Agresja lękowa u psa jak postępować - pies u behawiorysty

Agresja lękowa u psa - czyli pies agresywny ze strachu

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

Agresja lękowa u psa - Jak postępować z agresją lękową u psa?

Konsultacje behawioralne są szczególnie pomocne w przypadku psów z agresją lękową. Takie zachowanie psa może być trudne do opanowania i może być niebezpieczne zarówno dla psa jak i dla ludzi wokół niego. Współpracując z z psim behawiorystą właściciele mogą opracować plan radzenia sobie z tymi zachowaniami i stworzą bezpieczniejsze i przyjemniejsze środowisko dla wszystkich. Pies musi przestać się bać i musi czuć się bezpiecznie a jeśli coś go przestraszy musi wiedzieć że może się wycofać i nie musi atakować. Przeczytaj: kiedy udać się z psem do behawiorysty
agresja lękowa pies

Jak pozbyć się agresji lękowej u psa?

Należy podejść do szkolenia dwu-wymiarowo: z jednej strony budować pewność siebie psa aby pies nie czuł tyle strachu w sytuacjach które go spotykają a z drugiej strony należy dawać psu możliwość zaprezentowania innego zachowania niż agresja. Agresja z stanie lęku to niebezpieczne dla nas zachowanie, każdy opiekun psa wolałby aby jego pies gdy się boi szukał wsparcia u człowieka lub wycofywał się bez atakowania innych. Zwiększenie dystansu i odejście od tego co psa boi pokazuje psu, że nie musi agresywnym zachowaniem przeganiać zagrożenia (agresja o podłożu lękowym).

Z czego wynika agresja lękowa u psa?

Zwykle wynika z utrwalonego schematu unikania stresującej sytuacji przez psa poprzez głośne szczekanie. Pies nauczył się, że jak głośno szczeka i atakuje to obiekty których się boi wówczas oddalają się od niego i dają mu spokój. Zachowanie agresywne dały psu większą przestrzeń. Pies przestał się bać bo to czego się bał oddaliło się. Z takich schematów zwykle wynika agresja lękowa u psów.

Obserwuj psy lękliwe i zobaczysz ten schemat jak pies uspokaja się gdy oddala się od niego źródło lęku (zwykle jest to człowiek lub obcy pies który wywołuje w nim lęk).

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach w publikacji "Aggressive behaviour is affected by demographic, environmental and behavioural factors in purebred dogs" opublikowanej w nature.com dowodzą, że większość przypadków agresji psów do ludzi ma podłożę lękowe, na drugim miejscu jest podłoże bólowe, które może być związane z wystąpieniem nagłej agresji u psów

Jak walczyć z agresją lękową u psa? Jak leczyć agresję lękową na którą cierpi pies?

Ze schorzeniem jakim jest agresją lękowa u psa uporamy się dzięki ćwiczeniom budującym zaufanie oraz pewność siebie u psa. Pies który przestanie się bać i który ma większe zaufanie do ludzi przestaje zachowywać się agresywnie.

Jak zmniejszyć strach u psa?

Zmniejszamy strach psa przez delikatnie oswajanie psa z bodźcem, który wywołuje w nim stres. Choć brzmi to prosto w swej idei to proces oswajania psa z tym co psa stresuje i czego pies się boi trzeba zrobić w bardzo precyzyjny sposób, nie wystarczy prezentować psu to czego się boi - takie zachowanie nic nie zmieni. Chcąc zbudowanie w psu inną reakcję emocjonalną trzeba tak prowadzić treningi aby pies z biegiem powtórzeń zaczął w bardziej spokojny sposób reagować na to czego się bał i co wywoływało strach. Takie sesje przeprowadzi z Tobą i Twoim psem instruktor szkolenia psów lub psi behawiorysta. Skorzystaj z porady behawiorysty: Psi behawiorysta województwo lubuskie

Jak oduczyć psa agresji wobec ludzi?

Oduczymy psa agresji wobec ludzi wykorzystując zdobycze nowoczesnej psiej behawiorystyki oraz dzięki zasadom szkolenia psów. Stosujemy przeciw-warunkowanie i odczulanie jako bazę do dalszych treningów i procesu terapii psa.

Przeczytaj jak zostać Panem swojego psa i jak pies wybiera swojego pana - kogo pies uważa za Pana - to pomocne informacje dla osób które chcą zbudować dobrą relację ze swoim psem.

Pies z agresją lękową u behawiorysty - Co robić gdy pies się boi i ma agresję lękową

  • Praca ze strachem i agresją u psa wymaga kompleksowego planu modyfikacji zachowania, który obejmuje ćwiczenia odczulające i przeciw-warunkujące. Ćwiczenia te pomagają psu nauczyć się kojarzyć pozytywne doświadczenia z sytuacjami, które wcześniej wywoływały lęk lub agresję.
  • Behawiorysta będzie również współpracował z właścicielem w celu opracowania strategii zarządzania otoczeniem psa, aby zapewnić bezpieczeństwo psu i innym ludziom podczas wdrażania planu modyfikacji zachowania.
  • Konsultacje behawioralne pomogą właścicielom lepiej zrozumieć zachowanie ich psa i zapewnią im narzędzia potrzebne do pracy z psem.


Powiązane artykuły: Zachowania stereotypowe psów, Zachowania kompulsywne u psa, co to jest behawiorystyka zwierząt



Szkolenie online lub stacjonarnie: Behawiorysta Zielona Góra, Behawiorysta Lubin, Szkolenie psów Wrocław

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz