Behawioryzm zwierząt - co to za nauka?

Behawioryzm zwierząt - co to za nauka?

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

behawioryzm co to za nauka

Co to za nauka: behawioryzm zwierząt?

Behawioryzm zwierząt to nauka zajmująca się analizowaniem widocznych zachowań zwierząt. Skupia się na tych aspektach życia zwierząt, gdzie organizm wchodzi w kontakt z elementami świata zewnętrznego. Chcąc zrozumieć świat wokół nas i to jak elementy tego świata są ze sobą połączone naukowcy badają zagadnienia związane z behawiorem zwierząt.

W behawiorystyce ważne jest stawianie odpowiednich pytań a potem wyciąganie wniosków. Poniżej na kilku przykładach wyjaśnione zostanie to dokładniej.

Przykłady:

  • Biolodzy stawiają pytanie: jak pszczoła spośród stojących obok siebie kilku uli rozpoznaje właściwy ul w którym mieszka? Jak behawioryści sprawdzali to zachowanie? Przykładowo w trakcie dnia zmienili ustawienie uli (pozamieniali ule miejscami) - obserwowali czy pszczoły wracając do ula kierują się  lokalizacją. Można to było zrobić w ten sposób, że ule stojące obok były puste. Zmieniając ustawienie uli widać były czy pszczoły błądzą czy też nie, czy próbują wejść do innego ula bo pomyliły lokalizację. Można też sprawdzić czy pszczoły rozpoznają kolor swojego ula.
  • Badacze zachowań zwierząt nie mają możliwości zapytać pszczoły czy rozpoznaje swój ul po zapachu, po kształcie czy po kolorze, czy może pszczoła umie liczyć i pamięta, że jej ul to ten zawsze drugi od lewej?
  • Behawioryści stawiali sobie pytania typu: dlaczego pies szczeka w danym momencie? jakie rodzaje dźwięków wydaje pies i czemu one służą? Przez obserwację, eksperymenty i analizę zachowań wyciągali wnioski.

Jeśli chcesz poczuć się jak naukowiec z wydziału behawiorystyki zastanów się jak sprawdzić czy psy widzą kolory? Jaki eksperyment naukowy mógłbyś przeprowadzić? Jak to przetestować aby uzyskać klarowną odpowiedź?Zaburzenia behawioralne u psów: Zachowania stereotypowe psów, Zachowania kompulsywne u psa

Powiązane artykuły: co to jest behawiorystyka zwierzątSzkolenie online lub stacjonarnie: Behawiorysta Zielona Góra, Behawiorysta Lubin, Szkolenie psów Wrocław

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz