Co to jest za nauka: behawiorystyka zwierząt? tak ogólnie

Co to jest za nauka: behawiorystyka zwierząt?

behawioryzm - Michał Szen - Dodaj komentarz

behawiorystyka zwierzęta

Co to jest behawiorystyka zwierząt tak ogólnie?

Jest to nauka analizująca widoczne zewnętrze zachowania zwierząt, podczas których zwierzę dokonuje interakcji ze światem zewnętrznych. Behawiorystyka zadaje pytania i szuka odpowiedzi na temat przyczyn i konsekwencji konkretnego zachowania zwierzęcia.

Behawiorystyka zwierząt - co to jest za nauka?

Mówiąc krótko behawiorystyka daje odpowiedź na pytania 'dlaczego zwierzę robi to co robi'.

Behawioryści badając zachowania zwierząt stawiali sobie pytania typu:

  • co sprawia, że zwierzę wykazuje jakieś zachowanie? (pytanie o powód, przyczynę zachowania)
  • jak zwierzę rozwinęło umiejętność prezentowania tego zachowania?
  • Rozwój danego zachowania w aspekcie ewolucyjnym. Jak to zachowanie rozwija się, ewoluuje z pokolenia na pokolenie?
  • Jaką funkcję pełni dane zachowanie zwierzęcia?

Jak znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania? Naukowcy behawioryści tworzą hipotezy i predykcje, prowadzą badania i wyciągają wnioski.

Przykładowo zastanawiając się nad tym, czy śpiew ptaka jest sygnałem terytorialnym? Aby to zweryfikować można wykonać eksperyment czy wyemitowanie śpiewu ptasiego rywala spowoduje silną reakcję u pierwszego ptaka. Chodzi o to aby się nie domyślać i nie wysnuwać pochopnych wniosków tylko wszystko sprawdzać.

Behawiorystyka to nauka o przyczynach pojawiania się zachowań

Behawiorystyka daje też odpowiedzi na pytania o bodźce, które wywołują pojawienie się lub zanik pewnych zachowań. Bodźce docierające ze środowiska wpływają na zwierzę i wywołują zmianę w zachowaniu. Chociażby dźwięk dzwonka do drzwi jest dla psa bodźcem - a co dzieje się dalej w zachowaniu psa?
pies na kanapie i dzwonek do drzwi
Szczekanie psa często analizujemy pod tym kątem bo mamy psa i to obserwujemy - gdy pies szczeka na dzwonek do drzwi - dlaczego dzwonek do drzwi wywołuje szczekanie psa? Jaką funkcję pełni szczekanie na dzwonek i jaki można obrać plan postępowania aby to zachowanie u psa więcej się nie pojawiało? A co moglibyśmy zrobić aby pies szczekanie wzmacniał tzn. żeby szczekał coraz mocniej i dłużej gdy słyszy dzwonek?

Behawiorystyka bada zachowania społeczne zwierząt - czy zwierzęta współpracują czy może są egoistyczne?

Behawiorystyka bada zachowania społeczne zwierząt i zachowania reprodukcyjne oraz zależności istniejące między tymi zachowaniami. U wielu zwierząt obserwuje się zachowania polegające na współpracy kilku osobników (np. życie w parach, życie w stadach) jednocześnie występują również zachowania egoistyczne u zwierząt - jako przykład pies generalnie dobrze żyjący w grupie a agresywnie broniący swojej kości w momencie jej posiadania.

Dziedziczenie, genetyka i selekcja naturalna - jako ważne aspekty behawiorystyki ewolucyjnej.

Wiele zachowań jakie zwierzęta przejawiają jest dziedziczona. Zachowania, które zwierzę danego gatunku przejawia pozwoliły wcześniej jednostkom przetrwać.  Genetyka zawiera w sobie elementy przypadkowości, dlatego co jakiś czas pojawiają się nowe cechy u potomstwa. To blog głównie o psach zatem jako miłośnik psów pomyśl jak wiele psich ras istnieje. Jak bardzo one się różnią od siebie. Poczytaj historię bulteriera - z ilu psich ras powstała ta nowa rasa i jak ewoluuowała przez lata. I nie chodzi tu tylko o wygląd zewnętrzny ale także o cechy psychiczne - które są tak bardzo inne dla psów pasterskich i inne dla psa myśliwskiego. Zwierzęta dzikie doświadczają selekcji naturalnej, zwierzęta udomowione, gospodarskie hodowane są przez ludzi i dobierane są pary do rozrodu według pomysłu człowieka.

Poprzez obserwacje, eksperymenty, badania porównawcze i modele zachowań zdobywana jest wiedza behawiorystyczna.

Rozumienie procesu prowadzenia badań nad zachowaniem zwierząt pomaga nam uzmysłowić sobie jak ważne wnioski czytamy w materiałach naukowych behawiorystów, etologów i biologów. Zrozumienie badań naukowych wymaga zrozumienia metod i procesów, które zostały użyte do ich przeprowadzenia. Występują różnice między badaniami teoretycznymi, empirycznymi i porównawczymi. Warto poznać problem antropomorfizmu w badaniach behawioralnych zwierząt oraz trudności związane z obserwacją zachowania zwierząt.

Przeczytaj: czym się zajmuje behawiorysta zwierząt

Polecam:

Michał Szen

Autorem wpisu jest: Michał Szen

Biolog, kynolog, trener psów i psi behawiorysta. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzę szkolenia psów aby ludzie przestali denerwować się na swoje psy i aby wreszcie poczuli się dumni z tego, że mają tak dobrze wychowanego psa. Poza lekcjami na żywo udzielam również konsultacji behawioralnych online.

Dodaj komentarz