Zachowania kompulsywne u psa - leczenie, terapia behawioralna

zachowania kompulsywne u psa ze schroniska

Zachowania kompulsywne u psa to powtarzające się zachowanie bez kontekstu praktycznej użyteczności.

Przykłady zachowań kompulsywnych, obsesyjnych u psa:

Co oznacza jak pies biega w kółko - To co widać na powyższych filmach to zaburzenia, które trzeba leczyć.

Kompulsywne lizanie u psa

Lizanie kompulsywne ma aspekt odruchowy i powtarzający się w sytuacjach stresogennych. Porównać to można do obgryzania paznokci przez ludzi - jest to zachowanie nieuzasadnione w danej chwili i jest formą radzenia sobie ze stresem. Kompulsywne lizanie dotyczy zwykle jakiegoś przedmiotu lub części ciała. U dobermanów spotyka się osobniki, które ssają swoją pachwinę. Niektóre psy znerwicowane liżą łapy lub inny wybrany przez siebie przedmiot. Czasem też pies może kompulsywnie lizać ludzi (pies liże stopy człowieka).

Inne zachowania kompulsywne opisane jako stereotypie u psów

Przyczyny zachowań kompulsywnych obsesyjnych u psów:

• długotrwały stres środowiskowy ( np. nękanie, przemoc)
  • stres bez możliwości ucieczki z danej sytuacji
  • długotrwały ból lub świąd, zwykle o podłożu zakażenia bakteryjnego lub alergii
  • stres związany ze zmuszaniem psa do nieprzyjemnych zabiegów lub ekspozycja długotrwała na czynnik stresogenny
  • brak zaspokojenia potrzeb typowych dla gatunku, u psa to może być brak możliwości eksploracji terenu, brak możliwości poszukiwania pokarmu, brak możliwości patrolowania swojego terenu

Rasy psów które najczęściej dostają zaburzeń kompulsywnych

Rasy najbardziej narażone na tego typu zaburzenia kompulsywne to owczarki niemieckie, białe owczarki szwajcarskie, dobermany, Staffordshire Bull Terriery i pitbulle oraz różnego rodzaju mieszańce. Zaburzenia pojawiają się często w schroniskach bo występuje tam długotrwale duży stres i strach u psa bez możliwości rozładowania tych emocji lub zmiany emocji na bardziej przyjemne. W schroniskach również u mieszańców wielorasowych (kundelków) mogą wystąpić tego typu objawy zaburzeń zachowania. Owczarki niemieckie najczęściej chorują na zaburzenia kompulsywne bo są to psy, które bardzo cierpią gdy nie mają możliwości kontaktu z człowiekiem i brakuje im zajęć intelektualnych w trakcie dnia. Przeczytaj: problemy behawioralne psów

Leczenie zachowań obsesyjno-kompulsywnych u psów:

Leczenie opiera się o terapię behawioralną plus leczenie farmakologiczne - niestety zwykle przebiega z dużymi trudnościami i nawrotami jeśli nie mamy możliwości trwałej zmiany środowiska życia psa. Chodzi o usunięcie czynników stresogennych oraz wzbogacenie trybu życia psa. Terapia z programem szkoleniowym w przypadku takich zaburzeń trwa zwykle powyżej 2-3 miesięcy.

Zapisy na terapię behawioralną tutaj: Psi behawiorysta Zielona Góra lub Porady Online (napisz przez dział kontakt lub zostaw komentarz)

Przeczytaj także: kiedy iść z psem do behawiorysty, pytania do psiego behawiorysty