonem. To zadziała jeśli wiesz już co jest impulsem wywołujących u psa gonienie ogona, gdy później widzisz że w trakcie treningów pies wystawiony na działanie bodźca który wcześniej wywoływał gonienie ogona teraz zatrzymuje się i patrzy na Ciebie to dobry objaw bo pies rozważa co robić, wtedy właśnie powinieneś nagrodzić psa, że przez chwilę jest opanowany i nie reaguje od razu w sposób kompulsywny (goniąc ogon). Ten proces nagradzania psa i pozytywnego wzmacniania najlepiej omówić na konsultacji u behawiorysty bo w tym temacie właściciele psów popełniają najwięcej błędów, nagradzają nie te zachowania które trzeba i często pomijają nagradzanie małych sukcesów psa. W sprawie konsultacji behawioralnej online lub na żywo zapraszam do działu kontakt
Pies goni ogon leczenie
Skonsultuj się z profesjonalistą: Gonienie własnego ogona przez psa jest złożonym problemem z wieloma potencjalnymi przyczynami, dlatego ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalnego trenera psów lub behawiorysty, aby ustalić przyczynę i opracować dostosowany plan treningowy. Problem ten jest mało popularny zatem nie dostaniesz dobrych rad od przyjaciół, w internecie mnóstwo jest mało wartościowych porad które nic nie wnoszą do tematu. W szkole doberman pomogłem wielu psom z całej Polski uporać się z tym obsesyjnym zachowaniem - zapraszam na konsultacje i szkolenie jeśli Twój pies goni ogon - zapisy przez dział kontakt lub facebook szkola-doberman.
Ile trwa terapia 'gonienia ogona'
Ten objaw o podłożu stresowym jakim jest gonienie ogona to złożony problem i może minąć trochę czasu, zanim zobaczymy poprawę. Ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i współpracować z profesjonalnym trenerem psów lub behawiorystą, aby rozwiązać ten problem. Zwykle po 2-3 tygodniach ćwiczeń widać poprawę w zachowaniu psa.
Wzbogacenie środowiska i stymulacja mentalna to podstawowa rzecz jaką należy się zająć gdy u psa pojawia się 'gonienie ogona' - od tego zawsze zaczynaj postępowanie z psem cierpiącym na tego typu zaburzenie zachowania.
Bibliografia: Artykuły naukowe na temat gonienia ogona:
- Environmental Effects on Compulsive Tail Chasing in Dogs
Katriina Tiira - A Cross-Sectional Study of Canine Tail-Chasing and Human Responses to It, Using a Free Video-Sharing Website
Charlotte C. Burn - Management of compulsive tail chasing and biting in a dog
- An Interdisciplinary Approach for Compulsive Behavior in Dogs: A Case Report. Danila d'Angelo